Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για εμένα το μεγάλο θέμα, όπως και για πολλούς εδώ μέσα πιστεύω, είναι το Internet στο εξοχικό.

Είχα 24άρι στην Cosmote πληρώνοντας 45-50€ το δίμηνο, το πρόγραμμα "εξοχικό" που έχουν δεν με κάλυπτε, αν και είχε τις ίδιες χρεώσεις με αυτό που είχα, γιατί χρειαζόμουν Internet όλο το χρόνο λόγω κάμερας.

Τότε αναγκάστηκα να κόψω τον χαλκό και να βάλω την έξτρα κάρτα της Cosmote με κόστος 3€/μήνα για να έχω φθηνό Internet όλο τον χρόνο, μέχρι που έφυγα για Vodafone με τα γνωστά προβλήματα...

Δυστυχώς επειδή κάποιοι έκαναν κατάχρηση αυτού του πλεονεκτήματος την πατήσαμε όλοι γενικώς κι ανεξαιρέτως...

Πλέον όπως όλα δείχνουν πάμε πάλι από την αρχή, αφού πλέον δεν υπάρχει φθηνότερη λύση από τα 20 - 25€ τον μήνα, για να έχει κάποιος internet όλο τον χρόνο στο εξοχικό του.

Edited by jimmis11
Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, jimmis11 said:

Φίλε μου αν αναφέρεσαι σε εμένα, επειδή έχω κράξει ουκ ολίγες φορές την Vodafone αυτό το καλοκαίρι για τις ΑΘΛΕΣ, όπως έγραψα και παραπάνω, ταχύτητες της, αλλά δεν κάνω κάποια κίνηση να αλλάξω δίκτυο, να σου υπενθυμίσω πως ο λόγος που έφυγα από την Cosmote που ήμουν πριν, ήταν η επίσης άθλια συμπεριφορά της απέναντί μου, όσον αφορά την προσφορά ανανέωσης των συμβολαίων μου κινητής, με συνέπεια να πάω στην Vodafone που διέθετε κι αυτή έξτρα SIM όπως η Cosmote, έστω και με τους γνωστούς περιορισμούς, (300GB) και αφού πρώτα είχα τσεκάρει τις ταχύτητές της με διάφορες μετρήσεις όλο το προηγούμενο διάστημα.

Αν γνώριζα την κατάρρευση που θα είχε το δίκτυο της το καλοκαίρι, στην συγκεκριμένη τουλάχιστον περιοχή, θα χειριζόμουν τελείως διαφορετικά το θέμα.

Πλέον όμως μετά και από τις τελευταίες ανακοινώσεις της Vodafone για τις έξτρα κάρτες τα δεδομένα αλλάζουν.

Όταν με το καλό έρθει η ώρα της λήξης του συμβολαίου θα τα πούμε με την συγκεκριμένη εταιρία κάτω από διαφορετικές βάσεις...   

Τέλος να διευκρινίσω πως έκανα όλες τις ενέργειες προς την εταιρία στέλνοντάς της συνεχή παράπονα στην εξυπηρέτησή της μέσω chat καθώς και μέσω τηλεφωνικού κέντρου βλαβών. Αρχικά παραδέχτηκαν το πρόβλημα στην συγκεκριμένη περιοχή, παρέχοντάς μου δωρεάν τα πάγια του επόμενου λογαριασμού.

Σε κάθε περίπτωση θα τους έχω στενό μαρκάρισμα σε περίπτωση που επαναληφθούν παρόμοια θέματα... 

αφού εσύ μπορείς να φύγεις γιατί δεν το κάνεις αν δεν σε εξυπηρετεί;

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, jimmis11 said:

Για εμένα το μεγάλο θέμα, όπως και για πολλούς εδώ μέσα πιστεύω, είναι το Internet στο εξοχικό.

Είχα 24άρι στην Cosmote πληρώνοντας 45-50€ το δίμηνο, το πρόγραμμα "εξοχικό" που έχουν δεν με κάλυπτε, αν και είχε τις ίδιες χρεώσεις με αυτό που είχα, γιατί χρειαζόμουν Internet όλο το χρόνο λόγω κάμερας.

Τότε αναγκάστηκα να κόψω τον χαλκό και να βάλω την έξτρα κάρτα της Cosmote με κόστος 3€/μήνα για να έχω φθηνό Internet όλο τον χρόνο, μέχρι που έφυγα για Vodafone με τα γνωστά προβλήματα...

Δυστυχώς επειδή κάποιοι έκαναν κατάχρηση αυτού του πλεονεκτήματος την πατήσαμε όλοι γενικώς κι ανεξαιρέτως...

Πλέον όπως όλα δείχνουν πάμε πάλι από την αρχή, αφού πλέον δεν υπάρχει φθηνότερη λύση από τα 20 - 25€ τον μήνα, για να έχει κάποιος internet όλο τον χρόνο στο εξοχικό του.

Μπορείς να αποχωρήσεις λόγω κακού σήματος, θα πάρεις και καλύτερη τιμή λόγω φορητότητας στη πράσινη. 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Gv2008 said:

αφού εσύ μπορείς να φύγεις γιατί δεν το κάνεις αν δεν σε εξυπηρετεί;

 

10 minutes ago, elkons said:

Μπορείς να αποχωρήσεις λόγω κακού σήματος, θα πάρεις και καλύτερη τιμή λόγω φορητότητας στη πράσινη. 

Μιας και το καλοκαίρι έφτασε στο τέλος του, θεωρώ πως δεν με συμφέρει αυτή τη στιγμή να κάνω κάποια κίνηση.

Θα κρατήσω την έξτρα κάρτα της Vodafone, έστω και με τα 5€ και τα 40GB όριο σε πλήρη ταχύτητα, για Φθινόπωρο και Χειμώνα και από την Άνοιξη βλέπουμε...

Έτσι κι αλλιώς το πρόβλημα το είχα στην Χαλκιδική το καλοκαίρι, στα υπόλοιπα μέρη που κινούμαι τα πράγματα είναι σαφώς καλύτερα, (φυσικά δεν τίθεται θέμα σύγκρισης με την Cosmote).

Θα δω βέβαια πως θα πάει και το πράγμα αρχές Σεπτεμβρίου με την Δ.Ε.Θ. ανοιχτή και το πλήθος επισκεπτών στην πόλη...

Edited by jimmis11
Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα και εγώ μόλις τα ευχάριστα για τις i4s δηλαδή όποτε παλιοί νέοι από 29/10 πλερώ 5 έουρος για 40gb για τις i4s.

Εξαιρετικά

Δεν εξεπλάγη.

On 19/8/2024 at 4:54 ΜΜ, zerokill said:

Κάτι θα έχουν στα σκαριά  στη Sinaloa 😀

 

Link to comment
Share on other sites

Την μια κάρτα i4s που έχω δωρεάν λόγο σταθερού θα την κόψω θα κάνω hot spot εαν χρειαστεί. 

Όταν λήξουν τα συμβόλαια vodafone θα πράξω ανάλογα αλλά σίγουρα όπου και να πάω θα πλήρωσω πιο πολλά. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, zerokill said:

Διάβασα και εγώ μόλις τα ευχάριστα για τις i4s δηλαδή όποτε παλιοί νέοι από 29/10 πλερώ 5 έουρος για 40gb για τις i4s.

Εξαιρετικά

Δεν εξεπλάγη.

 

Γελάνε κι οι πέτρες με το καρτέλ. Οπότε στο τέλος θα συμφέρει να βάζουμε πακέτο στις κάρτες sim (Giga wifi on the spot) που είναι για ίντερνετ στα 200GB που έχουν ακόμα τον κόφτη στα 300GB, αντί για τις i4s. 

Edited by katsiletra
Link to comment
Share on other sites

Για πείτε βρε παιδιά γιατί μπερδεύτηκα...εγώ που έχω μια i4s δωρεάν λόγω σταθερού θα την πληρώνω από Νοέμβρη ή αυτοί που την πληρώνουν ήδη απο 3€ θα πάει 5€;;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, kiriakos_tjet said:

Για πείτε βρε παιδιά γιατί μπερδεύτηκα...εγώ που έχω μια i4s δωρεάν λόγω σταθερού θα την πληρώνω από Νοέμβρη ή αυτοί που την πληρώνουν ήδη απο 3€ θα πάει 5€;;

Όλοι.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, makisg4 said:

Εγώ ήδη την κατάργησα μέσω bot. 

Μάκη εννοείς μέσω του CHAT ? δηλαδή δεν χρειάζεται επίσκεψη σε κατάστημα? Μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, Antonio21 said:

Την μια κάρτα i4s που έχω δωρεάν λόγο σταθερού θα την κόψω θα κάνω hot spot εαν χρειαστεί. 

Όταν λήξουν τα συμβόλαια vodafone θα πράξω ανάλογα αλλά σίγουρα όπου και να πάω θα πλήρωσω πιο πολλά. 

Και εγώ το ίδιο στον πατέρα μου.

Καλησπέρα, πήγα πλέον με red unlimited  στη Vodafone. Στα θετικά ότι ενεργοποείται αμέσως WiFi Calling, VoLTE, 4G & 5G. 
Ωστόσο στο σπίτι μου που έχω τη σταθερή με πετάει σε 4G, με καλύτερες ταχύτητες από τη Nova, ενώ 5G είναι στα ίδια περίπου με καλύτερο Upload. 
Ευχαριστη έκπληξη ότι στη γειτονιά μου το 4G της Vodafone είναι καλύτερο από της Nova και στην οδό Δελφων από την Πέτρου Συνδικα μέχρι την 28ης Οκτωβρίου καθώς και στην οδό Σόλωνος, Μακεδονίας στην αρχή που περνάνε τα λεωφορεία του ΟΑΣΘ παίζει καλύτερα από τη Nova. 1-0 έως τώρα…

Αριστοτελους και κέντρο που κινήθηκα λίγο ήταν αρκετά σταθερή. 

 

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, makisg4 said:

Εγώ ήδη την κατάργησα μέσω bot. 

Θα κάνουν κατάργηση τώρα που είναι ακόμα δωρεάν; 

Η στις 29/10 που έγραφε η ανακοίνωση; 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Antonio21 said:

Θα κάνουν κατάργηση τώρα που είναι ακόμα δωρεάν; 

Η στις 29/10 που έγραφε η ανακοίνωση; 

1452939066_.thumb.png.e79a17f06ea6ea5413707eada3836e0a.png

Link to comment
Share on other sites

Και χωρίς την αύξηση μπορούσες να το κόψεις δωρεάν, δεν είχε δέσμευση. Η διακοπή φαντάζομαι ρωτάς πότε γίνεται. Μέσα σε 3 εργάσιμες από όσο θυμάμαι 

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. 

Δεν το έθεσα σωστά. 

Ρώτησα τον φίλο μας εάν έκανε την διακοπή τώρα ενώ είναι ακόμα δωρεάν η ζήτησε να γίνει η διακοπή στις 29/10 ώστε να μην χρεωθεί. 

 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Antonio21 said:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. 

Δεν το έθεσα σωστά. 

Ρώτησα τον φίλο μας εάν έκανε την διακοπή τώρα ενώ είναι ακόμα δωρεάν η ζήτησε να γίνει η διακοπή στις 29/10 ώστε να μην χρεωθεί. 

 

Λογικά για τώρα θα το ζήτησε 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, zerokill said:

Μάκη εννοείς μέσω του CHAT ? δηλαδή δεν χρειάζεται επίσκεψη σε κατάστημα? Μια χαρά.

Ακριβώς 😁

3 ώρες πριν, Antonio21 said:

Θα κάνουν κατάργηση τώρα που είναι ακόμα δωρεάν; 

Η στις 29/10 που έγραφε η ανακοίνωση; 

Εγώ επειδή δεν μου είναι απαραίτητο και προκειμένου να μην το ξεχάσω αργότερα και τρέχω ζήτησα άμεσα διακοπή 

39 minutes ago, paanos said:

Και χωρίς την αύξηση μπορούσες να το κόψεις δωρεάν, δεν είχε δέσμευση. Η διακοπή φαντάζομαι ρωτάς πότε γίνεται. Μέσα σε 3 εργάσιμες από όσο θυμάμαι 

Σε εμένα ήρθε άμεσα μήνυμα σμσ ότι διακόπηκε η υπηρεσία. Βέβαια στο app τον βλέπω ακόμη τον αριθμό αλλά θα δείξει 

Link to comment
Share on other sites

Το καρτοπρογραμμα μου λήγει τον 1/2025 με κάλεσαν από vodafone και πρότειναν 14 γιγα, απεριόριστη ομιλία και 6000 sms με 17,30 τώρα έχω 7+3 γιγα 1600 προς όλους και 6000 sms με 12,19. Τι λέτε να περιμένω και άλλο ή να το δεχτώ. Είπε ότι είναι εξωτερικός συνεργάτης της vodafone. Πως να κινηθώ

Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, teopanta1 said:

Το καρτοπρογραμμα μου λήγει τον 1/2025 με κάλεσαν από vodafone και πρότειναν 14 γιγα, απεριόριστη ομιλία και 6000 sms με 17,30 τώρα έχω 7+3 γιγα 1600 προς όλους και 6000 sms με 12,19. Τι λέτε να περιμένω και άλλο ή να το δεχτώ. Είπε ότι είναι εξωτερικός συνεργάτης της vodafone. Πως να κινηθώ

Περίμενε μέχρι τον Νοέμβριο και μετά κάνε κινήσεις

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, makisg4 said:

Σε εμένα ήρθε άμεσα μήνυμα σμσ ότι διακόπηκε η υπηρεσία. Βέβαια στο app τον βλέπω ακόμη τον αριθμό αλλά θα δείξει 

Καταργείται το add on άμεσα από τη κύρια σύνδεση αλλά η έξτρα κάρτα συνεχίζει να υπάρχει χωρίς δεδομένα για λίγες μέρες 

Link to comment
Share on other sites

Και για μένα τέλος η VF μόλις λήξει το συμβόλαιο.

Κυριολεκτικά η i4s ήταν η μόνη που με κρατούσε καθώς απ'όταν έκανα το συμβόλαιο (Unlimited Red) έχω δεχθεί παρόμοιες προσφορές από COSMOTE/NOVA και παρ'όλο που έχω το ελεύθερο να το κόψω όποτε θέλω λόγω μη επαρκούς κάλυψης στην περιοχή μου, δεν το έκανα γιατί καμία δεν προσφέρει extra SIM (όταν μου είχε δώσει προσφορά η COTE ήταν όταν την είχαν κόψει και δεν την έδιναν στα unlimited). 

Πλέον, όμως, τα 40gb είναι αστεία ακόμα και για τη χρήση που του κάνω που το έχω σαν backup, πχ την προηγούμενη βδομάδα που είχα τηλεργασία και τα 10mbps του ADSL δεν ήταν αρκετά, ξόδεψα 70gb σε 2 (!!) μέρες. Και όταν μου βάζουν κόφτη στα 4mbps, με το ζόρι μπορώ να δώ κάτι στο YouTube ενώ το mifi τους δίνει ίντερνετ μόνο σε μία συσκευή. Λόγω της χαμηλής ταχύτητας, αν πάει να μοιράσει σε παραπάνω από 1 συσκευές, απλά σταματάει να φορτώνει. 

Και εις άλλα με υγεία. 

spacer.png& άλλα που δεν φαίνονται =(

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, ParafronGR said:

Και για μένα τέλος η VF μόλις λήξει το συμβόλαιο.

Κυριολεκτικά η i4s ήταν η μόνη που με κρατούσε καθώς απ'όταν έκανα το συμβόλαιο (Unlimited Red) έχω δεχθεί παρόμοιες προσφορές από COSMOTE/NOVA και παρ'όλο που έχω το ελεύθερο να το κόψω όποτε θέλω λόγω μη επαρκούς κάλυψης στην περιοχή μου, δεν το έκανα γιατί καμία δεν προσφέρει extra SIM (όταν μου είχε δώσει προσφορά η COTE ήταν όταν την είχαν κόψει και δεν την έδιναν στα unlimited). 

Πλέον, όμως, τα 40gb είναι αστεία ακόμα και για τη χρήση που του κάνω που το έχω σαν backup, πχ την προηγούμενη βδομάδα που είχα τηλεργασία και τα 10mbps του ADSL δεν ήταν αρκετά, ξόδεψα 70gb σε 2 (!!) μέρες. Και όταν μου βάζουν κόφτη στα 4mbps, με το ζόρι μπορώ να δώ κάτι στο YouTube ενώ το mifi τους δίνει ίντερνετ μόνο σε μία συσκευή. Λόγω της χαμηλής ταχύτητας, αν πάει να μοιράσει σε παραπάνω από 1 συσκευές, απλά σταματάει να φορτώνει. 

Και εις άλλα με υγεία. 

Στην πράσινη με την ίδια τιμή η extrasim θα δίνει 20 GB

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, aektzhs 1 said:

Στην πράσινη με την ίδια τιμή η extrasim θα δίνει 20 GB

Δεν τίθεται πλέον κάν θέμα για extra SIM. 

Όταν στην COSMOTE έδινα για 1,5 χρόνο 3,75€ για να έχω απεριόριστο και στην extra SIM και τώρα στη VF για 300gb, ό,τι είναι παρακάτω από αυτά, απλά δεν με ενδιαφέρει - ας κρατήσουν τις extra SIM να τις βάλουν στον τοπα τους.

Από'κει και πέρα, εγώ αναφερόμουν στο core συμβόλαιο ότι με δεσμευε η extra SIM γιατί όταν πριν 4 μήνες με πήραν από τη NOVA να μου δώσουν το ίδιο συμβόλαιο, στα ίδια χρήματα χωρίς την extra SIM δεν θα είχε λογική να πάω. Πλέον, όμως, με τις πολιτικές τους, για μένα, η extra SIM είναι σα να μην υπάρχει σε καμία εταιρεία, οπότε θα κοιτάω απλά τιμές & κάλυψη δικτύου ή στη χειρότερη πάω F2G με combo το σταθερό να παίρνω κάθε μήνα 15gb χωρίς κόπο. 

spacer.png& άλλα που δεν φαίνονται =(

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...