Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

18 minutes ago, sofos_k said:

έχει δοκιμάσει κανείς φορητότητα σε cosmote neo για να πάρει προσφορά σε ανανέωση από βοντα;

Αρκεί να μην επιλέξουμε στην εφαρμογή "θέλω να ενεργοποιηθεί η συνδεσή μου άμεσα" όπως δείχνει εδώ;

με φορητότητα σε whatsup νομίζω σε έπαιρναν αφού παραλάβεις την sim, μήπως είναι πιο safe;

 

Νομίζω ότι για να δει η Vodafone ότι θέλεις να φύγεις, πρέπει να φτάσεις τη φορητότητα στο τελικό στάδιο. Οπότε δεν είναι διαφορετικό από το να πας σε neo από what's up..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Teiresias_ said:

Νομίζω ότι για να δει η Vodafone ότι θέλεις να φύγεις, πρέπει να φτάσεις τη φορητότητα στο τελικό στάδιο. Οπότε δεν είναι διαφορετικό από το να πας σε neo από what's up..

Ναι απλά , αν θυμάμαι καλά, με το What's up η αίτηση φορητότητας προς τη Vodafone (και η αντίστοιχη κλήση) έγινε μια μέρα μετά την παραλαβή της κάρτας απ' τον courier, ενώ με το neo λογικά η αίτηση θα φανεί στην Vodafone με το σκαναρισμα του barcode της SIM και μάλλον από επιλεγμένη η άμεση ενεργοποιηση

Link to comment
Share on other sites

Νέοι όροι ανοιχτού διαδικτύου

<<Στα προγράμματα Vodafone RED Unlimited Play, Vodafone RED Unlimited,
Vodafone Giga Business Unlimited max. Η ταχύτητα λήψης (download) και
μεταφόρτωσης (upload) της Υπηρεσίας πρόσβασης στο Διαδίκτυο δεν
υπερβαίνει τα 10Mbps. Η τιμή αυτή αφορά τη μέγιστη τιμή ταχύτητας και
ενδέχεται να είναι χαμηλότερη ανάλογα με τις δυνατότητες του δικτύου.>>

Δηλαδή και το ακριβότερο, το RED Unlimited, θα έχει περιορισμό στην ταχύτητα ή κάνω λάθος;🤔

Link to comment
Share on other sites

Αυτό αφορά τις ταχύτητες μετά από κάποιο όγκο πχ τα 300gb, ή είναι γενικό? Δηλαδή θα πληρώνουν συμβόλαιο και θα έχουν ταχύτητες επιπέδου 3g?

Link to comment
Share on other sites

Just now, kmpatra said:

Αυτό αφορά τις ταχύτητες μετά από κάποιο όγκο πχ τα 300gb, ή είναι γενικό? Δηλαδή θα πληρώνουν συμβόλαιο και θα έχουν ταχύτητες επιπέδου 3g?

https://www.vodafone.gr/files/1490812531386-pdf-oroi-an-diad-kinitis-iounios-24-2024.pdf

Όπως το καταλαβαίνω εγώ, θα είναι γενικό. Είναι στο ΙΙΙ. Περιορισμός ταχύτητας (throttling)

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, george143 said:

https://www.vodafone.gr/files/1490812531386-pdf-oroi-an-diad-kinitis-iounios-24-2024.pdf

Όπως το καταλαβαίνω εγώ, θα είναι γενικό. Είναι στο ΙΙΙ. Περιορισμός ταχύτητας (throttling)

Γενικό σε περιοχές με υψηλή κίνηση εκτός αν κανείς υπέρμετρη χρήση, δηλαδή κατεβάζεις Terrabyte.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Nikolas14 said:

Γενικό σε περιοχές με υψηλή κίνηση εκτός αν κανείς υπέρμετρη χρήση, δηλαδή κατεβάζεις Terrabyte.

Αυτό το αναφέρει στην πολιτική ορθής χρήσης. Στην ενότητα που αναφέρομαι εγώ γράφει, μεταξύ αυτών που είπα, όρια όπως τα 300gb της καρτοκινητής και του giga wifi home

Edited by george143
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, george143 said:

Αυτό το αναφέρει στην πολιτική ορθής χρήσης. Στην ενότητα που αναφέρομαι εγώ γράφει, μεταξύ αυτών που είπα, όρια όπως τα 300gb της καρτοκινητής και του giga wifi home

Αυτό που λέει ο Νικόλας είναι. Ισχύει και στην Cosmote εδώ και πολύ καιρό

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, aektzhs 1 said:

Αυτό που λέει ο Νικόλας είναι. Ισχύει και στην Cosmote εδώ και πολύ καιρό

Ακριβώς, αυτό θα έπρεπε να εφαρμόσουν σε όλη τη Vodafone, αλλά έβαλαν τα 300Gb σε καρτοκινητά, i4s, Giga WiFi on the Spot και το Giga WiFi που είναι συμβόλαιο με το μήνα. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, george143 said:

Νέοι όροι ανοιχτού διαδικτύου

<<Στα προγράμματα Vodafone RED Unlimited Play, Vodafone RED Unlimited,
Vodafone Giga Business Unlimited max. Η ταχύτητα λήψης (download) και
μεταφόρτωσης (upload) της Υπηρεσίας πρόσβασης στο Διαδίκτυο δεν
υπερβαίνει τα 10Mbps. Η τιμή αυτή αφορά τη μέγιστη τιμή ταχύτητας και
ενδέχεται να είναι χαμηλότερη ανάλογα με τις δυνατότητες του δικτύου.>>

Δηλαδή και το ακριβότερο, το RED Unlimited, θα έχει περιορισμό στην ταχύτητα ή κάνω λάθος;🤔

Δεν θα έχει. Αφορά τα 2 unlimited που είναι στα 2 Mbps και στα 10Mbps. 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, TakeOverNet said:

Δεν θα έχει. Αφορά τα 2 unlimited που είναι στα 2 Mbps και στα 10Mbps. 

Αυτά είναι τα Unlimited Surf και Unlimited Play. Στους όρους κάνει λόγο, μεταξύ και άλλων, για το RED Unlimited, δηλαδή το ακριβό.

Υ.Γ: Όσο κι αν έψαξα, δεν μπόρεσα να βρώ καμία αναφορά σε υψηλή κίνηση στο δίκτυο ή κάτι τέτοιο σχετικά με το πότε θα εφαρμόζεται ο συγκεκριμένος περιορισμός.

Edited by george143
Link to comment
Share on other sites

Η νεα ανακοινωση δεν γραφει πουθενα για 300gb, οπότε το throttling ειναι γενικο. Ισως λογω του οτι ερχεται η τουριστικη περίοδος το εκανε.

Link to comment
Share on other sites

Θα τερματίζει δηλαδή στα 10 mbps;

Δεν πιστεύω να γίνει αυτό...

Ίσως δεν είναι διατυπωμένη σωστά η ανακοίνωση.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, p_k said:

Θα τερματίζει δηλαδή στα 10 mbps;

Δεν πιστεύω να γίνει αυτό...

Ίσως δεν είναι διατυπωμένη σωστά η ανακοίνωση.

Κι εγώ δεν πίστευα τα μάτια μου, γι' αυτό το ανέβασα. Θέλω να δω, σε περίπτωση που όντως εφαρμοστεί, τι θα γίνει στα διάφορα awards στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο παίζει, δεν υπάρχει περίπτωση.

Αν γίνει αυτό...

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, p_k said:

Κάτι άλλο παίζει, δεν υπάρχει περίπτωση.

Αν γίνει αυτό...

Κάπως έτσι δύσπιστος είμουν τότε που ανακοινώθηκαν τα 300gb της καρτοκινητής και η (μάλλον μόνιμη;) κατάργηση των 200gb του Big Bang και δεν μου βγήκε σε καλό. Σε κάθε περίπτωση, για να είμαστε σίγουροι, απλά περιμένουμε να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, george143 said:

και η (μάλλον μόνιμη;) κατάργηση των 200gb του Big Bang

Πάντως πληροφορίες λένε ότι θα επανέλθουν τα 200 μετά την καλοκαιρινή προσφορά. Τώρα σε ποια τιμή.. θα δούμε! Μακάρι να είναι εκεί το που αφήσαμε..

6 minutes ago, p_k said:

Κάτι άλλο παίζει, δεν υπάρχει περίπτωση.

Αν γίνει αυτό...

Το σωστό θα ήταν να μπορεί κανείς να έχει μόνο 5-10Mbps αλλά με λίγα λεφτά..

Αυτό που πάνε και αυξάνουν τις τιμες και μετά σου βάζουν και τα όρια είναι μεγάλη αλητεία.

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΓΓΝΩΜΗ, θα πληρώνει κάποιος το Vodafone RED Unlimited που είναι το πακέτο με τα πάντα απεριόριστα και θα του βάζει όριο στα 10mbps;

Κατάλαβα καλά;

Μίλησε κανείς από όσους το έχουν με την εταιρεία;

Edited by MIKU

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Να ριξουν τις τιμες, επειδη θα εχουν κόφτη, αποκλείεται. Μόνο αυξήσεις βλέπουμε. Και να επιστρεψουν τα 200gb του big bang το φθινόπωρο, σίγουρα θα έχει αύξηση τιμής. Εδω λιγο πριν το κοψουν του αυξησαν την τιμη...

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Teiresias_ said:

Πάντως πληροφορίες λένε ότι θα επανέλθουν τα 200 μετά την καλοκαιρινή προσφορά. Τώρα σε ποια τιμή.. θα δούμε! Μακάρι να είναι εκεί το που αφήσαμε..

Εντάξει εννοείται πως αν επιστρέψει ποτέ, πρέπει να είναι πιο ακριβό. Αλλιώς γιατί να ασχοληθεί κανείς με συμβόλαια; Ο μόνος λόγος για συμβόλαιο ως τώρα ήταν ο πραγματικά απεριόριστος όγκος και ταχύτητα(αν αγνοείσουμε κάποιους εύλογους εν μέρει περιορισμούς). Αν και τα απεριόριστα συμβόλαια ίσως μελλοντικά κι αυτά δεν θα είναι το ίδιο απεριόριστα.

6 minutes ago, MIKU said:

Μίλησε κανείς από όσους το έχουν με την εταιρεία;

Ας ρωτήσει κανείς, να δούμε πόσες διαφορετικές απαντήσεις θα μαζέψουμε😂. Αλλά αυτό είναι φρέσκο ακόμα, λίγο δύσκολο να το ξέρουν στην υποστήριξη.

Edited by george143
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που ήθελα να πάω vodafone έσκασε αυτό. Για cosmote neo με βλέπω. 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, dasnowy said:

Τώρα που ήθελα να πάω vodafone έσκασε αυτό. Για cosmote neo με βλέπω. 

Κι εγώ ήθελα να κάνω συμβόλαιο, ευτυχώς με πρόλαβε η ανακοίνωση. Πάντως η cosmote έχει πολύ δυνατές προσφορές. Απ' ότι βλέπω εδώ μέσα, -10% με σταθερό και -10% με απαλλαγή φόρου κινητής για τους νέους, δεν συγκρίνεται με συμβόλαιο vodafone, εκτός κι αν υπάρχει κάποια προσωπική προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

Εάν όντως ισχύει, τότε μιλάμε για τραγική εξέλιξη.

Κάτι άλλο πρέπει να συμβαίνει.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν υπάρχει ένας συνδρομητής να μιλήσει στο τσατ να δούμε τι θα πουν;

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...