Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αφου πηγα σε καταστημα και μου ειπαν οτι το 4sharing θα με επιβαρυνει κατα 5 ευρω τον μηνα, πηρα τηλεφωνο και ζητησα να μιλησω με το παιδι που εκανε πριν απο λιγες ημερες την ανανεωση.

Αποτελεσμα ;

Καμμια επιβαρυνση πλεον των 27,21 τον μηνα με ρεντ1 και 4sharing που απο 16/6 θα γινει 1,5gb + 750mb απο την καρτα = 2,25gb τον μηνα. Η δευτερη καρτα θα αποσταλει με κουριερ εντος 5 εργασιμων.

το 1.5 γινεται 2gb αρα συνολο 2.750 mb
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο μιλησα με την Vodafone, εχω 3 Red 1 και 3 internet for sharing δωρο για ενα χρονο, και μου ειπαν πως στο τελος του συμβολαιου οταν θα κοψω τα δωρεαν i4sharing θα με χρεωσουν 3 φορες απο 15 και μετα απο 15 σε καθε ενα νουμερο, αρα στο τελος αφου τους εχω πληρωσει ολα τα μηνιατικα αντι για ευχαριστω θα με χρεωσουν και με το ετσι θελω αλλα 90ευρωπουλα. Και αν αποφασισουν να γινει το 15 100? Τι κανουμε τωρα παιδες? Οταν τους ειπα οτι αλλαξανε τους ορους μονομερος και γι'αυτο υπαρχει το συμβολαιο που απαντησαν οτι εχουν δικαιωμα να κανουν τιμολογιακες αλλαγες. Δηλαδη αν καταλαβα καλα κανουν οτι γουσταρουν? Μπορω να κανω φορητοτητα προς Wind F2Go και μετα να σκεφτω τι θα κανω?
Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο μιλησα με την Vodafone, εχω 3 Red 1 και 3 internet for sharing δωρο για ενα χρονο, και μου ειπαν πως στο τελος του συμβολαιου οταν θα κοψω τα δωρεαν i4sharing θα με χρεωσουν 3 φορες απο 15 και μετα απο 15 σε καθε ενα νουμερο, αρα στο τελος αφου τους εχω πληρωσει ολα τα μηνιατικα αντι για ευχαριστω θα με χρεωσουν και με το ετσι θελω αλλα 90ευρωπουλα. Και αν αποφασισουν να γινει το 15 100? Τι κανουμε τωρα παιδες? Οταν τους ειπα οτι αλλαξανε τους ορους μονομερος και γι'αυτο υπαρχει το συμβολαιο που απαντησαν οτι εχουν δικαιωμα να κανουν τιμολογιακες αλλαγες. Δηλαδη αν καταλαβα καλα κανουν οτι γουσταρουν? Μπορω να κανω φορητοτητα προς Wind F2Go και μετα να σκεφτω τι θα κανω?

 

εγω ειχα παρει συσκευη με επιδοτηση και ζητησα να μετατραπει σε καρτοκινητο. για να γινει η μετατροπη, μου ειπαν να πληρωσω το ποσο της επιδοτησης. εκανα φορητοτητα σε κοσμοκαρτα, για να ξεμπερδεψω απο το παγιο (η οποια ολοκληρωθηκε μεσα σε δυο μερες) και να σκεφτω μετα τί θα κανω, οπως γραφεις κι εσυ

Link to comment
Share on other sites

Τους εστειλα και email να δω αν θα απαντησουν. Αλλα για φορητοτητα το βλεπω.

 

ξεχασα να σου πω οτι τους εχω στειλει 3 email και ακομα περιμενω απαντηση

στο πρωτο εκανα παραπονα, στο δευτερο ελεγα "δε μου απαντησατε στα παραπονα μου" και στο τριτο "εχω κανει καταγγελια με τα παραπονα μου"

το πρωτο το εστειλα πριν απο 2 βδομαδες

Link to comment
Share on other sites

Για 12μηνο πρόγραμμα που έληξε 24 Μαΐου, είχα καλέσει στις 19 του ίδιου μήνα να ενημερώσω ότι θέλω να διακοπεί το συμβόλαιο. Ούτε φορητότητες, ούτε τίποτα. Μου είπαν να πάω σε κατάστημα να ολοκληρώσω τη διακοπή. Μεγάλη μου βλακεία αλλά λόγω τρεξίματος με 1000 άλλα, δεν πήγα. Αυτοί συνεχίζουν να χρεώνουν κανονικά πάγια.

 

Τους είπα τηλεφωνικά ότι δεν πρόκειται να πληρώσω οτιδήποτε πέρα από τις 24 Μαΐου που έληγε το συμβόλαιο. Εγώ με τη vodafone δεν πρόκειται να έχω πάλι πάρε δώσε και το νούμερο τους το χαρίζω.

 

Υπάρχει περίπτωση να μπορούν να μου κάνουν κάτι? Μιλάμε για το σενάριο όπου επιμείνουν στο να πληρώσω τα επιπλέον πάγια από τη στιγμή που έληξε το πρόγραμμα και μετά τα οποία δεν πρόκειται να πληρώσω..

s21 ultra 256
Link to comment
Share on other sites

Για 12μηνο πρόγραμμα που έληξε 24 Μαΐου, είχα καλέσει στις 19 του ίδιου μήνα να ενημερώσω ότι θέλω να διακοπεί το συμβόλαιο. Ούτε φορητότητες, ούτε τίποτα. Μου είπαν να πάω σε κατάστημα να ολοκληρώσω τη διακοπή. Μεγάλη μου βλακεία αλλά λόγω τρεξίματος με 1000 άλλα, δεν πήγα. Αυτοί συνεχίζουν να χρεώνουν κανονικά πάγια.

 

Τους είπα τηλεφωνικά ότι δεν πρόκειται να πληρώσω οτιδήποτε πέρα από τις 24 Μαΐου που έληγε το συμβόλαιο. Εγώ με τη vodafone δεν πρόκειται να έχω πάλι πάρε δώσε και το νούμερο τους το χαρίζω.

 

Υπάρχει περίπτωση να μπορούν να μου κάνουν κάτι? Μιλάμε για το σενάριο όπου επιμείνουν στο να πληρώσω τα επιπλέον πάγια από τη στιγμή που έληξε το πρόγραμμα και μετά τα οποία δεν πρόκειται να πληρώσω..

 

Πολύ φοβάμαι ότι όταν ληγει ένα συμβολιαιο μετατρεπεται σε αοριστου αν δεν το κοψεις και δεν σε απαλλάσσεις από υποχρεώσεις καταβολης παγιων

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ φοβάμαι ότι όταν ληγει ένα συμβολιαιο μετατρεπεται σε αοριστου αν δεν το κοψεις και δεν σε απαλλάσσεις από υποχρεώσεις καταβολης παγιων

 

Και η συνέχεια πως ακριβώς είναι? Θα το πάω μέσω ΙΝΚΑ μέχρι τέλους..

 

Δεν γίνεται να υπογράφω 12 μήνες και να με τραβάνε μετά όσο τους κατέβει.. Αν μου τα πάρουν , θα έχει χυθεί ιδρώτας και αίμα.. :lol:

s21 ultra 256
Link to comment
Share on other sites

Μα προβλεπεται οτι το συμβολαιο μετα την υποχρεωτικη περιοδο γυρναει σε αοριστου χρονου. Επισης η vodafone εχει συγκεκριμενη διαδικασια για τη διακοπη την οποια, επειδη ειχες δουλειες οπως ειπες, δεν εκανες. Συνεπως εγω θεωρω οτι απλα δεν μπορεις να κανεις κατι, αφου η διαδικασια δεν εχει ξεκινησει με δικη σου υπαιτιοτητα (δεν περασες ποτε για 5' απο ενα καταστημα).

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB, Samsung S24 Ultra 12GB/1TB

Link to comment
Share on other sites

Και η συνέχεια πως ακριβώς είναι? Θα το πάω μέσω ΙΝΚΑ μέχρι τέλους..

 

Δεν γίνεται να υπογράφω 12 μήνες και να με τραβάνε μετά όσο τους κατέβει.. Αν μου τα πάρουν , θα έχει χυθεί ιδρώτας και αίμα.. :lol:

 

ΣυνΠαναθα κοιτα τι γραφει το συμβολαιο σου για το τι ισχυει μετα το 12μηνο

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να προσπαθουσες να βρεις την ηχογραφημένη κλήση από τις 19/5. Δεν ξέρω αν γίνεται αυτό, αλλά είναι ένας τρόπος να αποδείξεις ότι είχες ζητήσει διακοπή
Link to comment
Share on other sites

Έχουν καταγεγραμμένο το αίτημα όπως μου είπαν οπότε δεν τίθεται θέμα για αυτό. Φαίνεται στο σύστημα τους.
s21 ultra 256
Link to comment
Share on other sites

Για 12μηνο πρόγραμμα που έληξε 24 Μαΐου, είχα καλέσει στις 19 του ίδιου μήνα να ενημερώσω ότι θέλω να διακοπεί το συμβόλαιο. Ούτε φορητότητες, ούτε τίποτα. Μου είπαν να πάω σε κατάστημα να ολοκληρώσω τη διακοπή. Μεγάλη μου βλακεία αλλά λόγω τρεξίματος με 1000 άλλα, δεν πήγα. Αυτοί συνεχίζουν να χρεώνουν κανονικά πάγια.

 

Τους είπα τηλεφωνικά ότι δεν πρόκειται να πληρώσω οτιδήποτε πέρα από τις 24 Μαΐου που έληγε το συμβόλαιο. Εγώ με τη vodafone δεν πρόκειται να έχω πάλι πάρε δώσε και το νούμερο τους το χαρίζω.

 

Υπάρχει περίπτωση να μπορούν να μου κάνουν κάτι? Μιλάμε για το σενάριο όπου επιμείνουν στο να πληρώσω τα επιπλέον πάγια από τη στιγμή που έληξε το πρόγραμμα και μετά τα οποία δεν πρόκειται να πληρώσω..

 

Για αρχή πέρνα αύριο από ένα κατάστημα να κάνεις τη διακοπή για να γλιτώσεις τα περισσότερα. Μετά την ολοκλήρωσή της, θα σου εκδόσουν έναν εκκαθαριστικό λογαριασμό. Από εκεί πλήρωσε ή μην πληρώσεις ότι θέλεις, αλλά η συνήθης διαδικασία είναι να το δώσουν σε δικηγορικό γραφείο για να σου κάνει εξώδικο και μετά ότι νομίζει...

Link to comment
Share on other sites

Σε αίτημα μετατροπής μου ενός Προς Όλους 700 (με 700', 300 mb και 70 sms) σε F2G, η αντιπροσφορά τους ήταν περίπου στα 27 € τελική τιμή (με έκπτωση 40% και επιπλέον έκπτωση 10% λόγω συνδυασμού με HOL) ή εναλλακτικά το Προς Όλους 200 στα 19 € περίπου.

 

Διευκρίνισα ότι ο εν λόγω αριθμός μιλάει περίπου 300' μηνιαίως και δεν κάνει άλλη χρήση και ότι στο F2G με 15 € μπορεί να έχει τον παραπάνω χρόνο, αλλά δεν είχε κάποια άλλη αντιπρόταση. Αλληλευχαριστηθήκαμε για την συνεργασία και περιμένω αύριο το F2G:p Δεν τους φταίει κανείς αν δεν έχουν πιο ευέλικτα προγράμματα ή είχαν παλιότερα αλλά δεν τα δίνουν τώρα...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Και η συνέχεια πως ακριβώς είναι? Θα το πάω μέσω ΙΝΚΑ μέχρι τέλους..

 

Δεν γίνεται να υπογράφω 12 μήνες και να με τραβάνε μετά όσο τους κατέβει.. Αν μου τα πάρουν , θα έχει χυθεί ιδρώτας και αίμα.. :lol:

Αν έστω και μια κλήση βρεθεί από τις 19 Μαίου και μετά πως ακριβώς θα πεις δεν σας πληρώνω.

Link to comment
Share on other sites

οταν εμαθα πριν καμια δεκαρια μερες για το κερατιατικο το 5ευρω εκανα καταγγελια σε συνηγορο καταναλωτη,γραμματεια καταναλωτη και ΕΕΤΤ.

σημερα μου εστειλαν επιστολη απο το συνηγορο οτι εστειλαν το κειμενο/ερωτημα στην βοντα που υποχρεουται να απαντησει εντος δεκα ημερων!

Link to comment
Share on other sites

οταν εμαθα πριν καμια δεκαρια μερες για το κερατιατικο το 5ευρω εκανα καταγγελια σε συνηγορο καταναλωτη,γραμματεια καταναλωτη και ΕΕΤΤ.

σημερα μου εστειλαν επιστολη απο το συνηγορο οτι εστειλαν το κειμενο/ερωτημα στην βοντα που υποχρεουται να απαντησει εντος δεκα ημερων!

 

αν σου απαντησουν παλι, ενημερωσε μας, γιατι εγω εχω στειλει στην ΕΕΤΤ εδω και δυο βδομαδες και δεν εχω παρει απαντηση

Link to comment
Share on other sites

αν σου απαντησουν παλι, ενημερωσε μας, γιατι εγω εχω στειλει στην ΕΕΤΤ εδω και δυο βδομαδες και δεν εχω παρει απαντηση
ναι η εεττ δεν μου εχει απαντησει και μου κανει εντυπωση γιατι περσι σε κατι αναλογο με την wind ειχα πολυ καλη επικοινωνια με εεττ και το ελυσαν το προβλημα υπερ μου
Link to comment
Share on other sites

ναι η εεττ δεν μου εχει απαντησει και μου κανει εντυπωση γιατι περσι σε κατι αναλογο με την wind ειχα πολυ καλη επικοινωνια με εεττ και το ελυσαν το προβλημα υπερ μου

 

μπορει να εχουν πολλα παρομοια περιστατικα και να τα κοιτανε ενιαια

ή μπορει απλα να μας γραφουν :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

το 1.5 γινεται 2gb αρα συνολο 2.750 mb

 

 

Το ρεντ 1 ειχε (εχει) 750mb. Αυτο διπλασιαζομενο μας κανει 1,5gb. Αν προσθεσεις και αλλα 750 απο την δευτερη καρτα για sharing μας κανει 2,25gb. Τουλαχιστον ετσι το καταλαβα εγω.

Με ενημερωσαν οτι στις 17/6 θα παραλαβω με κουριερ την καρτα.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Το ρεντ 1 ειχε (εχει) 750mb. Αυτο διπλασιαζομενο μας κανει 1,5gb. Αν προσθεσεις και αλλα 750 απο την δευτερη καρτα για sharing μας κανει 2,25gb. Τουλαχιστον ετσι το καταλαβα εγω.

Με ενημερωσαν οτι στις 17/6 θα παραλαβω με κουριερ την καρτα.

το red1 θα παει στα 2gb καθαρα + οτι εχει ο καθενας απο 4sharing το κανει για πιασει την cote που δινει 2gb
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει αίτηση φορητότητας προς Κοσμοτέ εδώ και πάνω από μία εβδομάδα και δεν με έχει πάρει τηλέφωνο η Βόντα για αντιπρόταση. Τα συμβόλαια της Κοσμοτέ έχουν έρθει, αλλά καθυστερώ να τα παραλάβω μπας και φιλοτιμηθούν και μου κάνουν αντιπρόταση.

Τι μου προτείνετε να κάνω; Να πάω να τα παραλάβω και να υπογράψω ακόμα και σήμερα; Ή να περιμένω λίγο ακόμα; Λες να είμαι από τους γκαντέμηδες που δεν τους κάνουν καθόλου αντιπρόταση, παρότι δεν έχω καθυστερήσει κανέναν λογαριασμό τόσο όσο να μου κόψουν το τηλέφωνο ούτε μία φορά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει αίτηση φορητότητας προς Κοσμοτέ εδώ και πάνω από μία εβδομάδα και δεν με έχει πάρει τηλέφωνο η Βόντα για αντιπρόταση. Τα συμβόλαια της Κοσμοτέ έχουν έρθει, αλλά καθυστερώ να τα παραλάβω μπας και φιλοτιμηθούν και μου κάνουν αντιπρόταση.

Τι μου προτείνετε να κάνω; Να πάω να τα παραλάβω και να υπογράψω ακόμα και σήμερα; Ή να περιμένω λίγο ακόμα; Λες να είμαι από τους γκαντέμηδες που δεν τους κάνουν καθόλου αντιπρόταση, παρότι δεν έχω καθυστερήσει κανέναν λογαριασμό τόσο όσο να μου κόψουν το τηλέφωνο ούτε μία φορά.

αν δεν παρει η cosmote τα συμβολαια υπογεγραμμενα δεν κανει αιτηση στη Βοντα για να παρει τον αριθμο σου.

Οποτε το πιο πιθανο ειναι οτι η Βοντα δεν ξερει καν οτι εκανες αιτηση φορητοτητας

Link to comment
Share on other sites

αν δεν παρει η cosmote τα συμβολαια υπογεγραμμενα δεν κανει αιτηση στη Βοντα για να παρει τον αριθμο σου.

Οποτε το πιο πιθανο ειναι οτι η Βοντα δεν ξερει καν οτι εκανες αιτηση φορητοτητας

 

δεν εχεις δικιο

οταν πηγα απο βονταφον σε κοσμοτε με καλεσαν την επομενη απο τη μερα που εκανα την αιτηση, δε δεχτηκα την προσφορα και υπεγραψα δυο μερες μετα

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς πόσο καιρό κάνει η vodafone να ολοκληρώσει αίτημα disconnect (ταχεία επανασύνδεση στον αρχικό πάροχο) απο την στιγμή που το έχει αποδεχτεί και έχει διακοπή η σύνδεση με το δίκτυο της? Αυτην την στιγμή όταν καλέις το τηλεφωνο μου αναφέρει οτι δεν χρησιμοποιείται το νούμερο. Με ενημέρωσαν απο την Vodafone οτι θα είμαι 15 μέρες χωρίς τηλέφωνο αλλά δεν ξέρω αν το είπαν για να με φοβήσουν και να μείνω στο δίχτυο τους ή είναι η αλήθεια...το 15νθήμερο μου φαίνεται υπερβολικό πάντως..... Edited by mmathiou
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...