Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέχνα την επιδότηση

 

Σε εμενα απάντησες?!

Δεν με ενδιαφερει η επιδότηση. ..

Να μειωθεί το παγιο θελω η αν μπορω να το κόψω ενω θελει 6 μήνες ακόμα. ...

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

Που ζούνε και ζητάνε εκκαθαριστικό εφορίας ρε παιδιά; Στο 1995 ή το 98?? ΕΛΕΟΣ!

Αν επιμένουν και βιάζεσαι είτε δοκιμάζεις σε άλλο κατάστημα ή βρες ένα άλλο δημόσιο έγγραφο που αναφέρει πάνω το ΑΦΜ σου και δώστους το. Δίπλωμα, Λογαριασμός ΕΥΔΑΠ/ΔΕΗ κτλ...

 

 

 

Ζούνε στο 2013, όπου για λόγους φοροκυνηγητου (να πείσουν δηλαδή την τρόικα οτι θα το κάνουν) σε όλες τις συναλλαγές θα απαιτείται αναγραφή ΑΦΜ ή ΑΜΚΑ - εξόυ και το νέο φιρμάνη περί έκδοσης ΑΦΜ σε όλους ανω των 18, ακόμα και αν δεν έχουν κανένα εισόδημα.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα κανει περυσι τον ιανουαριο 2ετες συμβόλαιο στο unlimited 60 επιδότηση στα 100€ μου δωσανε (απλα απαράδεκτοι 10 χρονια πελάτης. ...τεσπα)...

Ειχα και χολ και ειχα προσφορα μς έκπτωση 10€ ..

Τώρα επειδή με έχουν σπάσει τα νεύρα με τις χρεώσεις σκέφτομαι να κόψω το συμβόλαιο και να κάνω φορητοτητα για κοσμοτε. ..

Το θέμα είναι πως γίνεται ?!τα 100ε τις επιδότησης δεν είναι πολλά το όσο έχει μείνει διάφορα για τους 6 μήνες που απομένουν. ...

Τα πληρώνω και τελειώνω?! Η πρέπει να πληρώσω και τα υπόλοιπα πάγια??

 

βασικά τα απεριόριστα δεν με ενδιαφέρουν και πολύ. .. Το ιντερνετ με καίει. .

1.5gb έχω και με έχουν Χρεώσει ήδη 10€ για 200μβ... ειναι τραγικοί .....

Η αν πάρω για καμιά προσφορά η αλλαγή πακέτου γίνεται χωρίς ανανέωση συμβολαίου?! Θα ισχύει δλδ για το υπόλοιπο 6 μήνες?!

 

Αν έχεις κρατήσει κάπου το συμβόλαιό σου, πρέπει να έχει έναν πίνακα απόσβεσης επιδότησης. Αν είναι όπως τα 12μηνα και 18μηνα, ξεκινάει να αποσβένυται στους τελευταίους 6 μήνες, οπότε λογικά θα πρέπει να πληρώσεις όλη την επιδότηση. Δεν θα πρέπει να πληρώσεις πάγια για περίοδο που δεν σου παρασχθεί υπηρεσία.

Από την άλλη, λογικά μπορείς να αλλάξεις το πρόγραμμά σου σε κάτι που σε βολεύει περισσότερο, χωρίς να ανανεωθεί η υποχρέωση παραμονής στην εταιρεία.

 

Ότι και να συνεννοηθείς, ζήτα το γραπτώς.

Link to comment
Share on other sites

Θα θελα να ρωτησω για το red2 ποσο βγαινει τελικα το μηνα ? Online λενε οτι με εκπτωση παγιου παει στα 63ε , αυτο ειναι και το τελικο ποσο ή εκτος φπα?

 

Μηπως ξερει καποιος?

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κρατήσει κάπου το συμβόλαιό σου, πρέπει να έχει έναν πίνακα απόσβεσης επιδότησης. Αν είναι όπως τα 12μηνα και 18μηνα, ξεκινάει να αποσβένυται στους τελευταίους 6 μήνες, οπότε λογικά θα πρέπει να πληρώσεις όλη την επιδότηση. Δεν θα πρέπει να πληρώσεις πάγια για περίοδο που δεν σου παρασχθεί υπηρεσία.

Από την άλλη, λογικά μπορείς να αλλάξεις το πρόγραμμά σου σε κάτι που σε βολεύει περισσότερο, χωρίς να ανανεωθεί η υποχρέωση παραμονής στην εταιρεία.

 

Ότι και να συνεννοηθείς, ζήτα το γραπτώς.

 

Οκ καλώς τώρα που σχολαω πάω να κοιτάξω στο σπίτι και να τους πάρω τηλέφωνο και θα δούμε τι θα γίνει. ..

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

Θα θελα να ρωτησω για το red2 ποσο βγαινει τελικα το μηνα ? Online λενε οτι με εκπτωση παγιου παει στα 63ε , αυτο ει αι και το τελικο ποσο ή εκτος φπα?

 

Αυτό είναι το τελικό ποσό μαζί με το Φ.Π.Α.

Ο φόρος κινητής δεν περιλαμβάνετε ,

πολαπλασίασε με 1,15

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στο unlimited 25 και το συμβόλαιο λήγει τον οκτώβρη. Σε κατάστημα μου προσέφεραν unlimited 50 με προνομιακή έκπτωση, ώστε -κατά τα λεγόμενά τους- θα πληρώνω μόνο 32 ευρώ. Είναι δυνατόν; Υπάρχει κάτι που δε μου είπαν;
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στο unlimited 25 και το συμβόλαιο λήγει τον οκτώβρη. Σε κατάστημα μου προσέφεραν unlimited 50 με προνομιακή έκπτωση, ώστε -κατά τα λεγόμενά τους- θα πληρώνω μόνο 32 ευρώ. Είναι δυνατόν; Υπάρχει κάτι που δε μου είπαν;

 

Μια χαρά δυνατό είναι, έχουν αναφερθεί και καλύτερες προσφορές.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το τελικό ποσό μαζί με το Φ.Π.Α.

Ο φόρος κινητής δεν περιλαμβάνετε ,

πολαπλασίασε με 1,15

 

Ευχαριστω φιλε μου

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα...αφου για ενα μηνα μου προτειναν αρες μαρες κουκουναρες και ηταν ολο οχι και περιμενετε 4 μηνες που ληγει το συμβολαιο σας κλπ μπουμπουνισα λοιπον μια φορητοτητα στη γουιντ. Την επομενη μερα μου προσφεραν απο τη vodafone ως εκπτωση για 12 μηνες 250 λεπτα προς ολους και 70 μηνυματα με τελικο παγιο (με φπα και τελη κινητης) στα 19€. Σημειωτεον οτι λογω χρησης της πιστωτικης καρτας της vodafone citibank , περσι ειχα μειον 14€ καθε μηνα στο παγιο. Οποτε παω για 5_7€ μηνιαιο κοστος.
Link to comment
Share on other sites

Καλά στην βονταφον είναι ότι να ναι τελικά. ...

περνω τηλ. Μέχρι να με συνδέσουν με το αρμόδιο τμήμα. ...3 υπαλλήλους άλλαξα. ...με γύρισαν τα μυαλά. ...

 

Και με λεει επειδή με ενδιαφέρει το ίντερνετ στο κινητο πιο πολύ στο unlimited 60 που είμαι είναι το πιο φθηνό πρόγραμμα. ..

Αν το κόψω τώρα 175ε είναι

Σε 4 μήνες λέει λίγη το συμβόλαιο. .

Και σε 2 μνήμες αν θέλω να το κόψω είναι τα μισά 80ε....

 

Εντάξει άκρη δεν βγήκε. . Οπότε περιμένω λίγο καο φεύγω για κοσμοτε. ...

:)

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα αίτηση φορητότητας για Cosmote και με πήραν από τη Vodafone μετά από δύο μέρες. Είμαι 14 χρόνια πελάτης, εδώ και κάποια χρόνια στο Unlimited 50 με προνομιακή τιμή 40€ και μου έκαναν προσφορά το Unlimited 100 με 39,20€ τελική τιμή (με ΦΠΑ και Φόρο Κινητής Τηλεφωνίας). Φυσικά και έμεινα... :D

BB 8900 -> BB 9700 -> BB 9800 -> ΒΒ 9900 -> ΒΒ Ζ10 STL100-2 -> BB Passport -> BB KeyOne

BB PlayBook 32GB

Link to comment
Share on other sites

http://www.vodafone.gr/portal/client/news/announcementClient!pressReleaseDetails.action?pressReleaseId=40083&dateFrom=&dateUntil=

 

Από 24/07/2013 αυξάνεται το πάγιο της υπηρεσίας Welcome Tones από 0,75€ σε 0,85€ ανά εβδομάδα και από 1,23€ σε 1,5€ ανά μήνα.

 

 

 

Το πάγιο των επιπρόσθετων Προγραμμάτων mobile internet για Ιδιώτες & Επαγγελματίες διαμορφώνεται ως εξής :

 

 

 

Mobile Internet Medium από 10,34€ σε 11€

Mobile Internet Large από 15,5€ σε 16€ και

Mobile Internet Unlimited από 20,67€ σε 21€

 

Τα μηνιαία πάγια των προγραμμάτων Vodafone για το Γραφείο αυξάνονται ως εξής:

 

 

 

Σταθερά 1000 κατά €0,9

Σταθερά 600 κατά €1

Νέο Σταθερό 1000+60 κατά €1,1

Νέο Σταθερό 1000 Διεθνή+60 κατά €1,43

Νέο Σταθερό 2000+60 κατά €1,26

Νέο Σταθερό 2000 Διεθνή+60, Νέο Σταθερό 3000+60 και Νέο Σταθερό 3000 Διεθνή+60 κατά €1,42

 

Τα βασικά μηνιαία πάγια των επαγγελματικών προγραμμάτων συμβολαίου αυξάνονται ως εξής:

 

 

 

Ευέλικτο Επαγγελματικό 90& 180 κατά €0,5

Ευέλικτο Επαγγελματικό 300, 420, 540, 720& 960 κατά €1

Επαγγελματικό 80 & 150 (με εμπορική διάθεση έως 09/10/2006 ) κατά €0,5

Επαγγελματικό 300 & 540 (με εμπορική διάθεση έως 09/10/2006 ) κατά €1

Νέο Επαγγελματικό 90 & 180 (με εμπορική διάθεση έως 26/6/2009 ) κατά €0,5

Νέο Επαγγελματικό 300, 420, 540, 720& 960 (με εμπορική διάθεση έως 26/6/2009) κατά €1

 

ενώ δεν υπάρχει καμία μεταβολή στα πάγια των επιπρόσθετων επιλογών χρόνου ομιλίας που είναι συμβατά με όλα τα παραπάνω προγράμματα χρήσης.

 

Το μηνιαίο πάγιο των παρακάτω προγραμμάτων αυξάνεται ως εξής:

 

κατά 1,5€ σε όλους τους συνδρομητές Vodafone για το Σπίτι

κατά 1€ στους συνδρομητές VMB 1GB Special Offer& VMB 1G Bold

κατά 0,5€ σε όλους τους Ιδιώτες συνδρομητές συμβολαίου με πρόγραμμα:

Vodafone Οικονομικό (με εξαίρεση το Vodafone Οικονομικό 60)

Vodafone Unlimited (με εξαίρεση το Vodafone Unlimited 50)

Vodafone Ευέλικτα

Vodafone TOP5, Vodafone TOP5 SMS, Vodafone Best Friends, Vodafone Friends

Vodafone 1-900

 

Από την παραπάνω αλλαγή δεν επηρεάζονται όσοι συνδρομητές βρίσκονται στα προγράμματα:

 

Vodafone προς όλους

Vodafone RED

Vodafone Unlimited old

Vodafone Special

Vodafone Χωρίς πάγιο

 

Β) Από 08/08/2013 αυξάνεται η ενσωματωμένη αξία και τα πάγια των Vodafone Καρτοπρογραμμά των και Vodafone Εταιρικών Καρτοπρογραμμάτων κατά €1,5, με εξαίρεση το Vodafone Καρτοπρόγραμμα 17 και Vodafone Εταιρικό Καρτoπρόγραμμα 17.

 

Παράλληλα, το Vodafone Καρτoπρόγραμμα 20 μετονομάζεται σε Vodafone Καρτοπρόγραμμα 21,5, το Vodafone Καρτοπρόγραμμα 25 μετονομάζεται σε Vodafone Καρτοπρόγραμμα 26,5, το Vodafone Καρτοπρόγραμμα 35 μετονομάζεται σε Vodafone Καρτοπρόγραμμα 36,5, το Vodafone Εταιρικό Καρτoπρόγραμμα 20 μετονομάζεται σε Vodafone Εταιρικό Καρτοπρόγραμμα 21,5, το Vodafone Εταιρικό Καρτοπρόγραμμα 25 μετονομάζεται σε Vodafone Εταιρικό Καρτοπρόγραμμα 26,5,.

 

Επίσης αυξάνονται τα ενσωματωμένα SMS του VodafoneΚαρτοπρόγραμμα Προς όλους και του Vodafone Εταιρικό Καρτοπρόγραμμα Προς Όλους από 30 σε 100 και τα ενσωματωμένα ΜΒ του Vodafone Καρτοπρογράμματος με ενεργοποιημένη την επιλογή Vodafone Unlimited από 30MB σε 100MB.

 

Γ) Από 24/08/2013 η χρέωση για κλήσεις προς εθνικά σταθερά και κινητά για το Βασικό Επαγγελματικό πρόγραμμα συμβολαίου, διαμορφώνεται από €0,0044/δευτ σε €0,0048/δευτ. Για το μη εμπορικά διαθέσιμο πρόγραμμα συμβολαίου «Επαγγελματικό», χωρίς διαθέσιμο χρόνο ομιλίας (εμπορική διάθεση έως 24/09/2007) αυξάνεται η χρέωση κλήσεων προς εθνικά σταθερά καθώς και κινητά Vodafone, από €0,00333/δευτ. σε €0,00357/δευτ.και προς άλλα εθνικά κινητά από €0,00443/δευτ. σε €0,0048/δευτ. Η ενιαία χρέωση κλήσεων προς όλα τα εθνικά σταθερά και κινητά για το μη εμπορικά διαθέσιμο πρόγραμμα συμβολαίου «Επαγγελματικό» χωρίς διαθέσιμο χρόνο ομιλίας (εμπορική διάθεση έως 22/7/2010) διαμορφώνεται από €0,00333/δευτ. σε €0,00357/δευτ. Οι αλλαγές αυτές αφορούν και τις περιπτώσεις που τα παραπάνω προγράμματα συνδυαστούν με τις επιπρόσθετες επιλογές: Ενδοεταιρικό 60 ή Απεριόριστο Ενδοεταιρικό. Σε περίπτωση συνδυασμού των παραπάνω προγραμμάτων με την επιπρόσθετη επιλογή «Κλήσεις προς σταθερά», οι χρεώσεις των κλήσεων προς εθνικούς σταθερούς προορισμούς δεν επηρεάζονται.

 

Η χρέωση για κλήσεις προς εθνικά σταθερά και κινητά μετά την παρέλευση του ενσωματωμένου χρόνου ομιλίας στα προγράμματα συμβολαίου για Ιδιώτες Vodafone προς όλους & Vodafone RED αυξάνεται από 0,00575€/δευτ. σε 0,006166€/δευτ. και σε όλα τα υπόλοιπα εμπορικά και μη διαθέσιμα προγράμματα συμβολαίου για Ιδιώτες από 0,00566€/δευτ. σε 0,006166€/δευτ.

 

Επιπλέον από 24/08/2013 αλλάζει ο τρόπος εφαρμογής του Τέλους Επανασύνδεσης σε Ιδιώτες και Επαγγελματίες συνδρομητές συμβολαίου. Το Τέλος Επανασύνδεσης θα εφαρμόζεται πλέον σε όλες τις περιπτώσεις επανασύνδεσης μετά από προσωρινή διακοπή λόγω ληξιπρόθεσμου ανεξόφλητου υπολοίπου. Το ποσό του Τέλους Επανασύνδεσης παραμένει 5€ ανά μητρώο συνδρομητή και θα συμπεριλαμβάνεται στον επόμενο λογαριασμό κινητής τηλεφωνίας που θα εκδίδεται.

 

Δυνάμει των ανωτέρω αυξήσεων οι συνδρομητές των αντίστοιχων προγραμμάτων έχουν το δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασής τους αζημίως (εξαιρείται τυχόν επιδότηση συσκευής), μέχρι την έναρξη ισχύος των ανωτέρω αλλαγών.

 

Όλες οι ανωτέρω τιμές περιλαμβάνουν ΦΠΑ 23%.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Πήγα χτες σε κατάστημα Vodafone για ανανέωση συμβολαίου στο Unlimited 35 που έχω και η έκπτωση στο πάγιο που μου έδωσαν ήταν 3 ευρώ το μήνα!

Ζήτησα λοιπόν να αλλάξω πρόγραμμα και να πάω στο Unlimited 25 στο οποίο δεν υπάρχει καμία απολύτως επιδότηση.

Υπέγραψα όμως για το Unlimited 25 συμβόλαιο για 12 μήνες.

Ερωτώ: Τι δέσμευση θα έχω αφού δεν υπάρχει επιδότηση;

Λογικά θα μπορούσα να αλλάξω πρόγραμμα χωρίς να ανανεώσω για 12 μήνες.

Ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Πήγα χτες σε κατάστημα Vodafone για ανανέωση συμβολαίου στο Unlimited 35 που έχω και η έκπτωση στο πάγιο που μου έδωσαν ήταν 3 ευρώ το μήνα!

Ζήτησα λοιπόν να αλλάξω πρόγραμμα και να πάω στο Unlimited 25 στο οποίο δεν υπάρχει καμία απολύτως επιδότηση.

Υπέγραψα όμως για το Unlimited 25 συμβόλαιο για 12 μήνες.

Ερωτώ: Τι δέσμευση θα έχω αφού δεν υπάρχει επιδότηση;

Λογικά θα μπορούσα να αλλάξω πρόγραμμα χωρίς να ανανεώσω για 12 μήνες.

Ή όχι;

Καμμία απολύτως δέσμευση δεν έχεις . Σε 3 ημέρες είσαι σε άλλη εταιρεία .

Link to comment
Share on other sites

Εχω 2 γραμμες στο unlimited 50 με 45% εκπτωση συν αυτη του οικογενειακου πακετου στα 55 ευρω το μηνα.Η εκπτωση παγιου μου ληγει στις 31/07 και ζητησα απο τη vodafone να μου κανει μια αναλογη προσφορα για να παραμεινω.Μετα απο 20 μερες μου προτειναν 25% εκπτωση για 12μηνη παραμονη χωρις δικαιωμα επιδοτησης στα 79 ευρω.Τελικα μονο απο φορητοτητα καταλαβαινουν?μεσα στο μηνα θα κανω αιτηση στην κοσμοτε,αν και αυτοι παροτι τους ειχα στειλει email,γιατι ενας γνωστος μου πηρε το unlimited 65 για 2 γραμμες με 47 ευρω,δεν μπηκαν καν στον κοπο να μου απαντησουν.Καμια ιδεα για το πως θα το χειριστω καλυτερα για να παρω την πιο συμφερουσα προσφορα?
Link to comment
Share on other sites

Εχω 2 γραμμες στο unlimited 50 με 45% εκπτωση συν αυτη του οικογενειακου πακετου στα 55 ευρω το μηνα.Η εκπτωση παγιου μου ληγει στις 31/07 και ζητησα απο τη vodafone να μου κανει μια αναλογη προσφορα για να παραμεινω.Μετα απο 20 μερες μου προτειναν 25% εκπτωση για 12μηνη παραμονη χωρις δικαιωμα επιδοτησης στα 79 ευρω.Τελικα μονο απο φορητοτητα καταλαβαινουν?μεσα στο μηνα θα κανω αιτηση στην κοσμοτε,αν και αυτοι παροτι τους ειχα στειλει email,γιατι ενας γνωστος μου πηρε το unlimited 65 για 2 γραμμες με 47 ευρω,δεν μπηκαν καν στον κοπο να μου απαντησουν.Καμια ιδεα για το πως θα το χειριστω καλυτερα για να παρω την πιο συμφερουσα προσφορα?

 

Καλημέρα, όπως το είπες, μόνο όταν δουν φορητότητα ιδρώνει το αυτί τους... Και σε εμένα το ίδιο έκαναν. Δεν νομίζω πως υπάρχει καλύτερη εναλλακτική...

BB 8900 -> BB 9700 -> BB 9800 -> ΒΒ 9900 -> ΒΒ Ζ10 STL100-2 -> BB Passport -> BB KeyOne

BB PlayBook 32GB

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, όπως το είπες, μόνο όταν δουν φορητότητα ιδρώνει το αυτί τους... Και σε εμένα το ίδιο έκαναν. Δεν νομίζω πως υπάρχει καλύτερη εναλλακτική...

 

Εχω ακουσει ομως οτι η cosmote δε στελνει τη φορητοτητα στη vodafone πριν παρει υπογραφες.Αυτο πως το προσπερναμε?

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακουσει ομως οτι η cosmote δε στελνει τη φορητοτητα στη vodafone πριν παρει υπογραφες.Αυτο πως το προσπερναμε?

 

Μια χαρά τη στέλνουν, η φορητότητα γίνεται χωρίς να έχεις ακόμα υπογράψει, όσο και αν ακούγεται κουφό. Η αίτηση φορητότητας έγινε ηλεκτρονικά από το site της Cosmote και τρεις μέρες μετά πριν παραλάβω από τη μεταφορική (sim..? αίτηση για να υπογράψω..? ποτέ δεν έμαθα...) με πήραν από τη Vodafone. Και όταν πήρα τη Cosmote και τους είπα ότι δεν θέλω να προχωρήσω, ακύρωσαν σχεδόν αμέσως το αίτημα και μου είπαν να κάνω άρνηση παραλάβης (για τη μεταφορική).

BB 8900 -> BB 9700 -> BB 9800 -> ΒΒ 9900 -> ΒΒ Ζ10 STL100-2 -> BB Passport -> BB KeyOne

BB PlayBook 32GB

Link to comment
Share on other sites

Κι αν δεν εχει προλαβει να σε παρει η βοντα πριν ερθει ο κουριερ, του κρυβεσαι? χαχα! Θελω κι εγω να κανω αιτηση φορητοτητας για να παρω το red 2 κατω απο τα 60ε που το δινουν online, δε μ ενδιαφερει επιδοτηση μονο εκπτωση στο παγιο θελω. Δε με συμφερει να ζητησω 24μηνο συμβολαιο ωστε να χω αυτη την εκτπωση για μεγαλο διαστημα?

Αν μετα απο ενα χρονο πχ θελησω συσκευη θα μου δινουν επιδοτηση?

Αλλα μια διαβαζω πηγαινε απ τη κοσμοτε να κανεις αιτηση, μια μη πας εκει γιατι θα σε βαλουν να υπογραψεις, καντην απ το τηλεφωνο κλπ κλπ.

Μηπως κααλυτερα να κανω αιτηση στη wind για το w και καλα?

Μπερδεμα!

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Κι αν δεν εχει προλαβει να σε παρει η βοντα πριν ερθει ο κουριερ, του κρυβεσαι? χαχα! Θελω κι εγω να κανω αιτηση φορητοτητας για να παρω το red 2 κατω απο τα 60ε που το δινουν online, δε μ ενδιαφερει επιδοτηση μονο εκπτωση στο παγιο θελω. Δε με συμφερει να ζητησω 24μηνο συμβολαιο ωστε να χω αυτη την εκτπωση για μεγαλο διαστημα?

Αν μετα απο ενα χρονο πχ θελησω συσκευη θα μου δινουν επιδοτηση?

Αλλα μια διαβαζω πηγαινε απ τη κοσμοτε να κανεις αιτηση, μια μη πας εκει γιατι θα σε βαλουν να υπογραψεις, καντην απ το τηλεφωνο κλπ κλπ.

Μηπως κααλυτερα να κανω αιτηση στη wind για το w και καλα?

Μπερδεμα!

 

Εγώ είπα την προσωπική μου εμπειρία, μπορεί να μην είναι ο κανόνας. Πρέπει να βάλεις κάτω και να δεις ακριβώς τι χρειάζεσαι. Γενικότερα πιστεύω ότι οι επιδοτήσεις είναι απάτη, την πληρώνεις χρυσή τη συσκευή. Χίλιες φορές σκέτη από το εμπόριο, γλυτώνεις σχεδόν τα μισά λεφτά και έχει και έκπτωση στο συμβόλαιο...

BB 8900 -> BB 9700 -> BB 9800 -> ΒΒ 9900 -> ΒΒ Ζ10 STL100-2 -> BB Passport -> BB KeyOne

BB PlayBook 32GB

Link to comment
Share on other sites

πριν ένα μήνα έληγε το 12μηνο συμβόλαιο και έκανα ανανέωση και αλλαγή προγράμματος με 50% έκπτωση, ήρθε νέος λογαριασμός στον οποίο φαίνεται το νέο πάγιο και η εκκαθάριση του παλιού για τον μήνα Ιούνιο ( χωρίς έκπτωση 50%) και ΠΡΟΠΛΗΡΩΜΗ για μήνα Ιούλιο ( με έκπτωση 50%),

 

είναι σωστό που δεν περασαν την έκπτωση στον μήνα Ιούνιο και κάνανε μόνο εκκαθάριση και που προπληρώνω για Ιούλιο ( δεν θυμάμαι να προπληρώνω πάγια ποτέ στην Vodafone) ή εγώ στραβά αρμενίζω.....?

Link to comment
Share on other sites

Σωστά σου ήρθε. Πάντα προπλήρωνες γι αυτό, τώρα που άλλαξες πρόγραμμα, σου πιστώθηκε το ποσό που είχες προπληρώσει από το παλιό πρόγραμμα και χρεώθηκε το καινούργιο πρόγραμμα με την έκπτωση.

 

Παράδειγμα: Έχεις πάγιο 50€ και ο λογαριασμός σου βγαίνει κάθε 20 του μήνα. Στον λογαριασμό του Μαΐου είχες χρεωθεί πάγιο από 20/05 εώς 20/06. Αν άλλαξες πρόγραμμα στις 10/06, στον λογαριασμό του Ιουνίου θα έχεις πίστωση από 10/06 εώς 20/06 στο παλιό πρόγραμμα, μιας και το είχες προπληρώσει αλλά εν τω μεταξύ εσύ άλλαξες πρόγραμμα, και θα χρεωθείς το καινούργιο πρόγραμμα από 10/06 εώς 20/06 + το πάγιο του επόμενου μήνα από 21/06 εώς 20/08. Δηλαδή δεν πληρώνεις κάτι επιπλέον από τα συνηθισμένα, απλά γίνονται οι απαραίτητες χρεωπιστώσεις.

 

Αυτό που μας μπερδεύει τις περισσότερες φορές, είναι το ποσό, μιας και αν πάς από μεγαλύτερο πρόγραμμα σε μικρότερο, ο επόμενος λογαριασμός θα είναι μικρότερος από αυτό που συμφώνησες, ενώ αν πας σε μεγαλύτερο, θα είναι λίγο μεγαλύτερος. Εφόσον το νέο πάγιό σου είναι μικρότερο από το παλιό, λογικά ο λογαριασμός θα πρέπει να είναι κατά τι μικρότερος από την τιμή που σου είπαν (το πάγιο μόνο, χωρίς τυχόν επιπλέον χρεώσεις που μπορεί να έχεις κάνει).

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...