Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ειμαι ζωντανο παραδειγμα οτι πολλα απο αυτα που υπαρχουν στα συμβολαια κινητης ειναι παρανομα... Δε χρειαζεται να ξερεις τί λεει το συμβολαιο, το μόνο που χρειαζεται να ξερεις ειναι τα νομιμα δικαιωματα σου ως καταναλωτης...

 

μάθετε τα δικαιωματα σας παιδια! Η καθε εταιρια πονταρει στην ημιμαθεια του ελληναρα και στο οτι 'ψαρωνει' ευκολα...

 

Τα δικαιώματά μας να τα μάθουμε, τις υποχρεώσεις μας πότε θα τις μάθουμε; Ήμαρτον! Τι άλλο θα διαβάσουμε; Ότι δεν χρειάζεται να ξέρουμε τι λέει το συμβόλαιο;;!!:blink: Τότε γιατί το υπογράφουμε ρε αδερφέ;

 

Επειδή καταλαβα πως αναφέρεσαι και στην υποσημείωση "εξαιρείται τυχόν επιδότηση συσκευής" που αναγράφεται στις αυξήσεις, αυτό που καταλαβαίνει κανείς διαβάζοντας αυτήν την φράση, είναι πως η εταιρία δίνει το δικαίωμα στον συνδρομητή να διακόψει αζημίως(δικαίωμά του είναι άλλωστε) αν θεωρεί πως θίγεται από τις αυξήσεις.

Απλώς με το "δέσιμο" της επιδότησης περιπλέκεται η κατάσταση, επειδή έχουν δίκιο και οι 2 πλευρές: και ο συνδρομητής που μπορεί να επηρεάζεται από την αύξηση(μην μπορώντας να διακόψει όντως αζημίως το συμβόλαιο - λόγω επιδότησης) και η εταιρία, η οποία σαφώς και δεν θέλει να χάσει τα χρήματα της επιδότησης(και γι'αυτό άλλωστε δέσμευσε τον συνδρομητή για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα). Τώρα το ποιος είναι ο λιγότερο και ο περισσότερο θιγμένος.....ε, μάλλον ο συνδρομητής είναι, κατά την άποψή μου... Ωστόσο δίκιο έχει και η εταιρία.

 

Το να λέμε όμως ότι τα συμβόλαια εχουν κάποιους παράνομους όρους και δεν χρειάζεται να ξέρουμε τι λένε, προτρέποντας και άλλους να κάνουν το ίδιο, δε νομίζεις ότι πάει στο άλλο άκρο; Είπαμε, να γίνουμε "επαναστάτες", αλλά όχι και με το παραμικρό, λες και μας έβαλαν νέφτι στον ..... Να ξέρουμε πού φωνάζουμε/διαμαρτυρόμαστε και γιατί... Δεν έχει μόνο ο καταναλωτής δίκιο

Edited by kotsianis7
Link to comment
Share on other sites

Ε, όποιος δεν έχει διάθεση να κάνει κουβέντα μπορεί και να πει τέτοια παίκτη μου, δεν με χαλάει:lol: Παράπονο δεν έχω, κατά καιρούς έχω "εργαστεί" σε όλες τις εταιρίες:lol:

 

Σάμπως έχω και αδικο; Πόσοι ήταν αυτοί που πραγματικά επηρεάστηκαν από τις αυξήσεις; Ή, πόσοι ήταν αυτοί που πραγματικά θίχτηκαν επειδή οι εταιρίες τους κοροιδεύουν κατάμουτρα και διέκοψαν; Απάντηση: Ελάχιστοι.

 

Το 95% που απείλησε τις εταιρίες με καταγγελίες κλπ, το έκανε για να διακοψει το συμβόλαιο και να του μείνει η συσκευουλα των 600 ευρώ.. Και μετά έβγαιναν και διατυμπάνιζαν το ότι πέτυχε η απειλή τους στην εταιρία και 1002 κολοκύθια τούμπανα...

Απ'την άλλη, σιγά μην ασχολιόταν το νομικό τμήμα της VF ή της Cosmote με τον καθένα που θα τις τραβούσε στα δικαστήρια(αν το έκανε). Τσάμπα δικηγόρους θα πλήρωναν. Οπότε τους έκαναν το χατήρι και άντε γεια(ίσως ξέροντας ότι έχουν και λερωμένη την φωλιά τους, οποτε θα έχαναν ούτως ή άλλως)

Edited by kotsianis7
Link to comment
Share on other sites

Ε, όποιος δεν έχει διάθεση να κάνει κουβέντα μπορεί και να πει τέτοια παίκτη μου, δεν με χαλάει:lol: Παράπονο δεν έχω, κατά καιρούς έχω "εργαστεί" σε όλες τις εταιρίες:lol:

 

σε αυτο που εγραψες παραπανω, οσοι το τραβηξαν το θεμα με τις αυξησεις τιμων και τις επιδοτησεις συσκευων, τελικα δικαιωθηκαν. αποχωρησαν αζημιως κρατωντας και την συσκευη

ετσι ισχυριζονται τουλαχιστον

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλημερα τους πηρα τηλ στο εξυπηρετηση πελτων κι μου ειπαν οτι αυτοι δεν μπορουν να κανουν κατι μονο ο προισταμενος καταστημτος μπορει λει να αυξησει την επιδοτηση φοβαμαι να κανω αιτηση φορητοτητας γιατι αν δεν με παρουν για αντιπρωταση την εβαψα και οι περισοτεροι που μιλαμε ειναι vodafone
Link to comment
Share on other sites

καλημερα τους πηρα τηλ στο εξυπηρετηση πελτων κι μου ειπαν οτι αυτοι δεν μπορουν να κανουν κατι μονο ο προισταμενος καταστημτος μπορει λει να αυξησει την επιδοτηση φοβαμαι να κανω αιτηση φορητοτητας γιατι αν δεν με παρουν για αντιπρωταση την εβαψα και οι περισοτεροι που μιλαμε ειναι vodafone

 

Ναι ισχύει αυτό, μέχρι το φθινόπωρο του 2010 αύξαναν τις επιδοτήσεις και τηλεφωνικώς, από τις αρχές του περασμένου έτους μόνο στο κατάστημα γινόταν. Έχω πάρει κάτι επιδοτήσεις 400 ευρώ για κάθε νούμερο για πλάκα για τρία, τέσσερα χρόνια συνεχόμενα μόλις τους έλεγα πόσο μου δίναν η Cosmote και η Wind εάν πήγαινα στα δίκτυα τους.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

καλημερα τους πηρα τηλ στο εξυπηρετηση πελτων κι μου ειπαν οτι αυτοι δεν μπορουν να κανουν κατι μονο ο προισταμενος καταστημτος μπορει λει να αυξησει την επιδοτηση φοβαμαι να κανω αιτηση φορητοτητας γιατι αν δεν με παρουν για αντιπρωταση την εβαψα και οι περισοτεροι που μιλαμε ειναι vodafone

 

Θα δοκιμάσεις με αίτηση διακοπής τότε. Τηλ στο 1227(ατελώς απ'το κινητό σου), λες ότι θες να κάνεις αίτηση διακοπής και να μετατραπεί το συμβόλαιο σε καρτοκινητό. Κατά πάσα πιθανότητα, θα σου προτείνουν έκπτωση 30% για να παραμείνεις ή εναλλακτικά, θα σου αυξήσουν μέχρι ενός ορίου την επιδότηση, αν σε ρωτήσουν γιατί θες να διακόψεις και τους πεις ότι είναι χαμηλή η επιδότηση.

 

Αν δεν μείνεις ικανοποιημένος με την προσφορά που θα σου κάνουν, πες τους ότι εξακολουθείς να τη θεωρείς λίγη και να περάσουν το αίτημα για την αποσύνδεση του αριθμού.

 

Εντός των επόμενων 5 εργάσιμων από την ημέρα που θα τηλεφωνήσεις, πρέπει να πας σε κατάστημα Vodafone και να πληρώσεις οποιοδήποτε υπόλοιπο λογαριασμού υπάρχει(ακόμη και μη ληξιπρόσθεσμο) για να διεκπεραιώσουν την αίτηση απ'το κατάστημα. Παίρνεις καινούρια κάρτα SIM και σε 1 μήνα κανονικά θα γίνει η μετατροπή σε καρτοκινητό.

 

Εντός των επόμενων ημερών, λογικά, θα σου τηλεφωνήσουν απ'το αρμόδιο τμήμα να σε ρωτήσουν γιατί θέλεις να διακόψεις. Εκεί τους ξαναλες ότι δεν είσαι ικανοποιημένος με την επιδότηση και αν μπορούν να σου την αυξήσουν κι άλλο. Λογικά θα την αυξήσουν, έστω και λίγο.

 

Αν η αύξηση που θα σου κάνουν σε καλυπτει, την αποδέχεσαι και ακυρώνουν οι ίδιοι αυτόματα το αίτημα αποσύνδεσης.

 

Αν τυχόν δεν σε πάρει κανείς τηλ, έχεις 3 βδομάδες καιρό από την ημέρα που θα πας στο κατάστημα για την διεκπεραίωση της διακοπής, ώστε να πας ξανά σε κάποιο κατάστημα και να την ακυρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα τους πηρα τηλ στο εξυπηρετηση πελτων κι μου ειπαν οτι αυτοι δεν μπορουν να κανουν κατι μονο ο προισταμενος καταστημτος μπορει λει να αυξησει την επιδοτηση φοβαμαι να κανω αιτηση φορητοτητας γιατι αν δεν με παρουν για αντιπρωταση την εβαψα και οι περισοτεροι που μιλαμε ειναι vodafone

 

τι ακριβως φοβασε;κανεις την αιτηση και αν δεν σε παρουν απλα την ακυρωνεις. Κανω αιτηση δεν σημαινει υπογραφω κιολας.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τι ακριβως φοβασε;κανεις την αιτηση και αν δεν σε παρουν απλα την ακυρωνεις. Κανω αιτηση δεν σημαινει υπογραφω κιολας.

 

σωστος ++ και απο εμενα εγω εχω unlimitet 25 και μου ειχαν βγαλει επιδοτηση 36 ευρω :lol::lol::lol: εκανα αιτηση φορητοτητας στην wind με την μια αμεσως και με πηραν μετα απο 2-3 μερες τηλ η vodafon και ελεγαν τα δικα τους μα γιατι κ.λ.π θελετε να φυγετε ?? λεω αλλου μου δινουν τοσα κ.λ.π και η δικια σας επιδοτηση ειναι για τα σκουπιδια κ.λ.π απο 36 ευρω πηρα 150 επιδοτηση και ειμαι οκ..:lol::lol:

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

σωστος ++ και απο εμενα εγω εχω unlimitet 25 και μου ειχαν βγαλει επιδοτηση 36 ευρω :lol::lol::lol: εκανα αιτηση φορητοτητας στην wind με την μια αμεσως και με πηραν μετα απο 2-3 μερες τηλ η vodafon και ελεγαν τα δικα τους μα γιατι κ.λ.π θελετε να φυγετε ?? λεω αλλου μου δινουν τοσα κ.λ.π και η δικια σας επιδοτηση ειναι για τα σκουπιδια κ.λ.π απο 36 ευρω πηρα 150 επιδοτηση και ειμαι οκ..:lol::lol:

 

Για 12 ή 18 μήνες παραμονής;

Link to comment
Share on other sites

Για 12 ή 18 μήνες παραμονής;

 

συνηθως γινεται για 12 μηνες. αν αναφερεις 18μηνο τοτε θα παρεις κατι περισσοτερο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για 12 ή 18 μήνες παραμονής;

 

για 12 μηνες παραμονης νεο συμβολαιο στο ιδιο προγραμα που ειμουνα εκανα την αναβαθμηση 12μηνο ενοειτε ...

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα βρηκα πολυ πιο φθηνο το κινητο που μου αρεσει στο my acount απο το site λετε να το παραγγειλω απο εκει και συχρονως να κανω ανανεωση συμβολαιου
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

τις προσέχεις ημέρες πρόκειται να μεταβώ από καρτοκινητό σε συμβόλαιο, εκμεταλλευόμενος και την πρόσφορα του iphone

 

σκάφτομαι για το unlimited 60 αυτό που θέλω να μάθω είναι πιο το τελικό ποσό του λογαριασμού μαζί με το ειδικό τέλος κινητής τηλεφωνίας και ΦΠΑ?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

τις προσέχεις ημέρες πρόκειται να μεταβώ από καρτοκινητό σε συμβόλαιο, εκμεταλλευόμενος και την πρόσφορα του iphone

 

σκάφτομαι για το unlimited 60 αυτό που θέλω να μάθω είναι πιο το τελικό ποσό του λογαριασμού μαζί με το ειδικό τέλος κινητής τηλεφωνίας και ΦΠΑ?

 

Ευχαριστώ!

 

67,20 ευρω

Link to comment
Share on other sites

και μια τελευταία ερώτηση αν μαζί με την εναρξη του συμβολαίου κάποιο άλλο μέλος της οικογένειας κάνει σύνδεση ταυτόχρονα, θα μπορέσουμε με το οικογενειακό πακέτο να έχουμε και την έκπτωση στο πάγιο μας έκαστος?
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα να κάνω την μετατροπή του για πολλα χρονια καρτοκινητό μου σε σύνδεση ultimate 60 με αγορά κινητού και που περιμέναμε με την υπάλληλο υπομονετικά 40 λεπτα εως ότου να τρέξει το σύστημα γιατι κόλλαγε, μου γύρισε απάντηση από το κέντρο πώς για να προχωρίσω σε σύνδεση θελουν 500 ευρώ ως εγγύηση, φυσικά απέρριψα την αίτητη, πήρα τηλέφωνο στα κεντρικά και μου είπαν αν λέει έτσι το σύστημα έτσι μονο θα γίνει σύνδεση, τους χαιρέτησα ευγενικά πήγα cosmo σε 5 λεπτά έτοιμη η σύνδεση και το κινητό στα χέρια!!!

 

:-)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα να κάνω την μετατροπή του για πολλα χρονια καρτοκινητό μου σε σύνδεση ultimate 60 με αγορά κινητού και που περιμέναμε με την υπάλληλο υπομονετικά 40 λεπτα εως ότου να τρέξει το σύστημα γιατι κόλλαγε, μου γύρισε απάντηση από το κέντρο πώς για να προχωρίσω σε σύνδεση θελουν 500 ευρώ ως εγγύηση, φυσικά απέρριψα την αίτητη, πήρα τηλέφωνο στα κεντρικά και μου είπαν αν λέει έτσι το σύστημα έτσι μονο θα γίνει σύνδεση, τους χαιρέτησα ευγενικά πήγα cosmo σε 5 λεπτά έτοιμη η σύνδεση και το κινητό στα χέρια!!!

 

:-)

 

Λογικά θα είχες παλιά λογαριασμό στη VODAFONE γι΄αυτό! Αλήθεια από Cosmote iPhone πήρες; Διάρκεια συμβολαίου, πάγιο, έδωσες χρηματική διαφορά; (αν επιτρέπεται)

Link to comment
Share on other sites

Η μονομερής αύξηση που έκανε πέρυσι η βόντα σε μένα κοστίζει 5-10€ το μήνα.. Και τους είχα κάνει καταγγελία αλλά προφανώς δεν βγήκε άκρη με το κόκκινο μαγαζάκι.. Για αυτό έκανα υπομονή μέχρι τώρα που λήξαν τα 12μηνα.. Θα πάω σε άλλη εταιρεία φυσικά και ας βγαίνει ακριβότερα, αλλά στο κόκκινο μαγαζί δεν τους ξαναφήνω ούτε cent.. Φυσικά ήδη το έκαναν 3-4 φίλοι με μεγάλα συμβόλαια όπως εγώ.. Και φυσικά θα κοπεί και η hol αφού είναι ίδιο μαγαζί..

 

Υγ. Εκτός αν ψήνεται κανένας από τους υπερασπιστές της βόντα να μου πληρώνει τα 5-10€..

Link to comment
Share on other sites

Η μονομερής αύξηση που έκανε πέρυσι η βόντα σε μένα κοστίζει 5-10€ το μήνα.. Και τους είχα κάνει καταγγελία αλλά προφανώς δεν βγήκε άκρη με το κόκκινο μαγαζάκι.. Για αυτό έκανα υπομονή μέχρι τώρα που λήξαν τα 12μηνα.. Θα πάω σε άλλη εταιρεία φυσικά και ας βγαίνει ακριβότερα, αλλά στο κόκκινο μαγαζί δεν τους ξαναφήνω ούτε cent.. Φυσικά ήδη το έκαναν 3-4 φίλοι με μεγάλα συμβόλαια όπως εγώ.. Και φυσικά θα κοπεί και η hol αφού είναι ίδιο μαγαζί..

 

Υγ. Εκτός αν ψήνεται κανένας από τους υπερασπιστές της βόντα να μου πληρώνει τα 5-10€..

 

αν κανεις αιτηση φορητοτητας σιγουρα θα σε παρουν να σε ρωτησουν τον λογο. εκει να τους κραξεις

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αν κανεις αιτηση φορητοτητας σιγουρα θα σε παρουν να σε ρωτησουν τον λογο. εκει να τους κραξεις

 

Σιγουρα, αλλα πλεον οπως ειπα ουτε cent.. Για μενα πλεον ειναι αφερεγγυοι οταν κανουν οτι γουσταρουν, ενω εχουμε συμβολαιο.. Και απλα το γραφουν στα .... τους αναγκαζοντας με να πρεπει να προσλαβω δικηγορο, για να βγαλω ακρη..

 

Εχει αλλες 2 εταιρειες που στο ιδιο θεμα επραξαν σωστα, ΥΠΕΡ των καταναλωτων..

 

Σιγουρα θα μου λειψει το σημα, αλλα καλυτερα σε καποιον που με σεβεται και ας εχω λιγοτερα..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν στην Cosmo 55 24 μηνες το αγόρασα 329 (τα ίδια με voda) και μου δίνει 220 λιγο λιγοτερο απο voda ομιλία και 120 SMS και την δυνατότητα σε 12 μήνες μείωσης του πάγιου μου έναντι 18 στη voda. Θα μεταφερθούν και τα μέλη της οικογένειας οπότε με το οικογενιακο θα πάρω και 7 ευρώ έκπτωση και μου είπαν πως μπορεί να μειωθεί και άλλο με το προγράμματα αντί επιδότησης. Αλλα αυτο θα το δώ όταν έρθει ο καιρός. Αυτά !!! Τώρα κοιτώ το νέο κινητό !!!

 

Λοιπόν στην Cosmo 55 24 μηνες το αγόρασα 329 (τα ίδια με voda) και μου δίνει 220 λιγο λιγοτερο απο voda ομιλία και 120 SMS και την δυνατότητα σε 12 μήνες μείωσης του πάγιου μου έναντι 18 στη voda. Θα μεταφερθούν και τα μέλη της οικογένειας οπότε με το οικογενιακο θα πάρω και 7 ευρώ έκπτωση και μου είπαν πως μπορεί να μειωθεί και άλλο με το προγράμματα αντί επιδότησης. Αλλα αυτο θα το δώ όταν έρθει ο καιρός. Αυτά !!! Τώρα κοιτώ το νέο κινητό !!!

 

A!! και δεν είχα ποτέ συμβόλαιο με την vodafone!

Edited by Petros the Great
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...