Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατ'αρχην η επιδοτηση δεν εχει σχεση με το σε ποιο παγιο θα εισαι.

 

Μπορεις να παρεις την επιδοτηση και να πας σε οποιοδηποτε παγιο θελεις.

 

Κατα τ'αλλα ναι υπαρχει τετοιο μηχανημα, το οποιο μαλλον χλωμο το βλεπω να στο βαλουν σπιτι και για 1 συνδεση. Επισης ειναι παρανομο γιατι ειναι πομπος.

 

Σημειωση : Τα στοιχεια που σου λεω για το μηχανημα ειναι αυτα που ισχυαν καποια χρονια πριν. Αν εχει αλλαξει κατι δεν το γνωριζω.

Link to comment
Share on other sites

Εχω 2συνδεσεις απο 2αριθμους στο ονομα μου. Οταν μου ερθει η επιδοτηση θα ειναι συνολικη και για τις 2συνδεσεις οι ξεχωριστα για καθε μια?
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα ειμαι εδω και 1μηνα στην vodafone με συνδεση στο 0 παγιο.τωρα θελω να παω στο unlimited 20 δικαιουμαι καποια επιδοτηση συσκευης με την μεταφορα αυτη.ευχαριστω εκ των προτερων
Link to comment
Share on other sites

Άλλωστε, μέχρι και τα "χωρίς πάγιο" έχουν επιδότηση.

 

Πριν ένα μήνα που έκανα νέα σύνδεση "χωρίς πάγιο" μου είπαν ότι δεν υπάρχει επιδότηση με τίποτα.

Μόνο μετά το 12μηνο, και ανάλογα με τη χρήση που θα έχω κάνει, θα δωθεί πιθανόν κάποια επιδότηση για την ανανέωση του συμβολαίου.

Link to comment
Share on other sites

Εχω 2συνδεσεις απο 2αριθμους στο ονομα μου. Οταν μου ερθει η επιδοτηση θα ειναι συνολικη και για τις 2συνδεσεις οι ξεχωριστα για καθε μια?

Σορρυ αλλα ξερει κανενας?

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ αλλα ξερει κανενας?

οπως θες, μπορεις να τις χρησιμοποιησεις και τις δυο μαζι για μια συσκευη που θελεις, ή να αγορασεις μεχρι 2 συσκευες αν ειναι 2 νουμερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα 3 ερωτησουλες.

 

1.Στο συμβολαιο χωρις παγιο ,οταν ερχετε ο λογαριασμος σου βαζουν μαζι και φορους? Δηλαδη τελη κινητης κ.τ.λ. που ειναι περιπου στα 11 ευρω?

Δηλαδη σε περιπτωση που δεν μιλησω καθολου ολο το μηνα ,ο λογαριασμος θα ερθει 0 ευρω ?

 

2.Μου βγηκε επιδοτηση πριν κατι μερες ,μπορω να την εκμεταλευτω και αν παω στο συμβολαιο χωρις παγιο ?

 

3.Μπορω να κανω συμβολαιο μονο στο Mobile Internet (Unlimited) που ειναι 20 ευρω για 3 gb ?

 

Βασικα ενδιαφερομαι να κανω συνδεση μονο για internet στο κινητο ,δεν μενδιαφερουν καθολου ουτε χρονος ομολιας ουτε sms.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν 2 φόροι

Α) Ο Φ.Π.Α. είναι 19 % επί της αξίας ομιλίας σου

β) το τέλος κινητής τηλεφωνίας , αφού προσθέσεις τον Φ.Π.Α στην αξία ομιλίας και είναι κάτω από 50 ευρώ , επιβάλεται φόρος 12% .

Αν είναι πάνω από 50 ευρώ ξεκινά από 15 % και φτάνει μέχρι 20 %

Αν δεν μιλήσης καθόλου ένα μήνα ο λογαριασμός θα έρθει 0 ευρώ.

Για τα άλλα δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα 3 ερωτησουλες.

 

1.Στο συμβολαιο χωρις παγιο ,οταν ερχετε ο λογαριασμος σου βαζουν μαζι και φορους? Δηλαδη τελη κινητης κ.τ.λ. που ειναι περιπου στα 11 ευρω?

Δηλαδη σε περιπτωση που δεν μιλησω καθολου ολο το μηνα ,ο λογαριασμος θα ερθει 0 ευρω ?

 

2.Μου βγηκε επιδοτηση πριν κατι μερες ,μπορω να την εκμεταλευτω και αν παω στο συμβολαιο χωρις παγιο ?

 

3.Μπορω να κανω συμβολαιο μονο στο Mobile Internet (Unlimited) που ειναι 20 ευρω για 3 gb ?

 

Βασικα ενδιαφερομαι να κανω συνδεση μονο για internet στο κινητο ,δεν μενδιαφερουν καθολου ουτε χρονος ομολιας ουτε sms.

Τα τέλη συνδρομητών κινητής τηλεφωνίας είναι ανάλογα με τον λογαριασμό σου, αν ο λογαριασμός είναι μηδέν τότε μηδέν θα είναι και τα τέλη κινητής.

 

Αν δεν σε ενδιαφέρει ο χρόνος ομιλίας και τα SMS κάνε μια σύνδεση VMB στα 5GB με €33,04 τελική τιμή και είσαι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Τα τέλη συνδρομητών κινητής τηλεφωνίας είναι ανάλογα με τον λογαριασμό σου, αν ο λογαριασμός είναι μηδέν τότε μηδέν θα είναι και τα τέλη κινητής.

 

Αν δεν σε ενδιαφέρει ο χρόνος ομιλίας και τα SMS κάνε μια σύνδεση VMB στα 5GB με €33,04 τελική τιμή και είσαι μια χαρά.

 

όταν λες τελική τιμή ,μαζί με τέλη και φόρο κινητής ?

Βασικά σκέφτηκα να πάω στο χωρίς πάγιο και με 15 ευρώ να βάλω

τα 500mb.Αλλα δεν ξέρω αν γίνεται.

Αν τελικά γίνεται πόσο θα πληρονω αν δεν μιλήσω καθόλου μαζί με τέλη?

Link to comment
Share on other sites

όταν λες τελική τιμή ,μαζί με τέλη και φόρο κινητής ?

Βασικά σκέφτηκα να πάω στο χωρίς πάγιο και με 15 ευρώ να βάλω

τα 500mb.Αλλα δεν ξέρω αν γίνεται.

Αν τελικά γίνεται πόσο θα πληρονω αν δεν μιλήσω καθόλου μαζί με τέλη?

Δεν γίνεται να συνδυάσεις το χωρίς πάγιο με τα 500MB.

 

Τα 5GB που σου είπα είναι €29,50+12%(Τέλη Συνδρομητών Κινητής)=€33,04

 

Αν έχω καταλάβει καλά έχεις το iphone. Εφόσον δεν θέλεις να συνδυάσεις πρόγραμμα φωνής και internet σε μια γραμμή, τότε η καλύερη λύση είναι αυτή που σου είπα. Να βάλεις μια κάρτα VMB στο iphone και σε μια άλλη συσκευή το τηλέφωνο σου

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να συνδυάσεις το χωρίς πάγιο με τα 500MB.

 

Τα 5GB που σου είπα είναι €29,50+12%(Τέλη Συνδρομητών Κινητής)=€33,04

 

Αν έχω καταλάβει καλά έχεις το iphone. Εφόσον δεν θέλεις να συνδυάσεις πρόγραμμα φωνής και internet σε μια γραμμή, τότε η καλύερη λύση είναι αυτή που σου είπα. Να βάλεις μια κάρτα VMB στο iphone και σε μια άλλη συσκευή το τηλέφωνο σου

 

ναι το iPhone έχω.Στο 33,04 δεν έβαλες τέλη συντήρησης που αντιστοχει σε 5,95 ευρώ με ΦΠΑ.Η δεν μπαίνει σε αυτό το προγραμμα επιδει είναι για Ίντερνετ.

Βασικά λέω να πάω στο vmb 300 mb me 15 ευρώ.

Αλωστε δεν τα ξεπερναω και ποτέ τα 300 mb στο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

ναι το iPhone έχω.Στο 33,04 δεν έβαλες τέλη συντήρησης που αντιστοχει σε 5,95 ευρώ με ΦΠΑ.Η δεν μπαίνει σε αυτό το προγραμμα επιδει είναι για Ίντερνετ.

Βασικά λέω να πάω στο vmb 300 mb me 15 ευρώ.

Αλωστε δεν τα ξεπερναω και ποτέ τα 300 mb στο κινητό.

ότι σε βολεύει.

Τι εννοείς τέλη συντήρησης;

Φαντάζομαι εννοείς τα τέλη συνδρομητών κινητής τηλεφωνίας. Αυτά είναι +12% εφόσον ο λογαριασμός σου δεν περνάει τα €59,50 (μαζί με Φ.Π.Α.)

Δηλαδή αν πάρεις το VMB 300MB τότε θα πληρώνεις τελική τιμή €15+12%=€16,80

Link to comment
Share on other sites

ότι σε βολεύει.

Τι εννοείς τέλη συντήρησης;

Φαντάζομαι εννοείς τα τέλη συνδρομητών κινητής τηλεφωνίας. Αυτά είναι +12% εφόσον ο λογαριασμός σου δεν περνάει τα €59,50 (μαζί με Φ.Π.Α.)

Δηλαδή αν πάρεις το VMB 300MB τότε θα πληρώνεις τελική τιμή €15+12%=€16,80

 

έτσι μου γράφουν στον τωρινο λογαριασμό που πληρώνω.

Έχω το iPhone plus 150 με 44,5 και ο λογαριασμός μου έρχεται πάνω από 56 από τότε που μπήκε τέλος συνδρομητών και 51 πριν.Χωρίς να ξεπεράσω το χρόνο ομιλίας.

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε και η δική μου επιδότηση εδώ και 1 μήνα περίπου και είπα να εξετάσω λίγο την περίπτωση του i-phone. Με 50€-60€ κάθε μήνα και 9 χρόνια συνδρομητής μου έβγαλαν 140€ επιδότηση και από 2 φίλους μου, με παρόμοια πάγια, άκουσα την περιπτωσή τους και εκνευρίστηκα. Τους ήρθε χαμηλή επιδότηση και πήγαν και έκαναν αίτηση στην Cosmote. Την άλλη μέρα τους πήραν από τη Vodafone και τους έκαναν αντιπρόταση με εξευτελιστικούς όρους. (ο ένας πήρε i-phone 3gs 16 gb με 70€ στο iPhone 200 plus)

 

Πήρα Cosmote και ρώτησα και μου δίνουν για φορητότητα αριθμού με πληρωμή πιστωτικής στο i-45 τη συσκευή με 330€. Πάω Vodafone και μου βγάζουν τη συσκευή στο iPhone 200 lite με την επιδότηση 338€. Τους εξηγώ την προσφορά της Cosmote και μου λένε, θα κάνουμε αντιπρόταση σε 2-3 μέρες και έρχεται σήμερα η αντιπρόταση στα 270€ το i-phone στο iPhone 200 lite, δηλαδή 60€ λιγότερα από την Cosmote.

 

Δεν είναι κοροϊδία να είσαι 9 χρόνια σε μία εταιρεία και το όφελος να είναι 60€?

 

Με βλέπω για φορητότητα. Ευχαριστώ για το χρόνο σας και απλώς ζητώ την αποψή σας.

Link to comment
Share on other sites

έτσι μου γράφουν στον τωρινο λογαριασμό που πληρώνω.

Έχω το iPhone plus 150 με 44,5 και ο λογαριασμός μου έρχεται πάνω από 56 από τότε που μπήκε τέλος συνδρομητών και 51 πριν.Χωρίς να ξεπεράσω το χρόνο ομιλίας.

Κοίτα τον λογαριασμό καλύτερα, είναι όπως στα λέω. Εκτος αν ο λογαριασμός που έχεις στα χέρια σου έχει εκδοθεί πριν την 1η Αυγούστου 2009.

 

Βγήκε και η δική μου επιδότηση εδώ και 1 μήνα περίπου και είπα να εξετάσω λίγο την περίπτωση του i-phone. Με 50€-60€ κάθε μήνα και 9 χρόνια συνδρομητής μου έβγαλαν 140€ επιδότηση και από 2 φίλους μου, με παρόμοια πάγια, άκουσα την περιπτωσή τους και εκνευρίστηκα. Τους ήρθε χαμηλή επιδότηση και πήγαν και έκαναν αίτηση στην Cosmote. Την άλλη μέρα τους πήραν από τη Vodafone και τους έκαναν αντιπρόταση με εξευτελιστικούς όρους. (ο ένας πήρε i-phone 3gs 16 gb με 70€ στο iPhone 200 plus)

 

Πήρα Cosmote και ρώτησα και μου δίνουν για φορητότητα αριθμού με πληρωμή πιστωτικής στο i-45 τη συσκευή με 330€. Πάω Vodafone και μου βγάζουν τη συσκευή στο iPhone 200 lite με την επιδότηση 338€. Τους εξηγώ την προσφορά της Cosmote και μου λένε, θα κάνουμε αντιπρόταση σε 2-3 μέρες και έρχεται σήμερα η αντιπρόταση στα 270€ το i-phone στο iPhone 200 lite, δηλαδή 60€ λιγότερα από την Cosmote.

 

Δεν είναι κοροϊδία να είσαι 9 χρόνια σε μία εταιρεία και το όφελος να είναι 60€?

 

Με βλέπω για φορητότητα. Ευχαριστώ για το χρόνο σας και απλώς ζητώ την αποψή σας.

 

Το όφελος δεν είναι €60 αλλά €300 που σου κάνει έκπτωση στο iPhone. Μην υπερβάλουμε είναι αρκετά μεγάλη έκπτωση.

Όσον αφορά την έκπτωση που έχουν οι φίλοι σου, απλά να υπενθυμίσω ότι η επιδότηση δεν βγαίνει με μοναδικό κριτήριο το ύψος του μέσου όρου των λογαριασμών.

Επίσης δεν μπορώ να κατανοήσω την λογική "είμαι πολλά χρόνια συνδρομητής". Στον ΟΤΕ που είμαστε δεκαετίες συνδρομητές γιατί δεν έχουμε αντίστοιχες απαιτήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είμαι στον ΟΤΕ, έχω φύγει προ πολλού για NetOne και μετά τον πρώτο χρόνο πήρα μία έκπτωση στο λογαριασμό της τάξεως των 5€ κάθε μήνα.

 

Από εκεί και πέρα, διαφωνώ. Δεν είναι 300€ το όφελος, μιας και το ίδιο σχεδόν μου κάνει και η Cosmote, αλλά όπως προανέφερα 60€. Αν το θέλεις αλλιώς, 300€ μου δίνει η voda, 240€ μου δίνει η Cosmote. Και μάλιστα σε φθηνότερο πρόγραμμα, γιατί στο i-60 μου το δίνει 290€, δηλαδή 20€ περισσότερα από Vodafone.

 

Με ποιά κριτήρια βγαίνει η επιδότηση, αν όχι με την παλαιότητα και το μηνιαίο πάγιο του συνδρομητή?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα τον λογαριασμό καλύτερα, είναι όπως στα λέω. Εκτος αν ο λογαριασμός που έχεις στα χέρια σου έχει εκδοθεί πριν την 1η Αυγούστου 2009.

 

Αυτος ειναι ο λογαριασμος

 

http://img4.imageshack.us/img4/6268/logariasmos.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτος ειναι ο λογαριασμος

 

Τα τέλη επικοινωνίας είναι η χρήση που έχεις κάνει πέραν του προγράμματος χρήσης σου, γι αυτό σου έρχεται τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται βγαίνει σήμερα ενα πρόσθετο πρόγραμμα στα unlimited με internet. Θα είναι με πάγιο 55€, θα έχει απεριόριστα προς Vodafone & σταθερά, απεριόριστο internet, ενώ ο χρόνος κλήσεων προς άλλα κινητά θα είναι 100'.
Link to comment
Share on other sites

Τα τέλη επικοινωνίας είναι η χρήση που έχεις κάνει πέραν του προγράμματος χρήσης σου, γι αυτό σου έρχεται τόσο.

 

Οντως φιλε μου εχεισ δικιο... :D

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχει εγκριθεί μια επιδότηση στον αριθμό μου.. από το my account δεν μπορώ να δω ποιο είναι το ποσο, αλλα δεν με ενδιαφέρει και τόσο πολύ..αυτό που θέλω να μάθω είναι.. αν το παραγγείλω το κινητό που θέλω από το site, θα έρθει στη διεύθυνση αλληλογραφίας..σωστά?θα χρειαστεί τη φυσική μου παρουσία .. ? η δεν υπάρχει πρόβλημα..?!? (ζω στο εξωτερικό γι αυτό ρωτάω)

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις την ανανέωση νομίζω πως μπορείς να ορίσεις όποια διεύθυνση θέλεις. Επειδή όταν έρθει ο κούριερ πρέπει να υπογράψεις την ανανέωση συμβολαίου πρέπει να είσαι εσύ. Διαφορετικά πρέπει να κάνεις εξουσιοδότηση σε κάποιο άλλο να ανανεώσει για εσένα :)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν είναι ανανέωση συμβολαίου ... είναι απλά μια επιδότηση συσκευής .. που μου "χρωστάνε" .. από τότε που έκανα φορητότητα στη Vodafone ... :(

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...