Jump to content

Απεργιακές κινητοποιήσεις σε ΑΕΙ/ΤΕΙ


katsifis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καταληψη με το ετσι θελω με αποφαση 150 ατομων απο σημερα στο Πα.Πει.

Η "γενικη συνελευση" εγινε αυθαιτερα,χωρις τη συκεντρωση των απαραιτητων υπογραφων[1/8 των φοιτητων] ή απόφαση από το Δ.Σ. του Συλλόγου Φοιτητών,δεν το ξερα οτι με ολομελειες κλεινονται οι σχολες...:confused: :worry: Ελλας το μεγαλειο σου...

 

Αυθαίρετα βρε! :p :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αυθαίρετα βρε! :p :)

 

Ξερο ορθωγραφηα αλιθοια.:cry: αυτο απο βιασυνη εγινε:O

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

Ξερο ορθωγραφηα αλιθοια.:cry: αυτο απο βιασυνη εγινε:O

 

Ήπα αιγό τείπωτα; :p :lol:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχουν και χειρότερα.Κάποιοι είναι συνειδητά υπέρ υου ξεπουλήματος...:rolleyes:

 

Βασικά δε μπορώ να καταλάβω προς τι η επίθεση σε όσους είναι κατά της κατάληψης, αλλα θαυμάζω το δημοκρατικό σου συναίσθημα. Όταν δε συμφωνούμε με μια απόφαση, αρχίζουμε να προσβάλουμε αυτούς που την έλαβαν.

 

πρωτα απο ολα ομως ειναι θεμα καθαρα και μονο των φοιτητων...

οπως ειπα και νωριτερα, οι αλλοι ειναι εξω απο το χορό!

 

Κι όπως εξήγησαν κι οι άλλοι παραπάνω, οι υπόλοιποι μπορεί να μην είναι μέσα στο χορό, αλλα επηρεάζονται από το χορό σε μικρότερο η μεγαλύτερο βαθμό. Είτε είναι γονείς, είτε μελλοντικοί φοιτητές, είτε φορολογούμενοι, είτε απλά πολίτες που ενδιαφέρονται για τα κοινά!

 

Για να σου δώσω να καταλάβεις το παράλογο της άποψης σου. Ένα από τα θέματα στο οποιο αντιτίθεται το λεγόμενο "φοιτητικό κίνημα" είναι η αναθεώρηση του άρθρου 16 που θα επιτρέψει την ίδρυση μη κρατικών πανεπιστημίων. Σε αυτό το θέμα δηλαδή άποψη έχουν μονο οι φοιτητές? Όσοι θα ήθελαν να φοιτήσουν σε μη κρατικά πανεπιστήμια (αν αυτά υπήρχαν και ήταν αναγνωρισμένα) δεν έχουν δηλαδή άμεσο συμφέρον να εκφέρουν άποψη? Όσοι είναι τώρα φοιτητές σε ιδιωτικά ιδρύματα καθόλα αξιόλογα (έχω αναφέρει παραδείγματα, δεν εννοώ όλα τα IIEK) δεν έχουν άμεσο και έννομο να το πω συμφέρον? Οι φοιτητές του εξωτερικού δεν έχουν δικαίωμα άποψης? Οι εργαζόμενοι (μιας και τα πτυχία είναι άμεσα συνδεμένα με τα δικαιώματα εργασίας) δεν έχουν δικαίωμα άποψης? Και τα λοιπά και τα λοιπά*

 

Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι το θέμα δεν αφορά “καθαρά και μονο” τους φοιτητές. Η άποψη αυτή είναι όχι απλά κοντόφθαλμη, αλλα και εγωιστική, για να μην πω και αντιδημοκρατική.

 

* Και για να προλάβω κάποιους, δεν ανήκω σε καμια από τις παραπάνω κατηγοριες.

Link to comment
Share on other sites

Οι επαγγελματίες καταληψίες είναι σαν τους επαγγελματίες πολιτικούς.

 

Το παίζουν "ιδεολόγοι" , αλλά δεν πείθουν.

 

Μόνο αηδία και αντιπάθεια προκαλούν...

Link to comment
Share on other sites

τελικα με τει πειραια......???ισχθει...μεχρι αλλη τεταρτη?
Ναι ναι, μεχρι την Μ.Τεταρτ..... εεεεεεε την αλλη Τεταρτη εννοω. Κλειστα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ηρεμήστε.Αφού ξέρετε ότι δεν θα έχετε μετά ελεύθερο χρόνο αφου θα προκυψουν γάμοι,παιδιά,καρριέρες και τότε θα είστε στριμωγμένοι.Άρα μια κατάληψη σας συμφέρει για μεγάλο ελέυθερο χρόνο.

 

Αλλά και όσοι δεν θέλετε σεβαστείτε εμάς.Εγώ προσωπικά αμα δεν είχαμε κατάληψη δεν θα είχα τη δυνατότητα να παίξω ιστορικά παιχνίδια όπως Sam & Max,The Dig,Zak McKracken,Full Throttle.Μετά είναι σίγουρο ότι δε θα μπορώ.Θέλουμε ξεκούραση,τα έχω ξαναπεί δεν είναι ανάγκη να λέμε τα ίδια.

 

Πέρα απ'αυτό όμως αν την άλλη εβδομάδα περνά το νομοσχέδιο,για όσους δεν θέλουν να περάσει τώρα είναι η στιγμή αντίδρασης αφού λογικά και με τη βούλα τώρα ο αγώνας παίρνει νόημα.Τουλάχιστον αν ήμουν στη θέση τους έτσι θα σκεφτόμουνα.

Link to comment
Share on other sites

To T.E.I. Kαβάλας θα παραμείνει κλειστό μέχρι και την επόμενη Τρίτη 27/2 που θα πραγματοποιηθεί νέα γενική συνέλευση.
Link to comment
Share on other sites

Λεω και εγω δε θα ερθει παλι καποιος να πει τις βλακειες του...........

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Λεω και εγω δε θα ερθει παλι καποιος να πει τις βλακειες του...........

 

Tουλάχιστον τώρα είμαι σίγουρος ότι κάνει πλάκα. Ευτυχώς δλδ γιατί είχα αρχίσει να ανησυχώ για το που πάμε ως χώρα, ως κοινωνία κτλ.

 

 

Εγώ προσωπικά αμα δεν είχαμε κατάληψη δεν θα είχα τη δυνατότητα να παίξω ιστορικά παιχνίδια όπως Sam & Max,The Dig,Zak McKracken,Full Throttle.Μετά είναι σίγουρο ότι δε θα μπορώ.

 

:lol: :lol: :lol:

 

Επί της ουσίας - μη σκάτε πλέον με τις καταλήψεις. Μόλις ψηφιστεί το νομοσχέδιο (την επόμενη εβδομάδα είπαμε; γιατί πολύ καθυστέρησε) δε θα έχουν λόγο συνέχισης.

Link to comment
Share on other sites

kaneis lathos! oi katalipseis, opos kai kathe allo meso piesis ton koinonikon omadon panta exoun logo yparksis afou oloi zitame na veltiothei i zoi mas panta......

...μου άλλαξαν όλη τη μητρική του DELL δωρεάν, και μάλιστα εκτός εγγύησης! ;)

HUAWEI IDEOS X5 PRO

Link to comment
Share on other sites

Τράβα κλέισε το υπουργείο τότε. Οι συμφοιτητές σου τι φταίνε;
Link to comment
Share on other sites

Βασικά δε μπορώ να καταλάβω προς τι η επίθεση σε όσους είναι κατά της κατάληψης, αλλα θαυμάζω το δημοκρατικό σου συναίσθημα. Όταν δε συμφωνούμε με μια απόφαση, αρχίζουμε να προσβάλουμε αυτούς που την έλαβαν.

Καταρχάς να σ' ευχαριστήσω για το θαυμασμό σου προς τα δημοκρατικά μου αισθήματα.

 

Το ζήτημα είναι όμως οτι δεν είναι τόσο κατά της κατάληψης, όσο αδιάφοροι και στον παμακικό τους μικρόκοσμο.Σήμερα στη ΓΣ υπήρχε λιγότερος κόσμος από κάθε άλλη φορά.Αλλά έπρεπε να αποφασιστεί κατάληψη να χτυπιούνται μετά οτι η μειοψηφία δεν τους αφήνει να τελειώσουν τις σπουδές τους.Α, ρε τραμπουκίζουσες μειοψηφίες που θέλουμε στο ΠΑ.ΜΑΚ για να στρώσουμε χαρακτήρα.:X :shifty:

.
Link to comment
Share on other sites

Λεω και εγω δε θα ερθει παλι καποιος να πει τις βλακειες του...........

 

Έτσι είναι ρε φίλε!!!

Γιατί σου κακοφαίνεται;

Αφού ζούμε στην χώρα του : "τίποτα", στη χώρα του : "θα δούμε", στη χώρα του : "θα με βολέψει ο γνωστός μου".

 

Άρα;

ΠΟΙΟΣ ΧEΣΤΗΚΕ ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ;

 

ΑΣ ΚΛΕΙΣΩ ΤΗ ΣΧΟΛΗ , ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ, ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΕΙ 5-6 ΠΡΑΓΜΑΤΑ, ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΟΥ ΝΑ "ΠΑΤΗΣΕΙ" ΤΟ "ΒΥΣΜΑ" ΜΟΥ!!!

 

Ρε παιδιά ηρεμήστε.Αφού ξέρετε ότι δεν θα έχετε μετά ελεύθερο χρόνο αφου θα προκυψουν γάμοι,παιδιά,καρριέρες και τότε θα είστε στριμωγμένοι.Άρα μια κατάληψη σας συμφέρει για μεγάλο ελέυθερο χρόνο.

 

Πολύ σωστός!!!

Άκους εκεί καρριέρες, γάμοι και αηδίες!

Ο ελεύθερος χρόνος είναι το παν.

Άλλωστε μπορούμε να ξαναγίνουμε 20 ετών και να στρωθούμε στο διάβασμα όποτε θέλουμε!!!

Άρα κανένα άγχος μέχρι τα 35!!!

 

Πέρα απ'αυτό όμως αν την άλλη εβδομάδα περνά το νομοσχέδιο,για όσους δεν θέλουν να περάσει τώρα είναι η στιγμή αντίδρασης αφού λογικά και με τη βούλα τώρα ο αγώνας παίρνει νόημα.Τουλάχιστον αν ήμουν στη θέση τους έτσι θα σκεφτόμουνα.

 

Αυτό είναι ένα πολύ ωραίο ποιηματάκι, που τους το μαθαίνουν ανάμεσα στα διαλείμματα από τα Sam & Max,The Dig,Zak McKracken,Full Throttle.

 

Αλλά όπως είπε και ο gmac το νομοσχέδιο θα ψηφιστεί έτσι κι' αλλιώς, οπότε...

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, το σύστημα έχει πιάσει πάτο, αλλά η κοινωνία μας και η νεολαία μας είναι πολύ πιό κάτω από τον πάτο...
Link to comment
Share on other sites

Α, ρε τραμπουκίζουσες μειοψηφίες που θέλουμε στο ΠΑ.ΜΑΚ για να στρώσουμε χαρακτήρα.:X :shifty:

 

Telika kala lene oti ta 2 akra einai polu konta metaksu tous ...

Link to comment
Share on other sites

Telika kala lene oti ta 2 akra einai polu konta metaksu tous ...

Δεν ξέρω τι λένε, αλλά είμαι βέβαιος οτι αν ο Κουσκουβέλης ήταν πρύτανης στο ΑΠΘ και χανόταν εξεταστική, θα τον κυνηγούσαν μέχρι να πατήσει μαύρο χιόνι.Θα βλέπαμε μετά τον αλαζόνα κυρ Ηλία.

 

Επίσης να πω οτι όταν σου δίνεται η ευκαιρία να εκφραστείς και συ προτιμάς το σαλονάκι σου, οτι και να πάθεις είσαι άξιος της μοίρας σου.Αλλά είπαμε έπρεπε να την πάρουμε τη ΓΣ, να γίνει κατάληψη και μετά να κλαίγονται οτι η μειοψηφία τους έκλεισε στο πανεπιστήμιο και τα καημένα τα παιδιά αγωνιούν.

 

Και ας λένε μετά οτι θέλουν...διάφοροι:rolleyes:

.
Link to comment
Share on other sites

Επίσης να πω οτι όταν σου δίνεται η ευκαιρία να εκφραστείς και συ προτιμάς το σαλονάκι σου, οτι και να πάθεις είσαι άξιος της μοίρας σου.Αλλά είπαμε έπρεπε να την πάρουμε τη ΓΣ, να γίνει κατάληψη και μετά να κλαίγονται οτι η μειοψηφία τους έκλεισε στο πανεπιστήμιο και τα καημένα τα παιδιά αγωνιούν.

 

 

Καθένας με τον πόνο του. Aλλοι ονειρεύονται χούντες, άλλοι ονειρεύονται να κλείνει το πανεπιστήμιο από μερικές δεκάδες άτομα. Γραφικοί και οι 2 if you ask με.

 

Έτσι είναι αυτά.

 

Aντε και περαστικά.

 

Να σου κάνω και μια ερώτηση. Φαντάζομαι η κίνηση φοιτητών της οποιας το όνομα δε θυμάμαι αλλα έχεις αναφέρει παραπάνω ότι υποστηρίζεις προσπάθησε να κινητοποιήσει τον κόσμο για να παρευρεθεί. Με δεδομένο ότι η ίδια κίνηση ήταν αυτή που "προκάλεσε" τη συνέλευση και είχε συμφέρον να φέρει κόσμο, κινητοποιήσατε μονο κόσμο που υποστηρίζει την κατάληψη (που είναι λίγοι και άρα εξηγεί τη μειωμένη συμμετοχη) η γενικά όλους τους φοιτητές, ακόμα κι αυτούς που δεν είχατε σίγουρους; Γιατί, για τη μειωμένη προσέλευση, θεωρώ ότι και οι διοργανωτές έχουν ευθύνη. Και οι ίδιοι οι φοιτητές βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

Χέρομε που τα επιχειρήματά σου έχουν να κάνουν με τυν ορθωγραφήα μου. Μπράβο σου. Μπορείς επίσης να υποστηρίξεις, πως γι' αυτό φταίει το δημόσιο πανεπιστήμιο.

Όχι γι'αυτό φταίει το δημόσιο σχολείο-γυμνάσιο-λύκειο. Πριν 20 χρόνια οι μόνοι που πήγαιναν σε ιδιωτικά ήταν οι στούρνοι και όσοι είχαν γονείς ψώνια - τώρα η ιδιωτική παιδεία γίνεται δυστυχώς η μόνη λύση αν θες τα παιδιά σου να κάνουν μάθημα και όχι καταλήψεις για τον χαβαλέ με δασκάλους / καθηγητές που πρέπει να διδάσκουν και όχι να λένε ότι μ$#$% τους κατέβουν - και ναι όταν έρθει εκείνη η ώρα θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά.

 

Όταν είχαν γίνει οι πρώτες καταλήψεις στη δημόσια παιδεία, στυγνά κομματικά καθοδηγούμενες, το 199Χ, ήμουν 1 από τους 3 στο λύκειο που ψήφισαν κατά.ΔΕΝ υπάρχει άτομο σήμερα που να μην αναγνωρίζει τώρα τι εκμετάλλευση ήταν η ψήφος του υπέρ..πρόσεξε σε 10 χρόνια το ίδιο να μην σκέφτεσαι και εσύ...Δυστυχώς πλέον η νοοτροπία του "ας κάνουμε και κατάληψη να ξεκουραστούμε λίγο μιας και στο φροντιστήριο κάνουμε την πραγματική δουλειά" έχει περάσει ατόφια και στα πανεπιστήμια...Μένει το φυσικό επακόλουθο, το ιδιωτικό πανεπιστήμιο όπου θα γίνεται η πραγματική δουλειά..

 

Στο ΠΑΜΑΚ κάναμε αρκετό μάθημα. Δώσαμε κανονικά την εξεταστική μας και τώρα μπορούμε να ασκήσουμε και εμείς το δημοκρατικό μας δικαίωμα της Συνέλευσης.

Κοίτα, αν στα πανεπιστήμια κρίνεις ότι μπορείς να βγάζεις αρκετή δουλειά με 2-3 μήνες λιγότερους μάθημα τότε θα πρότεινα να πας στη συνέλευση και να το προτείνεις να τεθεί στην υπουργό.Θα χαρεί πολύ να πληρώνει και λιγότερα έξοδα..εύγε..πρωτοποριακός.:worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

kaneis lathos! oi katalipseis, opos kai kathe allo meso piesis ton koinonikon omadon panta exoun logo yparksis afou oloi zitame na veltiothei i zoi mas panta......

 

Ναι..πάντα..έχουν πραγματική, αυθεντική πλάκα οι επαναστάτες του γλυκού νερού. Όπου τους παίρνει προσπαθούν να ..φέρουν την επανάσταση.

Τι θα κάνουμε παιδιά στα σχολεία και στα πανεπιστήμια? ΑΑΑ κατάληψη! Θα βάλουμε να ψήσουμε κανα λουκάνικο, θα λέμε ιστορίες του Τσε με τις γκομενίτσες και θα σπρώξουμε τον υπόλοιπο λαό (μαθητές/φοιτητές) στην επανάσταση.

 

Μετά βγαίνουν στον κόσμο όπου έχει συνέπειες ότι κάνουν..και περιμένουν την ημέρα όταν ..θα έρθει από μόνη της η επανάσταση. Πάνε στρατό? ΚΑΝΕΝΑΣ δεν δηλώνει αντιρρησίας να πάει να κάνει φυλακή ή έστω άοπλη ΔΙΠΛΗ θητεία.Όσοι δεν παίρνουν τρελόχαρτο (που ο στρατός δεν έχει κανένα πρόβλημα να δώσει σε όλους) τραβάνε ότι βύσμα έχουν μη τυχόν και πέσουν στα δύσκολα.ΚΟΤΕΣ όλοι..Πιάνουν κάπου δουλειά? Αν είναι στον ιδιώτη τα ξεχνάνε ΟΛΑ! Βλέπεις σήμερα οι 7/10 δημοσιογράφους που τα παίρνουν για να κράζουν τους φοιτητές ήταν ΑΡΙΣΤΕΡΟΙ! Αν είναι στο δημόσιο συνδικαλίζονται (στην καλύτερη), παίρνουν όλα τα προνόμια και όποτε υπάρχει ένα πραγματικό πρόβλημα κοιτάνε αλλού, ή λένε το περίφημο (το έχω ακούσει) "Εεε, για να μάθει ο λαός πρέπει να πεθάνουν και 30-40 " (από ειδικευόμενο γιατρό τώρα).

 

Τι έγινε ο αγώνας σύντροφε? Βάλε τον κ@λο σου μπροστά, πάνε στη διοίκηση-στον διευθυντή, σπάστα, φώναξε...όοοοχι..ο λαός πρέπει να μάθει από μόνος του..

Θα ήταν θλιβεροί αν δεν ήταν γελοίοι...:worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όχι γι'αυτό φταίει το δημόσιο σχολείο-γυμνάσιο-λύκειο. Πριν 20 χρόνια οι μόνοι που πήγαιναν σε ιδιωτικά ήταν οι στούρνοι και όσοι είχαν γονείς ψώνια - τώρα η ιδιωτική παιδεία γίνεται δυστυχώς η μόνη λύση αν θες τα παιδιά σου να κάνουν μάθημα και όχι καταλήψεις για τον χαβαλέ με δασκάλους / καθηγητές που πρέπει να διδάσκουν και όχι να λένε ότι μ$#$% τους κατέβουν - και ναι όταν έρθει εκείνη η ώρα θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά.

 

Δεν αμφιβάλλω πως η δουλειά που γίνεται στα ιδιωτικά, είναι καλύτερη σε σχέση με τον μέσο όρο των δημόσιων σχολείων. Και λέω μέσο όρο γιατί είχα την τύχη να έχω στο δημόσιο σχολείο πολλούς καλούς δασκάλους.

 

Θα σου πρότεινα όμως να δεις τί βαθμοί μπαίνουν στα ιδιωτικά σχολεία, πόσοι -ελάχιστοι-μαθητές μένουν στάσιμοι και αν μείνουν κάποιοι, τί υπερπλασματικοί βαθμοί μπαίνουν στην 3η λυκείου που οι χαμηλότεροι μέσοι όροι είναι στο 18 και άλλα πολλά.

Αν αυτό σημαίνει πως το επίπεδο στα ιδιωτικά είναι υψηλό, εγώ θα έλεγα πως αυτό είναι πελατειακή σχέση μεταξύ υπαλλήλων-δασκάλων και πελατών-μαθητών.

Ας μου πει κάποιος πως αυτό δεν θα γίνει και στα πανεπιστήμια.

 

Όταν είχαν γίνει οι πρώτες καταλήψεις στη δημόσια παιδεία, στυγνά κομματικά καθοδηγούμενες, το 199Χ, ήμουν 1 από τους 3 στο λύκειο που ψήφισαν κατά.ΔΕΝ υπάρχει άτομο σήμερα που να μην αναγνωρίζει τώρα τι εκμετάλλευση ήταν η ψήφος του υπέρ..πρόσεξε σε 10 χρόνια το ίδιο να μην σκέφτεσαι και εσύ...Δυστυχώς πλέον η νοοτροπία του "ας κάνουμε και κατάληψη να ξεκουραστούμε λίγο μιας και στο φροντιστήριο κάνουμε την πραγματική δουλειά" έχει περάσει ατόφια και στα πανεπιστήμια...Μένει το φυσικό επακόλουθο, το ιδιωτικό πανεπιστήμιο όπου θα γίνεται η πραγματική δουλειά..

 

 

Κοίτα, αν στα πανεπιστήμια κρίνεις ότι μπορείς να βγάζεις αρκετή δουλειά με 2-3 μήνες λιγότερους μάθημα τότε θα πρότεινα να πας στη συνέλευση και να το προτείνεις να τεθεί στην υπουργό.Θα χαρεί πολύ να πληρώνει και λιγότερα έξοδα..εύγε..πρωτοποριακός.:worry:

 

Στα πανεπιστήμια δεν πιστεύω να είναι πάνω από 5% το ποσοστό των φοιτητών που πηγαίνουν σε φροντιστήρια. Όπως επίσης δεν νομίζω οι φοιτητές που κάνουν τις καταλήψεις το κάνουν ώστε να χάσουν μάθημα.

Τα ίδια λέγανε-τε και το καλοκαίρι για τους φοιτητές του Mundial και της παραλίας. Τώρα αυτοί που κάνουν τις καταλήψεις είναι φοιτητές του σκι??

Τη γνώμη μου για την ιδιωτική παιδεία την είπα παραπάνω. Το ίδιο πιστεύω και για τα πανεπιστήμια, σχέση πελατειακή.

 

Δεν καταλαβαίνεις τί εννοώ στα ποστ μου μάλλον. Μόνο στη φαντασία σου μπορεί να είπα πως με 2-3 μήνες λιγότερους θα γίνεται καλύτερη δουλειά. Αυτο είναι το νόημα των καταλήψεων? Να γίνει λιγότερο μάθημα?? Υπάρχει ένα σκεπτικό που γίνονται οι καταλήψεις. Άλλοι το αποδέχονται, άλλοι όχι

Αφού οι καταλήψεις συνεχίζονται τόσο καιρό, σημαίνει πως είτε τις στηρίζει η πλειοψηφία των φοιτητών, είτε η πλειοψηφία που δεν τις θέλει σφυρίζει αδιάφορα. Όσοι δεν τις θέλουν, ας κινητοποιηθούν για να τις καταψηφίσουν και μην κλαίγονται πως χάνονται οι εξεταστικές. Αν κάθονται μοιρολατρικά και περιμένουν να σταματήσουν από μόνες τους, τότε είναι άξιοι της μοίρας τους. Για να σταματήσει πια αυτό το παραμύθι των καταλήψεων της μειοψηφίας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...