Jump to content

Απεργιακές κινητοποιήσεις σε ΑΕΙ/ΤΕΙ


katsifis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

με τει πειραια τι γινεται?????

Ανοιχτα, εκτος απο Τεταρτη, το γραψε καποιος παραπανω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

@capacitor

 

 

Γραφεις σε λαθος θεμα.

Τα ανεκδοτα ειναι αλλου.

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Ίσως πρέπει υπό προυποθέσεις να καταργηθεί το άσυλο???....

Κινδυνεύουμε από τον κάθε άνανδρο που νομίζει ότι έτσι διαμαρτύρεται?

 

Η ΑΣΟΕΕ αύριο ανοιχτή.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως πρέπει υπό προυποθέσεις να καταργηθεί το άσυλο???....

Κινδυνεύουμε από τον κάθε άνανδρο που νομίζει ότι έτσι διαμαρτύρεται?

 

Η ΑΣΟΕΕ αύριο ανοιχτή.

Υπο ποιες προυποθεσεις ομως; Γιατι δεν νομιζω οτι σκοπος του ασυλου να ειναι το να καινε καποιοι ανθρωπους που κανουν(ή εστω προσπαθουν να κανουν) την δουλεια τους επειδη βαρεθηκαν(αυτοι οι καποιοι) να παιζουν ταβλι και να πινουν φραπεδες.

 

Ηταν η πρωτη φορα μετα απο πολυ καιρο που παρακολουθησα ειδησεις.Στον Αντεννα μαλιστα ειχει βγει ενας "συντονιστης των καταληψεων" και μιλουσε λες και εχει βαλει κασετα. Ντροπη και για τους λιγους εστω που κανουν καταληψη και ξερουν γιατι το κανουν. Τον ρωταγε ο Ευαγγελατος την γνωμη του για τα επεισοδια και εκανε "μα, μου"...Ελεος...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ίσως πρέπει υπό προυποθέσεις να καταργηθεί το άσυλο???....

Κινδυνεύουμε από τον κάθε άνανδρο που νομίζει ότι έτσι διαμαρτύρεται?

 

Η ΑΣΟΕΕ αύριο ανοιχτή.

 

Έχω ψιλοαλλάξει άποψη για το άσυλο...πλέον δεν ζητώ την κατάργησή του (γιατί πράγματι καθιερώθηκε μετά από αγώνες κλπ κλπ κλπ). Αυτό που θέλω είναι την ΑΥΣΤΗΡΗ θεσμοθέτησή του, ώστε να ισχύει κάτω από ΠΟΛΥ συγκεκριμένες προυποθέσεις (πχ απειλή του δικαιώματος της ελεύθερης έκφρασης). Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις το άσυλο ΔΕΝ πρέπει να ισχύει...

Αλλά αν πάει κάποια κυβέρνηση (ανεξαρτήτως χρώματος πιθανότατα) να κάνει μία τέτοια αλλαγή, πάλι θα ακούμε τα ίδια παπαγαλάκια να φωνάζουν περί "Κατάργησης" (απορώ που την είδαν την κατάργηση...αναθεώρηση είναι...) του άρθρου 16, καταπάτησης των ελευθεριών και δεν ξέρω και γω τί άλλο...

Και από εκεί καταλαβαίνει κανείς ότι οι περισσότεροι από αυτούς που χτυπιούνται για τις μεταρυθμίσεις, δεν χτυπιούνται επειδή τους πειράζουν οι μεταρυθμίσεις...χτυπιούνται απλά για να έχουν κάτι να κάνουν (ή γιατί απλά δεν γνωρίζουν γιατί διαμαρτύρονται...)

 

Η αλλαγή που προβλέπει το νομοσχέδιο (που αλλάζει τον τρόπο με τον οποίο μπορεί να ανασταλεί προσωρινά το άσυλο ώστε να εισέλθουν αστυνομικές δυνάμεις σε πανεπιστημιακό ίδρυμα) είναι προς την σωστή κατεύθυνση...μακάρι βέβαια να έλυναν το θέμα ολοκληρωτικά γιατί και πάλι πολλοί Πρυτάνεις θα "φοβούνται" να πράξουν το σωστό...αλλά που τέτοια τύχη.

 

 

Αυτό πάντως που με λυπεί πολύ περισσότερο είναι ότι υπάρχει αρκετός κόσμος που διαμαρτύρεται κατά του νομοσχεδίου χωρίς να ξέρει τί προβλέπει.

 

(Ημι-φαντασική) συζήτησή μου με παιδί στη σχολή:

Εγώ: "Γιατί είσαι κατά της αναθεώρησης; "

Αυτός: "Γιατί τα ιδιωτικά πανεπιστήμια θα μας κάνουν κακό;"

Εγώ¨"Γιατί θα μας κάνουν κακό;"

Αυτός: "εεεεε....."

εξηγώ συνοπτικά γιατί τα Ι.Π. δεν θα φέρουν το τέλος του κόσμου

Αυτός: "εεεε....και πάλι...δεν ξέρω αλλά κάτι μου φαίνεται κακό σε αυτό το θέμα"

 

Μπορεί να μην με πιστέψετε, μπορεί να σας φανεί "κάπως" το παραπάνω κομμάτι...αλλά εγώ τα συμπεράσματά μου τα έχω κάνει...ούτε πλύση εγκεφάλου να είχαν υποστεί μερικοί φοιτητές...

 

Αυτά τα ολίγα γιατί είνια και αργά :)

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος τι θα γίνει με το Φυσικό ΑΠΘ από εδώ και πέρα; Νομίζω σήμερα είχαν συνέλευση...
...It does not do to dwell on dreams and forget to live...
Link to comment
Share on other sites

Και από εκεί καταλαβαίνει κανείς ότι οι περισσότεροι από αυτούς που χτυπιούνται για τις μεταρυθμίσεις, δεν χτυπιούνται επειδή τους πειράζουν οι μεταρυθμίσεις...χτυπιούνται απλά για να έχουν κάτι να κάνουν (ή γιατί απλά δεν γνωρίζουν γιατί διαμαρτύρονται...)

 

Αυτό πάντως που με λυπεί πολύ περισσότερο είναι ότι υπάρχει αρκετός κόσμος που διαμαρτύρεται κατά του νομοσχεδίου χωρίς να ξέρει τί προβλέπει.

 

(Ημι-φαντασική) συζήτησή μου με παιδί στη σχολή:

Εγώ: "Γιατί είσαι κατά της αναθεώρησης; "

Αυτός: "Γιατί τα ιδιωτικά πανεπιστήμια θα μας κάνουν κακό;"

Εγώ¨"Γιατί θα μας κάνουν κακό;"

Αυτός: "εεεεε....."

εξηγώ συνοπτικά γιατί τα Ι.Π. δεν θα φέρουν το τέλος του κόσμου

Αυτός: "εεεε....και πάλι...δεν ξέρω αλλά κάτι μου φαίνεται κακό σε αυτό το θέμα"

 

Μπορεί να μην με πιστέψετε, μπορεί να σας φανεί "κάπως" το παραπάνω κομμάτι...αλλά εγώ τα συμπεράσματά μου τα έχω κάνει...ούτε πλύση εγκεφάλου να είχαν υποστεί μερικοί φοιτητές...

Ποσο δικιο εχεις...Εχω δει κι εγω παρομοιες περιπτωσεις...:mad:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τελικα το εχεε δει σφαιρικα το θεμα εσεις που φωναζεε στις καταληψεις?μηπως ετσι θα γινει καλυτερη και η δημοσια παιδεια?
Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε καλε???:p :D

Ολη η ΣΔΟ τουριστες ειμαστε:p

 

Αυτο που λες miranta το συζηταγα χτες με τον αδερφο μου. Ισως μας εβγαινε σε καλο τελικα;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η κατάληψη συνεχίζεται από τον πρωτοπόρο Σύλλογο Φοιτητών Ηλεκτρολόγων Μηχανολόγων ΑΠΘ :P

 

Με αυτές τις καταλήψεις αυτοκαταστρεφόμαστε... και γω είμαι κατά της αναθεώρησης του άρθρου 16 αλλά πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω η κατάληψη σε τι εξυπηρετεί πλέον. Χ*στικε η υπ. παιδείας αν εμείς θα τελειώσουμε 1 χρόνο αργότερα ή όχι... Ίσα ίσα επισπεύουμε την αναθώρηση αφού από τις πολλές καταλήψεις η ερευνητική δραστηριότητα τελματώνεται άρα μειώνεται η ανταγωνιστικότητα των ελληνικών πανεπιστημίων έναντι των ευρωπαϊκών και άρα... you get the idea.

Μακράν αποδοτικότερο θα ήταν να γίνει κατάληψη του Παιδείας... αλλά ποιός κάνει κατάληψη χωρίς την προστασία του Ασύλου, σωστά;

Χώρια που οι πορείες και οι καταλήψεις έχουν έναν τόσο αηδιαστικά κομματικό χαρακτήρα (βλ. ΠΚΣ) που αναρωτιέσαι αν υπάρχει τελικά στον κόσμο μας αυτό που λένε "ανιδιοτελής σκοπός". Κάθε φορά που πατάω το πόδι μου στην Συνέλευση, βλέπω μια μικρογραφία της Βουλής. ΔΑΠ,ΠΑΣΠ,ΠΚΣ (αντιστοιχία στα τρία μεγάλα κόμματα) να κατηγορούν ηλιθιοδώς ο ένας τον άλλο... μέγα αίσχος... :(

Link to comment
Share on other sites

Προς Capacitor και ομοιους. Βγείτε και πεστε τα στην τηλεοραση αυτα να τα μαθει και ο κοσμος γιατι αλλα μας λεει ο Ευαγγελατος και η Κανελλη. Μας δειχνουν το υψηλο πολιτικο φρονημα των νεων που αγωνιουν για το μελλον και αγωνιζωνται ενατνια στη καπιταλιστικη καταπιεση.

Φυσικα και οι νέοι αγωνιούν για το μέλλον και αγωνίζονται ενάντια στο ξεπούλημα της δημόσιας παιδείας.

 

Τί τον περάσατε τον capacitor.Εκπρόσωπο τύπου των φοιτητών;Οι θέσεις του καθενός εδώ μέσα εκφράζουν μόνο τον ίδιο.

.
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως απεχθανομαι περισσοτερο τους φοιτητες που εκπροσωπουν παραταξεις και βγαινουν στην TV!

 

Πραγματικα νιωθω αηδια που αντι να μιλησουν για την ουσια του προβληματος τσακωνονται μεταξυ τους σαν βλακες, οπως κανουν και οι πολιτικοι! :(

 

Οι καταληψεις παντως παρολο που 'βολευουν' πολλους φοιτητες (στα πρωτα ετη κυριως) που δεν τους καιγεται καρφι για το τι γινεται ειναι λαθος αντιδραση...και δεν θα βγει σε καλο ;)

Link to comment
Share on other sites

Που είσαι βρε manolog3 να πεις τίποτα για το τει μας:p

Περιμένω πως και πως post σου να μου πεις τι έμαθες για το ΤΕΙ:rolleyes: !!!! Τι γίνεται μόνο εμείς είμαστε ανοιχτοί? Κάτι άκουσα για Δευτέρα..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως απεχθανομαι περισσοτερο τους φοιτητες που εκπροσωπουν παραταξεις και βγαινουν στην TV!

 

Πραγματικα νιωθω αηδια που αντι να μιλησουν για την ουσια του προβληματος τσακωνονται μεταξυ τους σαν βλακες, οπως κανουν και οι πολιτικοι! :(

 

Οι καταληψεις παντως παρολο που 'βολευουν' πολλους φοιτητες (στα πρωτα ετη κυριως) που δεν τους καιγεται καρφι για το τι γινεται ειναι λαθος αντιδραση...και δεν θα βγει σε καλο ;)

 

Με βρίσκεις σύμφωνο σε όλα φίλε και μπράβο σου!:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Που είσαι βρε manolog3 να πεις τίποτα για το τει μας:p

Περιμένω πως και πως post σου να μου πεις τι έμαθες για το ΤΕΙ:rolleyes: !!!! Τι γίνεται μόνο εμείς είμαστε ανοιχτοί? Κάτι άκουσα για Δευτέρα..

Αν λες για το ΤΕΙ Πειραια, Τριτη ισως γινει συνελευση, ετσι ακουσα...Αλλα δεν το βλεπω να κλεινει...

Και το ελπιζω γιατι δινουμε κι εργαστηρια...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως απεχθανομαι περισσοτερο τους φοιτητες που εκπροσωπουν παραταξεις και βγαινουν στην TV!

 

Πραγματικα νιωθω αηδια που αντι να μιλησουν για την ουσια του προβληματος τσακωνονται μεταξυ τους σαν βλακες, οπως κανουν και οι πολιτικοι! :(

 

Οι καταληψεις παντως παρολο που 'βολευουν' πολλους φοιτητες (στα πρωτα ετη κυριως) που δεν τους καιγεται καρφι για το τι γινεται ειναι λαθος αντιδραση...και δεν θα βγει σε καλο ;)

 

Γενικότερα το φαινόμενο της κομματικοποίησης των φοιτητών εγω προσωπικά δεν το βρίσκω καλό.

Οπως λές κι εσυ, κάθονται και πιστευουν στα... δόγματα τους και αφήνουν την ουσία, αντί να κοιτάξουν να ενωθούν όλοι μαζί για το καλό όλων.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...