Jump to content

300 - 300: Rise of an Empire (2006 - 2013)


TN97
 Κοινοποίηση

Η γνώμη σας για την ταινία  

313 members have voted

  1. 1. Η γνώμη σας για την ταινία

    • Πάρα πολύ καλή
      198
    • Καλή
      72
    • Μέτρια
      25
    • Κακή
      18


Recommended Posts

Μολις γυρισα απο το Village.Πολυ καλη η ταινια(8,5/10) αλλα να πω την αμαρτια μου μπορουσα να περιμενω μια βδομαδα ακομα για να τη δω και να αποφυγω ολον αυτον τον πανικο και το τρεξιμο για τα εισητηρια...:O

 

Όπως θα κάνω εγώ, που λόγω επίσκεψης συγγενών δεν θα μπορέσω να πάω να την δω πριν την επόμενη εβδομάδα...

 

Α και κάτι άλλο, πολύ κουφό! Το παρατηρήσαμε όλοι στην αίθουσα.

2 ή 3 φορές την ώρα που παιζόταν η ταινία, στο κέντρο της οθόνης και λίγο προς τ' αριστερά έγραφε αυτό: 0.40 :wacko:

Είχε ίδιο μέγεθος με υπότιτλο.

Το είδε κανείς άλλος στην ταινία;

Εμείς υποθέσαμε οτι το φίλμ είχε κάποιο πρόβλημα.

Αφήστε που λίγο πριν ναρχίσει η ταινία 2 φορές πέσαν τα φώτα.

Πρώτη φορά μου τυχαίνει αυτό σε village

 

Το μόνο που παρατήρησα ήταν ένα 118 κάτω αριστερά λίγο μετά το πρώτο διάλειμμα.

 

Αν δεν κάνω λάθος, είναι κάποιοι κωδικοί που βάζουν οι εταιρείες διανομής στις κόπιες των ταινιών, για να ξέρουν ποιά είναι που...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 842
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είδα και εγώ την ταινία,ηταν τέλεια και δεν ήταν ιστορικά αναληθής.Με πόρωσαν οι ασπίδες τους που είχαν και το Λ(λακεδαιμονιοι).Είμαι σίγουρος πως η ταινία θα κάνει επιτυχία σε όλο τον κοσμο.Επίσης παινεύει συνεχώς τους Ελληνες και ιδίως τους Σπαρτιατες(καλό για μας).Τέλος πιστεύω αυτή η τάινία ειναι πολύ καλή διαφήμιση για τον πολιτισμό μας.Πραγματικά ένιωθες υπερήφανος που είσαι Έλληνας.Ανεπιφύλακτα να πάτε να την δείτε όλοι
Link to comment
Share on other sites

Όντως συμφωνώ κ εγώ...Η ταινία ήταν πολύ καλή από αυτές που σίγουρα αξίζει να δεις στο κινηματογράφο!Θα συμφωνήσω με τον gkr41 καθώς θα ήταν πιο ωραίο

να έδειχνε ότι πέθαναν όλοι και έμειναν 10 Σπαρτιάτες με τον Λεωνίδα πάνω στο λόφο. Πεθαίνει ο Λεωνίδας κ μένουν οι δέκα κ τσακίζουν τους Πέρσες που δεν μπορούν να τους φάνε με τίποτα, οπότε τους καθαρίζουν με βέλη...

Θα ήταν όλα τα λεφτά πιστεύω...Κατά τη γνώμη μου πάντως λίγο ξενέρωμα ήταν η αγγλική μετάφραση στις γνωστές ρήσεις και στο HotGates(?) αλλά δε βαριέσαι...Δε μπορείς να τα χεις όλα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τελικα στην ταινια ο Λεωνιδας πεθαινει η οχι;επειδη νομιζω ειχε γραψει καποιος πως δεν πεθαινει...

στις αγλλικες μςταφρασεις κανει και το "Ω ξειν αγγελλειν..";

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

απο μένα μέτρια.Την είδα χθές και δε και πολύ μου άρεσε.Η υπόθεση είχε πολλά ψεύτικα στοιχεία,τα γραφικά δε τα είχαν πετύχει καλά και το background φαινόταν σαν style θεάτρου.

 

Σε μας επίσης εμφανιζόταν κάποιες στιγμές ένα 49 μικρό κάτω αριστερά στην οθόνη...

Link to comment
Share on other sites

Με ένα εντυπωσιακό για τα ελληνικά δεδομένα άνοιγμα ξεκίνησε την θριαμβευτική της πορεία στους ελληνικούς κινηματογράφους η ταινία «300», η οποία βασίζεται στο αναγνωρισμένο από κοινό και κριτικούς εικονογραφημένο κόμικ του Φρανκ Μίλερ.

 

Η ταινία, η οποία έκανε παγκόσμιο άνοιγμα στην χώρα μας, στις 8 Μαρτίου, έφτασε ήδη τα 70.000 εισιτήρια και αναμένεται να κλείσει εισπρακτικά το πρώτο τετραήμερο, ως η ταινία με το μεγαλύτερο άνοιγμα που έγινε ποτέ στη χώρα μας.

 

contra.gr

...
Link to comment
Share on other sites

Μόλις ήρθα κι εγώ. Overall απογοητεύτηκα λίγο (μα πολύ λίγο όμως) από το όλο feeling (ίσως φταίει το τρελό hype και οι υψηλές προσδοκίες που είχε δημιουργήσει).
+1...ftaiei to hype...perimena polla perissotera alla telika itan mia apsogi pisti metafora tou comic.

 

 

Ψιλοξενέρωσα και από 1-2 λεπτομέρειες όπως:

Η αστοχία του Λεωνίδα με το βέλος

An thimase otan prwtosinantise ton Kserksi tou eipe oti olos o kosmos tha dei oti o basilias twn basilewn mporei na pligwthei....

 

 

 

 

Στο τέλος, περίμενα μια ακόμα μάχη, αντί να πεθάνουν έτσι γρήγορα

Ap oti exw diabasei sto telos anteksan 2 meres kai sinolika 4is..........alla eipame...pisti metafora tou comic....emena omws mou arese...to finale tis tainias itan KATHHLWTIKO!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω διαβάσει το κόμικ, οπότε την ταινία την είδα και την έκρινα αποκλειστικά σαν αυτόνομο προϊόν (δεν με ενδιαφέρει δηλαδή ούτε κατά πόσο "πιστή" είναι στο κόμικ, ούτε φυσικά κατά πόσο είναι ιστορικά ακριβής).

Οι χαρακτήρες δεν ήταν καθόλου πειστικοί (περισσότερο για καρικατούρες έκαναν), αρκετά κλισέ τυπικού αμερικάνικου μπλοκμπαστερ, ενώ ούτε τα γραφικά με ετνυπωσίσαν (μάλλον ψιλοάθλια τα βρήκα). Γενικό συμπέρασμα κακή...

Open your Windows to Freedom!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

http://www.reactos.org

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω διαβάσει το κόμικ, οπότε την ταινία την είδα και την έκρινα αποκλειστικά σαν αυτόνομο προϊόν (δεν με ενδιαφέρει δηλαδή ούτε κατά πόσο "πιστή" είναι στο κόμικ, ούτε φυσικά κατά πόσο είναι ιστορικά ακριβής).

Οι χαρακτήρες δεν ήταν καθόλου πειστικοί (περισσότερο για καρικατούρες έκαναν), αρκετά κλισέ τυπικού αμερικάνικου μπλοκμπαστερ, ενώ ούτε τα γραφικά με ετνυπωσίσαν (μάλλον ψιλοάθλια τα βρήκα). Γενικό συμπέρασμα κακή...

Μπορείς να μου αναφέρεις μερικά κλισέ αμερικανικού μπλοκμπάστερ της ταινίας;

Με σποιλερ εννοείται. ;)

Link to comment
Share on other sites

Σε μας επίσης εμφανιζόταν κάποιες στιγμές ένα 49 μικρό κάτω αριστερά στην οθόνη...

Στα Ster που το είδα εγώ ένα 071 κάποιες στιγμές.

 

Οι χαρακτήρες δεν ήταν καθόλου πειστικοί (περισσότερο για καρικατούρες έκαναν), αρκετά κλισέ τυπικού αμερικάνικου μπλοκμπαστερ, ενώ ούτε τα γραφικά με ετνυπωσίσαν (μάλλον ψιλοάθλια τα βρήκα). Γενικό συμπέρασμα κακή...

 

Ναι όντος είχε αρκετά κλισέ. Όπως π.χ. το "Ω ξειν αγγέλειν...", to "Come and get them / Μολών λαβέ" κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Κυρίως δε μου άρεσε

Ο αφηγητής με την άθλια φωνή του :down:

 

 

Λιγα για τον Φαραμιρ :cool: :p

 

 

 

Κακοπερνάγαν οι έφοροι πάντως, τις κανονίζανε καλά τις παρθένες!

 

για τη συγκεκριμενη σκηνη ενα εχω να πω...ewwwwww :eek:

 

Εμενα παντως μου αρεσε αρκετα η ταινια παροτι μου βγηκε ολιγον τι ο λαιμος να βλεπω (μονο 2η σειρα βρηκαμε εισιτηρια). Καλα οι Περσες τρελο καρναβαλι, οτι υπηρχε σε φρικιο της φυσης και τερας αυτοι το ειχαν μαζεψει!! :lol:

Gerald Butler :respect:

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

για τη συγκεκριμενη σκηνη ενα εχω να πω...ewwwwww :eek:

 

 

Κάτσε βρε, έχουν και ανάγκες σου λέει! :)

Έτσι να τους άφηναν τους ανθρώπους;

Δεν ντρέπεσαι λίγο; Άσπλαχνη...

...
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη ταινια!Φοβερος ο "Λεωνιδας" αν και τον βοηθαγε και ο ρολος βεβαια.λιγες ιστορικες ανακριβειες.

Οι σκηνες των μαχων ηταν επικες,πολυ καλυτερες απο τις αντιστοιχες στην Τροια και Στον Μ.Αλεξανδρο,οπως και ολη η ταινια!

Ο Ξερξης ηταν οτι να ναι στην κυριολεξια και,

Η γυναικα του Λεωνιδα ηταν νουναρα!!

Χωρις πολλα λογια,η ταινια εκθειαζε τους Σπαρτιατες και τους αρχαιους Ελληνες,πρεπει να ειμαστε περηφανοι που ειμαστε Ελληνες,αν και πολλοι μεσα στην αιθουσα δεν ξεραν τι ακριβως εβλεπαν!

 

Ηταν και η πρωτη φορα που επεσε ξυλο μεσα στην αιθουσα...κορυφαια πραγματα!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

salonicafun δεν πειραζει θα βγει σε καλη ποιοτητα σε λιγες μερες.Εχω δει σε χαλια ποιοτητα το saw3 κι αναγκαστηκα να το ξαναδω σε καλυτερη.Δεν αξιζουν τα release αο καμερες.Εγω δεν το ξανακανω το λαθος.:lol: :lol:
Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι από cam κινητού :lol: Και το λεγα χτες να το βιντεοσκοπήσω με το K750 :p
Link to comment
Share on other sites

Την ειδα κι εγω...Πολη καλη ταινια αλλα οχι κατι συνταρακτικο.

Ο Ξερξης

ηταν γκει; Τι ηταν τουτο;:p

O Εφιαλτης που τους ακολουθουσε απο τα βραχια μου θυμισε το Γκουλουμ.:p

 

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη ταινια!Φοβερος ο "Λεωνιδας" αν και τον βοηθαγε και ο ρολος βεβαια.λιγες ιστορικες ανακριβειες.

Οι σκηνες των μαχων ηταν επικες,πολυ καλυτερες απο τις αντιστοιχες στην Τροια και Στον Μ.Αλεξανδρο,οπως και ολη η ταινια!

Ο Ξερξης ηταν οτι να ναι στην κυριολεξια και,

Η γυναικα του Λεωνιδα ηταν νουναρα!!

Χωρις πολλα λογια,η ταινια εκθειαζε τους Σπαρτιατες και τους αρχαιους Ελληνες,πρεπει να ειμαστε περηφανοι που ειμαστε Ελληνες,αν και πολλοι μεσα στην αιθουσα δεν ξεραν τι ακριβως εβλεπαν!

 

Ηταν και η πρωτη φορα που επεσε ξυλο μεσα στην αιθουσα...κορυφαια πραγματα!

Ξύλο; Δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Την ειδα κι εγω...Πολη καλη ταινια αλλα οχι κατι συνταρακτικο.

Ο Ξερξης

ηταν γκει; Τι ηταν τουτο;:p

O Εφιαλτης που τους ακολουθουσε απο τα βραχια μου θυμισε το Γκουλουμ.:p

 

Το ιδιο σκεφτηκα κι εγω :lol:

ειδικα εκει που του εδωσε τις γυναικες ο Ξερξης λεω τωρα θ'αναφωνησει my preciousssssss :p Επισης εκεινο το τερατινι το τεραστιο με τα ωραια δοντακια που εσκασε μυτη καποια στιγμη-αυτο που του'χωσε ο Λεω το δορυ στο ματι-μου θυμισε το Μπάλρογκ και σε μια φαση εκει που ειχε βαλει στο ματι τον Δηλιο-Φαραμιρ ηταν εντελως LOTR κατασταση :lol:

.

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

Ξύλο; Δηλαδή;

 

Στην αρχη της ταινιας,

στις σκηνες sex του Λεωνιδα και της γυναικας του

καποιος παπαρας φωναζε τα γνωστα,σηκωθηκε ενα νταμαρι παρα διπλα,ξεκινησαν να βριζονται,κατεβαινουν κατω μπροστα στο πανι και ξεκινησε νωριτερα η μαχη!Μιλαμε για πολυ ξυλο..επι 5 λεπτα γυρω στα 10 ατομα!Η ταινια εν τω μεταξυ επαιζε..Μεχρι να παρουν χαμπαρι οι υπευθυνοι στα Village ειχαμε χασει 5 λεπτα ταινια!Αναψαν και τα φωτα και η ταινια επαιζε!Ουτε την γυρισαν πισω,τιποτα!

Οτι να ναι λεμε!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΣΕΣ φορές να το πούμε ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ βασισμένο στην ιστορία της Ελλάδας?

Δεν έχει ως κέντρο ένα ελληνικό γεγονός. Δεν είναι πρόφαση ότι είναι βασισμένο σε κόμικ. Είναι δηλωμένο.

 

Με βρίσκεις ΣΥΜΦΩΝΟ για τον Μ.Αλέξαντρο γιατί εκεί ΝΑΙ αλλιώσαν πολλά (και με την ΤΡΟΙΑ επίσης)

 

Eυτηχώς, δεν υσχίει αυτό που τόσες πολλές φορές λές οτι το έχετε πεί (ποιοί αλήθεια;;;;:worry: ) και η ταινία ήταν τουλάχιστον στο 80% πιστή στην ιστορία και την καταγραφή των γεγονότων, ακόμη και σε λεπτομέρειες που δεν περίμενα πως θα αναδείξουν.

Πήγα την Παρασκευή σε gold αίθουσα την οποία κλείσαμε μια μεγάλη παρέα (40 άτομα) και ευχαριστηθήκαμε την ταινία σε μια όμορφη αξέχαστη βραδιά.

Θα το περιμένουμε ανυπόμονα πιά σε hd-dvd η blue ray.

Link to comment
Share on other sites

Την ειδα κι εγω...Πολη καλη ταινια αλλα οχι κατι συνταρακτικο.

Ο Ξερξης

ηταν γκει; Τι ηταν τουτο;:p

O Εφιαλτης που τους ακολουθουσε απο τα βραχια μου θυμισε το Γκουλουμ.:p

 

Το ιδιο σκεφτηκα κι εγω :lol:

ειδικα εκει που του εδωσε τις γυναικες ο Ξερξης λεω τωρα θ'αναφωνησει my preciousssssss :p Επισης εκεινο το τερατινι το τεραστιο με τα ωραια δοντακια που εσκασε μυτη καποια στιγμη-αυτο που του'χωσε ο Λεω το δορυ στο ματι-μου θυμισε το Μπάλρογκ και σε μια φαση εκει που ειχε βαλει στο ματι τον Δηλιο-Φαραμιρ ηταν εντελως LOTR κατασταση :lol:

.

παλι καλα να λετε...

εμενα που ο εφιαλτης που θυμησε απο τους πειρατες της καραιβικης το χταποδο-τυπα?

 

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...