Jump to content

Destinator 6


katsj
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάτσε βρε φίλε τα WINDOWS XP PROFESSIONAL EDITION - GREEK DSP 136.00 € και εσυ μας λες 140ε το ελάχιστο για ενα λογισμικό που εχει την Αθηνα και λίγες ακόμα πόλεις?? Γιατί μετα την εθνική τα διπλανά μερη-χωρια δεν υπαρχουν.

 

ειναι απαράδεκτη η τιμή σε σχεση με το γενικό σύνολο απόδοσης ποιότητας και γεωγραφικής κάλυψης λογισμικού

ΟΡΙΣΤΕ???????????:wacko: Η κάλυψη της NGI είναι απίστευτη με δεδομένο τον ελάχιστο χρόνο που τους πήρε να φτάσουν σε τέτοιο επίπεδο και με την επένδυση που έχουν κάνει για μια χώρα που κανείς άλλος δεν ασχολείται.

Γινόμαστε γαιδούρια με τέτοια σχόλια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

και ερχεται ο καθε πικραμένος και σου ζητά 150-180ε.

Κάτσε βρε φίλε τα WINDOWS XP PROFESSIONAL EDITION - GREEK DSP 136.00  και εσυ μας λες 140ε το ελάχιστο για ενα λογισμικό που εχει την Αθηνα και λίγες ακόμα πόλεις?? Γιατί μετα την εθνική τα διπλανά μερη-χωρια δεν υπαρχουν.

 

ειναι απαράδεκτη η τιμή σε σχεση με το γενικό σύνολο απόδοσης ποιότητας και γεωγραφικής κάλυψης λογισμικού

 

1. Τα windows είναι μόνο λογισμικό και δε περιλαμβάνει χάρτη που σημαίνει άλλου είδους δουλειά (συλλογή στο πεδίο με τα πόδια, με ειδικά οχήματα, αγορά και διόρθωση δορ. εικόνων lidar, updates για αλλαγές κλπ.)

2. Τα windows απευθύνονται σε χρήστες σε όλο το κόσμο - μπορείς να δεις και τη κερδοφορία της Microsoft για να καταλάβεις ότι θα μπορούσαν να μειώσουν κι άλλο τις τιμές

3. Για τη τιμή εξήγησα σε προηγούμενα post πολύ συγκεκριμένα

4. Κάλυψη του τρέχοντος χάρτη 2005.Q4 (100.000 km, 400.000 διανύσματα, 30.000 POI): http://www.ngi.gr/?pageid=81&languageid=2

κάλυψη χάρτη 2006.Q2 (150.000 km, 550.000 διανύσματα, 40.000 POI - διαθέσιμος μετά τα μέσα Ιουλίου):http://www.ngi.gr/forum/viewtopic.php?p=11336#11336

στόχος χάρτη 2006.Q4 (200.000 km, 800.000 διανύσματα, 80.000 POI): 90% οδικού επαρχιακού δικτύου & 90% του πληθυσμού της χώρας.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει πιθανότητα στο destinator pn να είσαι αττική οδό και αυτό να βλέπει οτι είσαι στον παράδρομο????φταίει το πρόγραμμα ή οι δορυφόροι?
pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια δεν σε υποχρεωνει κανεις να το παρεις με το ζορι,η εταιρεια σου λεει μια τιμη και απο εκει και περα εσυ αποφασιζεις,ποιος ο λογος να γκρινιαζουμε;υπευθυνος ειναι ο καθενας για τα χρηματα του,απλο ειναι.το βρισκεις ακριβο;δεν το παιρνεις

 

Ακριβώς! Αλλά εδώ στην Ελλάδα έχουμε και θράσος: το χρησιμοποιούμε παράνομα, αγνοώντας για τον ιδρώτα του άλλου και μετά επιχειρηματολογούμε για να βγούμε κι από πάνω!

 

Και όταν λέω ιδρώτας το εννοώ κυριολεκτικά μιας κι ενώ εμείς καθόμαστε στα δροσερά μας γραφεία κάποιοι δουλεύουν έξω με 40 βαθμούς σε όλη την Ελλάδα!

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλή....

 

κρατήστε ικανοποιημένους τους πελάτες που έχετε

υλοποιήστε τους στόχους σας

κάντε συχνά updates εστω οι speed cameres

 

 

Μεταξύ μας ....:cool: ...δεν περιμένετε χρημα απο το destinator .... μεταξύ μας το χρήμα ειναι στα Β2Β Δημόσια έργα

 

.....Αν και σε πληρώνουν πολύυυυυ αργότερα... Oi Ολυμπιακοί 04 ηταν good project.:up:

 

Παντως bravo σας κανατε κατι προτότυπο.....ολοι κολλησαν σε ενα erp crm και database mgt και τωρα κανουν :hunter: για να βρούν πελάτη!

 

Παντως για το PN τα δίνω για αλλα software ομως....:X

Link to comment
Share on other sites

Να ασχοληθούμε με κάτι πιο ενδιαφέρον; Πότε αναμένεται να διατεθεί από την NGI στην Ελλάδα το Destinator 6; Κάπου διάβασα για μηδενικό κόστος για χρήστες του PN. Ισχύει ή είναι πολύ καλό για να είναι αληθινό;

Υπάρχει κόσμος που το χρησιμοποιεί για δουλειά και έχει κάνει απόσβεση από τον 1ο μήνα. Άποψή μου είναι ότι πολλοί από αυτούς που φωνάζουν είναι ευκαιριακοί χρήστες του Σαβ/κου, των οποίων η χρήση δεν δικαιολογεί να δώσουν αυτό το ποσό γι'αυτό και φωνάζουν!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

ΣΩΣΤΑ!!! το θεωρώ Ελληνική κοροιδία να ζητάνε τόσα πολλά χρήματα για τόσα λιγα mb κωδικα,

 

Εταιρείες στην Ελλαδα με CRM ERP και αλλες λύσεις σπανε τα @@ τους για διαγωνισμούς, περιμένουν πως και πως και το πακετο τους να πουλήσει και ξερετε σε τι τιμή . Το πολύ 500-1000ε για B2B επιπεδο

 

και ερχεται ο καθε πικραμένος και σου ζητά 150-180ε.

Κάτσε βρε φίλε τα WINDOWS XP PROFESSIONAL EDITION - GREEK DSP 136.00 € και εσυ μας λες 140ε το ελάχιστο για ενα λογισμικό που εχει την Αθηνα και λίγες ακόμα πόλεις?? Γιατί μετα την εθνική τα διπλανά μερη-χωρια δεν υπαρχουν.

 

ειναι απαράδεκτη η τιμή σε σχεση με το γενικό σύνολο απόδοσης ποιότητας και γεωγραφικής κάλυψης λογισμικού

......

Θα στρώσετε οπως έστρωσαν και οι αλλοί με τα CRM, ERP, που επηξε ο Ελληνικός χωρος της πληροφορικής

οπως εστρωσαν και οι αλλοι με τα hardware

οπως και ολοι μας.

Οταν ερθει και αλλός στο παιχνίδι τοτε....σας περιμένουν πολλά meeting. Μέχρι τότε αλώνίστε και οποιον παρει ο χάρος.

 

ΤΩΡΑ ΤΑ ΘΕΤΙΚΑ

καλή ενεργεια να παιξουν οι εταιρίες με την τηλεματική και καλά δημοσια έργα εγιναν (υπερτιμολογημένα λιιιγο..)

καιρος να ερθει το gps , Pda και γενικα m-communication στην Ελλάδα

κρίμα που πρεπει να πεφτει μη ορθό business concept στους διαγωνισμούς αλλα it's the greek way

συνεχίστε την προσπάθεια και καντε deals σε b2b επιπεδο διοτι σε καταναλωτική βάση δεν παει ουτε στην αλλη γωνία

 

 

ΟΣΟ για το κράτος....εχω δωσει συμβουλές πως να σπασει τα office εως και αστυνομικό τμήμα...:X

 

Καλή δύναμη....

Και εγω θελω Porsche αλλα επειδη την κρινω υπερικτημενη να την κλεψω.Ετσι δεν ειναι;

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Αν και αρχικά δεν μου άρεσε το 6, τώρα που το έβαλα στο S200 για να το δοκιμάσω λίγο καλύτερα άρχισε να με κερδίζει. Μοναδικό παράπονο η (αστεία) φωνή που έρχεται με το πρόγραμμα (στο πρώτο "στρίψτε αριστερά" έσκασα στα γέλια γιατί είναι σαν να λείπει το "μαρς!") και το ότι οι φωνητικές ειδοποιήσεις δεν ακούγονται πάντα.

 

Θα βάλω τα wav αρχεία από το ΡΝ για να ησυχάσω. Αντικαθιστώ τα spx με τα αντίστοιχα wav, σωστά; Χρειάζεται τίποτε άλλο;

 

ΥΓ - Καλά ρε zepelin, έχετε τέτοιο θράσος εκεί στην NGI; Κοστολογείτε τον κόπο σας χωρίς να ρωτήσετε τη γνώμη μας; :p Πάτε καλά; Το επόμενο πακέτο προσφορών να το δούμε ΠΡΙΝ δημοσιοποιηθεί παρακαλώ! :lol: :p :lol: (ούτε βρεγμένη βέργα δεν μας σώζει...)

Link to comment
Share on other sites

Ποιό είναι το αντίστροφο;:confused:

 

Η διαφορά πληθυσμού σημαίνει και ότι υπάρχουν πολύ λιγότεροι νόμιμοι αγοραστές που θα στηρίξουν με την αγορά τους μία τόσο μεγάλη επένδυση όπως η ψηφιακή χαρτογράφηση μιας χώρας.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά πληθυσμού σημαίνει και ότι υπάρχουν πολύ λιγότεροι νόμιμοι αγοραστές που θα στηρίξουν με την αγορά τους μία τόσο μεγάλη επένδυση όπως η ψηφιακή χαρτογράφηση μιας χώρας.

 

Ετσι ακριβως (σε αυτο αναφερθηκα κι εγω φιλε Johner).

Ειναι καθαρα οικονομιες κλιμακος ρε παιδια.

Καλα θα κανουμε να καταλαβουμε πως ειμαστε μικρη χωρα και ειναι πολυ δυσκολο να εχεις κερδοφορια απο μια αγορα 5-10.000 ανθρωπων, εν αντιθεσει με χωρες οπως η Γερμανια κ.λ.π που τα δεδομενα ειναι διαφορετικα(πολλοι περισσοτεροι "πελατες" και ακομα περισσοτεροι νομιμοι χρηστες).

Φυσικα κι εγω συμφωνω πως τα πραγματικα εσοδα η NGI δεν τα εξασφαλιζει απο τους απλους χρηστες του ΡΝ, αλλα απο παραλληλες δραστηριοτητες (οπως π.χ project σαν το driveme.gr) που μπορουν να υλοποιηθουν πολυ πιο ευκολα(και με μικρο κοπο, χρονο και χρημα) απο τη στιγμη που φτασει η γεωγραφικη καλυψη της χωρας μας σε πραγματικα ικανοποιητικα επιπεδα.

Τωρα, αναφορικα με τα σχολια καποιων για διαφορα μισθων κ.λ.π αυτα δεν εχουν πρακτικα καμια σχεση.

Εγω πιστευω πως και διπλασιος να ηταν ο βασικος μισθος στη χωρα μας, παλι στα ιδια επιπεδα με τα σημερινα θα ηταν τα ποσοστα πειρατειας στη χωρα μας( ενα παραδειγμα ειναι η Πορτογαλια, που και μισθους ελαφρως μικροτερους απο τη χωρα μας εχει και σαφως χαμηλοτερα ποσοστα πειρατειας απο εμας).

Link to comment
Share on other sites

αγαπητοί, έχω το εξής πρόβλημα με το Destinator 6, όταν πάω να βρώ μια διεύθυνση απευθείας από τα Contacts του Destinator και το όνομα είναι στα ελληνικά μου βγάζει ερωτιματικά ????? αντι του ονόματος..

 

Συμβαίνει σε κάποιον άλλο; καμμία λύση;

άλλο πράκτωρας και άλλο εισπράκτωρας... ΘΟΥΒΟΥ 000
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει πιθανότητα στο destinator pn να είσαι αττική οδό και αυτό να βλέπει οτι είσαι στον παράδρομο????φταίει το πρόγραμμα ή οι δορυφόροι?

 

Φταίει το craacked πρόγραμμα!:grin:

MSCRE (Microsoft Certified Reboot Engineer)
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω το qtek 9000 και το destinator pn αλλα δεν εμφανιζεται κανονικα (vga mode) υπάρχει κανενα path που να το κανει να φαινεται κανονικά ????

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω το qtek 9000 και το destinator pn αλλα δεν εμφανιζεται κανονικα (vga mode) υπάρχει κανενα path που να το κανει να φαινεται κανονικά ????

 

Φιλε domal το DPN δεν υποστηριζει VGA οπως ουτε το επερχομενο D6. Η εκδοχη που δινει η εταιρεια που το αναπτυσσει (Destinator Technologies) ειναι οτι τετοιες συσκευες δεν υπαρχουν πολλες στην αγορα ωστε στην παρουσα φαση αναπτυξης να αφιερωθουν ποροι για να προσαρμοστει το προγραμμα σε περιβαλλον VGA που εχει σαφως διαφορετικες απαιτησεις. Αυτο θα γινει σε μελλοντικη εκδοση. Για την ωρα θα σου προτεινα να δοκιμασεις το VGA Brute Force το οποιο κανει upscale σε VGA mode λογισμικο που δεν ειναι γραμμενο για τετοιο περιβαλλον. Εχει δοκιμαστει απο αρκετους και λειτουργει σε ικανοποιητικο βαθμο χωρις να προσφερει βεβαια 100% λυση στο ζητημα. Ριξε και μια ματια στο forum της NGI οπου εχει θιχτει το θεμα επισης.

Carpe Diem...:hypno:
Link to comment
Share on other sites

Για να συνεχισω το θέμα τιμης απόδοσης.

Κάθε τι που παράγεται αποκλειστικά για την Ελλάδα εχει μεγαλύτερη τιμή λογω μeγέθους αγοράς, παραδειγμα η NOVA.

 

Τώρα με ξέρανες.....:blink:

Το αντίστοιχο δορυφορικό πακέτο της Ολλανδίας κοστίζει μόλις 23 ευρουδάκια και είναι και καλύτερο.....και τι πληθυσμό έχει η φίλη χώρα?....Οσο και εμείς η και λιγότερο....

 

Ουδεμία σχέση το σχόλιό μου με το Destinator, αλλά ατυχές το παράδειγμα....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια συγνωμη αλλα θα ηθελα να κανω μια, ισως και βλακωδης - αφελη, ερωτηση. Με πετυχε ενας φιλος που κοιταζα καπου για μηχανηματα gps κλπ. Και μου ειπε οτι χρειαζεται να πληρωνεις και συνδρομη για τη χρηση του δορυφορου!! Εγω δεν ειχα ιδεα γι'αυτο. Μαλιστα γνωστο ηλεκτρονικης περιοδικο που πηρα πριν 3 μερες κι ειχε ενθετο με τετοιες συσκευες και συγκριτικο κλπ, ουτε ΚΑΝ αναφερει το ολο θεμα συνδρομης. Μου ειπαν μπαρουφα;;; ή ειχα αγνοια;;;;;;
Kala pas kala?????
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά πληθυσμού σημαίνει και ότι υπάρχουν πολύ λιγότεροι νόμιμοι αγοραστές που θα στηρίξουν με την αγορά τους μία τόσο μεγάλη επένδυση όπως η ψηφιακή χαρτογράφηση μιας χώρας.

Σίγουρα, αυτό εξυπακούεται, εγώ πήρα την άλλη πλευρά.

Απλά και στις δύο περιπτώσεις σκέτα ποσοστά δε μας δείχνουν την πραγματική εικόνα.

Στα υπόλοιπα συμφωνούμε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια συγνωμη αλλα θα ηθελα να κανω μια, ισως και βλακωδης - αφελη, ερωτηση. Με πετυχε ενας φιλος που κοιταζα καπου για μηχανηματα gps κλπ. Και μου ειπε οτι χρειαζεται να πληρωνεις και συνδρομη για τη χρηση του δορυφορου!! Εγω δεν ειχα ιδεα γι'αυτο. Μαλιστα γνωστο ηλεκτρονικης περιοδικο που πηρα πριν 3 μερες κι ειχε ενθετο με τετοιες συσκευες και συγκριτικο κλπ, ουτε ΚΑΝ αναφερει το ολο θεμα συνδρομης. Μου ειπαν μπαρουφα;;; ή ειχα αγνοια;;;;;;

Σου είπαν μπαρούφα.:p

Link to comment
Share on other sites

Παιδια συγνωμη αλλα θα ηθελα να κανω μια, ισως και βλακωδης - αφελη, ερωτηση. Με πετυχε ενας φιλος που κοιταζα καπου για μηχανηματα gps κλπ. Και μου ειπε οτι χρειαζεται να πληρωνεις και συνδρομη για τη χρηση του δορυφορου!! Εγω δεν ειχα ιδεα γι'αυτο. Μαλιστα γνωστο ηλεκτρονικης περιοδικο που πηρα πριν 3 μερες κι ειχε ενθετο με τετοιες συσκευες και συγκριτικο κλπ, ουτε ΚΑΝ αναφερει το ολο θεμα συνδρομης. Μου ειπαν μπαρουφα;;; ή ειχα αγνοια;;;;;;

οχι φιλε δεν εχει βλακωδης ερωτησεις,ρωτοντας πας στην πολη!!! οτι αγορασεις ειναι μονο δεν εχει καμια συνδρομη για δορυφορους.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα με ξέρανες.....:blink:

Το αντίστοιχο δορυφορικό πακέτο της Ολλανδίας κοστίζει μόλις 23 ευρουδάκια και είναι και καλύτερο.....και τι πληθυσμό έχει η φίλη χώρα?....Οσο και εμείς η και λιγότερο....

 

Ουδεμία σχέση το σχόλιό μου με το Destinator, αλλά ατυχές το παράδειγμα....

 

H Oλλανδια ειναι μεγαλυτερη πληθυσμιακα απο εμας (16.500.000 περιπου εναντι 10.600.000 της χωρας μας), αλλα και παλι αυτο που λες πραγματι ισχυει.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα με ξέρανες.....:blink:

Το αντίστοιχο δορυφορικό πακέτο της Ολλανδίας κοστίζει μόλις 23 ευρουδάκια και είναι και καλύτερο.....και τι πληθυσμό έχει η φίλη χώρα?....Οσο και εμείς η και λιγότερο....

 

Ουδεμία σχέση το σχόλιό μου με το Destinator, αλλά ατυχές το παράδειγμα....

 

Ατυχές παράδειγμα

 

Greece

Population: 10,688,058

GDP : $236.8 billion

Labor force: 4.72 million

 

Netherlands

Population: 16,491,461

GDP :$499.8 billion

Labor force:7.53 million

 

Οσο για την ποιότητα αυτό ειναι θέμα γούστου και σίγουρα ανήκει σε αλλο thread

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...