Jump to content

[Επίσημο - παλιό] Sony Ericsson K800i & K790i


millis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 587
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το Κ800 κυκλοφορει ως κινητο με σκοπο την φωτογραφια και οχι το βιντεο! Εξαλλου ετσι λενε και στα review πως εχει αυτην την αναλυση με σκοπο την παραγωγη ενος αλλου νεου μοντελλου που να συνδιαζει και τα 2! Επισης αν καποιος δεν το γουσταρει δεν ειναι αναγκη να το κατηγορει για το βιντεο του! Π.χ εμενα με νοιαζει η φωτογραφια κατι στο οποιο το Κ800 παιρνει αριστα αρα ειναι μια χαρα!

Εξαλλου αν θελουμε υψηλης αναλυσης βιντεο αγοραζουμε μια φτηνη καμερα και ειμαστε μια χαρα! ;)

http://www.telecyprus.com/images/stories/telecyprus_logo_small_news.jpg
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Το Κ800 κυκλοφορει ως κινητο με σκοπο την φωτογραφια και οχι το βιντεο! Εξαλλου ετσι λενε και στα review πως εχει αυτην την αναλυση με σκοπο την παραγωγη ενος αλλου νεου μοντελλου που να συνδιαζει και τα 2!

 

Γνωρίζουμε περίπου πότε θα κυκλοφορήσει αυτή η συσκευή?

Link to comment
Share on other sites

τελικα μαθαμε ποτε θα ερθει ???:cry:
Γνωρίζουμε περίπου πότε θα κυκλοφορήσει αυτή η συσκευή?

Σύμφωνα με όλα τα δεδομένα το κινητό πρόκειται να κυκλοφορήσει μεσα στον Ιούλιο, δηλ. περίπου σε ένα δίμηνο....Αναμένεται από πολύ κόσμο...Υπομονή! :)

http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είναι έτσι. Αν είναι δυνατόν δηλαδή. Ήταν ξεφτίλα αυτό που έκανε στα sharp η voda μέχρι τώρα. Με τους περιορισμούς που είχαν/έχουν τα κινητά της, έδιωξε πολύ κόσμο.

 

ΠΕΣΤΑΑΑΑΑΑΑ

αν δεν ειχε αυτους τους περιορισμούς δεν θα το εδινα ποτε το 902:(

Link to comment
Share on other sites

To k790i δεν θα κυκλοφορήσει στην Ελλάδα:(

 

Εντελώς ηλίθια κίνηση από πλευράς αντιπροσωπείας. Λες και αγοράζουμε αποκλειστικά συσκευές 3G στην Ελλάδα, όπου δεν έχουμε ούτε flat-rate χρεώσεις, ούτε σοβαρές υπηρεσίες, ούτε εκτεταμένο δίκτυο 3g..

 

Φαντάζομαι κάπου στην Ευρωπαική Ένωση θα κυκλοφορήσει το Κ790. Αγγλικά ξέρω, οπότε προβλέπω να παραγγέλνω από on-line shop το 790, αντί να πετάω χρήματα σε χαρακτηριστικά που δεν θα χρησιμοποιήσω. Το πολύ πολύ να μου δίνει "SMS receipt", αντί "αναφορά παράδοσης μηνύματος" :p

 

Ας είναι καλά το internet και οι online αγορές που μας έχουν γλιτώσει από τις ανόητες "στρατηγικές" του κάθε αστείου εισαγωγέα..

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με όλα τα δεδομένα το κινητό πρόκειται να κυκλοφορήσει μεσα στον Ιούλιο, δηλ. περίπου σε ένα δίμηνο....Αναμένεται από πολύ κόσμο...Υπομονή! :)

 

μαλιστα...υπομονή λοιπόν μέχρι τότε :O η τιμή 8α κυμαίνεται γύρω στα 500 ευρώ η έχουμε κάποιο νεότερο?

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς ηλίθια κίνηση από πλευράς αντιπροσωπείας. Λες και αγοράζουμε αποκλειστικά συσκευές 3G στην Ελλάδα, όπου δεν έχουμε ούτε flat-rate χρεώσεις, ούτε σοβαρές υπηρεσίες, ούτε εκτεταμένο δίκτυο 3g..

 

Φαντάζομαι κάπου στην Ευρωπαική Ένωση θα κυκλοφορήσει το Κ790. Αγγλικά ξέρω, οπότε προβλέπω να παραγγέλνω από on-line shop το 790, αντί να πετάω χρήματα σε χαρακτηριστικά που δεν θα χρησιμοποιήσω. Το πολύ πολύ να μου δίνει "SMS receipt", αντί "αναφορά παράδοσης μηνύματος" :p

 

Ας είναι καλά το internet και οι online αγορές που μας έχουν γλιτώσει από τις ανόητες "στρατηγικές" του κάθε αστείου εισαγωγέα..

Φίλε μου, μην αγχώνεσαι...Λειτουργεί κάλιστα και σε 2G με χρήση της μπροστινής κάμερας και σαν καθρέπτη!!!Όσο για την διαφορά τιμής δεν θα είναι περισσότερη από 50 Ευρώ...Οπότε μη σκας...Περισσότερα θα πληρώσεις μεταφορικά για να το φέρεις απ΄έξω....:O

 

Όσον αφορά την τιμή του, δεν πρόκειται να είναι πάνω από 450 Ευρώ (προσωπικός υπολογισμός σε σχέση με τον ανταγωνισμό..) :)

http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Εμενα οι διαφορες στην καμερα απο το κ750 μου φαινονται πολυ μικρες πρακτικα. Για να πω την αληθεια οι φωτογραφιες που εχω δει εντος δωματιου μου φαινονται και χειροτερες! Ειχα καιρο στο ματι το κ800 αλλα μαλλον αλλαζω πλευση ...

 

Το κ750 πουλησε γιατι απο τις φωτο χαλια πηγαινε στις φωτο ΟΚ. Και αυτο ηταν κατι καλο για τον μεσο χρηστη που στο δρομο θελει να εχει αυτη τη δυνατοτητα για μια γρηγορη φωτο που θα βλεπεται μετα στο pc του.

 

Η λιγο μεγαλυτερη ποιοτητα δε νομιζω οτι θα πουλησει, γιατι οποιος κοιταζει τετοιες λεπτομερειες στις φωτο θα παει στην ψηφιακη απευθειας. Και απο την αλλη, ο ανταγωνισμος προσφερει αντι της φωτογραφικης "ποιοτητας" ουσιωδη features οπως CIF video, μεγαλες οθονες, symbian, ομορφοτερο design κλπ κλπ...

 

Αρα πιστευω οτι το κ800 θα κρατησει μερικους παλιους πελατες αλλα δε θα προσελκυσει νεους οπως εκανε το κ750.

 

Και προσωπικα μ'αρεσει αυτο γιατι η SE επαναπαυτηκε στις δαφνες του κ750 και δεν προσφερει τιποτα καινουριο στον πελατη αυτη τη φορα. Αυτα πληρωνονται...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα οι διαφορες στην καμερα απο το κ750 μου φαινονται πολυ μικρες πρακτικα. Για να πω την αληθεια οι φωτογραφιες που εχω δει εντος δωματιου μου φαινονται και χειροτερες! Ειχα καιρο στο ματι το κ800 αλλα μαλλον αλλαζω πλευση ...

 

Το κ750 πουλησε γιατι απο τις φωτο χαλια πηγαινε στις φωτο ΟΚ. Και αυτο ηταν κατι καλο για τον μεσο χρηστη που στο δρομο θελει να εχει αυτη τη δυνατοτητα για μια γρηγορη φωτο που θα βλεπεται μετα στο pc του.

 

Η λιγο μεγαλυτερη ποιοτητα δε νομιζω οτι θα πουλησει, γιατι οποιος κοιταζει τετοιες λεπτομερειες στις φωτο θα παει στην ψηφιακη απευθειας. Και απο την αλλη, ο ανταγωνισμος προσφερει αντι της φωτογραφικης "ποιοτητας" ουσιωδη features οπως CIF video, μεγαλες οθονες, symbian, ομορφοτερο design κλπ κλπ...

 

Αρα πιστευω οτι το κ800 θα κρατησει μερικους παλιους πελατες αλλα δε θα προσελκυσει νεους οπως εκανε το κ750.

 

Και προσωπικα μ'αρεσει αυτο γιατι η SE επαναπαυτηκε στις δαφνες του κ750 και δεν προσφερει τιποτα καινουριο στον πελατη αυτη τη φορα. Αυτα πληρωνονται...

 

Για την ποιότητα των φωτό του Κ800 ας περιμένουμε λίγο. Ακόμη δεν έχουμε δει τις φωτογραφίες με το τελικό firmware.

Όσο για τα υπόλοιπα δεν έχεις άδικο. Και εγώ περίμενα αρκετά περισσότερα πράγματα από τον διάδοχο του Κ750. Και όχι μόνο στην κάμερα. Μετά από ένα πραγματικά πρωτοποριακό κινητό για την εποχή του σαν το Κ750 περάσαμε ουσιαστικά σε μια αναβάθμισή του.

Link to comment
Share on other sites

Ναι.. το χαλι της εμφανισης το ξεχασα! Ειδικα η καμερα δειχνει σαν ξενο σωμα ..σα να την ειχαν ξεχασει και να την κολλησαν απο πανω στο τελος της παραγωγης.
Link to comment
Share on other sites

Εμενα οι διαφορες στην καμερα απο το κ750 μου φαινονται πολυ μικρες πρακτικα. Για να πω την αληθεια οι φωτογραφιες που εχω δει εντος δωματιου μου φαινονται και χειροτερες! Ειχα καιρο στο ματι το κ800 αλλα μαλλον αλλαζω πλευση ...

 

Το κ750 πουλησε γιατι απο τις φωτο χαλια πηγαινε στις φωτο ΟΚ. Και αυτο ηταν κατι καλο για τον μεσο χρηστη που στο δρομο θελει να εχει αυτη τη δυνατοτητα για μια γρηγορη φωτο που θα βλεπεται μετα στο pc του.

 

Συμφωνώ. Αυτός ήταν ο λόγος που πήρα το Κ750. Για να μπορώ να βγάζω υποφερτές φωτογραφίες.

 

Η λιγο μεγαλυτερη ποιοτητα δε νομιζω οτι θα πουλησει, γιατι οποιος κοιταζει τετοιες λεπτομερειες στις φωτο θα παει στην ψηφιακη απευθειας. Και απο την αλλη, ο ανταγωνισμος προσφερει αντι της φωτογραφικης "ποιοτητας" ουσιωδη features οπως CIF video, μεγαλες οθονες, symbian, ομορφοτερο design κλπ κλπ...

 

Διαπιστώνω όμως ότι ενώ οι φωτογραφίες από το 750 είναι αρκετά καλές όταν είμαι έξω με το φως της ημέρας, ζορίζεται πολύ σε μη ιδανικές συνθήκες. Εννοείται ότι στο πάρτυ γενεθλίων της κόρης μου δε θα βασιστώ στο κινητό για φωτογραφίες, αλλά πολλές φορές τυχαίνει να σου χρειάζεται μια φωτογραφική και να μην την έχεις μαζί σου. Μάλλον ο καθένας έχει διαφορετικές προτεραιότητες. Μια μεγάλη οθόνη, symbian, video είναι όλα καλοδεχούμενα χαρακτηριστικά, αλλά χρειάζεται και κάποιος συμβιβασμός μέχρι να δούμε μια συσκευή που θα τα έχει όλα.

 

Αρα πιστευω οτι το κ800 θα κρατησει μερικους παλιους πελατες αλλα δε θα προσελκυσει νεους οπως εκανε το κ750.

 

Πώς βγάζεις αυτό το συμπέρασμα; Ό,τι ανέφερες πιο πάνω, οδηγεί στο αντίστροφο: Οι νέοι χρήστες θα προτιμήσουν ένα κινητό που βγάζει καλές φωτογραφίες. Οι παλιοί πελάτες έχουν ήδη κάτι ανάλογο, αφού το Κ800 δεν προσφέρει πολύ περισσότερα.

 

Και προσωπικα μ'αρεσει αυτο γιατι η SE επαναπαυτηκε στις δαφνες του κ750 και δεν προσφερει τιποτα καινουριο στον πελατη αυτη τη φορα. Αυτα πληρωνονται...

 

Εμένα προσωπικά μου αρέσει να υπάρχουν νέα μοντέλα στην αγορά, περισσότερο εξελιγμένα, φτηνότερα. Δε με απασχολεί αν τη νέα συσκευή τη βγάλει η Nokia ή n Benq: θέλω εξέλιξη. Τι εννοείς εσύ όμως; Ρεβανσισμός; Οπαδισμός; Λυπάμαι, αλλά πρέπει να διαφωνήσω.

 

Έχουμε κάνα μήνα ακόμα μπροστά μας για να πάρουμε αποφάσεις. Το συμβόλαιό μου λήγει αρχές Ιουλίου. Το Κ750 έχει ήδη γεράσει από τη χρήση. Αν μου το δώσουν σε καλή τιμή λόγω επιδότησης, τότε θα το πάρω.

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

Οχι, καμια σχεση με ρεβανσισμο, απεναντιας χρησιμοποιω SE αυτη τη στιγμη και ειμαι θετικα προκατειλημμενος. Θεωρω οτι η SE παραδοσιακα επιλεγει ποιοτητα αντι φρου-φρου σαν marketing strategy, και επειδη αυτο ζηταω κι εγω με χαλαει οταν δεν γινονται ικανοποιητικα βηματα σε σχεση με τον ανταγωνισμο. Στη συγκεκριμενη περιπτωση θεωρω οτι διδεται υπερβολικο βαρος σε ενα feature που ειναι ηδη πρωτοπορο ανταγωνιστικα, σε σημειο να μην λαμβανονται υποψη οι συνολικες αναγκες του χρηστη. Βλεπω ολα τα ελλατωματα του κ750 να επαναλαμβανονται στη νεα συσκευη. Π.χ. το joystick, τα μαλακα πληκτρα, τα τριξιματα, το υπερβολικα συντηρητικο design, το κακο video.. κλπ

 

Επισης, εχει λογικη και αυτο που λες εσυ για τους νεους πελατες, αλλα μην ξεχνας οτι οι νεοι θα κοιταξουν επισης και τα 3mp της σειρας Ν της Nokia και μαλλον τα εξτρα features θα τους κερδισουν. Ενω οι παλιοι πελατες της SE, οπως και να το κανουμε, εχουν αυξημενη συναισθηση "loyalty" και θα θελησουν να ακολουθησουν σχεδον καθε νεωτερισμο στη γραμμη παραγωγης.

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ Κ790 ΘΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΣΕΙ Η ΟΧΙ;ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΣΕΛΙΔΑ ΤΙΣ SE ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ
ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ!!!!!!!!!!:hunter:
Link to comment
Share on other sites

Οχι, καμια σχεση με ρεβανσισμο, απεναντιας χρησιμοποιω SE αυτη τη στιγμη και ειμαι θετικα προκατειλημμενος. Θεωρω οτι η SE παραδοσιακα επιλεγει ποιοτητα αντι φρου-φρου σαν marketing strategy, και επειδη αυτο ζηταω κι εγω με χαλαει οταν δεν γινονται ικανοποιητικα βηματα σε σχεση με τον ανταγωνισμο. Στη συγκεκριμενη περιπτωση θεωρω οτι διδεται υπερβολικο βαρος σε ενα feature που ειναι ηδη πρωτοπορο ανταγωνιστικα, σε σημειο να μην λαμβανονται υποψη οι συνολικες αναγκες του χρηστη. Βλεπω ολα τα ελλατωματα του κ750 να επαναλαμβανονται στη νεα συσκευη. Π.χ. το joystick, τα μαλακα πληκτρα, τα τριξιματα, το υπερβολικα συντηρητικο design, το κακο video.. κλπ

 

Επισης, εχει λογικη και αυτο που λες εσυ για τους νεους πελατες, αλλα μην ξεχνας οτι οι νεοι θα κοιταξουν επισης και τα 3mp της σειρας Ν της Nokia και μαλλον τα εξτρα features θα τους κερδισουν. Ενω οι παλιοι πελατες της SE, οπως και να το κανουμε, εχουν αυξημενη συναισθηση "loyalty" και θα θελησουν να ακολουθησουν σχεδον καθε νεωτερισμο στη γραμμη παραγωγης.

 

Νομίζω πως σε κάποιο review στο εξωτερικό διάβασα πως το joystick θα είναι διαφορετικό. Σίγουρα πάντως λέγεται πως ίσως είναι καλύτερα προστατευμένο από τη σκόνη σε σχέση με τον προκάτοχό του. Αυτό όμως θα πρέπει να το δούμε στην πράξη. Ούτε σε μένα άρεσε το design. Βασικά, κανένα από τα τελευταία κινητά (ειδικά τα Nokia) δεν μου αρέσει ιδιαίτερα. Ίσως δεν είμαι έτοιμος για τόσο φουτουριστικές συσκευές.

Ο χρόνος θα δείξει τι μερίδιο θα πιάσει στην αγορά. Το μεγαλύτερο προσόν για ένα καλό κινητό τηλέφωνο είναι η τιμή του. Υπομονή. ;)

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ Κ790 ΘΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΣΕΙ Η ΟΧΙ;ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΣΕΛΙΔΑ ΤΙΣ SE ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ
den exoun anakoinosei tipota neotero, ara menoume sto palio oti DE tha kikloforisei evropi...

krima, de tha me xalage na to evlepa me 50euro ligotera ('i kai pio kato) stin agora apo to axristo K800(3G) gia mena kai polous pou theoroun geliotita tin videotilefonia en kinisi (kinito)...

 

RE pOTE DOSE VIDEOTILEFONIA STO SPITI! GANIAKSAME PIA!

Link to comment
Share on other sites

d

krima, de tha me xalage na to evlepa me 50euro ligotera ('i kai pio kato) stin agora apo to axristo K800(3G) gia mena kai polous pou theoroun geliotita tin videotilefonia en kinisi (kinito)...

 

RE pOTE DOSE VIDEOTILEFONIA STO SPITI! GANIAKSAME PIA!

Θα συμφωνήσω απόλυτα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Επίσημο - παλιό] Sony Ericsson K800i & K790i
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...