Jump to content

Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου στάλθηκε ένα μήνυμα που έλεγε για συμμετοχή σε κλήρωση για netbooks dell. Υπάρχουν πουθενά στο site της vodafone οι όροι συμμετοχής για αυτή τη κλήρωση;;

 

http://www.vodafone.gr/portal/client/competitions/loadCompetition!loadCondition.action?competitionId=727

:)

Link to comment
Share on other sites

Το ξαναλέω... δεν θα πέσουν οι τιμές στα καρτοκινητά γιατί ο στόχος είναι τα συμβόλαια. Όσοι θέλουν φτηνή βασική χρέωση ας κάνουν φορητότητα, αλλά δε νομίζω πως είναι πλήγμα για τη Vodafone αλλά και για την κάθε εταιρία το να φύγει πελάτης που ξοδεύει λιγότερα από 10€ το μήνα.
Link to comment
Share on other sites

Το ξαναλέω... δεν θα πέσουν οι τιμές στα καρτοκινητά γιατί ο στόχος είναι τα συμβόλαια. Όσοι θέλουν φτηνή βασική χρέωση ας κάνουν φορητότητα, αλλά δε νομίζω πως είναι πλήγμα για τη Vodafone αλλά και για την κάθε εταιρία το να φύγει πελάτης που ξοδεύει λιγότερα από 10� το μήνα.

 

 

Σορρυ, αλλά πως μπορείς να λές κάτι τέτοιο με τόση σιγουριά?

Εχεις κάποια εσωτερική πληροφόρηση απο στέλεχος της εταιρείας ή απλά εικάζεις?

Link to comment
Share on other sites

Το ξαναλέω... δεν θα πέσουν οι τιμές στα καρτοκινητά γιατί ο στόχος είναι τα συμβόλαια. Όσοι θέλουν φτηνή βασική χρέωση ας κάνουν φορητότητα, αλλά δε νομίζω πως είναι πλήγμα για τη Vodafone αλλά και για την κάθε εταιρία το να φύγει πελάτης που ξοδεύει λιγότερα από 10€ το μήνα.

 

diafwnw. edw iparxi polemos metaksi twn eteriwn gia proselkish oxi apla newn pelatwn, alla pelatwn apo adagwnistikes eteries. o xwros ths kinhths thlefwnias exi koresti pleon k h monh lysh gia ayksish ths sindromitikhs vashs ine h proselkish pelatwn apo tis alles eteries.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

nucleogenesis, έστω ότι έχω εσωτερική πληροφόρηση, αν και δεν πιστεύω πως είναι και τόσο δύσκολο να μαντέψει κανείς το που ακριβώς στοχεύει η Vodafone. Οι ενδείξεις είναι πάμπολλες. Τον τελευταίο καιρό έχει ξεσκιστεί να πείσει τους καρτοκινητούς της να γίνουν συμβολαίου, και φυσικά δεν έχει προβεί σε μείωση χρεώσεων των καρτοκινητών γιατί μετά πως θα τους πείσει να αλλάξουν; Αυτό προϋποθέτει να μειωθούν σημαντικά και τα συμβόλαια, και ούτε αυτό φαίνεται να αγγίζει το άμεσο μέλλον. (Δυστυχώς.)

 

Αν η μία εταιρία χτυπάει την άλλη με τις προσφορές καρτοκινητών είναι επειδή θέλει να έχει μελλοντικά υποψήφιους συνδρομητές συμβολαίου. Τώρα αν κάποιοι δεν κάνουν τρελλή χρήση κι έχουν το καρτοκινητό σαν δευτερεύον νούμερο, σημαίνει πως έτσι κι αλλιώς δε θα το άλλαζαν σε συμβόλαιο, οπότε... που το πρόβλημα να αλλάξουν εταιρία; Έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα, βάζεις 3€ και μιλάς σχεδόν απεριόριστα, οπότε αν αυτό είναι το μόνο που κάνεις, δεν χάνει κάτι η εταιρία αν φύγεις. Αυτοί που βάζουν κάτι παραπάνω, και προκαλούν περισσότερη κίνηση στην πώληση αερόχρονου, και είναι πολύ πιο κοντά στο να αποδεχτούν πρόταση για μετατροπή σε συμβόλαιο. Αυτούς είναι που θέλει να κρατήσει η κάθε εταιρία και αυτοί είναι που αν φύγουν θα τους πονέσει. Οποιοσδήποτε με λιγότερη χρήση από 10€/μήνα μπορεί να φύγει χωρίς να προκαλέσει και ιδιαίτερη αίσθηση. (Βλέπε 0.01€/λεπτό και η προϋπόθεση ανανέωσης κάθε μήνα).

Link to comment
Share on other sites

Το ξαναλέω... δεν θα πέσουν οι τιμές στα καρτοκινητά γιατί ο στόχος είναι τα συμβόλαια. Όσοι θέλουν φτηνή βασική χρέωση ας κάνουν φορητότητα, αλλά δε νομίζω πως είναι πλήγμα για τη Vodafone αλλά και για την κάθε εταιρία το να φύγει πελάτης που ξοδεύει λιγότερα από 10€ το μήνα.

 

Ακόμα και αν ξοδεύει "μόνο" 10€ ένας χρήστης, αυτά δεν είναι τα μοναδικά έσοδα της εταιρίας από τον χρήστη. Υπάρχουν έσοδα και από τις εισερχόμενες κλήσεις από άλλα δίκτυα (χρέωση τερματισμού κλήσης.)

.
Link to comment
Share on other sites

Xenopoulos, συμφωνώ απόλυτα, αλλά στατιστικά, όσοι χρησιμοποιούν το νούμερο με λιγότερο από 10€ ευρώ το μήνα κάνουν κλήσεις εντός της εταιρίας και δέχονται εντός της εταιρίας. Τι κλήσεις είναι πιθανόν να δεχτεί ένας Vodafone cu χρήστης; Στην πλειοψηφία από vodafone cu θα δέχεται. Για να ξοδέυεις λιγότερα από 10€ σημαίνει πως παίρνεις πακέτο για να μιλάς με κάποιους που έχουν cu. Που σημαίνει πως σε καλούν κι αυτοί πίσω. Σαν βασικό νούμερο το έχουν συνήθως έφηβοι και νεαροί ενήλικες που έτσι κι αλλιώς δε θα πάρουν αλλού ή δε θα δεχτούν από αλλού, γιατί φοβούνται και τη χρέωση, οπότε ο καθένας παίρνει το πακέτο που τον βολεύει για να καλεί στα περισσότερα νούμερα του ίδιου προγράμματος, δηλαδή... εντός της ίδιας εταιρίας.

 

Ας μην το συνεχίσω, δε θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν, απλώς το δικηγόρο του διαβόλου παίζω για να ακουστεί και μια άλλη άποψη. Σαφώς και δεν υποστηρίζω τα συμφέροντα των εταιριών και ποσώς με ενδιαφέρει αν έχουν χασούρα ή όχι. Τυχαίνει να έχω περισσότερες πληροφορίες για Vodafone λόγω περιβάλλοντος, αλλά δε σημαίνει πως με απασχολεί ιδιαίτερα το τι κερδίζει και τι χάνει.

Link to comment
Share on other sites

nucleogenesis, έστω ότι έχω εσωτερική πληροφόρηση, αν και δεν πιστεύω πως είναι και τόσο δύσκολο να μαντέψει κανείς το που ακριβώς στοχεύει η Vodafone. Οι ενδείξεις είναι πάμπολλες. Τον τελευταίο καιρό έχει ξεσκιστεί να πείσει τους καρτοκινητούς της να γίνουν συμβολαίου, και φυσικά δεν έχει προβεί σε μείωση χρεώσεων των καρτοκινητών γιατί μετά πως θα τους πείσει να αλλάξουν; Αυτό προϋποθέτει να μειωθούν σημαντικά και τα συμβόλαια, και ούτε αυτό φαίνεται να αγγίζει το άμεσο μέλλον. (Δυστυχώς.)

 

Αν η μία εταιρία χτυπάει την άλλη με τις προσφορές καρτοκινητών είναι επειδή θέλει να έχει μελλοντικά υποψήφιους συνδρομητές συμβολαίου. Τώρα αν κάποιοι δεν κάνουν τρελλή χρήση κι έχουν το καρτοκινητό σαν δευτερεύον νούμερο, σημαίνει πως έτσι κι αλλιώς δε θα το άλλαζαν σε συμβόλαιο, οπότε... που το πρόβλημα να αλλάξουν εταιρία; Έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα, βάζεις 3� και μιλάς σχεδόν απεριόριστα, οπότε αν αυτό είναι το μόνο που κάνεις, δεν χάνει κάτι η εταιρία αν φύγεις. Αυτοί που βάζουν κάτι παραπάνω, και προκαλούν περισσότερη κίνηση στην πώληση αερόχρονου, και είναι πολύ πιο κοντά στο να αποδεχτούν πρόταση για μετατροπή σε συμβόλαιο. Αυτούς είναι που θέλει να κρατήσει η κάθε εταιρία και αυτοί είναι που αν φύγουν θα τους πονέσει. Οποιοσδήποτε με λιγότερη χρήση από 10�/μήνα μπορεί να φύγει χωρίς να προκαλέσει και ιδιαίτερη αίσθηση. (Βλέπε 0.01�/λεπτό και η προϋπόθεση ανανέωσης κάθε μήνα).

 

Έχεις δίκιο.

Απλά απο πλευράς καταναλωτή υπάρχει ενα επίσης σοβαρό επιχείρημα, η πρόσφατη μείωση των τελών τερματισμού κλήσεων η οποία θα έπρεπε να περάσει και στους καταναλωτές. Ο λόγος που ανέφερα την q και την frog ήταν ακριβώς γι' αυτό. Επειδή μετά την μείωση των τελών τερματισμού, μείωσαν τους τιμοκαταλόγους τους. Πέρασε δηλαδή η μείωση και στον καταναλωτή.

Είναι το λιγότερο κοροιδία όμως να μην το εφαρμόζουν όλες οι εταιρίες σε όλα τα πακέτα καρτοκινητής.. ίσως να ακούγεται αφελές, αλλά όλοι αυτό περιμέναμε και τελικά δεν εφαρμόστηκε στο μέτρο που θα έπρεπε.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι ακριβαίνει έμμεσα τις χρεώσεις των συμβολαίων και κάνει πιο φθηνή την επικοινωνία μεταξύ καρτοκινητών μόνο οτι στοχεύει τα συμβόλαια δεν πρέπει να δείχνει.

Στα συμβόλαια δεν υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός τώρα, καμία εταιρεία δεν βγάζει κάτι που θα τραβήξει πολλούς συνδρομητές από κάποια άλλη. Στα καρτοκινητά γίνεται η μάχη αυτό τον καιρό μεταξύ εταιρειών οπότε και βλέπουμε μόνο εκεί τις προσφορές και τα πακέτα, υποπακέτα κοκ.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδιά, επειδή μειώθηκαν τα τέλη τερματισμού περιμένω κι εγώ να πέσουν λίγο οι τιμές, όχι από την καλή τους την καρδιά!

 

Και, στη δική μου λογική, εξακολουθεί να μην "κουμπώνει" το επιχείρημα ότι η κάθε εταιρεία πριμοδοτεί τα καρτοκινητά για να έχει μετά από πόσα; χρόνια μετατροπή καρτοκινητού σε συμβόλαιο.

Κι αν την κάθε εταιρία δεν την νοιάζει ο χρήστης καρτοκινητού που ξοδεύει κάτω από 10€ γιατί κονταροχτυπιούνται και δίνουν 12000' και 12000 sms με 1€ και ανάνεώση 3€ το μήνα, όταν 3€<10€;

Όσο για τη "δεξαμενή" καρτοκινητών που θα γίνουν πιθανόν συμβόλαια, ο 17χρονος που παίρνει σήμερα CU, με τη δική μου λογική, θα περάσει στο συμβόλαιο σε 5 με 10 χρόνια -υπολογίζω. Ως τότε "ποιος ζει ποιος πεθαίνει" για να έχει μείνει πιστός στη Vodafone και να θελήσει να περάσει σε συμβόλαιο στην ίδια εταιρία.

Link to comment
Share on other sites

Τα τόσο μακροχρόνια σχέδια, δεν έχουν καμία βάση, αυτό είναι το σίγουρο. Όλοι το σήμερα σκέφτονται και άντε το πολύ 1-2 χρόνια μπροστά. Ο νέος που θα πάρει CU, θα το κρατήσει επειδή τον βολεύει η προσφορά με το Internet και επειδή θα έχει φίλους που έχουν CU. Σίγουρα η Vodafone θα τον βομβαρδίσει να πάρει συμβόλαιο και αν την πατήσει, ο μόνος που θα κερδίσει είναι η Vodafone. Άλλωστε το ξέρουν στις εταιρείες ότι ο νέος δεν μπορεί με ένα χαρτζιλίκι να πληρώνει μηνιαία συμβόλαιο... Και σίγουρα δεν πιστεύουν ότι ο 15χρονος σήμερα ή ακόμα και ο 18χρονος σήμερα θα μεταπηδήσει σε συμβόλαιο σε 5 χρόνια. Τους ενδιαφέρει ελάχιστα αυτό... Και αυτό είναι το λογικό... Αυτό που θέλουν είναι σήμερα να τον κάνουν να αυξήσει την χρήση του κινητού προς την παρέα, να του γίνει συνήθεια και μετά να αυξήσει και την χρήση προς όλους, επειδή του έγινε ήδη συνήθεια....

Τους ενδιαφέρει να μας ΜΑΘΟΥΝ να μιλάμε πολύ με το κινητό...

Link to comment
Share on other sites

Και εγω περιμενα αρκετο καιρο να μειωσει λιγο τις χρεωσεις η vodafone αλλα τελικα εκανα φορητοτητα.

Δεν πιστευω ομως οτι δεν ενδιαφερονται για τα καρτοκινητα γιατι εμενα με πηραν 2 φορες τηλεφωνο να με ρωτησουν γιατι κανω φορητοτητα και μαλιστα μου λεγαν οτι εχουμε και εμεις το vodafone international κλπ. Οταν τους ρωτησα αν σκεφτονται να κανουν μειωσεις δεν απαντουσε και μου το γυρισε παλι στο international.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω περιμενα αρκετο καιρο να μειωσει λιγο τις χρεωσεις η vodafone αλλα τελικα εκανα φορητοτητα.

Δεν πιστευω ομως οτι δεν ενδιαφερονται για τα καρτοκινητα γιατι εμενα με πηραν 2 φορες τηλεφωνο να με ρωτησουν γιατι κανω φορητοτητα και μαλιστα μου λεγαν οτι εχουμε και εμεις το vodafone international κλπ. Οταν τους ρωτησα αν σκεφτονται να κανουν μειωσεις δεν απαντουσε και μου το γυρισε παλι στο international.

 

ma an kratousan to international, sta epipeda tou frog/q, tha eixan kapoio epixeirhma...

apo th stigmh pou den to kanoun, ti pairnoun thlefwno kai prhzoun ton kosmo pou kanei fothtothta? (gia na kanei kanei forhtothta, shmainei pws to exei psaksei...)

Link to comment
Share on other sites

ma an kratousan to international, sta epipeda tou frog/q, tha eixan kapoio epixeirhma...

apo th stigmh pou den to kanoun, ti pairnoun thlefwno kai prhzoun ton kosmo pou kanei fothtothta? (gia na kanei kanei forhtothta, shmainei pws to exei psaksei...)

 

Απόλυτα σωστό το επιχειρημά σου!

Link to comment
Share on other sites

Τι κανεις ομως οταν θες να μιλας μ εναν αριθμο συμβολαιου vodafone?Καθεσαι στο a la carte και πληρωνεις τουλαχιστον 10 ευρω το μηνα για να εχεις το 1 λεπτο το λεπτο??? Συμφερει να πας στο f2go1??? Νομιζω πως δεν συμφερει.. Γιατι ακομη και μια ωρα να μιλας το λιγοτερο το μηνα βγαινει 12.6 ευρω... ενω στο a la carte πληρωνεις 2-3 ευρω το μηνα για τον αριθμο που θες να μιλας μαζι του και τα υπολοιπα σου μενουν. Το καλύτερο θα ηταν να υπήρχε ενα καρτοκινητο οπως εχει η wind με φθηνες χρεωσεις και ενεργοποιηση πακετου για αριθμο της επιλογης σου.. Ετσι θα μπορουσε κανεις να το χρησιμοποιει ως το βασικο του τηλ γιατι θα του περισσευαν καποια χρηματα που θα μπορουσε να μιλησει και φθηνα προς ολους τους άλλους και να στειλει και φθηνα sms.. Αυτη τη στιγμη εχω ενα whats up για να μιλαω με πολλους φιλους που εχουν whats up και αυτοι και το a la carte... Θα ηθελα το a la carte να μην ειχε ελάχιστη διαρκεια κλησης και να ειχε χαμηλοτερες χρεωσεις (wind!!!!)
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ρε παιδιά... Έχω CU και NOKIA 6230i. Προσπαθώ να συνδεθώ με το ebuddy ή το migg33 στο msn λογαριασμό μου, αλλά μου βγάζει σφάλμα "Εγγραφείτε στο GPRS πρώτα". Είδα στις ρυθμίσεις της συσκευής (GPRS) ότι μου έχουν στείλει τις ρυθμίσεις internet.vodafone.gr, αν τους ζητήσω να μου στείλουν το webkarta.vodafone.gr θα δουλέψει ή είναι κάτι άλλο?

 

Υ.Γ.: Εντωμεταξύ το ζήτησα από κάποιον υπάλληλο στο τμήμα εξυπηρέτησης να μου ενεργοποιήσει το webkarta.vodafone.gr και μου έστειλε πάλι το internet.vodafone.gr... Εσείς πώς το ζητάτε για να καταλαβαινόμαστε?

Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά που παίρνουν και ρωτάνε για τη φορητότητα, έστω για στατιστικούς λόγους, γιατί αυτά καταγράφονται και αποστέλλονται στο marketing, όπως και όλα τα παράπονα που γίνονται μέσω Vodafone.gr. Κάποια στιγμή θα φιλοτιμηθούν να μειώσουν τις τιμές. (Φοβάμαι πως αυτή η στιγμή θα έρθει όταν επιτευχθούν οι στόχοι για νέες συνδέσεις συμβολαίου, ανανεώσεις παλιών, μετατροπές από κάρτα ή μέσω φορητότητας.)

 

xaxa1982 μπες στο Vodafone gr και στείλε στον εαυτό σου το VF WEB PREPAY. Αν δεν έχει το μοντέλο σου, στείλε για κάποιο παρόμοιο. (Και το 13830 να καλέσεις, το ίδιο θα κάνουνε.)

Link to comment
Share on other sites

ma an kratousan to international, sta epipeda tou frog/q, tha eixan kapoio epixeirhma...

apo th stigmh pou den to kanoun, ti pairnoun thlefwno kai prhzoun ton kosmo pou kanei fothtothta? (gia na kanei kanei forhtothta, shmainei pws to exei psaksei...)

 

Ελα ντε, και εγω αυτο της ελεγα και μου ελεγε τα δικα της.

Link to comment
Share on other sites

Ελα ντε, και εγω αυτο της ελεγα και μου ελεγε τα δικα της.

 

einai ligo xazo auto, alla einai etsi ekpaideumenoi , wste na mhn "akoune" ti tous les kai na lene ta dika tous.

Se kapoious pianei , se kapoious allous apla upotimaei th nohmosunh tous (afou einai san na milane ston toixo...) :)

Link to comment
Share on other sites

xaxa1982 μπες στο Vodafone gr και στείλε στον εαυτό σου το VF WEB PREPAY. Αν δεν έχει το μοντέλο σου, στείλε για κάποιο παρόμοιο. (Και το 13830 να καλέσεις, το ίδιο θα κάνουνε.)

 

Πάλι δεν δούλεψε! Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει.... Υποψιάζομαι ότι είναι παλιό το firmware και κάπου σκαλώνει, γιατί το πήρα όταν πρωτοβγήκε... Έχει δοκιμάσει κανείς να κάνει update στο firmware μέσω PC suite στο Nokia 6230i για να μου πει τις εμπειρίες του?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζετε αν μπορούμε να στείλουμε euro απο ενα καρτοκινητό σε άλλο συγκεκριμένα a la carte?
Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζετε αν μπορούμε να στείλουμε euro απο ενα καρτοκινητό σε άλλο συγκεκριμένα a la carte?

Μέχρι στιγμής η Vodafone δεν έχει τέτοια δυνατότητα.:(

Link to comment
Share on other sites

Πάλι δεν δούλεψε! Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει.... Υποψιάζομαι ότι είναι παλιό το firmware και κάπου σκαλώνει, γιατί το πήρα όταν πρωτοβγήκε... Έχει δοκιμάσει κανείς να κάνει update στο firmware μέσω PC suite στο Nokia 6230i για να μου πει τις εμπειρίες του?

 

To Vodafone web δε λειτουργει. Εγω πηρα τηλεφωνο και με κατευθυναν και δημιουργησαμε νεο προφιλ για web

Link to comment
Share on other sites

To Vodafone web δε λειτουργει. Εγω πηρα τηλεφωνο και με κατευθυναν και δημιουργησαμε νεο προφιλ για web

 

Πώς ακριβώς σε κατήυθυναν? Μπορείς να μου πεις έστω στο κινητό σου πώς έφτιαξες το καινούριο προφίλ γιατί μάλλον εσύ ήσουν τυχερός και έπεσες σε πολύ ενημερωμένο υπάλληλο και δύσκολα θα πέσω κι εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Πώς ακριβώς σε κατήυθυναν? Μπορείς να μου πεις έστω στο κινητό σου πώς έφτιαξες το καινούριο προφίλ γιατί μάλλον εσύ ήσουν τυχερός και έπεσες σε πολύ ενημερωμένο υπάλληλο και δύσκολα θα πέσω κι εγώ...

 

Οκ να σου πω και το προσαρμοζεις στο δικο σου κινητο:

 

Δημιιουργησαμε ενα νεο λογαριασμο δεδομενων με τα εξης στοιχεια:

apn: webkarta.vodafone.gr

ονομα χρηστη: user

κωδικος: pass

 

Μετα δημιουργησαμε ενα νεο προφιλ ιντερνετ με τα εξης στοιχεια:

συνδεση με: το παραπανω λογαριασμο δεδομενων

χρηση proxy: oxi

 

και αυτο ηταν.

Α μου ανοιξαν και τη γραμμη web στο κινητο μου.

Παντως απο οτι καταλαβα η μονη διαφορα ειναι στη χρεωση καθως το web χρεωνεται λιγοτερο απο το wap. Προσωπικα για να μπαινω στις σελιδες με τη μορφη web χρησιμοποιω τον opera mini browser και ειτε χρησιμοποιω ως προφιλ το webkarta ή το wapkarta δεν υπαρχει διαφορα παρα μονο στη χρεωση (θεωρητικα καθως εχω το cupromo)!!!

Ελπιζω να βοηθησα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone
  • The topic was locked
  • The topic was unlocked
  • This topic was locked and unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...