Jump to content

Ερωτήσεις για τη φορητότητα


ael1964
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αυτο νομιζω μπορει να γινει μονο στη Wind με τη διαδικασια του Wallet οπου ναι μεν βγαινει η επιδοτηση που δικαιουσαι αλλα αν δεν την παρεις εντος 2 μηνων, την χανεις οριστικα, αν θυμαμαι καλα ή μπαινει αυτοματα σαν εκπτωση.

 

Δεν ειμαι σιγουρος οτι μπορει να γινει αυτο. Εχεις καποια προσωπικη εμπειρια;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο δικό μου συμβόλαιο που έκανα ήταν χωρίς δέσμευση (ελάχιστη παραμονή 2 μηνών) αλλά δεν το βρίσκω ούτε λογικό ούτε νόμιμο να σε αναγκάσουν να πάρεις είτε επιδότηση ή έκπτωση εαν δεν θέλεις κάτι τέτοιο. Σε περίπτωση που πάρεις επιδότηση ναι πρέπει να την επιστρέψεις κανονικά σύμφωνα με τον γνωστό πίνακα απόσβεσης :) Αυτό με το wallet παίζει ακόμα; Το είχαν βγάλει πριν κανα ...2(?) χρόνια αλλά δεν το ξανάκουσα από τότε...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα παιζει και μαλιστα παιρνεις περισσοτερα επιλεγοντας wallet αντι εκπτωσης στα περισσοτερα προγραμματα. Το επανεφεραν σχετικα προσφατα, αν θυμαμαι καλα Ιουνιο.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εννοουσα καρτοκινητο...Αρα μενω ενα μηνα στην αλλη εταιρεια και αν θελω ξαναγυριζω στο οικειο δικτυο με μηδαμινο κοστος σωστα?

Cell phone: iPhone Xs Max 256GB

Tablet: iPad 2017 Gold 32GB

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εννοουσα καρτοκινητο...Αρα μενω ενα μηνα στην αλλη εταιρεια και αν θελω ξαναγυριζω στο οικειο δικτυο με μηδαμινο κοστος σωστα?

 

Η φορητότητα παίρνει 15 ημέρες!

Είναι ψιλό περίεργη διαδικασία!

 

Εσύ δεν πληρώνεις κάτι.

Και η εξυπηρέτηση από μερικά μαγαζιά για φορητότητες καρτοκινητών δεν είναι και η καλύτερη. Απλώς σε προετοιμάζω...

Link to comment
Share on other sites

Η φορητότητα παίρνει 15 ημέρες!

Είναι ψιλό περίεργη διαδικασία!

 

Εσύ δεν πληρώνεις κάτι.

Και η εξυπηρέτηση από μερικά μαγαζιά για φορητότητες καρτοκινητών δεν είναι και η καλύτερη. Απλώς σε προετοιμάζω...

 

Η φορητότητα διαρκεί 10 εργάσιμες. Εάν πάς απο ένα δίκτυο στο άλλο και κάνεις καρτοκινητό ΔΕΝ πληρώνεις τίποτα όπως και ΔΕΝ έχεις καμία απολύτως δέσμευση.

 

Η εξυπηρέτηση δεν είναι και τόσο καλή σε μερικά μαγαζιά και ο λόγος είναι πως σε μία αίτηση φορητότητας καρτοκινητής δεν κερδίζει τίποτε το κατάστημα :P

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

παιδια γεια χαρα!

 

Εδώ και ενα χρόνο+ έχω κάνει φορητότητα απο wind σε cosmote Και ξαφνικά αυτές τις μέρες συνειδητοποιησα ότι δέν μπορώ να δεχτώ κλήσεις και μηνυματα απο συνδρομητές wind αλλά εγώ μπορώ να τους παίρνω και να τους στέλνω..

 

Μίλησα με την εξυπηρέτηση πελατών της cosmote στο τμήμα βλάβεων αλλά τίποτα..

 

Μου είπαν να τσεκάρω τον αριθμό κέντρου μηνυμάτων ο οποίος είναι ok!

 

Να προσθέσω ότι τις πρώτες μέρες της φορητότητας είχα πάλι το ίδιο πρόβλημα και όταν με έπαιρναν άτομα απο wind χτυπούσε η sim απο wind Και όχι η καινούρια που είχα παραλάβει απο Cosmote..

 

Όποιος με καλεί απο wind του πετάει το μήνυμα:μη διαθέσιμο δίκτυο,στην οθόνη και το τηλέφωνο νεκρό,κάν δέν καλεί

 

Μπορεί να βοηθήσει κανείς?

http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

ξαναγυρισε στην wind :lol::lol:

σοβαρα τωρα,επικοινωνησε ξανα με την cote και επεμενε να σου λυσουν το προβλημα αμεσα!αν και δεν ειναι λογικο να συμβαινει τωρα μετα απο 1 χρονο.

οταν αλλαζεις εταιρια ειναι λογικο να παρατηρηθει αυτο το προβλημα για μερικες ωρες κατα την φαση της μεταγωγης των δικτυων και ενημερωσεων των βασεων δεδομενων της ΕΒΔΑΦ.

μηοως χαλασε η καρτα sim??

Symbian, Die hard
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορει να χαλασε η καρτα σιμ επιλεκτικα σε βαρος της wind,αν ήταν το πρόβλημα θα ήταν γενικό..

 

τονίζω ότι το πρόβλημα υπήρχε και στην αρχή αλλά λύθηκε πάλι ως δια μαγείας

http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

ξανακαλεσα χθες και μου είπαν ότι θα με ενημερώσουν με τηλεφώνημα για νεότερα!

 

Σήμερα στις 11 δέχθηκα μια κλήση με απόκρυψη και αμέσως τηλεφώνημα από την cosmote..

 

To πρόβλημα λύθηκε και η αναπάντητη με απόκρυψη μου είπαν ότι είναι απο wind αριθμό!

 

Δέν μου είπαν τί ακριβώς συνέβαινε!

 

Ελπίζω να μήν έχω πάλι θέμα!

 

Μάλιστα μου ήρθαν και κάποια μηνύματα από wind που μου είχαν στείλει κάποιοι συνδρομητές το Σάββατο

http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα την κάρτα sim της Wind.

Πώς θα ξέρω πότε θα πρέπει να βγάλω της cosmote?Εκτός από το να μην δουλεύει το κινητό, :lol: ενημερώνει η Wind κάποιες ώρες πριν??

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μόνο όταν ακυρωθεί η παλιά σου κάρτα. Δεν ενημερώνει κανείς πριν.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα την κάρτα sim της Wind.

Πώς θα ξέρω πότε θα πρέπει να βγάλω της cosmote?Εκτός από το να μην δουλεύει το κινητό, :lol: ενημερώνει η Wind κάποιες ώρες πριν??

 

Συνήθως ενημερώνουν, περίμενε. Αλλιώς θα το καταλάβεις όταν δεν θα έχεις σήμα :rolleyes:

http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

Στο συμβόλαιο της κινητής που παρέλαβα πριν λίγες μέρες, έλεγαν για ενεργοποίηση σήμερα 29/11.

Λέτε να το τηρήσουν??

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μέσω 13846 το έκανες ή καταστήματος;

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Μέσω ίντερνετ.

Γιατί έχει σημασία πώς έκανα την αίτηση?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχει. Κάλεσέ τους τώρα (άμεσα, σήμερα δηλαδή) στο 13846 και πες τους οτι έχεις παραλάβει κάρτα σιμ και είναι σήμερα η φορητότητα να δώσουν στο αντίστοιχο τμήμα το ΟΚ να γίνει η αλλαγή και σε λίγες ώρες θα σ' αλλάξουν. Εαν δεν τους ενημερώσεις δεν θα γίνει η φορητότητα να ξέρεις. Κάλεσέ τους :)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Στο συμβόλαιο της κινητής που παρέλαβα πριν λίγες μέρες, έλεγαν για ενεργοποίηση σήμερα 29/11.

Λέτε να το τηρήσουν??

 

Συνήθως κατά το μεσημέρι. Η μεταφορά στο νέο δίκτυο γίνετε σταδιακά, γ' αυτό υπάρχει περίπτωση να βλέπεις σήμα από το παλιό σου δίκτυο αλλά στη πραγματικότητα να μην μπορείς να δεχτεις κλίσεις. Μου έχει τύχει αυτό, οπότε δοκίμαζε να ανοιγοκλείνεις που και που το κινητό.

;)

http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποιήθηκα το βράδυ σήμερα, στην ημέρα που είχαν πει, χωρίς να χρειαστεί να πάρω κανέναν.

Πάντως sms δεν ήρθε ή κάποια άλλη ενημέρωση.Απλά κάποια στιγμή το κινητο έβγαλε ότι απέρριψε την sim και κατάλαβα ότι έπρεπε να βάλω την άλλη.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αλλάζουν τα δεδομένα στην ενεργοποιήση της φορητότητας όσον αφορά στην Wind . Μέσα σε 3 ημέρες θα ενεργοποιείται η γραμμή του κατόχου που θέλει να αλλάξει εταιρία κινητής.Και όχι 10 -15 ημέρες που έκανε πριν και πραγματικά αρκετοί πελάτες μας ήταν αγανακτισμένοι με αυτό το θέμα.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αλλάζουν τα δεδομένα στην ενεργοποιήση της φορητότητας όσον αφορά στην Wind . Μέσα σε 3 ημέρες θα ενεργοποιείται η γραμμή του κατόχου που θέλει να αλλάξει εταιρία κινητής.Και όχι 10 -15 ημέρες που έκανε πριν και πραγματικά αρκετοί πελάτες μας ήταν αγανακτισμένοι με αυτό το θέμα.

Τι εννοείς?Γιατί εγώ από cosmote έκανα 2 βδομάδες ακριβώς.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Από 1 Δεκεμβρίου , με απόφαση της Ε.Ε.Τ.Τ. η φορητότητα θα ολοκληρώνεται σε 3 ημέρες, για όλες τις εταιρίες.
Link to comment
Share on other sites

Από 1 Δεκεμβρίου , με απόφαση της Ε.Ε.Τ.Τ. η φορητότητα θα ολοκληρώνεται σε 3 ημέρες, για όλες τις εταιρίες.

 

Όντως αυτό το ξέχασα εντελώς να το γράψω , ευχαριστώ για την συμπλήρωση .

Link to comment
Share on other sites

Από 1 Δεκεμβρίου , με απόφαση της Ε.Ε.Τ.Τ. η φορητότητα θα ολοκληρώνεται σε 3 ημέρες, για όλες τις εταιρίες.

 

Δηλαδη απο σημερα σε ολες τις εταιρειες μπορεις να κανεις φορητοτητα και σε 3 μερες να εισαι σε αλλο δικτυο τοσο γρηγορα? Εφαρμοζεται η $@#$ ?? Αδυνατο να το πιστεψω!! :p

Link to comment
Share on other sites

Σε 3 ημέρες θα ξέρουμε αν έγιναν οι πρώτες φορητότητες .
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...