Jump to content

Ερωτήσεις για τη φορητότητα


ael1964
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έκανα φορητότητα από Wind συμβόλαιο, σε Q καρτοκινητό. Χρειάζεται να το δηλώσω ή όχι;

 

Ναι σε κάθε περίπτωση. Αν η φορητότητα έγινε μετά την έναρξη της εφαρμογής του νόμου για την ταυτοποίηση, τότε το έχεις δηλώσει, διαφορετικά δεν θα λειτουργούσε. Αν την έκανες πριν, τότε πρέπει να το δηλώσεις μέχρι τέλος Ιουλίου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι σε κάθε περίπτωση. Αν η φορητότητα έγινε μετά την έναρξη της εφαρμογής του νόμου για την ταυτοποίηση, τότε το έχεις δηλώσει, διαφορετικά δεν θα λειτουργούσε. Αν την έκανες πριν, τότε πρέπει να το δηλώσεις μέχρι τέλος Ιουλίου.

Το συμβόλαιο το έκανα πριν 1 μήνα και το έσπασα πριν 1 εβδομάδα.:p

Link to comment
Share on other sites

Το συμβόλαιο το έκανα πριν 1 μήνα και το έσπασα πριν 1 εβδομάδα.:p

 

δεν έχει 2 μήνες υποχρεωτική παραμονή;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα χωρίς επιδότηση.

 

Mε επιδότηση είναι δωδεκάμηνο. Χωρίς επιδότηση είναι 2 μήνες. Προσπάθησα να κόψω συμβόλαιο στη βόνταφον στον πρώτο μήνα και δεν μου το επέτρεψαν. Μου είπαν ότι βάσει συμβολαίου και στο μήνα να έκοβα το συμβόλαιο θα πλήρωνα και τους δύο μηνες. Δεν μου διευκρίνησαν αν μπορεί να μετατραπεί σε καρτοκινητό ή να φύγει με φορητότητα πριν το δίμηνο (έστω και αν πληρώσεις τα πάγια) ή αν πρέπει να παραμείνεις ως το τέλος. Πάντως απ'ότι είδα στο συμβόλαιο, όντως γράφει για αρχική περίοδο δύο μηνών, επίσης αυτό προβλέπεται στο σχετικό νόμο.

 

Συμπεραίνω, σύμφωνα και με την εμπειρία σου, ότι μπορείς να το κάνεις ότι θέλεις το νούμερο, απλά πληρώνεις τα δύο πάγια σαν ποινή. Σωστά;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Συμπεραίνω, σύμφωνα και με την εμπειρία σου, ότι μπορείς να το κάνεις ότι θέλεις το νούμερο, απλά πληρώνεις τα δύο πάγια σαν ποινή. Σωστά;

Ας τα πληρώσω, 10€ είναι το πάγιο. Στην Q δίνω 1€ για τις ίδιες υπηρεσίες.

Link to comment
Share on other sites

Ας τα πληρώσω, 10€ είναι το πάγιο. Στην Q δίνω 1€ για τις ίδιες υπηρεσίες.

 

Δηλαδή είναι εξακριβωμένο ότι το νούμερο αποδεσμεύεται και πριν το δίμηνο; Έχεις πάρει έγκριση για τη φορητότητα; Ή απλά είναι σε εκκρεμότητα;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή είναι εξακριβωμένο ότι το νούμερο αποδεσμεύεται και πριν το δίμηνο; Έχεις πάρει έγκριση για τη φορητότητα; Ή απλά είναι σε εκκρεμότητα;

Είμαι ήδη στην Q.;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παιδια ακουστε ενα συμβαν με μια φορητοτητα: ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΑΞΙΖΕΙ!

εκανα κανονικα αιτηση μεσω του 13846. μενω σε χωριο και η εταιρια courrier (speedex) δεν εχει υποκαταστημα στο χωριο μου με αποτελεσμα να φερνει τα γραμματα 1 φορα την εβδομαδα. μια τεταρτη μεσημερι ερχεται ο υπαλληλος να μου δωσει την νεα καρτα sim να υπογραψω αιτησεις και να δωσω φωτοτυπια την ταυτοτητα μου για την ταυτοποιηση. του λεω πως δεν εχω φωτοτυπια και πως τετοια ωρα δεν μπορω να παω καπου να βγαλω. οκ μου λεει παρασκευη πρωι θα ξαναπερασω αν μπορειτε να την εχετε και λεω οκ. την πεμπτη κοβεται το κινητο μου cosmote και μενω χωρις τηλ. ερχεται παρασκευη αλλα κανενα ιχνος του courrier ελα ομως που δευτερα ηταν του αγιου πνευματος! θα εμενα χωρις τηλ? παιρνω τηλ 13846 παρασκευη βραδυ και τους τα εξηγω και μου λεει πως δυστυχως δεν γινεται τιποτα και πως η courrier ειχε πει οτι η καρτα ειχε παραδωθει γι' αυτο και κοπηκε η γραμμη! τοτε μου ηρθε μια ιδεα! σαββατο πρωι πηγαινω σ'ενα καταστημα wind και λεω πως θελω αντικατασταση sim λογω προβληματος μου κανουν επι τοπου χωρις χρεωση λογου εγγυησης και εφυγα σαν κυριος! ο courrier δεν ηρθε ποτε να μου ζητησει ταυτοτητα και το κινητο μου φαινεται δηλωμενο αλλα στην πραγματικοτητα δεν εχω δωσει κανενα στοιχειο παρα μονο μεσω του τηλεφωνου!

σωστα επραξα;

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Πάρε στο 1260 να δεις αν είναι ταυτοποιημένο το κινητό σου. Αν είναι, τότε σωστά έπραξες :D
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή είναι εξακριβωμένο ότι το νούμερο αποδεσμεύεται και πριν το δίμηνο; Έχεις πάρει έγκριση για τη φορητότητα; Ή απλά είναι σε εκκρεμότητα;

 

Φορητότητα κάνεις όποτε θες. Καρτοκινητό μπορείς να το κάνεις μετά από έναν μήνα παραμονής , μιάς και η αλλαγή γίνεται μετά από 30 μέρες , άρα συνολικά 2μηνο.

Εγώ προσωπικά σε Cosmote έκανα αίτημα μετατροπής σε καρτοκινητό μετά από έναν μήνα χρήσης και συν τις 25-30 μέρες που κάνει η διακοπή να ολοκληρωθεί , συνολικά 2 μήνες είχα μόνο τον αριθμό ως σύνδεση.

lalista.gr
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια ερώτηση, αν κάνει κάποιος φορητότητα στην Wind ωστε να κάνει triple play με το υπάρχον σταθερό-ιντερνετ από Wind-Tellas, θα εκδίδεται ένας ενιαίος λογαριασμός πλέον?

Επίσης, μπορεί να εκμεταλλευτεί ταυτόχρονα την έκπτωση των 10 ευρώ από το triple play ΚΑΙ εκπτωση παγίου του κινητού αντί επιδότησης συσκευής?

Thanx!

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση, αν κάνει κάποιος φορητότητα στην Wind ωστε να κάνει triple play με το υπάρχον σταθερό-ιντερνετ από Wind-Tellas, θα εκδίδεται ένας ενιαίος λογαριασμός πλέον?

Επίσης, μπορεί να εκμεταλλευτεί ταυτόχρονα την έκπτωση των 10 ευρώ από το triple play ΚΑΙ εκπτωση παγίου του κινητού αντί επιδότησης συσκευής?

Thanx!

 

Μπορείς αν θες να ζητήσεις να σου έρχεται ένας λογαριασμός.

Δεν είναι το καλύτερο για μένα αυτό.

Θα έχουν ίδια ημερομηνία λήξης και το κινητό θα σου ¨τραβάει¨ το σταθερό (γίνεται πιο γρήγορα φραγή εξερχομένων κλήσεων στο κινητό απ΄οτι στο σταθερό μετά την ημερομηνία λήξης).

 

Η έκπτωση λόγω του συνδυασμού 3 σε 1 είναι ανεξάρτητη από αυτή της πίστωσης ή άλλης έκπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Θα έχουν ίδια ημερομηνία λήξης και το κινητό θα σου ¨τραβάει¨ το σταθερό (γίνεται πιο γρήγορα φραγή εξερχομένων κλήσεων στο κινητό απ΄οτι στο σταθερό μετά την ημερομηνία λήξης).

 

Εχει απολυτο δικιο.Θα εχεις καθε μηνα το ιδιο προβλημα μεχρι που θα πας να το αλλαξεις.Καλυτερα μην το κανεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σας,

Έχω κάνει αίτηση φορητότητας απο Q σε WIND και η υπάλληλος του καταστήματος wind με ενημερώνει ότι για να γίνει η μεταφορά θα πρέπει το καρτοσυμβόλαιο που έχω να μετατραπεί σε wind καρτοκινητή και μετά σε wind συμβόλαιο. Τι συμβαίνει, γνωρίζει κανείς? Ευθύνεται η Q ή η WIND? Η υπάλληλος υποστηρίζει ότι είναι θέμα της Q.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Έχω κάνει αίτηση φορητότητας απο Q σε WIND και η υπάλληλος του καταστήματος wind με ενημερώνει ότι για να γίνει η μεταφορά θα πρέπει το καρτοσυμβόλαιο που έχω να μετατραπεί σε wind καρτοκινητή και μετά σε wind συμβόλαιο. Τι συμβαίνει, γνωρίζει κανείς? Ευθύνεται η Q ή η WIND? Η υπάλληλος υποστηρίζει ότι είναι θέμα της Q.

 

Πέρυσι το καλοκαίρι είχα κάνει φορητότητα από την Cosmote (What's Up) στη Wind και είχα επιλέξει να γίνει κατ'ευθείαν συμβόλαιο (Wind Flexy Zero) και έτσι κι έγινε. Δεν ξέρω, τώρα, αν ισχύει κάτι διαφορετικό για την φορητότητα από την Q στη Wind. Καλύτερα να ρωτήσεις στο cc της Wind (1260) ή σε κάποιο άλλο κατάστημα.. :)

Σου τα' δωσα όλα όχι όμως και το θάνατό μου. Αυτό άσε με να το κρατήσω εγώ.

http://img412.imageshack.us/img412/1559/28923n.gif

Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Έχω κάνει αίτηση φορητότητας απο Q σε WIND και η υπάλληλος του καταστήματος wind με ενημερώνει ότι για να γίνει η μεταφορά θα πρέπει το καρτοσυμβόλαιο που έχω να μετατραπεί σε wind καρτοκινητή και μετά σε wind συμβόλαιο. Τι συμβαίνει, γνωρίζει κανείς? Ευθύνεται η Q ή η WIND? Η υπάλληλος υποστηρίζει ότι είναι θέμα της Q.

 

ναι νομιζω πως αυτη τη στιγμη υπαρχει αυτο το προβλημα αυτο ομως δεν σε χαλαει! θα κανεις μια φορητοτητα και μολις σου γινει καρτοκινητο (ειτε f2g ειτε καρτοκινητη) πας στο καταστημα και το κανεις αμεσως και επι τοπου συμβολαιο!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας. Τελικά αυτό που μου είπαν στο κατάστημα ισχύει.

Και για να είμαι πιο σαφής δε γίνεται η μετατροπή συμβολαίου Q σε συμβόλαιο wind. Πρεπει να μετατραπεί πρώτα σε κάρτα. Τελικά δεν έλεγε η υπάλληλος βλακείες, άλλοι τις είπαν....

Δε ξέρω κατά πόσο αυτό είναι σύμφωνο με τους κανόνες περί φορητότητας και δεν έχω τη διάθεση να το ψάξω, αλλά κάτι μου βρωμάει...

Link to comment
Share on other sites

ναι μπορει οντως να βρομαει αλλα δεν χανεις κατι γιατι η κρτοκινητη για να μετατραπει σε συνδεση θελει καποιες ωρες αρα εσενα δεν σε επηρεαζει - μια φορητοτητα κανεις!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Με επηρεάζει, γιατί ήθελα να επωφεληθώ από μία προσφορά που λήγει σύντομα. Anyway...

Αυτό που κατάλαβα σήμερα που ξαναμίλησα με το κατάστημα είναι ότι δεν γίνεται φορητότητα από Q σε wind γιατί είναι ίδια εταιρία. Πρέπει να γίνει διακοπή σου συμβολαίου Q και μετά μετατροπή.

Link to comment
Share on other sites

Με επηρεάζει, γιατί ήθελα να επωφεληθώ από μία προσφορά που λήγει σύντομα. Anyway...

Αυτό που κατάλαβα σήμερα που ξαναμίλησα με το κατάστημα είναι ότι δεν γίνεται φορητότητα από Q σε wind γιατί είναι ίδια εταιρία. Πρέπει να γίνει διακοπή σου συμβολαίου Q και μετά μετατροπή.

 

 

Ή θα κάνεις δύο φορές φορητότητα (μπρος και πίσω) ή που θα κάνεις αλλαγή σε καρτοκινητό της σύνδεσης Q και μετά το καρτοκινητό θα το μετατρέψεις σε σύνδεση Q και πάλι.

Ο πρώτος τρόπος θα σου πάρει έναν μήνα και ο δεύτερος τρόπος θα σου πάρει δύο μήνες.

lalista.gr
Link to comment
Share on other sites

Πριν απο λιγες μερες ενεργοποιησα την εκπτωση παγιου για ανανεωση συμβολαιου.Δεν εχω λαβει ακομα λογαριασμο με εκπτωση και να τονισω οτι ο υπαλληλος της wind δεν μου εδωσε κανενα χαρτι να υπογραψω απλα το περασε στο συστημα.Αν ζητησω φορητοτητα θα πληρωσω ή αφου δεν εχει ερθει ακομα λογαριασμος με την εκπτωση (συν οτι δεν εχω υπογραψει τιποτα) θα μπορω να "φυγω" χωρις να πληρωσω τιποτα.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο λιγες μερες ενεργοποιησα την εκπτωση παγιου για ανανεωση συμβολαιου.Δεν εχω λαβει ακομα λογαριασμο με εκπτωση και να τονισω οτι ο υπαλληλος της wind δεν μου εδωσε κανενα χαρτι να υπογραψω απλα το περασε στο συστημα.Αν ζητησω φορητοτητα θα πληρωσω ή αφου δεν εχει ερθει ακομα λογαριασμος με την εκπτωση (συν οτι δεν εχω υπογραψει τιποτα) θα μπορω να "φυγω" χωρις να πληρωσω τιποτα.

 

Η έκπτωση θα εμφανιστεί λογικά από τον επόμενο μήνα!

Μην ξεχνάς οτι πρέπει να έχεις κλείσει χρόνο (11μηνο)

Η αναβάθμιση ανοίγει πάντα πιο νωρίς.

 

Λάθος δικό του που δεν σου είπε να υπογράψεις, και λάθος δικό σου που δεν ζήτησες.

Πάρε το cc να είσαι σίγουρος οτι έγινε η πίστωση!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...