Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6131


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγω προσωπικά λειτουργώ το κινητό με κάρτα sim πάνω από 5ετία και δεν μου έχει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα.

 

Μερικοί έχουν πρόβλημα. Αν είσαι απο τους τυχερούς που δεν έχουν, η διαφορά που θα έχει με καινούρια sim θα είναι η μεγαλύτερη αυτονομία λόγω διαφοράς voltage και κατανάλωσης ρεύματος.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, τώρα πήρα χαμπάρι ότι πλέον γίνεται αναβάθμιση κ μέσω usb, προσπάθησα αλλά μάταια. Αρχίζει το update κανονικά, βρίσκει το κιν, κατεβάζει το update και μετά σαν να το κάνει restart (σβήνει η οθόνη+ακούγεται ήχος αποσύνδεσης usb) αλλά μετά απο λίγο το πρόγραμμα βγάζει ότι το καλώδιο μάλλον αποσυνδέθηκε και ζητάει επανάληψη. Το κιν βρίσκεται σε μια κατάσταση "Test Mode" και για restart πρέπει να βγάλω μπαταρία. Το δοκίμασα και άλλες φορές αλλά μάταια. Γνωρίζει κανείς τίποτα;

 

firmware v3.50 black + καθαρή εγκατάσταση τελευταίων PCSuite+Update.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, τώρα πήρα χαμπάρι ότι πλέον γίνεται αναβάθμιση κ μέσω usb, προσπάθησα αλλά μάταια. Αρχίζει το update κανονικά, βρίσκει το κιν, κατεβάζει το update και μετά σαν να το κάνει restart (σβήνει η οθόνη+ακούγεται ήχος αποσύνδεσης usb) αλλά μετά απο λίγο το πρόγραμμα βγάζει ότι το καλώδιο μάλλον αποσυνδέθηκε και ζητάει επανάληψη. Το κιν βρίσκεται σε μια κατάσταση "Test Mode" και για restart πρέπει να βγάλω μπαταρία. Το δοκίμασα και άλλες φορές αλλά μάταια. Γνωρίζει κανείς τίποτα;

 

firmware v3.50 black + καθαρή εγκατάσταση τελευταίων PCSuite+Update.

 

 

το δικό μου έκανε ακριβώς τα ίδια.. πρέπει να έκανα τη διαδικασία καμιά δεκαριά φορές και πάντα κολλούσε..

 

τελικά δέχτηκε το update αφού του έκανα hard reset για να είναι καθαρό το τηλέφωνο (με τον κωδικό *#7780# ΠΡΟΣΟΧΗ ΘΑ ΣΒΗΣΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΤΗΛ ΜΕ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ ΑΥΤΟ)

 

σε ενός φίλου το 6131 τη δέχτηκε αμέσως την αναβάθμιση χωρίς hard reset

:: what locks... unlocks! © :: κάθε λαός έχει την κινητή τηλεφωνία που του αξίζει..::

:: SY1EBE ::

Link to comment
Share on other sites

σε ενός φίλου το 6131 τη δέχτηκε αμέσως την αναβάθμιση χωρίς hard reset

 

Eμ! Το δικό μου είναι τηλεφωνάρα, όχι σαν το δικό σου! :lol: :p

Link to comment
Share on other sites

Eμ! Το δικό μου είναι τηλεφωνάρα, όχι σαν το δικό σου! :lol: :p

 

αφού ξέρεις πως μπορώ να γίνω πολύ κακός γιατί με προκαλείς? μπορούμε να πούμε πως το δικό σου την παίρνει πιο εύκολα (την αναβάθμιση):lol:

:: what locks... unlocks! © :: κάθε λαός έχει την κινητή τηλεφωνία που του αξίζει..::

:: SY1EBE ::

Link to comment
Share on other sites

το δικό μου έκανε ακριβώς τα ίδια.. πρέπει να έκανα τη διαδικασία καμιά δεκαριά φορές και πάντα κολλούσε..

 

τελικά δέχτηκε το update αφού του έκανα hard reset για να είναι καθαρό το τηλέφωνο (με τον κωδικό *#7780# ΠΡΟΣΟΧΗ ΘΑ ΣΒΗΣΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΤΗΛ ΜΕ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ ΑΥΤΟ)

 

σε ενός φίλου το 6131 τη δέχτηκε αμέσως την αναβάθμιση χωρίς hard reset

 

Ευχαριστώ, hard reset τελικά ήθελε και όλα εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια βδομάδα που πήρα το 6131. Μια χαρα κινητό ειναι εμφανισιακά. Έχει το τελευταίο update μέσα, αλλά και κάποια μικροπροβλήματα (πχ καποιες από τις φορες οταν με καλούν βάζει δόνηση απο μονο του). Ίσω θέλει μια επανεγκατάσταση το λειτουργικό του.

 

Το θέμα μου όμως είναι η μικρή οθόνη. Ενώ το ανοίγω για να γράψω ενα μηνυμα ας πούμε εκείνη παραμένει αναμμένη και το φως της το ίδιο. Έτσι αν ασχοληθείς κάμποσο με το τηλέφωνο τελος η μπαταρία σε μια μέρα. Το λογικό είναι να ειναι σβηστή και να δείχνει απλά την ώρα, όπως κανει όταν το χεις αφήσει χωρίς να το χρησιμοποιείς. Την μεγάλη οθόνη κοιτάς... Τι δουλειά έχει να είναι αναμμένη η μικρή και να είναι καπάκι και το φως της αναμμενο. **μάει την αυτονομία της συσκευής.

 

Ετσί ειναι σε όλους εδώ ή μονο σε μένα;

Το έχει λύσει κανείς αυτό με κάποιο προγραμμα ή με κάποιο άλλο τρόπο;

Link to comment
Share on other sites

εχω το εξης προβλημα... οταν εχο το κινητο στην τσεπη με το hands free πανω και παροτι ειναι κλειδωμενο το πληκτρολογιο πατιεται το κουμπι απο to hands free και καποιες φορες ενεργοποιηται η φωνητικη κληση με αποτελεσμα καποιες φορες να κανει καποια αντιστοιχηση σε επαφες και να παιρνει τηλεφωνο και να χρεωνομαι χωρις να το ξερω... υπαρχει τροπος να το απενεργοποιησω αυτο??οποια συμβουλη δεκτη...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εψαξα με αναζητηση ,δεν μου εδωσε αποτελεσμα οποτε ρωταω.Σήμερα μου εκλεψαν το κινητό (6131 Vodafone) στο χωρο εργασίας με φοβερό θράσος.Λεω εκλεψαν γιατί αμεσως μολις το καταλαβα (10') καλεσα και ηταν κλειστό.

Ρωταω λοιπον,μιας και τα ΝΟΚΙΑ ειναι τα πιο διαδεδομενα κινητά,το μπορω να κανω περα απο αυτα που εκανα ,που ειναι

1- Απενεργοποιηση καρτας sim και εκδοση νεας.

2- Δηλωση απώλειας στο τοπικο ΝΟΚΙΑ shop (ειμαι σε νησι) με τον αριθμό ΙΜΕΙ.

 

Επιπλέον,μπορει να γινει κατι για τον εντοπισμό του?

Eyxaristv

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις και τίποτα… απλά να περιμένεις, ίσως, λέω ίσως και κάνει το λάθος αυτός που το έκλεψε να το πάει σε Nokia club.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Εψαξα με αναζητηση ,δεν μου εδωσε αποτελεσμα οποτε ρωταω.Σήμερα μου εκλεψαν το κινητό (6131 Vodafone) στο χωρο εργασίας με φοβερό θράσος.Λεω εκλεψαν γιατί αμεσως μολις το καταλαβα (10') καλεσα και ηταν κλειστό.

Ρωταω λοιπον,μιας και τα ΝΟΚΙΑ ειναι τα πιο διαδεδομενα κινητά,το μπορω να κανω περα απο αυτα που εκανα ,που ειναι

1- Απενεργοποιηση καρτας sim και εκδοση νεας.

2- Δηλωση απώλειας στο τοπικο ΝΟΚΙΑ shop (ειμαι σε νησι) με τον αριθμό ΙΜΕΙ.

 

Επιπλέον,μπορει να γινει κατι για τον εντοπισμό του?

Eyxaristv

Καταγγελία στην αστυνομία, αλλα δεν προκειται να ασχοληθεί και κανένας

Link to comment
Share on other sites

:cool: Γιά την αναβάθμηση του firmware στο 6131 δεν χρειάζεται HARD RESET:

1/ Κατεβάζεις την τελευταία έκδοση του Nokia Software Updater απο εδώ

http://www.nokia.com/A4176089

και την κάνεις εγκατάσταση.

2/ Απενεργοποιείς όλα τα κλειδώματα που έχεις βάλει στο τηλέφωνο π.χ. πληκτρολόγιο, καί συνδέεις USB καλώδιο και φορτιστή.

3/ "Τρέχεις" το Nokia Software Updater.

Enjoy...

Μετά την αναβάθμηση ολα είναι στη θέση τους, εκτός από κάτι συντομεύσεις πλήκτpων που πάνε default.

Link to comment
Share on other sites

ok ευχαριστω.Δεν σκοτιζομαι τοσο για το κινητό οσο για το οτι δεν ειχα βαλει κωδικο ασφαλείας (βλακεία αλλα σε αλλο τηλ ειχα βαλει ,τον ξεχασα και αστα να πανε...) και για το οτι ο κλεφτης θα δει τα διαφορα στοιχεία στη συσκευή,σημειωσεις,επαφές,φωτογραφίες,κ.τ.λ

Αυτο μου τη δίνει Αφορητα.....:mad:

Link to comment
Share on other sites

Mε την αναβάθμιση τι αλλάζει στο τηλέφωνο;

Τίποτα,απλά βελτιώνονται κάποια μικροπροβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα μου ηρθε το κινητο απο το Πλασιο :w00t:

Oμως στο κουτί του δεν υπήρχε το καλώδιο Nokia CA-53... μετά απο λιγο ψάξιμο στο google βρήκα αυτο http://www.mobile-shop.com.gr/index.asp?mod=eshop_item&ID=90&p=4054 με 18.50 ευρώ και λέω να το παραγγείλω ομως δεν ειμαι σίγουρος αν θα ειναι νταξη γιατι ειδα σε ενα μαγαζι οτι η κανικη τιμη του ειναι 35 ευρώ. :confused:

.:C E S S N A:.

http://www.alaskastock.com/Pix/302/FP/302FP_DY0034_001_T.JPG

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα μου ηρθε το κινητο απο το Πλασιο :w00t:

Oμως στο κουτί του δεν υπήρχε το καλώδιο Nokia CA-53... μετά απο λιγο ψάξιμο στο google βρήκα αυτο http://www.mobile-shop.com.gr/index.asp?mod=eshop_item&ID=90&p=4054 με 18.50 ευρώ και λέω να το παραγγείλω ομως δεν ειμαι σίγουρος αν θα ειναι νταξη γιατι ειδα σε ενα μαγαζι οτι η κανικη τιμη του ειναι 35 ευρώ. :confused:

 

Θεωρητικά εντάξει θα είναι, αφού αναγράφει Γνήσιο καλώδιο, μάρκα και συμβατότητα. Εγώ που το είχα πάρει 37€ από τη ΝΟΚΙΑ τι κατάλαβα δηλ;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να κάνω κι εγώ μια ερώτηση?

Εχω επιδότηση και θέλω να πάρω καινούργιο κινητό. Είμαι αναμεσα σε αυτό και το 6300 , επειδή αυτό που με ενδιαφέρει είναι να εχει μια καλή οθονη (και αν ειναι δυνατο να μην εχει έντονο πρόβλημα υπο τον ήλιο)

Είναι εύκολο να με βοηθήσετε λίγο? Γιατι ομολογώ πως εκτός απο τη τιμή (μια μικρή διαφορά) δεν εχω εντοπίσει κάποια ουσιώδη διαφορά στις στσκευές αυτές..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να κάνω κι εγώ μια ερώτηση?

Εχω επιδότηση και θέλω να πάρω καινούργιο κινητό. Είμαι αναμεσα σε αυτό και το 6300 , επειδή αυτό που με ενδιαφέρει είναι να εχει μια καλή οθονη (και αν ειναι δυνατο να μην εχει έντονο πρόβλημα υπο τον ήλιο)

Είναι εύκολο να με βοηθήσετε λίγο? Γιατι ομολογώ πως εκτός απο τη τιμή (μια μικρή διαφορά) δεν εχω εντοπίσει κάποια ουσιώδη διαφορά στις στσκευές αυτές..

 

Επειδή έτυχε να τα έχω και τα δύο ταυτόχρονα, σου συνιστώ ανεπιφύλακτα το 6300 για την οθόνη του.

Link to comment
Share on other sites

οκ θα το παραγγείλω (το καλοδιο).

 

Να ρωτήσω και κατι αλλο. Ολη μερα προσπαθούσα να δω τα e-mails μου και να συνδεθώ στο ίντερνετ άλλα δεν τα κατάφερα. Μπορει καποιος να περιγράψει την διαδικασία αυτή? Τι ρυθμίσεις πρέπει να κανω? Παιζει ρολο η sim καρτα που εχω (της cosmote)? :ninja:

.:C E S S N A:.

http://www.alaskastock.com/Pix/302/FP/302FP_DY0034_001_T.JPG

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έτυχε να τα έχω και τα δύο ταυτόχρονα, σου συνιστώ ανεπιφύλακτα το 6300 για την οθόνη του.

 

Thanks! Να'σαι καλα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
μπορει καποιος να μου πως μπορω να κανω backup στην καρτα μνημης;:help:

 

Τι είδους συνδεσμολογία έχεις; Καλώδιο ή Bluetooth;

 

Το δικό μου εντελώς ξαφνικά σταμάτησε να έχει δόνηση οπότε το έστειλα στα κεντρικά της ΝΟΚΙΑ. :( Από βδομάδα ελπίζω να έχω απάντηση...:mad:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...