Jump to content

Καλύτερες ταινίες θρίλερ/τρόμου


Nyo_One
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετα τα πολυ καλα θριλερακια για γερα νευρα HOSTEL και SAW τωρα ερχεται ενα αλλο horror movie το οποιο εχει παρομοιο θεμα με το hostel αλλα ειναι ολιγον λιγακι Α Η Δ Ι Α Σ Τ Η Κ Ο :cry:...Εχει χαρακτηριστει μια απο τις <<αρωστημενες ταινιεσ>> και μαλιστα ερχεται και σικουελ.Τι να πω αυτος που το εκανε πρεπει να χε μεγαλη εμπνευση..:lol:Η ταινια βασικα δεν εχει τοσο φρικιαστικες σκηνες χωρις ομως να λειπει και το gore απλα το ολο κονσεπτ της ειναι too much για ταινια τρομου..

φυσικα μιλαω για το the human cetipede και δω το http://www.youtube.com/watch?v=9wmTv2nqTHo <<αρωστημενο>> τρειλερ:) .θα ταν καλο οταν, αμα, η αν δειτε αυτη τη ταινια ΜΗ ΦΑΤΕ απλα να πινετε σιγα σιγα την μπιρα η το κρασι:p.πολλοι το χουνε δει ως κωμωδια γιατι ετσι πρεπει να το βλεπεις..Παντως πολυ θελω να δω τι θα γινει στο σικουελ :blink:

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

To trailer πάντως δείχνει μία απλά ενδιαφέρουσα ιδέα για ταινία. Ίσως το concept να ξενίζει, αλλά και πάλι, είναι αν μη τι άλλο, πρωτότυπο. :D

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και οι κριτικές που έχει πάρει δεν εiναι απογοητευτικές όπως θα περίμενε κανείς...

Ενδιαφέρον.

 

Και μια και μιλάμε για θρίλερ, θέλω να κάνω την εξής ερώτηση σε κάποια σχόλια που είδα παραπάνω.

Το Suspiria του Argento γιατί θεωρείται ΦΟΒΕΡΟ έργο;

Φαντάζομαι πως το 1977 που κυκλοφόρησε ήταν ριζοσπαστικό με τόσους φόνους κτλ (αν και εδώ που τα λέμε και πάλι ο Εξορκιστής του 1973 είναι πιο τρομακτικό και αξιόλογο κατ'εμέ), αλλά ειλικρινά όταν το είχα δει μόνο σαν τρελή καλτιά μπόρεσα να το αντέξω. Σαν ταινία δεν καταλαβαίνω που ακριβώς ήταν το ενδιαφέρον της.

Edited by DesertSMisSRaiN

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει το the human centipede και μπορώ να σας διαβεβαιώσω πως πρόκειται για κωμωδία. Αστείοι ηθοποιοί, αστεία έμπνευση, αστεία ερμηνεία. Το περίμενα gore και μου βγήκε επιστημονικής φαντασίας (κυριολεκτικά!). Τι άλλο θα ανακαλύψουν;

Πάντως είναι γεγονός πως τα κορυφαία έργα του είδους (Ju-on, Ringu, Saw, Hostel, εξορκιστής, παρασκευή και 13) δεν είχαν extreme ασκήσεις ανατομίας για να είναι κορυφαία. Ταιριαστοί ηθοποιοί για τον κάθε ρόλο, αληθοφάνεια στις βίαιες-gore σκηνές, ένα σενάριο που να στέκει και (το βασικότερο κατά τη γνώμη μου) υποβλητική-μυστηριώδης ατμόσφαιρα και μουσική.

I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

To Mist είναι μια από αυτές τις ταινίες που έχεις δύο επιλογές: ή θα πεις "τι μαλ*** βλέπω τώρα;" ή θα τη βάλεις στις αγαπημένες σου ταινίες.

 

Προσωπικά, είναι μια από τις αγαπημένες μου.

Θα σου αρέσει αν δε θέλεις να δεις μια ταινία τρόμου που απλά κόσμος σφάζεται και στο τέλος πιάνουν τον κακό ή διώχνουν/σκοτώνουν το εκάστοτε "τέρας", αλλά μια ταινία που εκτός από ωραία ατμόσφαιρα τρόμου και αγωνίας θα σου δώσει τροφή για σκέψη. Είναι μια αλληγορία το Mist για τους ανθρώπους, την συμπεριφορά τους υπό πίεση και την "ψυχολογία της μάζας".

 

Προσωπικά, έχω δει και πολύ καλύτερες ταινίες με (πιο καλοφτιαγμένα και ευρηματικά) τέρατα.

Οπότε ως ταινία τρόμου με τέρατα δε θα σου την πρότεινα.

 

Θα σου την πρότεινα άνετα όμως αν είχες τη διάθεση να αγνοήσεις (ή τέλος πάντων να βάλεις στην άκρη κάπως) τα τέρατα και το horror κομμάτι του πράγματος και να παρατηρήσεις τη μεταστροφή της ψυχολογίας των ανθρώπων όταν βρίσκονται υπό πίεση, πώς δηλαδή ξαφνικά κάποια πράγματα που θεωρούνταν δεδομένα αλλάζουν, την έννοια της αυτοθυσίας και της θυσία και πώς οι άνθρωποι σε μια δύσκολη στιγμή της ζωής τους είναι διατεθιμένοι να πιστέψουν οτιδήποτε όσο τρελό και αν είναι αυτό για να διατηρήσουν την ελπίδα τους ή για να εκλογικεύσουν αυτό που βλέπουν.

 

Ναι...οκ...το παρουσίασα λίγο λες και θα δεις ταινία του Aronofsky ή του Trier :p αλλά πίστεψέ με αξίζει πολύ περισσότερο ως κοινωνική περιπέτεια παρά ως ταινία τρόμου.

 

Άλλωστε από τη δεύτερη κατηγορία έχουμε πολλά χαζο-slasher για να περνάει η ώρα (δες από την αρχή τα Friday the 13th :p). Από τα πρώτα πάσχουμε :)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

To Mist είναι μια από αυτές τις ταινίες που έχεις δύο επιλογές: ή θα πεις "τι μαλ*** βλέπω τώρα;" ή θα τη βάλεις στις αγαπημένες σου ταινίες.

 

Προσωπικά, είναι μια από τις αγαπημένες μου.

Θα σου αρέσει αν δε θέλεις να δεις μια ταινία τρόμου που απλά κόσμος σφάζεται και στο τέλος πιάνουν τον κακό ή διώχνουν/σκοτώνουν το εκάστοτε "τέρας", αλλά μια ταινία που εκτός από ωραία ατμόσφαιρα τρόμου και αγωνίας θα σου δώσει τροφή για σκέψη. Είναι μια αλληγορία το Mist για τους ανθρώπους, την συμπεριφορά τους υπό πίεση και την "ψυχολογία της μάζας".

 

Προσωπικά, έχω δει και πολύ καλύτερες ταινίες με (πιο καλοφτιαγμένα και ευρηματικά) τέρατα.

Οπότε ως ταινία τρόμου με τέρατα δε θα σου την πρότεινα.

 

Θα σου την πρότεινα άνετα όμως αν είχες τη διάθεση να αγνοήσεις (ή τέλος πάντων να βάλεις στην άκρη κάπως) τα τέρατα και το horror κομμάτι του πράγματος και να παρατηρήσεις τη μεταστροφή της ψυχολογίας των ανθρώπων όταν βρίσκονται υπό πίεση, πώς δηλαδή ξαφνικά κάποια πράγματα που θεωρούνταν δεδομένα αλλάζουν, την έννοια της αυτοθυσίας και της θυσία και πώς οι άνθρωποι σε μια δύσκολη στιγμή της ζωής τους είναι διατεθιμένοι να πιστέψουν οτιδήποτε όσο τρελό και αν είναι αυτό για να διατηρήσουν την ελπίδα τους ή για να εκλογικεύσουν αυτό που βλέπουν.

 

Ναι...οκ...το παρουσίασα λίγο λες και θα δεις ταινία του Aronofsky ή του Trier :p αλλά πίστεψέ με αξίζει πολύ περισσότερο ως κοινωνική περιπέτεια παρά ως ταινία τρόμου.

 

Άλλωστε από τη δεύτερη κατηγορία έχουμε πολλά χαζο-slasher για να περνάει η ώρα (δες από την αρχή τα Friday the 13th :p). Από τα πρώτα πάσχουμε :)

 

Ευχαριστω για τον χρονο σου... μαλλον θα μου αρεσει και μενα..γιατι και εγω κουραστει με ολα τα θριλερ που σφαζονται.. οποτε θα την δω..Ευχαριστω και παλι... :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τον χρονο σου... μαλλον θα μου αρεσει και μενα..γιατι και εγω κουραστει με ολα τα θριλερ που σφαζονται.. οποτε θα την δω..Ευχαριστω και παλι... :)

 

Να'σαι καλά.

Περιμένω την άποψή σου όταν τη δεις :)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και οι κριτικές που έχει πάρει δεν εiναι απογοητευτικές όπως θα περίμενε κανείς...

Ενδιαφέρον.

 

Και μια και μιλάμε για θρίλερ, θέλω να κάνω την εξής ερώτηση σε κάποια σχόλια που είδα παραπάνω.

Το Suspiria του Argento γιατί θεωρείται ΦΟΒΕΡΟ έργο;

Φαντάζομαι πως το 1977 που κυκλοφόρησε ήταν ριζοσπαστικό με τόσους φόνους κτλ (αν και εδώ που τα λέμε και πάλι ο Εξορκιστής του 1973 είναι πιο τρομακτικό και αξιόλογο κατ'εμέ), αλλά ειλικρινά όταν το είχα δει μόνο σαν τρελή καλτιά μπόρεσα να το αντέξω. Σαν ταινία δεν καταλαβαίνω που ακριβώς ήταν το ενδιαφέρον της.

 

To suspiria θεωρειται φοβερο εργο σιγουρα μαλλον για τα σκηνικα και την χρηση των χρωματων και του φωτισμου.... Οι ηθοποιοι ηταν επιεικως μετριοι. Οι gore σκηνες ομως και η ζοφερη ατμοσφαιρα σιγουρα ηταν το κατι αλλο. Απο την αλλη σιγουρα η μουσικη των Goblin που εγραψαν το soundtrack θα μεινει αξεχαστη σε οποιον την ακουσει!!!!

Dust in the wind, all we are is dust in the wind..............
Link to comment
Share on other sites

To INFERNO θα κυκλοφορήσει από την εταιρεία ARROW VIDEO στο Ην.Βασίλειο σε Blu-ray. Η εταιρεία είναι γνωστή για τις ποιοτικές της κυκλοφορίες για τους φαν ταινιών τρόμου όπως:

 

http://www.arrowfilms.co.uk/images/titles/Day%20of%20the%20Dead%20Blu-Ray_Small.jpg

http://www.arrowfilms.co.uk/images/titles/Dawn%20of%20the%20Dead%20Blu-Ray2d1000.jpg

 

http://www.arrowfilms.co.uk/images/titles/FCD433_City_OTLD_BR.jpg

 

Σειρά έχει το INFERNO σε παρόμοια συλλεκτική έκδοση και UNCUT !

 

 

 

http://homecinema.thedigitalfix.co.uk/content/id/72972/protectedimage.php?image=CoverArt/inferno5sml.jpg_18082010&cachedimage=true&width=600

και ένα από τα συλλεκτικά covers που θα περιλαμβάνει είναι το ΕΛΛΗΝΙΚΟ!!!

 

http://homecinema.thedigitalfix.co.uk/protectedimage.php?image=CoverArt/inferno3.jpg_18082010

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το Σήμα Κινδύνου ήταν αρκετά καλό, αν και λέγεται ότι η γνήσια ιαπωνική παραγωγή είναι χιλιόμετρα τρομαχτική! Ακόμα μου άρεσε και το Boogeyman, που έχει να κάνει με την αμερικανική παραδοσιακή ιστορία με τον 'μπαμπούλα' στην ντουλάπα.. Δεν θα το έλεγα, τρομαχτικό αλλά σε κρατάει σε ένταση όσο το βλέπεις.. Ωραία είναι και η Σιωπή των Αμνών, αν και επίσης δεν είναι τρομαχτικό αλλά ανατριχιαστικό... :worry:
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το Σήμα Κινδύνου ήταν αρκετά καλό, αν και λέγεται ότι η γνήσια ιαπωνική παραγωγή είναι χιλιόμετρα τρομαχτική! Ακόμα μου άρεσε και το Boogeyman, που έχει να κάνει με την αμερικανική παραδοσιακή ιστορία με τον 'μπαμπούλα' στην ντουλάπα.. Δεν θα το έλεγα, τρομαχτικό αλλά σε κρατάει σε ένταση όσο το βλέπεις.. Ωραία είναι και η Σιωπή των Αμνών, αν και επίσης δεν είναι τρομαχτικό αλλά ανατριχιαστικό... :worry:

Το πώς "τρομάζει" ή έστω αναστατώνεται ο καθένας είναι καθαρά υποκειμενικό.

Κάποιοι τρομάζουν εύκολα με μια σκιά πισω από την πλάτη του ήρωα ή με μια ξαφνική άυξηση στην ένταση της μουσικής, και άλλοι πάλι ανατριχιάζουν περισσότερο βλέποντας μια ηρωίδα ή έναν ήρωα να περπατάει αργά σε ένα διάδρομο έχοντας συνεχώς την αγωνία του "πότε θα πεταχτεί το τέρας" καθώς και με μια καλοδουλεμένη υπόθεση.

 

Ο αμερικανικός και ο ευρωπαϊκός κινηματογράφος τρόμου, μοιάζουν αρκετά μεταξύ τους. Βασίζονται στην απότομη εξέλιξη, σε συνεχή ένταση και σε πολύ μεγάλο βαθμό στα special effect.

 

Ο "ανατολικός" τρόμος (δηλ. ιαπωνικός κινηματογράφος τρόμου, κινέζικος κτλ), από την άλλη, βασίζεται στην λογική της "ήρεμης δύναμης". Η εξέλιξη δεν είναι τόσο γρήγορη, οι σκηνές δεν τόσο έντονες και γρήγορες αλλά περισσότερο αργές και πιο...βασανιστικές για τον θεατή. Επίσης η καλοδουλεμένη υπόθεση με υπόβαθρο και συναισθηματική βάση - τύψεις, μίσος κτλ - είναι πιο συνηθισμένες σε ιαπωνικές ταινίες τρόμου.

 

Προσωπικά δε μου αρέσει ο ιαπωνικός τρόμος, τόσο όσο ο αμερικανο-ευρωπαϊκός.

Και αυτό ισχύει και στην περίπτωση του Ring ή Ringu.

 

Το αμερικάνικο μου άρεσε πολύ περισσότερο ακόμα και αν σαν υπόθεση και εξέλιξη χαρακτήρων ήταν πιο "φτωχό" απ'ότι το original ιαπωνικό. Είχε σαφέστατα μεγαλύτερο budget άρα και καλύτερα εφέ και ήταν πιο κοντά σε αυτό που θα μπορούσα να πω πως μου αρέσει στην κατηγορία ταινιών τρόμου. Και, αν και ντρέπομαι που το παραδέχομαι, ΠΟΤΕ δε μπορώ να ξεχωρίσω τους ήρωες της ταινίας - ΌΛΟΙ μου φαίνονται ίδιοι. Σε μια ιαπωνική ταινία τρόμου που είχα δει ήμουν στη 1+ ώρα της ταινίας και η κοπέλα που έπαιζε σκέφτηκα "αυτή πότε την ξανάδειξε;;"...και τελικά ήταν η πρωταγωνίστρια που έδειχνε σχεδόν από την αρχή :p :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

το κακο ειναι ομως πως απο ενα σημειο και μετα με τοοοοοοοοοσα θριλερ που εχουμε

δει η ταινιες και η σκηνες τους ειναι πολυ προβλέψιμες οποτε πολυ δυσκολα να τρομαξεις γιατι πολυ απλά ξέρεις τι θα γίνει.....η αληθεια ειναι εχω να τρομαξω παρα πολυ καιρο....

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

DesertSMisSRaiN πολύ ωραία η τοποθέτησή σου στο θέμα. Εγώ δεν έχω δει το γνήσιο Ring, αλλά μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπορούσες να διακρίνεις τους ηθοποιούς! Ανάμεσα σε ανατολικό-δυτικό κινηματογράφο, χωρίς αμφιβολία προτιμώ κι εγώ τον δεύτερο. Όσο για τα εφέ, για μένα, είναι απαραίτητα καθώς δεν μπορώ να βλέπω τους ηθοποιούς να ψάχνουν ασταμάτητα για 'φαντάσματα' και πηγές τρομαχτικών ήχων. Θέλω πάντα η ταινία να με ταρακουνάει με απότομες ανατροπές, και αυτές συνήθως προσφέρονται από τα εφέ!

 

parafron4 αρχίζω κι εγώ πλέον να μην τρόμαζω-πανικοβάλομαι στη θέα τεράτων-σκιών κτλ... Και όντως! Είτε οι ταινίες θρίλερ αρχίζουν να γίνονται προβλέψιμες, είτε εμείς έχουμε δει τόσες που μπορούμε πλέον να προβλέψουμε τη συνέχειά τους...

Link to comment
Share on other sites

DesertSMisSRaiN πολύ ωραία η τοποθέτησή σου στο θέμα. Εγώ δεν έχω δει το γνήσιο Ring, αλλά μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπορούσες να διακρίνεις τους ηθοποιούς! Ανάμεσα σε ανατολικό-δυτικό κινηματογράφο, χωρίς αμφιβολία προτιμώ κι εγώ τον δεύτερο. Όσο για τα εφέ, για μένα, είναι απαραίτητα καθώς δεν μπορώ να βλέπω τους ηθοποιούς να ψάχνουν ασταμάτητα για 'φαντάσματα' και πηγές τρομαχτικών ήχων. Θέλω πάντα η ταινία να με ταρακουνάει με απότομες ανατροπές, και αυτές συνήθως προσφέρονται από τα εφέ!

 

parafron4 αρχίζω κι εγώ πλέον να μην τρόμαζω-πανικοβάλομαι στη θέα τεράτων-σκιών κτλ... Και όντως! Είτε οι ταινίες θρίλερ αρχίζουν να γίνονται προβλέψιμες, είτε εμείς έχουμε δει τόσες που μπορούμε πλέον να προβλέψουμε τη συνέχειά τους...

 

εδω θα διαφωνησω λιγο....νομιζω πως στα θριλερ ειδικα στα ψυχολογικα δεν παιζουν ρολο τα εφε οσο το σεναριο η σκηνοθεσια και φυσικα ο ηχος....να εισαι σιγουρη πως οποιο θριλερ και να δεις με εφε η χωρις αν το βαλεις στο mute δεν υπαρχει περιπτωση να τρομαξεις...ο ηχος ειναι που σε κραταει σε αγωνια....

πρσωπικα εχω βαρεθει τις αμερικανιες με το επαναλαμβανομενο σεναριο...αν δεις

μια ειναι σαν να τις εχεις δει ολλες...ευτιχος που σιγα σιγα μπενει και ο ευρωπαικος

κινηματογράφος στο παιχνίδι γιατι εχει πολλα να δωσει...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

εδω θα διαφωνησω λιγο....νομιζω πως στα θριλερ ειδικα στα ψυχολογικα δεν παιζουν ρολο τα εφε οσο το σεναριο η σκηνοθεσια και φυσικα ο ηχος....να εισαι σιγουρη πως οποιο θριλερ και να δεις με εφε η χωρις αν το βαλεις στο mute δεν υπαρχει περιπτωση να τρομαξεις...ο ηχος ειναι που σε κραταει σε αγωνια....

πρσωπικα εχω βαρεθει τις αμερικανιες με το επαναλαμβανομενο σεναριο...αν δεις

μια ειναι σαν να τις εχεις δει ολλες...ευτιχος που σιγα σιγα μπενει και ο ευρωπαικος

κινηματογράφος στο παιχνίδι γιατι εχει πολλα να δωσει...

 

...και είναι πραγματικά κρίμα που λόγω των γλωσσών που δεν έχουν συνηθίσει να ακούνε τα αυτιά των fan του είδους ( όπως γαλλικά ή ισπανικά), κάποιοι χάνουν εξαιρετικές ταινίες της κατηγρορίας των θρίλερ/τρόμου όπως τα:

 

Haute Tention, Martyrs, A L' Interieur, Frontier(s), Ils του γαλλικού κινηματογράφου

και τα [Rec], [Rec] 2, El Orfanato, The Devil's Backbone του ισπανικού σινεμά.

 

Κρίμα πραγματικά, γιατί το Hollywood έχει ψιλοκουραστεί στο συγκεκριμένο είδος και μερικές φορές τα εφέ από μόνα τους δεν μπορούν να σώσουν την κατάσταση όσο και να το προσπαθούν.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

...και είναι πραγματικά κρίμα που λόγω των γλωσσών που δεν έχουν συνηθίσει να ακούνε τα αυτιά των fan του είδους ( όπως γαλλικά ή ισπανικά), κάποιοι χάνουν εξαιρετικές ταινίες της κατηγρορίας των θρίλερ/τρόμου όπως τα:

 

Haute Tention, Martyrs, A L' Interieur, Frontier(s), Ils του γαλλικού κινηματογράφου

και τα [Rec], [Rec] 2, El Orfanato, The Devil's Backbone του ισπανικού σινεμά.

 

Κρίμα πραγματικά, γιατί το Hollywood έχει ψιλοκουραστεί στο συγκεκριμένο είδος και μερικές φορές τα εφέ από μόνα τους δεν μπορούν να σώσουν την κατάσταση όσο και να το προσπαθούν.

 

μη ξεχνάς και το LET THE RIGHT ONE IN που πρέπει να το κυνηγήσετε με το original dubbing στα Σουιδικά. ( Låt den rätte komma in)

Link to comment
Share on other sites

εδω θα διαφωνησω λιγο....νομιζω πως στα θριλερ ειδικα στα ψυχολογικα δεν παιζουν ρολο τα εφε οσο το σεναριο η σκηνοθεσια και φυσικα ο ηχος....να εισαι σιγουρη πως οποιο θριλερ και να δεις με εφε η χωρις αν το βαλεις στο mute δεν υπαρχει περιπτωση να τρομαξεις...ο ηχος ειναι που σε κραταει σε αγωνια....

πρσωπικα εχω βαρεθει τις αμερικανιες με το επαναλαμβανομενο σεναριο...αν δεις

μια ειναι σαν να τις εχεις δει ολλες...ευτιχος που σιγα σιγα μπενει και ο ευρωπαικος

κινηματογράφος στο παιχνίδι γιατι εχει πολλα να δωσει...

 

Μμ... Νομίζω ότι τελικά θα συμφωνήσω μαζί σου.

Η αλήθεια είναι πως στα ψυχολογικά θρίλερ, το κύριο στοιχείο που θα κάνει κάποιον να τρομάξει είναι ο ήχος. Αυτός δημιουργεί την κατάλληλη ατμόσφαιρα, η οποία μπορεί να γίνει σκοτινή- αποπνικτική-κλειστοφοβική... Πιστεύω ότι ο αμερικανικός κινηματογράφος μπορεί πλέον να προσφέρει περισσότερες αξιόλογες ταινίες δράσης, παρά θρίλερ. Αυτο γιατί στοχεύει τον τρόμο των θεατών από τα εφέ και μόνο.

Και επίσης θα συμφωνήσω πως ο ευρωπαϊκός κινηματογράφος έχει να δώσει πολλά διαμάντια στο χώρο της 7ης Τέχνης, τα οποία όμως δυστυχώς μένουν συνήθως στην αφάνεια, καθώς δεν διαθέτουν το απαιτούμενο budget στη διαφήμιση κ.τ.λ.

Συγνώμη αν έγινα κουραστική! :)

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν έχουμε και λέμε (αν και ο τίτλος "τρόμου" είναι γενικός:p)

 

 

Tα νούμερα είναι τυχαία

1. Shining (kubrick) Ο τρόμος στο μεγαλείο του

2. Audition Ξεχάστε ότι έχετε δει ως τωρα σε ιαπωνικό τρόμου

3. Alien (τρόμου και επιστημονικής φαντασίας, ακόμα πετάγομαι)

4. Εxorcist (Νέα επιτομή στο σινεμά με δαιμονισμένους, έκτοτε κοπιαρίστηκε αμέτρητες φορές)

5. Τhe tenant (Polanski) δεν μπορώ να το ξεχάσω

6.Rosemary's baby (Polanski) επίσης

7. Don't look now (για τα τελευταία 10 λεπτά)

8. Τhe thing (1982) τρόμος-χιόνι-εξωγήινος

9.και απ τα σύγχρονα, REC (είχα καιρό να πάθω πλάκα και να φοβάμαι να σβήσω το φως)

10 Paranormal Activities (σοκ, φοβόμουν τον κάθε ήχο μετά)

 

και άλλες πολλές λατρεμένες, όπως Dracula (coppola) The ring (japan) the eye (japan) the birds (καλύτερο από psycho) halloween (το πρώτο)

Link to comment
Share on other sites

...και είναι πραγματικά κρίμα που λόγω των γλωσσών που δεν έχουν συνηθίσει να ακούνε τα αυτιά των fan του είδους ( όπως γαλλικά ή ισπανικά), κάποιοι χάνουν εξαιρετικές ταινίες της κατηγρορίας των θρίλερ/τρόμου όπως τα:

 

Haute Tention, Martyrs, A L' Interieur, Frontier(s), Ils του γαλλικού κινηματογράφου

και τα [Rec], [Rec] 2, El Orfanato, The Devil's Backbone του ισπανικού σινεμά.

 

Κρίμα πραγματικά, γιατί το Hollywood έχει ψιλοκουραστεί στο συγκεκριμένο είδος και μερικές φορές τα εφέ από μόνα τους δεν μπορούν να σώσουν την κατάσταση όσο και να το προσπαθούν.

 

το Martyrs είναι ότι πιο σοκαριστικό έχω δει τελευταία (αν και όχι απαραίτητα και καλύτερο)

Link to comment
Share on other sites

Το Paranormal Activity ήταν μια "hate/like" ταινία. Κανέναν δεν τον άφησε ασυγκίνητο: κάποιοι κλαίγανε τα λεφτά τους και κάποιοι τη βρήκαν πολύ τρομακτική.

 

Προσωπικά μου άρεσε αρκετά, αλλά έχω την αίσθηση πως γενικά δεν πολυ-ενθουσίασε

(πράγμα απολύτως λογικό βέβαια αν σκεφτεί κανείς πως την διαφημίζανε σαν "την τρομακτικότερη ταινία όλων των εποχών" ή "πιο τρομακτική από τον Εξορκιστή" και λοιπές μαρκετινίστικες μπαρούφες)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Το Paranormal Activity ήταν μια "hate/like" ταινία. Κανέναν δεν τον άφησε ασυγκίνητο: κάποιοι κλαίγανε τα λεφτά τους και κάποιοι τη βρήκαν πολύ τρομακτική.

 

Προσωπικά μου άρεσε αρκετά, αλλά έχω την αίσθηση πως γενικά δεν πολυ-ενθουσίασε

(πράγμα απολύτως λογικό βέβαια αν σκεφτεί κανείς πως την διαφημίζανε σαν "την τρομακτικότερη ταινία όλων των εποχών" ή "πιο τρομακτική από τον Εξορκιστή" και λοιπές μαρκετινίστικες μπαρούφες)

 

σωστά τα λες. Εμένα μου άρεσε πολύ γιατί το παν σε τέτοιου είδους ταινίες είναι να μπρεις στο "τριπάκι" και να "ψωθείς" μέσα στην ταινία (κάπως έτσι ήταν και το Blair witch project)

Link to comment
Share on other sites

σωστά τα λες. Εμένα μου άρεσε πολύ γιατί το παν σε τέτοιου είδους ταινίες είναι να μπρεις στο "τριπάκι" και να "ψωθείς" μέσα στην ταινία (κάπως έτσι ήταν και το Blair witch project)

 

...το οποίο Blair Witch Project, κατά την ταπεινή μου άποψη, είναι η πιο υπερεκτιμημένη ταινία όλων των εποχών (καλά, η δεύτερη πιο υπερερκτιμημένη - η πρώτη είναι ο Dark Knight :p).

Και δεν έφταιγε η shaky cam γι'αυτό, γιατί και το Cloverfield και το Rec μου άρεσαν πάρα πολύ.

Απλά βαρέθηκα απίστευτα στο Blair Witch.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

...το οποίο Blair Witch Project, κατά την ταπεινή μου άποψη, είναι η πιο υπερεκτιμημένη ταινία όλων των εποχών (καλά, η δεύτερη πιο υπερερκτιμημένη - η πρώτη είναι ο Dark Knight :p).

Και δεν έφταιγε η shaky cam γι'αυτό, γιατί και το Cloverfield και το Rec μου άρεσαν πάρα πολύ.

Απλά βαρέθηκα απίστευτα στο Blair Witch.

 

Το blair witch project ουτε και μενα με ενθουσιασε... που με εχουν ζαλισει μερικοι για το ποσο τρομαχτικο ηταν..μαλλον εχω παθει ανοσια :confused::lol:

 

Ααα μην ξεχασω..ειδα το The mist... ενταξει..δεν ηταν ασχημο..το περιμενα καλυτερο..ειδικα η ερμηνεια μερικων ηθοποιων δεν με επεισε

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...