Jump to content

Dan Brown Movies (Da Vinci Code, Angels & Demons etc.)


Dimitris79
 Κοινοποίηση

Η γνώμη σας για την ταινία :  

141 members have voted

  1. 1. Η γνώμη σας για την ταινία :

    • Πολύ καλή
      56
    • Καλή
      36
    • Μέτρια
      31
    • Κακή
      18


Recommended Posts

Μα νομίζω ότι ο όλος "μύθος" της "σχέσης" του Χριστού με την Μ. Μαγδαληνή δεν προέρχεται ΜΟΝΟ από το βιβλίο των δύο αυτών συγγραφέων, αλλά υφίσταται γενικότερα σαν "θεωρία" στον ιστορικό κόσμο...

 

Πάντως γενικά το όλο θέμα της μήνυση ήταν πιστεύω τραβηγμένο από τα μαλλιά...

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 412
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

VeCo den einai akrivos etsi giati stin periptosi ayti oi "idees" moiazoun eksofrenika!

 

tespa, o brown dikaiothike giati exei piso tou poly kosmo(ekdotes etairies paragogis klp)

 

Έχω διαβάσει το "Άγιο Αίμα και το Άγιο Γκράαλ" και μπορώ να σου με βεβαιότητα ότι σίγουρα μοιάζουν και σε μεγάλο βαθμό η ιδέα του βιβλίου αυτού και του "Κώδικα Ντα Βίντσι", αλλά αυτό δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Όπως είπε και ο shodanjr_gr, η ιδέα αυτή προυπήρχε, απλά οι συγκεκριμένοι συγγραφείς, μήνυσαν τον Νταν Μπράουν γιατί το βιβλίο τους εκδίδεται από τον ίδιο εκδοτικό οίκο και θεώρησαν ότι του είχε παρασχεθεί δικό τους υλικό. Στην τέχνη όμως (γιατί και η συγγραφή τέχνη είναι), δεν υπάρχει παρθενογένεση. Η ιδέα του "Κώδικα Ντα Βίντσι", υπάρχει και σε πολλά άλλα βιβλία, παλαιότερα και του "Άγιου Αίματος και του Άγιο Γκράαλ".

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει το "Άγιο Αίμα και το Άγιο Γκράαλ" και μπορώ να σου με βεβαιότητα ότι σίγουρα μοιάζουν και σε μεγάλο βαθμό η ιδέα του βιβλίου αυτού και του "Κώδικα Ντα Βίντσι", αλλά αυτό δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Όπως είπε και ο shodanjr_gr, η ιδέα αυτή προυπήρχε, απλά οι συγκεκριμένοι συγγραφείς, μήνυσαν τον Νταν Μπράουν γιατί το βιβλίο τους εκδίδεται από τον ίδιο εκδοτικό οίκο και θεώρησαν ότι του είχε παρασχεθεί δικό τους υλικό. Στην τέχνη όμως (γιατί και η συγγραφή τέχνη είναι), δεν υπάρχει παρθενογένεση. Η ιδέα του "Κώδικα Ντα Βίντσι", υπάρχει και σε πολλά άλλα βιβλία, παλαιότερα και του "Άγιου Αίματος και του Άγιο Γκράαλ".

Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο...

 

Επίσης να προσθέσω ότι σήμερα είδα το trailer στο cinema που πήγα.. Φαίνεται εντυπωσιακό!!! Αντέ.. πλησιάζει ο καιρός.

Link to comment
Share on other sites

Στην τέχνη όμως (γιατί και η συγγραφή τέχνη είναι), δεν υπάρχει παρθενογένεση.

 

offtopic:

ayta pou vlepetai sta mesimeriana den tha mou ta lete kai mena!

spyros se theopoula

 

pantos exeis dikio etsi pou to theteis!

...μου άλλαξαν όλη τη μητρική του DELL δωρεάν, και μάλιστα εκτός εγγύησης! ;)

HUAWEI IDEOS X5 PRO

Link to comment
Share on other sites

Πάντως γενικά το όλο θέμα της μήνυση ήταν πιστεύω τραβηγμένο από τα μαλλιά...

 

Που φυσικά δεν θα ασχολούνταν κανείς αν δεν έκανε την επιτυχία που έκανε.

 

Αγόρασα το βιβλίο στην αγγλική του έκδοση (δεν εμπιστεύομαι κανέναν :p ) και οπωσδήποτε θα το διαβάσω πριν δω την ταινία. Δεν παίζει αλλιώς. Καλό φαίνεται μέχρι τώρα. άξιζε τα 9,5 έουρος.

Link to comment
Share on other sites

ξεκαθάρισε εντελώς το πρόβλημα που δημιουργήθηκε με τα πνευματικά δικαιώματα του βιβλίου, αρά η ταινία βγαίνει κανονικά στους κινηματογράφους μέσα στο Μάιο....άντε επιτέλους!!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/roseface11.jpg

Κάτω απ' τον ήλιο σε μια απέραντη αγκαλιά

καράβι η αγάπη ταξιδεύει,

κι εμείς στη πλώρη του να δίνουμε φιλιά

κι η θάλασσα να μας ζηλεύει!!!

Link to comment
Share on other sites

ta 9,5 pou edoses ta a3izei kai me to parapano!

 

ta 22 pou dosame emeis kai ayta ta a3izei!!!

 

pantos ego ta evala se antiparavoli (ellinika-agglika) kai den exoun diafores sta noimata!!!

mono se ena simeio sta agglika leei oti strivoun aristera mpla mpla mpla kai sta ellinika exei metafrastei de3ia!!!

 

pantos na pareis na diavaseis ta apokryfa tou kodika da vinci apo ton berstin!!!

kai malista na ta diavaseis taytoxrona!!

...μου άλλαξαν όλη τη μητρική του DELL δωρεάν, και μάλιστα εκτός εγγύησης! ;)

HUAWEI IDEOS X5 PRO

Link to comment
Share on other sites

ta 9,5 pou edoses ta a3izei kai me to parapano!

 

ta 22 pou dosame emeis kai ayta ta a3izei!!!

 

pantos ego ta evala se antiparavoli (ellinika-agglika) kai den exoun diafores sta noimata!!!

mono se ena simeio sta agglika leei oti strivoun aristera mpla mpla mpla kai sta ellinika exei metafrastei de3ia!!!

 

pantos na pareis na diavaseis ta apokryfa tou kodika da vinci apo ton berstin!!!

kai malista na ta diavaseis taytoxrona!!

 

Έχω την εντύπωση ότι η ελληνική έκδοση υπάρχει σε πάγκους πλανόδιων πωλητών (π.χ. στο σύνταγμα) προς 13-15 ευρώ... :worry:

 

Όπως και να έχει και τέλεια να είναι η μετάφραση, το πρωτότυπο δεν συγκρίνεται. :)

 

Το βιβλί οπου λες στο τέλος μ ε τα απόκρυφα τι ακριβώς είναι;

Link to comment
Share on other sites

loipon ego anypomonousa na to diavaso kai to pira molis vgike ara 22E

 

to vivlio me ta apokryfa ousiastika einai 2 vivlia demena mazi pou pouliountai os ena!

 

sto proto mila me stoixeia gia ola ayta ta istorika gegonota pou anaferei o brown(ta opoia de sta leo afou den to diavases) kai to deytero mila gia to idio to vivlio(gia tous kodikous gia ta lathi sti xorota3ia klp klp)

...μου άλλαξαν όλη τη μητρική του DELL δωρεάν, και μάλιστα εκτός εγγύησης! ;)

HUAWEI IDEOS X5 PRO

Link to comment
Share on other sites

Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο...

 

Επίσης να προσθέσω ότι σήμερα είδα το trailer στο cinema που πήγα.. Φαίνεται εντυπωσιακό!!! Αντέ.. πλησιάζει ο καιρός.

 

Πραγματικά,πρώτη φορά ανυπομονώ τόσο πολύ για ταινία.Ελπίζω σε κάτι θεσπαίσιο.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ενδιαφέρον από το Trailer του… :) Πρεμιέρα στα σίγουρα.. αν τα καταφέρουμε… :( μπάχαλο θα γίνεται πάλι στο Cinema.:wacko:

.

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

ola ta lefta einai o ian mac kellen(...) kai fysika o zan reno!

 

i tainia ta spaei!

...μου άλλαξαν όλη τη μητρική του DELL δωρεάν, και μάλιστα εκτός εγγύησης! ;)

HUAWEI IDEOS X5 PRO

Link to comment
Share on other sites

η ταινια αυτη εχει γυριστει στο ... πανεπιστημιο μου! χιχιχιχι! στο lincoln στην αγγλια... τι χαρα...

και συγκεκριμενα στον καθεδρικο ναο...

Link to comment
Share on other sites

egw pou den exw diavasei to vivlio

 

ti na kanw prwta?

 

na diavasw to vivlio prwta

i na dw tin taineia kai meta to vivlio?

 

Εννοείται πρώτα το βιβλίο και μετά την ταινία. Ούτως ώστε αν υπάρχουν διαφορές θα μπορείς να τις προσέξεις.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

egw pou den exw diavasei to vivlio

 

ti na kanw prwta?

 

na diavasw to vivlio prwta

i na dw tin taineia kai meta to vivlio?

 

Πολλές φορές ένα μέτριο βιβλίο γίνεται πολύ καλή ταινεία. Εγώ προσωπικά βρήκα πολύ βαρετό το βιβλίο αλλά δεν βλέπω την ώρα να το δω στο σινεμά και ελπίζω να μην απογοητευτώ κι εκεί.

 

Άν πας με σκοπό να συγκρίνεις το έργο με όσα έχεις ακούσει σίγουρα διάβασέ το πρώτα ( κι είναι μεγαλούτσικο). Αλλιώς δεν έχει και τόσο σημασία.

Link to comment
Share on other sites

egw pou den exw diavasei to vivlio

 

ti na kanw prwta?

 

na diavasw to vivlio prwta

i na dw tin taineia kai meta to vivlio?

 

Πρώτα την ταινία κατά τη γνώμη μου. Συνήθως το βιβλίο είναι πολύ ανώτερο και βλέπεις το έργο και απογοητεύεσαι.

Αν σου αρέσει το έργο, διαβάζεις και το βιβλίο.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα την ταινία κατά τη γνώμη μου. Συνήθως το βιβλίο είναι πολύ ανώτερο και βλέπεις το έργο και απογοητεύεσαι.

Αν σου αρέσει το έργο, διαβάζεις και το βιβλίο.

Θα διαφωνήσω κάθετα. Γνωρίζοντας το τέλος, σε κουράζει πολύ περισσότερο το να διαβάσεις το βιβλίο. Αφού στάνταρ το βιβλίο θα είναι καλύτερο (σε αυτό συμφωνώ πλήρως) γιατί να μην ευχαριστηθείς περισσότερο την πρώτη φορά που εκτυλίσσεται η ιστορία μπροστά σου;

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

ποτέ δεν έκατσα να διαβάσω βιβλίο που είχε γίνει ταινία αφότου την είχα δει για τον λόγο ακριβώς που περιγράφει ο Αιμίλιος. Ήξερα το τέλος.

 

Το βιβλίο σε βάζει να σκεφτείς να φανταστείς. Η ταινία σου τα δίνει όλα έτοιμα.

 

Βέβαια δεν είναι απαραίτητο να διαβάσει κάποιος το βιβλίο και μετά να δει την ταινία. Μπορεί κάλλιστα μόνο να δει την ταινία.Πρώτη φορά θα είναι;

 

Πριν μια εβδομάδα έμαθα ότι το "Κυνήγι του Κόκκινου Οκτώβρη" ήταν μεταφορά ομώνυμου μυθιστορήματος. Δεν αισθάνομαι περίεργα που δεν το έχω διαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

ποτέ δεν έκατσα να διαβάσω βιβλίο που είχε γίνει ταινία αφότου την είχα δει για τον λόγο ακριβώς που περιγράφει ο Αιμίλιος. Ήξερα το τέλος.

 

Το βιβλίο σε βάζει να σκεφτείς να φανταστείς. Η ταινία σου τα δίνει όλα έτοιμα.

 

Βέβαια δεν είναι απαραίτητο να διαβάσει κάποιος το βιβλίο και μετά να δει την ταινία. Μπορεί κάλλιστα μόνο να δει την ταινία.Πρώτη φορά θα είναι;

 

Το αντίθετο μου συνέβη με την "Ένατη Πύλη" και τον "Ταλαντούχο Κύριο Ρίπλεη". Είδα την ταινία, διάβασα τα βιβλία, τα βρήκα καλύτερα από τις ταινίες (φυσικά) και έγιναν κι από τα αγαπημένα μου... Νομίζω είναι ανάλογα με το πόσο θα σου αρέσει η ταινία. Για τις δύο αυτές συγκεκριμένα, ήθελα να ξαναζήσω το περιβάλλον τους και γι' αυτό διάβασα τα βιβλία.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

kai oi dyo exete ena dikio.

 

an mia taineia saresei para poly tote tha se kanei na tin diavaseis.

 

ena vivlio, sinithws ginetai taineia an einai kalo.

 

ara:

 

to vivlio einai kalo afou egine taineia.

 

opote vlepw tin taineia, kai an maresei i ypothesi,

genika i oli istoria

tote pairnw to vivlio kai to diavazw.

 

swsti logiki?

http://memimage.cardomain.com/member_images/4/web/700000-700999/700852_28.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το θέτεις, ναι. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πιστεύω ότι θα είναι καλή μεταφορά στη μεγάλη οθόνη καθώς το βιβλίο είναι έτσι γραμμένο που είναι σα να έχει γραφτεί μια ταινία με τις αλλαγές στις σκηνές κτλ κτλ. Αν προσέξετε, κάθε κεφάλαιο θα μπορούσε άνετα να χαρακτηριστεί "κινηματογραφική σκηνή" και να μεταφερθεί αυτούσιο στην οθόνη. Πάντως εγώ μετράω τις μέρες για να το δώ :lol: 1 μήνας έμεινε...
Link to comment
Share on other sites

exeis apolyto dikio!!!

 

alloste kai ta alla vivlia tou brown einai etsi.... kinimatografika!

...μου άλλαξαν όλη τη μητρική του DELL δωρεάν, και μάλιστα εκτός εγγύησης! ;)

HUAWEI IDEOS X5 PRO

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...