Jump to content

Διαδικασία Μεταβίβασης Κυριότητας


elteo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 202
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στο Κεπ της Δάφνης έκανα εγώ τη μεταβίβαση και μου επέστρεψαν τα παράβολα..για τα άλλα ΚΕΠ δεν ξέρω τι παίζει.
Link to comment
Share on other sites

απο ότι διαβάζω και σε άλλα φόρουμ σε κάποιες περιοχές έχει αρχισει να εφαρμόζεται, αν είσαι τυχερός και στην περιοχή σου εφαρμόζεται γλυτώνεις τα έξοδα. Αν είσαι ακόμη πιο τυχερός όπως ο gkavara και έχεις και δυο γνωριμίες στις αρμοδιες υπηρεσίες παίρνεις τα λεφτά σου πίσω. Αν δεν συγκεντρώνεις τα παραπάνω προσόντα το τρως το φυστίκι και λες κι ένα τραγούδι (όπως εγώ). Δεν είναι πολύ δίκαια όλα αυτά?
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ενδιαφερομαι και γω να αγορασω καποιο μεταχειρισμενο αυτοκινητο καθως εψαχνα στο google για τιμες μεταβιβασης επεσα πανω σε αυτο.Ειδα και τι εχει αναφερθει παραπανω αλλα επειδη ειμαι τελειως ασχετος με το θεμα...Απλα παμε στα ΚΕΠ και κανουμε τη μεταβιβαση χωρις πραβολα και τετοια ή πχ γινεται μονο στη νομαρχεια αυτο?
iphone 3G & Nokia N82 owner
Link to comment
Share on other sites

για Θεσσαλονικη τι ξερουμε?

 

Παρε τηλεφωνο στο ΚΕΠ που θελεις και θα σου πουν... παντως σε ΚΕΠ που ειναι εντος νομου Θεσσαλονικης ρωτησε καποιος γνωστος και του ειπαν οτι καταργηθηκαν και δεν θα πληρωσει δεκαρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
να κανω μια ερωτηση?

εγω ειμαι απο ροδο και βρισκω ενα οχιμα απο αθινα η μεταβιβαση που θα γινει..?:!:

Λογικά στην έδρα του αυτοκινήτου.

Εγώ, π.χ. δεν θα σου έφερνα ποτέ το αυτοκίνητο μέχρι την Ρόδο για να κάνουμε μεταβίβαση... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με το να κάνει κάποιος μεταβίβαση στα ΚΕΠ είναι το ότι καθυστερείς πάρα πολύ να πάρεις την άδεια κυκλοφορίας.

Στην περίπτωση μου πάνω από δυο μήνες.

Θεωρητικά είναι παράνομο να οδηγείς αυτοκίνητο χωρίς την άδεια κυκλοφορίας (αν και κάποιος είπε ότι μπορείς να οδηγείς κανονικότατα).

Νομικά είναι παράνομο.

Αν σε σταματήσουν για έλεγχο εξαρτάται από τη διάθεση του τροχονόμου....

Link to comment
Share on other sites

Η υπάρχουσα άδεια κυκλοφορίας (η άδεια του πωλητή δηλαδή) ισχύει κανονικά, καθώς σ'αυτήν αναγράφονται με στυλο (και με την ανάλογη επικύρωση από το ΚΕΠ) τα στοιχεία του νέου κατόχου. Αυτο βέβαια μέχρι να εκδοθεί η κανονική άδεια.
Link to comment
Share on other sites

εμένα μου είπαν από το ΚΕΠ ότι δεν είναι νόμιμο να κυκλοφορείς με αντίγραφο της άδειας ακόμα και αν είναι επικυρωμένοα από ΚΕΠ.

Ρώτησα και ένα φίλο που έχει σχολή οδηγών και μου είπε ακριβώς το ίδιο πράγμα.

Δεν έχω διαβάσει προσωπικά τη νομοθεσία αλλά αφου συμφωνούν και οι δύο μάλλον έχουν δικαιο.

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου είπαν από το ΚΕΠ ότι δεν είναι νόμιμο να κυκλοφορείς με αντίγραφο της άδειας ακόμα και αν είναι επικυρωμένοα από ΚΕΠ.

Ρώτησα και ένα φίλο που έχει σχολή οδηγών και μου είπε ακριβώς το ίδιο πράγμα.

Δεν έχω διαβάσει προσωπικά τη νομοθεσία αλλά αφου συμφωνούν και οι δύο μάλλον έχουν δικαιο.

Τότε γιατί γράφουν τα στοιχεία του νέου κατόχου, και τα επικυρώνουν κι όλας? :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Τότε γιατί γράφουν τα στοιχεία του νέου κατόχου, και τα επικυρώνουν κι όλας? :shifty:

 

Τι να σου πω δε ξέρω. Ρώτησα συγκεκριμένα αν μπορώ να κυκλοφορώ με τα θεωρημένα αντίγραφα και μου είπαν ότι κανονικά είναι παράνομο, αν και οι περισσόεροι το κάνουν.

Εγώ παρόλα αυτά κυκλοφόρησα για μήνες και δεν έτυχε ποτέ να με σταματήσουν για έλεγχο.

Θα έλεγα καλύτερα να ρωτήσεις και εσύ σε ΚΕΠ και ίσως και στην τροχία για σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου είπαν από το ΚΕΠ ότι δεν είναι νόμιμο να κυκλοφορείς με αντίγραφο της άδειας ακόμα και αν είναι επικυρωμένοα από ΚΕΠ.

Ρώτησα και ένα φίλο που έχει σχολή οδηγών και μου είπε ακριβώς το ίδιο πράγμα.

Δεν έχω διαβάσει προσωπικά τη νομοθεσία αλλά αφου συμφωνούν και οι δύο μάλλον έχουν δικαιο.

 

Ισχύει αυτό που λες, και εγώ έβαλα δικηγόρο για τη μεταβίβαση του ibiza που πούλησα σε αγοραστή επαρχίας, και μου είπε οτι η μόνη πλήρης μεταβίβαση (και άρα πλήρης μεταβίβαση και της ευθύνης για οτιδήποτε γίνει με το αυτοκίνητο) είναι όταν εκδοθεί η νέα άδεια.... έτσι πήγα κατευθείαν στο υπουργείο (Αγ. Δημήτριος) και τελείωσα σε 2 ωρίτσες.

Ο νόμος είναι ξεκάθαρος και δεν αναγνωρίζει την προσωρινή άδεια δεν δίνει πλήρη κυριότητα στον νέο κάτοχο, ούτε απαλάσσει των ευθυνών τον προηγούμενο... το αν θα έχεις πρόβλημα σε πιθανό έλεγχο τροχαίας εξαρτάται πάντα από την διάθεση του οργάνου που καλείται να εφαρμόσει το νόμο όπως κρίνει εκείνη τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό που λες, και εγώ έβαλα δικηγόρο για τη μεταβίβαση του ibiza που πούλησα σε αγοραστή επαρχίας, και μου είπε οτι η μόνη πλήρης μεταβίβαση (και άρα πλήρης μεταβίβαση και της ευθύνης για οτιδήποτε γίνει με το αυτοκίνητο) είναι όταν εκδοθεί η νέα άδεια.... έτσι πήγα κατευθείαν στο υπουργείο (Αγ. Δημήτριος) και τελείωσα σε 2 ωρίτσες.

Ο νόμος είναι ξεκάθαρος και δεν αναγνωρίζει την προσωρινή άδεια δεν δίνει πλήρη κυριότητα στον νέο κάτοχο, ούτε απαλάσσει των ευθυνών τον προηγούμενο... το αν θα έχεις πρόβλημα σε πιθανό έλεγχο τροχαίας εξαρτάται πάντα από την διάθεση του οργάνου που καλείται να εφαρμόσει το νόμο όπως κρίνει εκείνη τη στιγμή.

 

Ακριβώς. Δυστυχώς στη Θεσσαλονίκη δε ξέρω αν μπορείς να το κάνεις άμεσα

(2 ωρίτσες)..

Πιθανόν αν πας στο υπουργείο μεταφορών να το κάνεις και μόνος σου γρήγορα.

Διαφορετικά κάποιες σχολές οδηγών χρεώνουν για να σου τελειώσουν τη διαδικασία της μεταβίβασης και να σου φέρουν την άδεια υπογεγραμμένη σε κάποιες μέρες.

Γιατί από την άλλη η άδεια στα ΚΕΠ πηγαίνει σε 2-3 μήνες είναι ένα θεμα προς συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια και εγω που εκανα προσφατα μεταβιβαση στο ΚΕΠ στα Πετραλωνα δεν πληρωσα τιποτα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τελικώς έχει ακούσει κάτι για το τέλος μεταβίβασης?Όταν πήγα να πάρω την άδεια κυκλοφορίας απ' τα ΚΕΠ πρίν καμια βδομάδα είδα ένα χαρτάκι οτι καταργήθηκε έως τέλη Αυγούστου.Το ζήτημα είναι απο πότε ίσχυσε?Τα 135€ που έδωσα θα τα πάρω πίσω? :confused: Στο ΚΕΠ πάντως δεν κατάφεραν να με ενημερώσουν...
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Χθες πήγα στο ΚΕΠ για έκδοση νέας αδειας (ήταν με παρακράτηση κυριότητας)

 

Με ενημέρωσαν οτι η νέα άδεια θα έρθει σε περίπου 1 μήνα, ίσως και παραπάνω.

 

Το θέμα όμως είναι οτι το αυτοκίνητο έχει πουληθεί και πρέπει να γίνει και μεταβίβαση. Θα προλάβουμε την προθεσμία για το τέλος μεταβίβασης ή θα φεσωθούμε?

 

Για Θεσσαλονίκη γνωρίζει κανείς πόσο περίπου κάνει η έκδοση νέας αδειας? Μου φαίνεται πολύς ο 1 μήνας....

Ti na balw twra edw.. den kserw!
Link to comment
Share on other sites

Το τέλος μεταβίβασης απ' ότι ξέρετε έχει καταργηθεί όντως? Αν πάω σε ΚΕΠ Νομαρχίας Πειραιά ή Αθηνών δεν θα πληρωθεί? Η μεταβίβαση για μεταχειρισμένο μέχρι 7 Αυγούστου είναι 100% δωρεάν δηλαδή?

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

http://www.trikala.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=5636&Itemid=2

http://www.paseges.gr/portal/cl/tn/Automobile/co/0d801833-462e-495e-9204-fbaa785e3772

k οσοι καναν μεταβιβαση απο 7 απριλη μπορουν να ζητησουν τα χρηματα πισω..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...