Jump to content

Διαδικασία Μεταβίβασης Κυριότητας


elteo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1)μεχρι τελος χρονου δεν θα πληρωσεις τελη μεταβιβασης.αρα μαλλον δεν θα πληρωσεις κ στην τραπεζα παραβολα.

 

2) ναι

3) οχι

 

4)η εξουσιοδοτηση ειναι με επικυρωση απο αστυνομια?αν ειναι απλο χαρτι χλωμο να το δεχτουν.για τα αλλα θα δειξει..

 

5)ειναι ενα σημειο που ειναι περιεργο...

κ πες οτι στα δινει στο χερι αν εχει μερικα πλαστα?

το καλυτερο ηταν οταν πληρωνες παραβολα στην τραπεζα να κανες κ καταθεση στον λογαριασμο σου τα λεφτα.

 

6) χλωμο να την στειλουν.απ οσο θυμαμαι επρεπε να την παραλαβει ο ιδιος απο το ιδιο κεπ.ναι το κυκλοφορει κανονικα με ενα εγγραφο που δεινουν

 

7) αν δεν εχει μπλεξιμο με τραπεζα λιγο.αν οντως χρειαστει τραπεζα νομιζω στα κεπ εχουν ενα atm που βγαζει κ παραβολα με μετρητα ή πιστωτικη...

 

Edit.τωρα ειδα ημερ/νια...αν μπορεις γραψε μας τι εγινε

 

Αυτό που έγινε είναι να χαλάσει η αγοραπωλησία (για άλλους λόγους, καμιά σχέση με την μεταβίβαση), οπότε οι ερωτήσεις μου είναι ακόμα επίκαιρες. :lol::p

 

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου.

Για την εξουσιοδότηση, να πω πως φυσικά και είναι επικυρωμένη με το γνήσιο της υπογραφής. Η φωτοτυπία ταυτότητας που έχω στα χέρια μου είναι "απλή". Επίσης, απ' οσο έμαθα μέσω γνωστού, κατά πάσα πιθανότητα η εξουσιοδότηση ΔΕΝ έχει ημερομηνία λήξης, αλλά ισχύει μέχρι να γίνει χρήση της.

 

Anyway, και πάλι σ'ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 202
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

χριστος ανεστη παιδια σε ολους,

 

Σκευτομαι να αγορασω μια μεταχειρησμενη μηχανη που βρηκα το προβλημα μου ειναι οτι αυτος που την εχει μου ειπε οτι εχει χασει την αδεια και πως πηγε στο υπουργειο και του την ξανα βγαλανε,

γινετε το υπουργειο να σου βγαλει την αδεια τοσο απλα οταν την χασεις?

Αν παρω εγω αυτη την μηχανη και κανουμε την μεταβιβαση στο υπουργειο και μετα απο καιρο αυτος βρει την αδεια την παλια του τι θα γινει θα ειναι η μηχανη και στα 2 ονοματα?

 

εχω μπερδευτει πολυ

http://www.bikepics.com/pics/icon/modenas-dynamic125-06-bikepics-590056.jpg
Link to comment
Share on other sites

χριστος ανεστη παιδια σε ολους,

 

Σκευτομαι να αγορασω μια μεταχειρησμενη μηχανη που βρηκα το προβλημα μου ειναι οτι αυτος που την εχει μου ειπε οτι εχει χασει την αδεια και πως πηγε στο υπουργειο και του την ξανα βγαλανε,

γινετε το υπουργειο να σου βγαλει την αδεια τοσο απλα οταν την χασεις?

Αν παρω εγω αυτη την μηχανη και κανουμε την μεταβιβαση στο υπουργειο και μετα απο καιρο αυτος βρει την αδεια την παλια του τι θα γινει θα ειναι η μηχανη και στα 2 ονοματα?

 

εχω μπερδευτει πολυ

 

Στην αδεια πανω σε περιπτωση μεταπωλησης τα στοιχεια του καινουργιου ιδιοκτητη αναγραφονται πανω.Αρα στην δικια σου αδεια αν το αγορασεις θα γραφει το ονομα του 1ου και του 2ου αγοραστη ενω στην δικια του δηλαδη την χαμενη θα γραφει μονο αυτουνου.

Link to comment
Share on other sites

τελικα καταργηθηκαν η θα καταργηθουν οι μεταβιβασεις?

 

καταργηθηκαν μεχρι 31.12.2009!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

εχω βρει ενα αμαξι που θελω σε πολυ χαμηλη τιμη αλλα θελει service,αναρτησεις(για βολτα&μονο καλες ειναι),λαστιχα..κτεο!!!για να περασει τωρα κτεο πρεπει πρωτα να του φτιαξω ολα τα προηγουμενα ενω το αμαξι θα ειναι στο ονομα του αλλου??&αν μετα μου πει δεν το πουλαω??τι γινεται??a little help here:worry:...
[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

για ποιο λογο να το φτιαξεις πριν μεταβιβαστει σε σενα?

απλα να ξερεις οτι αν δεν εχει περασει κτεο πριν θα πληρωσεις προστιμο...γι αυτο ψαξε τι ποσο θα ναι το προστιμο

Link to comment
Share on other sites

καταργηθηκαν μεχρι 31.12.2009!!!

 

Καταργήθηκαν θεωρητικά αλλά ισχύουν στην πράξη. Ρώτησα στα ΚΕΠ και το πρώτο πράγμα που μου είπαν είναι ότι πρέπει να έχω υπόψη μου ότι θα πρέπει να πληρώσω παράβολο γιατί δεν έχει έρθει ακόμη η εντολή. Βασικά οι δήμοι & νομαρχίες δεν θέλουν να χάσουν τα χρήματα από τα παράβολα, οπότε δεν θέτουν σε ισχύ την απόφαση του κράτους...

 

Αν κάποιος έχει διαφορετική πληροφόρηση ας μας ενημερώσει...

 

Νίκος.

00-05 Audi S3 Oettinger...Gone But Not Forgotten

06-14 Porsche 911 C4 Exclusive Sportpack...Absolut Driving Machine!!!

14-... Straight Six Open Top Sliding Machine ///

Link to comment
Share on other sites

Περιορίζει το υπουργείο Οικονομικών το διάστημα που είχε ανακοινώσει για την κατάργηση του τέλους μεταβίβασης για τα ΙΧ μετά τις έντονες διαμαρτυρίες των νομαρχιών, οι οποίες έχαναν τα έσοδα που εισέπρατταν από τον συγκεκριμένο φόρο.

 

Έτσι, παρότι το μέτρο που είχε στόχο να τονωθεί η αγορά του μεταχειρισμένου αυτοκινήτου επρόκειτο να εφαρμοστεί έως το τέλος του χρόνου, ο υπουργός Οικονομίας Γ.Παπαθανασίου ενημέρωσε την Τρίτη τους εκπροσώπους των νομαρχών ότι η κατάργηση του φόρου θα ισχύσει τελικά μόνο για τέσσερις μήνες, δηλαδή έως το τέλος Ιουλίου.

 

Μετά και την εξέλιξη αυτή, οι νομάρχες αποφάσισαν αναστολή των προγραμματισμένων κινητοποιήσεων. Εντούτοις, η οπισθοχώρηση της κυβέρνησης στο συγκεκριμένο ζήτημα αναμένεται να προκαλέσει τις αντιδράσεις των εμπόρων μεταχειρισμένων ΙΧ.

 

Απο το in.gr

Screw you guys,I'm going home.........
Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο που αναφέρεις doctorkostis το έχω διαβάσει και εγώ, αλλά μάλλον όχι οι εργαζόμενοι στα ΚΕΠ. Από Δευτέρα θα επικοινωνήσω πάλι με το ΚΕΠ να δω τι θα μου απαντήσουν. Που ξέρεις μπορεί να έχει ενημερώσει κανείς το τριήμερο....

 

Νίκος.

00-05 Audi S3 Oettinger...Gone But Not Forgotten

06-14 Porsche 911 C4 Exclusive Sportpack...Absolut Driving Machine!!!

14-... Straight Six Open Top Sliding Machine ///

Link to comment
Share on other sites

τι γίνεται τελικά μ' αυτούς τους απατεώνες ? έχουμε κανένα νέο για το αν ήρθε η οδηγεία? Σχέδον έχω καταλήξει σ΄ένα toyota και δεν ξέρω τι να κάνω να περίμενω ή θα αργήσουν πολύ: ή μήπως δε θα εφαρμοστεί καθόλου και το κάνουν μόνο για τα μάτια του κόσμου.
Link to comment
Share on other sites

εχουμε τρεναρει τη μεταβιβαση μπας και γλυτωσουμε τα 200€..κανενα νεοτερο υπαρχει?

 

Πριν μια βδομάδα που μεταβίβασα στο ΚΕΠ, ο αγοραστής πλήρωσε κανονικά τα 160 (αν θυμάμαι καλά) ευρώ του (για αυτοκίνητο 1350 κυβικών).

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μεταβίβασα τελικά το παλιό μου αμάξι πριν μια βδομάδα, ας απαντήσω στις ερωτήσεις που είχα πριν την μεταβίβαση για όποιον ενδιαφέρεται.

 

Καλημέρα σε όλους.

 

Βρήκα αγοραστή για το αμάξι μου και ήρθε η ώρα για την διαδικασία μεταβίβασης, γι' αυτό θα ήθελα να ρωτήσω/επιβεβαιώσω κάποια πράγματα απο όποιον γνωρίζει.

 

Σύμφωνα με αυτό, η αίτηση μεταβίβασης γίνεται σε οποιοδήποτε ΚΕΠ.

 

1) αυτό σημαίνει πως η μεταβίβαση ολοκληρώνεται στο ΚΕΠ?? Δηλαδή, θα πάμε (εγώ και ο αγοραστής) στο ΚΕΠ, θα μας δώσουν τα παράβολα, θα πληρωθούν στην τράπεζα, θα ξαναπάμε στο ΚΕΠ να ολοκληρώσουμε την αίτηση και τέλος? Θα χρειαστεί κάτι άλλο απο την πλευρά μου/μας?

 

2) Ο αγοραστής, όταν τελειώσουμε στο ΚΕΠ, μπορεί να πάρει το αυτοκίνητο και να φύγει?

 

3) δεδομένου ότι ο αγοραστής είναι από επαρχία, υπάρχει κάτι που θα πρέπει να λάβω υπόψη?

 

4) την μεταβίβαση θα την κάνω με εξουσιοδότηση (του αδερφού μου) για τον λόγο ότι ο ίδιος μένει μόνιμα στο εξωτερικό. Δεδομένου ότι παρέλειψα να του ζητήσω να μου ταχυδρομήσει επικυρωμένο αντίγραφο ταυτότητας μαζί με την εξουσιοδότηση που μου'στειλε, λέτε να έχω πρόβλημα? Αν χρειαστεί να αποδείξω κάποια από τα στοιχεία του, θα μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιο άλλο επίσημο έγγραφό του, όπως π.χ. την φορολογική του δήλωση?

 

5) στο ευαίσθητο θέμα της πληρωμής του ποσού τί προτείνετε? Να τα ζητήσω μέσα στο ΚΕΠ την ώρα της μεταβίβασης? Θα ήθελα να είμαι λιγάκι διακριτικός :O, αλλά χωρίς να διακυνδυνέψω το θέμα της αξιοπιστίας (δεν τον ξέρω, δεν με ξέρει...). Το ποσό είναι μικρό για αγορά αυτοκινήτου.

 

6) Υποθέτω πως στην αίτηση υπάρχει επιλογή της αποστολής της νέας άδειας κυκλοφορίας ταχυδρομικά στην διεύθυνση του αγοραστή, σωστά? Ωστόσο υποθέτω κάποιο προσωρινό έγγραφο απο το ΚΕΠ θα πάρει έτσι ώστε να μπορεί να οδηγήσει κανονικά το αμάξι, right?

 

7) Πόση ώρα μπορεί να πάρει η διαδικασία αυτή στο ΚΕΠ? 1 αίτηση δεν είναι αν δεν κάνω λάθος?

 

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά ο άνθρωπος θα κατέβει αυθημερόν από επαρχία, και δεν θα ήθελα να εκτεθώ με κάποιο λάθος. Φυσικά προσπαθώ να επικοινωνήσω και με το συγκεκριμένο ΚΕΠ που είναι κοντά στο σπίτι μου, ώστε να ξεκαθαρίσω το θέμα αυτό από πρώτο χέρι, αλλά μέχρι τώρα δεν σηκώνουν τα τηλέφωνα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας. :)

 

1. Ο αγοραστής, αφού είπαμε στον υπάλληλο του ΚΕΠ ότι θέλουμε να κάνουμε μεταβίβαση, πήγε σε κοντινό κατάστημα τράπεζας και πλήρωσε το παράβολο. Έπειτα επέστρεψε στο ΚΕΠ (όπου έκατσα εγώ και τον περίμενα, δεν πήγα μαζί του στην τράπεζα) και συνεχίσαμε την διαδικασία με τα υπόλοιπα χαρτιά.

 

2. Μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας (ουσιαστικά κάποιες αιτήσεις και χαρτιά που συμπληρώνουν - κυρίως ηλεκτρονικά στον υπολογιστή τους - οι υπάλληλοι του ΚΕΠ) η υπάλληλος που μας εξυπηρέτησε έγραψε με στυλο (και επικύρωσε με σφραγίδα φυσικά τα γραφόμενα) τα στοιχεία του αγοραστή στην τρέχουσα άδεια κυκλοφορίας, προφανώς έως ότου εκδοθεί η κανονική του άδεια. Ο αγοράστης μετά από αυτό μπορεί να κάνει χρήση του αμαξιού κανονικότατα.

 

4. Εδώ δεν χρειάστηκε κάτι, ούτε καν φωτοτυπία της ταυτότητάς του αδερφού μου. Μάλιστα, η υπάλληλος απόρησε για το "επίσημο" ύφος της εξουσιοδότησης, και με ρώτησε αν είχα βάλει δικηγόρο να την συντάξει. Φυσικά απόρησε περισσότερο όταν της είπα ότι την έγραψα εγώ, και ότι γενικά στο ίδιο ύφος συντάσσω όλες τις εξουσιοδοτήσεις μου. :lol:

 

5. Εδω ο αγοραστής ηταν συνεπέστατος και διακριτικότατος, και μου έδωσε μόνος του τα χρήματα μπροστά στο ταμείο του ΚΕΠ, κάμποσα λεπτά πριν φύγουμε από το κατάστημα.

 

6. Η υπάλληλος του ΚΕΠ κράτησε το κινητό του αγοραστή, ώστε να τον ειδοποιήσει σε κάποιες μέρες (προφανώς για να παραλάβει την νέα του άδεια κυκλοφορίας). Επίσης δείτε την απάντηση 2.

 

7. Η διαδικασία πήρε περίπου 40 λεπτά (μαζί με την πληρωμή στην τράπεζα), και όλα τα στοιχεία και τις αιτήσεις τις έφτιαξε η υπάλληλος. Εμείς απλώς δίναμε τα έγγραφα που ζητούσε.

 

Και κάτι επιπρόσθετο: αν η μία από τις 2 πλευρές θέλει να δηλώσει το ποσό που έλαβε/πλήρωσε από την μεταβίβαση στην φορολογική δήλωση της επόμενης χρονιάς, τότε ο καθένας κάνει από μια υπεύθυνη δήλωση ότι έλαβε/πλήρωσε το τάδε πόσο για την πώληση του τάδε αυτοκινήτου. Έχουν τέτοιες δηλώσεις τα ίδια τα ΚΕΠ.

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα περιμένω ως την Δευτέρα. Δε βιάζομαι τόσο πολύ να το αγοράσω αλλά δε μπορώ να καθυστερώ και τον Πωλητή. Εξ άλλου αυτοί είναι απατεώνες μας το έχουν αποδείξει πολλές φορές. Μπορεί να μην ισχύσει ποτέ. ¨Ολα για μόστρα γίνονται και για να ψαρώνουν αυτοί που τους ψηφίζουν. Να ξέρετε μόνο ότι σας πιάνουν κοροϊδα μια ζωή
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια απορία. Θα πάρω μια Alfa 33 του 1990 1186cc με 700 ευρώ. Δεν έχω όμως εισοδήματα, καθ'ότι φοιτητής. Μπορώ να την βγάλω στο όνομα μου ή θα με κυνηγάει η εφορία?? Ευχαριστώ...
Link to comment
Share on other sites

τελικά χρειάζεται και βεβέωση του Κτεο για να γίνει η μεταβίβαση. Σε περιπτωση όμως απωλέιας του ισχύοντος Δελτίου Τεχνικού Ελέγχου τι γίνεται? μπορεί να βγεί αντίγραφο. πέφτει πρόστιμο?
Link to comment
Share on other sites

Παρομοίως κι εγώ πρίν μία εβδομάδα που έκανα τη μεταβίβαση πλήρωσα 135€ για τα παράβολα :( Δεν ήξεραν απ' τα ΚΕΠ τίποτα περί κατάργησης.."Απλές φήμες", είπαν.. Τουλάχιστον ντάξει ήταν σχετικά γρήγορη η διαδικασία μιά και είχαμε όλα τα χαρτιά και απ' την ίδια μέρα είχα το τουτούνι μου :D
Link to comment
Share on other sites

Eδω και πολυ καιρο ακουσα στις ειδησεις οτι οι νομαρχιες η τα ΚΕΠ η εγω δεν ξερω ποιος αλλος,ζηταν το παραβολο μιας και δεν υπαρχει γραπτη εγκυκλιος για τη μη ζητηση τους.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, προχθές μεταβίβασα ένα αυτοκίνητο και πήγα κανονικά τα παράβολα στα ΚΕΠ. Χθες όμως που ξαναπήγα επειδή είχε γίνει κάποιο λάθος στο νομό στη νέα άδεια μου έδωσαν πίσω και τα παράβολα γιατί τους ήρθε πια η οδηγία πως καταργήθηκαν. Οπότε όσοι τα πλήρωσαν να πάνε μια βόλτα στα κεπ να ρωτήσουν και μετά στην εθνική να τα ακυρώσουν.
Link to comment
Share on other sites

πως θα γίνει αυτό ρε μεγάλε? εγω πχ. δεν εχω κάποια απόδειξη οτι πλήρωσα την κράτησε το μηχανολογικό. Επίσις η συναλλάγη έγινε μέσω μηχανήματος
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ πήγα στα ΚΕΠ και έδωσα τα παράβολα. Την επόμενη μέρα ξαναπήγα για άλλο λόγο με θυμήθηκε η υπάλληλος και μου τα έδωσε πίσω καθώς τους ήρθε μήνυμα πως καταργήθηκαν. Μετά πήγα στην εθνική που τα έβγαλα(και τυχαίνει να δουλεύω και ως ταμίας εκεί :p ), τα ακύρωσα και πήρα τα 165 πίσω. Πάντως επειδή ρώτησα το διευθυντή μου, μου είπε πως δεν υπάρχει ακόμη εγκύκλιος στην εθνική για τις επιστροφές. Αν σας τα δίνουν πίσω πάντως από τα ΚΕΠ πάτε στην εθνική που τα βγάλατε και ζητήστε ακύρωση(Off the record το τελευταίο παίζει να σας πούνε δεν ήρθε εγκύκλιος κτλ). Μιλήστε αρχικά με κάποιο προϊστάμενο και μετά πάτε ταμείο ώστε να μην περιμένετε άδικα σε περίπτωση που δεν γίνεται.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εσεις που εχετε κανει μεταβιβασεις και δεν πληρωσατε, πειτε τουλαχιστον σε ποια νομαρχια εγινε, αφου το θεμα εχει να κανει με νομαρχιες... το να μιλατε αοριστα δεν βοηθαει κανεναν... για να ξερει και ο κοσμος, μη παει σε ενα ΚΕΠ και του πουν να πληρωσει και σε αλλο ΚΕΠ ιδιας νομαρχιας δεν ζητησαν τιποτα...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...