Jump to content

Motorola A1200 (MING)


kavatzoulas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ένα κινητό που κάνει πάταγο (ακόμα).... είναι πχ το Ν95!

 

Με 600 ευρώ κάνω κι εγώ παταγο! Πάντως δεν γνωρίζω κανεναν γύρω μου να το έχει.

 

1) Eίναι δύσκολο στις εγκαταστάσεις προγραμμάτων κλπ;

 

Οι java ειναι πανέυκολες. Και όλες οι άλλες (εαν ασχοληθεις με αλλες εφαρμογες)

 

2) Όταν λες στην εικόνα κόβεις και ράβεις.. Μπορείς όμως να κάνεις και καλύτερη την ποιότητα;;;

 

Όχι βέβαια. Η κάμερα παραμένει μέτρια.

 

3) Με τον ήχο τι γίνεται;

 

Σαν τι μπορει να γινεται με εναν ηχο? Κανένα παράπονο.

 

4) Στο net έχει γρήγορη πλοήγηση; (αν και ακριβά θα μου βγαίνει αν μπαίνω από κινητό στο internet, σωστά;

 

Γρήγορη πλοήγηση. Χρέωση τρέχα γύρευε.

 

5) Μπορείς να βάλεις και ρυθμίσεις για τηλεόραση;

 

Δεν ειναι 3g. Υποψιάζομαι οτι το RealPlayer Μπορει να κάνει streaming απο Ιnternet αλλα χμφ. Θα κοστίζει.

 

Εσύ το έχεις φαντάζομαι.. Θεωρείς ότι έκανες την σωστή επιλογή; Θα ήθελες να το αλλάξεις;

 

Οχι δεν σκοπευω να το αλλαξω. Η οθόνη αφής ειναι μονόδρομος και ελπίζω να βγουν περισσότερα τέτοια μοντέλα στο μέλλον. Τα πλήκτρα τα σνομπάρω πλέον.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οk, thanks!! (Mε χαλάει λίγο η ανάλυση που είναι και ο κύριως λόγος που αλλάζω το δικό μου, αλλά έχει πολλά προτερήματα.. Δηλαδή για 2mp ειναι τόσο η ποιότητά του; Έχει κάποια διαφορά από 1,3mp? Μπορεί να συγκριθεί με 2mp πχ της SE? Αν ναι, τότε θα έχω ικανοποιηθεί πλήρως!)

 

@ ghostdoc:

Mπορεί να έχεις δίκιο, όμως νομίζω φίλε μου ότι δεν υποχρέωσα κανέναν να μου απαντήσει.. Αυτά.. :)

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν υποχρεωσες και ευχαριστως να βοηθησουμε αν και οπως μπορουμε. Απλως, με αφορμη τη βροχή των ερωτησεων σου εκανα ενα συντομο σχολιο για την αξία της ατομικης προσπαθειας και ενασχολησης, δεν επρόκειτο για προσωπικη αναφορα.

Να πω κι εγω τις πρωτες εντυπωσεις:

1. Από εμφάνιση σκίζει

2. Από διαστασεις και εργονομία επίσης σκίζει

3. Από ταχυτητα πολυ καλή, οχι κορυφαια

4. Πρακτικό και λειτουργικό μενού

5. Αξιοπρεπης και κατι παραπανω καμερα, δεν ειναι και leica..

6.ακουστικο πεντακαθαρο, μεγαφωνο μια χαρα.

7. ραδιοφωνο: απλα επαρκες, δεν ακουγεται ομως τοσο καθαρα οσο περιμενα

8. η μπαταρια φαινεται καλη, 2η μερα ψαξιματος και δεν επεσε καθολου, αν και εκανε κατι κουλα ο μετρητης, εφτασε μεχρι 20% και μετα 5% και ξαναγυρισε στο 100% :wacko:

9. συνδεση με pc και αλλα τηλεφωνα: εδω μου τα χαλασε. ουτε το λαπτοπ μπορεσε να το αναγνωρισει ακομη ουτε και τα αλλα μου δυο τηλεφωνα να επικοινωνησουν μεσω bluetooth, μυριζομαι προβλημα..

10. το πληκτρολογιο ειναι πολυ μικρο για ανδρικα δαχτυλα.

11.δεν παιζει mp4

 

γενικα και μεχρι τωρα η αισθηση μου ειναι θετικη, δε μετανοιωσα για την αγορα του. πιστευω πως οσοι ειναι κατασταλαγμενοι στο τι θελουν και κυριως αν δε ζητουν σουπερ λειτουργίες, θα ικανοποιηθουν.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

εχω κατι ακομα να προσθεσω στα οσα καλα του Α1200 που μ' εχει εντυπωσιασει, εκτος των οσων εχω γραψει μεχρι τωρα, εχω αποθηκευμενα 1400 sms και το userdatabase λεει ακομα 72%. Εντυπωσιακο θα ελεγα.

Και ας μην ξεχναμε οτι το χρησιμοποιω σαν μοναδικο τηλεφωνο εδω και 1 χρονο χωρις κανενα προβλημα και ειναι απο τα πρωτα χωρις αναβαθμιση λειτουργικου.

ΠΕΙΤΕ ΟΧΙ ΣΤΑ GREEKLISH!

ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ , ΤΟ SITE ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΟΛΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το βρηκα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Οποιος εχει Α1200 ξενο και θελει να μπορει να γραφει και να διαβαζει ελληνικα ας με ενημερωσει.

 

μπράβο ρε φίλε.τελικά εγ΄ω δεν κατάφερα και τίποτα, έσπασα και το κεφάλι μου και τελικά ζητάω help από εσένα. έριξα τα 3 αρχεία στο root από την κάρτα μνήμης , αλλά τίποτα. καμία ιδέα??????????????????:cry::cry::cry::cry::cry:επίσης θα ήθελα και λινκ από το smart assistance . τα άλλα τα έχω.

thanks in advance.

Link to comment
Share on other sites

5. Αξιοπρεπης και κατι παραπανω καμερα, δεν ειναι και leica..

9. συνδεση με pc και αλλα τηλεφωνα: εδω μου τα χαλασε. ουτε το λαπτοπ μπορεσε να το αναγνωρισει ακομη ουτε και τα αλλα μου δυο τηλεφωνα να επικοινωνησουν μεσω bluetooth, μυριζομαι προβλημα..

11.δεν παιζει mp4

 

5) Φίλος όταν λες αξιοπρεπής κάμερα, είναι όντως 2mp και σε ποιότητα; Συγκρίνεται με κάμερα SE? Από κάτι φώτο που είδα ότι βγάζει, δεν μου φάνηκε διαφορά από 1.3 mp..

9) Και τι θα κάνεις γι αυτό; Εννοώ είναι κάτι που λύνεται ή το κινητό είναι ελαττωματικό σ' αυτό το τομέα;

11) Kαι τότε τι παίζει? Μp4 είναι τα περισσότερα video! :O

 

Kαι μια extra δική μου ερώτηση..

Το καπάκι από πάνω, φθείρεται εύκολα; Εννοώ γρατζουνιές, θαμπάδα, μήπως φύγει με τράβηγμα, κλπ..

Link to comment
Share on other sites

Θέμα κατασκευής δε τίθεται. Απο τα πιό καλοφτιαγμένα. Καλού κακού να αποφεύγεις να το βάζεις στην τσέπη με τις πρόκες! Mp4 ΠΡΕΠΕΙ να παίζει σύμφωνα με τα specs του, αν και δεν το έχω καταφέρει ακόμα. Πιθανό να φταίει το RealPlayer. Κυκλοφορούν και άλλοι java mediaplayers. Προσωπικά προτμώ να μετατρέπω τα βίντεο σε .rm με τις οδηγίες στο modmymoto link που έχω παραθέσει λίγο παλιότερα. Άριστη ποιότητα.

H κάμερα είναι μεν καλούτσικη και πρακτική, αλλα όχι τόσο καλή όσο του K750 που είχα (και ακομα έχω). Ειναι μεν 2mp αλλα ζιπάρει τρομακτικά τις φώτο . Γύρω στα 200kb όταν το κ750 τις ζιπάρει στα 400kb. Γενικώς βρίσκω λίγο μουντά τα χρώματα των φώτο του.

Προβλήματα με bluetooth δεν έχω βρει ακομα ουτε ένα. Πολύ γρήγορη και η αναγνώριση του απο το PC στο δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ στην Ελλάδα πωλούνται θήκες μόνο για το προστατευτικό καπάκι, για να το βάλεις και να μην φαίνεται έτσι το πλαστικό;
Link to comment
Share on other sites

παιδια σας χαιρετω ολους!ειμαι και γω ενας νεος κατοχος του α1200!ειμαι αρκετα ευχαριστημενος απο το κινητο,και το μονο προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι πως δεν μπορω να το συνχρονισω με το pc(win xp sp2)μεσω USB.βλεπει μονο την καρτα μνημης σαν αφαιρουμενο δισκο.εγκατεστησα το λογισμικο απο το cd εκανε ενα update και ενω σε ενα μηνυμα λεει οτι γινετε εγκατασταση του κινητου στο pc μετα παπαλα.μου γραφει πως δεν βρεθηκε συσκευη!ξερει κανεις τι μπορει να φταιει?ευχαριστω εκ των προταιρων:happy:
Link to comment
Share on other sites

Φίλε καλορίζικο να 'ναι! Εγώ δεν θα σου πω για το πρόβλημά σου, γιατί δεν ξέρω, αλλά εσύ να μας πεις τις εντυπώσεις σου με λεπτομέριες!! Θέλω να τ' ακούω!! :happy:

 

ευχαριστω να σαι καλα:)λοιπον απο ντιζαιν σκιζει καμια σχεση που το εβλεπα σε φωτο.αφου να φανταστεις το παραγγειλα απο eshop χωρις καν να το εχω δει απο κοντα.αρκετα δυνατο ηχειο,αψογο ηχο στην συνομιλια,φοβερη υφη το πλαστικο γυρω απο το τηλ.και ιδιαιτερα στιβαρο πορτακι.μπαταρια απο εχθες που το φορτισα για πρωτη φορα με bluetooth πολυ σκαλισμα,ανοιχτο την νυχτα,ομιλια 10 λεπτα.επεσε στο 50%.θα στρωσει πιστευω.αυτα μεχρι τωρα.:shifty:

Link to comment
Share on other sites

παιδια σας χαιρετω ολους!ειμαι και γω ενας νεος κατοχος του α1200!ειμαι αρκετα ευχαριστημενος απο το κινητο,και το μονο προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι πως δεν μπορω να το συνχρονισω με το pc(win xp sp2)μεσω USB.βλεπει μονο την καρτα μνημης σαν αφαιρουμενο δισκο.εγκατεστησα το λογισμικο απο το cd εκανε ενα update και ενω σε ενα μηνυμα λεει οτι γινετε εγκατασταση του κινητου στο pc μετα παπαλα.μου γραφει πως δεν βρεθηκε συσκευη!ξερει κανεις τι μπορει να φταιει?ευχαριστω εκ των προταιρων:happy:

 

Πρέπει να ρυθμίσεις στο a1200 το USB σε λειτουργία modem για να έχεις επικοινωνία με το κινητό. Αλλιώς τα XP θα το βλέπουν ως απλό usb memory card.

 

Και κάτι που πρόσεξα πριν λίγο. Μπορεις να μιλάς κατα την διάρκεια της κλήσης ακόμα και ανάποδα. Έχοντας δλδ την οθόνη προς τα έξω και την μπαταρία προς το πρόσωπο. Το ακουστικό λειτουργεί double face!. Δεν το συζητώ για το δείκτη SAR σε τέτοια χρήση :-Ρ

Και ένα μικρό μείον για την κάμερα. Δεν απενεργοποιείται ο ήχος λήψης.

Link to comment
Share on other sites

Την φωτογραφική μηχανή δεν τη δοκίμασες ακόμα; Τα καλύτερα βρε συ αφήνεις αφήνεις για το τέλος! Αν θέλεις βάλε και καμιά φώτο αν τραβήξεις.. Αλλά μην παραλείψεις να μας πεις! Α! Video έχει, σωστά; Κάπου διάβασα ότι δεν.. :cry:
Link to comment
Share on other sites

weissheit:

-η καμερα μου φαινεται αρκετα καλη, σιγουρα καλυτερη απο 1.3 και ισως ελαχιστα καλυτερη απο 2. μην περιμενεις ομως θαυματα, ετσι; την δουλεια της ομως την κανει και βεβαια εχει και καλη επεξεργασία

-για το θεμα της συνδεσης, αντιμετωπιζω το ιδιο ακριβως προβλημα με τον nasos_79, δε γνωριζω αν η λυση που προτεινει ο Tthawth θα αποδωσει. παρεμπιπτόντως, αυτο με το double face δεν το ηξερα, θα το δοκιμασω, νασαι καλα!

- οσο για το καπακι, δυστυχως φθειρεται ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ, γρατζουνιες και τα υπολοιπα. στο ebay ή στο youtube χωρις να ειμαι σιγουρος ειχα δει παλιοτερα μια εξαιρετικη διαφανη θηκη που αγκαλιαζε υπεροχα το κινητο και το προστατευε πληρως. δυστυχως στο επισημο σαιτ και οπου αλλου εψαξα δεν υπαρχει. ελπιζω να βγει κατι συντομα, πριν δηλαδη αρχισει η φθορα

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

μπράβο ρε φίλε.τελικά εγ΄ω δεν κατάφερα και τίποτα, έσπασα και το κεφάλι μου και τελικά ζητάω help από εσένα. έριξα τα 3 αρχεία στο root από την κάρτα μνήμης , αλλά τίποτα. καμία ιδέα??????????????????:cry::cry::cry::cry::cry:επίσης θα ήθελα και λινκ από το smart assistance . τα άλλα τα έχω.

thanks in advance.

smartasst : http://www.motorolafans.com/forums/showthread.php?t=11699

 

τωρα σχετικα με τα ελληνικα 4 πραγραματα μπορει να φταινε

1.δεν εκανες κατι σωστα-το αποκλειω,ειναι τοσο απλο(περνας τα αρχεια και κανεις restart)Α!Και κατι σημαντικο,ελπιζω να μην πειραξες τα αρχεια με το notebook των windows.

2.κατι παιζει με το δικο σου /usr/languige/inputmethods/english_cn.kbd μπορει να ειναι διαφορετικο απο το δικο μου.Φανταζομαι οτι αν ηταν ετσι θα αλλαζε τουλαχιστον η γραμματοσειρα.Αλλαξε;

αν οχι για να εξαντλησουμε καθε εκδοχη δοκιμασε να αλλαξεις γραμματοσειρα μονο.δες εδω http://www.motorolafans.com/forums/showthread.php?t=7876

Αν ειναι ετσι αντιγραφεις το δικο σου /usr/languige/inputmethods/english_cn.kbd με το προγραμμα mystuff για να δουμε τι εχει μεσα

3.Μπορει να μην δεχεται εντολες απο startup.txt .Δοκιμασε να περασεις fonts με το τροπο που λεει εδω :http://www.motorolafans.com/forums/showthread.php?t=9946&highlight=startup1+font

Αν τα καταφερεις τοτε ο δρομος ανοιξε.Για να το περασεις αυτο το προγραμμα ομως θα πρεπει να μπορεις να τρεξεις καποιον .pkg installer.Μετα θα φτιαξουμε ενα script σε ενα .lin αρχειο και θα δινουμε απο κει την εντολη να τρεξει το ελληνικο πληκτρολογιο

4.Να μην δεχεται τιποτα -γενικα να μην δεχεται εντολες.Αν ειναι ετσι δεν θα μπορει να φορτωσει κανενα προγραμμα πλην java.Αλλαγη firmware

 

εχω καθε διαθεση να σε βοηθησω.Ψαξτο ομως και μονος σουκ, κανε και κανενα search στο http://www.motorolafans.com .Μη με ρωτας στοιχειωδη πραγματα οπως που θα βρεις το smart assistant.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2681837#post2681837

Oδηγος flashing για το Motorola A1200 (MING) ή πως να τρεχει επιπλεον εφαρμογες (εκτος απο τις Java που τρεχει ετσι κι' αλλιως)

Επιπλεον οδηγος για να φτιαξετε το δικο σας firmware

Link to comment
Share on other sites

παιδια το σημαντικοτερο ειναι να βαλεται screen protector.Ολα τα αλλα ειναι για μην γινει ασχημο.Ομως αν χαραχτει η οθονη τι θα κανεται;

 

κατι αλλο.Επαναλαμβανω οτι οσοι εχετε μη ελληνικο fw ειναι εντελως ακινδυνο να κανεται το κολπο που περιγραφω στο 166 και 172 post.

Ολα γινονται στη καρτα.Τιποτα δεν αλλαζει στη μνημη του κινητου.Αλλωστε αν το κανεται και μετα επανεκινησεται το κινητο χωρις καρτα δεν θα εχετε τιποτα απο τα περιγραφομενα

Δεν απενεργοποιείται ο ήχος λήψης.

κι ομως απενεργοποιειται(*.pkg)

Ειναι απιστευτες οι δυνατοτητες που εχει αυτο το κινητο.Χθες το εβαλα να μου κοψει απο ενα mp3 ενα συγκεκριμενο τμημα (και με fade in -fade out).Εκανε κανα 5/λεπτο ενω το ειχα κανει overclicking στα 416mhz αλλα το εκανε.

Και κατι αλλο η ram του ειναι 48 mb.Οσοι λενε οτι εχει free 1-2mb λενε τη μιση αληθεια.εχει και αλλα 20 MB τουλαχιστον cached.Η χρησιμοποιουμενη απο το συστημα ειναι γυρω στα 22-25 mb.Παρατηρησα οτι η free οσα προγραμματα και να τρεχεις παραμενει πανω απο 1 mb.Αυτη που πεφτει οταν τρεχεις προγραμματα ειναι η cached.Αλωστε μονο ο pixel viewer ειναι γυρω στα 4 mb.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2681837#post2681837

Oδηγος flashing για το Motorola A1200 (MING) ή πως να τρεχει επιπλεον εφαρμογες (εκτος απο τις Java που τρεχει ετσι κι' αλλιως)

Επιπλεον οδηγος για να φτιαξετε το δικο σας firmware

Link to comment
Share on other sites

φιλαράκο τελικά όλα ήτανε στο firmware . βάζωντας το τελευταίο ενημερωμένο ως δια μαγείας όλα δουλεψανε άψογα. να σε καλά . όσο για το πρόγραμμα που ζήτησα έχεις δίκιο γαιδουρια μου. ευχαριστώ πάντως ,

smartasst : http://www.motorolafans.com/forums/showthread.php?t=11699

 

τωρα σχετικα με τα ελληνικα 4 πραγραματα μπορει να φταινε

1.δεν εκανες κατι σωστα-το αποκλειω,ειναι τοσο απλο(περνας τα αρχεια και κανεις restart)Α!Και κατι σημαντικο,ελπιζω να μην πειραξες τα αρχεια με το notebook των windows.

2.κατι παιζει με το δικο σου /usr/languige/inputmethods/english_cn.kbd μπορει να ειναι διαφορετικο απο το δικο μου.Φανταζομαι οτι αν ηταν ετσι θα αλλαζε τουλαχιστον η γραμματοσειρα.Αλλαξε;

αν οχι για να εξαντλησουμε καθε εκδοχη δοκιμασε να αλλαξεις γραμματοσειρα μονο.δες εδω http://www.motorolafans.com/forums/showthread.php?t=7876

Αν ειναι ετσι αντιγραφεις το δικο σου /usr/languige/inputmethods/english_cn.kbd με το προγραμμα mystuff για να δουμε τι εχει μεσα

3.Μπορει να μην δεχεται εντολες απο startup.txt .Δοκιμασε να περασεις fonts με το τροπο που λεει εδω :http://www.motorolafans.com/forums/showthread.php?t=9946&highlight=startup1+font

Αν τα καταφερεις τοτε ο δρομος ανοιξε.Για να το περασεις αυτο το προγραμμα ομως θα πρεπει να μπορεις να τρεξεις καποιον .pkg installer.Μετα θα φτιαξουμε ενα script σε ενα .lin αρχειο και θα δινουμε απο κει την εντολη να τρεξει το ελληνικο πληκτρολογιο

4.Να μην δεχεται τιποτα -γενικα να μην δεχεται εντολες.Αν ειναι ετσι δεν θα μπορει να φορτωσει κανενα προγραμμα πλην java.Αλλαγη firmware

 

εχω καθε διαθεση να σε βοηθησω.Ψαξτο ομως και μονος σουκ, κανε και κανενα search στο http://www.motorolafans.com .Μη με ρωτας στοιχειωδη πραγματα οπως που θα βρεις το smart assistant.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ρυθμίσεις στο a1200 το USB σε λειτουργία modem

 

το εκανα μολις τωρα αλλα και παλι τπτ:( thnks για την απαντηση παντως.αν μπορει καποις που το εχει καταφερει ας μας πει πως γινετε,παντως κατι μου λεει πως θα εχουμε προβλημα με αυτο το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

κι ομως απενεργοποιειται(*.pkg)

 

Με αλλαγή Firmware το κινητό απελευθερώνεται απο πολλές χαζομάρες της ελληνικής έκδοσης. Όπως θα το αγοράσει κάποιος, ο ήχος δεν απενεργοποιείται. Για να μην μπερδεύουμε όσους θέλουν να το αγοράσουν. Προς το παρών δεν αλλάζω firmware. Όχι οτι δε με γαργαλάει το χεράκι μου να ακολουθήσω τις οδηγίες του macnick. Αλλα βλέπω οτι ακόμα και έτσι, το γουστάρω!

Κάτι που δεν έχω κατανοήσει, ειναι το εαν θα μπορώ να μεταγλωττίσω τα μενού ύστερα της αλλαγής σε p34. Μιλάω για τα μενού και όχι για το πληκτρολόγιο. Επίσης δεν κατάλαβα εαν τελικά θα υπάρχει πρόβλημα με το capslock και το shift!

 

Συναντησα κι εγω κάποιο προβληματάκι τις προάλλες με την σύνδεση. Έψαξα και βρήκα λύσεις άφθονες σε σχετικα faq στο net. Κάντε μια αναζητησούλα στο Google.

Link to comment
Share on other sites

φιλαράκο τελικά όλα ήτανε στο firmware . βάζωντας το τελευταίο ενημερωμένο ως δια μαγείας όλα δουλεψανε άψογα. να σε καλά . όσο για το πρόγραμμα που ζήτησα έχεις δίκιο γαιδουρια μου. ευχαριστώ πάντως ,

εισαι ο πρωτος,εκτος απο μενα που το εκανε.αυτο σημαινει οτι δεν ειναι μονο για το δικο μου firmware.πιο firmware εχεις;στο πληκτρολογιο ποιες γλωσσες υποστηριζει(χωρις το startup κτλ).

 

 

το εκανα μολις τωρα αλλα και παλι τπτ:( thnks για την απαντηση παντως.αν μπορει καποις που το εχει καταφερει ας μας πει πως γινετε,παντως κατι μου λεει πως θα εχουμε προβλημα με αυτο το θεμα.

δοκιμασε λιγο μεσα απο την εφαρμογη μοντεμ να τικαρεις την επιλογη αυτοματη συνδεση.μετα,αν δεν εχεις τιποτα περασμενο,δοκιμασε να κανεις ολικη διαγραφη στο κινητο-σε μενα δεν ξερω πως και γιατι αλλα αυτο επιασε.τελος δοκιμασε να απεγκαταστησεις τα παντα και να ξαναπερασεις(στο pc) και να δουλεψεις σε αλλη usb.Α δοκιμασε λιγο χωρις καρτα μνημης.

 

 

Screen protector που διάβασα, τι ακριβώς είναι, που το πουλάει, και πόσο;

ειναι μια σκληρη προστατευτικη μεμβρανη που κολας πανω στη touch screen.

αν θες να δουλευεις πανω στην οθονη χωρις φοβο ειναι η μονη λυση.

στο ebay οι 3 (χρειαζονται 3,οχι μονο 1 γιατι κι αυτη καποτε θα χαραχτει) μαζι με μεταφορα 6 €.ψαξε για 2,4 ιντζες

 

 

 

Προς το παρών δεν αλλάζω firmware.Κάτι που δεν έχω κατανοήσει, ειναι το εαν θα μπορώ να μεταγλωττίσω τα μενού ύστερα της αλλαγής σε p34. Επίσης δεν κατάλαβα εαν τελικά θα υπάρχει πρόβλημα με το capslock και το shift!

φιλε μου και πολυ καλα κανεις.αλλωστε και γω που αλλαξα νομιζεις τα προγραμματα που εβαλα τα χρησιμοποιω;απλα σε δουλεια να βρισκομαστε.ειμαι ενας χαζος ανθρωπος με ενα εξυπνο κινητο.ολοι οσοι λενε οτι το κινητο μου εχει την ταδε εφαρμογη και κανει το ταδε,εγω πιστευω οτι δεν την χρησιμοποιουν πανω απο 1 φορα το μηνα, η την χρησιμοποιουν για να πουν οι αλλοι: ωωωω!!!! τι χαζος ανθρωπος με τοσο εξυπνο κινητο!!!!

να φανταστεις αυτη τη στιγμη δεν εχω ουτε μια εφαρμογη φορτωμενη(ουτε καν java),εκανα μια χαζομαρα και εσβησα ενα αρχειο που καταγραφει(registry) ποια προγραμματα ειναι εγκατεστημενα στη καρτα-ειναι κρυφο-και δεν μπηκα καν στο κοπο να ξαναπερασω τα προγραμματα(τα εχω κρατησει)

τελικα το μονο που κερδιζεις ειναι η χαρα της δημιουργιας.επρεπε να με δεις οταν καταφερα μετα απο 3-4 ξενυχτια στο κοντινο internet cafe να γραψω Δ ενω πατουσα το D(οσο κι αν φενεται απιστευτο δεν εχω ουτε ειχα ποτε μου δικο μου pc.δεν περνω απο αποψη,ξερω οτι αν παρω θα καω πολυ ασχημα.)ενοιωσα οπως στο λυκειο μετα απο τη λυση μιας πανδυσκολης ασκησεις που την ελυνα μετα απο ωρες προσπαθειας.το πιο αστειο της υποθεσης ειναι οτι ψαχνω για πληροφοριες σε forum γραμμενα στα αγγλικα,ενω στα αγγλικα ειμαι σχεδον ασχετος.

 

στο θεμα μας τωρα:γινεται να μεταγλωτιστουν τα μενου αλλα ειναι μανικι και δεν ξερω καν ποια αρχεια πρεπει να αλλαξεις.νομιζω ειναι κατι αρχεια με καταληξη .ts .μου φενεται πολυ προσπαθεια για το τιποτα.

αυτη τη στιγμη επειδη το firmware που εχω εχει μονο αγγλικα αναγκαζομε να κλεβω τις 2 απο τις 4 εικονες του αγγλικου πληκτρολογιου για τα ελληνικα.ετσι για να γραψεις κεφαλαια(ειτε αγγλικα ειτε ελληνικα ) πρεπει να πατας πριν απο καθε γραμμα το shift.εχει και κινεζικα αλλα αυτα γραφονται με διαφορετικο-πιο συνθετο τροπο και δεν γινεται να κλεψω απο κει.

 

 

 

 

κατι τελευταιο.γιατι ενω οταν γραφω με quick reply ολα εμφανιζονται ενταξει,ενω αν γραψω με παραθεση(εδω εχω κανει copy-paste τις παραθεσεις) φενονται κινεζικα .γραφω απο το a1200 παντα με unicode

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2681837#post2681837

Oδηγος flashing για το Motorola A1200 (MING) ή πως να τρεχει επιπλεον εφαρμογες (εκτος απο τις Java που τρεχει ετσι κι' αλλιως)

Επιπλεον οδηγος για να φτιαξετε το δικο σας firmware

Link to comment
Share on other sites

πραγματι, εφταιγε η ρυθμιση του τηλεφωνου που επρεπε να τεθει ως modem προκειμενου να αναγνωριστει και να λειτουργησει το phone tools. τωρα λειτουργει αψογα. μαλιστα εχει πολυ ενδιαφερον interface και πολλες χρησιμες λειτουργιες.

ευχαριστω τα μελη για την υποδειξη.

-Λοιπον αυτο το τηλεφωνο μου αρεσει ολοενα και περισσοτερο οσο το ανακαλυπτω.

-κατι ελαφρως αρνητικο που προσεξα ειναι οτι η αναφορα παραδοσης μπορει να ενεργοποιηθει μονο κατα τη δημιουργία νεου μηνυματος και οχι πριν. δηλαδη πρεπει καθε φορα και σε καθε μηνυμα να το επιλεγεις και οχι γενικα απο πριν και για ολα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφερον: πολυ λιτο (εως φτωχο) αλλα και πολυ γρηγορο. δεν ειμαι σιγουρος αν το προτιμω απο τα υπολοιπα, θα εξαρτηθει απο τα προγραμματα που μπορει να δεχτει, ακουω οτι προς το παρον ειναι λιγα αλλα ολοενα και πληθαινουν

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν το θεωρείς μια λάθος επιλογή γι αυτό το λειτουργικό αλλά επειδή δεν είναι και symbian; Ολοένα και πληθαίνουν ε; Πάντως έψαξα, πολύ ελάχιστα πραγματικά τα προγράμματα.. Και η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω αν θέλω να είναι "πλούσιο και αργό" ή "φτωχό και γρήγορο" :O
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε λιγο μεσα απο την εφαρμογη μοντεμ να τικαρεις την επιλογη αυτοματη συνδεση.μετα,αν δεν εχεις τιποτα περασμενο,δοκιμασε να κανεις ολικη διαγραφη στο κινητο-σε μενα δεν ξερω πως και γιατι αλλα αυτο επιασε.τελος δοκιμασε να απεγκαταστησεις τα παντα και να ξαναπερασεις(στο pc) και να δουλεψεις σε αλλη usb.Α δοκιμασε λιγο χωρις καρτα μνημης.

 

 

:lol::lol: ευχαριστω πολυ φιλε macnick!εκανα οτι μου ειπες και ολα ok :) θα ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο.οταν το καπακι ειναι κλειστο και πατησω το μεσαιο αριστερο πληκτρο εμφανιζετε ενα menu.σ αυτο ειναι ειναι δυνατον να γινει ρυθμιση για το τι θα εμφανιζει?π.χ. τελευταιες κλησεις,επαφες κ.α)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola A1200 (MING)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...