Jump to content

Αστυνομικές και Στρατιωτικές Σχολές


Cloud
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγώ σε κανά δυο βδομάδες θα συνεννοηθώ με προπονητή να ξεκινήσω σιγά σιγά...αν και στο σχολείο που δοκίμασα μήκος και σφαίρα δεν είχα πρόβλημα....το χιλιάρι χρειάζεται τώρα και νομίζω είμαι καλά...

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

To χιλιαρι θελει οντως προσπαθεια.Δεν ειναι και οτι πιο ευκολο να το ξερεις.

 

το 100αρι θες να πεις... :confused:

Link to comment
Share on other sites

τα 1000 m ρε παιδιά....δεν ξεκίνησα ακόμα προετοιμασία...αλλά μέχρι πριν απο ένα χρόνο που ήμουνα σε φόρμα, το έβγαζα άνετα...τώρα έχω σκουριάσει λίγο γι'αυτό το φοβάμαι:lol:

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

to 1000ari thelei na pei (1km)

 

πιστευω πως ειναι ποιο δυσκολο να βγαλεις το 100αρι παρα το 1000αρι... εχω διαβασει προκυρηξεις και ξερω τους χρονους οποτε κατα την γνωμη μου 1000 φορες καλύτερα 1000αρι :D ... whatever..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ασε τι πιστευεις.Μετα τον δευτερο γυρω στο γηπεδο οταν θα εχεις αλλα 200 ολοκληρα μετρα να κανεις και με την ζεστη που θα επικρατει εκεινη την περιοδο (γιατι οι αθλητικες δοκιμασιες γινονται απο 20-25 ιουνιου εως και 10-15 ιουλιου)τοτε θα καταλαβεις τι ειναι πιο δυσκολο και τι οχι , οπως επισης και οτι το 99% των ατομων που κοβονται , κοβονται στο 1000αρι.Εσυ το δοκιμασες η απλα το "πιστευεις" αυτο ?

 

Sugz ο γενικος κανονας ειναι οτι η αντοχη αυξανεται γρηγορα αρκει να καταβαλεις προσπαθεια.Αρχικα θα δυσκολευτεις μην νομιζεις δηλαδη οτι την πρωτη φορα που θα πας να τρεξεις θα το βγαλεις...

Κανε προπονησεις αλλα μην αγχωνεσαι εχεις καιρο ακομα μπροστα σου ομως ΜΗΝ το αμελησεις.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ασε τι πιστευεις.Μετα τον δευτερο γυρω στο γηπεδο οταν θα εχεις αλλα 200 ολοκληρα μετρα να κανεις και με την ζεστη που θα επικρατει εκεινη την περιοδο (γιατι οι αθλητικες δοκιμασιες γινονται απο 20-25 ιουνιου εως και 10-15 ιουλιου)τοτε θα καταλαβεις τι ειναι πιο δυσκολο και τι οχι , οπως επισης και οτι το 99% των ατομων που κοβονται , κοβονται στο 1000αρι.Εσυ το δοκιμασες η απλα το "πιστευεις" αυτο ?

 

Sugz ο γενικος κανονας ειναι οτι η αντοχη αυξανεται γρηγορα αρκει να καταβαλεις προσπαθεια.Αρχικα θα δυσκολευτεις μην νομιζεις δηλαδη οτι την πρωτη φορα που θα πας να τρεξεις θα το βγαλεις...

Κανε προπονησεις αλλα μην αγχωνεσαι εχεις καιρο ακομα μπροστα σου ομως ΜΗΝ το αμελησεις.

 

Φυσικά δεν πρόκειται να το αμελήσω...και τα γνωρίζω αρκετά καλά αυτα με την αντοχή οπότε μην ανησυχείς:) να ρωτήσω και κάτι άλλο....όλα τα αθλήματα τα κάνεις μπαμ και κάτω την ημέρα που τα δείνεις;ή υπάρχει κάποια διαφορά ώρας μεταξύ του κάθε αθλήματος;:rolleyes:

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μπαμ και κατω το ενα μετα το αλλο.Σε χωριζουνε σε ομαδες και τα κανεις το ενα μετα το αλλο.Στην ουσια υπαρχει περιπου ενα 10λεπτο αντε 15λεπτο μαξιμουμ διαφορα απο το ενα αθλημα στο αλλο εως οτου δηλαδη τελειωσουνε ολα τα γκρουπ.
Link to comment
Share on other sites

Τα υπολοιπα μηκος κτλ...βγαινουν ανετα??

 

εγώ πάντως που δοκίμασα στο σχολείο δεν είχα πρόβλημα...ειδικά αν αναλογιστείς ότι όταν ήμουνα τετάρτη δημοτικού που πήγαινα στίβο, το ρεκόρ μου στο μήκος ήταν 3.33 :P

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μήπως μπορεί να μου πει κάποιος τα αθλήματα για αστυνομία και στρατιωτικές σχολές;
only crossfit...
Link to comment
Share on other sites

Φιλε ασε τι πιστευεις.Μετα τον δευτερο γυρω στο γηπεδο οταν θα εχεις αλλα 200 ολοκληρα μετρα να κανεις και με την ζεστη που θα επικρατει εκεινη την περιοδο (γιατι οι αθλητικες δοκιμασιες γινονται απο 20-25 ιουνιου εως και 10-15 ιουλιου)τοτε θα καταλαβεις τι ειναι πιο δυσκολο και τι οχι , οπως επισης και οτι το 99% των ατομων που κοβονται , κοβονται στο 1000αρι.Εσυ το δοκιμασες η απλα το "πιστευεις" αυτο ?

 

Sugz ο γενικος κανονας ειναι οτι η αντοχη αυξανεται γρηγορα αρκει να καταβαλεις προσπαθεια.Αρχικα θα δυσκολευτεις μην νομιζεις δηλαδη οτι την πρωτη φορα που θα πας να τρεξεις θα το βγαλεις...

Κανε προπονησεις αλλα μην αγχωνεσαι εχεις καιρο ακομα μπροστα σου ομως ΜΗΝ το αμελησεις.

 

το εχω δοκιμάσει... καλοκαίρι... μονος φυσικά οχι για να μπω στην Αστυφυλάκων

 

παιδιά μήπως μπορεί να μου πει κάποιος τα αθλήματα για αστυνομία και στρατιωτικές σχολές;

 

για την αστυνομία ειναι τα εξής:

 

Για τον έλεγχο της αθλητικής επίδοσης οι υποψήφιοι (άνδρες - γυναίκες) υποβάλλονται στα εξής αγωνίσματα:

 

1. Δρόμος 100 μ. σε χρόνο 16'' (μία προσπάθεια).

2. Δρόμος 1000 μ. σε χρόνο 4' και 20 ' ' (μία προσπάθεια).

3. Άλμα σε ύψος με φόρα τουλάχιστον 1,00 μ. (τρεις προσπάθειες).

4. Άλμα σε μήκος με φόρα τουλάχιστον 3,60 μ. (τρεις προσπάθειες).

Ρίψη σφαίρας (7,275 χλγ.) σε απόσταση τουλάχιστον 4,50 μ., ως μέσο όρο ρίψης με το δεξί και το αριστερό χέρι ανά προσπάθεια (τρεις προσπάθειες ανά χέρι).

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πολλά χρόνια ασχολούμαι με τον αθλητισμό και έχω δει πολλά άτομα να θέλουν να μπουν σε αστυνομικές/στρατιωτικές σχολές και να ξεκινάνε προπονήσεις σε συλλόγους ένα έχω να πω για αυτούς που λένε για τα όρια (αν και μπορεί κάποιοι να θυμώσουν με αυτά που θα πω αλλά.....αυτή είναι η αλήθεια!):

 

-Αν υπάρχει άτομο που δεν μπορεί να κάνει αυτές τις επιδόσεις ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να μπει σε αυτές τις σχολές!Τα όρια ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΓΕΛΟΙΑ για άτομα που πρέπει να είναι σε τέτοιες σχολές(όσον αφορά τις σωματικές ικανότητες)!

 

-Κάποιοι καταλάβετε κάτι.....κάποιες σχολές ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΚΑΙ ΑΠΑΙΤΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ!

 

Και αν θέλετε να σας πω για τις δοκιμασίες συγκερκιμένα πράγματα:

-16'' στα 100.....ε καλά τώρα....περπατώντας βγαίνει!Μην τρελαθούμε!

-Μόνο ο δρόμος 1000μ. είναι το πιο "δύσκολο" από τα 4 αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι όντως είναι δύσκολο!Λίγη προσπάθεια θέλει και βγήκε!Τώρα αν κάποιος δεν το έχει καθόλου.....sorry κιόλας αλλά ας διαλέξει κάτι άλλο γιατί πολύ απλά.....δεν είναι για αυτόν!

-Ύψος 1μ.;;;;Θέλετε να το σχολιάσω τώρα;;;Το ύψος της λεκάνης (εννοώ στο σώμα!!!) μας είναι περίπου τόσο!ΕΛΕΟΣ!

-Μήκος 3.60.....μόνο 2-3 βήματα να πάρεις για φόρα (για να μην πω απλώς βήμα-άλμα) είσαι καλυμένος!!!

-Αν δεν μπορείς να πετάξεις την σφαίρα 4.50μ. τότε άσε τα όπλα και πιάσε τα μολύβια!Απλώς δεν το έχεις και αυτό!!!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ασε τι πιστευεις.Μετα τον δευτερο γυρω στο γηπεδο οταν θα εχεις αλλα 200 ολοκληρα μετρα να κανεις και με την ζεστη που θα επικρατει εκεινη την περιοδο (γιατι οι αθλητικες δοκιμασιες γινονται απο 20-25 ιουνιου εως και 10-15 ιουλιου)τοτε θα καταλαβεις τι ειναι πιο δυσκολο και τι οχι , οπως επισης και οτι το 99% των ατομων που κοβονται , κοβονται στο 1000αρι.Εσυ το δοκιμασες η απλα το "πιστευεις" αυτο ?

 

Sugz ο γενικος κανονας ειναι οτι η αντοχη αυξανεται γρηγορα αρκει να καταβαλεις προσπαθεια.Αρχικα θα δυσκολευτεις μην νομιζεις δηλαδη οτι την πρωτη φορα που θα πας να τρεξεις θα το βγαλεις...

Κανε προπονησεις αλλα μην αγχωνεσαι εχεις καιρο ακομα μπροστα σου ομως ΜΗΝ το αμελησεις.

Έτσι είναι. Και εγώ τα δωσα αυτά όταν ήμουν υποψήφιος για ΣΣΑΣ.

Το μόνο που θέλει κάπως προπόνηση είναι το 1000άρι. 100άρια, μήκη και τα υπόλοιπα είναι της πλάκας ιστορίας. Οποιοσδήποτε φυσιολογικός άνθρωπος τα βγάζει.

Για το 1000άρι, ένας φυσιλογικός νέος που τρέχει που και που, παίζει κανα μπασκετάκι ή κανα 5χ5 μια φορά την εβδομάδα το βγάζει για πλάκα. Απλά θέλει να πας να το κάνεις 2-3 φορές για να ξέρεις τον ρυθμό με τον οποίο πρέπει να τρέχεις. Μη τα δώσεις όλα στην αρχή και κλατάρεις στο τέλος. Ή μην πας πολύ χαλαρά και δεν σου φτάσει ο χρόνος.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι. Και εγώ τα δωσα αυτά όταν ήμουν υποψήφιος για ΣΣΑΣ.

 

 

Σόρρυ κιόλας αν γίνομαι αδιάκριτος αλλά πέρασες?

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Επειδή πολλά χρόνια ασχολούμαι με τον αθλητισμό και έχω δει πολλά άτομα να θέλουν να μπουν σε αστυνομικές/στρατιωτικές σχολές και να ξεκινάνε προπονήσεις σε συλλόγους ένα έχω να πω για αυτούς που λένε για τα όρια (αν και μπορεί κάποιοι να θυμώσουν με αυτά που θα πω αλλά.....αυτή είναι η αλήθεια!):

 

-Αν υπάρχει άτομο που δεν μπορεί να κάνει αυτές τις επιδόσεις ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να μπει σε αυτές τις σχολές!Τα όρια ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΓΕΛΟΙΑ για άτομα που πρέπει να είναι σε τέτοιες σχολές(όσον αφορά τις σωματικές ικανότητες)!

 

-Κάποιοι καταλάβετε κάτι.....κάποιες σχολές ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΚΑΙ ΑΠΑΙΤΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ!

 

Και αν θέλετε να σας πω για τις δοκιμασίες συγκερκιμένα πράγματα:

-16'' στα 100.....ε καλά τώρα....περπατώντας βγαίνει!Μην τρελαθούμε!

-Μόνο ο δρόμος 1000μ. είναι το πιο "δύσκολο" από τα 4 αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι όντως είναι δύσκολο!Λίγη προσπάθεια θέλει και βγήκε!Τώρα αν κάποιος δεν το έχει καθόλου.....sorry κιόλας αλλά ας διαλέξει κάτι άλλο γιατί πολύ απλά.....δεν είναι για αυτόν!

-Ύψος 1μ.;;;;Θέλετε να το σχολιάσω τώρα;;;Το ύψος της λεκάνης (εννοώ στο σώμα!!!) μας είναι περίπου τόσο!ΕΛΕΟΣ!

-Μήκος 3.60.....μόνο 2-3 βήματα να πάρεις για φόρα (για να μην πω απλώς βήμα-άλμα) είσαι καλυμένος!!!

-Αν δεν μπορείς να πετάξεις την σφαίρα 4.50μ. τότε άσε τα όπλα και πιάσε τα μολύβια!Απλώς δεν το έχεις και αυτό!!!

 

Συμφωνώ απολύτως , αμα δεν εχεις φυσικη φυσικη κατασταση αστο καλυτερα , και να περασεις θα δεινοπαθησεις εκει μεσα

LAZIO IRRIDUCIBILI CURVA NORD

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε μολις τα ειπανε πιο πανω...

 

Λοιπον ΚΑΝΕΝΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑ δεν ειναι γελοιο.Μην εχετε αυτην την μηδενιστικη λογικη οτι κατι ειναι "γελοιο".Τιποτα δεν ειναι γελοιο.Για καποιον που εχει φυσικη κατασταση ναι ειναι ΕΥΚΟΛΑ για τον μεσο ομως ορο το 1000αρι σε "τεντωνει" πιστεψε με...Δεν ειναι οτι εγω προσωπικα αντιμετωπισα προβλημα αλλα ειδα 2-3 ατομα που επεσαν κατω και βογκουσανε μετα το 1000αρι οπως και αλλα ατομα να συνεχιζουν κοντευοντας να λιποθυμησουν η και αλλους που αρχισαν να παιρνουν βαθιες ανασες απο τον πρωτο κιολας γυρο.Για αυτο ενα σας λεω παιδια , μην διχνεται καμια υποτιμηση σε αυτα τα αθληματα ειδικα στα 1.000 μετρα.Και στο 100αρι δεν πας "σταματημενος" ενταξει...Τα αλλα τα αγωνισματα ομολογουμενος ειναι ευκολα.

 

Θελω να πω εδω για καποιον που εκανε μια σωστη παρατηρηση πως οποιος δεν μπορει να βγαλει τα αθληματα ΕΣΤΩ και μετα απο προπονηση καλυτερα να μην ερθει αστυφυλακων.Γιατι εκει θα πρεπει να τρεχει 2-3 χιλιομετρα με οπλα χιαστη , αναταση και προταση και να παιρνει ενδιαμεσα καμψεις.Να ξερετε παιδια ομως οτι μετα την βασικη εκπαιδευση σας ξαφνικα θα παρατηρησετε οτι η αντοχη σας θα εχει ανεβει τρομακτικα.Πχ εγω αρχικα μπορουσα με τζοκινγκ με εναν ρυθμο τυπου.. 2.30 τον γυρο να βγαλω 5-6 γυρους.Τωρα βγαζω με τον ιδιο ρυθμο 11 και 12...

 

ΟΜΩΣ ΤΟ ΠΙΟ ΚΥΡΙΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ!!!!!Καλη επιτυχια! :lol:

Link to comment
Share on other sites

τα αγωνίσματα για την αστυνομία τα ξερει κανείς;

 

τρέλα πουλάς;

 

σου τα ξαναλέω... και στελνω και PM...

 

Για τον έλεγχο της αθλητικής επίδοσης οι υποψήφιοι (άνδρες - γυναίκες) υποβάλλονται στα εξής αγωνίσματα:

 

1. Δρόμος 100 μ. σε χρόνο 16'' (μία προσπάθεια).

2. Δρόμος 1000 μ. σε χρόνο 4' και 20 ' ' (μία προσπάθεια).

3. Άλμα σε ύψος με φόρα τουλάχιστον 1,00 μ. (τρεις προσπάθειες).

4. Άλμα σε μήκος με φόρα τουλάχιστον 3,60 μ. (τρεις προσπάθειες).

Ρίψη σφαίρας (7,275 χλγ.) σε απόσταση τουλάχιστον 4,50 μ., ως μέσο όρο ρίψης με το δεξί και το αριστερό χέρι ανά προσπάθεια (τρεις προσπάθειες ανά χέρι).

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε μολις τα ειπανε πιο πανω...

 

Θελω να πω εδω για καποιον που εκανε μια σωστη παρατηρηση πως οποιος δεν μπορει να βγαλει τα αθληματα ΕΣΤΩ και μετα απο προπονηση καλυτερα να μην ερθει αστυφυλακων.Γιατι εκει θα πρεπει να τρεχει 2-3 χιλιομετρα με οπλα χιαστη , αναταση και προταση και να παιρνει ενδιαμεσα καμψεις.Να ξερετε παιδια ομως οτι μετα την βασικη εκπαιδευση σας ξαφνικα θα παρατηρησετε οτι η αντοχη σας θα εχει ανεβει τρομακτικα.Πχ εγω αρχικα μπορουσα με τζοκινγκ με εναν ρυθμο τυπου.. 2.30 τον γυρο να βγαλω 5-6 γυρους.Τωρα βγαζω με τον ιδιο ρυθμο 11 και 12...

 

ΟΜΩΣ ΤΟ ΠΙΟ ΚΥΡΙΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ!!!!!Καλη επιτυχια! :lol:

 

Χαλαρωσε λιγο μην τα κανεις τοσο τραγικα ,αν δεν παει στην ιδια σχολη με εσενα θα πιστευα οτι εχεις γίνει μαραθωνοδρος και οτι λιωνεις στις καμψεις ,αμφιβαλω για τα 2-3 χλμ ,μονο στο πεδιο βολης και αν επικεφαλης ειναι ο Παπαρας το τρεξιμο να ψιλοφτασει σε αυτο το επιπεδο για τις καμψεις αν δεν θελεις ή δεν μπορεις να κανεις τοσες απλως ξαπλωνεις στην ασφαλτο οπως κανουν και σχεδον ολες οι δοκιμισες και δεν τους λεει και κανενας τπτ[4-5 εκπαιδευτικες βολες προβλεπονται το χρονο αν θυμαμαι καλα ] Οσο αναφορα την φυσικη κατασταση παραπανω απο τους μισους φευγουν για πρακτικη με 5-10 παραπανισια κιλα αυτο νομιζω τα λεει ολα .

http://i30.photobucket.com/albums/c328/amyntas/astra123.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...