Jump to content

Διαβατήρια


swiffer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

egw taksidepsa kanonika me to palio mou diabatiriaki ! ;) cool!

kai oxi se xwra eyropaikis enosis! ;)

Και που ειναι το περιεργο;

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 612
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

egw taksidepsa kanonika me to palio mou diabatiriaki ! ;) cool!

kai oxi se xwra eyropaikis enosis! ;)

μα με τα παλιά τύπου διαβατήρια ΔΕΝ θα μπορείς από 1/1/2007 :blink: :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Το μονο κακο που βρισκω στην ολη υποθεση ειναι τα λιγοστα αρμοδια αστυνομικα τμηματα. Για ολοκληρη την Θεσσαλονικη υπαρχουν 4 μονο. Και φυσικα ως κλασικοι Ελληνες, θα τρεξουμε να τα αντικαταστησουμε τελευταια στιγμη. Προβλεπω μεγαλο πανικο τον ερχομενο Δεκεμβριο...

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

egw taksidepsa kanonika me to palio mou diabatiriaki ! ;) cool!

kai oxi se xwra eyropaikis enosis! ;)

 

Από 31/12/2006 είπε το παιδί. Δλδ το παλιό σου ισχύει ακόμα για 11.5 μήνες...

Link to comment
Share on other sites

μαλλον γιατι ο ΟΓΑ δεν εχει εισφορές απο τους ασφαλισμένους του (ή εχει μικρες εισφορές) οπότε καπως πρεπει να πληρωθούν και οι συντάξεις του ΟΓΑ,

δηλαδη των αγροτών (εκείνα τα υπερογκα ποσα των 100ευρω/μηνα...)

Οι μόνοι που παίρνουν 100 ευρώ απ'τον ΟΓΑ είναι αυτοί που δεν έδωσαν δεκάρα στη ζωή τους ασφάλιστρα και παίρνουν τζάμπα περίθαλψη-φάρμακα και μποναμά από την τσέπη σου(μας). Όσοι πλήρωσαν ένα μικροποσό παίρνουν 500.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το μονο κακο που βρισκω στην ολη υποθεση ειναι τα λιγοστα αρμοδια αστυνομικα τμηματα. Για ολοκληρη την Θεσσαλονικη υπαρχουν 4 μονο. Και φυσικα ως κλασικοι Ελληνες, θα τρεξουμε να τα αντικαταστησουμε τελευταια στιγμη. Προβλεπω μεγαλο πανικο τον ερχομενο Δεκεμβριο...

Δεδομένω ότι σε όλες τις γειτονικές χώρες των Βαλκανίων και στην ΕΕ των 25 δεν χρειάζεται διαβατήριο, προβλέπω μεγάλο πανικό στις εφορίες για τα τέλη κυκλοφορίας τον επόμενο Δεκέμβριο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η κατασταση με τα διαβατηρια εχει φτασει στο απροχωρητο...σημερα εκανα το δρομολογιο αστυνομικο τμημα-φωτογραφειο 6 φορες σε 3 ωρες,σε μια αποσταση που ειναι περιπου 1 χιλιομετρο για καθε φορα...βαλτε 1.000 επι 6=6 χιλιομετρα εκανα για το...τιποτα!!!:mad:

 

Ας τα παρουμε ομως απ'την αρχη...στην αρχη,τους πηγα κατι φωτο που μου τις εβγαλαν "πολυ φωτεινες".Ξαναπαω,ξαναβγαζω νεες φωτο & αυτη τη φορα μου τις βρηκαν...μικορτερες κατα...10 χιλιοστα!!!Ναι,καλα ακουσατε!Ηταν 5,90 επι 4 εκατοστα,ενω πρεπει να ειναι 6 επι 4!:rolleyes: Ξανα νεο δρομολογιο λοιπον,αλλα κι αυτη τη φορα τζιφος.Ενω οι διαστασεις ηταν απολυτα σωστες,οι...ξερολες μπατσοι εβγαλαν οτι δεν πρεπει να υπαρχει καμια σκια & ιχνος φωτισμου στη φωτο!!!:blink:

 

Και ερωτω:πώς ειναι δυνατον σε εσωτερικο χωρο,με φλας & με προβολεις(οπως υπαρχουν στα φωτογραφικα στουντιο),να βγει φωτο χωρις ιχνος φωτος πχ. στο μετωπο ή στο μαγουλο???Επισης θελουν η φωτογραφια να ειναι τραβηγμενη ψηφιακα αλλα εκτυπωμενη σε...χημικο χαρτι υψηλης ποιοτητας!!!:blink: Τελος,πρεπει ηαποσταση μεταξυ των αυτιων,των ματιων & των ωμων να ειναι συγκεκριμενη,ενω οι...ελιες,αν υπαρχουν στο προσωπο,δεν πρεπει να φαινονται πολυ!!!:lol: :mad: Μη γελατε,το ειπαν κι αυτο σε καποιον αλλον!

 

Ενω οι οδηγιες γραφουν οτι "οι σκιες & το φως δεν πρεπει να αλλοιωνουν τα χαρακτηριστικα του προσωπου",οι καραγκιοζηδες οι αστυνομικοι θελουν σωνει & καλα να μη φαινεται...ουτε ρυτιδα στη φωτο & να ειναι μεν φωτεινη,αλλα χωρις φως!!!:blink: :rolleyes:

 

Φυσικα,για να βγει μια τετοια φωτο πρεπει καποιος να...παλευει ωρες,μπορει & μερες,ενω οι επαγγελματιες φωτογραφοι ειναι κατηγορηματικοι,οτι οπως ακριβως τις ζητανε οι στυνομικοι,δεν μπορουν να τις βγαλουν τις φωτο!Και δωστου οι γελοιοι μπατσοι,παντελως ασχετοι με φωτογραφια,να μετρανε & να ξαναμετρανε με...υποχιλιοστομετρο τις διαστασεις & να "κοβουν' φωτο για μισο χιλιοστο,δωστου να κοροιδευουν τον κοσμο & δωστου ν'αγανακτουν ολοι & να ταλαιπωρουνται,αφου υπηρχαν ατομα που γυριζαν στους δρομους απ'τις 9 το πρωι & μεχρι τις 4 δεν ειχαν καταφερει να βγαλουν τη "σωστη" φωτο!!!

 

Φυσικα & οι φωτογραφοι δεν ειναι αμοιροι των ευθυνων τους...ομως θα επρεπε το κρατος να εχει δωσει σαφεις οδηγιες εξαρχης,να υπαρχει τουλαχιστον ενας αστυνομικος σχετικος με το θεμα για να μη γινεται ολο αυτο το μπαχαλο.Αλλα στο κωλοκρατος που ζουμε,τι περιμενεις?:mad:

 

Να πεταξω & την κακια μου?Για να βγαλουν τη φωτο στο νεο διαβατηριο του Παπουλια,τον ταλαιπωρησανε ετσι?Ή τη φωτο οποιουδηποτε πολιτικου/αστυνομικου κλπ?Ε ρε ξυλο που θελουνε...:mad:

Link to comment
Share on other sites

Στην Αγγλια, σε καθε ταχυδρομειο, υπαρχουν οι γνωστοι θαλαμοι φωτογραφιων. Υπαρχει η επιλογη για ειδικες φωτογραφιες διαβατηριου. ΟΛΟΙ οι Αγγλοι σε τετοια μηχανηματα πανε για να βγαλουν φωτογραφιες διαβατηριου. Εμεις δηλαδη σε φωτογραφο, και παλι προβληματικες; Εγω παντως βγηκα στο μηχανημα, τις εστειλα και ολα καλα! Τωρα το μονο που μενει ειναι ξανα παω στο Λονδινο να το παραλαβω...

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος οτι οι ελληνικες αρχες θα δεχτουν τις φωτογραφιες απ'το αυτοματο μηχανημα?:worry: Εμενα κατι τετοιο μου το αποκλεισε κατηγορηματικα ο διευθυντης στην εκδοση διαβατηριων...μαλιστα,δεν εκανε δεκτες ουτε τις δικες μου,παρολο που απο πισω εγραφε το χαρτι "Olympus Passport Paper"...:mad: θελουν λεει μονο χαρτι "υψηλης ποιοτητας"...:rolleyes: τωρα τι εννοουν μ'αυτο...:mad:
Link to comment
Share on other sites

na rothso kati

kapou eixa diabasei oti mporoume na tis dosoume kai hlektronika tis fotografies......

dhladh 8a pao me ton sklhro mou kai 8a tous po pare????

 

 

8elo na bgalo diabathrio.......kai kaneis den kserei sigoura!

Link to comment
Share on other sites

Σε ηλεκτρονικη μορφη; Που το διαβασες αυτο; Εγω τωρα το ακουω.

Dimitris79, το Ελληνικο προξενειο στο Λονδινο τις δεχτηκε παντως. Οπως σου ειπα, μου τηλεφωνησαν και ειναι ετοιμο. Το μονο που μενει ειναι παω να το παραλαβω.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μου φαίνεται πιο εύκολο θα είναι να πάμε κι εμείς στην Αγγλία να βγάλουμε, παρά εδώ με τους άσχετους αστυνομικούς που μπλέξαμε.. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Η κατασταση με τα διαβατηρια εχει φτασει στο απροχωρητο...σημερα εκανα το δρομολογιο αστυνομικο τμημα-φωτογραφειο 6 φορες σε 3 ωρες,σε μια αποσταση που ειναι περιπου 1 χιλιομετρο για καθε φορα...βαλτε 1.000 επι 6=6 χιλιομετρα εκανα για το...τιποτα!!!:mad:

 

Τώρα εγώ που σκέφτομαι πως κάπου εκεί κοντά θα υπάρχει ένα φωτογραφείο που θα βγάζει τις φωτό ακριβώς όπως τις θέλουν οι μπάτσοι πρέπει να είμαι καχύποπτος έ? :rolleyes:

Κάνε το τεστ αν θες και ρώτα το μπάτσο που σου λέει αυτές τις πίπες μήπως έχει υπόψη του κάποιο φωτογραφείο που να κάνει γκουχ..καλή δουλειά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Γιωργο κι εχω κατι τετοιο υποπτευομαι...μου εκανε εντυπωση πως σε μια απ'τις εντονες συζητησεις μου με τους μπατσους:p ηταν παρων ενας φωτογραφος,ο οποιος αντι να τους πει "τι ******** ειναι αυτα που λετε" σιωπουσε...πολυ υποπτο...:shifty: :mad:

Παντως τους ρωτησα αν ξερουν αυτοι καποιο εξειδικευμενο φωτογραφειο & δηλωσαν αγνοια...:rolleyes:

 

swiffer,τελικα φαινεται οτι δεν ειναι οι...προδιαγραφες ασφαλειας που καινε τους μπατσους,αλλα το απλο γεγονος πως κοιτανε να μας ταλαιπωρησουν,παιζοντας το εξουσια(οπως πολυ σωστα λες & στην υπογραφη σου;) ) & βγαζοντας τα γελοια κομπλεξ τους...Αλλα που θα παει...δε θα ξαναπαω αυριο...:mad: :mad:

Link to comment
Share on other sites

Τεχνικές προδιαγραφές φωτογραφίας

 

 

 

http://www.ydt.gr/main/Attachments/Attachment14351_prodiagrafes.doc

http://www.ydt.gr/main/Attachments/Attachment14352_prodiagrafes.pdf

 

 

 

 

 

16 Ερωτήσεις & Απαντήσεις

http://www.ydt.gr/main/Section.jsp?SectionID=13281

 

 

 

 

Σημεία Παραλαβής Δικαιολογητικών - Επίδοσης διαβατηρίων των γραφείων διαβατηρίων σε Αττική και Θεσσαλονίκη

http://www.ydt.gr/main/Section.jsp?SectionID=13279

Link to comment
Share on other sites

Σημερα,δευτερη μερα...προσπαθειας,παλι δεν καταφερα τιποτα!Πηγα κι εβγαλα φωτογραφιες σε αλλο φωτογραφειο,χωρις καμια σκια ουτε φωτισμο,αλλα οι κωλομπατσοι,αφου δεν βρηκαν τιποτα αλλο,μου ειπαν οτι δεχονται φωτο μονο απο αναλογικες μηχανες & οχι ψηφιακες!!!!!:rolleyes: :mad:

 

Το διανοειστε???Δηλαδη θα πουν αυτοι οι ασχετοι στους επαγγελματιες φωτογραφους τι μηχανη θα χρησιμοποιησουν?Αφου το 90% τουλαχιστον, εργαζεται πλεον με ψηφιακη μηχανη!Θα γυρισουμε δηλαδη 10 χρονια πισω επειδη αυτοι ειναι ασχετοι με την τεχνολογια?:rolleyes:

 

Αφηστε το αλλο...ρωτησα εναν κυριο εκει,του οποιου εγιναν δεκτες οι φωτο,απο που τις εβγαλε για να παω κι εγω & πεταχτηκε η αστυνομικος & ΜΟΥ ΠΑΣΑΡΕ ΧΑΡΤΑΚΙ ΜΕ ΟΝΟΜΑ & ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΕΙΟΥ!!!:blink: Αυτο δε λεγεται συναλλαγη για μιζες???:ninja: :mad: Περιττο να πουμε πως τους το γυρισα πισω.

 

Αυριο θα παω να βγαλω & με αναλογικη...αν δε τη δεχτουν κι αυτη,θα τους παρει & θα τους σηκωσει!Οχι τοσο απο μενα,αλλα απο τον πατερα μου,στον οποιο ειπα την ολη κατασταση & οντας πιο ευεξαπτος απο μενα,θυμωσε,τους πηρε τηλεφωνο & τους ξεχεσε!

 

Αναμενονται εξελιξεις αυριο...:mad:

Link to comment
Share on other sites

Καλα πως καταλαβαν οτι ειναι απο ψηφιακη? Γερακισιο βλεμμα οι μπατσοι. Να υποθεσω πως ολες αυτες τις φωτογραφιες τις εχεις πληρωσει κανονικα :blink:
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

an deis sta link pou edosa leei

 

 

 

3

Ποια είναι τα δικαιολογητικά που χρειάζονται για τη χορήγηση διαβατηρίου;

 

Αίτηση έκδοσης διαβατηρίου που διατίθεται στα Γραφεία Υποδοχής Αιτήσεων

Μια πρόσφατη (τελευταίου μήνα) έγχρωμη ψηφιακή φωτογραφία 4x6 εκ. συγκεκριμένων τεχνικών προδιαγραφών

 

 

 

kalo 8a htan na mas peis se poio tmhma phges

epishs kalo 8a htan na steileis kana mail ston euaggelato!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε sculper πραγματικα ενδιαφερον το λινκ του Υπουργειου...θα τους το παω αυριο & θα τους το τριψω στη μουρη...:mad:

 

Απο κανεναν δεν δεχτηκαν ψηφιακη λογω της ασχετιλας τους...ευτυχως στα φωτογραφεια που πηγα πληρωσα μονο τις αρχικες & οχι τους διαφορους "πειραματισμους" που καναμε μετα,για να πετυχουμε το επιθυμητο αποτελεσμα...:rolleyes:

 

Οσο για τα mail σε δημοσιογραφους...μην ανησυχεις & εχουν ενημερωθει καταλληλα κι απο μενα κι απο αλλους...;)

Link to comment
Share on other sites

Απιστευτη η ιστορια σου πραγματικα!

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Να'ταν μονο η δικη μου...καλα θα ηταν!Εδω ο υπευθυνος αστυνομικος γεματος...χαρα ελεγε χτες οτι "απορριπτουμε 99 στους 100"!!!:mad: :mad:

 

Θελουν πολυ ξυλο τα καθικια...:mad:

Link to comment
Share on other sites

α καλα το εχουνε χασει τελειως οι ανθρωποι.....

εγω εβγαλα διαβατηριο πριν 4 μηνες και πληρωσα παραβολο

τωρα θα ξαναπληρωσω?

γιατι σε ενα χρονο θα ληξει?

α δεν παμε καθολου καλα.....

«Έφυγα,ψάχνοντας το σήμερα...και χάθηκα....

»

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο θα ήταν να σε φωτογράφιζαν στο αστυνομικό τμήμα όπως ήθελαν αυτοί.

 

Αυτό που προσπαθούν να διαφυλάξουν είναι οτι το εικονιζόμενο πρόσωπο είναι το ίδιο στην πραγματικότητα, και ότι η φωτογραφία δεν έχει υποστεί καμία επεξεργασία από υπολογιστή (ενα ρετουσαρισματάκι να φύγουν οι ρυτίδες).

 

Αν διαβάσετε τον νόμο, θα δείτε ότι σε καμιά περίπτωση ΑΠΟΛΥΤΩΣ δεν δέχονται εκπρόσωπο για να καταθέσει τα δικαιολογητικά. Αναφέρει μάλιστα πως σε περίπτωση που κάποιος δεν μπορεί να πάει ο ίδιος στο τμήμα για να καταθέσει τα δικαιολογητικά (προφανώς μόνο για λόγους υγείας), αστυνομικός τον επισκέπτεται στο σπίτι (ή νοσοκομείο) και παραλαμβάνει τα δικαιολογητικά.

 

Κάτι ακόμα που ίσως να μας δυσκολέψει είναι οι παλιές ταυτότητες. Αν ο αστυνομικός κρίνει ότι το πρόσωπο που εικονίζεται στην ταυτότητα διαφέρει από αυτό που βρίσκεται μπροστά του (καθόλου απίθανο αφού ταυτότητες βγάζουμε στα 14 για να δώσουμε lower και από τότε μέχρι τώρα η εμφάνιση έχει αλλάξει) να μας αναγκάσει να αλλάξουμε ταυτότητα.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

λιγο κουφα δεν ακουγοντε ολα αυτα?

το βρηκα σε site και το βαζω ακριβως οπως ειναι γραμμενο εκει..

 

Το πρώτο διαβατήριο νέου τύπου παραδόθηκε χθες στον πρόεδρο της δημοκρατίας Κάρολο Παπούλια σε μία σεμνή εκδήλωση όπου παραβρέθηκαν όλα τα καλά παιδιά, ο υπουργός δημοσίας τάξεως, Βουλγαράκης, ο υπουργός εξωτερικών Μολυβιάτης και ο αρχηγός της αστυνομίας, αντιστράτηγος Γιώργος Αγγέλακος, γνωστότερος και ως Γκούφυ.

 

Τι είναι όμως αυτά τα ασφαλή νέα έγγραφα, που τόσο πολύ «θα διευκολύνουν τους πολίτες στα ταξίδια τους»; Πρόκειται για μία πατέντα που επιβάλλει η Αμερική και εκδίδονται στις ΗΠΑ ήδη από τον Οκτώβριο του 2006. Τα νέου τύπου ταξιδιωτικά έγγραφα περιέχουν επεξεργαστές αναγνώρισης ραδιοσυχνότητας, περιλαμβάνουν ψηφιακή φωτογραφία και όλες τις άλλες πληροφορίες που σήμερα τυπώνονται στα διαβατήρια. Με το πέρασμα του χρόνου και καθώς τα παλαιότερα διαβατήρια θα λήγουν, σταδιακά όλοι θα αποκτήσουν τα ηλεκτρονικά. Η ψηφιακή εκτύπωση φωτογραφίας και στοιχείων κατόχου, η χρήση ειδικής μεμβράνης, τόσο λεπτής, που καταστρέφεται σε προσπάθεια αποκόλλησής της, τα ψηφιακά ολογράμματα που θα τυπώνονται πάνω σε αυτή, η εκτύπωση δεύτερης φωτογραφίας, που είναι αόρατη δια γυμνού οφθαλμού και η χρήση υπεριώδους και υπέρυθρης μελάνης είναι μερικά από τα χαρακτηριστικά ασφάλειας του νέου διαβατηρίου. Παράλληλα, στο οπισθόφυλλο του διαβατηρίου θα βρίσκεται ενσωματωμένο μικροτσίπ στο οποίο θα αποθηκεύονται βιομετρικά στοιχεία(??????), σε περίπτωση που υπάρξει σχετική απόφαση από την Ευρωπαϊκή Ένωση. Οι πολύ αυστηρές προδιαγραφές και τα πρότυπα ασφάλειας του νέου διαβατηρίου που ετέθησαν έχουν συμβάλλει στην αναγνώρισή του ως ενός από τα ασφαλέστερα διαβατήρια στον κόσμο σε αντίθεση με το μέχρι σήμερα υπάρχον που είναι από τα πιο ευάλωτα. Ε, τώρα, πραγματικά ανακουφιστήκαμε…

 

Για την έκδοση των νέων διαβατηρίων αρμόδια υπηρεσία θα είναι πλέον μόνο η αστυνομία. Ξεχάστε τα ΚΕΠ, το λόγο έχει πλέον η ΕΛ.ΑΣ. Οι ενδιαφερόμενοι για έκδοση διαβατηρίου πολίτες θα πρέπει να απευθύνονται στα Kέντρα Yποδοχής της EΛ.AΣ. Eχει προγραμματισθεί η λειτουργία 90 τέτοιων Kέντρων στη χώρα μας. Oυσιαστικά θα υπάρχει ένα Kέντρο στην έδρα κάθε Aστυνομικής Διεύθυνσης και θα λειτουργήσουν περισσότερα του ενός στα μεγάλα αστικά κέντρα, καθώς και στις νησιωτικές περιοχές, όπου δεν είναι εύκολες οι μετακινήσεις (φέξε μου και γλίστρησα δηλαδή…). Η νέα όμως αστυνομική γραφειοκρατία, που προοιωνίζεται είναι το μικρότερο κακό. Οι ελεγκτικοί μηχανισμοί, που δημιουργούνται για να εγγυηθούν την ασφαλή έκδοση των νέων υπερ-διαβατηρίων είναι πραγματικά ανατριχιαστικοί: H KYEΔ, που σύμφωνα με το σχεδιασμό θα έχει τη δυνατότητα να εκδίδει 6.000 διαβατήρια την ημέρα, θα λειτουργεί σε 24ωρη βάση. H πρόσβαση στις εγκαταστάσεις της θα είναι αδύνατη για τους μη έχοντες εργασία εκεί. Για την είσοδο στο κτίριο, εκτός από την κατοχή μαγνητικής κάρτας, θα γίνεται και σάρωση δακτυλικών αποτυπωμάτων. Ο αιτών τη στιγμή που θα προσέρχεται στο Kέντρο Yποδοχής της EΛ.AΣ. θα καταθέτει αίτηση και φωτογραφία, μαζί με φωτοτυπία της Aστυνομικής του Tαυτότητας. Θα γίνεται επί τόπου και άμεσα έλεγχος ταυτοπροσωπίας πριν τα έγγραφα και η φωτογραφία αποσταλούν στο Tμήμα Yποδοχής της KYEΔ. Eκεί, τα δεδομένα θα προωθούνται στο Tμήμα Eισαγωγής Δεδομένων, όπου θα σαρώνονται σε έγχρωμους σαρωτές. Στη συνέχεια, τα στοιχεία του ενδιαφερόμενου θα ελέγχονται από το Tμήμα Eγκρισης, το οποίο θα κάνει διασταύρωση με τη βάση δεδομένων της EΛ.AΣ. και θα δίνει την τελική έγκριση για την έκδοση του διαβατηρίου. Στη συνέχεια θα γίνεται η εκτύπωση και μετά τον απαραίτητο έλεγχο ποιότητας, που θα συνοδεύεται από απόδειξη πιστοποίησης, το διαβατήριο θα είναι έτοιμο να αποσταλεί στον κάτοχό του. Μου φαίνεται ότι θα νοσταλγήσουμε τις ημέρες που στηνόμασταν ουρά στην αμερικανική πρεσβεία για να πάρουμε βίζα και ήμασταν υποχρεωμένοι να απαντάμε σε βλακώδης ερωτήσεις του τύπου: έχετε σκοπό να διαπράξετε εγκληματική πράξη ή εργαστήκατε ποτέ ως πόρνη;

 

Πάντως όσοι αποκτήσουν τα νέου τύπου διαβατήρια δεν θα χρειάζεται να βγάζουν βίζα προκειμένου να ταξιδέψουν στη γη της ελευθερίας (την Αμερική ντε!). Πληροφορίες που λένε ότι μελλοντικά προκειμένου να ταξιδέψουμε ανεμπόδιστα στο μικρό πλανητικό μας χωριό θα χρειάζεται να φοράμε λουράκι και φύμωτρο, ελέγχονται ως ανακριβείς.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...