Jump to content

Διαβατήρια


swiffer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

για απαντηστε στην ερωτηση του φιλου γιατι θελω και εγω...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 612
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα.Σκέφτομαι να πάω λίγες μέρες Ρώμη αλλα δεν έχω διαβατήριο και λέω να πάω με την παλιά ταυτότητα.Λέτε να αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα λόγω της ταυτότητας;Οι καινούριες εκδίδονται την ίδια μέρα η θέλει χρόνο;Ευχαριστώ Edited by kabamarou
Link to comment
Share on other sites

Με παλιά ταυτότητα που δεν έχει λατινικούς χαρακτήρες,δεν θα αφήσουν είσοδο στην χώρα.

 

Η καινούρια βγαίνει συνήθως αυθημερόν αν είναι από το ΑΤ που εκδόθηκε η αρχική.Αν είναι σε άλλο ΑΤ ,θέλεις 2 μάρτυρες και μπορεί να πάρει 3 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει έλεγχος στις εισόδους χωρών Σένγκεν από πτήσεις εντός Σένγκεν. Πιθανόν να εννοείς, δεν θα σε αφήσουν να μπεις στο αεροπλάνο. Ο έλεγχος στοιχείων για πτήσεις εντός Σένγκεν (υποτίθεται) ότι είναι πάντα ο ίδιος, είτε πετάς από Αθήνα για Ιταλία είτε για Κρήτη.

 

Με παλιά ταυτότητα που δεν έχει λατινικούς χαρακτήρες,δεν θα αφήσουν είσοδο στην χώρα.

 

Η καινούρια βγαίνει συνήθως αυθημερόν αν είναι από το ΑΤ που εκδόθηκε η αρχική.Αν είναι σε άλλο ΑΤ ,θέλεις 2 μάρτυρες και μπορεί να πάρει 3 μέρες.

Edited by dreamercon
Link to comment
Share on other sites

Φευγοντας από την Ελλάδα για όλες τις χώρες της ΕΕ ,τα σύνορα πλέον εννούνται εδω,όχι στη φυσική είσοδο της χώρας.:)

Ομως χώρες όπως η Η Ιρλανδία και το Ηνωμένο Βασίλειο εξαιρούνται και έχουν διατηρήσει ακόμη εν μέρη τους ελέγχους στην είσοδο.

Δειγματοληπτικά έλεγχος γίνεται και σε πολλές χώρες ,κυρίως ανατολικής Ευρώπης και την Κύπρο για λόγους λαθρομετανάστευσης.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα παω με αεροπλανο Ρωμη θα παω με πλοιο απο Πατρα και μετα με τρενο απο το Μπαρι δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο.....Εχω ακουσει οτι δεν υπαρχει προβλημα με την παλια ταυτοτητα και θελω να το επιβεβαιωσω....Ευχαριστω για τις απαντησεις
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Σκέφτομαι να πάω λίγες μέρες Ρώμη αλλα δεν έχω διαβατήριο και λέω να πάω με την παλιά ταυτότητα.Λέτε να αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα λόγω της ταυτότητας;Οι καινούριες εκδίδονται την ίδια μέρα η θέλει χρόνο;Ευχαριστώ

το διαβατηριο θελει το πολυ 7 μερες για την εκδοση του.

γιατι να το ρισκαρεις?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

το διαβατηριο θελει το πολυ 7 μερες για την εκδοση του.

γιατι να το ρισκαρεις?

Γιατι θελω προς το παρον να γλυτωσω τα παραβολα κτλ που ειναι κανα 80αρι ευρω και επισης θελω να φυγω συντομα.....Καποια στιγμη θα το βγαλω βεβαια..

Link to comment
Share on other sites

Η Κύπρος δεν εφαρμόζει την συνθήκη Σένγκεν ακόμα, οπότε δεν μιλάμε για δειγματοληπτικό αλλά για πλήρη έλεγχο. Όταν ταξιδεύεις από χώρα Σένγκεν σε χώρα Σένγκεν, ο μόνος που εξετάζει τα στοιχεία σου είναι ο ιδιωτικός υπαλληλος της αεροπορικής ή ναυτιλιακής εταιρίας, με εξαίρεση τους δειγματοληπτικούς ελέγχους - αν και στην πράξη η ελλάδα συχνά καταστρατηγεί τον κώδικα συνόρων Σένγκεν για ταξίδια από ελλάδα σε άλλες χώρες Σένγκεν.

 

Φευγοντας από την Ελλάδα για όλες τις χώρες της ΕΕ ,τα σύνορα πλέον εννούνται εδω,όχι στη φυσική είσοδο της χώρας.:)

Ομως χώρες όπως η Η Ιρλανδία και το Ηνωμένο Βασίλειο εξαιρούνται και έχουν διατηρήσει ακόμη εν μέρη τους ελέγχους στην είσοδο.

Δειγματοληπτικά έλεγχος γίνεται και σε πολλές χώρες ,κυρίως ανατολικής Ευρώπης και την Κύπρο για λόγους λαθρομετανάστευσης.

Edited by dreamercon
Link to comment
Share on other sites

Η Κύπρος από τέλη του 2008 εφαρμοζει θεωρητικά κανονικά την συνθηκη σεγκεν.

Ο ιδιωτικός υπάλληλος που εξετάζει τα στοιχεία σου.....κάθε άλλο απλός υπάλληλος,αλλά της ασφάλειας.....απλά στις περισσότερες χώρες φοράνε πολιτικά για να μην υπάρχει αίσθηση ότι κάτι συμβαίνει κλπ προς τους τουρίστες.

 

 

 

Δεν θα παω με αεροπλανο Ρωμη θα παω με πλοιο απο Πατρα και μετα με τρενο απο το Μπαρι δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο.....Εχω ακουσει οτι δεν υπαρχει προβλημα με την παλια ταυτοτητα και θελω να το επιβεβαιωσω....Ευχαριστω για τις απαντησεις

 

Γιατι θελω προς το παρον να γλυτωσω τα παραβολα κτλ που ειναι κανα 80αρι ευρω και επισης θελω να φυγω συντομα.....Καποια στιγμη θα το βγαλω βεβαια..

 

Δεν ξέρεις που θα πέσεις στο ταξίδι σου:)

Καλύτερα βγάλε καινούρια ταυτότητα,αν δεν σε πειράζει ν'ενημερώσεις σύντομα όπου έχεις δηλώσει την παλιά ταυτότητα (πχ λογ/μούς,τράπεζες κλπ)

Μπορεί και για την έκδοση διαβατηρίου να σου ζητήσουν αντικατάσταση ταυτότητας,αν κρινουν ότι δεν αναγνωρίζεσαι από την φωτό ή η ταυτότητα έχει φθαρεί κλπ κριτήρια της Αστυνομίας ή και του άσχετου που πιθανόν να πέσεις...

 

Υπόψη ότι σε περίπτωση που χρειαστείς χρήματα από γκισε ξένης τράπεζας ,μια νέου τύπου ταυτότητα,δεν σε εξασφαλίζει ότι θα εξυπηρετηθείς,καθώς πολλές τράπεζες ζητάνε διαβατήριο και ας μιλάμε για ΕΕ. Το διαβατήριο θεωρείται πιό ασφαλές για την ταυτοποίηση προσώπου:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποια στοιχεία για αυτό? Εγώ γνωρίζω ότι η Κύπρος έχει υπογράψει την συνθήκη αλλά η εφαρμογή της έχει ανασταλεί για το απροσδιόριστο μέλλον. Για παράδειγμα δες την ανακοίνωση της ΕΕ του προηγούμενου μήνα που αναφέρει την Κύπρο: http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=IP/10/884&type=HTML

 

Η Κύπρος από τέλη του 2008 εφαρμοζει θεωρητικά κανονικά την συνθηκη σεγκεν.

Link to comment
Share on other sites

Λάθος αναφέρεται στην διατύπωση ή είναι αναδημοσίευση παλιότερου (αν ψάξεις αναφορές στο Ιnternet)

Ολες οι χώρες της ΕE ανήκουν κανονικά εδω και καιρό ,απλά εφαρμοζεται επιλεκτικά για τους λόγους που αναφέρθηκαν σε ορισμένες χώρες,και αυτό δεν απαγορεύεται σε ζήτημα εσωτερικής ασφάλειας μιας χώρας (όπως και μονομερή αναστολή για λίγο καιρό).

 

Περισσότερα μπορείς να ρωτήσεις κατά την έκδοση διαβατηρίου (έχει φωτοτυπία φυλλάδιο μαζί και που χρειάζεται visa) και αναφορές υπάρχουν και στα ταξιδιωτικά έντυπα των μεγάλων πρακτορείων,και φυσικά στο αεροδρόμιο δίνουν στις πληροφορίες έγχρωμο έντυπο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Μία γρήγορη ερώτηση. Για να εκδοθεί διαβατήριο από πρεσβεία, πρέπει να έχει λήξει, η μπορεί να γίνει ανανέωση πριν την λήξη του υπάρχοντος;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Οι ίδιοι κανόνες ισχύουν - πρέπει να έχει λήξει ή να λήγει εντός οκτώ μηνών.

 

Μία γρήγορη ερώτηση. Για να εκδοθεί διαβατήριο από πρεσβεία, πρέπει να έχει λήξει, η μπορεί να γίνει ανανέωση πριν την λήξη του υπάρχοντος;
Link to comment
Share on other sites

Οι ίδιοι κανόνες ισχύουν - πρέπει να έχει λήξει ή να λήγει εντός οκτώ μηνών.

 

Όμορφα, ευχαριστώ πολύ.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Γεια είχα βγάλει καινούριο διαβατήριο τον Ιούλιο 2006

τ οποίο είναι χωρίς το μικροτσιπ.

Τώρα τον Ιούλιο 2011 έληξε.

Θα χρειαστεί να βγάλω καινούριο η χρειάζεται μόνο ανανέωση ;

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει πια ανανέωση όπως παλιά, με την λογική ''προσθέτουμε σελίδες''...απλά ξαναβγάζεις καινούργιο (που θα είναι πλέον με τσιπάκι)..:)
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Παιδιά, έχει λήξει το διαβατήριο μου, μένω και εργάζομαι μόνιμα Αγγλία και δεν εχει η πρεσβεία μας ραντεβού. Θα μπορέσω να ταξιδέψω από Ελλάδα Αγγλία και το αντίστροφο τώρα που το διαβατήριο μου είναι ληγμένο; Περισσότερο με ενδιαφέρει για να πηγαινοέρχομαι εντός Σέγνκεν και Ελλάδα - Αγγλία. Σας ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχει λήξει το διαβατήριο μου, μένω και εργάζομαι μόνιμα Αγγλία και δεν εχει η πρεσβεία μας ραντεβού. Θα μπορέσω να ταξιδέψω από Ελλάδα Αγγλία και το αντίστροφο τώρα που το διαβατήριο μου είναι ληγμένο; Περισσότερο με ενδιαφέρει για να πηγαινοέρχομαι εντός Σέγνκεν και Ελλάδα - Αγγλία. Σας ευχαριστώ!

 

πρέπει να έχεις καινούργια ταυτότητα που έχει και αγγλικούς χαρακτήρες για να ταξιδεύεις χωρίς διαβατήριο σε χώρες της ευρωπης.

Link to comment
Share on other sites

Ταυτότητα δεν έχεις;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να έχεις καινούργια ταυτότητα που έχει και αγγλικούς χαρακτήρες για να ταξιδεύεις χωρίς διαβατήριο σε χώρες της ευρωπης.

 

Ακριβώς, μπορείς κανονικότατα να ταξιδέψεις -ακόμα και από και προς UK- με την αστυνομική ταυτότητα. Στο παρελθόν είχα ταξιδέψει και στη Γερμανία με τη παλιά ταυτότητα, ο ελεγκτής στο αεροδρόμιο γούρλωσε λίγο τα μάτια του, αλλά πέρασα κανονικά.:lol:

Motorola Razr i XT890 + Alcatel 2005D + Samsung GT-N5110
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχει λήξει το διαβατήριο μου, μένω και εργάζομαι μόνιμα Αγγλία και δεν εχει η πρεσβεία μας ραντεβού. Θα μπορέσω να ταξιδέψω από Ελλάδα Αγγλία και το αντίστροφο τώρα που το διαβατήριο μου είναι ληγμένο; Περισσότερο με ενδιαφέρει για να πηγαινοέρχομαι εντός Σέγνκεν και Ελλάδα - Αγγλία. Σας ευχαριστώ!

 

Δεν υπαρχει περιπτωση να μην μπορεις να βγαλεις διαβατηριο σε πρεσβεια η προξενικη αρχη... βρες το τηλεφωνο και παρτους ρωτα τους.Αν δεν βγαζεις ακρη παρε κατευθειαν στο ΥΠ.ΕΞ και πες τους το προβλημα σου.Δηλαδη αν χασεις και την ταυτοτητα σου τι θα γινει θα μεινεις στον Ασσο???

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχει λήξει το διαβατήριο μου, μένω και εργάζομαι μόνιμα Αγγλία και δεν εχει η πρεσβεία μας ραντεβού. Θα μπορέσω να ταξιδέψω από Ελλάδα Αγγλία και το αντίστροφο τώρα που το διαβατήριο μου είναι ληγμένο; Περισσότερο με ενδιαφέρει για να πηγαινοέρχομαι εντός Σέγνκεν και Ελλάδα - Αγγλία. Σας ευχαριστώ!

 

Αν δεν έχεις ταυτότητα, απλά βγάλε καινούριο διαβατήριο. Δεν πας στην πρεσβεία, αλλά στο προξενείο, που είναι στο Holland park, στο Λονδίνο. Θα σου πάρει πολλές ώρες, οπότε πήγαινε από νωρίς.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...