Jump to content

Friends (NBC)


PaFmAn
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτός ακριβώς είναι και ο λόγος που πολύς κόσμος δεν "πιάνει" το χιούμορ της σειράς και δεν μπορεί να καταλάβει γιατί ένα σχόλιο ή ένας μορφασμός του Chandler π.χ. είναι ιδιοφυές.

 

 

Αυτο ακριβως.Ακουω τα γελια-κονσερβα απο πανω και λεω απο μεσα μου"Μα καλα γιατι γελανε?Τι βρησκουν αστειο?"Ενω π.χ. το big bang theory εχει εξυπνο χιουμορ(αν και το εχουν τραβηξει κι αυτο απ'τα μαλλια τωρα τελευταια).Το χιουμορ του friends το βρισκω πολυ χλιαρο,χαζο και ξενερωτο.Ισως να φτιαει το οτι προκειται για μια οικογενειακη σειρα χωρις πολλες βρισιες,σεξουαλικα υπονοουμενα,"πονηρες"ατακες κ.τ.λ.Αμα δεν εχει και λιγο πικαντικο ή προστυχο χιουμορ η σειρα δεν εχει νοστιμαδα.

Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτο ακριβως.Ακουω τα γελια-κονσερβα απο πανω και λεω απο μεσα μου"Μα καλα γιατι γελανε?Τι βρησκουν αστειο?"Ενω π.χ. το big bang theory εχει εξυπνο χιουμορ(αν και το εχουν τραβηξει κι αυτο απ'τα μαλλια τωρα τελευταια).Το χιουμορ του friends το βρισκω πολυ χλιαρο,χαζο και ξενερωτο.Ισως να φτιαει το οτι προκειται για μια οικογενειακη σειρα χωρις πολλες βρισιες,σεξουαλικα υπονοουμενα,"πονηρες"ατακες κ.τ.λ.Αμα δεν εχει και λιγο πικαντικο ή προστυχο χιουμορ η σειρα δεν εχει νοστιμαδα.

 

Για να καταλαβεις τα αστεια του friends πρεπει να ακους τα Αγγλικα και να μην διαβαζεις τους χαζους ελληνικους υποτιτλους. Ξερω αρκετους που δεν τους αρεσει η σειρα(:ninja::blink::worry: προσωπικη αποψη) γιατι πραγματικα δεν ακουνε αλλα διαβαζουν. Ειναι αρκετες φορες που καποια αστεια δεν μπορουν α μεταφραστουν στα ελληνικα και ειναι λογικο ο αλλος να μην καταλαβαινει.

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως.Ακουω τα γελια-κονσερβα απο πανω και λεω απο μεσα μου"Μα καλα γιατι γελανε?Τι βρησκουν αστειο?"Ενω π.χ. το big bang theory εχει εξυπνο χιουμορ(αν και το εχουν τραβηξει κι αυτο απ'τα μαλλια τωρα τελευταια).Το χιουμορ του friends το βρισκω πολυ χλιαρο,χαζο και ξενερωτο.Ισως να φτιαει το οτι προκειται για μια οικογενειακη σειρα χωρις πολλες βρισιες,σεξουαλικα υπονοουμενα,"πονηρες"ατακες κ.τ.λ.Αμα δεν εχει και λιγο πικαντικο ή προστυχο χιουμορ η σειρα δεν εχει νοστιμαδα.

 

Το Big Bang Theory έχει έξυπνο χιούμορ, κατά την άποψή σου.

Γιατί για εμένα, η ηλιθιότητα αυτής της σειράς (και ακόμα περισσότερο του Two & Half Men) δεν πιάνεται με τίποτα. Προσωπική μου άποψη είναι ότι το "nerd" έχει πλάκα όταν είναι 1 στους Χ χαρακτήρες και χρησιμοποιείται ως comic relief, όχι όταν η πλειοψηφία των χαρακτήρων είναι έτσι και η σειρά μοιάζει να παρακολουθεί τη ζωή ατόμων με συμπεριφορά νηπίου και IQ επιστήμονα :)

 

Αλλά αυτά είναι γούστα.

 

Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος αλλά το γέλιο κονσέρβα δεν το έχει και το Big Bang Theory? :rolleyes:

 

Πάντως δε νομίζω πως έχεις δίκιο ότι ντε και καλά πρέπει να έχει πρόστυχο χιούμορ για να έχει νοστιμάδα. Και σίγουρα δεν πιστεύω ότι αυτό κάνει μια σειρά εξυπνότερη. Ίσως πιο προσιτή, αλλά όχι εξυπνότερη. Δε νομίζω ότι ούτε και το Big Bang Theory έχει τόσο πρόστυχο περιεχόμενο, άλλωστε.

 

Τέλος πάντων, όπως προείπα αυτά είναι γούστα. Η μεγάλη διαφορά όμως του Friends με το Big Bang Theory είναι ότι το Friends έχει τελειώσει εδώ και σχεδόν 10 χρόνια ενώ ξεκίνησε να παίζεται σχεδόν 20 χρόνια πριν και έχει αποδείξει την αξία του στο χρόνο. Ας το κάνει και το Big Bang Theory αυτό και το ξανασυζητάμε ;)

 

και μια προσωπική ερώτηση: πόσο χρονών είσαι netsurfer ;

Edited by DesertSMisSRaiN

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Γιατί για εμένα, η ηλιθιότητα αυτής της σειράς (και ακόμα περισσότερο του Two & Half Men) δεν πιάνεται με τίποτα. Προσωπική μου άποψη είναι ότι το "nerd" έχει πλάκα όταν είναι 1 στους Χ χαρακτήρες και χρησιμοποιείται ως comic relief, όχι όταν η πλειοψηφία των χαρακτήρων είναι έτσι και η σειρά μοιάζει να παρακολουθεί τη ζωή ατόμων με συμπεριφορά νηπίου και IQ επιστήμονα :)

 

 

+1.

Επιχείρησα και εγώ να την δω το καλοκαίρι που την είχε βάλει το star από την αρχή, και την σταμάτησα στα 12 επεισόδια.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος πάντων, όπως προείπα αυτά είναι γούστα. Η μεγάλη διαφορά όμως του Friends με το Big Bang Theory είναι ότι το Friends έχει τελειώσει εδώ και σχεδόν 10 χρόνια ενώ ξεκίνησε να παίζεται σχεδόν 20 χρόνια πριν και έχει αποδείξει την αξία του στο χρόνο. Ας το κάνει και το Big Bang Theory αυτό και το ξανασυζητάμε ;)

 

και μια προσωπική ερώτηση: πόσο χρονών είσαι netsurfer ;

19 ειμαι,τι σημασια εχει?Για εμενα το Friends ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΤΑΙ.Εξαλλου γουστα ειναι αυτα,σε αλλους αρεσει σε αλλους οχι.Kαι το big bang δεν ειναι και τελεια σειρα αλλα με εχει κανει να γελασω πολλες φορες και πιστευω οτι εχει καλυτερο και πιο εξυπνο χιουμορ.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπαμε τα "Φιλαρακια" γιατι τετοιους διαλογους δε θα βρεις πουθενα!

 

Και για μενα ισως το καλυτερο

με τον θεο Βrad Pitt να δινει ρεσιταλ ερμηνειας!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Απο τα προσωπικα
.

Χαχαχα και

.

 

Μπορεί να τις έχω δει και 50 φορές αυτές τις σκηνές και πάλι γελάω.

 

Πραγματικά, δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται κάποιος να μην βρίσκει τρομερά

αστεία αυτά τα σκετσάκια, μου φαίνεται αδιανόητο.

 

Απλά απίστευτη αυτή η σειρά, δύσκολα θα ξαναβγεί κάτι τέτοιο, ακόμη και το ότι κάποιοι την συγκρίνουν

με τις κρυάδες "Bazinga!" του Sheldon μου κάνει μεγάλη εντύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να τις έχω δει και 50 φορές αυτές τις σκηνές και πάλι γελάω.

 

Πραγματικά, δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται κάποιος να μην βρίσκει τρομερά

αστεία αυτά τα σκετσάκια, μου φαίνεται αδιανόητο.

 

Απλά απίστευτη αυτή η σειρά, δύσκολα θα ξαναβγεί κάτι τέτοιο, ακόμη και το ότι κάποιοι την συγκρίνουν

με τις κρυάδες "Bazinga!" του Sheldon μου κάνει μεγάλη εντύπωση.

 

Συμφωνω σε ολα περα απο την τελευταια προταση. Απλως δεν συγκρινω αυτες τις δυο σειρες. Ειναι διαφορετικου κωμικου ειδους και προσωπικα μ αρεσει το big bang theory.

Απλως ειναι διαφορετικα. Το friends ειναι μια σειρα που ποτε δεν προκειται να ξαναβγει παρομοια και πολυ απλα ηταν τα θεμελια κατ εμε για τετοιου ειδους σειρα.

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

19 ειμαι,τι σημασια εχει?Για εμενα το Friends ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΤΑΙ.Εξαλλου γουστα ειναι αυτα,σε αλλους αρεσει σε αλλους οχι.Kαι το big bang δεν ειναι και τελεια σειρα αλλα με εχει κανει να γελασω πολλες φορες και πιστευω οτι εχει καλυτερο και πιο εξυπνο χιουμορ.

 

Έχει, πώς δεν έχει; ;)

Ρωτάω πόσο χρονών είσαι για τον απλούστατο λόγο ότι κάποιοι από εμάς, μεγαλώσαμε με τα Φιλαράκια. Ήταν το Big Bang Theory της εποχής μας και χαιρόμαστε που μας κάνει να γελάμε ακόμα και σήμερα. Για να καταλάβεις όταν ξεκίναγε την επιτυχία του το Friends - που τότε έπρεπε να περιμένουμε τα DVD γιατί κατέβασμα με την Dial Up δεν έπαιζε - εγώ ημουν (σχεδόν) στην ηλικία που ήσουν εσύ όταν τελείωνε - κοντά στα 9-10. Όπως καταλαβαίνεις, διαφορετικό το χιούμορ των 90s, διαφορετικό των 00s. Και ειναι διαφορετικό όταν μεγαλώνεις με κάτι.

 

Anyway, δικαίωμά σου είναι φυσικά να γελάς με ό,τι βρίσκεις αστείο - δε θα σου πούμε εμείς τι είναι αστείο και τι όχι αυτά είναι υποκειμενικά πράγματα.

 

 

Πραγματικά, δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται κάποιος να μην βρίσκει τρομερά

αστεία αυτά τα σκετσάκια, μου φαίνεται αδιανόητο.

 

Απλά απίστευτη αυτή η σειρά, δύσκολα θα ξαναβγεί κάτι τέτοιο, ακόμη και το ότι κάποιοι την συγκρίνουν

με τις κρυάδες "Bazinga!" του Sheldon μου κάνει μεγάλη εντύπωση.

 

O tempora, o mores! ρε συ ;)

Το στυλ της τηλεόρασης έχει αλλάξει. Και του κινηματογράφου βέβαια, αλλά κυρίως η τηλεόραση έχει αλλάξει τελείως. Βλέπεις ότι οι σειρές δεν κρατάνε όσο παλιά, ότι ο κόσμος δε δένεται και πολύ με χαρακτήρες (ούτε και υπάρχουν και χαρακτήρες για να δεθεί βέβαια).

Edited by DesertSMisSRaiN

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και μερικές δικές μου αγαπημένες σκηνές :happy:

http://www.youtube.com/watch?v=6m9D7lQaKUE

http://www.youtube.com/watch?v=HNQPBYY8gXU

Link to comment
Share on other sites

 

Ιδιαίτερα από το 1:04 και μετά, πεθαίνω στο γέλιο κάθε φορά. :lol:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
Λογικο να κανουν παταγο τα φιλαρακια αφου υπηρχανε 15 σεναριογραφοι και επρεπε σε καθε σκηνη να υπαρχει ομοφωνια αν παιχτηκε σωστα και βγαζει γελιο......

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

δε συγκρίνονται τα φιλαράκια με τις επόμενες σειρές.. δεν ξέρω καν γιατί κάποιοι μπαίνουν στον κόπο.. θυμάμαι κι εγώ ένα ρεπορτάζ που έδειχνε την αίθουσα με τους σεναριογράφους κι είχα πάθει πλάκα με τόσο πολλοί ήταν και λέγανε ο καθένας τη γνώμη του για την κάθε ατάκα που ήταν να ειπωθεί..

 

τα bing bang theory και how i met your mother τύπου πραγματικά δεν βλέπονται για μενα.. και δεν ξέρω αν φταίει η γενιά.. μάλλον θα φταίει.. άλλο feeling.. τελευταία πάντως γελάω με τα 2 broke girls και rules of engagement.. δεν είναι φιλαράκια αλλά βλέπονται

'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...