Jump to content

Aκτινοβολία SAR και τιμές συσκευών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οδηγίες προστασίας

Σήμα κινδύνου από Έλληνες επιστήμονες για τη χρήση κινητών σε κλειστούς χώρους

 

Αθήνα

Να αποφεύγεται η χρήση κινητών τηλεφώνων σε κλειστούς χώρους και κυρίως στα ασανσέρ, τα υπόγεια, το Μετρό και το αυτοκίνητο τονίζουν οι Έλληνες επιστήμονες που μετείχαν στην πρώτη ημερίδα, την οποία οργάνωσε για τον σκοπό αυτό η Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων (ΕΕΤΤ).

 

Σύμφωνα με την εφημερίδα Τα Νέα, στην ημερίδα επισημάνθηκε, μεταξύ άλλων, ότι η πιο απλή και ανέξοδη μέθοδος προστασίας είναι να μην πραγματοποιεί κάποιος συνδιαλέξεις πάνω από ένα έως τρία λεπτά.

 

Επίσης, με μικρή χρηματική επιβάρυνση μπορεί να προμηθευθεί το γνωστό hands-free, ενώ μία καλύτερη λύση είναι το Bluetooth, για όσους διαθέτουν συμβατές συσκευές.

 

Σύμφωνα με τους επιστήμονες, ο βασικός κίνδυνος που εγκυμονεί η μη σωστή χρήση, όπως και η κατάχρηση της συσκευής του κινητού τηλεφώνου, είναι η υπερθέρμανση τμημάτων του εγκεφάλου.

 

Αυτό, εξήγησαν, συμβαίνει, καθώς τα ηλεκτρομαγνητικά κύματα περνούν από τη φυσική είσοδο της ακουστικής κοιλότητας στον εγκέφαλο, προκαλώντας υπερθέρμανση και στη συνέχεια «βράσιμο» του εγκεφάλου.

 

Βέβαια, προσέθεσαν, αυτό συμβαίνει μόνο σε ακραίες περιπτώσεις, όταν δηλαδή ο χρήστης χρησιμοποιεί συστηματικά το κινητό του κάθε μέρα, πραγματοποιώντας μεγάλο αριθμό συνδιαλέξεων μεγάλης χρονικής διάρκειας.

 

Όσον αφορά στην ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία των κεραιών κινητής τηλεφωνίας, τονίστηκε ότι η μείωση-αραίωσή τους οδηγεί σε μεγαλύτερη έκθεση των χρηστών στην ακτινοβολία από τα ίδια τα τηλέφωνα.

 

Δηλαδή, όταν απομακρύνονται οι κεραίες -λόγω του φόβου των επιπτώσεων στην ανθρώπινη υγεία- τα κινητά τηλέφωνα εκπέμπουν μεγαλύτερη ακτινοβολία, καθώς αυξάνουν την ισχύ τους, προκειμένου να βρουν δίκτυο-κεραία για να συνδεθούν.

 

news.in.gr

 

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=759332&lngDtrID=244

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορια σχετικα με το sar. Εκπεμπεται μονο οταν κανω κληση, στελνω μηνυματα και στελνω δεδομενα μεσω bluetooth ή παντα οταν ειναι ανοικτο;
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορια σχετικα με το sar. Εκπεμπεται μονο οταν κανω κληση, στελνω μηνυματα και στελνω δεδομενα μεσω bluetooth ή παντα οταν ειναι ανοικτο;

 

παντα, αλλα οταν κανεις κληση σε περιοχη οπου εχεις το ελαχιστο σημα η εκπομπη ακτινοβολιας αγγιζει το ανω φραγμα της.:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
εγω παντως ειχα διαβασει πριν απο καμια βδομαδα μια ερευνα απο Νορβηγους(νομιζω) επιστημονες που ελεγαν οτι βαση των νεων μελλετων που εχουν κανει εχει βγει το συμπερασμα οτι τα κινητα δε συμβαλλουν τελικα στην αυξηση καρκινου
Link to comment
Share on other sites

Motorola V3xx

 

Το εγχειρίδιο γράφει:

 

Στο αυτί 0,70 W/kg.

Στην (τσέπη) 1,14 W/kg.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα πράγματα έχουν ως εξης αν κατάλαβα καλά και όποιος θέλει ας με διορθώσει:

 

Κινητό :nuke: :nuke: :nuke: :nuke:

Κινητό με ενσύρματο handsfree που χρησιμοποιεί και bluetooth: :nuke: :nuke: :nuke:

Κινητό με bluetooth: :nuke: :nuke:

Κινητό με ενσύρματο handfree: :nuke:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

0.81 αν θυμάμαι καλά.

Πάρα πολύ, σχεδόν εκμηδενίζεται αν το κρατάς σε απόσταση μισό μέτρο από το σώμα σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά με συγχωρείτε πάρα πολύ αλλα υπάρχει κάποιος που μπορεί να βρεί το sar του samsung z650i.Έχω ψάξει παντού και δεν μπορώ να το βρώ...Πρέπει να είσαι χάκερ για να το βρείς...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με συγχωρείτε πάρα πολύ αλλα υπάρχει κάποιος που μπορεί να βρεί το sar του samsung z650i.Έχω ψάξει παντού και δεν μπορώ να το βρώ...Πρέπει να είσαι χάκερ για να το βρείς...

 

 

Κανείς ειδικός να απαντήσει στην ερώτηση?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με συγχωρείτε πάρα πολύ αλλα υπάρχει κάποιος που μπορεί να βρεί το sar του samsung z650i.Έχω ψάξει παντού και δεν μπορώ να το βρώ...Πρέπει να είσαι χάκερ για να το βρείς...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με συγχωρείτε πάρα πολύ αλλα υπάρχει κάποιος που μπορεί να βρεί το sar του samsung z650i.Έχω ψάξει παντού και δεν μπορώ να το βρώ...Πρέπει να είσαι χάκερ για να το βρείς...

 

Το μέλος zxr έγραψε τα παρακάτω σχετικά με τον δείκτη SAR του μοντέλου:

 

« 0,44 είναι. Το γράφει εκεί που λεει Niveau d'exposition (DAS) ** και αν πας κάτω κάτω στη σελίδα επεξηγεί ότι στα αγγλικά είναι αυτό που λέμε SAR (τα γαλλικά μου δεν είναι στα πάνω τους τα τελευταία 27 χρόνια)

http://www.laboutique.bouyguestelecom.fr/E1000435-samsung-z650i-i-mode.html »

Link to comment
Share on other sites

Το μέλος zxr έγραψε τα παρακάτω σχετικά με τον δείκτη SAR του μοντέλου:

 

« 0,44 είναι. Το γράφει εκεί που λεει Niveau d'exposition (DAS) ** και αν πας κάτω κάτω στη σελίδα επεξηγεί ότι στα αγγλικά είναι αυτό που λέμε SAR (τα γαλλικά μου δεν είναι στα πάνω τους τα τελευταία 27 χρόνια)

http://www.laboutique.bouyguestelecom.fr/E1000435-samsung-z650i-i-mode.html »

 

Κάποιο άλλο site γιατί το συγκεκριμένο δεν είναι έγκυρο...

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει καμια μεχρι στιγμης 100% τεκμηριωμενη ερευνα....αναμενουμε.

 

Αυτο που ξερω εγω ειναι οτι την τεκμηριωμενη ερευνα θα την βγαλουμε εμεις... Αφου εμεις ειμαστε τα πειραματοΖΩΑ! Ειμαι 20 χρονων και χρησιμοποιω κινητο συστηματικα(sms ολη την ωρα και ατελειωτες ωρες ομιλιας με τη "γυναικα") τα τελευταια 4 με 5 χρονια!!! Αν δεν αποτελω αξιοπιστο δειγμα για ερευνα τοτε ποιος αποτελει...? Ή μηπως περιμενουν να βγαλω καρκινο στα 30 για να βγαλουν 100% τεκμηριωμενη ερευνα???

Και οσον αφορα το οριο των λιγων λεπτων ομιλιας την ημερα που εθεσε μια ερευνα(6λεπτα και 1-2 λεπτα μια αλλη ερευνα) αυτα τα 5 χρονια το εχω ξεπερασει κατα πολυ...!

 

Μηπως λοιπον θα επρεπε να εχουν κανει σωστες μελετες και να εχουν ενημερωσει το κοινο πριν ακομα αρχισει ο "πυτετος" των κινητων?(και μιλαω για πολλα πολλα χρονια πισω!) Πριν καν βγουν σε κυκλοφορια τα κινητα για το καταναλωτικο κοινο?

Να ξερω και εγω ποιον θα κυνηγαω μετα το κακο(κουνιεμαι απο τη θεση μου και τρωω κ τη γλωσσα μου!) αυτους που καναν αργα τις ερευνες, της εταιριες κινητης, τις εταιριες κατασκευης κινητων,τον πωλητη που μου το πουλησε χωρις να με ενημερωσει....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...