Jump to content

Aκτινοβολία SAR και τιμές συσκευών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

[ΕΠΙΣΗΜΟ] Nokia X2-00

Δείκτης SAR:

0,82 W/kg

 

 

και εμένα που κολλάνε καρφάκια, συνδετήρες κλπ κλπ στην οθόνη του, που οφείλεται; :wacko:

Μιλάω για το δίκαρτο! το χ2-02 (το ιντερνετ λέει για παρόμοιο sar)

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνουμε δυό κλήσεις ταυτόχρονα, αλλά απ' ότι θυμάμαι, αν μιλάω στην sim1, θα λάβω ένα μήνυμα για την sim2.

 

ΜΟΝΟ τα dual active έχουν sar για ταυτόχρονη μετάδοση;

Ναι, μόνο τα dual active έχουν 2 πομποδέκτες και μόνο αυτά μπορούν να λάβουν μήνυμα ή κλήση (η οποία μπαίνει σ αναμονή) στη 2η σιμ ενώ μιλάς στη πρώτη. Πλέον όλα σχεδον τα dual sim ΔΕΝ είναι dual active

Link to comment
Share on other sites

Να και οι τιμές του δείκτη SAR για 3 μοντέλα της κινέζικης εταιρείας Zopo (Η οποία γίνεται όλο και πιο διάσημη στην Ελλάδα). Σύμφωνα με το SAR report της εταιρείας τα μοντέλα ZP980, ZP990 και ZP1000 έχουν τις εξής τιμές:

 

Max SAR Measurement (10g):

Head: 0.358 mW/g

Body: 0.217 mW/g

 

Σας επισυνάπτω αυτούσιο το επίσημο έγγραφο της εταιρείας (Υπογεγραμμένο από το διευθυντή, το μηχανικό και τον supervisor)

 

Οι τιμές αυτές είναι πολύ καλές, πράγμα που αποδεικνύει ότι η κινεζική αγορά έχει μπει δυναμικά στον κόσμο των smartphones. Εγώ είμαι κάτοχος του Zopo ZP980 2/32 (230 ευρώ) και είμαι εντυπωσιασμένος!

 

Το έγγραφο βρίσκεται στο: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4906209#post4906209 Προσπαθούσα επί 20 λεπτά να το ανεβάσω όμως δεν μου επιτρέπει επειδή το έχω ήδη ανεβάσει στο σχετικό θέμα του zopo zp980. Άμα μπείτε στο url που έβαλα πιο πάνω είναι το post 1778

Edited by g9efthymios
Προσθήκη του επισυναπτόμενου αρχείου
Link to comment
Share on other sites

Να και οι τιμές του δείκτη SAR για 3 μοντέλα της κινέζικης εταιρείας Zopo (Η οποία γίνεται όλο και πιο διάσημη στην Ελλάδα). Σύμφωνα με το SAR report της εταιρείας τα μοντέλα ZP980, ZP990 και ZP1000 έχουν τις εξής τιμές:

 

Max SAR Measurement (10g):

Head: 0.358 mW/g

Body: 0.217 mW/g

 

Σας επισυνάπτω αυτούσιο το επίσημο έγγραφο της εταιρείας (Υπογεγραμμένο από το διευθυντή, το μηχανικό και τον supervisor)

 

Οι τιμές αυτές είναι πολύ καλές, πράγμα που αποδεικνύει ότι η κινεζική αγορά έχει μπει δυναμικά στον κόσμο των smartphones. Εγώ είμαι κάτοχος του Zopo ZP980 2/32 (230 ευρώ) και είμαι εντυπωσιασμένος!

Πού είναι το έγγραφο;

Link to comment
Share on other sites

 

Σας επισυνάπτω αυτούσιο το επίσημο έγγραφο της εταιρείας (Υπογεγραμμένο από το διευθυντή, το μηχανικό και τον supervisor)

 

 

Αυτό είναι ανεξάρτητο κέντρο ελέγχου και πιστοποίησης , ή η ίδια η ζοπο τα μετράει ?

Link to comment
Share on other sites

Είναι ανεξάρτητο κέντρο το οποίο διενήργησε τις συγκεκριμένες μετρήσεις. Έχω επαληθεύσει τη γνησιότητα του εγγράφου τόσο από αυτούς (Shenzhen Sunway Communication Co LTD) όσο και από την εταιρεία Zopo. Οπότε ισχύουν αυτές οι χαμηλές τιμές SAR. Ήταν και η μεγάλη μου επιφύλαξη πριν προχωρήσω στην αγορά κινεζικού κινητού. Διότι σε όλα τα άλλα σκίζει. Το έχω εδώ και ένα μήνα και είμαι εντυπωσιασμένος με όλα! (Ταχύτητα, Φωτογραφική GPS, Οθόνη κτλ..) Φίλοι μου κάτοχοι iPhone δεν πίστευαν μέχρι που το έπιασαν στα χέρια τους
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρε παιδιά ποτέ δεν έδινα σημασία σε sar συσκευής προτού την πάρω. Έχουν περάσει ουκ λίγες συσκευές από τα χέρια μου και μόνο με δύο είχα θέμα, μετά από πολύ ώρα ομιλίας μου φέρναν πονοκέφαλο και ζεστένονταν η οθόνη τους. Xperia Neo V & Xperia U.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρε παιδιά ποτέ δεν έδινα σημασία σε sar συσκευής προτού την πάρω. Έχουν περάσει ουκ λίγες συσκευές από τα χέρια μου και μόνο με δύο είχα θέμα, μετά από πολύ ώρα ομιλίας μου φέρναν πονοκέφαλο και ζεστένονταν η οθόνη τους. Xperia Neo V & Xperia U.

το να ζεσταίνεται η οθόνη δεν εχει καμια σχέση με την ακτινοβολια.

Link to comment
Share on other sites

Το να ζεστενεται η οθονη ή το πισω μερος του κινητου οφειλεται σε μερη οπως πχ CPU αναλογα που την εχει ειδικα σε 4πυρηνα με πολυ χρηση ανεβαζουν θερμοκρασιες ή αν φορτιζονται! ετσι ζεσταινεται το αυτι μας πχ και μπορει να δημιουργηθει πονοκεφαλος, προσωπικα το εχω παθει με καποια iphones (με πολυ υψηλο SAR αν και δεν εχει σχεση τωρα), οποτε αν ειναι να μιλαμε ωρες να μιλαμε με hands free και ΟΧΙ με το κινητο στο αυτι!!! ετσι ειναι το σωστοτερο ασχετο με SAR και συσκευες, τωρα με τα προγραμματα που εχουν οι εταιριες εχει ατομα που μιλανε απειρες ωρες την μερα, θα παθει ζημια και το αυτι στο τελος, να μιλαμε και απο αριστερο καμια φορα! :p:p

 

Είναι ανεξάρτητο κέντρο το οποίο διενήργησε τις συγκεκριμένες μετρήσεις. Έχω επαληθεύσει τη γνησιότητα του εγγράφου τόσο από αυτούς (Shenzhen Sunway Communication Co LTD) όσο και από την εταιρεία Zopo. Οπότε ισχύουν αυτές οι χαμηλές τιμές SAR. Ήταν και η μεγάλη μου επιφύλαξη πριν προχωρήσω στην αγορά κινεζικού κινητού. Διότι σε όλα τα άλλα σκίζει. Το έχω εδώ και ένα μήνα και είμαι εντυπωσιασμένος με όλα! (Ταχύτητα, Φωτογραφική GPS, Οθόνη κτλ..) Φίλοι μου κάτοχοι iPhone δεν πίστευαν μέχρι που το έπιασαν στα χέρια τους

 

+1.000.000.000!!! συμφωνω απολυτως! εγω εχω το 980 (1/16) απο τα μεσα Μαιου πριν βγουν ολα τα αλλα αλλιως θα ειχα το (2/32), τελειο!!! με καλυψες απολυτα με οτι ειπες!

Link to comment
Share on other sites

Το να ζεστενεται η οθονη ή το πισω μερος του κινητου οφειλεται σε μερη οπως πχ CPU αναλογα που την εχει ειδικα σε 4πυρηνα με πολυ χρηση ανεβαζουν θερμοκρασιες ή αν φορτιζονται! ετσι ζεσταινεται το αυτι μας πχ και μπορει να δημιουργηθει πονοκεφαλος, προσωπικα το εχω παθει με καποια iphones (με πολυ υψηλο SAR αν και δεν εχει σχεση τωρα), οποτε αν ειναι να μιλαμε ωρες να μιλαμε με hands free και ΟΧΙ με το κινητο στο αυτι!!! ετσι ειναι το σωστοτερο ασχετο με SAR και συσκευες, τωρα με τα προγραμματα που εχουν οι εταιριες εχει ατομα που μιλανε απειρες ωρες την μερα, θα παθει ζημια και το αυτι στο τελος, να μιλαμε και απο αριστερο καμια φορα! :p:p

η εσωτερική θέρμανση του σώματος και του κεφαλιού, η οποία φέρνει εφίδρωση ή πονοκέφαλο αντίστοιχα, είναι άμεσα συνδεδεμένη με την ακτινοβολία του κινητού. Οι συσκευές με μεταλλικά μέρη πανω απ τις κεραίες, όπως τα περισσότερα iphone, αναγκάζονται να εκπέμπουν με περισσότερη ισχύς καθώς τα μεταλλικά μέρη απορροφούν το σήμα. Το ίδιο πρόβλημα είχα με το nokia c6-01 που χε ατσάλι γύρω γύρω, και εξέπεμπε πολύ, είχε και sar πάνω από 1w/kg, με αποτέλεσμα να μου φέρνει εφίδρωση στο χέρι όταν χρησιμοποιούσα data, και ενόχληση στο κεφάλι ακόμη και με 4-5 λεπτά ομιλίας. Με τα πλαστικά κινέζικα που χρησιμοποιώ πλέον δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα

Ποια είναι η γνώμη σας για τα αυτοκολητα στικακια (anti radiation) που κυκλοφορούν και υποτίθεται τραβάνε την ακτινοβολία κάνουν τίποτε η είναι απλά διακοσμητικά

Edited by soullis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Ποια είναι η γνώμη σας για τα αυτοκολητα στικακια (anti radiation) που κυκλοφορούν και υποτίθεται τραβάνε την ακτινοβολία κάνουν τίποτε η είναι απλά διακοσμητικά

σαχλαμάρες, μην ασχολήσαι με τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Ποια είναι η γνώμη σας για τα αυτοκολητα στικακια (anti radiation) που κυκλοφορούν και υποτίθεται τραβάνε την ακτινοβολία κάνουν τίποτε η είναι απλά διακοσμητικά

 

αν τραβήξουν την ακτινοβολία (μαγνητικό σήμα) δεν θα έχεις σήμα στο κινητό σου.

Η λύση είναι η επιλογή κινητών τηλεφώνων με χαμηλό δείκτη SAR. (πλέον έχει άπειρες συσκευές με κάτω από 0.4W/kg μάζας σώματος)

 

Ακτινοβολία έχει και το τζάκι και το καλοριφέρ (ακτινοβολούν ζέστη) οπότε μην το συνδέεις με κάτι το τόσο κακό σαν λέξη.

l33t )3\/&1_[]|* &2
Link to comment
Share on other sites

Πριν από 5 χρόνια ανέφερα κάποιες χρήσιμες ελπίζω πληροφορίες στο post No 1165:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2573046#post2573046

Για το κεφάλι το όριο της ακτινοβολίας βάσει του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας είναι 2W/kg ιστού και μετράται σε απόσταση 1-1,5 cm από το αυτί. Η Ελλάδα έχει υιοθετήσει το 70% της παραπάνω τιμής ως όριο, που σημαίνει 1,4 W/Kg. Για το σώμα δεν θυμάμαι τις τιμές.

Πάντως ο αριθμός SAR είναι μία ένδειξη αλλά όχι όλη η αλήθεια.

Τώρα, σε δεδομένη συσκευή, μπορείτε να παρατηρείτε πότε "τρώει" την μπαταρία το κινητό για να καταλάβετε ότι εκπέμπει περισσότερο επειδή δυσκολεύεται να πιάσει σήμα.

Εκτός από το SAR (=μέγιστος ρυθμός απορρόφησης ακτινοβολίας), σημασία έχει πόσο καλά μπορεί να επικοινωνεί η συσκευή, που συνεπάγεται ότι η ακτινοβολία σπάνια θα πλησιάζει την τιμή του SAR που την χαρακτηρίζει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εχω ενα HDC galaxy s4 clone και το νιωθω

Λογικο, αυτό έχει κακές κεραίες, όπως και στο wifi και το gps

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα όπως βλέπω το έχετε αναλύσει εκτενέστατα το θέμα και σας ευχαριστώ

 

Ψάχνω συσκευή και κάποιες έχουν NFC

και έψαχνα να μάθω εάν το sar του κινητού αυξάνεται με το NFC.

οπότε εαν έσβηνα το NFC θα μειωνόταν και σημαντικά η ακτινοβολία?

 

Και η απάντηση είναι όχι: σύμφωνα με την παρακάτω έρευνα το max sar που μπορεί εκπέμψει μιά συσκευη με NFC είναι της τάξεως των 24mW/kg (milliWatt/kg), δηλαδή 0,024W/Kg, σχεδόν αμελητέα προσαύξηση πάνω στο οποιαδήποτε sar του κινητού.

 

ακόμα δείτε την μεθοδολογία και τα όργανα που χρησιμοποιήθηκαν για αυτήν την ενδιαφέρουσα μελέτη μέτρησης ακτινοβολίας:

 

http://www.wima.mc/dan/PRESENTATIONS_CONF/20_april/lamedschwandner.pdf

 

 

ΥΓ: κάποια στιγμή (σελ 8) το έγγραφο αναφέρει οτι τις τιμές/όρια SAR (πχ: 2w/kg κεφάλι/σώμα) τα παίρνουμε για χρόνους/περιόδους 6 λεπτών, εφόσον αυτό ισχύει, τι θα συμβεί εάν μιλάμε στο κινητό για 10-20 λεπτα;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

σημερα μηλωντας στο κινητο περασα απο μια ανοιχτη τηλεοραση 15 ιντσες παλιας τεχνολογιας που της εχω βαλει ψηφιακο αποκωδικοποιητη και εσωτερικη κεραια με ενισχυτη και εχασε για δευτερολεπτα το σημα η τηλεοραση και ένιωσα και ενα πονο στο αυτι που ειχα το κινητο.

Η περιοχη που ημουνα δεν εχει καλο σημα η cosmote.

Tο κινητο και η degia εκπεμπουν στην ιδια συχνοτητα η παραπλησια?

Link to comment
Share on other sites

σημερα μηλωντας στο κινητο περασα απο μια ανοιχτη τηλεοραση 15 ιντσες παλιας τεχνολογιας που της εχω βαλει ψηφιακο αποκωδικοποιητη και εσωτερικη κεραια με ενισχυτη και εχασε για δευτερολεπτα το σημα η τηλεοραση και ένιωσα και ενα πονο στο αυτι που ειχα το κινητο.

Η περιοχη που ημουνα δεν εχει καλο σημα η cosmote.

Tο κινητο και η degia εκπεμπουν στην ιδια συχνοτητα η παραπλησια?

Καμία σχέση. Η τηλεόραση ειν φαντάζομαι CRT, κανει παρεμβολές με τη συχνότητα (αν θυμαμαι καλά) των 1800MHz που χρησιμοποιεί η cosmote για gsm, κι εκείνη την ώρα το κινητό σου αύξησε την ισχύ για να διατηρήσει το σήμα

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Έχω ένα S4 mini με SAR European Union, UK, 0.332 W/Kg (head) | 0.323 W/Kg (body) και στo ίδια ακριβώς σημείο με ίδιο provider (cosmote) το S5 mini με SAR EU 0.97 W/kg (head) 0.56 W/kg (body) ενός φίλου. Και τα δύο με το OpenSingal (ξέρετε κανένα καλύτερο πρόγραμμα για μέτρηση σήματος?) δείχνουν το ίδιο ποσοστό σήματος. Δεν υποτίθεται ότι το s5 mini "πιάνει" καλύτερο σήμα?
Link to comment
Share on other sites

Το SAR είναι το μέγιστο που μπορεί να εκμπέμψει η συσκευή. Δεν σημαίνει ότι αυτό εκπέμπει συνεχώς και κυρίως όταν υπάρχει ήδη καλή ποιότητα σήματος από το δίκτυο.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Psylo, το SAR είναι η μέγιστη ενέργεια που μπορεί να απορροφήσει το κορμί μας λόγω εκπομπής της συσκευής. Δεν σημαίνει ότι όσο πιο μεγάλο το SAR ενός κινητού => καλύτερο σήμα.

Γι αυτό εδώ και πολλά χρόνια είχαν υιοθετήσει έναν άλλο δείκτη στο Πανεπιστήμιο του Γκέτεμποργκ, τον δείκτη TCP που δείχνει την ικανότητα ενός κινητού να επικοινωνεί. Δυστυχώς οι εταιρείες απέφυγαν να μπουν στο τρυπάκι μιας τέτοιας αξιολόγησης, και η προσπάθεια δεν έγινε γνωστή.

Link to comment
Share on other sites

Όταν η κάλυψη σήματος είναι σωστή, το SAR στα περισσότερα κινητά είναι κάτω από 0.10W/Kg (wcdma με κλειστό wifi) Edited by gerstavros2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...