Jump to content

Ψηφιακά κανάλια της ΕΡΤ


NIKOS PARTY
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 326
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 4 weeks later...
Απο Σεπτεμβριο ισως δουμε καποια απο τα ιδιωτικα καναλια ψηφιακα.Δειτε αυτο το αρθρο.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σας,

 

Σκέφτομαι να αγοράσω έναν αποκωδικοποιητή κυρίως για τα κανάλια της ERT +, αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι το NBA και ίσως κάποιες καλές ταινιούλες. Έχω ήδη έναν αποκωδικοποιητή του απλού Filmnet, κάνει; Αν όχι, ξέρετε να προτείνετε κάποιον άλλο;

 

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Όχι, οι αποκωδικοποιητές του Filmnet δεν κάνουν.

 

Πριν αγοράσεις καινούργιο αποκωδικοποιητή, έχει υπόψη σου ότι ακούγεται πως η ΕΡΤ δεν θα έχει το ΝΒΑ του χρόνου, όπως επίσης ότι η ΕΡΤ αυτή τη στιγμή εκπέμπει σε πρότυπο MPEG-2, ενώ είναι πολύ πιθανό τα ιδιωτικά κανάλια να εκπέμψουν σε MPEG-4. Oι αποκωδικοποιητές που κυκλοφορούν ευρέως σήμερα είναι MPEG-2, και δεν θα υποστηρίζουν το νέο πρότυπο.

 

Οπότε, αν θέλεις να αγοράσεις έναν αποκωδικοποιητή, θα σου πρότεινα να μην κάνεις ακριβή επένδυση (άλλωστε δεν προσφέρεται και κάποια σημαντική υπηρεσία αυτήν τη στιγμή από την ψηφιακή τηλεόραση). Στο internet μπορείς να βρεις και τιμές κάτω από 30 ευρώ. Αλλιώς μπορείς να περιμένεις να ξεκαθαρίσει το τοπίο πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ρε παιδιά τα ψηφιακά της ερτ αρχισαν να εκπέμπουν σε 16:9 η τα μάτια μου στένεψαν?

Μιλάμε ότι βλέπω ψηλούς παίχτες στο μπάσκετ!!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ναι.Αρχισαν να εκπεμπουν σε φορματ 16:9.:)Επιτελους.Καιρος ηταν.
Link to comment
Share on other sites

Χτες ειδα στις ειδησεις οτι αρχισαν οι ψηφιακες εκπομπες των ιδιωτικων καναλιων στην Κορινθια μεσω της ψηφιακης πλατφορμας digea.Απο Δεκεμβριο αρχιζουν και στην Αθηνα :up:Για περισσοτερες πληροφοριες:http://www.digea.gr
Link to comment
Share on other sites

καλημερα να κανω και εγω μια ερωτηση επειδη εχω 3 τηλεορασειs στο σπιτι δηλαδη πρεπει να παρω 3 δεκτεs για να βλεπω

Ναι, αν καμία δεν έχει ενσωματωμένο ψηφιακό δέκτη, θα πρέπει να συνδέσεις από έναν σε καθεμία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδια, δεν υποτείθεται οτι από 1/1/10 ολα τα καναλια πρεπει να γινουν ψηφιακα???? Γινεται τπτ ή για μια ακόμη φορα θα κάνουν ότι θέλουν οι καναλάρχεσ ως προς την τσέπη τους??
[sIGPIC][/sIGPIC]ΣΣΣ... Μας ακούνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, δεν υποτείθεται οτι από 1/1/10 ολα τα καναλια πρεπει να γινουν ψηφιακα???? Γινεται τπτ ή για μια ακόμη φορα θα κάνουν ότι θέλουν οι καναλάρχεσ ως προς την τσέπη τους??

 

Σύμφωνα με οδηγία της ΕΕ, όλες οι ευρωπαϊκές χώρες θα πρέπει να σταματήσουν την προβολή των αναλογικών προγραμμάτων μέχρι το τέλος του 2012. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, δεν υποτείθεται οτι από 1/1/10 ολα τα καναλια πρεπει να γινουν ψηφιακα???? Γινεται τπτ ή για μια ακόμη φορα θα κάνουν ότι θέλουν οι καναλάρχεσ ως προς την τσέπη τους??

 

Δεκέμβριος

Μετά το πρώτο δεκαπενθήμερο του Δεκεμβρίου, θα ξεκινήσει η εκπομπή ψηφιακού σήματος στην περιοχή της Θεσσαλονίκης, από τα κέντρα εκπομπής Χορτιάτη και λόφος Φιλίππειου.

 

2010

Μέσα στο πρώτο εξάμηνο του 2010, αναμένεται να ξεκινήσει η εκπομπή ψηφιακού σήματος στην Αθήνα, από τα κέντρα εκπομπής Υμηττού και Αίγινας, στην Λάρισα και στην Πάτρα.

 

πηγη:http://www.digea.gr/news/details/6.html

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Όταν το διάβασα πήγα να τους στείλω ενα e-mail και για αποτέλεσμα έλαβα αυτο:

"There was a mail send error".

Και ήθελα να τους στέιλω ένα ηλεκτρονικό γράμμα επιβράβευσης που είναι:

" Eiste poli ******* poy den tireitai to xronodiagramma sas otan ales xores idi ekpempoun kai psifiaka."

 

Και το ******* λίαν επιεικώς!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά γνωρίζει κανείς τι γίνεται με τις κάρτες για υπολογιστή???Δε υπάρχει τρόπος οι υπάρχουσες DVB-T κάρτες με κατάλληλο software να κανουν κωδικοποίηση σε mpeg-4?Θα υπάρχει κάποιος τρόπος....δεν μπορεί...
Οι αγγελίες είναι επιτρεπτές μόνο στο buy&sell.
Link to comment
Share on other sites

Όταν το διάβασα πήγα να τους στείλω ενα e-mail και για αποτέλεσμα έλαβα αυτο:

"There was a mail send error".

Και ήθελα να τους στέιλω ένα ηλεκτρονικό γράμμα επιβράβευσης που είναι:

" Eiste poli ******* poy den tireitai to xronodiagramma sas otan ales xores idi ekpempoun kai psifiaka."

 

Και το ******* λίαν επιεικώς!

 

το χρονοδιαγραμμα πριν ενα μηνα ελεγε οτι νοεμβριο παιρνει την σκυτάλη η θεσσαλονικη και δεκεμβριο η αθηνα....ξαφνικα αλαξε παλι...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Ρε παιδιά τι γίνεται?

Απο χθες υποτιθεται πως θα εξέπεμπαν τα κανάλια της ΕΡΤ και ψηφιακά. Πιάνετε τίποτα? Εμένα ο δέκτης δεν τα βρίσκει πάντως, μόνο τα cine+, sport+ και πρίσμα+...

Link to comment
Share on other sites

Εδω Αθηνα εκπεμπουν κανονικα τα ΕΤ1,ΝΕΤ,ΕΤ3,ΒΟΥΛΗ και οι 5 ραδιοφονικοι σταθμοι της ΕΡΤ απο την συχνοτητα 52 απο Υμηττο. Αμα δεν πιανει ο αυτοματος συντονισμος κανε χειροκινητο στην συχνοτητα 52.Ειναι σε Mpeg-2 οποτε μπορουν να τα πιασουν και οι κατοχοι ψηφιακων δεκτων παλιοτερης τεχνολογιας. Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

Νταξ εφταιγε το σημειο που ειχα την κεραία..Τα κανάλια της ΕΡΤ δεν εχουν τοσο δυνατο σήμα οποτε δε τα επιανα αν δεν εβγαζα την κεραια στο παραθυρο...:wacko:
Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω εξωτερική προς Υμηττό, σχεδόν πάντα σε ΟΛΑ τα άλλα έχω 100% σήμα και στην 52 δεν πιάνω ΤΙΠΟΤΑ! όπου ρώτησα μου είπαν το σήμα είναι ΠΟΛΥ ασθενές και επειδή δεν έχω οπτική με Υμηττό (Κυψέλη βλέπετε) έχω πολυκατοικίες πολλές μπροστά, προφανώς αν δεν ενισχύσουν το σήμα σαν τα άλλα της ERT DIGITAL δεν πρόκειτε να τα δούμε !!!! :mad::mad::mad:
Link to comment
Share on other sites

Το σήμα είναι ισχυρό σαν τα άλλα της ΕΡΤ.Κάτι άλλο φταίει.

Δοκίμασε χειροκίνητο συντονισμό και με εσωτερική κεραία.

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΛ! εδώ δεν πιάνει εξωτερική ρε συ! δοκίμασα με όλα ΔΕΝ πιάνω ΤΙΠΟΤΑ! με όσους μίλησα είπαν έχουν προβλήματα και το σήμα είναι κάτω του μισού από τα άλλα κανάλια! πως ΟΛΑ σχεδον πάντα έχω σημα 100% και στην 52 συχνότητα δεν πιάνω τίποτα και σήμα 0 ????? :mad::mad::mad::mad:
Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν πιάνεις με εξωτερική δεν αποκλείει το να τα πιάνεις με εσωτερική, δεν είναι υποδεέστερη η εσωτερική, ειδικά σε περιοχές που το σήμα είναι τόσο ισχυρό όσο στην Αττική. Δοκίμασε λοιπόν.

Άλλωστε το ότι δεν τα πιάνεις με την εξωτερική μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες και όχι απαραίτητα στο ότι δεν έχεις οπτική επαφή, εάν αυτό δεν σου έχει δημιουργήσει πρόβλημα με τα υπόλοιπα κανάλια αναλογικά ή ψηφιακά. Μπορεί για παράδειγμα, ο ενισχυτής να είναι στο τέρμα και να μπουκώνει τα κανάλια δημιουργώντας παρεμβολές στη συχνότητα 52. Δοκίμασε να δεις και στο ΑΝΑΛΟΓΙΚΟ 52 uhf αν είναι πεντακάθαρο άσπρο χιόνι, ή αν έχεις κάποιου είδους παρεμβολή από κάτω.

 

Οι άλλοι που ρώτησες είναι από την ίδια πολυκατοικία με εσένα; Έχετε όλοι κοινή κεραία σε όλη τη πολυκατοικία, ή ο καθένας τη δική του;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα να έκφράσω και εγώ μια απορία μόλίς επέστρεψά στην Αθήνα μένω νότια προάστια έκανα σάρωση τόσο στην με την τηλεόραση που διαθέτει ενσωματωμένο ψηφιακό δέκτή όσο και με την κάρτα τηλεόρασης του υπολογιστή αλλα δεν μπορέσα να πιάσω το ψηφιακό σήμα των ερτ νετ ετ3 και βουλής και με έξωτερική και με εσωτερική κεραία που δοκίμασα ενω στο νησί που ήμουν έπιανα κανονικά, να αναφέρω οτι τόσο η τηλέοραση όσο και κάρτα τηλέορασης είναι συμβάτες με mpeg2/mpeg4 καθώς μπόρω να βλέπω τόσο τα κανάλια της digea όσο και τα άλλα κρατικά, καμμία ιδέα τί να κάνω ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...