Jump to content

Μοdding (cases κλπ.)


SlRator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν δε σε απασχολεί το θέμα των χρημάτων, Cosmos S,πολύ όμορφο κουτί (χωράει 3πλό ψυγείο για υδρόψηξη στην οροφή). Αν συνβιβαστείς με την εμφάνισή του και τα αρκετά πλαστικά του μέρη,το HAF είναι ότι καλύτερο στα λεφτά που κοστίζει. Μεγάλο,με πολύ καλή αερόψυξη (αν και θα χρειαστεί να το καθαρίζεις συχνά αφού δεν έχει dust filters). Αν κοιτάς στη κατηγορία του Cosmos S, κοίτα και το Lian Li V2010, πολύ καλό case ;)
He who controls the past,commands the future.He who commands the future,conquers the past.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 427
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν δε σε απασχολεί το θέμα των χρημάτων, Cosmos S,πολύ όμορφο κουτί (χωράει 3πλό ψυγείο για υδρόψηξη στην οροφή). Αν συνβιβαστείς με την εμφάνισή του και τα αρκετά πλαστικά του μέρη,το HAF είναι ότι καλύτερο στα λεφτά που κοστίζει. Μεγάλο,με πολύ καλή αερόψυξη (αν και θα χρειαστεί να το καθαρίζεις συχνά αφού δεν έχει dust filters). Αν κοιτάς στη κατηγορία του Cosmos S, κοίτα και το Lian Li V2010, πολύ καλό case ;)

 

To 932 το έχω.

Για ποια πλαστικά μέρη μιλάς?Το κουτί είναι όλο μέταλλο.

Κάνει ακριβώς τα ίδια πράγματα με το COSMOS και είναι και σε πολύ καλύτερη τιμή, ενώ θεωρώ ότι δε συγκρίνεται με το COSMOS στο θέμα ροής αέρα, καθώς είναι πολύ καλύτερο.

Δεν είναι τυχαίο που η μητρική μένει συνέχεια στους 27 βαθμούς.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ΛΟΙΠΟΝ ΑΣ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ :p

 

 

:!:ΤΟ ΠΡΩΤΟ:

http://www.silverpcs.com/images/lianli_pc-v1200plusii_s_01.jpg

 

:!:ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ:

http://www.sunbeamtech.com/PRODUCTS/Trio/image/Gallery-OK/gaming-case-trio-2.jpg

 

 

ΠΟΙΟ ΚΟΥΤΙ ΘΑ ΔΙΑΛΕΓΑΤΕ ?

 

 

ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ… ΜΗΝ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΑΛΛΑ…:rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Eμ...το πρώτο δεν είναι καν ωραίο.

Εννοείται το δεύτερο.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

To δεύτερο χωρίς φωτισμό όμως.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι αν εχεις τον υπολογιστη στο δωματιο σου και θες να τον αφησεις ανοικτο το βραδυ, το φως ισως δεν σε αφησει να κοιμηθεις.Οποτε εγω θα προτεινω το δευτερο χωρις φωτισμο οπως ειπε και ο Nagata καθως το πρωτο ειναι υπερβολικα ασπρο για τα γουστα μου.
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο.

Πολύ όμορφο.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο,μου θυμιζει μακ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο τόπικ αλλά δεν ξέρω που να γράψω :p

 

Το πρόβλημα που έχω είναι το εξής. Αγόρασα πρόσφατα ένα πι σι και εγκατέστησα ένα προγραμματάκι της asus για να παρακολουθώ τις διάφορες θερμοκρασίες. Η μητρική είναι η asus p5q deluxe και ανεβαίνει στους 48 βαθμούς κεσίου όπου και κάθεται συνήθως. Το πρόγραμμα έχει ως όριο τους 45 βαθμούς. Είναι πολλοί ή καλά οι 48-50 βαθμοί για την μητρική?

Τι μπορώ να κάνω για να ψηχθεί καλύτερα?

 

Ευχαριστώ!

 

υγ. έχω ήδη 2 cooler στα 120mm και ενα ακόμη που μπαίνει πάνω στην μητρική (όχι το cpu cooler)

Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το πρώτο κουτί προτιμώ.

Σχετικά με τη θερμοκρασία, αν 48 βαθμοί είναι θερμοκρασία μητρικής σε idle είναι μάλλον αρκετά ψηλή. Aν είναι η μέγιστη τότε μάλλον δε θα με ενοχλούσε.

Σιγουρέψου ότι το ανεμιστηράκι της μητρικής δουλεύει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

δουλεύει κανονικά. τώρα με τα ανεμηστήρια φουλ έχω 42 C... Α και ανοικτό από το πλάι..

 

Παίρνει άλλο ένα ανεμηστηράκι το κουτί στο πλαι. Να το βάλω ή να αλλάξω τα coolers που ήδη έχω?

Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

δουλεύει κανονικά. τώρα με τα ανεμηστήρια φουλ έχω 42 C... Α και ανοικτό από το πλάι..

 

Παίρνει άλλο ένα ανεμηστηράκι το κουτί στο πλαι. Να το βάλω ή να αλλάξω τα coolers που ήδη έχω?

 

Tα coolers είναι του motherboard η τα έβαλες εσύ;

πάντα τέτοιες θερμοκρασιες είχες;

Ο αέρας πρέπει να μπαίνει από μπροστά και να βγαίνει από πίσω. Αν έχεις πολλά καλώδια προσπάθησε να τα σημαζέψεις ώστε να δώσεις δυνατότητα μετακίνησης του αέρα. Επιβεβαίωσε και τη φορά των ανεμιστήρων.

Link to comment
Share on other sites

το ανεμηστηράκι της motherboard ειναι της asus και εγκατεστημένο σύμφωνα με τις οδηγίες. Τα άλλα δύο, εκτός από το cpu cooler που είναι οκ σίγουρα, πως θα ελέξω φορά? αν βάλω το χέρι μου πίσω νιώθω να το σπρώχνει ο αέρας. Παραπάνω δεν ξέρω να πω :p

 

A και για τους ανεμηστήρες αυτή την στιγμή: cpu: 2057 rpm, 2x120mm: 1985, motherboard: 3515 με θερμοκρασία mtherboard στους 42 βαθμούς, αλλά κάνει σαν απορροφητήρας :p

Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

Βάλε το χέρι σου και θα νιώσεις προς τα που φυσάει ο καθένας.

Που είναι τα δυο ανεμιστηράκια;

Υπάρχει ανεμιστηράκι που να φερνει αερα στο κουτι (μπροστά συνήθως);

Αν έχεις δυο ένα πρεπει να βρισκεται μπροστα και να φυσα προς το εσωτερικο και ενα στο πισω μερος που να φυσαει προς τα έξω.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς είναι αυτά. Τέλος πάντων άμα δουλεύουν φουλ δεν ζεσταίνεται πολύ αλλά κάνει σαν απορροφητήρας :P

 

Yπάρχουν πιο "ήσυχα" coolers?

Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς είναι αυτά. Τέλος πάντων άμα δουλεύουν φουλ δεν ζεσταίνεται πολύ αλλά κάνει σαν απορροφητήρας :P

 

Yπάρχουν πιο "ήσυχα" coolers?

 

Συνήθως θόρυβο κάνουν τα μικρά σε διάμετρο που τρέχουν σε ψηλές στροφές.

Η λύση του θορύβου είναι η χρήση μεγαλύτερης διαμέτρου fan σε λιγότερα rpm.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μιας και πετυχα αυτο το forum περι modding ειπα να ανεβασω να δειτε το stacker μου που τελειωσε πριν μερικες μερες. Οι μετατροπες εχοθν να κανουν με τοποθετηση πλαϊνου παραθυρου, βαψιματος του εσωτερικου και -ο λογος για τον οποιο αρχισαν ολα- στριψιμο των σκληρων στο πλαι ;) Παρτε μερικες φοτο, αν θελετε κ με πιο λεπτομερειες εδω ειμαστε! :)

 

http://img11.imageshack.us/img11/223/03072009376.jpg

http://img21.imageshack.us/img21/5499/03072009377.jpg

http://img36.imageshack.us/img36/1880/30062009373.jpg

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερει κανεις που θα βρω στην ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ κανα μαγαζι......

που να εχει UV λαμπες για κουτι...... UV Sata CABLE (Κυριος πορτοκαλι χρωματος), και γενικα εξαρτηματα UV ?????

 

και κατι αλλο.....

θελω να βαψω το κουτι απο μεσα...να το κανω χρωμα μαυρο....

πρωτα πρεπει να το ξυσω καλα με γυαλοχαρτο....μετα να το βαψω με οποιοδηποτε σπρεϊ μαυρου χρωματος..? η θελει και τιποτα αλλο...?

κατι για να Γυαλιζει.....??

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να το πάρω και να αντικαταστήσω το Soprano VB 1000 το οποίο έχω εδώ και 2,5 χρόνια.Αξίζει ?Κάποτε μου άρεσε (σε ασημί-μάυρο) πλέον εμφανισιακά δεν μου λέει κάτι.Θα ήθελα ένα κουτί που να δροσίζει το σύστημα (στο υπάρχουν ο Ε6600 χτυπάει 35αρια και η ASUS P5W DH 50αρια),αλλά και αθόρυβο.

Στα υπόψιν έχω και τα:

 

HAF-932 (με χαλάει που είναι ανοιχτό και θέλει συνέχεια ξεσκόνισμα)

Cosmos RC-1000 (αλλά και 188 Ευρώ είναι πολλά).

Samsung Galaxy Tab 10.1 ICS 4.0.4, stock

Samsung Galaxy S II Jelly Bean 4.1.2

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερει κανεις που θα βρω στην ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ κανα μαγαζι......

που να εχει UV λαμπες για κουτι...... UV Sata CABLE (Κυριος πορτοκαλι χρωματος), και γενικα εξαρτηματα UV ?????

 

και κατι αλλο.....

θελω να βαψω το κουτι απο μεσα...να το κανω χρωμα μαυρο....

πρωτα πρεπει να το ξυσω καλα με γυαλοχαρτο....μετα να το βαψω με οποιοδηποτε σπρεϊ μαυρου χρωματος..? η θελει και τιποτα αλλο...?

κατι για να Γυαλιζει.....??

 

Εγω το εβαψα χωρις τριψιμο.. Πηρα ενα ποιοτικο σπρέυ και το περασα 3 χερια. Και γιατι να γυαλιζει? καλυτερα να το κανεις ματ κατα την γνωμη μου!

 

Σκέφτομαι να το πάρω και να αντικαταστήσω το Soprano VB 1000 το οποίο έχω εδώ και 2,5 χρόνια.Αξίζει ?Κάποτε μου άρεσε (σε ασημί-μάυρο) πλέον εμφανισιακά δεν μου λέει κάτι.Θα ήθελα ένα κουτί που να δροσίζει το σύστημα (στο υπάρχουν ο Ε6600 χτυπάει 35αρια και η ASUS P5W DH 50αρια),αλλά και αθόρυβο.

Στα υπόψιν έχω και τα:

 

HAF-932 (με χαλάει που είναι ανοιχτό και θέλει συνέχεια ξεσκόνισμα)

Cosmos RC-1000 (αλλά και 188 Ευρώ είναι πολλά).

 

οι θερμοκρασιες σου ειναι πολυ καλες! Επισης θα προτεινα το SILVERSTONE SST-RV01B-W RAVEN αν και εχει περιεργη ταξινομηση μεσα των πραγματων. Οσο για τον θορυβο σημαντικο ρολο παιζει κ η ποσοτητα αλλα κ η ποιοτητα των ανεμιστηρων! Η σκονη αντιμετωπιζεται με φιλτρακια αλλα κ παλι δεν θα απαλλαγεις τελειως! Σε ολα τα κουτια θα εχεις διοτι εκτος απο τη σκονη που παει κ "καθεται" υπαρχει κ η εξτρα που ρουφανε μεσα οι ανεμιστηρες!

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...