Jump to content

Apple iPod Video: Σχόλια και ερωτήσεις


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Α

Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι, το iTunes αυτόματα σκανάρει τα τραγούδια και αν βρει ότι πρέπει να παιχθούν χωρίς κενά, τα μαρκάρει αντίστοιχα οπότε θα παίζονται και έτσι. Αν παρ'όλα αυτά θες να μαρκάρεις εσύ κάποια ως gapless, τότε:

- αν είναι ένα τραγούδι, το επιλέγεις κάνεις δεξι/Get Info και από το tab Options επιλέγεις το Part of a gapless album

- αν είναι πάνω από ένα, τα επιλέγεις όλα μαζί με τη σωστή σειρά όμως, κάνεις πάλι δεξί/Get info και κάτω δεξιά αλλάζεις το Gapless από No σε Yes.

 

Sync και έτοιμος!

εννοω μολις τελειωνει το ενα να αρχιζει

αμεσως το αλλο..

να τα επιλεξω ολα;

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer BDP-320 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα το κοιτάξω με τις playlist, δεν είχα ασχοληθεί μέχρι τώρα γιατί στο 30άρι μου είχα synced όλη τη μουσική μου.

 

edit: Έφτιαξα μία playlist "iphone" και απλά προσθέτω εκεί τα τραγούδια που θέλω να κάνει sync. Thanks stereo!

 

Να σου πω κάτι άλλο...πως γίνεται να βάλω το itunes να κάνει refresh το Library του; (δηλαδή να ξανακοιτάξει μέσα στους καταλόγους που έχω κάνει add και να βρει τα καινούργια τραγούδια; ).

 

Αυτό δεν το γνωρίζω :/. Εγώ τα νέα τραγούδια τα ρίχνω μέσα στο iTunes και φροντιζει αυτό για την ενημέρωση των φακέλων...

 

εννοω μολις τελειωνει το ενα να αρχιζει

αμεσως το αλλο..

να τα επιλεξω ολα;

Ναι!

Αν βρει τραγούδια συνεχόμενα που είναι χαρακτηρισμένα ως gapless, τότε θα τα παίξει μαζί!

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω κάτι άλλο...πως γίνεται να βάλω το itunes να κάνει refresh το Library του; (δηλαδή να ξανακοιτάξει μέσα στους καταλόγους που έχω κάνει add και να βρει τα καινούργια τραγούδια; ).

 

Αμ έλα που δεν το κάνει!!

Σου έχω όμως λύσεις :D

 

Πες μου, έχεις MAC ή PC;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Εύκολη η λύση.

 

Υπάρχει ένα πρόγραμμα που λέγεται iTLU το οποίο κάνει αυτό που θέλεις αλλά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και για άλλα πράγματα όπως το να αφαιρέσει αυτόματα όλα τα αρχεία εκείνα που είχαν εισαχθεί στη library αλλά πλέον δεν υπάρχουν στην ίδια θέση και απλά σου βγάζουν το γνωστό "!"

 

Κατέβασέ το από εδώ.

Αν έχεις απορίες πες μου

;)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να συνδέσω το ipod με το στερεοφωνικό που έχω στο αυτοκίνητο (jvc) αλλά το καλώδιο της jvc έχει 150 € παίζει τίποτα πιο φθηνό????
Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΜΙΑ ΟΘΟΝΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ AUDIOVOX 9510 TS!!!!

 

εχω συνδεσει επανω το ι-pod απο την εισοδο του tv tunner που λεει ο κατασκευαστεις παιζει τα τραγουδια ολα κανονικα με φοντα και τα λοιπα,αλλα στα video περναει ο ηχος στην οθονη αλλα μου πεταει μπλε φοντο

 

ξερεται κατι???

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να συνδέσω το ipod με το στερεοφωνικό που έχω στο αυτοκίνητο (jvc) αλλά το καλώδιο της jvc έχει 150 € παίζει τίποτα πιο φθηνό????

 

 

Μπορεις να παρεις ενα Cassette Adapter αλλα δεν ξερω τι ποιοτητα θα εχει.

 

Γνωριζει κανεις ποσο πωλουνταν τα προηγουμενα μοντελα iPod video (συγκεκριμενα των 30GB). Θελω να πουλησω το - προσφατα αγορασμενο :( - δικο μου, αλλα δεν θελω να το υπερχρεωσω, γιατι μαλλον θα το δωσω σε φιλο μου. ;)

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις ποσο πωλουνταν τα προηγουμενα μοντελα iPod video (συγκεκριμενα των 30GB). Θελω να πουλησω το - προσφατα αγορασμενο :( - δικο μου, αλλα δεν θελω να το υπερχρεωσω, γιατι μαλλον θα το δωσω σε φιλο μου. ;)

 

Στο Pixmania, το λευκό 30GB πωλείται 238 ευρώ...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Στο Pixmania, το λευκό 30GB πωλείται 238 ευρώ...

 

Α, ευχαριστω! Το εψαξα στα sites του Πλαισιου, του Γερμανου, και της rainbow, αλλα παροτι δεν εχουν ερθει ακομα τα καινουρια, εχουν βγαλει τις τιμες των παλιων. :confused:

 

Νομιζω γυρω στα 175 τοτε ειναι σχετικα καλα...:O

 

Ερωτηση 2: Γνωριζει κανεις αν δουλευει με το Ipod Video το Nike + iPod Sport Kit; Στο applestore αναφερει οτι ειναι συμβατο μονο με το nano, αλλα δεν καταλαβαινω το γιατι. Το εχει δοκιμασει καποιος;

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Α, ευχαριστω! Το εψαξα στα sites του Πλαισιου, του Γερμανου, και της rainbow, αλλα παροτι δεν εχουν ερθει ακομα τα καινουρια, εχουν βγαλει τις τιμες των παλιων. :confused:

 

Νομιζω γυρω στα 175 τοτε ειναι σχετικα καλα...:O

 

Ερωτηση 2: Γνωριζει κανεις αν δουλευει με το Ipod Video το Nike + iPod Sport Kit; Στο applestore αναφερει οτι ειναι συμβατο μονο με το nano, αλλα δεν καταλαβαινω το γιατι. Το εχει δοκιμασει καποιος;

 

175 νομίζω είναι μιά χαρά... :)

 

Αναφορικά με το Sport Kit νομίζω πως το iPod Video δεν είναι συμβατό λόγω της δυσκολίας στη μεταφορά, όντας μεγαλύτερο σε μέγεθος από το Nano. Μπορεί φυσικά να λέω και βλακείες... :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

175 νομίζω είναι μιά χαρά... :)

 

Αναφορικά με το Sport Kit νομίζω πως το iPod Video δεν είναι συμβατό λόγω της δυσκολίας στη μεταφορά, όντας μεγαλύτερο σε μέγεθος από το Nano. Μπορεί φυσικά να λέω και βλακείες... :p

 

Update:

 

Μετα απο ενα ενδελεχες ψαξιμο, το Ipod Video δεν ειναι συμβατο. Ο λογος ηταν οτι σε αντιθεση με τα nano, εχει μηχανικα μερη (τον σκληρο δισκο).

 

Πιθανως καποιος να υπεθετε οτι το touch (που δεν εχει) θα ηταν συμβατο, αλλα εδω λενε οτι δεν ειναι, και μαλλον εχουν δικιο. Κριμα, γιατι νομιζω οτι ειναι απο τα πιο ενδιαφεροντα accessories για iPod. :(

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Update:

 

Μετα απο ενα ενδελεχες ψαξιμο, το Ipod Video δεν ειναι συμβατο. Ο λογος ηταν οτι σε αντιθεση με τα nano, εχει μηχανικα μερη (τον σκληρο δισκο).

 

Πιθανως καποιος να υπεθετε οτι το touch (που δεν εχει) θα ηταν συμβατο, αλλα εδω λενε οτι δεν ειναι, και μαλλον εχουν δικιο. Κριμα, γιατι νομιζω οτι ειναι απο τα πιο ενδιαφεροντα accessories για iPod. :(

 

Εν ολίγοις, το μοναδικό iPod που υποστηρίζει το Sport Kit είναι το nano; Και από τα καινούργια κανένα;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Εν ολίγοις, το μοναδικό iPod που υποστηρίζει το Sport Kit είναι το Nano; Και από τα καινούργια κανένα;

 

Υποστηριζονται ολες οι γενιες nano, ακομα και τα καινουργια.

 

Θεωρητικα, θα μπορουσε να λειτουργησει στο touch (και στο iPhone), δεδομενου οτι δεν εχει μηχανικα μερη και δεν θα παθαινε τιποτα, αλλα πιθανως για εμπορικους/ επικοινωνιακους λογους, ή επειδη τρεχουν διαφορετικο λειτουργικο (Mac OS X), δεν γινεται.

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Υποστηριζονται ολες οι γενιες nano, ακομα και τα καινουργια.

 

Θεωρητικα, θα μπορουσε να λειτουργησει στο touch (και στο iPhone), δεδομενου οτι δεν εχει μηχανικα μερη και δεν θα παθαινε τιποτα, αλλα πιθανως για εμπορικους/ επικοινωνιακους λογους, ή επειδη τρεχουν διαφορετικο λειτουργικο (Mac OS X), δεν γινεται.

 

Μάλιστα. Τα shuffle;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Eξαρτάται.

Αν αναφέρεσαι σε iPod Nano, Classic, ναι γιατί από όπου και να τα πάρεις έχουν ελληνικά (δεν είναι της Rainbow ο εξελληνισμός)

 

Aν αναφέρεσαι στο Touch, όχι. Δεν έχει ελληνικά.

 

Αλλά επειδή και εγώ το είχα απορία, τελικά όταν περνάς τα ελληνικά τραγούδια στο Touch, αναγνωρίζει τη γραμματοσειρά (βέβαια υπάρχουν κάποια γράμματα π.χ. το Σ που τα δείχνει bold αλλά κατά τα άλλα μια χαρά)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Τα shuffle;

Τα Shuffle δεν έχουν dock connector και οθόνη οπότε εξ'ορισμού δεν...

Link to comment
Share on other sites

@ Stereo: το Touch είναι καλύτερο να το κλείνω ή απλά να το βάζω σε sleep mode όταν δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσω για 3-4 ώρες;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Sleep θα έλεγα!!!

 

Ήρθε; Πως σου φαίνεται;;;

:)

Link to comment
Share on other sites

@ Stereo: το Touch είναι καλύτερο να το κλείνω ή απλά να το βάζω σε sleep mode όταν δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσω για 3-4 ώρες;

 

το πηρες φιλε μου??

εγω ακομα το περιμενω απο expansys :wacko::wacko:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τα Shuffle δεν έχουν dock connector και οθόνη οπότε εξ'ορισμού δεν...

 

Χμ, σωστά... :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Sleep θα έλεγα!!!

 

Ήρθε; Πως σου φαίνεται;;;

:)

 

Πώς να μου φαίνεται stereo;; Είμαι ερωτευμένος :p:p

Το μόνο αρνητικό είναι αυτό που είχα αναφέρει και πριν καιρό: το γεγονός δηλαδή πως είναι πρακτικά αδύνατο να αλλάξεις τραγούδι μέσα από την τσέπη σου όπως έκανα παλιά με το nano μου.

 

Αλλά τι να κάνουμε, θα περιμένουμε κάποιο remote.

Κατά τα άλλα, ΤΕΛΕΙΟ σε όλα του!!

Έχει και το καλό του ότι μπορείς να φτιάξεις ανετότατα playlists και παλεύεται!

 

Οπότε λες απλά να το κλείνω μόνο overnight?

Γιατί το χρησιμοποιώ τουλάχιστον 5-6 ώρες την ημέρα και δε θέλω όλη την ώρα να είμαι άνοιξε-κλείσε.

 

το πηρες φιλε μου??

εγω ακομα το περιμενω απο expansys :wacko::wacko:

 

Ναι.

Το πήρα από ebay, γι' αυτό μου ήρθε τόσο νωρίς.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΜΙΑ ΟΘΟΝΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ AUDIOVOX 9510 TS!!!!

 

εχω συνδεσει επανω το ι-pod απο την εισοδο του tv tunner που λεει ο κατασκευαστεις παιζει τα τραγουδια ολα κανονικα με φοντα και τα λοιπα,αλλα στα video περναει ο ηχος στην οθονη αλλα μου πεταει μπλε φοντο

 

ξερεται κατι???:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...