Jump to content

Προφυλακτικά


DJ_TEO
 Κοινοποίηση

Απο που αγοραζετε προφυλακτικά?  

392 members have voted

  1. 1. Απο που αγοραζετε προφυλακτικά?

    • Περιπτερο
      88
    • Ψιλικατζιδικο (κεντρο τυπου)
      11
    • Super Market
      154
    • Sex shop
      7
    • Internet
      11
    • Φαρμακείο
      106
    • Από αλλού - προσδιορίστε -
      15


Recommended Posts

Βρε παιδιά... Σας παρακαλώ...

 

Αποφασίστε!!!

 

:mad:

:O

 

Είσαι σε ένα φόρουμ όπου γράφουν δεκάδες άτομα,ο καθένας έχοντας τις εμπειρίες του και τις απόψεις του.Όλα αυτά τα διαβάζεις τα φιλτράρεις και μαζί με την δική σου προσωπική έρευνα και μελέτη θα καταλήξεις σε ένα συμπέρασμα.Δεν θα βασιστείς σε κάτι που θα λεχτεί εδώ μέσα.Καλό είναι να βλέπουμε διαφορετικές απόψεις αλλά δεν είναι απαραίτητο ειδικά σε ένα τόσο ευαίσθητο θέμα να τις ενστερνιζόμαστε 100% :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 317
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Dexter, μήπως στο τόπικ της αντισύλληψης βρεις πιο πολλές πληροφορίες? Στις πρώτες σελίδες αν θυμάμαι καλά, είχε κάποιες αρκετά καλές απόψεις. (Αν θες πάντως και μία γνώμη, θα σου έλεγα να χρησιμοποιείς πάντα προφυλακτικό. Εννοείται πώς δεν είναι 100% ασφαλές, όπως καμία μέθοδος άλλωστε, αλλά τουλάχιστον σε προστατεύει και από εγκυμοσύνη και από ασθένειες).

Το...μαλλιοτράβηγμα που αναφέρεται συχνά ως μέθοδος, ναι μεν μπορεί να είναι κάπως βολικό αλλά σίγουρα έχει μεγάλα περιθώρια αποτυχίας. Δεν υπάρχει γυναικολόγος που να μην μου χει πει το ίδιο πράγμα.

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σε ένα φόρουμ όπου γράφουν δεκάδες άτομα,ο καθένας έχοντας τις εμπειρίες του και τις απόψεις του.Όλα αυτά τα διαβάζεις τα φιλτράρεις και μαζί με την δική σου προσωπική έρευνα και μελέτη θα καταλήξεις σε ένα συμπέρασμα.Δεν θα βασιστείς σε κάτι που θα λεχτεί εδώ μέσα.Καλό είναι να βλέπουμε διαφορετικές απόψεις αλλά δεν είναι απαραίτητο ειδικά σε ένα τόσο ευαίσθητο θέμα να τις ενστερνιζόμαστε 100% :)

 

I know...;)

 

@isolde: Έχω τσεκάρει κι εκεί... Εντάξει, για τέτοια σοβαρά θέματα δε βασίζομαι σε όσα λέγονται σε ένα forum αλλά όσο και να'χει αφού μπερδεύτηκα... ε... το είπα :O

 

Αυτό που πρέπει οπωσδήποτε να κάνω είναι να μιλήσω με κάποια γατρό σχετικά με το θέμα και κυρίως για τα αντισυλληπτικά χάπια... Δε μου αρέσει η ιδέα να χαπακώνομαι αλλά αφού το προφυλακτικό δεν είναι 100% ασφαλές και ο υπολογισμός γόνιμων ημερών είναι άκυρος/ανώφελος (ειδικά σε νεαρές ηλικίες και λόγω άστατου κύκλου και λόγω μεγάλης γονιμότητας:) ) μάλλον θα πρέπει να το ξανασκεφθώ...

 

Αχ... Και σ'αυτό ακόμα το θέμα (το ΘΕΚΘ) πρέπει να πέσει διάβασμα...:lol:

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά... Σας παρακαλώ...

 

Αποφασίστε!!!

 

:mad:

:O

Mην περιμενεις απο εδω να παρεις πληροφορηση.

Εδω λεει ο καθενας το κοντο του και το μακρυ του.

Υπαρχουν αλλες πηγες ενημερωσης ! :)

Link to comment
Share on other sites

Mην περιμενεις απο εδω να παρεις πληροφορηση.

Εδω λεει ο καθενας το κοντο του και το μακρυ του.

Υπαρχουν αλλες πηγες ενημερωσης ! :)

Συμφωνώ απόλυτα! Αλίμονο αν βασιζόμαστε σε τόπικς για να πάρουμε αποφάσεις..

Το καλύτερο είναι να το συζητήσεις με το σύντροφό σου και το γυναικολόγο σου. Αν θες κάνεις και μια έρευνα στο διαδίκτυο. Από δω μόνο απόψεις θα ακούσεις.

Εγγραφείτε στο κανάλι μου για χρήσιμες συμβουλές για γυμναστική, fitness, διατροφή και εύκολες απολαυστικές και υγιεινές συνταγές!

 

http://www.youtube.com/irinifitness

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα! Αλίμονο αν βασιζόμαστε σε τόπικς για να πάρουμε αποφάσεις..

Το καλύτερο είναι να το συζητήσεις με το σύντροφό σου και το γυναικολόγο σου. Αν θες κάνεις και μια έρευνα στο διαδίκτυο. Από δω μόνο απόψεις θα ακούσεις.

 

Τσέκαρε το τελευταίο μου post;)

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

Dexter, μήπως στο τόπικ της αντισύλληψης βρεις πιο πολλές πληροφορίες? Στις πρώτες σελίδες αν θυμάμαι καλά, είχε κάποιες αρκετά καλές απόψεις. (Αν θες πάντως και μία γνώμη, θα σου έλεγα να χρησιμοποιείς πάντα προφυλακτικό. Εννοείται πώς δεν είναι 100% ασφαλές, όπως καμία μέθοδος άλλωστε, αλλά τουλάχιστον σε προστατεύει και από εγκυμοσύνη και από ασθένειες).

Το...μαλλιοτράβηγμα που αναφέρεται συχνά ως μέθοδος, ναι μεν μπορεί να είναι κάπως βολικό αλλά σίγουρα έχει μεγάλα περιθώρια αποτυχίας. Δεν υπάρχει γυναικολόγος που να μην μου χει πει το ίδιο πράγμα.

 

 

Διαβαστε τα BOLD και αν μου πει ενας πως δεν φασκει και αντιφασκει θα πω μπραβο :lol:

Link to comment
Share on other sites

Οταν εχει κανεις σταθερη σχεση δεν χρειαζεται καν τις εξετασεις καθε 6μηνο.

Και δλδ ειναι προτιμoτερο για τα πιτσιρικια να νομιζουν πως με το προφυλακτικο δεν εχουν προβλημα ??

Σε πληροφορω πως ιοθετησα την αποψη αυτη που δεν σου αρεσει μονο οταν εσπασε για 4η φορα προφυλακτικο και για 4η φορα τραβιομουν σε φαρμακειο 3-4 το πρωι για να βρω χαπια επομενης μερας + του οτι στα περισσοτερα φαρμακεια ειχαν τελειωσει γιατι την παθαν και αλλοι ετσι ( Πριν πει κανεις τι προφυλακτικα χρησιμοποιουσα εβαζα μονο DUO και DUREX ).

ΑΝ καποιος ξερει το ΠΟΤΕ να τραβηχτει δεν υπαρχει προβλημα ( Μιλαω παντα για σχετικα μεγαλες ηλικιες και οχι 15-16-17 που εχουν προβλημα προσπερματικων υγρων. ) και ειναι προτιμοτερο αυτο απο το να "ταιζει" την κοπελα του ειτε χαπακια επομενης μερας ειτε καθημερινα ορμονικα χαπια που εχουν επιπτωσεις στην υγεια, οχι τρομερες βεβαια για να μην φοβισω αλλα οχι και καλες.( ΑΝ και σε σπανιες περιπτωσεις εχουν παρατηρηθει εντονες παρενεργειες. )

 

 

ΥΓ: Εχω ρωτησει αρκετους γυναικολογους στα γιαννενα σχετικα με το προσμερματικα υγρα και μου ειπαν πως οι μικρες ηλικιες εχουν κυριως αυτο το προβλημα. Εξαλλου 8 κοντα χρονια Free λετε να ειναι τυχαιο το οτι δεν ειμαι Daddy ? :D

 

Το να κανεις εσυ κατι λαθος το εχεις σκεφτει? Ή εισαι πολυ προικισμενος :lol: ή καπου κανεις κατι λαθος (πονηρουλη :D). Η μεθοδος του τραβηγματος ειναι καλη, μεχρι να ερθει το μαλλιοτραβηγμα για το πως θα πειτε το παιδι :X

Link to comment
Share on other sites

8 χρονια αν ειμουν τοσο τυχερος θα ειχα κερδισει 1000 φορες το Λοττο...

Για εμενα το μονο αρνητικο στην μεθοδο του τραβηγματος ειναι το να κολησει καποιος κατι απο τον αλλο γιαυτο ΑΝ καποια/ος απο εδω μεσα σκεφτεται να το εφαρμοσει να παει πρωτα μαζι με τον συντροφο του για εξετασεις.

 

 

ΥΓ : Τωρα αν ο αλλος δεν τραβηχτει εγκαιρα δεν φταιει η μεθοδος.

Link to comment
Share on other sites

Διαβαστε τα BOLD και αν μου πει ενας πως δεν φασκει και αντιφασκει θα πω μπραβο :lol:

Πες μου μπράβο πριν καν διαβάσεις τι θα γράψω.. :p

 

H isolde μια χαρά τα είπε. Εννοούσε ότι το προφυλακτικό αν και δε σου δίνει 100% σιγουριά, σε προστατεύει και από αρρώστιες και από εγκυμοσύνες σε ένα ικανοποιητικό ποσοστό.

 

Το τράβηγμα σε προστατεύει σε ένα (μη ικανοποιητικό) ποσοστό μόνο από εγκυμοσύνες και όχι αρρώστιες,

Τα χάπια μόνο από εγκυμοσύνες και όχι αρρώστιες επίσης.

 

Αυτό εννοούσε..

 

Το προφυλακτικό είναι ο καλύτερος τρόπος αν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και από τις 2 περιπτώσεις. Το τράβηγμα και τα χάπια προϋποθέτουν σταθερή σχέση, η οποία και πάλι δε σε καλύπτει ότι ο/η σύντροφός σου δε θα σου κάνει καμιά απρόσεχτη κουτσουκέλα. Μέχρι και παντρεμένα ζευγάρια έχουν αρρωστήσει γιατί ο ένας έριξε το κερατάκι.. και μάλιστα απρόσεχτα..

 

Βέβαια θα μου πείτε ότι με αυτή τη λογική δε μπορείς ποτέ να είσαι σίγουρος.. Ναι θα πω κι εγώ. Ποτέ δε μπορείς να είσαι σίγουρος για το τι θα σου συμβεί.

 

Και σχετικά με το προφυλακτικό, αν σου σπάσει το καταλαβαίνεις. Είναι η αλλαγή της αίσθησης που νιώθεις. Δεν μπορώ να καταλάβω πώς μπορεί κάποιοι να μην το νιώθουν και να λένε μετά ότι προτιμούν το ελεύθερο γιατί το ευχαριστιούνται περισσότερο. Το μόνο πρόβλημα είναι μήπως σπάσει την κρίσιμη στιγμη.. αλλά πρέπει να είσαι πολύ γκαντέμης για κάτι τέτοιο.. Συνήθως σπάει νωρίτερα. :p

 

Για εμενα το μονο αρνητικο στην μεθοδο του τραβηγματος ειναι το να κολησει καποιος κατι απο τον αλλο γιαυτο ΑΝ καποια/ος απο εδω μεσα σκεφτεται να το εφαρμοσει να παει πρωτα μαζι με τον συντροφο του για εξετασεις.

Αυτό προϋποθέτει ότι έχεις ήδη σχέση τουλάχιστον 6 μήνες (και είσαι 100% σίγουρος ότι δεν έχεις φάει κέρατο) με την άλλη γιατί αν έχει κολλήσει κάτι 1 βδομάδα πριν σε γνωρίσει και εξετάσεις να κάνει δε φαίνεται τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Με την λογικη σου τοτε κομενο και το στοματικο...

Αληθεια ποσοι/ποσες εδω μεσα ξερουν πως με το στοματικο μεταδιδονται τα σεξουαλικα μεταδιδωμενα νοσηματα ?? Ρωταω γιατι ΛΙΓΕΣ γυναικες το ξερουν αυτο...Εν ολιγοις αν καποια θελει προφυλακτικο για να μην "κολησει" κατι απο τον συντροφο της πρεπει να μην προχωρησει σε στοματικη πραξη πραγμα που δεν νομιζω πως υπαρχει γυναικα που να μην κανει οποτε το οτι το προφυλακτικο ειναι ασφαλες οσο αφορα τις αρρωστιες καλυτερα να μην ληφθει υποψην κανενος.

Οσο για τους 6 μηνες που λες δικιο εχεις αλλα μια εξεταση καλο κανει και οχι κακο.

Link to comment
Share on other sites

Με την λογικη σου τοτε κομενο και το στοματικο...

Αληθεια ποσοι/ποσες εδω μεσα ξερουν πως με το στοματικο μεταδιδονται τα σεξουαλικα μεταδιδωμενα νοσηματα ?? Ρωταω γιατι ΛΙΓΕΣ γυναικες το ξερουν αυτο...Εν ολιγοις αν καποια θελει προφυλακτικο για να μην "κολησει" κατι απο τον συντροφο της πρεπει να μην προχωρησει σε στοματικη πραξη πραγμα που δεν νομιζω πως υπαρχει γυναικα που να μην κανει οποτε το οτι το προφυλακτικο ειναι ασφαλες οσο αφορα τις αρρωστιες καλυτερα να μην ληφθει υποψην κανενος.

Οσο για τους 6 μηνες που λες δικιο εχεις αλλα μια εξεταση καλο κανει και οχι κακο.

Μαλλον δεν είσαι και τόσο ενημερώμενος μου φαίνεται. Από το στοματικό έρωτα κινδυνεύεις όσο και από το φιλί στο στόμα. Ο ιός του AIDS εντοπίζεται σε όλα τα υγρά του σώματος (αίμα, σάλιο, ιδρώτας), αλλά με εξαίρεση το αίμα σε όλα τα υπόλοιπα είναι σε πολύ χαμηλή συγκέντρωση.

Για να κολλήσει ένας άντρας ή μια γυναικά από τον στοματικό έρωτα σημαίνει ότι υπάρχει ανταλλαγή αίματος. Δηλαδή να υπάρχει αμιχή στο στόμα και στα γεννητικά όργανα η οποία να είναι ταυτόχρονα και ενεργή (να τρέχει αίμα κοινώς). Γι αυτό και μια από τις κλασσικές οδηγίες πριν το σεξ είναι ότι δεν πλένουμε τα δόντια μας. Αν θέλουμε φρέσκια αναπνοή τρώμε τσίχλες ή καραμέλες. Το AIDS βέβαια είναι πολύ ύπουλος ιός και δεν μπορείς ποτέ να είσαι σίγουρος για το τι θα συμβεί. Και εδώ έρχεται το θέμα της σωστής επιλογής συντρόφου.. αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση.

 

Βέβαια αυτό ισχύει για το AIDS και όχι για τον έρπητα πχ...

 

Πρόταση.. Ας γίνει ο τίτλος του Thread "Προφυλακτικά και Ασφαλές Sex" γιατί έχουμε ξεφύγει λίγο...

 

EDIT.. το έψαξα λίγο παραπάνω το θέμα σχετικά με τη μετάδοση του AIDS μέσω στοματικού έρωτα. Λοιπόν, σε κάποιο βαθμό ισχύουν αυτά που έγραψα αλλά να προσθέσω και κάτι παραπάνω. Ο κίνδυνος αυξάνεται όταν μια γυναίκα κάνει στοματικό έρωτα σε οροθετικό άντρα και εκείνος εκσπερματώσει εντός της στοματικής της κοιλότητας. Γενικά το ποσοστό μετάδοσης σε τέτοιες περιπτώσεις φτάνει στο 2,8%. Για του λόγου το αληθές.. http://www.avert.org/orlsx.htm

 

Σίγουρα λοιπόν δεν κινδυνεύεις στον ίδιο βαθμό όταν κάνεις ή σου κάνουν στοματικό έρωτα, αλλά και πάλι ένας μικρός αλλά διόλου ευκαταφρόνητος κίνδυνος υπάρχει.

 

Αυτό λοιπόν το οποίο είναι αναγκαίο σε μέγαλο βαθμό είναι η ενημέρωση. Ο κόσμος πρέπει να απαλλαχθεί από τα ταμπού γύρω από τις συζητήσεις περί σεξ και γι αυτό θεωρώ ότι μαθήματα σεξουαλικής αγωγής είναι απαραίτητα στα σχολεία. Η γνώση και η πρόλειψη μπορεί να σώσουν ζωές. Όσο περίεργο κι αν ακουστεί θεωρώ σημαντικότερο κίνδυνο το να κολλήσεις μια Σεξουαλικώς Μεταδιδόμενη Ασθένεια πάρα μια εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Πες μου μπράβο πριν καν διαβάσεις τι θα γράψω.. :p

 

H isolde μια χαρά τα είπε. Εννοούσε ότι το προφυλακτικό αν και δε σου δίνει 100% σιγουριά, σε προστατεύει και από αρρώστιες και από εγκυμοσύνες σε ένα ικανοποιητικό ποσοστό.

 

Το τράβηγμα σε προστατεύει σε ένα (μη ικανοποιητικό) ποσοστό μόνο από εγκυμοσύνες και όχι αρρώστιες,

Τα χάπια μόνο από εγκυμοσύνες και όχι αρρώστιες επίσης.

 

Αυτό εννοούσε..

 

Το προφυλακτικό είναι ο καλύτερος τρόπος αν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και από τις 2 περιπτώσεις. Το τράβηγμα και τα χάπια προϋποθέτουν σταθερή σχέση, η οποία και πάλι δε σε καλύπτει ότι ο/η σύντροφός σου δε θα σου κάνει καμιά απρόσεχτη κουτσουκέλα. Μέχρι και παντρεμένα ζευγάρια έχουν αρρωστήσει γιατί ο ένας έριξε το κερατάκι.. και μάλιστα απρόσεχτα..

 

Βέβαια θα μου πείτε ότι με αυτή τη λογική δε μπορείς ποτέ να είσαι σίγουρος.. Ναι θα πω κι εγώ. Ποτέ δε μπορείς να είσαι σίγουρος για το τι θα σου συμβεί.

 

 

.

 

Carpenoctum, σ΄ευχαριστώ πολύ:) . Εννοούσα- ακριβώς-αυτό-που-είπες:up:

Ίσως να μην το είχα διατυπώσει σωστά, αλλά έλεγα το αυτονόητο: ότι από τη στιγμή που καμία μέθοδος δεν είναι δυνατόν αν σου προσφέρει 100% ασφάλεια (δε νομίζω ότι υπάρχει κανείς που να το αμφισβητεί αυτό-εξάλλου γι'αυτό γίνεται και η συζήτηση), τουλάχιστον επιλέγεις αυτή που σε προστατεύει και από τα δύο διαφορετικά προβλήματα, σε ένα ικανοποιητικό ποσοστό, αν όχι υψηλότερο από των άλλων μεθόδων.

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

( Μιλαω παντα για σχετικα μεγαλες ηλικιες και οχι 15-16-17 που εχουν προβλημα προσπερματικων υγρων. ) και ειναι προτιμοτερο αυτο απο το να "ταιζει" την κοπελα του ειτε χαπακια επομενης μερας ειτε καθημερινα ορμονικα χαπια που εχουν επιπτωσεις στην υγεια, οχι τρομερες βεβαια για να μην φοβισω αλλα οχι και καλες.( ΑΝ και σε σπανιες περιπτωσεις εχουν παρατηρηθει εντονες παρενεργειες. )

 

 

ΥΓ: Εχω ρωτησει αρκετους γυναικολογους στα γιαννενα σχετικα με το προσμερματικα υγρα και μου ειπαν πως οι μικρες ηλικιες εχουν κυριως αυτο το προβλημα. Εξαλλου 8 κοντα χρονια Free λετε να ειναι τυχαιο το οτι δεν ειμαι Daddy ? :D

 

 

με τα προσπερματικα υργα υπαρχει κινδυνος εγγυμοσυνης? Τι εχεις ρωτησει στους γυναικολογους και τι σου εχουν πει?

Link to comment
Share on other sites

Σαφως υπαρχει κινδυνος εγκυμοσυνης με τα προσμερματικα υγρα, μικρος βεβαια αλλα υπαρχει. Εμενα μου ειπαν 3 ασκουμενοι γυναικολογοι πως τα υγρα αυτα τα βρισκεις σε μεγαλο βαθμο σε μικρες ηλικιες και λιγοτερο στις μεγαλυτερες. Τωρα αν εννοουσαν ποσοτητα η ποιοτητα δεν γνωριζω δεν μπηκα στο τρυπακι να ρωτησω :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Και εγω το εχω ακουσει αυτο γι' αυτο θελει προσοχη!!!!!

Αυτο συμβαινει σε νεαρους συνηθως οσο μεγαλωνει η ηλικια του αντρα

"αποδυναμωνονται" αυτα τα υγρα!

http://www.fdsoftware.it/mairi/images/Gif/G_Fatina_che_scompare_R.gif
Link to comment
Share on other sites

πολυ ενδιαφερον τοπικ..οπως προτεινε και ενα αλλο μελος πιο πισω,καλυτερα να αλλαχθει ο τιτλος..πρεπει να λαβουμε γνωσεις -ολοι,οχι μονο οι μικροι- πριν γινει το κακο και τρεχουμε ;)
Link to comment
Share on other sites

Ίσως κάποιος γιατρός μπορεί να μας διαφωτίσει καλύτερα, αλλά έχω την εντύπωση ότι τα προεκσπερματικά υγρά πάντα υπάρχουν γιατί η δουλειά τους είναι να υγραίνουν την ουρήθρα για να βγαίνει το σπέρμα ευκολότερα.

 

Και εγώ το χω διαβάσει & ακούσει αρκετές φορές αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ Ωχ Ωχ!!! Ειναι αυτος που σε τρακαρε? :lol: :lol: :lol:

 

:p

 

 

οχι ,δεν τον πηρα τηλεφωνο.

δεν το περιμενες ε???

«Έφυγα,ψάχνοντας το σήμερα...και χάθηκα....

»

Link to comment
Share on other sites

Το να κανεις εσυ κατι λαθος το εχεις σκεφτει? Ή εισαι πολυ προικισμενος :lol: ή καπου κανεις κατι λαθος (πονηρουλη :D). Η μεθοδος του τραβηγματος ειναι καλη, μεχρι να ερθει το μαλλιοτραβηγμα για το πως θα πειτε το παιδι :X

 

 

σωστός....:cool:

this is how we do...
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν είσαι και τόσο ενημερώμενος μου φαίνεται. Από το στοματικό έρωτα κινδυνεύεις όσο και από το φιλί στο στόμα. Ο ιός του AIDS εντοπίζεται σε όλα τα υγρά του σώματος (αίμα, σάλιο, ιδρώτας), αλλά με εξαίρεση το αίμα σε όλα τα υπόλοιπα είναι σε πολύ χαμηλή συγκέντρωση.

Για να κολλήσει ένας άντρας ή μια γυναικά από τον στοματικό έρωτα σημαίνει ότι υπάρχει ανταλλαγή αίματος. Δηλαδή να υπάρχει αμιχή στο στόμα και στα γεννητικά όργανα η οποία να είναι ταυτόχρονα και ενεργή (να τρέχει αίμα κοινώς). Γι αυτό και μια από τις κλασσικές οδηγίες πριν το σεξ είναι ότι δεν πλένουμε τα δόντια μας. Αν θέλουμε φρέσκια αναπνοή τρώμε τσίχλες ή καραμέλες. Το AIDS βέβαια είναι πολύ ύπουλος ιός και δεν μπορείς ποτέ να είσαι σίγουρος για το τι θα συμβεί. Και εδώ έρχεται το θέμα της σωστής επιλογής συντρόφου.. αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση.

 

Βέβαια αυτό ισχύει για το AIDS και όχι για τον έρπητα πχ...

 

Πρόταση.. Ας γίνει ο τίτλος του Thread "Προφυλακτικά και Ασφαλές Sex" γιατί έχουμε ξεφύγει λίγο...

 

EDIT.. το έψαξα λίγο παραπάνω το θέμα σχετικά με τη μετάδοση του AIDS μέσω στοματικού έρωτα. Λοιπόν, σε κάποιο βαθμό ισχύουν αυτά που έγραψα αλλά να προσθέσω και κάτι παραπάνω. Ο κίνδυνος αυξάνεται όταν μια γυναίκα κάνει στοματικό έρωτα σε οροθετικό άντρα και εκείνος εκσπερματώσει εντός της στοματικής της κοιλότητας. Γενικά το ποσοστό μετάδοσης σε τέτοιες περιπτώσεις φτάνει στο 2,8%. Για του λόγου το αληθές.. http://www.avert.org/orlsx.htm

 

Σίγουρα λοιπόν δεν κινδυνεύεις στον ίδιο βαθμό όταν κάνεις ή σου κάνουν στοματικό έρωτα, αλλά και πάλι ένας μικρός αλλά διόλου ευκαταφρόνητος κίνδυνος υπάρχει.

 

Αυτό λοιπόν το οποίο είναι αναγκαίο σε μέγαλο βαθμό είναι η ενημέρωση. Ο κόσμος πρέπει να απαλλαχθεί από τα ταμπού γύρω από τις συζητήσεις περί σεξ και γι αυτό θεωρώ ότι μαθήματα σεξουαλικής αγωγής είναι απαραίτητα στα σχολεία. Η γνώση και η πρόλειψη μπορεί να σώσουν ζωές. Όσο περίεργο κι αν ακουστεί θεωρώ σημαντικότερο κίνδυνο το να κολλήσεις μια Σεξουαλικώς Μεταδιδόμενη Ασθένεια πάρα μια εγκυμοσύνη.

να προσθέσω κι εγώ οτι είναι εξαιρετικά σπάνιο να κολλήσεις aids απο σάλιο,ιδρώτα ή οποιοδήποτε υγρό εκτός αίματος.αλλά ακόμα και απο το αίμα πρέπει να συντρέχουν κάποιες συνθήκες,καθώς μπορεί να είναι ύπουλος ο ιός όπως λέτε αλλά καταστρέφεται και πολύ εύκολα όταν βρεθεί εκτεθειμένος.

το συντριπτικό ποσοστό των ασθενών είναι απο σεξουαλική επαφή.

στοματικός έρωτας (μου αρέσει η επιστημονική ορολογία) δεν είναι επικίνδυνος ακόμα κι αν τρέχει αίμα,καθώς πρέπει να υπάρχει ανοιχτή πληγή σε αυτόν που δέχεται το αίμα(τότε υπάρχει πιθανότητα μετάδοσης).για το σπέρμα δεν ξέρω τι παίζει.

αλλά έχουν παρατηρηθεί περιπτώσεις σεξουαλικής επαφής χωρίς προφθλακτικό απο ασθενή και δεν υπήρξε μετάδοση.δεν λέω να μην χρησιμοποιούμε προφυλακτικό.πληροφοριακά μόνο.καθώς έχει εντοπιστεί και μια φυλή ινδιάνων οι οποίοι έχουν αναπτύξει ανοσία στον ιό και γίνονται και σχετικές μελέτες,όπως αναπτύσουν κάποιοι άλλοι ανοσία στο δηλητήριο απο το φίδι,ας πούμε.

Link to comment
Share on other sites

kapou phre to mati mou gia prospermatika ugra

ayta loipon paidakia,uparxoun panta..an den uparxoun tote kati de paei kala kai de mporei na ginei kai ....h douleia

tora an kapoios den exei kala 8a kanei kat arxhn na mh to leei deksia kai aristera giati kai paraplhroforei,kai pernei kai karta xoris na to kserei kai amesos meta na paei se kapoion giatro..

ta prospermatika periexoun mikrh mikrh posothta spermatos..einai spanio mia kopela na meinei egyos apo ayta alla den einai kai akator8oto e?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Εξαλλου 8 κοντα χρονια Free λετε να ειναι τυχαιο το οτι δεν ειμαι Daddy ? :D

 

Mπορει να ειναι τεχνικη μπορει να ειναι και τυχη. Υπαρχει βεβαια και ενα τριτο ενδεχομενο, αλλα ας μην το αναφερω καλυτερα....

Link to comment
Share on other sites

kapou phre to mati mou gia prospermatika ugra

ayta loipon paidakia,uparxoun panta..an den uparxoun tote kati de paei kala kai de mporei na ginei kai ....h douleia

tora an kapoios den exei kala 8a kanei kat arxhn na mh to leei deksia kai aristera giati kai paraplhroforei,kai pernei kai karta xoris na to kserei kai amesos meta na paei se kapoion giatro..

ta prospermatika periexoun mikrh mikrh posothta spermatos..einai spanio mia kopela na meinei egyos apo ayta alla den einai kai akator8oto e?

επισης ακουσα οτι με αυτα τα προσπερματικα υγρα..γινετε η <διεισδυση> πιο ευκολη..ελπιζω να καταλαβατε γιατι..:rolleyes: :happy:

Link to comment
Share on other sites

αλλά έχουν παρατηρηθεί περιπτώσεις σεξουαλικής επαφής χωρίς προφθλακτικό απο ασθενή και δεν υπήρξε μετάδοση.δεν λέω να μην χρησιμοποιούμε προφυλακτικό.πληροφοριακά μόνο.καθώς έχει εντοπιστεί και μια φυλή ινδιάνων οι οποίοι έχουν αναπτύξει ανοσία στον ιό και γίνονται και σχετικές μελέτες,όπως αναπτύσουν κάποιοι άλλοι ανοσία στο δηλητήριο απο το φίδι,ας πούμε.

 

 

Anosia?

Mipos apla einai oli foreis tou iou opote den asthenoun?

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...