Jump to content

Fujitsu Siemens LOOX N560


katsj
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν ξέρετε από που μπορώ να προμηθευτώ το εν λόγω μηχάνημα...

Απ' ότι είδα στο πλαίσιο δεν το έχουν (τουλάχιστον στο site) ενώ δεν ξέρω και από e-shopping (εκτός κι αν πρόκειται για αγορά με αντικαταβολή). Μιλάω πάντα για θεσ/νίκη. Επίσης θα ήθελα να μου πείτε αν μπορώ να το βρω κάπου σε τιμή μικρότερη από 500 ευρώ!

Τέλος αν θέλει κάποιος ας μου πει για τυχόν πράματα που θα πρέπει να προσέξω κατά την αγορά, γιατί είμαι τελείως άσχετος από ppc!

Thanks εκ των προτέρων! :)

http://www.greek-shops.de/eshop.php?action=article_detail&s_supplier_aid=0772L33

http://my-shop.ath.cx/eshop/catalog/product_info.php?products_id=15377

http://www.e-gate.gr/default.aspx?prodid=5337

http://www.megamarket.gr/fujitsusiemenspocketlooxn560-p-36556.html

Δες κι αυτό http://www.ngi.gr/forum/viewtopic.php?t=2499 ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 942
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχουν πέσει βλέπω, οι τιμές στην Ελλάδα...

 

Αυτό βλέπω κι εγώ! Μου φαίνεται ότι αδίκως έκανα όλη τη φασαρία και το παρήγγειλα από το Γερμανία (Kupper-shop). Γύρω στα 25 ευρώ φθηνότερα μου στοίχισε σε σχέση με τις τιμές που βλέπω τώρα.

Σημείωση: Το περιμένω αυτήν την εβδομάδα, οπότε θα είμαι κι εγώ ένας ευτυχισμένος (θέλω να ελπίζω) κάτοχος του N560

Link to comment
Share on other sites

@unforgiven

απο που θα το παρεις;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μην ανησυχείς το 560 είναι ποιοτικότατη συσκευή. Το μόνο πρόβλημα που πιθανώς θα αντιμετωπίσεις είναι το αναίσθητο και δύσκολο στο σετάρισμα GPS του. Μιά εξωτερική κεραία θα σε σώσει. Αν το επιλέγεις πάντως βασικά γιά χρήση GPS θα σου έλεγα να κοιτάξεις γιά άλλη συσκευή γιά τον πιό πάνω λόγο. :shifty:

 

Επειδή σκέφτομαι να αγοράσω τη συσκευή και για χρήση gps, μπορείτε με λίγα λόγια να μου πείτε ποιές δυσκολίες παρουσιάζει ?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι να αγοράσω τη συσκευή και για χρήση gps, μπορείτε με λίγα λόγια να μου πείτε ποιές δυσκολίες παρουσιάζει ?

 

Ευχαριστώ

 

αγαπητε φιλε χρονια πολλα!

 

με λιγα λογια κανενα προβλημα δεν εχω αντιμετωπισει ως προς το gps, μαλλον για την αληθεια αντιμετωπισα με την ευρεση δορυφορων μεσα στην πολη, αλλα λυθηκε με την αγορα εξωτερικης κεραιας.

 

απο τοτε no problem!

 

ως προς την χρηση του με την βοηθεια των εδω φιλων του φορουμ θα γινεις

εξπερ σε λιγο χρονικο διαστημα :lol: :lol: .

εγω δεν ειχα ιδεα απο ppc σε περιβαλλον win και με τη βοηθεια των παιδιων τα καταφερα.

www.katametritis.gr
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μην ανησυχείς το 560 είναι ποιοτικότατη συσκευή. Το μόνο πρόβλημα που πιθανώς θα αντιμετωπίσεις είναι το αναίσθητο και δύσκολο στο σετάρισμα GPS του. Μιά εξωτερική κεραία θα σε σώσει. Αν το επιλέγεις πάντως βασικά γιά χρήση GPS θα σου έλεγα να κοιτάξεις γιά άλλη συσκευή γιά τον πιό πάνω λόγο. :shifty:

 

Μήπως είναι καλύτερο το ΜΙΟ 550 για gps?

Link to comment
Share on other sites

Kalhspera kai xronia polla!!!:)

 

ystera apo poli poli psaxsimo den exo kataferei akoma na syndetho sto wifi tou spitiou mou gia na exo internet sto pda!!!:cry:

exo diabasei olo to forum edo kai den dinei kapoios sygkekrimenes odhgies gia to ti akribos prepei na kanoume gia na syndethume!!!!

an ginete sas parakalo kapoios pou to exei kanei kai douleuei as mas bohthisei kai emas tous amoirous:cry: bhma bhma mpas kai doume fos!!!!(imaste 5-6 pou den to exoume kataferei apoti exo katalabei :wacko: )

eyxaristo :D

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu Loox N560 (first impressions)

 

http://www.clieuk.co.uk/forum/showthread.php?threadid=8082

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι καλύτερο το ΜΙΟ 550 για gps?

 

ΜΟΝΟ για χρήση GPS ακόμη και το MIO 350 είναι καλύτερο... εγώ έχω το Ν560 και αν δεν είχα βάλει εξωτερική κεραία στο αυτοκίνητο θα το είχα σπάσει παρ'όλο που είναι και cabrio οπότε δεν έχει ιδιαίτερο εμπόδιο προς τον ουρανό.

 

Έχω δώσει πολλά 350 σε φίλους για χρήση GPS και όλοι είναι απόλυτα ευχαριστιμένοι...

Link to comment
Share on other sites

το Ν560 το εχει 539 το multirama,

αλλα λεει τιμη μονο internet..

με αντικαταβολη το στελνει κανεις?

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

ΜΟΝΟ για χρήση GPS ακόμη και το MIO 350 είναι καλύτερο... εγώ έχω το Ν560 και αν δεν είχα βάλει εξωτερική κεραία στο αυτοκίνητο θα το είχα σπάσει παρ'όλο που είναι και cabrio οπότε δεν έχει ιδιαίτερο εμπόδιο προς τον ουρανό.

 

Έχω δώσει πολλά 350 σε φίλους για χρήση GPS και όλοι είναι απόλυτα ευχαριστιμένοι...

 

Α, τόσο άσχημα δηλαδή, κατάλαβα...:X

Link to comment
Share on other sites

το Ν560 το εχει 539 το multirama,

αλλα λεει τιμη μονο internet..

με αντικαταβολη το στελνει κανεις?

 

το play247.gr το εχει 506,94€ με ΦΠΑ

 

κοιτα εδω

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=1_41&products_id=3177

 

και δωρεαν αποστολη σε ολη την ΕΛλαδα.

www.katametritis.gr
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την ενημερωση..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

έχω αγοράσει το Destinator PN αλλά όπως γνωρίζετε δεν παίζει VGA στο N560.

Έχω ακούσει ότι υπάρχει κάποια χακεριά για να επιτευχθεί αυτό. Πού μπορώ να τη βρω;

Μήπως είναι καλύτερο να περιμένω το Destinator 6; Πότε θα είναι διαθέσιμο; Θα μπορέσω να το βάλω πάνω από το PN, ώστε να μη χάσω τα "αγαπημένα" μου και άλλες ρυθμίσεις;

Link to comment
Share on other sites

έχω αγοράσει το Destinator PN αλλά όπως γνωρίζετε δεν παίζει VGA στο N560.

Έχω ακούσει ότι υπάρχει κάποια χακεριά για να επιτευχθεί αυτό. Πού μπορώ να τη βρω;

Μήπως είναι καλύτερο να περιμένω το Destinator 6; Πότε θα είναι διαθέσιμο; Θα μπορέσω να το βάλω πάνω από το PN, ώστε να μη χάσω τα "αγαπημένα" μου και άλλες ρυθμίσεις;

 

κοιτα εδω για την αναβαθμιση :

http://www.ngi.gr/forum/viewtopic.php?t=2549&sid=9ed881e3c07e7965730b6427627c18c0

www.katametritis.gr
Link to comment
Share on other sites

κοιτα εδω για την αναβαθμιση :

http://www.ngi.gr/forum/viewtopic.php?t=2549&sid=9ed881e3c07e7965730b6427627c18c0

 

Έχω λιγότερο από μια μέρα που εγκατέστησα το Destinator 6. Δεν μπορώ να πω ότι ανακάλυψα κάποια σαφή πλεονεκτήματα σε σχέση με το Destinator PN. Δυστυχώς όμως ανακάλυψα μερικά αρνητικά, π.χ.

 

1) "τραγικό" πληκτρολόγιο διευθύνσεων, πολύ μεγάλο και χωρίς κάποια πλήκτρα, π.χ. τονισμένα φωνήεντα. Δεν υπάρχει η δυνατότητα χρήσης άλλου πληκτρολογίου, π.χ. Resco Keyboard (ήταν δυνατό στο PN). Σαφώς χειρότερο από αυτό του PN, που μειώνει την ευχρηστία.

 

2) κατάργηση της επιλογής "προβολή διαδρομής"

 

3) κατάργηση της πυξίδας στο χάρτη. Αντικαταστάθηκε από ενδείξεις του τύπου "N, NΑ, ΝΔ, Β, ΒΑ, ΒΔ, ..." κτλ.

 

4) το βελάκι της θέσης δεν μεταβάλλεται πλέον σε σχέση με την ταχύτητα του οχήματος (στο PN, όσο πιο γρήγορα έτρεχε το αυτοκίνητο, τόσο πιο μυτερό γινόταν το πράσινο βελάκι).

 

Αναρωτιέμαι επίσης εάν το Destinator 6 εκμεταλλεύεται τελικά την πλήρη ανάλυση της οθόνης του N560 (640x480), ο οποίος ήταν και ο βασικός δικός μου λόγος της αναβάθμισης.

 

Μπορεί κάποιος να γράψει τις δικές του εντυπώσεις από τις δυο εκδόσεις του Destinator. Μήπως είμαι πολύ αυστηρός;

Link to comment
Share on other sites

Έχω λιγότερο από μια μέρα που εγκατέστησα το Destinator 6. Δεν μπορώ να πω ότι ανακάλυψα κάποια σαφή πλεονεκτήματα σε σχέση με το Destinator PN. Δυστυχώς όμως ανακάλυψα μερικά αρνητικά, π.χ.

 

1) "τραγικό" πληκτρολόγιο διευθύνσεων, πολύ μεγάλο και χωρίς κάποια πλήκτρα, π.χ. τονισμένα φωνήεντα. Δεν υπάρχει η δυνατότητα χρήσης άλλου πληκτρολογίου, π.χ. Resco Keyboard (ήταν δυνατό στο PN). Σαφώς χειρότερο από αυτό του PN, που μειώνει την ευχρηστία.

 

2) κατάργηση της επιλογής "προβολή διαδρομής"

 

3) κατάργηση της πυξίδας στο χάρτη. Αντικαταστάθηκε από ενδείξεις του τύπου "N, NΑ, ΝΔ, Β, ΒΑ, ΒΔ, ..." κτλ.

 

4) το βελάκι της θέσης δεν μεταβάλλεται πλέον σε σχέση με την ταχύτητα του οχήματος (στο PN, όσο πιο γρήγορα έτρεχε το αυτοκίνητο, τόσο πιο μυτερό γινόταν το πράσινο βελάκι).

 

Αναρωτιέμαι επίσης εάν το Destinator 6 εκμεταλλεύεται τελικά την πλήρη ανάλυση της οθόνης του N560 (640x480), ο οποίος ήταν και ο βασικός δικός μου λόγος της αναβάθμισης.

 

Μπορεί κάποιος να γράψει τις δικές του εντυπώσεις από τις δυο εκδόσεις του Destinator. Μήπως είμαι πολύ αυστηρός;

1) Προσωπικά δεν το βρίσκω τραγικό το πληκτρολόγιο. Εϊναι μεγάλο, ώστε να πατιέται άνετα με τα δάχτυλα, το κακό του είναι ότι δεν είναι qwerty. Τονισμένα γράμματα δεν χρειάζονται έτσι και αλλιώς, μιας και στις διευθύνσεις δεν έχει τόνους.

2)Menu->Διαχείριση διαδρομής->Εμφάνιση διαδρομής.

3)Θα συμφωνήσω μαζί σου.

4)Λείπει και αυτό, αλλά μάλλον περί άχρηστης δυνατότητας πρόκειται.

Και το Destinator 6 κάνει απλά ένα rescale σε VGA ανάλυση. Στις προδιαγραφές δεν αναφερόταν πάντως υποστήριξη VGA.

Γενικά το 6 μου φαίνεται πιο εύχρηστο στη χρήση με το δάκτυλο, πολύ σημαντικό για την πλοήγηση, κατά τη γνώμη μου. Το Destinator είναι πολύ πίσω σε σχέση πχ με το iGO σε interface και σε αίσθηση. Αλλά, κακά τα ψέματα. Ένα σύστημα πλοήγησης είναι τόσο καλό, όσο καλοί είναι οι χάρτες του. Και ενώ έχουμε εξαιρετική δουλειά και υποστήριξη από την NGI, το πρόγραμμα είναι μετριότατο. Γι΄αυτό βέβαια δεν φταίει η NGI, το μόνο, κατ' εμέ, λάθος που κάνει είναι ότι δεν βγάζει χάρτες για άλλο πρόγραμμα, πέραν του Destinator.

Εν ολίγοις: To Destinator είναι το χειρότερο πρόγραμμα, αλλά δεν έχουμε καλύτερο...

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

1) Προσωπικά δεν το βρίσκω τραγικό το πληκτρολόγιο. Εϊναι μεγάλο, ώστε να πατιέται άνετα με τα δάχτυλα, το κακό του είναι ότι δεν είναι qwerty. Τονισμένα γράμματα δεν χρειάζονται έτσι και αλλιώς, μιας και στις διευθύνσεις δεν έχει τόνους.

2)Menu->Διαχείριση διαδρομής->Εμφάνιση διαδρομής.

3)Θα συμφωνήσω μαζί σου.

4)Λείπει και αυτό, αλλά μάλλον περί άχρηστης δυνατότητας πρόκειται.

Και το Destinator 6 κάνει απλά ένα rescale σε VGA ανάλυση. Στις προδιαγραφές δεν αναφερόταν πάντως υποστήριξη VGA.

Γενικά το 6 μου φαίνεται πιο εύχρηστο στη χρήση με το δάκτυλο, πολύ σημαντικό για την πλοήγηση, κατά τη γνώμη μου. Το Destinator είναι πολύ πίσω σε σχέση πχ με το iGO σε interface και σε αίσθηση. Αλλά, κακά τα ψέματα. Ένα σύστημα πλοήγησης είναι τόσο καλό, όσο καλοί είναι οι χάρτες του. Και ενώ έχουμε εξαιρετική δουλειά και υποστήριξη από την NGI, το πρόγραμμα είναι μετριότατο. Γι΄αυτό βέβαια δεν φταίει η NGI, το μόνο, κατ' εμέ, λάθος που κάνει είναι ότι δεν βγάζει χάρτες για άλλο πρόγραμμα, πέραν του Destinator.

Εν ολίγοις: To Destinator είναι το χειρότερο πρόγραμμα, αλλά δεν έχουμε καλύτερο...

 

Μμμ, σχετικά με το πληκτρολόγιο, πέρα από τους τόνους, δυσκολεύομαι να βρω το τελικό "ς". Πού είναι; Το PN έδινε τη δυνατότητα χρήσης άλλων πληκτρολογίων πέραν του ενσωματωμένου. Το Dest 6 κάνει πισωγύρισμα σ' αυτό το θέμα.

Όσον αφορά τα σχόλιά σου για τους χάρτες συμφωνώ. Οι χάρτες είναι όλη η ουσία, αλλά και το πρόγραμμα πρέπει να σου κάνει τη ζωή εύκολη, όχι δύσκολη. Π.χ. στις επαφές, οι διευθύνσεις στο Outlook πρέπει να είναι γραμμένες με τον αμερικάνικο τρόπο, δηλ. "30, Τσιμισκή" αντί για "Τσιμισκή 30", ώστε να μπορεί να τις καταλαβαίνει το Destinator. Μπορούμε να κάνουμε κάτι γι' αυτό, αντί να διορθώσουμε όλες τιε διευθύνσεις μία προς μία;

Τέλος, σχετικά με την ανάλυση, μπορούμε με καμιά χακεριά να κάνουμε τo Destinator να δουλεύει εγγενώς σε ανάλυση VGA, αντί να κάνει resize την QVGA σε VGA;

Link to comment
Share on other sites

βασικα και ενα review απο χρηστη ΕΔΩ για το N560 η C550 υπαρχει΄;;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Μμμ, σχετικά με το πληκτρολόγιο, πέρα από τους τόνους, δυσκολεύομαι να βρω το τελικό "ς". Πού είναι; Το PN έδινε τη δυνατότητα χρήσης άλλων πληκτρολογίων πέραν του ενσωματωμένου. Το Dest 6 κάνει πισωγύρισμα σ' αυτό το θέμα.

 

Παιδιά, κάτι που πήρα είδηση κι εγώ, τώρα τελευταία...

 

Κεφαλαία και πεζά φωνήεντα με τόνο έχουμε, κάνοντας διπλό ταπ στο γράμμα (π.χ. ταπ στο α -> α, ταπ-ταπ στο α -> ά).

 

Τριπλό ταπ στο Ι (κεφαλαίο) μας δίνει Ϊ (με δυαλιτικά, για περιπτώσεις όπως το ΧΑΪΔΑΡΙ).

 

Διπλό ταπ στο σ (πεζό) μας δίνει το ς.

Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...