Jump to content

Harry Potter: Βιβλία


billyavl
 Κοινοποίηση

Ποιο/α βιβλίο/α Harry Potter σας άρεσαν περισσότερο;  

157 members have voted

  1. 1. Ποιο/α βιβλίο/α Harry Potter σας άρεσαν περισσότερο;

    • Ο ΧΠ και η φιλοσοφική λίθος
    • Ο ΧΠ και η κάμαρα με τα μυστικά
    • Ο ΧΠ και ο αιχμάλωτος του Αζκαμπάν
    • Ο ΧΠ και το Κύπελλο της φωτιάς
    • Ο ΧΠ και το Τάγμα του Φοίνικα
    • Ο ΧΠ και ο ημίαιμος πρίγκιπας
    • Ο ΧΠ και οι κλήροι του θανάτου
    • Διάβασα κάποιο και δε μου άρεσε καθόλου
    • Δεν έχω διαβάσει κανένα και ούτε πρόκειται
    • Δεν έχω διαβάσει κανένα αλλά θα ήθελα να διαβάσω κάποιο


Recommended Posts

emena den mou arese opws eipan kai alloi

 

Otan o Ron milise erpetica poli koufo omws re paidi mou.Kai me tin tiara olo to skiniko itan fast motion alla prepei na paradextoume oti i JK tin eixe xrisimopiisei 2 biblia prin kai den itan apolitws koufo.Episis spastika stin monomaxia Voldy-Harry.2 xorkia mono?Eprepe na einai kati paromio me Dumbledore-Voldy sto Order.Episis O dumbledore fanike poli ... alla mas ta dior8wse an kai dn mou arese pou den edwse leptomereies gia monomaxia Dumbledore-Grindewald.Pantws i JK exei mia xrisi tomi.Eixe dwsei leptomereies se ka8e biblio wste na ftasei na tis apodosei sto telos.Finally den katalava kati.Posa itan ta horcuxes?

Ring

Cup

Tiara

Snake

Voldy

Harry

Locket

Diary

Sinolo 8!!koufo ligo?

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

http://www.myspace.com/jimator

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 743
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Sinolo 8!!koufo ligo?

 

Οχι πολυ κουφο....;)

 

Ο Βολντ δεν ξερει οτι εχει χωρισει την ψυχη του σε 8 κομματια... Ο χαρι εγινε καταλαθος πεμπτουσιωτης....

 

 

Η JKR εδωσε συνεντευξη μεσω chat, απαντωντας σε ερωτησεις αναγνωστων για το 7ο βιβλιο και ολη τη σειρα γενικα...

Δειτε το εδω! Εχει ενδιαφεροντα πραγματα!!! Προσοχη ομως!!! Εχει πολλα πολλα πολλα spoilers!!

Απαντα και στην ερωτηση για το ατομο που κανει μαγια αργα στη ζωη...

 

Απλα λεει πως το ειχε δηλωσει καποτε και πως ετσι το ειχε σκεφτει αλλα τελικα δεν της εβγαινε καλα και δεν το εκανε... Δε λεει ομως -ως εκει που διαβασα- ποιον ειχε σκοπο να βαλει...

 

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

 

 

ναι είπαμε... τελευταίο κεφάλαιο... 3 παιδιά.:p

 

κατα τη διάρκεια του βιβλίου δεν έγινε όμως τπτ αλλα αν αναφέρεσαι σε αυτό...:shifty:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικό βιβλίο συνολικά... Δεν μπήκα καθόλου στο Ίντερνετ μέχρι να το τελειώσω για να μη δω κανένα spoiler κατά λάθος :rolleyes:

Αλλά ρε παιδιά

ξενέρωσα τη ζωή μου αρχικά με το τέλος... Πιο κλασικό happy end δεν μπορούσε να γράψει! Μετά που το ξανασκέφτηκα, υποθέτω ότι μετά από τόσα (το λέει ακριβώς η τελευταία πρόταση της "κανονικής διάρκειας" του βιβλίου) οι χαρακτήρες δικαιούνταν μια "κάθαρση"... Αλλά και πάλι...:O

 

 

Σήμα στην Κυψέλη κανείς;
Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικό βιβλίο συνολικά... Δεν μπήκα καθόλου στο Ίντερνετ μέχρι να το τελειώσω για να μη δω κανένα spoiler κατά λάθος :rolleyes:

Αλλά ρε παιδιά

ξενέρωσα τη ζωή μου αρχικά με το τέλος... Πιο κλασικό happy end δεν μπορούσε να γράψει! Μετά που το ξανασκέφτηκα, υποθέτω ότι μετά από τόσα (το λέει ακριβώς η τελευταία πρόταση της "κανονικής διάρκειας" του βιβλίου) οι χαρακτήρες δικαιούνταν μια "κάθαρση"... Αλλά και πάλι...:O

 

 

 

και τι θα ηταν καλυτερο, αμα πεθαινε ο Χαρρυ, ολος ο κοσμος ηθελε χαππυ εντ

 

Nokia 3210, 6510

Sonyericsson Z1010, W850 , τώρα X8 με 4.1.2 Jeallybean @748Mhz!!!! + 4.4 kitkat Launcher

Sharp 703SH LG Arena

SONY XPERIA M4 AQUA

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήθελαν όλοι happy end... Βασικά το θέμα δεν είναι το τέλος, αν θα ήταν χαρούμενο ή αν δεν θα έμενε κανείς ζωντανός, αλλά το να είχε να προσφέρει κάτι το διαφορετικό. Το τέλος του βιβλίου ήταν εξαιρετικά απλό, δεν είχε καμία ανατροπή και μοιάζει λες και δεν το σκέφτηκε καν η Rownling. Τουλάχιστον εμένα αυτή την αίσθηση μου έδωσε...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,όσοι διαβάσατε το 7ο βιβλίο,τι έχετε να πείτε για τον τρόπο γραφής?Είναι απλός?Λέω να το πάρω στα Αγγλικά.(Αφού διαβάσω το Liseys Story)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,όσοι διαβάσατε το 7ο βιβλίο,τι έχετε να πείτε για τον τρόπο γραφής?Είναι απλός?Λέω να το πάρω στα Αγγλικά.(Αφού διαβάσω το Liseys Story)

 

ama exeis lower to diavazeis aneta

Nokia 3210, 6510

Sonyericsson Z1010, W850 , τώρα X8 με 4.1.2 Jeallybean @748Mhz!!!! + 4.4 kitkat Launcher

Sharp 703SH LG Arena

SONY XPERIA M4 AQUA

Link to comment
Share on other sites

ama exeis lower to diavazeis aneta

 

+1!

Γραφει πολυ απλα...

Το μονο που θα σε ξενισει λιγο jog ειναι οι "μαγικες" λεξεις, πχ: χρυσουχος = auror κλπ (αναφερθηκαν καποιες σελιδες πριν)

 

Γενικα ομως προτιμησε το στα αγγλικα!

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

ama exeis lower to diavazeis aneta

 

Σιγά παιδιά. Κι εγώ Lower έχω και το παράτησα το βιβλίο. Δεν είναι απαραίτητο όποιος έχει Lower μπορεί να το διαβάσει. Έχει αρκετές και άγνωστες λέξεις. Δεν λέω ότι είμαι και άριστος στα αγγλικά, αλλά ακόμη και φίλος με Proficiency δεν μπορεί να το διαβάσει άνετα. Όσες λέξεις και να προσπεράσεις, χάνεις την περιγραφή και την εξέλιξη.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Σιγά παιδιά. Κι εγώ Lower έχω και το παράτησα το βιβλίο. Δεν είναι απαραίτητο όποιος έχει Lower μπορεί να το διαβάσει. Έχει αρκετές και άγνωστες λέξεις. Δεν λέω ότι είμαι και άριστος στα αγγλικά, αλλά ακόμη και φίλος με Proficiency δεν μπορεί να το διαβάσει άνετα. Όσες λέξεις και να προσπεράσεις, χάνεις την περιγραφή και την εξέλιξη.

Εννοειται. Τρελαθηκατε ρε παιδια που διαβαζεται με lower? Απαλευτο ειναι!

Εκτος αν καποιος εχει προχωρησει το επιπεδο του απο μονος του...Δηλαδη να εξασκει τη γλωσσα χωρις να πηγαινει φροντιστηριο για να δωσει καποιο διπλωμα :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικό βιβλίο συνολικά... Δεν μπήκα καθόλου στο Ίντερνετ μέχρι να το τελειώσω για να μη δω κανένα spoiler κατά λάθος :rolleyes:

Αλλά ρε παιδιά

ξενέρωσα τη ζωή μου αρχικά με το τέλος... Πιο κλασικό happy end δεν μπορούσε να γράψει! Μετά που το ξανασκέφτηκα, υποθέτω ότι μετά από τόσα (το λέει ακριβώς η τελευταία πρόταση της "κανονικής διάρκειας" του βιβλίου) οι χαρακτήρες δικαιούνταν μια "κάθαρση"... Αλλά και πάλι...:O

 

Όταν λες κάθαρση...?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εννοειται. Τρελαθηκατε ρε παιδια που διαβαζεται με lower? Απαλευτο ειναι!

Εκτος αν καποιος εχει προχωρησει το επιπεδο του απο μονος του...Δηλαδη να εξασκει τη γλωσσα χωρις να πηγαινει φροντιστηριο για να δωσει καποιο διπλωμα :)

 

αμα εχεις 6-7 χρονια να τα εξασκησεις φυσικο ειναι, απλος το ειπα για καποιον που το εχει παρει προσφατα, πχ εγω εχω επιπεδο αρκετα καλο αλλα δεν νομιζω να ειναι κατι δυσκολο για καποιον που τα εχει φρεσκα,

 

και φυσικα πρεπει να διαβαζουμε αγγλικα βιβλια και εντυπα για εξασκηση και να μην διαβαζουμε τους υποτιτλους

 

το λεξιλογιο το βγαζεις απο τα συνφραζομενα, οταν διαβασα τον αρχοντα στα αγγλικα επαθα πλακα για το λεξιλογιο του '60, φυσικο ηταν, να χρησιμοποιει την λεξη gay με την κυριολεκτικη σημασια και λεξιλογιο που δεν μαθαινεις στο lower ή στο advanced.

Nokia 3210, 6510

Sonyericsson Z1010, W850 , τώρα X8 με 4.1.2 Jeallybean @748Mhz!!!! + 4.4 kitkat Launcher

Sharp 703SH LG Arena

SONY XPERIA M4 AQUA

Link to comment
Share on other sites

αμα εχεις 6-7 χρονια να τα εξασκησεις φυσικο ειναι, απλος το ειπα για καποιον που το εχει παρει προσφατα, πχ εγω εχω επιπεδο αρκετα καλο αλλα δεν νομιζω να ειναι κατι δυσκολο για καποιον που τα εχει φρεσκα,

 

και φυσικα πρεπει να διαβαζουμε αγγλικα βιβλια και εντυπα για εξασκηση και να μην διαβαζουμε τους υποτιτλους

 

το λεξιλογιο το βγαζεις απο τα συνφραζομενα, οταν διαβασα τον αρχοντα στα αγγλικα επαθα πλακα για το λεξιλογιο του '60, φυσικο ηταν, να χρησιμοποιει την λεξη gay με την κυριολεκτικη σημασια και λεξιλογιο που δεν μαθαινεις στο lower ή στο advanced.

έτσι είναι. πάνε 5 χρόνια απο τότε που πήρα το lower. πιστεύω αν το διάβαζα τότε θα είχα πρόβλημα μάλλον. είναι καθαρά θέμα εξάσκησης πιστεύω :p

εγώ γενικά δεν είχα πρόβλημα με την ανάγνωση του βιβλίου και αν κάποια λέξη είχα πρόβλημα την έβγαζα απο τα συμφραζόμενα συνήθως. όσο για την ορολογία... είχα ήδη διαβάσει το 6ο άλλες δύο φορές... και μετά με ξένισε που διάβασα το 6ο στα ελληνικά :lol: αλλα είπαμε είναι θέμα εξάσκησης ;):p

Link to comment
Share on other sites

αμα εχεις 6-7 χρονια να τα εξασκησεις φυσικο ειναι, απλος το ειπα για καποιον που το εχει παρει προσφατα, πχ εγω εχω επιπεδο αρκετα καλο αλλα δεν νομιζω να ειναι κατι δυσκολο για καποιον που τα εχει φρεσκα,

 

και φυσικα πρεπει να διαβαζουμε αγγλικα βιβλια και εντυπα για εξασκηση και να μην διαβαζουμε τους υποτιτλους

 

το λεξιλογιο το βγαζεις απο τα συνφραζομενα, οταν διαβασα τον αρχοντα στα αγγλικα επαθα πλακα για το λεξιλογιο του '60, φυσικο ηταν, να χρησιμοποιει την λεξη gay με την κυριολεκτικη σημασια και λεξιλογιο που δεν μαθαινεις στο lower ή στο advanced.

Σε αυτο να συμφωνησω :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες κάθαρση...?

 

 

Κάθαρση είναι το "άδειασμα" των θεατών και των ηρώων μιας θεατρικής παράστασης (και κατ' επέκταση στην περίπτωσή μας ενός βιβλίου) από αρνητικά συναισθήματα χάρη σε ένα "δίκαιο" ή "ικανοποιητικό" τέλος με το οποίο αναιρούνται οι αδικίες που έχουν υποστεί οι ήρωες...

Στο περίπου δηλαδή γιατί ποτέ δεν ήταν το φόρτε μου η Ελένη (μάθημα στη Γ' Γυμνασίου για την αρχαία τραγωδία) :O

 

Παιδιά να διαβάσω πρώτα το 6ο επειδή θυμάμαι λίγα πράγματα,ή να πάω απευθείας στο 7?

 

thnx!

Οπωσδήποτε να διαβάσεις το 6ο πρώτα... Η υπόθεση κυλάει αν θυμάσαι τα βασικά αλλά για να καταλάβεις πολλά σημεία χρειάζονται και κάποιες λεπτομέρειες;)
Σήμα στην Κυψέλη κανείς;
Link to comment
Share on other sites

Κάθαρση είναι το "άδειασμα" των θεατών και των ηρώων μιας θεατρικής παράστασης (και κατ' επέκταση στην περίπτωσή μας ενός βιβλίου) από αρνητικά συναισθήματα χάρη σε ένα "δίκαιο" ή "ικανοποιητικό" τέλος με το οποίο αναιρούνται οι αδικίες που έχουν υποστεί οι ήρωες...

Στο περίπου δηλαδή γιατί ποτέ δεν ήταν το φόρτε μου η Ελένη (μάθημα στη Γ' Γυμνασίου για την αρχαία τραγωδία) :O

 

Ξερω τι ειναι η καθαρση σαν ορισμος... Εννοουσα πώς ηθελες να εφαρμοστει στο ΧΠ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάτι κειμενάκια που έχει πριν αρχίσει το βιβλίο του Aeschylous kai tou William Penn μήπως μπορεί κανείς να τα μεταφράσει; Δε τα καταλαβαίνω...:(

Οι περισσότεροι άνθρωποι είναι άλλοι άνθρωποι. Γνώμες κάποιου άλλου είναι οι σκέψεις τους, μίμηση οι ζωές τους, αντιγραφή τα πάθη τους.

 

http://matiapouklaine.blogspot.com/

Link to comment
Share on other sites

Ξερω τι ειναι η καθαρση σαν ορισμος... Εννοουσα πώς ηθελες να εφαρμοστει στο ΧΠ.

 

Α, συγγνώμη :O Πιστεύω ότι το συγκεκριμένο τέλος ήταν κάθαρση και ότι έτσι δικαιολογείται η μετριότητά του...

Σήμα στην Κυψέλη κανείς;
Link to comment
Share on other sites

Α, συγγνώμη :O Πιστεύω ότι το συγκεκριμένο τέλος ήταν κάθαρση και ότι έτσι δικαιολογείται η μετριότητά του...

Ααα! Συμφωνω! Και υπο αυτη την οπτικη γωνια, δεν ηταν μετριο...

Προσωπικα πιστευω οτι ισως χρειαζοταν κιολας ενα τοσο ηρεμο και χαρουμενο τελος γιατι σε ολα τα βιβλια πλανιοταν η σκια του Βολντεμορτ μονιμως!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Α, συγγνώμη :O Πιστεύω ότι το συγκεκριμένο τέλος ήταν κάθαρση και ότι έτσι δικαιολογείται η μετριότητά του...

 

 

ολα εγιναν με βαση το τι ηθελε ο κοσμος και οτι προς το τελος ειχε μια πολυ γρηγορη ροη σε σχεση μεχρι περιπου την 500 σελιδα, σε τετοιου ειδους βιβλιου δεν μπορεις να περιμενεις να ειναι καλυτερο

 

 

βεβαια μας ελειψε η ζωη στο Χογκουαρντζ;) αλλα ο χαρρυ ειχε μια αποστολη απο το 6ο βιβλιο, και για μενα το 5ο ειναι το καλυτερο για μενα;)

Nokia 3210, 6510

Sonyericsson Z1010, W850 , τώρα X8 με 4.1.2 Jeallybean @748Mhz!!!! + 4.4 kitkat Launcher

Sharp 703SH LG Arena

SONY XPERIA M4 AQUA

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν μου αρεσαν...

 

1)Το οτι πεθανε ο Φρεντ κ δεν πηρε καμια διασταση το θεμα!!Ο Φρεντ κ ο Τζορτζ ηταν 2 πολυ αγαπημενοι σε ολους χαρακτηρες κ υποτιθεται πως ηταν κ πολυ δεμενοι ως διδυμα!Κ τωρα πεθαινει ο ενασ κ δεν μας λεει τιποτα μετα??ελεος!!

2)Το κουφο που ο Ρον μιλησε ερπετικα!

3)Το ονομα που εδωσε ο Χαρρυ στον ενα γιο του...Ξενερωτο!

4)Το οτι δεν αναφερθηκε τιποτα για εκεινο το πεπλο που πολλοι θα θελαμε να μαθουμε τι περιπου ειναι κλπ.

5)Το οτι θα μπορουσε να μας δωσει κ αλλα στοιχεια για την οικογενεια της Λουνα..Δεν ξερω γιατι,αλλα θα θελα να μαθω κι αλλα!

Αυτα..

 

 

Παρολαυτα μου αρεσε ΠΟΛΥ το βιβλιο ιδιαιτερα τα οσα εγιναν με το Σνειπ!Κ το τελος μου αρεσε!:p

 

 

κ πανω απολα η φραση του Νταμπλντορ: OF COURSE IT'S ALL IN YOUR HEAD HARRY BUT WHY ON EARTH SHOULD THAT MEAN THAT IT'S NOT TRUE? (kapos etsi :p)

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...