Jump to content

Harry Potter: Βιβλία


billyavl
 Κοινοποίηση

Ποιο/α βιβλίο/α Harry Potter σας άρεσαν περισσότερο;  

157 members have voted

  1. 1. Ποιο/α βιβλίο/α Harry Potter σας άρεσαν περισσότερο;

    • Ο ΧΠ και η φιλοσοφική λίθος
    • Ο ΧΠ και η κάμαρα με τα μυστικά
    • Ο ΧΠ και ο αιχμάλωτος του Αζκαμπάν
    • Ο ΧΠ και το Κύπελλο της φωτιάς
    • Ο ΧΠ και το Τάγμα του Φοίνικα
    • Ο ΧΠ και ο ημίαιμος πρίγκιπας
    • Ο ΧΠ και οι κλήροι του θανάτου
    • Διάβασα κάποιο και δε μου άρεσε καθόλου
    • Δεν έχω διαβάσει κανένα και ούτε πρόκειται
    • Δεν έχω διαβάσει κανένα αλλά θα ήθελα να διαβάσω κάποιο


Recommended Posts

@takis91

Μήπως εννοούσε τον Νέβιλ που επιτέλους έγινε καλός; Μέχρι τώρα δεν τα πήγαινε και πολύ καλά.. Δεν νομίζω αλλά αυτό μου ήρθε.

 

 

Δε νομιζω...

 

 

Επειδη το εψαξα και ειδα τι λεγετε και στα διαφορα σαιτ, η δηλωση της ειναι αρκετα παλια -πριν το 6ο- και πολλοι πιστευουν οτι αναφερεται στη μανα του Βολντ... Αλλα ηταν παντα μαγισσα απλα κακη και τελικα τα καταφερε οταν ξεφυγε απο την επιρροη του πατερα της....

 

Δε με πειθει ομως ουτε αυτο.....

 

Edit:@Veco: Δεν το διαβασες ακομα???

Δεν εχω δει ακομα αποψη και ανησυχω...;)

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 743
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δε νομιζω...

 

 

Επειδη το εψαξα και ειδα τι λεγετε και στα διαφορα σαιτ, η δηλωση της ειναι αρκετα παλια -πριν το 6ο- και πολλοι πιστευουν οτι αναφερεται στη μανα του Βολντ... Αλλα ηταν παντα μαγισσα απλα κακη και τελικα τα καταφερε οταν ξεφυγε απο την επιρροη του πατερα της....

 

Δε με πειθει ομως ουτε αυτο.....

 

Edit:@Veco: Δεν το διαβασες ακομα???

Δεν εχω δει ακομα αποψη και ανησυχω...;)

 

Άστον έχει εξεταστική.Να διαβάσει και λίγο :p

Link to comment
Share on other sites

Edit:@Veco: Δεν το διαβασες ακομα???

Δεν εχω δει ακομα αποψη και ανησυχω...;)

 

Απόψεις πολλές, όσες θες... :p

 

Άστον έχει εξεταστική.Να διαβάσει και λίγο :p

 

Όντως, άσε που το Σ/Κ ήμουν ένα μαύρο χάλι (δεν υπάρχει τίποτα χειρότερο από καύσωνα + πυρετό - κλιματισμό).

 

Φαντάζομαι εντός εβδομάδος θα μπορέσω να το τελειώσω (τελειώνει και η εξεταστική την Πέμπτη)...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Το τελείωσα κι εγώ...

 

 

Μου έμεινε η απορία του πέπλου και της κλειστής πόρτας στο Τμήμα Μυστηρίων, τα οποία δεν αναφέρθηκαν...

 

Επίσης θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες για τη ζωή χωρίς το Voldemort... ποιος έγινε υπουργός κτλ.

 

 

 

Πολύ ωραία η ιστορία του Σνέιπ (καμένος από μικρός!)...

 

 

Μου άρεσε πολύ πάντως, αλλά έχω μια απορία:

 

Γιατί ήταν τόσο σημαντικό ότι ο Χάρι έχει τα μάτια της Λίλυ;

 

 

 

All was well

αλλά όλα τελείωσαν, κρίμα...

...It does not do to dwell on dreams and forget to live...
Link to comment
Share on other sites

Το τελείωσα κι εγώ...

 

 

Μου έμεινε η απορία του πέπλου και της κλειστής πόρτας στο Τμήμα Μυστηρίων, τα οποία δεν αναφέρθηκαν...

 

Επίσης θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες για τη ζωή χωρίς το Voldemort... ποιος έγινε υπουργός κτλ.

 

 

 

Πολύ ωραία η ιστορία του Σνέιπ (καμένος από μικρός!)...

 

 

Μου άρεσε πολύ πάντως, αλλά έχω μια απορία:

 

Γιατί ήταν τόσο σημαντικό ότι ο Χάρι έχει τα μάτια της Λίλυ;

 

 

 

All was well

αλλά όλα τελείωσαν, κρίμα...

Ίσως γιατί...

έτσι ο Σνέιπ πάντα θυμόταν τη Lily και δεν έκανε τελείως κακό στον Χάρι... Ενώ έμοιαζε δηλ. στον πατέρα του και ήθελε να τον εκδικηθεί πάντα τον κρατούσαν τα μάτια της Lily...

 

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Το τελείωσα κι εγώ...

 

 

Μου έμεινε η απορία του πέπλου και της κλειστής πόρτας στο Τμήμα Μυστηρίων, τα οποία δεν αναφέρθηκαν...

 

Επίσης θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες για τη ζωή χωρίς το Voldemort... ποιος έγινε υπουργός κτλ.

 

 

 

Πολύ ωραία η ιστορία του Σνέιπ (καμένος από μικρός!)...

 

 

Μου άρεσε πολύ πάντως, αλλά έχω μια απορία:

 

Γιατί ήταν τόσο σημαντικό ότι ο Χάρι έχει τα μάτια της Λίλυ;

 

 

 

All was well

αλλά όλα τελείωσαν, κρίμα...

 

 

Αναφέρθηκε ποιός έγινε υπουργός. Ο Kingsley. Δεν αναφέρθηκε ο νέος διευθυντής όμως..

 

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Ίσως γιατί...

έτσι ο Σνέιπ πάντα θυμόταν τη Lily και δεν έκανε τελείως κακό στον Χάρι... Ενώ έμοιαζε δηλ. στον πατέρα του και ήθελε να τον εκδικηθεί πάντα τον κρατούσαν τα μάτια της Lily...

 

Αυτος ηταν ο λογος!!

 

@htrul18:

 

Ο Kingsley εγινε προσωρινος υπουργος!!! ο μονιμος παραμενει αγνωστος.......

 

Γενικα ο επιλογος περιοριστηκε κυριως σητν περιγραφη των οικογενειων Harry-Ginny, Ron-Hermione..... Θα επρεπε να εχει και αλλα πραγματα...

 

Και προσωπικα πιστευω πως επρεπε να δειχνει το Χαρι να σκεφτεται λιγο τα οσα ειδε σχετικα με το Σνειπ...Ενταξει ονομασε το παιδι του Albus-Severus αλλα μου φανηκε λιγο.....

 

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

1. Ο ΧΠ και ο φιλοσοφικής λίθος 22 11,89%

2. Ο ΧΠ και η κάμαρα με τα μυστικά 23 12,43%

3. Ο ΧΠ και ο αιχμάλωτος ο Αζκαμπάν 28 15,14%

4. Ο ΧΠ και το Κύπελο της φωτιάς 37 20,00%

5. Ο ΧΠ και το Τάγμα του Φοίνικα 54 29,19%

6. Ο ΧΠ και ο ημίαιμος πρίγκιπας 60 32,43%

Διάβασα κάποιο και δε μου άρεσε καθόλου 4 2,16%

Δεν έχω διαβάσει κανένα και ούτε πρόκειτε 51 27,57%

Δεν έχω διαβάσει κανένα αλλα θα ήθελα να διαβάσω κάποιο 20 10,81%

 

Αυτά είναι τα αποτελέσματα της παλιάς δημοσκόπησης - τα οποία τα δημοσιεύω ώστε να τα κρατήσει στο αρχείο του όποιος επιθυμεί. Υπομονή τώρα λίγες ώρες για να προστεθεί η καινούρια και με το νέο βιβλίο. Ήταν απαραίτητη η αφαίρεση της παλιάς ώστε να μπορούν να ψηφίσουν όσοι είχαν ψηφίσει στο παρελθόν, ξανά, επιλέγοντας εφόσον επιθυμούν και το νέο βιβλίο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μου άρεσε πολύ η ιστορία του Dumbledore και το γεγονός ότι η JKR αναπτύσσει τις ιστορίες ονομάτων που έχει απλώς αναφέρει σε προηγούμενα βιβλία, όπως του Grindelwald και του Gregorovich...

 

Καλή ήταν και οι ιστορίες των Hallows και της Gray Lady, αν και νομίζω ότι έπρεπε να είχαν αναφερθεί και πιο πριν, όχι μόνο στο τέλος ως πιθανή λύση για την καταστροφή του Voldemort.

 

 

Άσχετο: Πόσο χαζό ακούγεται το όνομα Albus Severus Potter;

 

 

Edit: Βρήκα μια συνέντυξη της Rowling στην οποία λέει ότι θα εκδοθεί Harry Potter Encyclopedia, στην οποία θα περιγράφεται τι έγινε παρακάτω και άλλες εξελίξεις που θα μπορούσε να έχει η ιστορία:

 

 

The encyclopedia would include back stories of characters she has already written but had to cut for the sake of narrative arc (“I've said before that Dean Thomas had a much more interesting history than ever appeared in the books”), as well as details about the characters who survive “Deathly Hallows,” characters who continue to live on in Rowling’s mind in a clearly defined magical world.

 

Hogwarts, for example, has a new headmaster (“McGonagall was really getting on a bit”), and Rowling said she can see Harry going back to give the "odd talk" on Defense Against the Dark Arts. That class, by the way, is now led by a permanent professor since Voldemort’s death broke the jinx which didn’t allow a teacher to remain in the position for more than a year.

 

 

Περισσότερα εδώ: http://today.msnbc.msn.com/id/19935372/

...It does not do to dwell on dreams and forget to live...
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο:

Πόσο χαζό ακούγεται το όνομα Albus Severus Potter;

 

Πάρα πολύ όμως... Βασικά δεν μου άρεσε που

ονόμασε το παιδί έτσι, φάνηκε πολύ μελό και πολύ αναμενόμενο...

 

 

Edit: Βρήκα μια συνέντυξη της Rowling στην οποία λέει ότι θα εκδοθεί Harry Potter Encyclopedia, στην οποία θα περιγράφεται τι έγινε παρακάτω και άλλες εξελίξεις που θα μπορούσε να έχει η ιστορία:

 

 

The encyclopedia would include back stories of characters she has already written but had to cut for the sake of narrative arc (“I've said before that Dean Thomas had a much more interesting history than ever appeared in the books”), as well as details about the characters who survive “Deathly Hallows,” characters who continue to live on in Rowlingʼs mind in a clearly defined magical world.

 

Hogwarts, for example, has a new headmaster (“McGonagall was really getting on a bit”), and Rowling said she can see Harry going back to give the "odd talk" on Defense Against the Dark Arts. That class, by the way, is now led by a permanent professor since Voldemortʼs death broke the jinx which didnʼt allow a teacher to remain in the position for more than a year.

 

 

Περισσότερα εδώ: http://today.msnbc.msn.com/id/19935372/

 

Αυτό κάπου το είχα δει κι εγώ...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ σήμερα θα το έχω στα χέρια μου και αναρωτιόμουν αν γίνεται να γράψει οποιος ξερει πώς μεταφραζουν στα αγγλικα καποιοες δυσκολες λεξεις,οπως οι Παραφρονες,οι Πεμπτουσιωτες,κτλ...Για να καταλαβαινω τι μου γινεται!!!

 

Α...Επισης μολις διαβασα οτι ο τιτλος στα ελληνικα μαλλον θα ειναι "Ο Χάρι Πότερ και οι Κλήροι του Θανάτου"!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ σήμερα θα το έχω στα χέρια μου και αναρωτιόμουν αν γίνεται να γράψει οποιος ξερει πώς μεταφραζουν στα αγγλικα καποιοες δυσκολες λεξεις,οπως οι Παραφρονες,οι Πεμπτουσιωτες,κτλ...Για να καταλαβαινω τι μου γινεται!!!

 

Α...Επισης μολις διαβασα οτι ο τιτλος στα ελληνικα μαλλον θα ειναι "Ο Χάρι Πότερ και οι Κλήροι του Θανάτου"!!

 

Δεν εχω διαβασει τα ελληνικα βιβλια αλλα υποθετω οτι

 

Παραφρονες = Dementors

Πεμπτουσιωτες = Ηοrcruxes

 

;)

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

Α...Επισης μολις διαβασα οτι ο τιτλος στα ελληνικα μαλλον θα ειναι "Ο Χάρι Πότερ και οι Κλήροι του Θανάτου"!!

 

Προφανώς στον Ψυχογιό περίμεναν να βγει το βιβλίο για να καταλάβουν τι σήμαινε "Deathly Hallows"... Νομίζω πως ο τίτλος είναι αρκετά πετυχημένος.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς στον Ψυχογιό περίμεναν να βγει το βιβλίο για να καταλάβουν τι σήμαινε "Deathly Hallows"... Νομίζω πως ο τίτλος είναι αρκετά πετυχημένος.

 

Xαχα οντως...ο προηγουμενος τιτλος τον οποιο αναπαρηγαγαν και ολα τα δελτια ειδησεων ηταν αλλου ντ'αλλου- "Ο Χαρι Ποτερ και οι θανατηφοροι Αγιοι Παντες" :wacko::lol:

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

Xαχα οντως...ο προηγουμενος τιτλος τον οποιο αναπαρηγαγαν και ολα τα δελτια ειδησεων ηταν αλλου ντ'αλλου- "Ο Χαρι Ποτερ και οι θανατηφοροι Αγιοι Παντες" :wacko::lol:

 

Ομολογουμένως υπήρξε μία βελτίωσις... :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω διαβασει τα ελληνικα βιβλια αλλα υποθετω οτι

 

Παραφρονες = Dementors

Πεμπτουσιωτες = Ηοrcruxes

 

;)

Επισης:

Auror = Χρυσουχος

Patronus = Προστατης (Expecto Patronum = Καλω τον Προστατη)

Floo Network = Δικτυο Μαγικης ροης

Apparate - Disapparate = Διακτινιζομαι

Stun = Αποχαυνωνω

 

Αυτα μου ηρθαν ετσι...

Και απο ξορκια...

Crucio = Βασανους

Imperio = Εξουσιους

Αccio = Προσελθε

Expelliarmus = Αφοπλισιους

Stupefy = Αποχαυνωσιους

 

Αν θυμηθω κι αλλα θα ξαναποσταρω...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και απο ξορκια...

Crucio = Βασανους

Imperio = Εξουσιους

Αccio = Προσελθε

Expelliarmus = Αφοπλισιους

Stupefy = Αποχαυνωσιους

 

Αν θυμηθω κι αλλα θα ξαναποσταρω...

 

Ξέχασες το σημαντικότερο... :wink:

 

...Που είναι και το ίδιο... :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασες το σημαντικότερο... :wink:

 

...Που είναι και το ίδιο... :p

To Avada Kedavra λες?? Γι' αυτο δεν το εβαλα... Αφου ειναι κατι παραπανω απο προφανες!!! :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Xαχα οντως...ο προηγουμενος τιτλος τον οποιο αναπαρηγαγαν και ολα τα δελτια ειδησεων ηταν αλλου ντ'αλλου- "Ο Χαρι Ποτερ και οι θανατηφοροι Αγιοι Παντες" :wacko::lol:

 

:lol::lol::lol:

Δεν το είχα ακούσει αυτό!

Αν το έλεγαν έτσι θα ωρίονταν (έτσι γράφεται; ) οι παπάδες στα παράθυρα για πολύ καιρό! :p

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol:

Δεν το είχα ακούσει αυτό!

Αν το έλεγαν έτσι θα ωρίονταν (έτσι γράφεται; ) οι παπάδες στα παράθυρα για πολύ καιρό! :p

Όντως απιστευτος τιτλος, κι εγω εκλασα στο γελιο οταν το διαβασα!! :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Xαχα οντως...ο προηγουμενος τιτλος τον οποιο αναπαρηγαγαν και ολα τα δελτια ειδησεων ηταν αλλου ντ'αλλου- "Ο Χαρι Ποτερ και οι θανατηφοροι Αγιοι Παντες" :wacko::lol:

 

Ομολογουμένως υπήρξε μία βελτίωσις... :p

 

:lol::lol::lol:

 

Παντως ειναι πραγματικα πετυχημενος ο καινουριος!!!!

 

Επισης η JKR ειπε οτι ο χαρακτηρας που σκοπευε να "σκοτωσει" αλλα τον αφησε να ζησει ηταν --->

ο Mr Weasly

<---

 

Το ειχε λεει στο μυαλο της απο το 5ο βιβλιο αλλα τελικα της ηταν πολυ δυσκολο να τον σκοτωσει....

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι θα προσέφερε κάτι αν το είχε κάνει. Πάντως υπήρξε μία απώλεια κάποιου κοντά στο συγκεκριμένο άτομο...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ενα ατομο που θα σκοτωνε ηταν....Γιατι σε μια συνεντευξη την ρωτανε,

"Which is your favourite charachter?"

"Uh i like most of my charachters but i prefer Dumbledore, Ron, Draco...Even ones that are dead?"

"yes"

"then also...Sirius and Hagrid"

Απο εκει και περα βγαλτε συμπερασματα!!Εγω το ειχα ακουσει πριν βγει το βιβλιο και ημουν σφιγμενη οποτε επροκειτο να παθει κατι ο Hagrid!

Link to comment
Share on other sites

Ενα ατομο που θα σκοτωνε ηταν....Γιατι σε μια συνεντευξη την ρωτανε,

"Which is your favourite charachter?"

"Uh i like most of my charachters but i prefer Dumbledore, Ron, Draco...Even ones that are dead?"

"yes"

"then also...Sirius and Hagrid"

Απο εκει και περα βγαλτε συμπερασματα!!Εγω το ειχα ακουσει πριν βγει το βιβλιο και ημουν σφιγμενη οποτε επροκειτο να παθει κατι ο Hagrid!

 

Δεν νομίζω να έχει πει κάτι τέτοιο.. Θα είχε βάλει και τον Dumbledore στους νεκρούς... :rolleyes:

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Ποιό κομμάτι της ιστορίας σας προκάλεσε τη μεγαλύτερη έκπληξη;

 

 

Εμένα το σημείο με το φίδι στο Godric's Hollow και λίγο αργότερα όταν έσπασε το ραβδί του Χάρι! Μου φάνηκε πολύ παράξενο το γεγονός ότι όλοι είχαν άλλα αντ' άλλων ραβδιά.

 

...It does not do to dwell on dreams and forget to live...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...