Jump to content

vBulletin 3.0.10


MsK
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Copy & Paste / Disclaimer: Ξεκινάει στα αμέσως επόμενα λεπτά η αναβάθμιση του forum στην έκδοση 3.0.10 του vBulletin, του προγράμματος στο οποίο στηρίζονται οι περισσότερες - αν όχι όλες - οι υπηρεσίες του myphone.gr. Όπως και σε κάθε αναβάθμιση έτσι και σε αυτήν είναι πολύ πιθανό να υπάρξει διακοπή της λειτουργίας του site για μερικά λεπτά.

 

Σημειώνεται ότι έχει ήδη ξεκινήσει το beta-testing της έκδοσης 3.5.x, η οποία αναμένεται να εγκατασταθεί και να χρησιμοποιηθεί στο εγγύς μέλλον - ακριβής ημερομηνία σε μελλοντικό μου μήνυμα.

 

Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας και συγνώμη για την όποια ταλαιπωρία.

 

The original purpose of this release was to provide a regular, scheduled bug-fix / service release for the new 3.5.x series, but newly discovered flaws in Internet Explorer and PHP have necessitated a security release for all three vBulletin branches.

 

The first flaw is in Microsoft Internet Explorer. It affects vBulletin image uploads and potentially opens a cross-site-scripting exploit. It has affected many web-based applications that allow image uploads, including phpBB and Hotmail. Although a fix from Microsoft would be preferable, we have implemented a work-around in all three branches of vBulletin to prevent the Internet Explorer flaw from being exploited.

 

The second flaw is in PHP and may allow the entry of unsanitized data into several areas in vBulletin. This may create security holes that are not directly caused by vBulletin, simply exploited through vBulletin as it uses affected PHP code. PHP 4.4.1 has been released to address this issue (no updated PHP5 is available yet). If you are running PHP 4, it is strongly recommended that you update your PHP installation to 4.4.1!

 

I'd just like to reiterate that neither of these flaws are directly related to vBulletin. Rather, they are flaws in software that ties into vBulletin. We are simply creating workarounds for these issues to prevent them from being exploited.

 

 

Firefox 1.5 Change

A bug was fixed in Firefox 1.5 that causes the menu positions in the WYSIWYG editor to be incorrect. This has been fixed in vBulletin 3.0.10 for these newer versions. The vbulletin_wysiwyg.js is compatible with 3.0.2+, it is therefore recommended you upload this file if you intend just to patch your current install.

 

 

Συνεχίζουμε...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Test message... with F/x 1.5

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Mpaaaaaaa... de ftiaxtike... :(

 

Edit.

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Δες τι παρατηρησα. Οσες φορες κανω edit το post, μια μου τα βγαζει ολα με κανονικη στοιχιση, την επομενη χαλασμενη, την επομενη κανονικη, κ.ο.κ. :wacko:

EDIT

http://img365.imageshack.us/img365/2217/uhhbki4sn.th.jpg

Εμένα πάντως διακρίσεις δεν κάνει. Όταν τα βλέπω αστιχοιστα, τα βλέπω ΌΛΑ έτσι.

Το MsK στο screenshot το γραψα εγώ για να μην ψάχνεστε :p

Link to comment
Share on other sites

Emena synexeia xwris alignment mou ta vgazei.

 

Vlepw tou MsK kai ta dika sou ola swsta, kai ta dika mou post pousharismena aristera :p

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ταλαιπωρείστε άδικα, η στοίχιση στον Firefox 1.5.x θα φτιαχτεί από την έκδοση 3.5.x του vBulletin και μετά, αφού δεν υπάρχει λόγος να προβώ σε αλλαγές των templates, όταν όλες μα όλες θα ξαναφτιαχτούν από την αρχή (!@#(@)(#$@)#($*%#@) ...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μία μικρή λεπτομέρεια αλλά χρήσιμη... Μαζική διαγραφή εικόνων από το Mygallery και όχι μία-μία θα μπορούμε να κάνουμε κάποια στιγμή?
Link to comment
Share on other sites

Μία μικρή λεπτομέρεια αλλά χρήσιμη... Μαζική διαγραφή εικόνων από το Mygallery και όχι μία-μία θα μπορούμε να κάνουμε κάποια στιγμή?

 

Πρέπει να έχεις πολλά άπλυτα στην φόρα! :p

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχεις πολλά άπλυτα στην φόρα! :p

 

Γκούχου...γκούχου.. :p

Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμίστε γρήγορα σε vB 3.5.x, γιατί κυκλοφόρησε η final release του Firefox 1.5 και το forum με αυτήν την έκοδση του browser είναι χάλια! Bugs, bugs, bugs... :( Posts μπορώ να κάνω μόνο με quick reply...

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τη στοιχιση που το έχουμε αναφέρει, δεν βλέπω κανένα άλλο πρόβλημα.

Μια χαρά κανω posts είτε μέσω quickreply είτε κανονικά. :O

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ, κανένα πρόβλημα πέρα από το θέμα της στοίχισης... Όλα ΟΚ με 1.5 του Firefox.

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμίστε γρήγορα σε vB 3.5.x, γιατί κυκλοφόρησε η final release του Firefox 1.5 και το forum με αυτήν την έκοδση του browser είναι χάλια! Bugs, bugs, bugs... :( Posts μπορώ να κάνω μόνο με quick reply...

Μπορείς σε παρακαλώ να αναφέρεις τα «bugs, bugs, bugs» αναλυτικά στο σχετικό forum με τα Bug Reports; Από ότι βλέπω με το Firefox 1.5 δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, πέρα από τη στοίχιση. Προτού αναφέρεις οποιοδήποτε πρόβλημα, καλό θα είναι να κάνεις disable κάθε extension που έχεις προσθέσει και να αδειάσεις ολοκληρωτικά την cache σου. Επίσης όσο μεγαλύτερη πίεση ασκείτε, τόσο πιο αργά θα γίνει η αναβάθμιση σε 3.5, απλούστατα για να ελαχιστοποιηθούν τα πιθανά bugs - με αγχώνετε...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η στοιχιση ποτε θα φτιαχτεί να δούμε :(

 

Εdit: Φτιαχτηκε; :worry:

 

Εdit2: μπα.

Νομίζω ότι τώρα λειτουργεί χωρίς προβλήματα η στοίχιση...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τώρα λειτουργεί χωρίς προβλήματα η στοίχιση...

επιβαιβεωνω και εγω αυτο το γεγονος :D

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι, μια χαρά είναι η στοίχιση πλέον ;) Δε μπορώ να καταλάβω που βλέπει ο φίλος παραπάνω τα πολλά bugs με τον FF 1.5 εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα.
Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς σε παρακαλώ να αναφέρεις τα «bugs, bugs, bugs» αναλυτικά στο σχετικό forum με τα Bug Reports;

 

Θα τα γράψω εδώ καλύτερα, μην ανοίγω νέο θέμα στο Bug Reports, αφού αφορούν αποκλειστικά την 3.0.10, η οποία ούτως ή άλλως λίαν συντόμως θα αντικατασταθεί. :)

 

 

Από ότι βλέπω με το Firefox 1.5 δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, πέρα από τη στοίχιση.

 

Το ένα πρόβλημα ήταν η στοίχιση, πολύ εκνευριστικό, το οποίο ευτυχώς λύθηκε! :)

 

Το άλλο είναι ότι σε Συντάκτη Κειμένου WYSIWYG αντί οι επιλογές να ξετυλίγονται κάτω από τα εικονίδιά τους (χρώμα γραμματοσειράς, smilies, κλπ.), εμφανίζονται σε ένα τελείως άσχετο μέρος στο πάνω αριστερό μέρος της σελίδας. :wacko:

 

Επίσης σχετικά με το ότι δε μου δούλευε η "Απάντηση", θυμήθηκα ότι αυτό συνέβαινε και σε παλιότερες εκδόσεις του Firefox (όταν διέγραφα την cache με Ccleaner και πήγαινα να γράψω σε ήδη ανοιχτό παράθυρο), άρα γράψε άκυρο. ;)

 

 

Προτού αναφέρεις οποιοδήποτε πρόβλημα, καλό θα είναι να κάνεις disable κάθε extension που έχεις προσθέσει και να αδειάσεις ολοκληρωτικά την cache σου.

 

Τα extensions που έχω το αποκλείω να επηρεάζουν τη λειτουργία της vB. Επίσης τα έκανα uninstall και μετά ξανά install αφότου πέρασα το Firefox 1.5. Η cache αδειάζει κάθε φορά που κλείνω εντελώς το Firefox (νέο feature στην 1.5).

 

 

Επίσης όσο μεγαλύτερη πίεση ασκείτε, τόσο πιο αργά θα γίνει η αναβάθμιση σε 3.5, απλούστατα για να ελαχιστοποιηθούν τα πιθανά bugs - με αγχώνετε...

 

Lol. :lol: ΟΚ, got it. :) Καλό κουράγιο, καθώς η αναβάθμιση σε 3.5.x θέλει δουλειά από την αρχή κι άρα αρκετή υπομονή... Το παρήγορο τουλάχιστον (για εσένα) είναι στο μέλλον όλα θα γίνονται ευκολότερα με την 3.5.x (π.χ. προσθήκη plugins), άρα ο κόπος σου θα ανταμειφθεί. ;)

 

 

:offtopic: Btw, τίποτα νέα features (plugins) θα δούμε μαζί με την 3.5.x; :)

Link to comment
Share on other sites

Eixa proseksei pos palaiotera o ypologisths ''kolloyse'' kathe fora poy ekana parathesh se ena ektenes dhmosieymeno post toy FORUM.

Teleytaia exo parathrhsei pos to parapano provlhma den yfistatai pleon :) .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Aχ βρε MsK, δεν προλαβαίνεις να κάνεις beta-test μια έκδοση και βγαίνει η επόμενη!!

Πρόσφατα βγάλανε και 3.5.2... Ζωή σε λόγου μας... :( :p

Link to comment
Share on other sites

Aχ βρε MsK, δεν προλαβαίνεις να κάνεις beta-test μια έκδοση και βγαίνει η επόμενη!!

Πρόσφατα βγάλανε και 3.5.2... Ζωή σε λόγου μας... :( :p

 

Όλα καλά Michelle :) Tο αντέξαμε το σοκ :p

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Το άλλο είναι ότι σε Συντάκτη Κειμένου WYSIWYG αντί οι επιλογές να ξετυλίγονται κάτω από τα εικονίδιά τους (χρώμα γραμματοσειράς, smilies, κλπ.), εμφανίζονται σε ένα τελείως άσχετο μέρος στο πάνω αριστερό μέρος της σελίδας. :wacko:
Το επιβεβαιώνω και εγώ αυτό και δηλώνω ότι, επιεικώς, μου έχει σπασει τα νεύρα! :angry:

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...