Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ωπ τι εχουμε εδω ταινια στυλ 47 Meters Down? Θα μπει και αυτη στο backlog δεν εχω καθολου χρονο τωρα οταν τελειωσουν οι δουλειες θα κατσω να βλεπω 2-3 ταινιες τη μερα γιατι μειναμε πισω.

 

Τέτοιο στυλ, αν και εκεί είχε την εξτρα αγωνία με τους καρχαρίες. Βλέπεται γενικά και δεν είναι από mainstream κινηματογράφους.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Spartacus (1960) 10/10

 

Αριστουργηματική ταινία στην οποία ένας δούλος, ο Σπάρτακος, ξεκινάει επανάσταση εναντίον της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας. Τι να πει κανείς γι' αυτή τη ταινία; Οι ερμηνείες δεν έχουν κανένα ψεγάδι, το σενάριο του Τράμπο και η σκηνοθεσία του Κιούμπρικ (με επιρροές του πρωταγωνιστή και παραγωγού Κερκ Ντάγκλας) είναι για σεμινάριο. Όσες φορές και να τη δω δεν τη χορταίνω. Εννοείται την προτείνω.

 

Noah (2014) 7/10

 

Η ταινία είναι από τις ελάχιστες βιβλικές υπερ-παραγωγές που κυκλοφορούν τα τελευταία χρόνια. Έχει να κάνει με την ιστορία του Νώε και πρωταγωνιστής ο αρκετά πειστικός Ράσελ Κρόου. Σε γενικές γραμμές καλή ήτανε και καθόλου κουραστική. Επίσης καλά τα οπτικά εφέ. Αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Don't Tell a Soul (2020)

 

https://www.imdb.com/title/tt8046498/

 

Δυο ανήλικα αδέλφια, με την πίεση του μεγαλύτερου αδελφού, κάνουν διάρρηξη σε ένα ακατοίκητο σπίτι για να συγκεντρώσουν χρήματα για τα φάρμακα της άρρωστης, χήρας μητέρας τους, μόνο που καθώς βγαίνουν ένας περαστικός τους βλέπει και τους σταματάει. Τα αδέλφια το βάζουν στα πόδια κι εκείνος τους κυνηγάει, ώσπου πέφτει σε ένα παλιό, βαθύ πηγάδι. Η ταινία δείχνει ξεκάθαρα τη διαφορά ήθους ανάμεσα στα δύο αδέλφια, όπως και στον χαρακτήρα της μητέρας που είναι ανήμπορη πλέον να βοηθήσει. Ο μεγαλύτερος αδελφός, με αλήτικη συμπεριφορά και χαρακτήρα, πολύ σκληρός στο μικρό του αδελφό, πολλές φορές έφτασε κοντά στο να τον σκοτώσει. Ο μικρότερος αδελφός, πονόψυχος, θέλει να βοηθήσει τη μητέρα του, αντιστέκεται στις παρανομίες του αδελφού του και θέλει να βοηθήσει και τον άνδρα που έπεσε στο πηγάδι. Αρκετά απλοϊκό σενάριο αν και έχει εκπλήξεις τόσο για τον άνδρα που έπεσε στο πηγάδι, όσο και για την ιστορία του θανόντος αλκοολικού και βίαιου πατέρα των παιδιών, όμως κρατάει ενδιαφέρον από την αρχή μέχρι το τέλος, καλές ερμηνείες και αν και όχι κάτι το ιδιαίτερο είναι αρκετά πρωτότυπη ιστορία και με καλές ερμηνείες, ενώ η μικρή διάρκειά του δεν αφήνει περιθώριο να κουράσει. Βλέπεται για μια φορά.

 

5.5-6/10 από μένα.

Edited by Mivas

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

προχθές είχε το πράσινο μίλι στο star νομίζω

προσωπικά την θεωρώ την καλύτερη ταινία όλων των εποχών, εννοείται ότι την ξανά είδα όπως την πρώτη φορά:απόλυτη προσήλωση,αυτή η ταινία με μαγεύει από την αρχή έως το τέλος

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

προχθές είχε το πράσινο μίλι στο star νομίζω

προσωπικά την θεωρώ την καλύτερη ταινία όλων των εποχών, εννοείται ότι την ξανά είδα όπως την πρώτη φορά:απόλυτη προσήλωση,αυτή η ταινία με μαγεύει από την αρχή έως το τέλος

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Είναι από τις πολύ καλές, κλασική ταινία πια. Ξαναείδα πρόσφατα το shutter Island, πάλι με απομονωμένο νησί και ίδρυμα/φυλακές, αλλά άλλη ιστορία. Κι αυτή από τις κλασικές ταινίες.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Πασχαλινές ταινίες:

 

Jesus Christ Superstar (1973) 8/10

 

Από τα καλύτερα κινηματογραφικά μιούζικαλ που έχει να κάνει με τη ζωή του Χριστού σε μοντέρνα εκδοχή. Μουσική και τραγούδια του Άντριου Λόιντ Βέμπερ ο οποίος έχει κάνει τις επιτυχίες "Φάντασμα της Όπερας" και "Cats". Αξίζει.

 

Life of Brian (1979) 6/10

 

Κωμωδία με τους Μόντι Πάιθον. Χαμογέλασα 2-3 φορές αλλά μέχρι εκεί. Δεν ήταν στο γούστο μου. Με τους ίδιους ηθοποιούς είχα γελάσει πολύ στο "Ένα ψάρι που το έλεγαν Γουάντα". Αδικοχαμένος ο πρωταγωνιστής Γκράχαμ Τσάπμαν. Εξαιρετικό και με πολύ νόημα το τελευταίο τραγούδι στη ταινία, το "Always Look on the Bright Side of Life".

 

Για το "Jesus Christ Superstar" δεν εχω γνωμη μιας και δεν εχω δει ποτε μου (ολοκληρη) ταινια μιουζικαλ.

Το "Life of Brian" ομως ειναι απο τις κορυφαιες δημιουργιες των Μοντι Πάιθονς. Αποδομουν τα παντα, μια κορυφαια στιγμη βρεττανικου βιτριολικου χιουμορ. Και το τραγουδι τιτλων, το κερασακι σε μια πεντανοστιμη τουρτα. Δεν βαζω βαθμους, αλλά απο μενα ειναι ΝΑΙ, Συγκλό, οπως λεει και το ειδωλο Βικυ Καγιά

 

Απο εσενα παντως περμενα μια εντυπωση για το "Ο Βασιλιας των Βασιλεων" ή το"Σαμψων και Δαλιδά" του Σεσιλ ντε Μιλ, μια και το κατεχεις το θεμα των παλιων ταινιών.

 

Και μια κι εχω εντριφησει στο "genre" Ιησους, να δωσω τις δικες μου (μετα)πασχαλινες προτασεις. Και οι 3 (4, μαζι με το "Life of Brian") ειναι θαυμασιες, ο ορισμος της "Πιο θαυμαστης Ιστοριας του Κοσμου" :

 

1. Ο Τελευταιος Πειρασμος

Απλοτητα και λιτοτητα σε ολα. Ο Νταφοε καλος, αλλα οχι αριστος. Οσοι ειστε μιλένιαλς, ψαξτε τι συνεβη οταν προβληθηκε η ταινια στην Ελλαδα. Μετα διαβαστε και το ομωνυμο εργο του Νικου Καζαντζακη.

 

2. Τα Παθη του Χριστου

Αιμα. Πραγματικο. Λιγο περισσοτερο εστιαζει στην ανθρωπινη φυση του Ιησου. Κατα τ'αλλα, δεν περιμενα ποτε αυτο το αριστουργημα απο τον Μελ Γκιμπσον. Κι επιτελους ακουγονται οι γλωσσες της εποχης!

Τιπ: Δειτε την σε οσο καλυτερο συστημα μπορειτε.

 

3. Κατα Ματθαιον Ευαγγέλιον

 

Καίρια ταινια. Για μενα, πλησιαζει κατα 99% στο πως εγω φανταζομαι τον Ιησου. Ο Παζολινι μαστορας. Αριστη επιλογη του περιβαλλοντος χωρου, ενω και οι ερασιτεχνες ηθοποιοι δινουν ρεσιταλ.

Το οτι εβαλε τη μανα του να παιξει την Παναγία, τον κανει Πασόκο, πολυ πριν εμφανιστει το ΠΑΣΟΚ

:)

Edited by fioravanti90
Link to comment
Share on other sites

Για το "Jesus Christ Superstar" δεν εχω γνωμη μιας και δεν εχω δει ποτε μου (ολοκληρη) ταινια μιουζικαλ.

Το "Life of Brian" ομως ειναι απο τις κορυφαιες δημιουργιες των Μοντι Πάιθονς. Αποδομουν τα παντα, μια κορυφαια στιγμη βρεττανικου βιτριολικου χιουμορ. Και το τραγουδι τιτλων, το κερασακι σε μια πεντανοστιμη τουρτα. Δεν βαζω βαθμους, αλλά απο μενα ειναι ΝΑΙ, Συγκλό, οπως λεει και το ειδωλο Βικυ Καγιά

 

Απο εσενα παντως περμενα μια εντυπωση για το "Ο Βασιλιας των Βασιλεων" ή το"Σαμψων και Δαλιδά" του Σεσιλ ντε Μιλ, μια και το κατεχεις το θεμα των παλιων ταινιών.

 

Και μια κι εχω εντριφησει στο "genre" Ιησους, να δωσω τις δικες μου (μετα)πασχαλινες προτασεις. Και οι 3 (4, μαζι με το "Life of Brian") ειναι θαυμασιες, ο ορισμος της "Πιο θαυμαστης Ιστοριας του Κοσμου" :

 

1. Ο Τελευταιος Πειρασμος

Απλοτητα και λιτοτητα σε ολα. Ο Νταφοε καλος, αλλα οχι αριστος. Οσοι ειστε μιλένιαλς, ψαξτε τι συνεβη οταν προβληθηκε η ταινια στην Ελλαδα. Μετα διαβαστε και το ομωνυμο εργο του Νικου Καζαντζακη.

 

2. Τα Παθη του Χριστου

Αιμα. Πραγματικο. Λιγο περισσοτερο εστιαζει στην ανθρωπινη φυση του Ιησου. Κατα τ'αλλα, δεν περιμενα ποτε αυτο το αριστουργημα απο τον Μελ Γκιμπσον. Κι επιτελους ακουγονται οι γλωσσες της εποχης!

Τιπ: Δειτε την σε οσο καλυτερο συστημα μπορειτε.

 

3. Κατα Ματθαιον Ευαγγέλιον

 

Καίρια ταινια. Για μενα, πλησιαζει κατα 99% στο πως εγω φανταζομαι τον Ιησου. Ο Παζολινι μαστορας. Αριστη επιλογη του περιβαλλοντος χωρου, ενω και οι ερασιτεχνες ηθοποιοι δινουν ρεσιταλ.

Το οτι εβαλε τη μανα του να παιξει την Παναγία, τον κανει Πασόκο, πολυ πριν εμφανιστει το ΠΑΣΟΚ

:)

 

Η κωμωδία είναι πολύ δύσκολο genre και δύσκολα μπορεί να ικανοποιηθούν όλοι. Ίσως το πιο δύσκολο απ'όλα.

Για όλες αυτές τις ταινίες που έγραψες "Ο Βασιλεύς των Βασιλέων", "Σαμψών και Δαλιδά", "Ο Τελευταίος Πειρασμός του Χριστού", "Κατά Ματθαίον" και τα "Πάθη του Χριστού" τις είδα πέρισυ και έγραψα σχόλια εκείνες τις μέρες. Να προσθέσω επίσης για τις γιορτινές μέρες "Η ωραιότερη ιστορία του κόσμου", "Ο Χιτών", "Δημήτριος και οι Μονομάχοι" και "Η Βίβλος: Από την αρχή".

Φυσικά όλες αυτές οι ταινίες είναι ότι πρέπει για Πάσχα, εξαιρετικές στο είδος τους όπως επίσης και άλλες που έγραψα φέτος και η μίνι σειρά "Ο Ιησούς από τη Ναζαρέτ".

Αν ήταν να επιλέξω μία ταινία από όλες αυτές για να ξαναδώ θα έλεγα τον "Πειρασμό". Θυμάμαι την απίστευτη σκηνή με τον Πόντιο Πιλάτο να λέει προς τον Ιησού "Εσύ ήρθες και θέλεις να κάνεις αλλαγές. Εμείς δε θέλουμε αλλαγές. Ξέρεις τι θα ακολουθήσει".

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν αναφέρατε το Μπεν Χουρ;

 

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Mortal Kombat[2021]

 

Δεν είμαι λάτρης ασιατικών ταινιών φαντασίας/πολεμικών τεχνών, αλλά επειδή είχε γίνει πολύς ντόρος για την συγκεκριμένη είπα να της δώσω μια ευκαιρία... Την είδα λοιπόν κι εγώ χθες... Δεν μπορώ να καταλάβω πραγματικά γιατί τόσος πολύς ντόρος, δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο... Νομίζω και οι τρεις από τις μεγάλες και πολυαναμενόμενες ταινίες φαντασίας του 2021 (Godzilla-Kong, Monster Hunter, Mortal Kompat) ήταν κατώτερες των προσδοκιών, για μένα αυτή ήταν η χειρότερη από τις τρεις, τελείως προχειροδουλειά... Όταν βρω χρόνο θα γράψω πιο αναλυτική κριτική.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν αναφέρατε το Μπεν Χουρ;

 

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Ναι, έχεις δίκιο. Τετράωρο έπος και μια από τις καλύτερες ταινίες όλων των εποχών.

Επίσης, για τις εορταστικές μέρες, αξίζουν και οι "Δέκα Εντολές" με Τσάρλτον Ίστον.

Link to comment
Share on other sites

Salome (1953) 7/10

 

Θρησκευτικό δράμα το οποίο έχει να κάνει με τα γεγονότα που οδήγησαν στο θάνατο του Ιωάννη του Βαπτιστή ο οποίος προφήτεψε τον ερχομό του Χριστού. Πολύ καλή η σκηνοθεσία και οι ερμηνείες, ειδικά του Πίτερ Ουστίνοφ που έπαιξε τον Ηρώδη. Αξίζει γιατί είναι ιδιαίτερο κομμάτι των Θρησκευτικών που δεν απεικονίζεται εξ ολοκλήρου στις περισσότερες ταινίες του Ιησού. Καλή.

 

The Egyptian (1954) 7/10

 

13 αιώνες πριν τον ερχομό του Χριστού, στην Αρχαία Αίγυπτο, ένας ιατρός διορίζεται από το παλάτι του Φαραώ και γίνεται παρατηρητής σε διάφορες ίντριγκες ενώ μαθαίνει επικίνδυνα βασιλικά μυστικά. Αρκετά καλά σκηνοθετημένη που κρατάει το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος. Αξίζει για τις γιορτινές μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Spartacus (1960) 10/10

 

 

 

Αριστουργηματική ταινία στην οποία ένας δούλος, ο Σπάρτακος, ξεκινάει επανάσταση εναντίον της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας. Τι να πει κανείς γι' αυτή τη ταινία; Οι ερμηνείες δεν έχουν κανένα ψεγάδι, το σενάριο του Τράμπο και η σκηνοθεσία του Κιούμπρικ (με επιρροές του πρωταγωνιστή και παραγωγού Κερκ Ντάγκλας) είναι για σεμινάριο. Όσες φορές και να τη δω δεν τη χορταίνω. Εννοείται την προτείνω.

 

 

 

Αξίζει.

Σπάρτακος, φοβερή ταινία όπως και οι περισσότερες του είδους της που γυρίστηκαν εκείνες τις εποχές. Ούτε και εγώ ξέρω πόσες φορές την έχω δει. Ερχονται παιδικές αναμνήσεις κάθε φορά που πετυχαίνω τέτοιες ταινίες.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι λάτρης ασιατικών ταινιών φαντασίας/πολεμικών τεχνών, αλλά επειδή είχε γίνει πολύς ντόρος για την συγκεκριμένη είπα να της δώσω μια ευκαιρία... Την είδα λοιπόν κι εγώ χθες... Δεν μπορώ να καταλάβω πραγματικά γιατί τόσος πολύς ντόρος, δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο... Νομίζω και οι τρεις από τις μεγάλες και πολυαναμενόμενες ταινίες φαντασίας του 2021 (Godzilla-Kong, Monster Hunter, Mortal Kompat) ήταν κατώτερες των προσδοκιών, για μένα αυτή ήταν η χειρότερη από τις τρεις, τελείως προχειροδουλειά... Όταν βρω χρόνο θα γράψω πιο αναλυτική κριτική.
Όντως τεράστια μπαρούφα και ντροπή στα παιχνίδια που είναι εξαιρετικά με κορυφαία ιστορία χαρακτήρες lore. Κανένα νόημα σε ότι γίνεται καταστρέφουν κάθε νόμο και χαρακτήρα. Πχ goro που πέθανε λες και ήταν ο πιο απλός πολεμιστής ενώ είναι ο κορυφαίος στον κόσμο του. Monster hunter δεν ειδα ακομα το godzilla vs Kong άξιζε μόνο για τις μάχες που γούσταρα η ιστορία ήταν τραγική και εδώ.

 

Στάλθηκε από το SM-T720 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όντως τεράστια μπαρούφα και ντροπή στα παιχνίδια που είναι εξαιρετικά με κορυφαία ιστορία χαρακτήρες lore. Κανένα νόημα σε ότι γίνεται καταστρέφουν κάθε νόμο και χαρακτήρα. Πχ goro που πέθανε λες και ήταν ο πιο απλός πολεμιστής ενώ είναι ο κορυφαίος στον κόσμο του. Monster hunter δεν ειδα ακομα το godzilla vs Kong άξιζε μόνο για τις μάχες που γούσταρα η ιστορία ήταν τραγική και εδώ.

 

Στάλθηκε από το SM-T720 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καλά τον Goro ειδικά τον είχαν κάνει ακόμα πιο ρεζίλι στο πρώτο Mortal Kombat. Έφαγε μία στα αχαμνά κει μετά έπεσε στο χάος χωρίς καν να τον σπρώξουν :lol:

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Shooting Dogs (2005) 7/10

 

Πολεμικό δράμα - αληθινή ιστορία που έχει να κάνει με τη γενοκτονία των Τούτσι από τους Χούτου στη Ρουάντα του 1994 και καταγγέλει τα Ηνωμένα Έθνη που τη λάθος στιγμή αποσύρανε στρατό από ένα σχολείο που φύλαγε 2500 Τούτσι και ολοκληρώθηκε η σφαγή. Πολύ καλή ταινία, διαφορετική προσέγγιση από το Hotel Rwanda (2004) που βγήκε ένα χρόνο πριν τη συγκεκριμένη και είχε περίπου το ίδιο θέμα.

 

Utomlennye solntsem (1994) 7/10

 

Αληθινή ιστορία στην οποία ένας διάσημος ήρωας της επανάστασης στη Σοβιετική Ένωση, φίλος του Στάλιν, βιώνει την κάθοδο στη προσωπική του ζωή και παράλληλα έρχεται από το πουθενά ένας πρώην φίλος της γυναίκας του ο οποίος έχει μυστική ατζέντα εναντίον του. Ο ελληνικός τίτλος είναι "Ψεύτης Ήλιος" και κέρδισε όσκαρ εκείνη την εποχή ως καλύτερη ξενόγλωσση ταινία. Με κούρασε στο μεγαλύτερο μέρος ο αργός ρυθμός και παραλίγο να τα παρατήσω. Το τέλος είχε πολύ ενδιαφέρον και αποζημιώνει σε μεγάλο βαθμό.

Link to comment
Share on other sites

Red Dot (2021)

 

https://www.imdb.com/title/tt11307814/

 

Ταινία επιβίωσης/θρίλερ από Σουηδία. Ένα νέο ζευγάρι προσπαθώντας να αναθερμάνει τη σχέση του πηγαίνει εκδρομή σε χιονισμένα τοπία για να δουν το Βόρειο Σέλας. Μόνο που δεν είναι μόνοι τους, διαπιστώνουν ότι είναι και κάποιοι που προσπαθούν να τους σκοτώσουν. Όλες οι υποψίες πέφτουν σε δυο κυνηγούς με τους οποίους έγινε μια παρεξήγηση σε ένα βενζινάδικο. Όποιοι κι αν είναι αυτοί που τους κυνηγούν, τους έχουν αποκλείσει σε ερημικά χιονισμένα τοπία χωρίς μεταφορικό μέσο χωρίς τίποτα. Αφενός πρέπει να αντιμετωπίσουν τις αντιξοότητες του περιβάλλοντος και αφετέρου αυτούς που θέλουν να τους σκοτώσουν. Άλλη μια ενδιαφέρουσα ταινία επιβίωσης από Σκανδιναβία, αν και η ειρωνία είναι ότι κανένας από τους ηθοποιούς που υποδύεται το ζευγάρι δεν είναι Σουηδικής καταγωγής (ο πρωταγωνιστής είναι Έλληνας). Σοβαρή ταινία, εξαιρετική σκηνοθεσία και σκηνογραφία, αρκετά πειστικές ερμηνείες, και μια μεγάλη ανατροπή στο τέλος, ένα σενάριο πίσω από το σενάριο. Αρκετά καλή προσπάθεια και με πολύ σασπένς και γρήγορους ρυθμούς σε συνδυασμό με τη μικρή διάρκεια, δεν κουράζει καθόλου.

 

6-6.5/10 από μένα.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

El sur (1983) 6/10

 

H συγκεκριμένη ταινία είναι η αγαπημένη του Αλμοδόβαρ. Προσωπικά δε βρήκα τίποτα σπουδαίο. Μια γυναίκα θυμάται το παρελθόν της ως παιδί και τη πολύπλοκη σχέση που είχε με το πατέρα της. Δε κατάλαβα ποιο ήταν το νόημα και ήδη την έσβησα από το μυαλό μου.

 

Nema-ye Nazdik (1990) 8/10

 

Βιογραφικό δράμα του Άμπας Κιαροστάμι από Ιράν με ελληνικό τίτλο "Γκρο πλάνο". Αφορά την αληθινή ιστορία ενός σινεφίλ ο οποίος υποδύθηκε έναν διάσημο σκηνοθέτη για να εξαπατήσει μια οικογένεια και να τους αποσπάσει χρήματα. Τελικά όμως δεν τα καταφέρνει και τον μηνύουν για απόπειρα απάτης. Παίζουν τα ίδια πρόσωπα της αληθινής ιστορίας και η ταινία μοιάζει με ντοκιμαντέρ. Αυτός που δίνει ρέστα είναι ο κεντρικός χαρακτήρας που ήταν η τραγική μορφή του δράματος. Θα δω μόλις βρω χρόνο κι άλλες ταινίες του Κιαροστάμι καθώς τώρα τον ανακαλύπτω.

Link to comment
Share on other sites

Bilal: A New Breed of Hero (2015) 7/10

 

Κινούμενο σχέδιο βασισμένο σε αληθινή ιστορία στο οποίο ένας σκλάβος τα βάζει με τον αφέντη του και ξεκινάει πόλεμο με σκοπό να κερδίσει την αξιοπρέπειά του. Πρωτότυπο ήταν αν και θα το προτιμούσα ως live-action. Καλή.

 

Dolls (2002) 7/10

 

Πολύ καλό και ιδιαίτερο ρομαντικό δράμα από Ιαπωνία με ελάχιστους διαλόγους και πλήθος συμβολισμών σε σκηνοθεσία Τακέσι Κιτάνο. Αφορά τρεις ιστορίες αγάπης που δοκιμάζονται στο πέρασμα των χρόνων. Συνήθως τέτοιου είδους ταινίες τις αποφεύγω αλλά η ιδιαίτερη σκηνοθεσία και οι συμβολισμοί στις ιστορίες με τράβηξαν μέχρι το τέλος. Πολύ ενδιαφέρουσα.

Link to comment
Share on other sites

Hana-bi (1997) 7/10

 

Αστυνομικό δράμα του Τακέσι Κιτάνο από Ιαπωνία με ελληνικό τίτλο "Πυροτεχνήματα". Επικεντρώνεται σε έναν αστυνομικό που λόγω προσωπικών και επαγγελματικών δυσκολιών παίρνει λάθος αποφάσεις για τη ζωή του. Ο Τακέσι Κιτάνο ήταν και πρωταγωνιστής και εντυπωσιάστηκα. Η ταινία ήταν πολύ καλή, δεν περίμενα τη δραματική κορύφωση στο φινάλε και είχε πολύ καλή μουσική από τον Joe Hisaishi. Τη προτείνω.

 

Europa (1991) 5/10

 

Ταινία του Λαρς Φον Τρίερ. Ατμοσφαιρική η σκηνοθεσία αλλά μέτριο το σενάριο. Ένας Αμερικανός βρίσκει δουλειά σε σιδηροδρομικό σταθμό στη Γερμανία μετά τον Β' Π.Π. και λόγω της θέσης του τον εκμεταλλεύονται διάφορα πρόσωπα για να εξυπηρετήσουν συμφέροντά τους. Βαρέθηκα και δε με έκανε να νοιαστώ για τη τύχη των χαρακτήρων. Από τις ταινίες του Τρίερ που έχω δει έσκισε στα Breaking the Waves, Dogville και Dancer in the Dark. Εντελώς σκουπίδι το Antichrist και αδιάφορη το Manderlay.

Link to comment
Share on other sites

Riders of Justice[Retfærdighedens Ryttere][2021]

unnamed.jpg

 

Εξαιρετικη ταινια που μπορει το βασικο της θεμα να ειναι μια ιστορια εκδικησης καταπιανεται ομως με πολυ βαθυτερα νοηματα στο τι προσπαθει να κανει ο καθενας για να αντιμετωπισει ενα θλιβερο γεγονος. Απιστευτοι χαρακτηρες ενας και ενας οι 4 βασικοι με εναν μοναδικο Mads Mikkelsen οπως μας εχει συνηθισει σε ολες του τις ταινιες αλλα και το υπολοιπο καστ στεκεται παρα πολυ καλα διπλα του. Υπαρχει μυστηριο λιγη δραση αρκετο δραμα στιγμες που προφερουν αβολο γελιο και στιγμες που πρεπει να κρατησεις το νοημα που θελει να πει ο σκηνοθετης. Απο τις καλυτερες μεχρι στιγμης για το 2021 και αξιζει και δευτερη θεαση καποια στιγμη. 9/10

 

 

The Beach House[2019]

MV5-BZm-U0-ZWI5-M2-Yt-Yj-Bk-ZS00-Mj-Ri-LThi-NDQt-NDZl-Zj-E3-Zj-Ax-YTY0-Xk-Ey-Xk-Fqc-Gde-QXVy-Mjg0-Njcy-NA-V1.jpg

 

Κακη ταινια δυστυχως ενω σε προιδεαζει για κατι καλο τελικα οχι μονο αργει να παρει μπρος αλλα και οταν περνει εκει στο 40λεπτο παραμενει το ιδιο βαρετη χωρις καποια εξηγηση σε τραβαει στην παρανοια της αλλα μενει εκει. Η ιστορια εχει να κανει με ενα εξωγηινο ειδος το οποιο δεν εχουμε ιδεα πως ηρθε στη γη η ποιος ειναι ο σκοπος του. Το μονο που αξιζει ειναι η ομορφη πρωταγωνιστρια και καπου εδω τελειωνουν τα καλα. Μεινετε μακρια. 4/10

 

 

Flora & Ulysses[2021]

 

Μια παιδικη ταινια της Disney με εναν υπερηρωα σκιουρο που τα παιδακια θα λατρεψουν. Προσωπικα μου φανηκε καπως χαζη με καποιες σκηνες υπερβολικες ειδικα οπως συμπεριφερονται καποιοι ενηλικες στην ταινια αλλα εχει τις στιγμες της και το τελικο νοημα ολης της ταινιας πρεπει να γινει τροπος ζωης καθε ανθρωπου. Αν εχετε μικρα παιδια δειτε την μαζι τους θα σας ευχαριστησουν και θα γελασετε μαζι τους. Αν οχι μεινετε μακρια. 5.5/10

Edited by king2009
Link to comment
Share on other sites

Βαθύ νόημα το RIDERS OF JUSTICE που είναι μια ταινία εκδίκησης με φουλ πιστολίδι...

 

Μάλλον άλλη ταινία είδε το παιδί.

Από τις χειρότερες ταινίες καλλιτεχνικά του Mads, που είναι ηθοποιαρα.

 

Ένα 7αρι μαξ αξίζει.

 

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ζήτημα να έχει 5 λεπτά πιστολίδι η ταινία τι φουλ πιστολίδι? Τα ίδια και με το mortal kombat που η ταινία είναι πολύ κακή δυστυχώς και το 99% του κόσμου το ανέφερε δεν θυμάμαι να προσπάθησα 5 μέρες για άλλη ταινία μέχρι να την τελειώσω. Το riders είναι μια μαύρη κωμωδία με βαθιά νοήματα με 3 4 λεπτά πιστολίδι σε όλη την ταινία. Ο κάθε χαρακτήρας παλεύει με τους δαίμονες του σε όλη τη διάρκεια της ταινίας προσωπικά μου είπε πάρα πολλά και το 9 ίσως είναι λίγο αλλά θα την ξανά δω τις επόμενες μέρες να την εκτιμήσω καλύτερα. Ας την δουν και άλλα παιδιά να την συζητήσουμε εγώ την απόλαυσα και ας ήταν βαριά σε πολλά σημεία.
Link to comment
Share on other sites

Futurama: Bender's Big Score (2007) 7/10

 

Οι πέντε πρώτες σεζόν της σειράς Futurama ήταν άπαιχτες. Πανέξυπνο χιούμορ και φοβεροί χαρακτήρες. Από την έκτη σεζόν το χαλάσανε και μέχρι τη τελευταία τα επεισόδια δε βλεπόντουσαν. Κρίμα. Η ταινία Bender's Big Score έχει λίγο από το έξυπνο χιούμορ των πρώτων σεζόν και ίσως η μόνη από τις τηλεταινίες που βγάλανε που αξίζει.

 

21 Years: Quentin Tarantino (2019) 7/10

 

Ντοκιμαντέρ που έχει να κάνει με τις πρώτες 8 ταινίες του Ταραντίνο. Ο ίδιος ο Ταραντίνο δεν εμφανίζεται αλλά οι υπόλοιποι συνεργάτες του που μιλάνε γι' αυτόν και τις ταινίες έχουν ενδιαφέροντα πράγματα να πουν. Για τους οπαδούς του Ταραντίνο αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Nobody[2021]

 

Απολαυστικο ταινιακι που με καλη παρεα και ποπ κορν απογειωνεται. Αγαπαμε Bob Odenkirk που τον μαθαμε στο Breaking Bad και μετεπειτα στο Better Call Saul ειναι φοβερος σε οτι και αν εχει κανει. Εντονη αισθηση και κλιμα John Wick για μενα ειναι στο ιδιο επιπεδο με την πρωτη ταινια. Αρτια σκηνοθεσια δυνατες και εξυπνες σεκανς και ως διδυμο μαζι με τον αγεραστο Christopher Lloyd τα εσπασαν αγρια προς το τελος. Θα ελεγα οτι προκειται για μια καθαρα ανδρικη ταινια και ελπιζω να εχουμε και συνεχειες με περισσοτερο lore απο το background του πρωταγωνιστη εχει ζουμι η ιστορια. 8/10

Link to comment
Share on other sites

The Block Island Sound[2020]

81354464.webp

 

Ενα sci-fi horroraki μυστηριου που σε μαγνητιζει η ατμοσφαιρα του και το εξαιρετικο soundtrack και καπου εδω τελειωνουν τα καλα. Ενω ξερεις οτι υποβοσκει κατι καθολη τη διαρκεια της ταινιας λιγο η τρελα του πρωταγωνιστη λιγο ο πολυ αργος ρυθμος δεν καταφερνει να κρατησει τον θεατη και το τελος ξεκαθαριζει καποια πραγματα αλλα δεν μας δειχνει αυτο το κατι παραπανω που περιμεναμε σε ολη την ταινια. Βλεπετε και ειδικα οι sci-fi fans θα την βρουν αξιολογη αλλα ενω ειχε τα φοντα για κατι πολυ καλυτερο εμεινε στη μετριοτητα και στην αισθηση ημιτελους επιχειρηματος. 5.5/10

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...