Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Cruella[2021]

MV5-BOWI5-YTUx-OWEt-Zm-Ri-ZS00-Zm-Qx-LWE2-Nzct-YTRi-ODA2-Nz-E1-Zjcz-Xk-Ey-Xk-Fqc-Gde-QXVy-MDM2-NDM2-MQ-V1.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt3228774

 

Η κρουελα ανεκαθεν ηταν μια αμειλικτη γυναικα που μισουσε τα σκυλια. Στη νεα ταινια βλεπουμε μια τελειως διαφορετικη οπτικη πανω στον χαρακτηρα της πιο ανθρωπινο που το ολο backstory δινει νοημα σε αυτο που εξελιχθηκε. Aπολαυστικη με spot on σκηνοθεσια με ενα φοβερα rock soundtrack που τα εσπασε δεν σε αφηνει λεπτο να ησυχασεις και παει μεχρι το τελος μπαλα. Emma Stone στο ρολο της Cruella την αγαπησα ειναι εξαιρετικη υπεροχη εδωσε πραγματικη υποσταση στο χαρακτηρα και η αμειλικτη Emma Thompson στο ρολο της Βαρονου που σε ανατριχιαζει με το βλεμμα της. Η ταινια εχει ψυχη στιγμες γελιου με τον χοντρουλη και τα σκυλακια ενα κοσμο που κανει το 1974 να δειχνει πιο ομορφο απο ποτε και την καλυτερη Cruella που εχουμε δει μεχρι σημερα που δεν ειναι απλα αυτη η κακια στριγγλα. Μπραβο πιστευα οτι θα ειναι αρπαχτη αντιθετως περασα 130 πολυ ομορφα και συναρπαστικα λεπτα. Μετα τους τιτλους εχει κανα λεπτο ακομα. 7.6/10

Edited by king2009
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Giant (1956) 7/10

 

Αρκετά καλή ταινία που αφορά στη ζωή ενός γαιοκτήμονα και της οικογένειάς του με το πέρασμα των χρόνων και τις αλλαγές που έρχονται τόσο στα προσωπικά όσο και στα οικογενειακά του. Ο Τζέιμς Ντιν ήταν αποκάλυψη και κρίμα που χάθηκε νωρίς. Εξίσου καλός και ο Ροκ Χάντσον. Πολύ καλογυρισμένο αλλά δε χρειαζότανε να τραβήξει 3 ώρες και 21 λεπτά.

 

Kôkaku Kidôtai (1995)

 

Δε κατάφερα να τη δω μέχρι το τέλος και τη παράτησα. Ανάθεμα κι αν κατάλαβα τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

The 100 Candles Game[2020]

MV5-BMj-A5-Njgw-Zjgt-ZGQw-NC00-Yz-Yy-LTg3-MDEt-YTli-YWYz-Mz-A3-NTUz-Xk-Ey-Xk-Fqc-Gde-QXVy-MTY1-NDQ5-ODA-V1.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt12739994

 

Μια οκ ανθολογια horror ιστοριων αλλων μεγαλων αλλων πιο μικρων. Η ιστορια μας εχει να κανει με 4 ατομα που μαζευονται σε ενα σπιτι ωστε να παιξουν το παιχνιδι των 100 κεριων στυλ Ouija. Ο καθενας λεει μια horror ιστορια και επειτα παει σε ενα δωματιο με ενα κερι μπροστα σε ενα καθρεφτη και το σβηνει. Καποιες ιστοριες μου αρεσαν αρκετα οπως αυτη με τον εξορκισμο η αυτη με το φερετρο αλλες λιγοτερο οπως αυτη με το παιδακι. Δειτε την με αγγλικους υποτιτλους μιας και οι ελληνικοι δεν ειναι τοσο καλοι και σε ενα σημειο που παιζει μια βραζιλιανα δεν τα εχουν μεταφρασει καθολου και δεν θα καταλαβετε τιποτα. Στο συνολο της ενα τιμιο horror ανω του μετριου που καποιες ιστοριες ειχαν προοπτικες για κατι πολυ καλυτερο παρεμειναν ομως στη μετριοτητα. Το τελος επισης ενω παει να δεσει πολυ σωστα την ιστορια με το παιχνιδι τελειωνει πολυ αποτομα θα μπορουσε καλλιστα να εχει ακομα 5-10 πολυ δυνατα λεπτα. 5.9/10

Link to comment
Share on other sites

Girl with a Pearl Earring (2003) 7/10

 

Βιογραφικό δράμα σχετικά με τη σχέση ενός ζωγράφου και μιας οικιακής βοηθού και τις συνθήκες που έφτασε να δημιουργηθεί ο γνωστός πίνακας "Το κορίτσι με το σκουλαρίκι" του Johannes Vermeer. Πολύ καλές ερμηνείες, ανασύσταση εποχής και μουσική από τον Alexandre Desplat. Καλή.

 

Gangster Squad (2013) 5/10

 

Αδιάφορο αστυνομικό δράμα εποχής στο οποίο έντιμοι αστυνομικοί προσπαθούν να τα βάλουν με περιβόητο εγκληματία που έχει χρηματίσει τους πάντες για να είναι με το μέρος του. Αν δεν ήταν ο Σον Πεν η ταινία θα ήταν 0/10. Προβλέψιμο το σενάριο, σχεδόν προέβλεπα τους διαλόγους. Υπάρχουν και καλύτερες σε αυτό το είδος.

Link to comment
Share on other sites

Rambo First Blood[1982][REMASTERED]

71d-Lnv093-SL-SL1200.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt0083944

 

Μια ταινια σταθμος στο χωρο του κινηματογραφου μια απο τις κλασικοτερες περιπετειες της δεκαετιας του 80 που οσες φορες και να την δουμε δεν θα βαρεθουμε ποτε. Ο Stallone σε εναν απο τους καλυτερους ρολους της ζωης του ως μια φονικη μηχανη παραδιδει μαθηματα επιβιωσης και δινει ενα καταπληκτικο μονολογο στο τελος. Το Remastered σαν να βγηκε χθες ειδικα στη ζουγκλα και στα κοντινα πλανα στα προσωπα εκαναν πολυ καλη δουλεια. Μια ταινια απο αυτες που οι βετερανοι πολεμου μπορουν να ταυτιστουν απολυτα με τον πρωταγωνιστη και το τι εχει βιωσει εν καιρο πολεμου οπως και τα σημαδια που θα τα κουβαλαει για ολη του τη ζωη. 8.3/10

Link to comment
Share on other sites

Που τα βρίσκεις όλα τα remastered, ultimate edition κλπ? :)

 

Από την πενταλογία Rambo, πέρα από την πρώτη που ήταν στυλ φυγάς, από τις επόμενες, πολύ καλές ήταν η 2 και η 4, και οι δύο στη ζούγκλα. Η 3η κάπως κατώτερη αλλά επίσης βλέπεται, η 5η δυστυχώς κατώτερη όλων, μοναχικό πόλεμο με καρτέλ κλπ, έπρεπε να το κλείσουν με την 4η κατά τη γνώμη μου.

 

Είδα αρκετές ταινίες τις προηγούμενες μέρες, αλλά δεν βρήκα χρόνο για αξιολογήσεις κλπ. Ίσως μέσα στο Σ/Κ να βάλω μερικές εδώ.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Που τα βρίσκεις όλα τα remastered, ultimate edition κλπ? :)

 

Από την πενταλογία Rambo, πέρα από την πρώτη που ήταν στυλ φυγάς, από τις επόμενες, πολύ καλές ήταν η 2 και η 4, και οι δύο στη ζούγκλα. Η 3η κάπως κατώτερη αλλά επίσης βλέπεται, η 5η δυστυχώς κατώτερη όλων, μοναχικό πόλεμο με καρτέλ κλπ, έπρεπε να το κλείσουν με την 4η κατά τη γνώμη μου.

 

Είδα αρκετές ταινίες τις προηγούμενες μέρες, αλλά δεν βρήκα χρόνο για αξιολογήσεις κλπ. Ίσως μέσα στο Σ/Κ να βάλω μερικές εδώ.

 

Σου εχω στειλει βρε προσκληση για τον tracker που τα βρισκω εχει τα πρωτα 3 σε remastered σε πολλες εκδοσεις τα υπολοιπα 2 δεν χρειαζονται μιας και ειναι καινουργια. Σημερα λεω να δω την δευτερη ειχα διαβασει της αξιολογησεις σου οποτε ξερω τι να περιμενω απο την καθε μια σιγουρα η πρωτη ειναι το τοπ και απο εκει και περα βλεπουμε γιατι δεν τις εχω δει τις υπολοιπες ολοκληρες απλα σκηνες που πετυχαινα σε τηλεοραση τοσα χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Gallipoli (1981) 8/10

 

Ιστορικό δράμα σχετικά με δύο φίλους Αυστραλούς στρατιώτες που ζουν τη φρίκη του πολέμου εναντίον των Τούρκων κατά τη διάρκεια του Α' Παγκοσμίου, το 1915. Ο Πίτερ Γουίαρ, ικανότατος σκηνοθέτης, με ταινίες στο ενεργητικό του όπως τον "Κύκλο των χαμένων ποιητών" και "Μάρτυρας εγκλήματος" τα πήγε εξαιρετικά σε αυτή τη ταινία και ιδιαίτερα στο συγκλονιστικό φινάλε. Μη τη χάσετε.

 

Fright Night (1985) 7/10

 

Καλούτσικη ταινία φαντασίας με βαμπίρ η οποία κερδίζει πολύ στην ατμόσφαιρα. Καλές σκηνές δράσης. Άνω του μέσου όρου.

Link to comment
Share on other sites

Σου εχω στειλει βρε προσκληση για τον tracker που τα βρισκω εχει τα πρωτα 3 σε remastered σε πολλες εκδοσεις τα υπολοιπα 2 δεν χρειαζονται μιας και ειναι καινουργια. Σημερα λεω να δω την δευτερη ειχα διαβασει της αξιολογησεις σου οποτε ξερω τι να περιμενω απο την καθε μια σιγουρα η πρωτη ειναι το τοπ και απο εκει και περα βλεπουμε γιατι δεν τις εχω δει τις υπολοιπες ολοκληρες απλα σκηνες που πετυχαινα σε τηλεοραση τοσα χρονια.

 

Από τα ξένα είναι λίγο ρίσκο η αλήθεια να τα βρω έτσι. Με streaming είναι πιο ακίνδυνο, αλλά δεν τα βρίσκεις όλα και η ποιότητα είναι πιο κάτω προφανώς... Από τα Rambo, το 5ο αν θέλεις μπορείς να το αφήσεις, είναι αρκετά γερασμένος, καμία σχέση με τον θρυλικό Rambo, ούτε καν για βετεράνος. Καλύτερα κλείστο με το 4 που ήταν ακόμη σε καλό επίπεδο και τότε ήταν ήδη 60+...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Από τα ξένα είναι λίγο ρίσκο η αλήθεια να τα βρω έτσι. Με streaming είναι πιο ακίνδυνο, αλλά δεν τα βρίσκεις όλα και η ποιότητα είναι πιο κάτω προφανώς... Από τα Rambo, το 5ο αν θέλεις μπορείς να το αφήσεις, είναι αρκετά γερασμένος, καμία σχέση με τον θρυλικό Rambo, ούτε καν για βετεράνος. Καλύτερα κλείστο με το 4 που ήταν ακόμη σε καλό επίπεδο και τότε ήταν ήδη 60+...
Rambo μπορώ να δεχτώ μόνο την πρώτη ταινία ως την καλύτερη της σειράς, άντε βαριά βαριά και την δεύτερη. Το πρώτο είναι πιο ρεαλιστικό και περνούσε μυνήματα για τους Αμερικανούς βετεράνους που γυρνούσαν από το Βιετνάμ με ψυχολογικά προβλήματα και ταυτόχρονα τους υποδέχονταν με γιουχαΐσματα και διαδηλώσεις.

 

Από το δεύτερο κι έπειτα ξεκινάει η υπερβολή του Hollywood και την ανάγκη των Αμερικανών να δημιουργήσουν μοναχικούς υπερήρωες, που τα έβαζαν μόνοι με ολόκληρους στρατούς Ρώσων κλπ.

 

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Από τα ξένα είναι λίγο ρίσκο η αλήθεια να τα βρω έτσι. Με streaming είναι πιο ακίνδυνο, αλλά δεν τα βρίσκεις όλα και η ποιότητα είναι πιο κάτω προφανώς... Από τα Rambo, το 5ο αν θέλεις μπορείς να το αφήσεις, είναι αρκετά γερασμένος, καμία σχέση με τον θρυλικό Rambo, ούτε καν για βετεράνος. Καλύτερα κλείστο με το 4 που ήταν ακόμη σε καλό επίπεδο και τότε ήταν ήδη 60+...

 

IPT φιλε μου εγγυηση σου εχω στειλει παλιοτερα οτι βοηθεια χρειαστεις πες μου. Θα δω σιγουρα και το 5 να εχω σφαιρικη αποψη ξερω οτι δεν περιμενω πολλα και το πως καταντησε το Hollywood εδω και πολλα χρονια. Και το Commando θυμαμαι ηταν τετοιο στυλ σαν υπερηρωας που δεν τον ακουμπουσε τιποτα αλλα το γουσταρα προφανως δεν πιανει καν το πρωτο Rambo αλλα αυτος ο Arnold σε οτι επαιζε τοτε η θα γινοταν κλασικο η καλτ.

Link to comment
Share on other sites

IPT φιλε μου εγγυηση σου εχω στειλει παλιοτερα οτι βοηθεια χρειαστεις πες μου. Θα δω σιγουρα και το 5 να εχω σφαιρικη αποψη ξερω οτι δεν περιμενω πολλα και το πως καταντησε το Hollywood εδω και πολλα χρονια. Και το Commando θυμαμαι ηταν τετοιο στυλ σαν υπερηρωας που δεν τον ακουμπουσε τιποτα αλλα το γουσταρα προφανως δεν πιανει καν το πρωτο Rambo αλλα αυτος ο Arnold σε οτι επαιζε τοτε η θα γινοταν κλασικο η καλτ.
Ανώτερος ως ηθοποιός όμως ο Stallone.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ανώτερος ως ηθοποιός όμως ο Stallone.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

 

Ειναι ναι ο Arnold ειναι πιο ξυλινος αλλα τρομερη φιγουρα θρυλος σε οτι εχει κανει απο body building μεχρι τα κλασικα predator και terminator. Ο Stallone ειναι αλλης παστας πιο ηθοποιος απο τον Arnold και φαινεται σε αρκετες ταινιες. Αμφοτεροι εχουν βγαλει ταινιες που οσες φορες και να τις δεις δεν τις βαριεσαι ποτε χαιρεσαι να τους βλεπεις.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ναι ο Arnold ειναι πιο ξυλινος αλλα τρομερη φιγουρα θρυλος σε οτι εχει κανει απο body building μεχρι τα κλασικα predator και terminator. Ο Stallone ειναι αλλης παστας πιο ηθοποιος απο τον Arnold και φαινεται σε αρκετες ταινιες. Αμφοτεροι εχουν βγαλει ταινιες που οσες φορες και να τις δεις δεν τις βαριεσαι ποτε χαιρεσαι να τους βλεπεις.
Ο Arnold μου άρεσε πολύ σε κωμωδίες. Όπως πχ στο "Ο μπάτσος του θηριοτροφείου" και στους "Διδύμους" που έκανε τον πιο χαζό και αγαθό.

 

Ο Stallone όμως εχει πιο καλές ερμηνείες. Στο "Copland" για παράδειγμα θεωρώ ότι δίνει την καλύτερη ερμηνεία του.

 

Συμφωνώ. Σε ότι έχουν παίξει, σχεδόν όλα, είναι ταινίες για πολλές προβολές μέσα στα χρόνια.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Βγηκε σημερα το The Conjuring: The Devil Made Me Do It το βραδυ ισως εχει προβολη αν προλαβω γιατι ξυπναω 6 θα το δω με αγγλικους γιατι αγαπαμε το συμπαν του Conjuring.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ο Arnold μου άρεσε πολύ σε κωμωδίες. Όπως πχ στο "Ο μπάτσος του θηριοτροφείου" και στους "Διδύμους" που έκανε τον πιο χαζό και αγαθό.

 

Ο Stallone όμως εχει πιο καλές ερμηνείες. Στο "Copland" για παράδειγμα θεωρώ ότι δίνει την καλύτερη ερμηνεία του.

 

Συμφωνώ. Σε ότι έχουν παίξει, σχεδόν όλα, είναι ταινίες για πολλές προβολές μέσα στα χρόνια.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

 

Βγαζει γελιο οντως ειδικα με τους διδυμους λιωνω καθε φορα που τον βλεπω. Copland δεν το εχω δει το εχω τοσα χρονια θα το βαλω στο προγραμμα ομως μετα τα Rambo ευχαριστω που μου το θυμισες. Δεν θα ξεχαστει ποτε κανενας τους και στα 100 μου αν παω θα βλεπω τα Terminator το Predator το Rambo το Rocky ακομα και το escape plan η τα expandables που ειναι και οι 2. Τις βαζεις να δεις περνεις ποπ κορν και ενω ξερεις τι θα δεις καθεσαι απο το πρωτο λεπτο κολλημενος στην οθονη και ξερεις οτι θα περασεις τελεια.

Link to comment
Share on other sites

Gloria (1980) 7/10

 

Καλό δραματικό θρίλερ του John Cassavetes στο οποίο πρωταγωνιστεί η Gena Rowlands και αφορά μια γυναίκα που παίρνει υπό τη προστασία της ένα παιδί, μετά τη δολοφονία της οικογένειάς του, και τα βάζει με γκάγκστερς που τη ψάχνουν με σκοπό να αποκτήσουν ένα πολύτιμο βιβλίο του μικρού. Υποψήφια για όσκαρ η Gena Rowlands, νικητής του βατόμουρου ο μικρός. Ο μικρός δε μου φάνηκε κακός, φαντάζομαι είχε καβαλήσει το καλάμι και είπανε να του κόψουν τη φόρα. Τη προτείνω.

 

Gerald's Game (2017) 7/10

 

Καλό δραματικό θρίλερ στο οποίο μια γυναίκα βρίσκεται δεμένη με αλυσίδες σε ένα κρεβάτι μετά τον απρόσμενο θάνατο του συζύγου της και παλεύει για να απελευθερωθεί και να επιβιώσει. Έχει μερικές καλές σκηνές τρόμου και ως σύνολο είναι αρκετά καλή. Βασισμένη σε βιβλίο του Στήβεν Κινγκ.

Link to comment
Share on other sites

The Conjuring: The Devil Made Me Do It[2021]

The-Conjuring-3-Trailer.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt7069210

 

Η τριτη ταινια Conjuring ειναι εδω και μπορει να μην ειναι ανταξια της πρωτης μπορει να ειναι 1 κλικ πιο κατω απο τη δευτερη παραμενει ομως οτι καλυτερο στον κοσμο του horror και οι fan θα περασετε τελεια. Βασισμενο στην αληθινη ιστορια του Arne Cheyenne Johnson ενος ανθρωπου που εμεινε στην ιστορια με το ονομα της υποθεσης "Ο διαβολος με εβαλε να το κανω" το 1981 στην Αμερικη. Στην υποθεση στηριχθηκαν στο αλλοθι οτι η δολοφονια ηταν υποκινουμενη απο τον διαβολο και δεν ειχε τον ελεγχο ο κατηγορουμενος. Το διδυμο Warren νομιζω περασαν την πιο δυσκολη δοκιμασια μεχρι στιγμης και μου αρεσε πως εβαλαν συναισθημα για να το προσπερασουν. Στα της ατμοσφαιρας επειδη την ειδα με ακουστικα με ρουφηξε στον κοσμο της το πρωτο 10λεπτο ειναι πολυ δυνατο με εναν απο τους πιο δυνατους εξορκισμους που εχουμε δει η συνεχεια ειναι αρκετα ηπια για την επομενη ωρα περα απο καποια τιμια jump scares που κρατανε ελαχιστα δευτερολεπτα ομως. Η σκηνη στο νεκροτομειο θα σας μεινει. Στο τελευταιο 20λεπτο ξανα αρχιζει η δραση τα σημεια που τρομαζεις πραγματικα σε ολη την ταινια ειναι 3-4 απο αυτα τα 2 κρατανε αρκετα την ενταση τα υπολοιπα ειναι jump scares. Μου αρεσε η ιστορια ηταν σε ενα αρκετα on the ground κλιμα δεν θα μπορουσε και αλλιως μιας και παταει πανω σε αληθινη ιστορια. Μετα το τελος δειχνει καποια αποσπαματα εικονες κασετες απο ντοκουμεντα της υποθεσης του 1981 ανατριχιασα οταν ακουσα την καταγραφη του εξορκισμου στο παιδακι και πως μιλουσε. Δειτε την δεν ειναι το καλυτερο Conjuring παραμενει ομως μια σχολη μονο του. 7.6/10

Edited by king2009
Link to comment
Share on other sites

Πήγες και το είδες πρώτη προβολή; Δεν είναι μακριά ο καιρός που θα είμαι για λίγο πατρίδα, αν προβάλλεται σε κανένα θερινό, ψήνομαι :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Πήγες και το είδες πρώτη προβολή; Δεν είναι μακριά ο καιρός που θα είμαι για λίγο πατρίδα, αν προβάλλεται σε κανένα θερινό, ψήνομαι :)

 

Το κατεβασα φιλε μου μολις βγηκε και το ειδα με αγγλικους χθες βραδυ με ακουστικα παρολο που ημουν λιγο πτωμα με κρατησε. Αν ανοιξουν σινεμα θα παω να δω καποιες ταινιες που θελω αλλα εδω που ειμαι δεν υπαρχει τιποτα για την ωρα οποτε βολευομαι με monitor και καλα ακουστικα.

Link to comment
Share on other sites

Το κατεβασα φιλε μου μολις βγηκε και το ειδα με αγγλικους χθες βραδυ με ακουστικα παρολο που ημουν λιγο πτωμα με κρατησε. Αν ανοιξουν σινεμα θα παω να δω καποιες ταινιες που θελω αλλα εδω που ειμαι δεν υπαρχει τιποτα για την ωρα οποτε βολευομαι με monitor και καλα ακουστικα.

 

Έριξα μια ματιά στους θερινούς κινηματογράφους, παίζεται το Quiet Place II. Ήταν αρκετά καλό το πρώτο, θα με ενδιέφερε και αυτό.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Έριξα μια ματιά στους θερινούς κινηματογράφους, παίζεται το Quiet Place II. Ήταν αρκετά καλό το πρώτο, θα με ενδιέφερε και αυτό.

 

Και αυτο πρεπει να το δουμε αμεσα το πρωτο ηταν οντως καλο. Αν εχεις κοντα σου θερινο δες το ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι καλο οπως το πρωτο.

Link to comment
Share on other sites

Get Out (2017) 8/10

 

Πολύ καλό θρίλερ τρόμου, ίσως από τα καλύτερα των τελευταίων ετών. Ένας νεαρός μαύρος επισκέπτεται τους γονείς της λευκής κοπέλας του και σταδιακά βλέπει ότι κρύβεται ένα σκοτεινό μυστικό που αν δεν φύγει έγκαιρα τότε θα τη πάθει όπως και άλλοι πριν από αυτόν. Η ταινία καταπιάνεται κυρίως με το θέμα του ρατσισμού και σε αρκετά σημεία προβληματίζει. Πολύ έξυπνο το σενάριο και είναι μια ταινία που σίγουρα μένει στη μνήμη και αξίζει και δεύτερη θέαση. Όσκαρ πρωτότυπου σεναρίου αλλά πιστεύω περισσότερο το άξιζε το Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (2017).

 

Girl, Interrupted (1999) 7/10

 

Βιογραφικό δράμα στο οποίο μια νεαρή κοπέλα αυτοβούλως κλείνεται σε ψυχιατρική κλινική στην οποία δημιουργεί φιλίες και σταδιακά θεραπεύεται. Αδιάφορη η πρωταγωνίστρια Γουινόνα Ράιντερ, πολύ καλή η Αντζελίνα Τζολί που κέρδισε και το όσκαρ β' γυναικείου ρόλου. Ο σκηνοθέτης είχε βλέψεις να κάνει ταινία αντίστοιχη της εξαιρετικής "Φωλιάς του κούκου" αλλά δε του βγήκε. Γενικώς, καλή.

Link to comment
Share on other sites

Glory (1989) 8/10

 

Εξαιρετικό πολεμικό δράμα το οποίο αφορά στον Αμερικανικό Εμφύλιο και στον πρώτο στρατό που αποτελούνταν από μαύρους. Εκείνη την εποχή θεωρούνταν πρόκληση ένας μαύρος να πολεμήσει για την πατρίδα αλλά η κατάληξη δικαιώνει τις μάχες τους για την ισότητα. Ο Μάθιου Μπρόντερικ πρωταγωνιστής έπαιξε ανέλπιστα καλά - δεν τον είχα σε καμία υπόληψη. Εξαιρετικός ο Ντένζελ Ουάσινγκτον που κέρδισε και το όσκαρ Β' ρόλου. Καλή και η μουσική του Τζέιμς Χόρνερ.

 

Glass (2019) 7/10

 

Πρωτότυπο φινάλε της τριλογίας του Σιάμαλαν μετά τον "Άφθαρτο" και τον "Διχασμένο". Ο Τζέιμς Μάκαβοϊ δίνει ρέστα με τις 20 διαφορετικές προσωπικότητες. Διεκπεραιωτικοί οι Μπρους Γουίλις και Σάμιουελ Λ. Τζάκσον. Το φινάλε καλό μου φάνηκε αλλά αρκετοί μπορεί να μη μείνουν ευχαριστημένοι. Καλή.

Link to comment
Share on other sites

Get Out (2017) 8/10

 

Πολύ καλό θρίλερ τρόμου, ίσως από τα καλύτερα των τελευταίων ετών. Ένας νεαρός μαύρος επισκέπτεται τους γονείς της λευκής κοπέλας του και σταδιακά βλέπει ότι κρύβεται ένα σκοτεινό μυστικό που αν δεν φύγει έγκαιρα τότε θα τη πάθει όπως και άλλοι πριν από αυτόν. Η ταινία καταπιάνεται κυρίως με το θέμα του ρατσισμού και σε αρκετά σημεία προβληματίζει. Πολύ έξυπνο το σενάριο και είναι μια ταινία που σίγουρα μένει στη μνήμη και αξίζει και δεύτερη θέαση. Όσκαρ πρωτότυπου σεναρίου αλλά πιστεύω περισσότερο το άξιζε το Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (2017).

 

Girl, Interrupted (1999) 7/10

 

Βιογραφικό δράμα στο οποίο μια νεαρή κοπέλα αυτοβούλως κλείνεται σε ψυχιατρική κλινική στην οποία δημιουργεί φιλίες και σταδιακά θεραπεύεται. Αδιάφορη η πρωταγωνίστρια Γουινόνα Ράιντερ, πολύ καλή η Αντζελίνα Τζολί που κέρδισε και το όσκαρ β' γυναικείου ρόλου. Ο σκηνοθέτης είχε βλέψεις να κάνει ταινία αντίστοιχη της εξαιρετικής "Φωλιάς του κούκου" αλλά δε του βγήκε. Γενικώς, καλή.

Αν είδες το Get out, από τους ίδιους παραγωγούς ήταν και το Us και το Antebellum. Παίζουν ανάμεσα σε 6 και 7 θα έλεγα. διαφορετικό είδος και ιστορία, αλλά με αντιρατσιστικό ύφος όλες τους.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Αν είδες το Get out, από τους ίδιους παραγωγούς ήταν και το Us και το Antebellum. Παίζουν ανάμεσα σε 6 και 7 θα έλεγα. διαφορετικό είδος και ιστορία, αλλά με αντιρατσιστικό ύφος όλες τους.

 

Το Us θα το δω σίγουρα γιατί ο Jordan Peele φαίνεται καλός σκηνοθέτης /σεναριογράφος. Το Antebellum έχει καλό τρέιλερ αλλά με προβληματίζουν οι πολύ αρνητικές κριτικές.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...