Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ondskan (2003) 8/10

 

Από Σουηδία. Αφορά έναν έφηβο ο οποίος αποβάλλεται από το σχολείο του επειδή ήταν νταής και γίνεται εσωτερικός σε ένα οικοτροφείο όπου πρέπει να ανεχθεί τα μεγαλύτερα παιδιά που του κάνουν μπούλινγκ για να μην αποβληθεί. Ως πότε όμως; Εξαιρετική ταινία από τον Mikael Hafstrom ο οποίος έκανε καριέρα και στην Αμερική με πιο χαρακτηριστική ταινία το θρίλερ 1408 (2007).

 

El Dorado (1967) 6/10

 

Γουέστερν παλιάς κοπής με γνωστούς ηθοποιούς που όμως πέραν των ερμηνειών των John Wayne και Robert Mitchum δεν είχε να δείξει τίποτα ιδιαίτερο. Θα πρότεινα όποιος θέλει να δει γουέστερν τις ταινίες του Sergio Leone.

 

Enter the Dragon (1973)

 

Ξεκίνησα να τη βλέπω αλλά τελικά τη παράτησα γιατί δε βρήκα κανένα νόημα. Βαρέθηκα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ondskan (2003) 8/10

 

 

 

Από Σουηδία. Αφορά έναν έφηβο ο οποίος αποβάλλεται από το σχολείο του επειδή ήταν νταής και γίνεται εσωτερικός σε ένα οικοτροφείο όπου πρέπει να ανεχθεί τα μεγαλύτερα παιδιά που του κάνουν μπούλινγκ για να μην αποβληθεί. Ως πότε όμως; Εξαιρετική ταινία από τον Mikael Hafstrom ο οποίος έκανε καριέρα και στην Αμερική με πιο χαρακτηριστική ταινία το θρίλερ 1408 (2007).

 

 

 

El Dorado (1967) 6/10

 

 

 

Γουέστερν παλιάς κοπής με γνωστούς ηθοποιούς που όμως πέραν των ερμηνειών των John Wayne και Robert Mitchum δεν είχε να δείξει τίποτα ιδιαίτερο. Θα πρότεινα όποιος θέλει να δει γουέστερν τις ταινίες του Sergio Leone.

 

 

 

Enter the Dragon (1973)

 

 

 

Ξεκίνησα να τη βλέπω αλλά τελικά τη παράτησα γιατί δε βρήκα κανένα νόημα. Βαρέθηκα.

Βαρέθηκες με το Enter The Dragon;;;

Μια από τις καλύτερες ταινίες του Bruce Lee;

 

Αλήθεια πώς βλέπεις ταινίες; Πατάς play σε κάποια λίστα και ότι βγάλει τυχαία;

 

Δεν μπορώ να αντιληφθώ ποιος ξεκινάει ταινία του Bruce Lee,.ξέρει ότι θα δει τον Bruce και τελικά βαριέται!

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Βαρέθηκες με το Enter The Dragon;;;

Μια από τις καλύτερες ταινίες του Bruce Lee;

 

Αλήθεια πώς βλέπεις ταινίες; Πατάς play σε κάποια λίστα και ότι βγάλει τυχαία;

 

Δεν μπορώ να αντιληφθώ ποιος ξεκινάει ταινία του Bruce Lee,.ξέρει ότι θα δει τον Bruce και τελικά βαριέται!

Η γυναικα μου βαριεται ολες τις ταινιες που εχουν ξυλικι, ακομα και τις "καλλιτεχνικες" οπως το "Τιγρης & Δρακος".

Αλλα δεν βαζει ποτε απο μονη της να δει καποια.

 

Προφανως κατι αντιστοιχο συμβαινει και με τον συμφορουμιτη. Απο τα πολλα ποστ του εχω καταλαβει οτι βλεπει ολα τα ειδη και προελευσης σινεμα. Εχω επισης καταλαβει και τα "γουστα" του, τα οποια ειναι διαφορετικα απο τα δικα μου, αρα δινω και την αντιστοιχη σημασια στα ποστ του. Δηλαδη δεν θα με κανει να δω ή να μη δω μια ταινια ενα ποστ του, αλλα επειδη βλεπει οντως πολλες ταινιες, τα ποστ του ειναι ενημερωτικα και αρα χρησιμα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ο Bruce Lee και οι ηθοποιοί αυτών των ταινιών ήταν τίποτε το σπουδαίο από άποψη υποκριτικής; Η μήπως οι ταινίες αυτές ήταν οσκαρικές ας πούμε και μέσα στις καλύτερες όλων των εποχών; Okay να δεχτώ ότι θες κάποιες στιγμές να δεις κάτι με περιπέτεια και ξύλο, αλλά ακόμα και σε αυτό το genre, μπορείς να βρεις δεκάδες ανωτερα.

 

Ο Bruce Lee, άσχετα με την ιστορία που μπορεί να άφησε, παίζει να ήταν ακριβώς αυτό που παρουσίαζε καυστικά ο Tarantino στην ταινία του, "Once upon a time in Hollywood". Από εκεί και πέρα, υποκριτικά μιλώντας, κάτι Bruce Lee, κάτι ο κοτσίδας ο Steven "Γλάρος", κάτι Jean Claude Van Damne, κάτι Vin Diesel, Dwayne Johnson και τα ρέστα, ήταν και είναι, απλά κάποια τίποτα.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ο Bruce Lee και οι ηθοποιοί αυτών των ταινιών ήταν τίποτε το σπουδαίο από άποψη υποκριτικής; Η μήπως οι ταινίες αυτές ήταν οσκαρικές ας πούμε και μέσα στις καλύτερες όλων των εποχών; Okay να δεχτώ ότι θες κάποιες στιγμές να δεις κάτι με περιπέτεια και ξύλο, αλλά ακόμα και σε αυτό το genre, μπορείς να βρεις δεκάδες ανωτερα.

 

Ο Bruce Lee, άσχετα με την ιστορία που μπορεί να άφησε, παίζει να ήταν ακριβώς αυτό που παρουσίαζε καυστικά ο Tarantino στην ταινία του, "Once upon a time in Hollywood". Από εκεί και πέρα, υποκριτικά μιλώντας, κάτι Bruce Lee, κάτι ο κοτσίδας ο Steven "Γλάρος", κάτι Jean Claude Van Damne, κάτι Vin Diesel, Dwayne Johnson και τα ρέστα, ήταν και είναι, απλά κάποια τίποτα.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

 

Σόρι, έχεις μπερδέψει την βούρτσα με τη Λούτσα.

Βάζεις στην ίδια πρόταση τον Lee με Ντιζελ κλπ;;

Δεν έχεις καν ιδέα τότε για τι πράγμα μιλάμε. Και δεν είναι καν η ηθοποιία το θέμα μας. Είναι μια ολόκληρη σχολή και θεωρία πίσω από τον ένα και το απόλυτα τίποτα στους άλλους.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σόρι, έχεις μπερδέψει την βούρτσα με τη Λούτσα.

Βάζεις στην ίδια πρόταση τον Lee με Ντιζελ κλπ;;

Δεν έχεις καν ιδέα τότε για τι πράγμα μιλάμε. Και δεν είναι καν η ηθοποιία το θέμα μας. Είναι μια ολόκληρη σχολή και θεωρία πίσω από τον ένα και το απόλυτα τίποτα στους άλλους.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Και για τι πράγμα μιλάμε σε θέμα τις ταινίες, αν όχι για την ηθοποιία; Αν ήταν καλός άνθρωπος η οικογενειάρχης;

 

Έβαλα ένα σύνολο ηθοποιών, που κάποιοι από αυτούς υπάγονται στην ίδια κατηγορία ταινιών και κάποιοι άλλοι σε παρόμοιου τύπου. Και είναι όλοι άχρηστοι όπως κι αν το κάνουμε.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ο Bruce Lee και οι ηθοποιοί αυτών των ταινιών ήταν τίποτε το σπουδαίο από άποψη υποκριτικής; Η μήπως οι ταινίες αυτές ήταν οσκαρικές ας πούμε και μέσα στις καλύτερες όλων των εποχών; Okay να δεχτώ ότι θες κάποιες στιγμές να δεις κάτι με περιπέτεια και ξύλο, αλλά ακόμα και σε αυτό το genre, μπορείς να βρεις δεκάδες ανωτερα.

 

Ο Bruce Lee, άσχετα με την ιστορία που μπορεί να άφησε, παίζει να ήταν ακριβώς αυτό που παρουσίαζε καυστικά ο Tarantino στην ταινία του, "Once upon a time in Hollywood". Από εκεί και πέρα, υποκριτικά μιλώντας, κάτι Bruce Lee, κάτι ο κοτσίδας ο Steven "Γλάρος", κάτι Jean Claude Van Damne, κάτι Vin Diesel, Dwayne Johnson και τα ρέστα, ήταν και είναι, απλά κάποια τίποτα.

 

Ο ιδιος Ταραντινο δεν εκανε και τα Kill Bill? Ως φορο τιμης σε ποιον?

Υποψιαζομαι οτι εχουμε καταλαβει τελειως διαφορετικα την τελευταια ταινια του Ταραντινο. Δεν νομιζω να καυτηριαζε τον Bruce Lee, ηταν μονο ενα κομματακι μιας "πειραγμενης" ιστοριας, οπως δηλαδη θα ηθελε ο ιδιος ο Ταραντινο να ειχε εξελιχθει η τραγικη υποθεση της Σαρον Τέιτ.

 

Σινεμα δεν ειναι (ουτε ποτέ ηταν) οι οσκαρικες ερμηνειες (μονο). Ειναι και καθαρη, αγνη διασκεδαση. Κι αυτο το εδωσε ο Bruce Lee, η Βουγιουκλακη, ο Σεφερλης, και συνεχιζουν να το δινουν (στο ειδος του ο καθενας) και οι υπολοιποι που ανεφερες. Δεν εχω "ηθοποιόμετρο" για να μετρησω την καλλιτεχνικη τους αξια, αλλά "τίποτα" δεν νομιζω να είναι.

 

Οπως ειπε εξαλλου κι ο μεγαλος (κυριολεκτικα) Ροκο Σιφρεντι οταν τον χαρακτηρισαν αναλογως, "φερτε τον Λορενς Ολιβιε να δουμε αν μπορει να αποδωσει και να παιζει συγχρονως επι τοσες ωρες και με τοσο κοσμο τριγυρω".

Edited by fioravanti90
Link to comment
Share on other sites

Ο ιδιος Ταραντινο δεν εκανε και τα Kill Bill? Ως φορο τιμης σε ποιον?

Υποψιαζομαι οτι εχουμε καταλαβει τελειως διαφορετικα την τελευταια ταινια του Ταραντινο. Δεν νομιζω να καυτηριαζε τον Bruce Lee, ηταν μονο ενα κομματακι μιας "πειραγμενης" ιστοριας, οπως δηλαδη θα ηθελε ο ιδιος ο Ταραντινο να ειχε εξελιχθει η τραγικη υποθεση της Σαρον Τέιτ.

 

Σινεμα δεν ειναι (ουτε ποτέ ηταν) οι οσκαρικες ερμηνειες (μονο). Ειναι και καθαρη, αγνη διασκεδαση. Κι αυτο το εδωσε ο Bruce Lee, η Βουγιουκλακη, ο Σεφερλης, και συνεχιζουν να το δινουν (στο ειδος του ο καθενας) και οι υπολοιποι που ανεφερες. Δεν εχω "ηθοποιόμετρο" για να μετρησω την καλλιτεχνικη τους αξια, αλλά "τίποτα" δεν νομιζω να είναι.

 

Οπως ειπε εξαλλου κι ο μεγαλος (κυριολεκτικα) Ροκο Σιφρεντι οταν τον χαρακτηρισαν αναλογως, "φερτε τον Λορενς Ολιβιε να δουμε αν μπορει να αποδωσει επι τοσες ωρες και με τοσο κοσμο τριγυρω".

 

Σαφέστατα και δεν είναι μόνο οι οσκαρικές ταινίες το σινεμά. Αλλά επειδή τα γούστα είναι υποκειμενικά, δεν μπορώ προσωπικά να τις δω ως ταινίες που θα μου αφήσουν κάτι στο τέλος της προβολής τους, ούτε ως ταινίες που θα καθήσω τις δω ξανά, άλλες 50 φορές στην ζωή μου. Αυτό το είδος ποτέ δεν με συγκίνησε η εντυπωσίασε.

 

Ο Ταραντίνο έχει παρεξηγηθεί πολύ για την συγκεκριμένη σκηνή. Ωστόσο όμως, πιστευω πως ο Bruce Lee δεν ήταν ποτέ κάτι το τόσο ιδιαίτερο στις πολεμικές τέχνες, όσο αυτό που προσπάθησαν να περάσουν. Ένας entertainer (όπως γράφεις κι εσύ) ήταν περισσότερο που απλά επηρέασε πολύ κόσμο να ασχοληθούν με τα martial arts. Άλλωστε εδώ και αρκετά χρόνια έχει αρχίσει η απομυθοποίηση του και έχουν γραφτεί βιβλία, που αν κάποιος που τον θαύμαζε τα διαβάσει, θα πέσει από τα σύννεφα. Όλα αυτά βέβαια είναι μια άλλη συζήτηση, που δεν κολλάει εδώ.

 

Σίγουρα ο καθένας στο είδος του, είναι ο καλύτερος. Όσο για τον Ρόκο, πολύ δυνατός σε αυτό που έκανε, αλλά για να φτάσει εκεί οι έφτασε, τα πρώτα του χρόνια, στο κύκλωμα του πορνό που ήταν, γέμισε κι αυτός μερικές από τις τρύπες του :)

 

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Σαφέστατα και δεν είναι μόνο οι οσκαρικές ταινίες το σινεμά. Αλλά επειδή τα γούστα είναι υποκειμενικά, δεν μπορώ προσωπικά να τις δω ως ταινίες που θα μου αφήσουν κάτι στο τέλος της προβολής τους, ούτε ως ταινίες που θα καθήσω τις δω ξανά, άλλες 50 φορές στην ζωή μου. Αυτό το είδος ποτέ δεν με συγκίνησε η εντυπωσίασε.

 

Ο Ταραντίνο έχει παρεξηγηθεί πολύ για την συγκεκριμένη σκηνή. Ωστόσο όμως, πιστευω πως ο Bruce Lee δεν ήταν ποτέ κάτι το τόσο ιδιαίτερο στις πολεμικές τέχνες, όσο αυτό που προσπάθησαν να περάσουν. Ένας entertainer (όπως γράφεις κι εσύ) ήταν περισσότερο που απλά επηρέασε πολύ κόσμο να ασχοληθούν με τα martial arts. Άλλωστε εδώ και αρκετά χρόνια έχει αρχίσει η απομυθοποίηση του και έχουν γραφτεί βιβλία, που αν κάποιος που τον θαύμαζε τα διαβάσει, θα πέσει από τα σύννεφα. Όλα αυτά βέβαια είναι μια άλλη συζήτηση, που δεν κολλάει εδώ.

 

Σίγουρα ο καθένας στο είδος του, είναι ο καλύτερος. Όσο για τον Ρόκο, πολύ δυνατός σε αυτό που έκανε, αλλά για να φτάσει εκεί οι έφτασε, τα πρώτα του χρόνια, στο κύκλωμα του πορνό που ήταν, γέμισε κι αυτός μερικές από τις τρύπες του :)

 

Χεχε, οταν μου δινεις τετοια παρε-βαλε πασα, γινεται να μη σκοραρω?

Αν πριν 3 χρονια με ρωταγες σε ποιανου το κρεβατι "παιζεται περισσοτερη μπαλα", στου Σιφρεντι ή πχ στου Luis C K ή στου (για μενα παντα) μεγαλου Σπέισι, θα σου απαντουσα πανευκολα. Τωρα ομως? Ακομα και οι μεγαλοι, ειναι θνητοι και με αδυναμιες οπως ολοι. Και αποδομουνται ολοι, οσο θα δημοσιοπουνται στοιχεια με μεγαλυτερη ευκολια.. Εδω αποδομηθηκαν κοτζαμ απο Ντε Νιρο καιΓουντι Αλεν μεχρι και η μεχρι προτινος θεά Ντε Τζενερις.

Αφηνεις λοιπον εσυ μια (τεραστια) λεπτομερεια να σου χαλασει μια ωραια εικονα? Ελα μου ντε.....

Link to comment
Share on other sites

Χεχε, οταν μου δινεις τετοια παρε-βαλε πασα, γινεται να μη σκοραρω?

Αν πριν 3 χρονια με ρωταγες σε ποιανου το κρεβατι "παιζεται περισσοτερη μπαλα", στου Σιφρεντι ή πχ στου Luis C K ή στου (για μενα παντα) μεγαλου Σπέισι, θα σου απαντουσα πανευκολα. Τωρα ομως? Ακομα και οι μεγαλοι, ειναι θνητοι και με αδυναμιες οπως ολοι. Και αποδομουνται ολοι, οσο θα δημοσιοπουνται στοιχεια με μεγαλυτερη ευκολια.. Εδω αποδομηθηκαν κοτζαμ απο Ντε Νιρο καιΓουντι Αλεν μεχρι και η μεχρι προτινος θεά Ντε Τζενερις.

Αφηνεις λοιπον εσυ μια (τεραστια) λεπτομερεια να σου χαλασει μια ωραια εικονα? Ελα μου ντε.....

 

Όχι βέβαια. Δεν ασχολούμαι με τα προσωπικά τους και δεν με ενδιαφέρουν. Οτι έχει τύχει να διαβάσω κατά καιρούς αναφέρω, εφόσον το συνεχίζετε. Άλλωστε εδώ γράφουμε για ταινίες, για ηθοποιία και κριτικάρουμε δουλειές σκηνοθετών και ηθοποιών. Τα υπόλοιπα δεν χωράνε. Από εκεί και πέρα, ούτε πρότυπα τους θεωρω, ούτε καλούς ηθοποιούς, ούτε τις ταινίες τους τις θεωρώ αριστουργήματα για να τις εκθειαζω. Αν ήμουν 12 χρόνων, μπορεί να έλεγα τα καλύτερα για τον Lee και τον οποιοδήποτε σχετικό.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Βαρέθηκες με το Enter The Dragon;;;

Μια από τις καλύτερες ταινίες του Bruce Lee;

 

Αλήθεια πώς βλέπεις ταινίες; Πατάς play σε κάποια λίστα και ότι βγάλει τυχαία;

 

Δεν μπορώ να αντιληφθώ ποιος ξεκινάει ταινία του Bruce Lee,.ξέρει ότι θα δει τον Bruce και τελικά βαριέται!

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Δεν είχα ξαναδεί πότε μου ταινία με τον Μπρους Λι. Είπα να δώσω μια ευκαιρία μιας και είχε υψηλό σκορ στο imdb, τελικά δεν ήταν για μένα.

Δεν πατάω play σε κάποια λίστα, αυτές που βλέπω είναι διάφορα είδη και συνήθως έχουν καλό σκορ στο imdb και πάντα είμαι με διάθεση να δω κάτι που αξίζει.

 

εγώ δεν καταλαβαίνω που βρίσκει τόσο χρόνο να βλέπει ταινίες συνέχεια

 

Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk

 

Αν σου αρέσει κάτι, εμένα μου αρέσει να βλέπω ταινίες, τότε βρίσκεις το χρόνο. Βέβαια λόγω εργασίας το πολύ μια ταινία τη μέρα καταφέρνω, δε μπορώ περισσότερο.

 

Η γυναικα μου βαριεται ολες τις ταινιες που εχουν ξυλικι, ακομα και τις "καλλιτεχνικες" οπως το "Τιγρης & Δρακος".

Αλλα δεν βαζει ποτε απο μονη της να δει καποια.

 

Προφανως κατι αντιστοιχο συμβαινει και με τον συμφορουμιτη. Απο τα πολλα ποστ του εχω καταλαβει οτι βλεπει ολα τα ειδη και προελευσης σινεμα. Εχω επισης καταλαβει και τα "γουστα" του, τα οποια ειναι διαφορετικα απο τα δικα μου, αρα δινω και την αντιστοιχη σημασια στα ποστ του. Δηλαδη δεν θα με κανει να δω ή να μη δω μια ταινια ενα ποστ του, αλλα επειδη βλεπει οντως πολλες ταινιες, τα ποστ του ειναι ενημερωτικα και αρα χρησιμα.

 

Ευχαριστώ που θεωρείς χρήσιμα τα ποστ μου ακόμα κι αν δε σου αρέσουν τα γούστα μου. Για να μπω και λίγο στη συζήτηση που ξεκινήσατε, η ταινία Τίγρης και δράκος μου φάνηκε καλομέτρια αλλά θα τη ξανάβλεπα. Ο Ταραντίνο που προαναφέρατε κορυφαίος σκηνοθέτης, δεν έχει κάνει μέτρια ταινία. Ετοιμαζόμαστε και για την επόμενη ταινία του που θα είναι το τρίτο Kill Bill.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ξαναδεί πότε μου ταινία με τον Μπρους Λι. Είπα να δώσω μια ευκαιρία μιας και είχε υψηλό σκορ στο imdb, τελικά δεν ήταν για μένα.

 

Δεν πατάω play σε κάποια λίστα, αυτές που βλέπω είναι διάφορα είδη και συνήθως έχουν καλό σκορ στο imdb και πάντα είμαι με διάθεση να δω κάτι που αξίζει.

 

 

 

 

 

 

 

Αν σου αρέσει κάτι, εμένα μου αρέσει να βλέπω ταινίες, τότε βρίσκεις το χρόνο. Βέβαια λόγω εργασίας το πολύ μια ταινία τη μέρα καταφέρνω, δε μπορώ περισσότερο.

 

 

 

 

 

 

 

Ευχαριστώ που θεωρείς χρήσιμα τα ποστ μου ακόμα κι αν δε σου αρέσουν τα γούστα μου. Για να μπω και λίγο στη συζήτηση που ξεκινήσατε, η ταινία Τίγρης και δράκος μου φάνηκε καλομέτρια αλλά θα τη ξανάβλεπα. Ο Ταραντίνο που προαναφέρατε κορυφαίος σκηνοθέτης, δεν έχει κάνει μέτρια ταινία. Ετοιμαζόμαστε και για την επόμενη ταινία του που θα είναι το τρίτο Kill Bill.

Προφανώς η ταινία του.Lee.υψηλή βαθμολογία αφού την βλέπουν κυρίως οι άνθρωποι που γνωρίζουν από αυτά.

 

Και όπως ειπώθηκε,.δεν την βλέπεις για υποκριτική αλλά για την τέχνη του.Lee.στο ξύλο.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς η ταινία του.Lee.υψηλή βαθμολογία αφού την βλέπουν κυρίως οι άνθρωποι που γνωρίζουν από αυτά.

 

Και όπως ειπώθηκε,.δεν την βλέπεις για υποκριτική αλλά για την τέχνη του.Lee.στο ξύλο.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Ποιοι γνωρίζουν; Αυτοί που βαθμολογούν στο IMDb :D

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

The Heist of the Century / El robo del siglo (2020)

 

https://www.imdb.com/title/tt10948718/

 

Ταινία ληστείας με κωμικό στοιχείο από Αργεντινή. Στηρίζεται σε πραγματική ληστεία στη μεγάλη τράπεζα του Ρίο, μια από τις ευφυέστερες ληστείες τραπεζών. Εντελώς αναίμακτη και ακίνδυνη από κατά τα άλλα ερασιτέχνες. Αρκετά έξυπνη γενικά και με εμφανές το χιουμοριστικό στοιχείο. Στο τέλος δείχνει ντοκουμέντα από την πραγματική ληστεία του 2006, όπως και λίγα λόγια για την ιστορία και τους χαρακτήρες.

 

Αρκετά καλή και απολαυστική στο σύνολο και γενικά βλέπεται.

 

6.5-7/10 από μένα.

Edited by Mivas

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Ο Brus Lee είναι ο πατέρας των ταινιών πολεμικών τεχνών, καθώς και μια απο τις πιο σημαντικές προσωπικότητες του 20ου αιώνα. Οι ταινίες του είναι ταινίες σταθμοί για τον κινηματογράφο και είχαν σημαντική επιρροή στα action films γενικότερα. Μπορεί οι νεώτεροι να τις βλέπουν τώρα και να τους φαίνονται κάπως ξεπερασμένες, αλλά ο κινηματογράφος δεν θα ήταν ο ίδιος χωρίς την επιρροή του.

Και μην ξεχνάμε, ο Brus Lee ήταν αυτός που ανακάλυψε και νίκησε τον Τσακ Νόρις, χαχαχα.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ba wang bie ji (1993) 7/10

 

Από Χονγκ Κονγκ, ελληνικός τίτλος "Αντίο Παλλακίδα μου". Πολύ καλή ταινία με εξαιρετικές ερμηνείες και ταιριαστή μουσική. Αφορά τη φιλία δύο ανδρών από τη παιδική ηλικία που ήταν εσωτερικοί σε σχολείο εκπαίδευσης όπερας μέχρι τα δύσκολα χρόνια της ενηλικίωσης, τη διακοπή της φιλίας λόγω μιας γυναίκας και το δυσάρεστο (και απρόσμενο) φινάλε. Υποψήφια για όσκαρ ξενόγλωσσης ταινίας. Την προτείνω.

 

Exodus (1960) 7/10

 

Αφορά το χρονικό ίδρυσης του Ισραήλ που οδήγησε σε πόλεμο με τους Άραβες γείτονες. Ο πολύ καλός σκηνοθέτης Otto Preminger ήθελε να δημιουργήσει έπος και εν μέρει τα κατάφερε. Ειδικά το πρώτο μέρος της ταινίας στο πλοίο έχει αρκετή δόση αγωνίας. Σε κάποια σημεία έκανε κοιλιά αλλά είναι γεγονός ότι 3 ώρες και 20 λεπτά πέρασαν σφαίρα κυρίως λόγω του ενδιαφέροντος θέματος. Την προτείνω.

Link to comment
Share on other sites

The Space Between Us[2017]

71-N-JUb-Crw-L-AC-SY679.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt3922818/?ref_=vp_vi_tt

 

Μια αποστολη στον Αρη θα βρει μια γυναικα εγκυο η οποια θα πεθανει κατα τη γεννα το παιδι ομως θα γεννηθει υγιεστατο και θα μαθει να ζει εκει μεχρι τα 16 του χρονια που θα παει στη γη για πρωτη φορα ωστε να συναντησει τον πατερα του. Η ταινια αν και το concept το εχει παραειναι γλυκαναλατη και αθωα σε πολλα θεματα. Μπολικα κλισε κλασικη Αμερικανικη ταινια. Ταινια που θα εβαζε το star Σαββατο μεσημερακι. 6.7/10

 

The Merciless[bulhandang][2017]

2742da42ae4e25f774ddbe4afad0b4a5-500x735.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt6777370/?ref_=nv_sr_srsg_0

 

Μια πολυ δυνατη Κορεατικη ταινια εγκληματος με πισωπλατα μαχαιρωματα μαφια ξυλο ολα αυτα δεμενα σε μια πολυ ωραια ιστορια. Το συγκεκριμενο genre ειναι το ειδος των Κορεατων προσφεροντας μας πολυ αξιολογες ταινιες και η συγκεκριμενη δεν υπολειπεται σε τιποτα. Δεν προσφερει κατι νεο στο ειδος αλλα αυτο που κανει το κανει οσο καλυτερα γινεται. Αξιολογοι ηθοποιοι δυνατες σκηνες εξαιρετικη σκηνοθεσια θα σας κρατησει καθηλωμενους ενα γεματο 2ωρο. Παιζει αρκετα με μπρος-πισω στον χρονο αλλα ολα τα κομματια του παζλ μπαινουν στην θεση τους στο τελος. 8/10

Link to comment
Share on other sites

The Old Guard (2020)

 

https://www.imdb.com/title/tt7556122/

 

image.jpg

 

Ταινία δράσης/φαντασίας. Πραγματεύεται την θεωρία όπου οι άνθρωποι δυνητικά μπορούν να ζήσουν εκατοντάδες χρόνια (π.χ. καταγεγραμμένα στην Π. Διαθήκη) και στην ταινία δείχνει ότι στη σύγχρονη ιστορία ανά τους αιώνες υπάρχουν κάποιοι "αθάνατοι". Πέρα από μακροζωία, δεν γερνάνε και δεν πεθαίνουν εκτός κι αν έρθει η ώρα όπου η "αθανασία" τους εξασθενεί. Πρωταγωνιστεί η έμπειρη Σαρλίζ Θερόν και δεδομένης της ιδέας, αρχικά πίστευα ότι πρόκειται για συνέχεια του Hancock 2008, αλλά τελικά η ιστορία δεν δένει με εκείνη την ταινία, είναι ανεξάρτητη. Μια ομάδα των 5 λοιπόν αθανάτων προσπαθεί ανά τους καιρούς να κάνει πράγματα που οδηγούν σε κάτι καλό ή αποτρέπουν κάτι κακό. Επίσης, μπορούν να αισθανθούν/ονειρευθούν έναν άλλον αθάνατο οποίος βρίσκεται μακριά και έτσι εντοπίζουν τη νεότερη της παρέας. Οι αθάνατοι όμως, όσο κι αν προσπαθούν να περάσουν απαρατήρητοι, γίνονται εύκολα στόχοι, όταν αποκαλυφθεί η ιδιότητά τους. Κι έτσι αρχίζει η δράση. Έχει αρκετή δράση και σκοτωμούς, έχει μέσα προδοσίες, εμπιστοσύνη σε ανθρώπους με λάθος κίνητρα κλπ, έχει και όλο αυτό το θέμα της αθανασίας και είναι μια αρκετά καλή ταινία δράσης/φαντασίας στο σύνολο. Βέβαια έχει και προπαγάνδα όπως και κάποιες άλλες ταινίες των τελευταίων ετών, που καλό θα ήταν να έλλειπε. Επίσης, η έλλειψη ιδανικών της πρωταγωνίστριας κάνει την ιστορία πιο πεζή, αν και όμως υπάρχουν στην καινούργια της παρέας, αλλά και στον Κόπλι εν τέλει που θέλει να σώσει τον κόσμο και θαυμάζει την ομάδα για τα καλά που έχει κάνει ανά τους αιώνες.

 

Γενικά με κάποιες διορθώσεις και με καλύτερη σκηνοθεσία θα μπορούσε να πάει κορυφή για το είδος. Αλλά ακόμη και έτσι, βλέπεται ευχάριστα και είναι αρκετά καλή προσπάθεια.

 

6.5-7/10 από μένα

Edited by Mivas

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Πρωταγωνιστεί η έμπειρη Τσαρλίζ Θερόν

 

Τσαρλίζ ??? :blink:

 

Aν δεν έβλεπα τη φώτο θα έψαχνα να βρω ποιά είναι!!! :lol:

 

 

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=%CE%A3%CE%B1%CF%81%CE%BB%CE%AF%CE%B6+%CE%98%CE%B5%CF%81%CF%8C%CE%BD

Link to comment
Share on other sites

The Old Guard (2020)

 

 

 

https://www.imdb.com/title/tt7556122/

Ταινία δράσης/φαντασίας. Πραγματεύεται την θεωρία όπου οι άνθρωποι δυνητικά μπορούν να ζήσουν εκατοντάδες χρόνια (π.χ. καταγεγραμμένα στην Π. Διαθήκη) και στην ταινία δείχνει ότι στη σύγχρονη ιστορία ανά τους αιώνες υπάρχουν κάποιοι "αθάνατοι". ,

 

6.5-7/10 από μένα

 

Βασικά η ιδέα εμένα μου θύμισε το highlander που έγινε και σειρά. Φοβερές οι ταινίες (ήταν 2-3 αν θυμάμαι καλά) και η σειρά, ήμουν φανατικός.

https://m.imdb.com/title/tt0091203/

 

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Βασικά η ιδέα εμένα μου θύμισε το highlander που έγινε και σειρά. Φοβερές οι ταινίες (ήταν 2-3 αν θυμάμαι καλά) και η σειρά, ήμουν φανατικός.

https://m.imdb.com/title/tt0091203/

 

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Το είδα το Old Guard πριν μήνες όταν είχε βγει στο Netflix.

Αντιγραφή του Highlander όπως το λες.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Κάποια ταινία μυστηρίου σαν το Shutter Island ας πούμε;

 

Γενικότερα ψάχνω ταινίες μυστηρίου και δράσης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Κάποια ταινία μυστηρίου σαν το Shutter Island ας πούμε;

 

Γενικότερα ψάχνω ταινίες μυστηρίου και δράσης.

 

The Girl on the Train

Secret Window

The Game

The Machinist

Memento

The Prestige

Fight Club

Donnie Darko

American Psycho

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...