Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δύο ταινίες στις οποίες δυστυχώς απέτυχα στις επιλογές μου.

 

'G' Men (1935) 5/10

 

Αστυνομικό φιλμ νουάρ στο οποίο ο James Cagney ως κυβερνητικός πράκτορας προσπαθεί να συλλάβει έναν γκάνγκστερ. Μου αρέσει συνήθως αυτό το είδος ταινιών αλλά εδώ με έφαγε η πλήξη.

 

Forgetting Sarah Marshall (2008) 4/10

 

Κωμωδία που την έβαλα με σκοπό να γελάσω. Τελικά είχε χαζό χιούμορ που μόνο Αμερικάνοι μπορεί να γελάνε συνέχεια. Ίσως αν είχε περισσότερο γυμνό από τις Kristen Bell και Mila Kunis θα την εκτιμούσα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Queen of Spades (2015)

 

https://www.imdb.com/title/tt4901756/

 

Ταινία μεταφυσικού τρόμου από Ρωσία. Ουσιαστικά πρόκειται για πνεύμα που στοιχειώνει μέσα από καθρέφτες και σκοτώνει παιδιά. Έχει αγωνία και ενδιαφέρον, χωρίς πολλά εφέ βέβαια, αλλά πολύ καλή προσπάθεια σαν σύνολο και από τις ελάχιστες καλές ταινίες τρόμου από Ρωσία. Έχουν βγει βέβαια πάρα πολλές και καλύτερες με πνεύματα (π.χ. Insidious, The Conjuring κλπ), οπότε δεν έχει ιδιαίτερη πρωτοτυπία και θα μπορούσε να είναι πιο δυνατή. Ως λάτρης του είδους όμως μου άρεσε και την προτείνω.

 

6/10 από μένα.

 

Queen of Spades: Through the Looking Glass (2019)

 

https://www.imdb.com/title/tt8383694/

 

Ταινία μεταφυσικού τρόμου από Ρωσία. Αποτελεί τη συνέχεια του Queen of Spades: The Dark Rite (2015). Σε αυτήν, η ιστορία είναι περισσότερο δουλεμένη και μας μεταφέρει στο χώρο όπου βρισκόταν εν ζωή το πνεύμα της βασίλισσας των μπαστουνιών. Διεισδύει στην ιστορία της και στις διαφορετικές εκδοχές που επικρατούσαν. Ουσιαστικά στα πιο σκοτεινά σενάρια που συνέβαιναν τα γεγονότα στο παρελθόν. Οι πρωταγωνιστές έχουν μια δραματική ιστορία και παρόλο που συνοδεύονται από μια χαζή παρέα συμφοιτητών, η δική τους ιστορία και ειδικά του μικρού αδελφού της πρωταγωνίστριας συνδέονται με το πνεύμα ως μια διέξοδος για τη μητέρα τους. Η όλη ταινία έχει πιο καλό σενάριο, είναι πολύ πιο σκοτεινή από την πρώτη και σε βάζει περισσότερο στο κλίμα και στην ιστορία, σε αντίθεση με την σχετικά πιο προβλέψιμη και mainstream πρώτη. Χωρίς να έχει ιδιαίτερα τρομακτικές σκηνές, έχει ενδιαφέρον καθόλη την διάρκεια. Με χάλασε παρόλα αυτά η κουραστική χαζοπαρέα που πλαισίωναν τους πρωταγωνιστές. Θα μπορούσε να παραληφθεί και να δοθεί περισσότερο βάθος στον τρόμο, οποίος κατά τα άλλα χτίστηκε σταδιακά, χωρίς να υπάρξει κάποια κορύφωση, αλλά υπήρξε παρόλα αυτά ανατροπή.

 

Ανάμικτες εντυπώσεις, αν παρέλειπαν κάποια χαζά και έδιναν περισσότερη ένταση στην ήδη σκοτεινή ταινία, θα ήταν πολύ καλή. Αλλά είναι κοντά με την πρώτη στο σύνολο για διαφορετικούς λόγους.

 

6/10 από μένα

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Freaks (1932) 7/10

 

Κλασσικό δράμα όπου σε ένα τσίρκο γεμάτο παραμορφωμένα άτομα, μια φυσιολογική γυναίκα προσπαθεί να παντρευτεί ένα νάνο μέχρι που οι υπόλοιποι της παρέας καταλαβαίνουν ότι το μόνο που επιδιώκει είναι η περιουσία του. Πολύ μικρή διάρκεια, περίπου 1 ώρα, αρκετά καλή και κρατάει το ενδιαφέρον.

 

For Whom the Bell Tolls (1943) 7/10

 

Κατά τη διάρκεια Ισπανικού Εμφυλίου, ένας Αμερικανός μαζί με βοήθεια Συμμάχων προσπαθεί να θέσει σε εφαρμογή σχέδιο έκρηξης μιας στρατηγικά σημαντικής γέφυρας. Το ρομάντζο Κούπερ-Μπέργκμαν λειτουργεί καλά, οι δεύτεροι ρόλοι του Ακίμ Ταμίροφ και της δικιάς μας Κατίνας Παξινού ήταν εξαιρετικοί. Η Παξινού μάλιστα κέρδισε όσκαρ 'β ρόλου για την ερμηνεία της. Καλή ήταν με μόνη ένσταση τη διάρκεια που ήταν σχεδόν 3 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

 

Δραματικη ταινια που διαδραματιζεται στις αρχες του 19ου αιωνα στην Ιρλανδια και εξιστορει την ιστορια μιας γυναικας[Glenn Close] που προσπαθει να επιβιωσει ντυμενη ως ανδρας μιας και μονο ετσι ηταν εφικτο να βρει μια σταθερη δουλεια με αρκετα χρηματα. Αρκετα ηπιων τονων ταινια στη μεγαλυτερη διαρκεια της με ενα ξεσπασμα προς το τελος και μια καταληξη οχι και τοσο καλη αν και διαφαινεται καποια ελπιδα σε σημεια το τελος ειναι αμειλικτο και αδικο. Η Glenn Close δινει μια εξαιρετικη ερμηνεια ως ανδρας και κραταει την ταινια. Η ταινια προταθηκε για 3 Οσκαρ για το 2011. Περναει καποια νοηματα και δινει μια οπτικη στο ποσο δυσκολα ηταν τα πραγματα για μια γυναικα εκεινα τα χρονια. 6.9/10

Link to comment
Share on other sites

Dodsworth (1936) 7/10

 

Ρομαντικό δράμα στο οποίο ένα ζευγάρι κάνει ένα ταξίδι αναψυχής και ανακαλύπτει ότι αμφότεροι αναζητούν διαφορετικά πράγματα από τη ζωή.

Έκανε πολύ ώρα για να μπει στο θέμα και με κούρασε λίγο. Τελικά είχε ενδιαφέρον και παρά το προβλέψιμο φινάλε οι ηθοποιοί παίξανε πολύ καλά και χάρη σε αυτούς με κράτησε μέχρι το τέλος.

 

Fort Apache (1948) 6/10

 

Θεωρείται από τα καλά γουέστερν. Εγώ θα το έλεγα ξεπερασμένο. Με εξαίρεση τον Χένρι Φόντα ο οποίος δίνει από τις καλύτερες ερμηνείες της καριέρας του δε μένουν πολλά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Seven (1995)

Είδος ταινίας:

Θρίλερ / Μυστηρίου / Εγκλήματος / Top 250 movies

Χώρα:

USA

Director:

David Fincher

Υπότιτλοι:

Ελληνικοί

imdb:

8.6 (votes 1234612)

Date:

1995

Ηθοποιοί:

Morgan Freeman, Brad Pitt, Kevin Spacey, Andrew Kevin Walker

Όμορφοι είναι εκείνοι που γελάνε Γ.Χ
Link to comment
Share on other sites

Botaki είναι ο τύπος;

Πού είναι η κριτική;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Botaki είναι ο τύπος;

Πού είναι η κριτική;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

δε πειραζει θα τη γραψω εγω

ΤΑΙΝΙΑΡΑ:)

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Force of Evil (1948) 7/10

 

Ο Σκορτσέζε είχε πει πως εμπνεύστηκε από αυτή τη ταινία για δικά του αστυνομικά δράματα. Πιστεύω οι περισσότερες ταινίες του Σκορτσέζε είναι σίγουρα καλύτερες από τη συγκεκριμένη. Έχει να κάνει με τη σχέση δύο αδελφών, ο ένας έχει πάρε δώσε με γκάγκστερς, ο άλλος διατηρεί παράνομο βιβλιοπωλείο αλλά πιο ηθικός στις πράξεις του. Τι θα γίνει όμως όταν οι γκάγκστερς θέλουν να αποκτήσουν τον έλεγχο του βιβλιοπωλείου και πως θα φανεί η αντίθεση των χαρακτήρων στα δύο αδέλφια; Ο πρωταγωνιστής (John Garfield) αδύναμος μου φαίνεται στο ρόλο του αλλά ο Thomas Gomez ήταν άξιος ως ο ηθικός αδελφός. Γενικώς μια ταινία που δε μένουν πολλά στο τέλος αλλά αξίζει μια θέαση.

 

Get the Gringo (2012) 6/10

 

Ταινία δράσης με Μελ Γκίμπσον με μπόλικο ξύλο και δράση που ευχαριστιέσαι να βλέπεις εκείνη τη στιγμή αλλά την άλλη στιγμή την έχεις ξεχάσει παντελώς. Τίποτα ιδιαίτερο.

Link to comment
Share on other sites

Jurassic World: Fallen Kingdom[2018]

jurassic-world-fallen-kingdom-3861092b-2-MB-framed1.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt4881806/

 

Δεν μπορω να πω οτι τρελαθηκα καποια πραγματα παρα εγιναν βιαστικα και καποιοι χαρακτηρες ηταν τελειως καρικατουρες στα προτυπα που μας εχει μαθει το Hollywood. Δεν λειπουν τα ατελειωτα κλισε και το σεναριο 2-3 σειρων. Να πω ομως οτι ηξερα απο πριν τι παω να δω. Εφοδιαστηκα με πατατακια αναψυκτικο κουμπωσα αρχειο remux 27GB σε 55αρα με home cinema και την ευχαριστηθηκα. Πολυ καλα εφε ειδικα στην εκρηξη του ηφαιστειου στο νησι ο Pratt συμπαθεστατος βγαζει απλετο γελιο και η Bryce Dallas Howard πιο ομορφη απο ποτε. Μετα τη μεση καπως το εχασε περιμενα μαχες τιτανων αντιθετως ειδαμε μια μαχη ενος μεταλλαγμενου δεινοσαυρου με τον ραπτορα που γνωρισαμε στην πρωτη ταινια. Το 2022 αναμενεται νεα ταινια ας προσπαθησουν να την κανουν λιγο πιο σοβαρη. 6.7/10

Link to comment
Share on other sites

Jurassic World: Fallen Kingdom[2018]

 

Για μένα ήταν τελείως παρακμή η 2η. Είμαι μεγάλος φαν του franchise και νομίζω ότι ήταν η χειρότερη. Στην πρώτη έκαναν πιστεύω πάρα πολύ καλή δουλειά με την αναβίωση της σειράς, με το εντυπωσιακό θεματικό πάρκο, τα εφέ, τα είδη, τη δράση κλπ. Την είχα δει την πρώτη μάλιστα στον κινηματογράφο σε 3D. Η 2η πολύ κατώτερη, σκοτεινή και αρνητική... Επέστρεψε και ο ψηλός, ο Τζεφ Γκόλντμπλαμ από τα JP 1 και 2 για 2 λεπτά μόνο, θα ήθελα μεγάλο comeback σε δεύτερο ρόλο και όχι ως κομπάρσος. Την είδα και 2η και τρίτη φορά, μιας και είμαι λάτρης της σειράς, αλλά δεν... Ελπίζω να βγάλουν 3η για να φτιάξουν λίγο τα πράγματα προς το καλύτερο και να μην κλείσει έτσι. Αλλά έτσι όπως τελειώνει η 2η δεν ξέρω πώς θα μπορούσε να συνεχιστεί σε μια 3η...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Για μένα ήταν τελείως παρακμή η 2η. Είμαι μεγάλος φαν του franchise και νομίζω ότι ήταν η χειρότερη. Στην πρώτη έκαναν πιστεύω πάρα πολύ καλή δουλειά με την αναβίωση της σειράς, με το εντυπωσιακό θεματικό πάρκο, τα εφέ, τα είδη, τη δράση κλπ. Την είχα δει την πρώτη μάλιστα στον κινηματογράφο σε 3D. Η 2η πολύ κατώτερη, σκοτεινή και αρνητική... Επέστρεψε και ο ψηλός, ο Τζεφ Γκόλντμπλαμ από τα JP 1 και 2 για 2 λεπτά μόνο, θα ήθελα μεγάλο comeback σε δεύτερο ρόλο και όχι ως κομπάρσος. Την είδα και 2η και τρίτη φορά, μιας και είμαι λάτρης της σειράς, αλλά δεν... Ελπίζω να βγάλουν 3η για να φτιάξουν λίγο τα πράγματα προς το καλύτερο και να μην κλείσει έτσι. Αλλά έτσι όπως τελειώνει η 2η δεν ξέρω πώς θα μπορούσε να συνεχιστεί σε μια 3η...

 

Ισχυει οτι ηταν αρκετα κατωτερη της πρωτης ταινιας και πολυ κατωτερη απο τα πρωτα 2 JP τα οποια παραμενουν οι καλυτερες ταινεις με δεινοσαυρους μεχρι σημερα. Ο ψηλος μολις τον ειδα λεω εδω ειμαστε θα δουμε ωραια ταινια. Μετα τον ξανα ειδαμε στο τελος. Για χαλαρη βραδυνη ταινια με εφε μπασο ηταν οτι πρεπει. Ο Pratt δεν νομιζω οτι ειναι για αλλες ταινιες σε οτι εχει παιξει παιζει ακριβως τον ιδιο ρολο. Η τριτη αν κλεισει και παει για τριλογια την περιμενω αρκετα καλυτερη της δευτερης.

Link to comment
Share on other sites

Ghost Town (2008) 7/10

 

Χαριτωμένη δραματική κομεντί όπου ο Ricky Gervais μετά από μια εγχείριση που παραλίγο να πεθάνει αρχίζει να βλέπει νεκρούς ανθρώπους και συνεργάζεται με έναν νεκρό (Greg Kinnear) ο οποίος έχει αφήσει ανεκπλήρωτη υπόθεση με τη γυναίκα του (Tea Leoni). Καθόλου άσχημη.

 

Gomorra (2008) 5/10

 

Συνήθως μου αρέσουν μαφιόζικες ταινίες. Δε ξέρω τι έφταιξε πάντως βαρέθηκα από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Ήθελα να δω που θα καταλήξει αλλά τελικά έχασα το χρόνο μου. Το Dogman (2018) του ίδιου σκηνοθέτη αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα ήταν τελείως παρακμή η 2η. Είμαι μεγάλος φαν του franchise και νομίζω ότι ήταν η χειρότερη. Στην πρώτη έκαναν πιστεύω πάρα πολύ καλή δουλειά με την αναβίωση της σειράς, με το εντυπωσιακό θεματικό πάρκο, τα εφέ, τα είδη, τη δράση κλπ. Την είχα δει την πρώτη μάλιστα στον κινηματογράφο σε 3D. Η 2η πολύ κατώτερη, σκοτεινή και αρνητική... Επέστρεψε και ο ψηλός, ο Τζεφ Γκόλντμπλαμ από τα JP 1 και 2 για 2 λεπτά μόνο, θα ήθελα μεγάλο comeback σε δεύτερο ρόλο και όχι ως κομπάρσος. Την είδα και 2η και τρίτη φορά, μιας και είμαι λάτρης της σειράς, αλλά δεν... Ελπίζω να βγάλουν 3η για να φτιάξουν λίγο τα πράγματα προς το καλύτερο και να μην κλείσει έτσι. Αλλά έτσι όπως τελειώνει η 2η δεν ξέρω πώς θα μπορούσε να συνεχιστεί σε μια 3η...
Τι εννοείς;έχει ανακοινωθεί εδώ και χρόνια η επόμενη που επιστρέφουν όλοι οι βασικοί αρχικοί χαρακτήρες.

 

Αν είσαι φαν θα έπρεπε να το ξέρεις. Ο Σαμ Νιλ ποστάρει φωτός από τα γυρίσματα και σχολιάζει πολύ καιρό τώρα την επόμενη ταινία.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

The Promise[La promesse][1996]

7uh0-B0-NDgvj67y-St9-Os-TO7-Qtzqq.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt0117398/?ref_=nv_sr_srsg_1

 

Ενα αγνωστο διαμαντι απο Βελγιο μας δειχνει εναν πατερα ο οποιος νοικιαζει σε μεταναστες που ηρθαν στο Βελγιο για μια καλυτερη ζωη παρανομα και στο κολπο εχει και τον εφηβο γιο του. Παρανομα διαβατηρια αθλιες συνθηκες διαβιωσης και παρανομη εργασια. Τι θα γινει ομως οταν ενας απο αυτους εχοντας γυναικα και παιδι χτυπησει και πρεπει να παει στο νοσοκομειο? Ωμη σκληρη αλλα και συναμα συγκινητικη Η Υποσχεση ειναι μια ταινια που μπορει να μην εχει το τεραστιο budget δειχνει ομως την σκληρη πλευρα καποιων ανθρωπων αλλα και την ελπιδα σε καποιους αλλους. Δειτε την. 7.5/10

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς;έχει ανακοινωθεί εδώ και χρόνια η επόμενη που επιστρέφουν όλοι οι βασικοί αρχικοί χαρακτήρες.

 

Αν είσαι φαν θα έπρεπε να το ξέρεις. Ο Σαμ Νιλ ποστάρει φωτός από τα γυρίσματα και σχολιάζει πολύ καιρό τώρα την επόμενη ταινία.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Πού ποστάρει ακριβώς; Είχα δει κάτι φήμες κλπ για το Dominion, αλλά το ίδιο ίσχυε για πάρα πολλές ακόμη ταινίες που τελικά ακυρώθηκαν ή αναβλήθηκαν επ αόριστον. Μακάρι να ανέβει επίπεδο γιατί η 2η ήταν καλή μέχρι που έφυγαν από το νησί. Μετά ήταν κυρίως η μάχη με το τελευταίο υβρίδιο, αρκετά σκοτεινή ταινία και γενικά καταθλιπτική κατάσταση για τους δεινόσαυρους και το όποιο μέλλον τους στη σειρά... Από τους ηθοποιούς πάντως, νομίζω αυτός που έπαιξε στις περισσότερες ταινίες μέχρι τώρα, έστω και σε 2ο ρόλο ήταν ο ασιάτης γενετιστής και είναι μέχρι τώρα ο μόνος συνδετικός κρίκος ανάμεσα στις δύο τριλογίες. Οι υπόλοιποι μέχρι 2-3 ταινίες από τις 5.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

La Comunidad[2000]

d8c038b652959be4ff5c49074552443c.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt0255067/?ref_=fn_al_tt_1

 

Οι Ισπανοι ανεκαθεν εβγαζαν ταινιαρες και η συγκεκριμενη αξιζει να ειναι μεσα στην 10αδα των καλυτερων Ισπανικων ταινιων. Μαυρη κωμωδια με horror στοιχεια γρηγορο ρυθμο και ενα τελειως πρωτοτυπο σεναριο. Μια μεσιτρια δειχνει ενα σπιτι σε πιθανους αγοραστες οταν αντιλαμβανεται οτι κατι συμβαινει στο απο πανω σπιτι. Με τα πολλα ερχεται η πυροσβεστικη και βρισκει εναν παππου να εχει πεθανει εδω και καιρο με το σπιτι να ειναι ενα αχουρι. Τι θα συμβει ομως οταν η μεσιτρια ανακαλυψει οτι εχει κρυμμενα 300 εκατομμυρια πεσος? Δεν θελω να γραψω αλλα μην πω και ολη την πλοκη θα πω μονο οτι το σεναριο θα μπορουσαν μονο οι Ισπανοι να το γραψουν σε κραταει σε εγρηγορση με οτι συμβαινει και το τελος μαεστρικα φτιαγμενο μαζι με το μαυρο χιουμορ που το διακατεχει πραγματικα μια πολυ ευχαριστη εκπληξη. 8/10

Link to comment
Share on other sites

Upgrade[2018]

71w-TTrj-Zh-BL-AC-SL1500.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt6499752

 

Σε ενα φουτουριστικο μελλον με αμαξια που οδηγανε μονα τους chipakia για ελεγχο στα παντα και αναβαθμισμενοι ανθρωποι ενας ανδρας βλεπει την γυναικα του να δολοφονειται και ο ιδιος να μενει τετραπληγικος μη μπορωντας να κανει τιποτα. Τι θα γινει ομως οταν ενας απο μηχανης θεος του δωσει τη δυναμη μεσω ενος chip να παρει εκδικηση και να σταθει στα ποδια του? Τρομερα ενδιαφερον ταινια μιας και βλεπουμε ενα μελλον που μπορει να μην αργησει να το δουμε με τα ματια μας με σκηνες δρασης που θα ζηλευαν ταινιες με 10πλασιο budget μιας και μιλαμε για μια ταινια που κοστισε μολις 5 εκατομμυρια. Εξυπνη εξαιρετικη φωτογραφια την προτεινω για θεαση με καλο ηχοσυστημα και το τελος δεν εχει καμια σχεση με ολα τα κλισε που εχουμε δει σε παρομοιες ταινιες. Θα την ξανα δω σιγουρα. 8/10

 

The Perfect Crime[Crimen Ferpecto][2004]

a355b5277c9b53f459153c0ee201793f.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt0395125/

 

Aκομα μια ταινια του Alex de la Iglesia σκηνοθετη του La Comunidad. Και εδω εχουμε να κανουμε με ενα πολυ ιδιαιτερο σεναριο γρηγορο ρυθμο και τρελες καταστασεις. Ενας πολυ επιτυχημενος ανδρας που εχει σχεδον τα παντα εμφανιση γυναικες δουλεια μετα απο μια διαμαχη με τον μεγαλυτερο αντιζηλο του θα τον αφησει νεκρο. Με τα πολλα προσπαθωντας να κρυψει το πτωμα μια γυναικα ασχημη για αυτον τον βοηθαει χωρις να γνωριζει ποια πραγματικα ειναι. Οταν του αποκαλυφθει ομως θα εχει να διαλεξει μεταξυ της αστυνομιας και αυτης της γυναικας την οποια δεν θελει καθολου. Η ταινια περναει καποια ρατσιστικα μηνυματα που κρυβουν ομως μεγαλες αληθειες για τον κοσμο που ζουμε και φυσικα δεν λειπει το αστειρευτο μαυρο χιουμορ και οι αντιθεσεις μεχρι το τελος. Το τελος εξυπνο αν και εχει καποια κενα που δεν εξηγηθηκαν. Αναμφιβολα μια ταινια που αξιζει να δειτε και την προτεινω οπως και το La Comunidad. 7.5/10

Edited by king2009
Link to comment
Share on other sites

Πού ποστάρει ακριβώς; Είχα δει κάτι φήμες κλπ για το Dominion, αλλά το ίδιο ίσχυε για πάρα πολλές ακόμη ταινίες που τελικά ακυρώθηκαν ή αναβλήθηκαν επ αόριστον. Μακάρι να ανέβει επίπεδο γιατί η 2η ήταν καλή μέχρι που έφυγαν από το νησί. Μετά ήταν κυρίως η μάχη με το τελευταίο υβρίδιο, αρκετά σκοτεινή ταινία και γενικά καταθλιπτική κατάσταση για τους δεινόσαυρους και το όποιο μέλλον τους στη σειρά... Από τους ηθοποιούς πάντως, νομίζω αυτός που έπαιξε στις περισσότερες ταινίες μέχρι τώρα, έστω και σε 2ο ρόλο ήταν ο ασιάτης γενετιστής και είναι μέχρι τώρα ο μόνος συνδετικός κρίκος ανάμεσα στις δύο τριλογίες. Οι υπόλοιποι μέχρι 2-3 ταινίες από τις 5.

 

Στα Social media προφανώς.

Θυμάμαι πριν μήνες μια φώτο με τις καρέκλες με τα βασικά ονόματα των πρωταγωνιστών και μετά κατά καιρούς αρκετές φώτο από τους ίδιους τους ηθοποιούς.

 

Ποιον ασιάτη λες;

Αυτόν; https://jurassicpark.fandom.com/wiki/Henry_Wu

 

Εμένα μου άρεσε αυτός, https://jurassicpark.fandom.com/wiki/Simon_Masrani, αλλά δυστυχώς πέθανε ο ηθοποιός.

 

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

82de8abfebcc6e6b27c65f21e432e355.jpg

Edited by junglist

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Gold Diggers of 1933 (1933) 6/10

 

Κλασσικό μιούζικαλ με γνωστούς ηθοποιούς της τότε εποχής. Πέρα από 1-2 τραγούδια που ακόμα και σήμερα μνημονεύονται, η ταινία, αν και ευχάριστη, είναι ξεπερασμένη. Αξίζει μια θέαση μόνο για τους οπαδούς του είδους.

 

Gorillas in the Mist: The Story of Dian Fossey (1988) 7/10

 

Πολύ καλή αληθινή ιστορία σχετικά με την Dian Fossey η οποία συνέβαλλε στο να διατηρηθεί το είδος των γορίλλων το οποίο εκείνη την εποχή ήταν προς εξαφάνιση. Δυστυχώς όμως με την επιμονή της έκανε αρκετούς εχθρούς. Η Sigourney Weaver ήταν άψογη στο ρόλο της και είχε αρκετό ενδιαφέρον η εξέλιξη της ταινίας. Τη προτείνω.

Link to comment
Share on other sites

Στα Social media προφανώς.

Θυμάμαι πριν μήνες μια φώτο με τις καρέκλες με τα βασικά ονόματα των πρωταγωνιστών και μετά κατά καιρούς αρκετές φώτο από τους ίδιους τους ηθοποιούς.

 

Ποιον ασιάτη λες;

Αυτόν; https://jurassicpark.fandom.com/wiki/Henry_Wu

 

Εμένα μου άρεσε αυτός, https://jurassicpark.fandom.com/wiki/Simon_Masrani, αλλά δυστυχώς πέθανε ο ηθοποιός.

 

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

82de8abfebcc6e6b27c65f21e432e355.jpg

 

Ναι αυτός ο γενετιστής είναι ο μονος συνδετικός κρίκος των δύο τριλογιων έως τώρα. Ο Μασράνι κακώς για μένα έφυγε από τη μέση. Θα μπορούσε να έχει τη θέση του Χάμοντ στη νέα τριλογία. Πάντως έτσι που τους βλέπω τους 3 παλιούς στη φωτογραφία γερασμένους αισθάνομαι κι εγώ μεγάλος πια... :cry:

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

"Ουρανός (1962)"

 

Μια ταινία που πρέπει να δούμε όλοι οι Έλληνες....

080a3d948cc34174eeb96e0207988a59.jpg

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Unhinged (2020)

 

image.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt10059518/

 

Ταινία θρίλερ/δράσης που αναδικνύει ουσιαστικά κοινωνικό φαινόμενο και πρόβλημα, την πίεση της καθημερινότητας, το άγχος και τον όλο θυμό που συσσωρεύεται και που ανά περιπτώσεις μπορεί να ξεσπάσει άγρια. Στην προκειμένη περίπτωση στην άσφαλτο. Καλή η ιδέα, και παρόλο που το όλο σενάριο του κυνηγητού από μανιακό κλπ είναι πολύ συνηθισμένο, έγινε αρκετά καλή δουλειά, καλή ερμηνεία, σκηνοθεσία, αρκετή δράση και ενδιαφέρον στο σύνολο της ταινίας και σχετικά σύντομη σε διάρκεια ώστε να μην κουράσει. Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα του πώς με ένα συνηθισμένο σενάριο, αλλά με καλή δουλειά μπορεί να βγει μια καλή ταινία και να περάσει ευχάριστα η ώρα. Σαφώς και προτείνεται.

 

6-6.5/10 από μένα

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

A Wednesday[2008]

A-Wednesday-20081.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt1280558/

 

Μια πολυ δυνατη ταινια απο Ινδια με ενα σεναριο που εχουμε ξανα δει αλλα το τελος δεν το περιμενει κανεις και μπραβο. Μου αρεσε πολυ η σκηνοθεσια και οι γρηγορες εναλλαγες των σκηνων μαζι με το soundtrack που αλλαζει συνεχως σε κραταει σε τρομερη αγωνια μεχρι το τελος. Η ταινια περναει πολλα αληθινα μηνυματα στο τελος της που σιγουρα ολοι εχουμε σκεφτει εστω και μια φορα. Μην την χασετε. 8.3/10

Link to comment
Share on other sites

Going My Way (1944) 6/10

 

Μέτρια και ξεπερασμένη ταινία που το μόνο που αξίζει είναι ο Bing Crosby ως τραγουδιστής. Έχει όντως καλή φωνή. Επτά όσκαρ που πήρε το 1945 σήμερα είναι υπερβολή.

 

Goodbye, Mr. Chips (1939) 10/10

 

Εξαιρετικό κοινωνικό δράμα. Ο Robert Donat ως πρωταγωνιστής παίζει το ρόλο του καθηγητή σε ένα σχολείο ο οποίος αναπολεί τη προσωπική και επαγγελματική ζωή του στις δεκαετίες που πέρασαν. Θαυμάσια η εσωτερική ερμηνεία του Robert Donat τόσο στις καλές στιγμές του όσο και στο βαρύ προσωπικό δράμα που πέρασε. Έχει τον τρόπο του να συνδέεται με τον θεατή. Ο συγκεκριμένος ηθοποιός ήταν πολύ καλός και στο The 39 Steps (1935) του Χίτσκοκ την οποία επίσης προτείνω. Σπανίως δίνω 10/10, η συγκεκριμένη ταινία καλύτερη δε μπορούσε να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...