Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Hell's Angels (1930) 6/10

 

Ταινία του Howard Hughes (αξίζει η βιογραφία του στο The Aviator του 2004 του Σκορτσέζε) στο οποίο δύο αδέλφια ερωτεύονται την ίδια κοπέλα-σεξοβόμβα (Jean Harlow) και παράλληλα κατατάσσονται στο στρατό και πολεμούν με αεροσκάφη τους Γερμανούς. Οι πολεμικές σκηνές και τα οπτικά εφέ για την εποχή τους είναι εντυπωσιακά. Επίσης κάποιες σκηνές είναι μαυρόασπρες, κάποιες με μπλε απόχρωση, κάποιες με μωβ απόχρωση και κάποιες λίγες ήταν έγχρωμες που θα ήταν αρκετά πρωτότυπο για τον θεατή του 1930. Η ταινία όμως κινείται αργά και δεν έχουν όλες οι σκηνές ενδιαφέρον. Το φινάλε ως ένα βαθμό αποζημιώνει.

 

Holiday Inn (1942) 5/10

 

Αδιάφορο και βαρετό χριστουγεννιάτικο μιούζικαλ. Δε κατάφερα να τη δω ολόκληρη και 20 λεπτά πριν τελειώσει την έκλεισα. Τα τραγούδια ασήμαντα εκτός από το αθάνατο μέχρι σήμερα "White Christmas" που κέρδισε και το όσκαρ εκείνης της χρονιάς.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δεν είδα κανείς να σχολιάζει το ΜΕΜΕΝΤΟ που είναι και αυτο πολύ ξεχωριστή ταινία.

Τα άλλα πολύ εμπορικά πια.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Θα το δω κάποια στιγμή το Τένετ για να έχω κι εγώ τη δική μου άποψη.

Batman begins, dark knight, prestige καλές.

Dark knight rises μέτρια, ούτε κι εκεί έβγαλα πολύ άκρη, γεμάτο τρύπες το σενάριο.

Ιnterstellar, Dunkirk, Insomnia εξαιρετικές.

 

Είχα δει πρώτα το Insomnia του Νόλαν και μετά από χρόνια το Νορβηγικό το οποίο τελικά δε μου έκανε τόσο αίσθηση.

Λόγω Πατσίνο-Γουίλιαμς ψηφίζω το Αμερικάνικο.

 

Τις περισσότερες τις έχω δει κι εγώ, εξαίρεση το πιο πρόσφατο Dunkirk που από ό,τι βλέπω είναι πολεμική και καμία σχέση με τις υπόλοιπες. Είδα σήμερα και το φετινό, θα γράψω κάποια στιγμή αξιολόγηση. Πάντως μπερδεύει πολύ περισσότερο από π.χ. το Inception.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο John David Washington, δεν κάνει για πρωταγωνιστής. Δεν πήρε τα γονίδια του πατέρα του, ούτε εμφανισιακά, ούτε υποκριτικά.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο John David Washington, δεν κάνει για πρωταγωνιστής. Δεν πήρε τα γονίδια του πατέρα του, ούτε εμφανισιακά, ούτε υποκριτικά.

 

Ένα από αυτά που θα σχολίαζα είναι αυτό ακριβώς, ότι με δυνατούς πρωταγωνιστές και λίγη περισσότερη δουλειά ή μάζεμα στο πρώτο κομμάτι, θα μπορούσε να πιάσει κορυφή, πιο πάνω από το inception. Καλώς ή κακώς, μεγάλο μέρος της επιτυχίας ή αποτυχίας στηρίζεται και στους πρωταγωνιστές.

 

Από έγχρωμους τουλάχιστον, κάποιος να συνδυάζει άνετα action movies αλλά και συναίσθημα, δεν υπάρχει καλύτερος από τον Γουίλ Σμιθ. Με αυτόν και με έναν αξιόλογο συμπρωταγωνιστή, σίγουρα όχι τον Πάτινσον, η ταινία θα ανέβαινε μισή-μία μονάδα πάνω άνετα.

Edited by Mivas

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Τις περισσότερες τις έχω δει κι εγώ, εξαίρεση το πιο πρόσφατο Dunkirk που από ό,τι βλέπω είναι πολεμική και καμία σχέση με τις υπόλοιπες. Είδα σήμερα και το φετινό, θα γράψω κάποια στιγμή αξιολόγηση. Πάντως μπερδεύει πολύ περισσότερο από π.χ. το Inception.

 

Στο Inception το δυσκολο κομματι ηταν στο τελος με την σβουρα. Λογικα το αφησε να αιωρειται ωστε ο καθενας να βγαλει την δικη του θεωρια. Κατι αντιστοιχο με το shutter island με Di Caprio στο τελος[ηταν πραγματικα σχιζοφρενης η οχι?]. Αριστουργημα και αυτο. Το Tenet θελει 2-3 θεασεις ενω σαν ιστορια ειναι απλη[στο μελλον κατι παει στραβα και ερχονται οι μελλοντικες γενιες ωστε να καταστρεψουν αυτο που εφταιξε στο παρελθον για να σωθει το μελλον] η διαχειρηση του time travel μαζι με τους αναστρεψιμους μπερδευει αρκετα την ολη υποθεση και σε καποιες σκηνες οπως το τελος με τις 2 ομαδες δεν ξερεις τι πραγματικα συμβαινει. Πεταει που και που καποια hints οταν μιλανε οι 2 πρωταγωνιστες μεταξυ τους αλλα σηκωνε παραπανω εξηγησεις.

Link to comment
Share on other sites

Στο Inception το δυσκολο κομματι ηταν στο τελος με την σβουρα. Λογικα το αφησε να αιωρειται ωστε ο καθενας να βγαλει την δικη του θεωρια. Κατι αντιστοιχο με το shutter island με Di Caprio στο τελος[ηταν πραγματικα σχιζοφρενης η οχι?]. Αριστουργημα και αυτο. Το Tenet θελει 2-3 θεασεις ενω σαν ιστορια ειναι απλη[στο μελλον κατι παει στραβα και ερχονται οι μελλοντικες γενιες ωστε να καταστρεψουν αυτο που εφταιξε στο παρελθον για να σωθει το μελλον] η διαχειρηση του time travel μαζι με τους αναστρεψιμους μπερδευει αρκετα την ολη υποθεση και σε καποιες σκηνες οπως το τελος με τις 2 ομαδες δεν ξερεις τι πραγματικα συμβαινει. Πεταει που και που καποια hints οταν μιλανε οι 2 πρωταγωνιστες μεταξυ τους αλλα σηκωνε παραπανω εξηγησεις.
Το Shutter island βέβαια δεν είναι του Nolan.

 

Κατά τ' άλλα το Tenet ήταν πολύ καλή ταινία. Ωραίες χορογραφίες, καλά εφέ, ωραία εικόνα. Η μουσική όχι και τόσο. Άλλο επίπεδο ο Zimmer. Ο ήχος είχε επίσης ένα θέμα. Γενικά το έχει αυτό το πρόβλημα ο Nolan στις ταινίες του.

 

Έλειπαν όμως οι πρωταγωνιστές. Και δεν εννοώ τους "πρωταγωνιστές" του σεναρίου. Δεν μπορούσες να ταυτιστείς. Και παρόλο που ο Branagh ήταν αυτός που έκλεβε την παράσταση, δεν έπειθε. Οπότε το περισσότερο βάρος το ρίχνω στο casting. Σίγουρα μια δεύτερη προβολή της ταινίας, την κατατάσσει λίγο παραπάνω από την πρώτη προβολή.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο John David Washington, δεν κάνει για πρωταγωνιστής. Δεν πήρε τα γονίδια του πατέρα του, ούτε εμφανισιακά, ούτε υποκριτικά.

 

Ένα από αυτά που θα σχολίαζα είναι αυτό ακριβώς, ότι με δυνατούς πρωταγωνιστές και λίγη περισσότερη δουλειά ή μάζεμα στο πρώτο κομμάτι, θα μπορούσε να πιάσει κορυφή, πιο πάνω από το inception. Καλώς ή κακώς, μεγάλο μέρος της επιτυχίας ή αποτυχίας στηρίζεται και στους πρωταγωνιστές.

 

Από έγχρωμους τουλάχιστον, κάποιος να συνδυάζει άνετα action movies αλλά και συναίσθημα, δεν υπάρχει καλύτερος από τον Γουίλ Σμιθ. Με αυτόν και με έναν αξιόλογο συμπρωταγωνιστή, σίγουρα όχι τον Πάτινσον, η ταινία θα ανέβαινε μισή-μία μονάδα πάνω άνετα.

 

 

Δεν φαινεται σε καμια περιπτωση οτι ο John David Washington ειναι γιος του Denzel. Το εψαξα οταν τελειωσα την ταινια λογω επιθετου. Υποκριτικα δεν φαινεται να λεει κατι αλλα θελω να δω και το BlacKkKlansman γιατι σε ταινια δρασης δυσκολα θα καταλαβεις αν καποιος ειναι καλος ηθοποιος η οχι. Ηταν ετσι η ταινια που σχεδον κανενας ηθοποιος δεν εβγαλε συναισθημα. Ο Will Smith μαζι με τον ανερχομενο Mahershala Ali ειναι οτι καλυτερο εχει δωσει το Hollywood. Χωρις να ξεχναμε Freeman/Jackson/Fishburne/Whitaker και απο παλιους τον Poitier.

 

----- προσθήκη μηνύματος 96 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το Shutter island βέβαια δεν είναι του Nolan.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

 

Ναι απλα το Inception στο τελος μου αφησε ακριβως την ιδια σκεψη οπως το shutter island. Και οι 2 δεν σου δινουν στο πιατο τι ακριβως συνεβη και μπορουν και οι 2 να εχουν ταυτοχρονα 2 θεωριες. Πολυ αγαπημενες και τα 2.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είδα κανείς να σχολιάζει το ΜΕΜΕΝΤΟ που είναι και αυτο πολύ ξεχωριστή ταινία.

Τα άλλα πολύ εμπορικά πια.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Το Μεμέντο το παρέλειψα. Είναι όντως ξεχωριστή ταινία και πρωτότυπη. Εξαιρετική.

 

Το Shutter island του Σκορτσέζε δε μου φάνηκε να βγάζει δύο θεωρίες στο τέλος. Ήταν ξεκάθαρα μεγάλη ανατροπή για το χαρακτήρα του Ντικάπριο.

 

Από ταινίες με απίστευτη ανατροπή δείτε το Usual Suspects με Κέβιν Σπέισι. Πιστεύω η συγκεκριμένη δε παίζεται στο φινάλε.

Link to comment
Share on other sites

Το Μεμέντο το παρέλειψα. Είναι όντως ξεχωριστή ταινία και πρωτότυπη. Εξαιρετική.

 

Το Shutter island του Σκορτσέζε δε μου φάνηκε να βγάζει δύο θεωρίες στο τέλος. Ήταν ξεκάθαρα μεγάλη ανατροπή για το χαρακτήρα του Ντικάπριο.

 

Από ταινίες με απίστευτη ανατροπή δείτε το Usual Suspects με Κέβιν Σπέισι. Πιστεύω η συγκεκριμένη δε παίζεται στο φινάλε.

 

Αρα πιστευεις οτι 100%

 

Ηταν οντως τρελος και απλα ολοι επαιζαν θεατρο και στο τελος τον εκαναν λοβοτομη εξαιτιας αυτου? Προς τα εκει κλεινω αλλα επειδη την ξανα ειδα παιζει και η δευτερη επιλογη δεν ειναι τοσο ξεκαθαρα τα παντα.

 

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Από ταινίες με απίστευτη ανατροπή δείτε το Usual Suspects με Κέβιν Σπέισι. Πιστεύω η συγκεκριμένη δε παίζεται στο φινάλε.

 

Δεν έχεις και άδικο.. Όπως βέβαια και η έκτη αίσθηση με τον Γουίλις

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις και άδικο.. Όπως βέβαια και η έκτη αίσθηση με τον Γουίλις

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Να βαλουμε και το The Others με Kidman αν και βγηκε μετα την εκτη αισθηση καταφερε να αγαπηθει παρολο το παρομοιο concept.

Link to comment
Share on other sites

Αρα πιστευεις οτι 100%

 

Ηταν οντως τρελος και απλα ολοι επαιζαν θεατρο και στο τελος τον εκαναν λοβοτομη εξαιτιας αυτου? Προς τα εκει κλεινω αλλα επειδη την ξανα ειδα παιζει και η δευτερη επιλογη δεν ειναι τοσο ξεκαθαρα τα παντα.

 

 

Απ'όσο θυμάμαι, γιατί έχω πολλά χρόνια να τη δω, ο Ντικάπριο είχε πάθει σοκ με τη τραγωδία της γυναίκας του και δε θυμόταν το συγκεκριμένο συμβάν οπότε, όπως έγραψες, παίζανε θέατρο για να μη τον κάνουν να "λυγίσει" περισσότερο. Αφού είδαν ότι είναι χαμένη υπόθεση του έκαναν λοβοτομή για να μην υποφέρει περισσότερο.

 

Αυτό θυμάμαι. Δηλαδή δε με έκανε να σκεφτώ πως υπάρχει άλλη επιλογή.

 

Δείτε και το A Beautiful Mind, μια πολύ καλή και συγκινητική αληθινή ιστορία με ανατροπή ως προς τα "φαντάσματα" του πρωταγωνιστή.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ λέμε και για ντοκιμαντέρ;Αν ναι,δείτε το my octopus teacher! Κάτι διαφορετικό, ειδικά για οικογενειάρχες με τα παιδάκια τους! Ποτέ δεν πίστευα ότι ένα μαλάκιο θα με έκανε να δακρύσω και να σκεφτώ τόσο γαλήνια!!!
Link to comment
Share on other sites

Εδώ λέμε και για ντοκιμαντέρ;Αν ναι,δείτε το my octopus teacher! Κάτι διαφορετικό, ειδικά για οικογενειάρχες με τα παιδάκια τους! Ποτέ δεν πίστευα ότι ένα μαλάκιο θα με έκανε να δακρύσω και να σκεφτώ τόσο γαλήνια!!!

 

Ευπρόσδεκτες και οι ταινίες ντοκιμαντέρ και φαίνεται πολύ καλή η πρότασή σου.

Link to comment
Share on other sites

Freaky[2020]

Freaky-Poster-1.png

 

Παραδοξως περασα πολυ ευχαριστα. Ενα concept που εχουμε ξανα δει. 2 ανθρωποι στην περιπτωση μας η ξανθια barbie και ο Vince Vaughn η καλυτερα ενας αγριος δολοφονος παιδιων και μια μαθητρια ανταλλασουν σωματα και πρεπει μεσα σε 24 ωρες να αναιρεσουν την καταρα αλλιως θα μεινουν για παντα ετσι. Ενας Vince Vaughn που δεν εχουμε ξαναδει. Και στον ρολο του αγριου δολοφονου και στον ρολο μιας ντροπαλης κοπελας μου φανηκε πολυ καλος και πειθει και στις 2 περιπτωσεις. Εχουμε το splatter μας εχουμε την ξανθια barbie σε ρολο στυγνου δολοφονου εχουμε και τον Vaughn μεσα στην τσαχπινια τι αλλο θελουμε? Ειναι απο τον σκηνοθετη του Happy Death Day που επισης μου ειχε αρεσει. Πιαστε pop corn και δειτε την σας εγγυωμαι θα περασετε καλα. 6.8/10

Link to comment
Share on other sites

Δεν είδα κανείς να σχολιάζει το ΜΕΜΕΝΤΟ που είναι και αυτο πολύ ξεχωριστή ταινία.

 

Εξαιρετικη ιδεα και πολυ καλη υλοποιηση.

Ειναι μεσα στο προσωπικο μου τοπ20 ταινιων που εχω δει.

Link to comment
Share on other sites

House by the River (1950) 7/10

 

Ταινία του μέγιστου Φριτζ Λανγκ. Φιλμ νουάρ μυστηρίου στο οποίο ένας παρανοϊκός συγγραφέας δολοφονεί την οικιακή βοηθό του και πείθει τον αδελφό του να ξεφορτωθούν το πτώμα. Μετά από αυτό δημιουργούνται προβλήματα στις μεταξύ τους σχέσεις και με την αστυνομία. Η ταινία κρατά το ενδιαφέρον από την αρχή μέχρι το τέλος, φτιάχνει καλή ατμόσφαιρα και στηρίζεται στις ερμηνείες των αρκετά καλών ηθοποιών. Το φινάλε αναμενόμενο αλλά το πως οδηγούμαστε σε αυτό αξίζει.

 

Boiler Room (2000) 7/10

 

Ένας νέος που εγκατέλειψε το κολλέγιο, προσπαθώντας να κερδίσει το σεβασμό του πατέρα του, αποκτά δουλειά ως χρηματιστής σε μια επιχείρηση που τελικά δεν είναι τόσο νόμιμη όσο φαίνεται. Δραματικό θρίλερ αρκετά ρεαλιστικό ως προς την εργασία σε τέτοιο περιβάλλον. Υποστηρίζεται πολύ καλά από τους ηθοποιούς, ακόμα και ο Βιν Ντίζελ ήταν καλός. Δε φτάνει το επίπεδο του "Λύκου της Γουόλ Στριτ" αλλά ήταν αρκετά καλή και πέρασε πολύ γρήγορα η ώρα.

Link to comment
Share on other sites

 

To εχω πει αλλα θα το ξαναπω. Οι Κορεατες ειναι μετρ στα θριλερ μυστηριου και η συγκεκριμενη ταινια το αποδεικνυει για ακομα μια φορα. Η ταινια ειναι οτι καλυτερο εχω δει μεσα στο 2020 πραγματικα τοσο πρωτοποριακη εξυπνη και συναμα γροθια στο στομαχι που τα συναισθηματα που μας δινει κυμαινονται απο πολυ χαρα μεχρι μαυρο δακρυ. Δεν θελω να γραψω κατι για την υποθεση ωστε οποιος την δει να ειναι κατι τελειως πρωτογνωρο χωρις να γνωριζει τιποτα αλλα πραγματικα μην την χασετε. Το τελος μολις πεσουν τα credits μην το κλεισετε εχει καποιες σκηνες ακομα οι οποιες κλεινουν μαεστρικα την ταινια. Ο ενθουσιασμος μου επιασε ταβανι παιζει να την ειδα με μια ανασα. Χιλια μπραβο στα μυαλα που σκεφτονται τετοιες ιδεες. 9.5/10

Edited by king2009
Link to comment
Share on other sites

Αυτήν την έχει το Netflix;

Είναι αυτη;

https://www.netflix.com/title/81342505?s=a&trkid=13747225&t=cp

Link to comment
Share on other sites

Αυτήν την έχει το Netflix;

Είναι αυτη;

https://www.netflix.com/title/81342505?s=a&trkid=13747225&t=cp

Αυτή είναι ναι και την έχει κανονικά με ελληνικούς υπότιτλους.
Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι ναι και την έχει κανονικά με ελληνικούς υπότιτλους.

Ωραία, ευχαριστώ!

Σήμερα αν βολέψει θα κάτσω να τη δω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κάποια ταινία πολεμικών τεχνών (Kung-fu) ως πρόταση στο Netflix, υπάρχει;

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Come Play[2020]

3508345.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt8004664/

 

Ενα οκ horror μυστηριου που εξελισσεται αργα και καπως υποτονικα αλλα καταφερνει στο τελος να δωσει καποια νοηματα που στεκουν 100% απο οταν μπηκαν οι οθονες στη ζωη μας οπως και να χτυπησει στο συναισθημα με την τελευταια σκηνη. Ενα αυτιστικο παιδακι που δεν μπορει να μιλησει λογω της μοναξιας που νιωθει θα βρεθει ενα τερας απο εναν αλλο κοσμο που θελει να γινει φιλος του ωστε να τον κανει να μην νιωθει μονος. Το τερας βλεπει μεσα απο καθε λογης οθονης και τρεφεται με τον ηλεκτρισμο. Ενω δεν ειναι κακη στο συνολο και εχει καποια jump scares με το αρκετα αποκρουστικο τερας δεν καταφερε τουλαχιστον για την πρωτη ωρα να με κρατησει οσο θα ηθελα. Το τελος ομως οπως εγραψα κανει την ταινια για 6.5 απο το 5.5 που θα ηταν αν τελειωνε και κρατουσε το ιδιο υφος με αυτο της πρωτης ωρας. 6.5/10

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...