Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ιστορίες βγαλμένες από τη ζωή.
Εντάξει, ταινία φαντασίας και δράσης είναι, αλλά κάποιες σκηνές δράσης ήταν τόσο πρόχειρα γυρισμένες σκηνοθετικά και σεναριακά σε σημείο που προκαλούσαν γέλιο. :)
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

On 21/8/2022 at 9:13 ΜΜ, baiosss said:

Οι δεινόσαυροι πάντως είχαν καλύτερο υποκριτικό ταλέντο από τους ανθρώπους ηθοποιούς emoji38.png

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk
 

δυστυχώς το κάνανε όπως τα τελευταία godzilla... Μέχρι το godzilla του 14 κάτι γινόταν αλλά το Kind of Monsters ήταν άθλιο και το VS Kong μια βελτίωση αλλά όχι όπως θα έπρεπε... Τα ίδια και με την τελευταία με τους δεινόσαυρους... πάλι θα το πω, ο κακός της ταινίας, ο Cook wannabe, καλά έψαξαν πολύ να τον βρούνε?

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

The gray man (2022), ταινία δράσης.
https://m.imdb.com/title/tt1649418/

Ένας πρώην φυλακισμένος μπαίνει σε ένα μυστικό πρόγραμμα της CIA για να γίνει πράκτορας για τις βρώμικες δουλειές. Μέχρι που θα βρεθεί να τον κυνηγάει η CIA για να τον εξοντώσει.

Κλασσικό σενάριο που το έχουμε δει και σε άλλες ταινίες όπως το The bourne identity. Γενικά αρκετή δράση, εκρήξεις και πιστολίδι, αλλά και πολύ δυνατό cast. Εμένα, προσωπικά μου άρεσε, αν και η ταινία έχει δεχθεί άσχημες κριτικές. Πέρασε πολύ ευχάριστα η ώρα. Το σενάριο βέβαια είχε αρκετές υπερβολές. Μου άρεσε πολύ και ο Chris Evans στο ρόλο του. Από τις ταινίες του Netflix με το μεγαλύτερο bugdet, απ' ότι ακούγεται θα υπάρχει και sequel. 7/10 από εμένα.

-------
Equilibrium (2002), επιστημονικής φαντασίας.
https://m.imdb.com/title/tt0238380/

Σε ένα μέλλον όπου τα ανθρώπινα συναισθήματα απαγορεύονται διότι θεωρούνται η αιτία των πολέμων και των δεινών της ανθρωπότητας, οι άνθρωποι είναι υποχρεωμένοι από το καθεστώς να λαμβάνουν ενέσεις με φάρμακο που καταστέλλει τα συναισθήματά τους. Για την επιβολή του καθεστώτος, υπάρχουν ειδικές ομάδες καταστολής, που κύριο σκοπό έχει να σκοτώσει οποιονδηποτε αντιστέκεται και αντιδρά στο καθεστώς και το σύστημα, καθώς και να καταστρέψει οτιδήποτε έχει σχέση με συναισθήματα, όπως έργα τέχνης, μουσική κλπ. Ώσπου ένα υψηλόβαθμο στέλεχος των ομάδων καταστολής, θα καταλάβει πως είναι να έχεις συναισθήματα και θα εναντιωθεί ο ίδιος στο καθεστώς.

Σκοτεινή ταινία, αν και παλιά, τα μηνύματά της είναι με επίκαιρα. Θεωρώ ότι είναι από τις καλύτερες sci-fi ταινίες που υπάρχουν αυτή τη στιγμή στο Netflix. 8/10 από εμένα.





The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, zananiro said:

Equilibrium (2002), επιστημονικής φαντασίας.

Είναι από τα MUST για μια ταινιοθήκη πιστεύω, φαντασίας με κοινωνικά μυνήματα, όπως και το μεταγενέστερο V for Vendetta, και πιο πρόσφατα τα Hunger Games και Purge. Τότε είχε βγει μια ακόμη πολύ καλή φαντασίας, πάλι με μυνήματα, το Minority Report, επίσης MUST πιστεύω.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Run All Night 7/10

Αρκετά καλή ταινία δράσης που αποζημιώνει όσο τη παρακολουθείς αλλά μετά τη θέαση ξεχνιέται σχεδόν αμέσως. Πολύ καλός ο Εντ Χάρις στο ρόλο του κακού. Κρίμα που ο Νίσον, ένας εξαιρετικός ηθοποιός (ποιος ξεχνάει τη "Λίστα του Σίντλερ"; ) δεν έχει παίξει τίποτα πιο σοβαρό τουλάχιστον τη τελευταία 10ετία. Για το είδος της αξίζει.

Run Silent, Run Deep 7/10

Κλασικό πολεμικό δράμα με καλούς ηθοποιούς που επικεντρώνεται σε ένα αμερικανικό υποβρύχιο που τα βάζει με ιαπωνικά πολεμικά πλοία και ενώ κερδίζει λόγω καλής στρατηγικής χάνει εντός λόγω των διενέξεων μεταξύ των αξιωματικών. Μου άρεσε πολύ περισσότερο από το Das Boot που θεωρείται η καλύτερη σε αυτό το είδος. Σκηνοθέτης ο Ρόμπερτ Γουάιζ λίγο πριν κάνει το θρυλικό Γουέστ Σάιντ Στόρι.

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, StandArd said:

Ακόμη αντέχει και αξίζει ο Νίσον, αλλά δυστυχώς όπως γράφεις, αρκείται πλέον σε ταινίες της μιας θέασης μέχρι γύρω στο 6 (π.χ. το memory ή το ice road) στην καλύτερη και όχι σε πολύ δυνατές (τύπου non-stop για παράδειγμα ή αυτό που ανέφερες)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

The Woodsman[2004]

MV5-BMTk2-NDI1-Nj-M2-OV5-BMl5-Ban-Bn-Xk-

https://www.imdb.com/title/tt0361127

Μια ταινια χαμηλου budget οχι τοσο γνωστη στο ευρυ κοινο που μπορω να πω οτι αναλυει με υπεροχο τροπο την ψυχοσυνθεση ενος ανθρωπου ο οποιος εχει χασει το δρομο του που ειναι μη φυσιολογικος. Το θεμα ειναι η παιδεραστια οπου ο εξαιρετικος Kevin Bacon υποδυεται εναν ανθρωπο οπου εκατσε 12 χρονια φυλακη για υποθεση παιδεραστιας και προσπαθει να προσαρμοστει η καλυτερα να κατανοησει τον εαυτο του και τι πραγματικα συμβαινει μεσα του. Η αντιμετωπιση της κοινωνιας ειναι και αυτη μια μεγαλη προκληση οταν γνωριζουν τι εχεις κανει. Ηρεμη γενικα ταινια που ομως αναλυει ενα τοσο σκληρο θεμα οσο καλυτερα γινεται. Ο Bacon πολυ αξιολογος σε ενα τοσο ιδιαιτερο ρολο. Μου θυμισε σε σημεια το ανεπαναληπτο "M" του Fritz Lang βεβαια σε πιο ηπιο βαθμο. Αξιζει να τη δειτε αν και σιγουρα ειναι αρκετα disturbing το θεμα που καταπιανεται. 7.6/10

Link to comment
Share on other sites

Running on Empty 8/10

Εξαιρετικό κοινωνικό δράμα στο οποίο καθώς ενηλικιώνεται ο μεγαλύτερος γιος μιας οικογένειας φυγάδων αρχίζει και θέλει να τραβήξει τον δικό του δρόμο. Ο Ρίβερ Φοίνιξ πάρα πολύ καλός (υποψήφιος για όσκαρ β' ρόλου, αλλά έπρεπε α' ρόλου αφού δεν υπήρχε άλλος πρωταγωνιστής), εξίσου καλή και η Κριστίν Λάτι την οποία δεν την είχα ξαναδεί πουθενά αλλού. Πρωτότυπο και ανθρώπινο το σενάριο, καρφώθηκα μέχρι το φινάλε. Σκηνοθέτης ο Σίντνεϊ Λουμέτ ο οποίος στη καριέρα του έκανε μερικές ταινίες που είναι αξεπέραστες μέχρι και σήμερα (πχ. Οι 12 ένορκοι, Η ετυμηγορία, Σέρπικο κλπ.). Δείτε την.

De rouille et d'os 7/10

Ρομαντικό δράμα στο οποίο ένα ζευγάρι δοκιμάζεται σε διάφορες ατυχίες που συμβαίνουν και αλλάζει ριζικά η ζωή τους. Καλή χωρίς να είναι κάτι σπουδαίο.

Link to comment
Share on other sites

Top Gun Maverick[2022]

top-gun.jpg

https://www.imdb.com/title/tt1745960

Με μια λεξη ΜΑΓΕΙΑ. Λιγες ταινιες εχω απολαυσει οσο αυτη σε λιγες ταινιες εχω ανατριχιασει οσο αυτη. Η τελευταια που μου ερχεται στο μυαλο ειναι το Mad Max Fury Road. Ειχα προσφατη τη θεαση απο το πρωτο Top Gun και μπηκα στο κλιμα αμεσως. Ο Cruise το εζησε πραγματικα το βλεπεις σε καθε βλεμμα του και ολο αυτο βγηκε προς τα εξω. Ο Kosinski μετρ σε τετοιες ταινιες απο Tron Legacy μεχρι Oblivion βγαζει τον καλυτερο του εαυτο του ειδικα στα πλανα με τα αεροπλανα να πηγαινουν με αρκετα μαχ και την απουσια CGI μαζι με το πληρες καδρο βγαζουν κατι ανεπαναληπτο λιγες ταινιες το εχουν καταφερει τοσο αρτια αυτο. Το συναισθημα με το γιο του Ρουστερ βαραει κοκκινο καταλαβαινεις την αγαπη του Μαβερικ. Σε πολλες σεκανς μοιαζει με 25χρονος ο Cruise αλλα να μην ξεχασω και την οπτασια Jennifer Connelly που στα 52 ειναι πιο ομορφη απο ποτε σαν το καλο κρασι ενα πραγμα. Συγκινηση με τη σκηνη με τον Val Kilmer. Συνολικα ενα επος αυτο που ειναι το Top Gun το βγαζει στο 1000% της και ανεβαζει και την πρωτη ταινια 2 σκαλια ακομα. Το 4Κ αρχειο εξαιρετικης εικονας οπως και ο ηχος δεν γινεται να μην ανατριχιασετε οταν βαζουν μπρος τα F18 και οταν πηγαινουν με 10G. Το full καδρο στη σχεδον μιση ταινια προσθετει απειρα και μοιραζει απλοχερα συγκινησεις με τις τρομερες σεκανς αερομαχιων. Θα την ξανα δω σιγουρα ακομα 5 6 φορες να την χορτασω. 10/10

Link to comment
Share on other sites

Ryan's Daughter 8/10

Εξαιρετικό δράμα του Ντέιβιντ Λιν, του τελειομανούς σκηνοθέτη ταινιών "Ο Λόρενς της Αραβίας", "Η γέφυρα του ποταμού Κβάι" κλπ. Έχει να κάνει με μια γυναίκα, το έτος 1916, η οποία, παρά το ότι είναι παντρεμένη, ερωτεύεται έναν ταλαιπωρημένο στρατιωτικό και διαλύεται ο γάμος της. Μόνο ο σκηνοθέτης Λιν θα μπορούσε να απογειώσει ένα τέτοιο μέτριο σενάριο. Λειτουργούν όλα, από τις ερμηνείες (άριστη ανάπτυξη χαρακτήρων) μέχρι τη μουσική και την ανεπανάληπτη φωτογραφία. Αξίζει.

Salvador 7/10

Αληθινή ιστορία σε σκηνοθεσία του Όλιβερ Στόουν που αφορά στα γεγονότα της στρατιωτικής δικτατορίας του 1980 στο Ελ Σαλβαδόρ και τον αγώνα ενός δημοσιογράφου να αναδείξει τη κατάσταση στη κοινή γνώμη και να προστατέψει τη κοπέλα του που μένει στη περιοχή. Δε μου κέντρισε το ενδιαφέρον σε όλη τη διάρκεια αλλά είχε αρκετές δυνατές στιγμές ενώ ο πρωταγωνιστής Τζέιμς Γουντς (που χάθηκε τα τελευταία χρόνια; ) έπαιξε πολύ καλά. Ούτε κρύο ούτε ζέστη.

Link to comment
Share on other sites

Orphan[2009]

MV5-BMTBj-Mj-Y0-ODEt-ZGVk-My00-Mj-Uy-LTl

https://www.imdb.com/title/tt1148204

Ξεκινησα χθες βραδυ να βλεπω το νεο Orphan First Kill ειδα μιση ωριτσα και λεω το υπολοιπο σημερα. Τελικα σημερα εμαθα οτι ειναι prequel της ταινιας του 2009 οποτε εσπευσα να δω αυτο πρωτα και μετα να συνεχισω το First Kill. Με χαλασε παρα πολυ το οτι ηξερα τι συμβαινει με το κοριτσακι μιας και η εκπληξη οταν ανακαλυπτεις στο τελευταιο 20λεπτο τι πραγματικα συμβαινει ειναι μεγαλη. Γενικα η ταινια ειναι απο τα καλυτερα horror μυστηριου απορω πως μου ειχε διαφυγει τοσα χρονια. Χωρις να εχει τρομερα τρομακτικες στιγμες η πολυ αιμα καταφερνει με το ολο μυστηριο της τις creepy σκηνες και την εξαιρετικη υποκριτικη απο την Isabelle Fuhrman αλλα και το υπολοιπο cast να κρατησει καθηλωμενο τον θεατη. Ειχε καποιες σεναριακες ευκολιες εδω και εκει ωστε να κυλησει οπως επρεπε αλλα συνολικα πολυ αρτιο. Εννοειται βλεπετε πρωτα αυτη και μετα το First Kill μιας και αν και prequel θα σας χαλασει το μυστηριο ολης της ταινιας. 7.7/10

 

Orphan: First Kill[2022]

MV5-BZjgw-NDA3-Mm-Ut-MTQ3-Yy00-ZDFm-LTgw

https://www.imdb.com/title/tt11851548

Η νεα ταινια θα μας παει 2 χρονια πριν τα γεγονοτα της πρωτης. Το πρωτο μισαωρο ειναι δυνατο και αρκετα ατμοσφαιρικο η συνεχεια πιστευα οτι θα ηταν ακριβως ιδια ιστορια αλλα τελικα με το twist που εβαλαν καταφερε να διαφοροποιηθει αρκετα ωστε να μην εχουν ακριβως το ιδιο σεναριο. Εκει που το χανει τρομερα η ταινια ειναι στην προχειροτητα της να καλυψει ολη αυτη την ιστορια. Αρκετα κενα κακη σκηνοθετικα αγγουρια ηθοποιοι εκτος της μικρης δεν καταφερνει στο ελαχιστο να πιασει αυτο που καταφερε η πρωτη. Καποιες πινελιες συνδεσης με την πρωτη μου αρεσαν. Στα χερια αλλου σκηνοθετη θα μπορουσε να βγει κατι πολυ αξιολογο γιατι την ενδιαφερον πλοκη την εχει. Σε οσους αρεσε η πρωτη πολυ εννοειται να την δειτε οι υπολοιποι προσπεραστε. 6.1/10

Link to comment
Share on other sites

Tsubaki Sanjûrô

Ξεκίνησα να τη βλέπω αλλά μέχρι τα μέσα με κούρασε και τελικά την έκλεισα. Ίσως βαρέθηκα ταινίες με σαμουράι. Για τον Κουροσάβα δεν αμφισβητώ το ταλέντο του, έχω καταευχαριστηθεί άλλες ταινίες του πχ. Ikiru, Ran κλπ.

Saturday Night and Sunday Morning 7/10

Πολύ καλή δραματική ταινία βρετανικής σχολής στην οποία ένας άνδρας αποκτά δύο σχέσεις με γυναίκες, η μία εξ αυτών παντρεμένη και έγκυος με το δικό του παιδί. Καλοπαιγμένη και κάθε σκηνή κεντρίζει το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

On 29/8/2022 at 3:32 ΜΜ, king2009 said:

Orphan: First Kill[2022]

μόλις πήγαινα να γράψω αξιολόγηση αλλά με πρόλαβες! 🙂 Συμφωνούμε και στην βαθμολογία και στο ότι είναι πιο κάτω από την πρώτη. Αφήνω κι εγώ τη δική μου.

 

Ταινία θρίλερ. Το πολυαναμενόμενο prequel της Ορφανής είναι επιτέλους εδώ. Μεταφερόμαστε στην ανατολική Ευρώπη, σε ένα ψυχιατρικό ίδρυμα όπου φυλάσσονται εκτός των άλλων και κάποιοι αρκετά επιθετικοί και επικίνδυνοι τρόφιμοι, ανάμεσά τους η Λίνα. Όπως ξέρουμε και από την πρώτη ταινία, έχει μια μορφή νανισμού και αν και ενήλικη περνάει για μικρό κορίτσι. Βρίσκεται στην κλινική λοιπόν γιατί ξεγελούσε οικογένειες και τις έκλεβε, ενώ στην τελευταία της επίθεση έκανε και φόνους και αποτελεί από τους πιο επικίνδυνους ασθενείς εκεί. Τελικά καταφέρνει να το σκάσει και ξεγελάει την αστυνομία λέγοντας ότι είναι ένα εξαφανισμένο παιδί από την Αμερική, καταφέρνοντας τελικά να τρυπώσει σε μια νέα οικογένεια. Μόνο που αυτή την φορά θα βρει τον δάσκαλό της καθώς τα πράγματα δεν είναι όλα όπως τα φανταζόταν και από θύτης σχεδόν καταλήγει να γίνει θύμα στη μεγάλη ανατροπή της ταινίας. Γνωρίζουμε προφανώς το τέλος που καταλήγει να θεωρηθεί ορφανή και να καταλήξει μετά από πολλές προσπάθειες εν τέλει στην οικογένεια της πρώτης ταινίας, όμως δεν γνωρίζαμε την αρκετά ενδιαφέρουσα ιστορία όπου άλλαξε το όνομά της σε Έσθερ και ξεκίνησε τη ζωή της στην Αμερική.

Αρκετά ενδιαφέρουσα ταινία και εφόσον κάποια πράγματα είναι ήδη γνωστά από την πρώτη, προστίθενται νέα στοιχεία που διατηρούν το ενδιαφέρον σε καλό επίπεδο. Αρκετά καλή γενικά και άνω του μετρίου, παρόλα αυτά έχει λιγότερη ένταση, σασπένς και ανατρεπτικότητα σε σχέση με την πρώτη ταινία. Αξίζει όμως και αυτή και προτείνεται. Πολύ καλές ερμηνείες και σκηνοθεσία αλλά και εξαιρετικά εφέ και πλάνα ειδικά στο τέλος.

6/10 από μένα, τουλάχιστον μισή-μια μονάδα πιο κάτω από την πρώτη.

On 29/8/2022 at 3:32 ΜΜ, king2009 said:

Orphan[2009]

Ταινία τρόμου. Μια 4μελής οικογένεια προσπαθεί να ανακάμψει μετά την απώλεια του τρίτου παιδιού τους όσο εκείνο ήταν έμβρυο και αποφασίζει τελικά να υιοθετήσει ένα παιδί για να δώσουν εκεί την αγάπη τους. Ένα κορίτσι από το ορφανοτροφείο λοιπόν κερδίζει την προσοχή τους, η μικρή Έσθερ. Μόνο που σταδιακά διάφορα ανησυχητικά πράγματα αρχίζουν να συμβαίνουν που θορυβίζουν τη θετή μητέρα που προσπαθεί να προστατέψει τα δυο παιδιά της, ενώ ο θετός πατέρας εθελοτυφλεί. Όταν το μυστήριο αρχίζει τα ξετυλίγεται παρόλα αυτά, θα είναι πια αργά. Ποια είναι πραγματικά η Έσθερ; Σίγουρα όχι το αθώο κορίτσι που θέλει οι άλλοι να πιστέψουν ότι είναι. Θα καταφέρει τελικά η θετή της μητέρα να προστατέψει την οικογένειά της;

Μια ιδιαίτερη ιστορία γυρισμένη σε χιονισμένο τοπίο και με μια πραγματικά εξαιρετική σκηνοθεσία που θυμίζει κάπως το κλασικό έργο Προφητεία (1976), αν και εδώ δεν υπάρχει κάτι το μεταφυσικό, είναι όμως κάτι ασυνήθιστο ως ιδέα. Μια έμπειρη σε ταινίες τρόμου Vera Farmiga στο ρόλο της θετής μητέρας, μια αξιολάτρευτη κωφάλαλη μικρούλα Aryana που θα παίξει και σε ένα Resident Evil 3 χρόνια αργότερα, και μια ιδιαίτερα πειστική Isabelle Fuhrman στον ρόλο της ζωής της ως την πανούργα, αδίστακτη και ιδιαίτερα επικίνδυνη Έσθερ. Η ταινία δεν έχει πολύ γρήγορους ρυθμούς, όμως είναι καλογυρισμένη και καλοδουλεμένη στο σύνολό της και έχει αυτή τη χαρακτηριστική ατμόσφαιρα που καθηλώνει.

Το prequel που προβλήθηκε το 2022 ρίχνει φως στο παρελθόν της Έσθερ όμως εάν δεν έχετε δει αυτή του 2009, καλύτερα μην δείτε το prequel καθώς θα χάσετε τη μεγάλη ανατροπή στις αποκαλύψεις σχετικά με το ποια ήταν η Έσθερ. Αν την έχετε δει ήδη μια φορά, τότε ξαναβλέπεται αφού δείτε πρώτα το ξεκίνημά της στην ταινία το 2022.

Αρκετά ατμοσφαιρική θα έλεγα και μια ταινία που δίνει το δικό της χαρακτήρα στις ταινίες τρόμου θυμίζοντας καλές εποχές. Αδιαμφισβήτητα στις προτεινόμενες του είδους.

7/10 από μένα.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα απο θερινό όπου είδα το Nope... Από μένα ειναι nope... 

Ενώ το ξεκινάει καλα, από τη μέση και μετά είναι από τις πιο αστείες σεναριακά ταινίες με εξωγήινους..και απορώ που το έχουν στην κατηγορία horror... Αν ήθελα να δω γουέστερν με εξωγήινους θα ξαναεβλεπα το cowboys & aliens...Αν θέλετε να το δείτε, μη δείτε το τρέιλερ που σχεδόν βλέπεις όλη την ταινία.. 5/10 από εμένα μόνο και μόνο για το αξιόλογο πρώτο μισό της ταινίας 

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, dimis_pj said:

Μόλις γύρισα απο θερινό όπου είδα το Nope... Από μένα ειναι nope... 

Ενώ το ξεκινάει καλα, από τη μέση και μετά είναι από τις πιο αστείες σεναριακά ταινίες με εξωγήινους..και απορώ που το έχουν στην κατηγορία horror... Αν ήθελα να δω γουέστερν με εξωγήινους θα ξαναεβλεπα το cowboys & aliens...Αν θέλετε να το δείτε, μη δείτε το τρέιλερ που σχεδόν βλέπεις όλη την ταινία.. 5/10 από εμένα μόνο και μόνο για το αξιόλογο πρώτο μισό της ταινίας 

7άρι έχει στο IMDB, αλλά θα μου πεις πολλές φορές πατάτες έχουν υψηλή βαθμολογία εκεί, ενώ κάποιες ιδιαίτερες χαντακώνονται... Εϊμαι σε δίλημμα μετά τα σχόλιά σου, να τη δω να μην την δω... Γενικά έχω δει πολλές με εξωγήινους κλπ είναι από αυτά που μου αρέσουν σαν θέμα, αλλά έχει σαφώς και μέτριες ταινίες που δεν αξίζουν...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Mivas said:

7άρι έχει στο IMDB, αλλά θα μου πεις πολλές φορές πατάτες έχουν υψηλή βαθμολογία εκεί, ενώ κάποιες ιδιαίτερες χαντακώνονται... Εϊμαι σε δίλημμα μετά τα σχόλιά σου, να τη δω να μην την δω... Γενικά έχω δει πολλές με εξωγήινους κλπ είναι από αυτά που μου αρέσουν σαν θέμα, αλλά έχει σαφώς και μέτριες ταινίες που δεν αξίζουν...

Μπορεί να είμαι και αυστηρός γιατί και εγώ έχω δει πολλές με εξωγήινους.. την είδα τη βαθμολογία στο IMDb και στο rotten tomatoes και μου έκανε εντύπωση.. ήμασταν παρέα πέντε άτομα, οι 3 είπαμε απογοήτευση, ο ένας ότι του άρεσε το πρώτο μισό και ο άλλος ότι του άρεσε η σκηνοθεσία.. κανείς δεν έβαλε πάνω από 6..

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimis_pj said:

Μπορεί να είμαι και αυστηρός γιατί και εγώ έχω δει πολλές με εξωγήινους.. την είδα τη βαθμολογία στο IMDb και στο rotten tomatoes και μου έκανε εντύπωση.. ήμασταν παρέα πέντε άτομα, οι 3 είπαμε απογοήτευση, ο ένας ότι του άρεσε το πρώτο μισό και ο άλλος ότι του άρεσε η σκηνοθεσία.. κανείς δεν έβαλε πάνω από 6..

άρα μάλλον μέτρια για μια φορά το πολύ ίσως... Θα την έχω στα υπόψιν αν καμιά φορά δεν βρω κάτι καλύτερο, να τη βάλω κι αυτή...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα απο θερινό όπου είδα το Nope... Από μένα ειναι nope... 
Ενώ το ξεκινάει καλα, από τη μέση και μετά είναι από τις πιο αστείες σεναριακά ταινίες με εξωγήινους..και απορώ που το έχουν στην κατηγορία horror... Αν ήθελα να δω γουέστερν με εξωγήινους θα ξαναεβλεπα το cowboys & aliens...Αν θέλετε να το δείτε, μη δείτε το τρέιλερ που σχεδόν βλέπεις όλη την ταινία.. 5/10 από εμένα μόνο και μόνο για το αξιόλογο πρώτο μισό της ταινίας 
Τρελή μούφα και μου άρεσε ο ηθοποιός από το GET OUT.
Aliens από τα lidl με χρωματιστά UFO που διαλέγουν στόχους ανάλογα με το αν τα κοιτάς στα μάτια ή όχι..

Sent from my LE2123 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Saturday Night Fever (1977) 7/10

Στα ελληνικά "Πυρετός το Σαββατόβραδο". Μαζί με το Grease, ο Τραβόλτα έδειξε τις ικανότητές του στο χορό. Ωραία και κλασσικά τα κομμάτια των BeeGees. Δείτε το όσοι έχετε νοσταλγία.

Savages (2012) 7/10

Ταινία δράσης του Όλιβερ Στόουν. Περνάει η ώρα. Όχι κακή.

Link to comment
Share on other sites

Code 8 (2019), sci-fi, περιπέτεια.
https://m.imdb.com/title/tt6259380/

Σε μια κοινωνία το να είσαι άτομο με υπερδυνάμεις είναι μειονέκτημα. Όσοι έχουν υπερδυνάμεις θεωρούνται απειλή για την κοινωνία, τους απαγορεύεται να χρησιμοποιούν τις δυνάμεις τους, βρίσκονται υπό στενή παρακολούθηση και γενικά αντιμετωπίζονται ως 'δεύτερης' κατηγορίας πολίτες. Η κοινωνία τους έχει απορρίψει και τα περισσότερα άτομα με υπερδυνάμεις για να επιβιώσουν αναγκάζονται να γίνουν εγκληματίες. Το ίδιο θα κάνει και ο πρωταγωνιστής, ο οποίος αν και προσπαθεί να επιβιώσει κάνοντας τίμιες δουλειές, η ανάγκη για χρήματα αλλά και η απόρριψη από την κοινωνία θα τον αναγκάσει να μπλέξει με τον υπόκοσμο και να βρεθεί κυνηγημένος από την αστυνομία.

Απροσδόκητα καλή low budget ταινία που βρήκα στην πλατφόρμα του Netflix ψάχνοντας για sci-fi ταινία. Βλέπεται αρκετά ευχάριστα, σε κρατάει και δεν κάνει κοιλιά σε κανένα σημείο. 7/10 από εμένα.









The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

On 1/9/2022 at 3:51 ΠΜ, StandArd said:

Saturday Night Fever (1977) 7/10

Στα ελληνικά "Πυρετός το Σαββατόβραδο". Μαζί με το Grease, ο Τραβόλτα έδειξε τις ικανότητές του στο χορό. Ωραία και κλασσικά τα κομμάτια των BeeGees. Δείτε το όσοι έχετε νοσταλγία.

Savages (2012) 7/10

Ταινία δράσης του Όλιβερ Στόουν. Περνάει η ώρα. Όχι κακή.

Πολύ καλό twist η εισαγωγή της έτους κυκλοφορίας της ταινίας! 👌

Link to comment
Share on other sites

Scarface 1932 7/10

Αρκετά καλή γκαγκστερική ταινία η οποία διασκευάστηκε πολύ καλύτερα το 1983 από τον Ντε Πάλμα με τον Πατσίνο στο πρώτο ρόλο. Πολύ δυνατό φινάλε αλλά έκανε πολύ χρόνο για να μπει στο θέμα και ευτυχώς δεν τη παράτησα. Ο πρωταγωνιστής Πολ Μιούνι εξαιρετικός, τον είχα δει πρόσφατα και στο πολύ καλύτερο I Am a Fugitive from a Chain Gang. Αξίζει.

Scanners 1981 5/10

Θρίλερ του Κρόνενμπεργκ. Διαπιστώνω πως πολλές ταινίες που έβλεπα παλιά και με ευχαριστούσαν, σήμερα τις ξαναβλέπω και μου φαίνονται εντελώς αδιάφορες. Μια τέτοια περίπτωση είναι το Σκάννερς. Προτείνω να τη προσπεράσετε.

Edited by StandArd
Link to comment
Share on other sites

Samaritan (2022)

https://www.imdb.com/title/tt5500218/

Ταινία φαντασίας με υπερήρωες. Η ταινία μας διηγείται στο ξεκίνημα την ιστορία δυο αδελφών με τεράστιες, υπερφυσικές δυνάμεις σαν τους υπερήρωες. Όταν ήταν παιδιά ακόμη άρχισαν να συγκεντρώνουν την προσοχή πολλών ώσπου έβαλαν φωτιά στο σπίτι για να τους κάψουν όλους ζωντανούς. Αν και οι γονείς τους χάθηκαν, τα παιδιά επέζησαν και από τότε ο ένας άρχισε να χρησιμοποιεί τη δύναμη αυτή για να γίνει προστάτης όσων είχαν ανάγκη και ονομάστηκε από τον κόσμο Samaritan, ο άλλος τυφλωμένος από το μίσος και την επιθυμία για εκδίκηση έγινε τιμωρός και ονομάστηκε Nemesis. Τελικά όμως οι αντικρουόμενες επιθυμίες τους οδήγησαν τον έναν αδελφό εναντίον του άλλου ώσπου σε μια τελική μάχη σκοτώθηκαν και οι δύο.

Παρόλα αυτά κάποιοι επιθυμούσαν να πιστεύουν ότι ο Samaritan επέζησε, ανάμεσά τους κι ένας πιτσιρικάς που τελικά είδε τον Samaritan στο πρόσωπο του γερο-Τζο (Σταλλόνε), ένας γείτονας μεγάλης ηλικίας, μοναχικός που δούλευε ως σκουπιδιάρης και έπισκεύαζε διάφορα ηλεκτρονικά που έβρισκε για να απασχολεί το μυαλό του. Μια πόλη όπου όλα καταρρέουν, η φτωχοποίηση και εκμετάλλευση των αδυνάτων από τη μια και η αύξηση της εγκληματικότητας από την άλλη χρειάζεται τελικά έναν ήρωα. Κάποιοι θαύμαζαν τον Samaritan, άλλοι τον Nemesis για τους δικούς τους λόγους. Αργά ή γρήγορα, ο Τζο θα αναγκαστεί να αποκαλυφθεί όχι για την παρακμή της πόλης αλλά για να προστατέψει τον πιτσιρικά γείτονά του από μια συμμορία που υποστήριζε τον Νέμεσις.

Ο Σταλλόνε σε μεγάλη ηλικία πλέον, έρχεται ως ένας υπερήρωας που ζει κρυμμένος στις φτωχογειτονιές, στις σκιές και που όμως θα επέμβει όταν χρειαστεί. Μια ταινία ξεκάθαρα εμπνευσμένη από το Unbreakable (2000) και τον Bruce Willis, όπου με ιδιαίτερες δυνάμεις ζούσε στο παρασκήνιο και στις σκιές προσπαθώντας να βοηθήσει με τον τρόπο του. Θυμίζει λοιπόν πολύ τις καλές εποχές πριν γίνουν της μόδας οι φανταχτεροί υπερήρωες, όταν οι υπερήρωες ήταν σεμνοί, απλοί, φτωχοί, καθημερινοί άνθρωποι που προσπαθούσαν να κάνουν το καλό. Πολύ καλό το όλο στυλ της ταινίας και σαφώς και ο Σταλλόνε έστω και σε μεγάλη ηλικία στην οποία όμως προσαρμόστηκε και ο ρόλος του. Παρόλο που η ταινία δεν είχε πολλή ένταση και δράση εκτός από το τελευταίο τμήμα, κατάφερε να κερδίσει σε άλλα στοιχεία. Εστίασε σημαντικά σε κοινωνικά μηνύματα, στην διαφορά των τάξεων και στην έννοια του καλού και του κακού. Μια ενδιαφέρουσα ανατροπή στην ιστορία απαντά σε ένα καίριο ερώτημα που ταλανίζει τους θεατές από το ξεκίνημα, αλλά δίνει και αφορμή για περισσότερη συζήτηση σχετικά με το καλό και το κακό. Και μπορεί να μην είχε πολλά πολλά όπως οι συνηθισμένες ταινίες με υπερήρωες των τελευταίων ετών, αλλά σε αντίθεση με εκείνες, η συγκεκριμένη ταινία είχε πολλά λόγια, σοφές κουβέντες που μένουν.

Αν και σαφώς θα ήθελα περισσότερα στο κομμάτι της δράσης, παρόλα αυτά μου άρεσε αρκετά, μια ταινία χαμηλών τόνων που το φιλοσοφεί λίγο και βλέπει τα καθημερινά προβλήματα και τον αγώνα για επιβίωση.

Για αυτά λοιπόν, 6.5/10 από μένα.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Cobra[1986]

MV5-BOWZh-OWVm-Mzct-Y2-Rj-Mi00-Yzkx-LTkw

https://www.imdb.com/title/tt0090859

Το Cobra ειναι για τον Stallone οτι το Commando για τον Schwarzenegger. Bγηκαν με διαφορα 7 8 μηνων μυριζουν απο χιλιομετρα δεκαετια του 80 και ειναι σαν να εχουν και οι 2 aim assist 100 με τους κακους να ειναι στο 0% και να μην πετυχαινουν μπεκατσα στο 1 μετρο με εξαιρεση φυσικα τα 2 mini bosses προς το τελος αλλα και τον μεγαλο κακο που ανεβαινει η δυσκολια. Σεναριο μην ψαχνετε και οι 2 ταινιες ειναι ειναι γραμμενες στο ποδι και για τους 2 ηθοποιους το Commando εχει κανα 2 σειρες παραπανω σεναριο ομως. Το Commando 1 κλικ καλυτερο το Cobra χανει αρκετα στις σκηνες δρασης ειναι λιγο out of pace αλλα και place κλασικα στανταρντ για τον Cosmatos ο Stallone παντως παραμενει ο ιδιος μυστηριος cool τυπος οπως και στα Rambo. Στη σκηνη με το jukebox που βηχει πεθανα στο γελιο. Να αναφερω και την πανεμορφη Brigitte Nielsen στα 23 της χρονια μοιραζει εγκεφαλικα με την ομορφια της. Βλεπονται παντως τερμα ευχαριστα και οι 2 ταινιες οσες φορες και να τις δουμε και στο τελος αυτο μετραει και ας προκειται για απλα οκ ταινιες. 6.1/10

Link to comment
Share on other sites

Fall[2002]

Fall-600x900.webp

https://www.imdb.com/title/tt15325794

Χμ δεν ηταν ασχημη οχι δεν ηταν. Αλλα ουτε και πολυ καλη. 2 κοπελες μετα το θανατο ενος συντροφου της μιας προσπαθουν να ανεβουν εναν παλιο πυργο 610 μετρα. Για χαρη του youtube και των likes. Βεβαια ολα θα πανε στραβα οπως καταλαβαινετε. Αντι να το παρουν σοβαρα ειδικα το ξανθο που αυτη ειναι η youtuber ξεκιναει τις χαζομαρες. Καπου εκει θα τελειωσουν και οι ελπιδες τους. Απο αγωνια εχουμε μπολικη μιας και απο μονο του το σεναριο μονο που το ακους σε πιανετε ενα αγχος το στομαχι. Μου αρεσαν καπως οι 2 κοπελες υποκριτικα παντα μιας και το "they got boobs" οπου η μια προμοταρε τα βυζια της τα πανε αρκετα καλα μεχρι το τελος. Δεν λειπει το μπολικο δραμα απο την αρχη αλλα και το twist που το καταλαβαινεις ανετα. Γενικα για τα 100 λεπτα που κραταει εχει ενδιαφερον δεν βαριεσαι περα απο ελαχιστες στιγμες. Δεν λειπουν καποιες ευκολιες και πραγματα που δεν γινονται αλλα καπως πρεπει να συνεχιστει η ταινια και να φτασει στο τελος της. Γενικα προσφερει αγχος αγωνια και τρομο αν ξεχασουμε οτι ειναι ταινια απο εκει και περα δεν εχουμε κατι αλλο ομως αν και εχουμε δει παρομοιες ταινιες και σιγουρα η συγκεκριμενη ανηκει στις καλες αναμεσα τους. 6.5/10

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...