Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Precious 7/10

Δραματική ταινία που αφορά σε μια νεαρή υπέρβαρη κοπέλα η οποία παρά την ενδο-οικογενειακή και σεξουαλική βία έχει δύναμη ψυχής και βλέπει καλύτερες μέρες. Εξαιρετικές ερμηνείες από Mo'Nique (όσκαρ β' ρόλου) και την ακόμα καλύτερη Gabourey Sidibe που έπαιξε τον πρωταγωνιστικό ρόλο. Ακόμα και οι γνωστοί τραγουδιστές Lenny Kravitz και Mariah Carey έπαιξαν καλά σε ρόλους κλειδιά. Αξίζει.

Primer 3/10

Όσο άντεξα να δω ήταν ακατάσχετη φλυαρία χωρίς κανένα νόημα. Το έκλεισα πριν το τέλος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Diary of the Dead[2007]

Diary-of-the-Dead.jpg

https://www.imdb.com/title/tt0848557

Αρνουμαι να πιστεψω οτι αυτη η ταινια βγηκε απο τον Romero. Απο το πρωτο λεπτο καταλαβαινεις οτι θα ειναι τερμα b-movie με πολυ μικρο budget κακους ηθοποιους και βαρετη. Ολη η ταινια ειναι γυρισμενη με καμερα ευτυχως αρκετα σταθερη δεν παθαινεις ζαλαδα απο το κουνημα για αυτο λεγετε και η ταινια ημερολογιο των νεκρων. Η ιστορια μας ξεκιναει απο την αρχη απο το ξεσπασμα των ζωντανων νεκρων και ακολουθουμε μια ομαδα νεαρων στο αρχικο σταδιο στο να φτιαξουν την πρωτη τους ταινια. Αντιθετως προσπαθουν να επιβιωσουν μεσα στο ξεσπασμα απο τους νεκρους και ο σκηνοθετης τραβαει μονιμα με μια καμερα σαν να γυρναει κανονικα την ταινια του. Καπου εδω το εχασε ο Romero και το αποτελεσμα ειναι απλα κακο χωρις καποιο νοημα στο τι βλεπουμε. Η τελευταια σκηνη μου αρεσε με το ερωτημα που θετει ισως το μονο σημειο που αξιζε απο ολη την ταινια. 4.8/10

 

Survival of the Dead[2009]

survival-of-the-dead-original-movie-post

https://www.imdb.com/title/tt1134854

Η πτωση ενος θρυλου. Η συγκριση μεταξυ των αρχικων ταινιων και των 2 τελευταιων ειναι αναποφευκτη ειναι σαν να γυριστηκαν απο καποιον αλλο. Με το ζορι την τελειωσα την συγκεκριμενη το σεναριο ειναι τοσο κακο που λες γιατι βγηκε σαν ταινια κατι τετοιο. Το τελος ενος μεγαλου franchise που ξεκινησε το 1968 που επαναπροσδιορισε το horror genre και το ανεβασε και αλλο με το Dawn Of The Dead και που επιασε πατο με τις 2 τελευταιες ταινιες. Οσο μεγαλωνε ο Romero τοσο χειροτερες ταινιες εβγαζε δυστυχως. Το Diary Of The Dead το λες και επος απο το Survival Of The Dead κατι που ειναι κατορθωμα απο μονο του να φτιαξεις τοσο χειροτερη ταινια. 3.5/10

Link to comment
Share on other sites

Night of the Living Dead[1990]

ab42638ac19e7a2e5b77314e41e05512.jpg

https://www.imdb.com/title/tt0100258

Τιμιοτατο remake της ταινιας του 1968 με αρκετες διαφοροποιησεις με μεγαλυτερη και πιο σωστη για μενα τον ακριβως αντιθετο χαρακτηρα της Μπαρμπαρα που στην πρωτη ταινια ηταν σχεδον φυτο εδω ομως εχει μια τρελα περνει την κατασταση στα χερια της και αλλαζει ενα μεγαλο μερος της ταινιας. Σαν ατμοσφαιρα ειναι ενα κλικ κατω δεν σε βγαζει αυτο το φοβο αυτο τον τρομο της αυθεντικης ουτε εχουμε το αθανατο gore της σκηνοθεσιας του Romero που ειναι αξεπεραστο. Στα των ηθοποιων δεν αλλαζει κατι εκτος της Μπαρμπαρα μεχρι λιγο πριν το τελος που η καταληξη ειναι τελειως διαφορετικη και για μενα καλυτερη. Σαν συνολο δεν ειναι ασχημο και η αλλαγη του χαρακτηρα της Μπαρμπαρα επαιξε το βασικο ρολο ωστε να εχουμε την καταληξη που εχουμε σιγουρα ομως ειναι λιγο πιο κατω της ταινιας του Romero κυριως για την ολη ατμοσφαιρα που καταφερε να δωσει ειδικα το 1968 που βγηκε. Μπολικη τρελα και στο remake παντως ισως και παραπανω απο το original. 7.6/10

Link to comment
Share on other sites

Η πρωτη ταινια που ειδα φετος (ναι μεχρι χθες δεν ειχα δει μεσα στο 2022) ειναι το Hustle του Ανταμ Σαντλερ.

Εχω δει πολλες αθλητικες ταινιες ολων των σπορ (εκτος ποδοσφαιρου που δεν συμπαθω περισσοτερο την κουλτουρα του παρα το σπορ) και θα τη θεωρουσα ανετα στο τοπ 10 του ειδους.

Ερμηνεια εκπληξη απο το Ισπανο διεθνη μπασκετμπολιστα Χουαντσο Ερναγκομεθ. Ενα 8αρι της βαζω ανετα...

Link to comment
Share on other sites

Η πρωτη ταινια που ειδα φετος (ναι μεχρι χθες δεν ειχα δει μεσα στο 2022) ειναι το Hustle του Ανταμ Σαντλερ.
Εχω δει πολλες αθλητικες ταινιες ολων των σπορ (εκτος ποδοσφαιρου που δεν συμπαθω περισσοτερο την κουλτουρα του παρα το σπορ) και θα τη θεωρουσα ανετα στο τοπ 10 του ειδους.
Ερμηνεια εκπληξη απο το Ισπανο διεθνη μπασκετμπολιστα Χουαντσο Ερναγκομεθ. Ενα 8αρι της βαζω ανετα...
Καλημέρα. Το είδα κι εγώ το hustle. Δεν θα διαφωνήσω ότι βλέπετε ευχάριστα, κι ότι έχει ένα αυξημένο ενδιαφέρον με τις πάμπολλες μπασκετικες φιγούρες που κανουν παρέλαση , αλλά το παίξιμο του σαντλερ είναι για φάπες. Στο όριο της κατατονιας ,μίζερος μονότονος. Πραγματικά κουραστικός. Και προσωπικά μιλώντας πάντα, σε καμία περίπτωση στο τοπ 10 των μπασκετικων/ αθλητικών ταινιών. Αλλά αυτή είναι καθαρά προσωπική άποψη. Και πάλι καλημέρα σε όλους

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Point Break 7/10

Πολύ καλή περιπέτεια όπου ένας αστυνομικός υποπτεύεται θαλάσσιους σκίερ για ληστείες τραπεζών. Στα χέρια άλλου σκηνοθέτη θα ήταν αδιάφορη αλλά εδώ κάνει πολύ καλή δουλειά η Kathryn Bigelow που έχει κάνει κάποιες αξιομνημόνευτες ταινίες. Αρκετή δράση που σε κρατάει μόνιμα σε εγρήγορση. Αξίζει.

Pride 7/10

Εύστοχη δραματική κομεντί στην οποία μια οργάνωση ομοφυλόφυλων συνδράμει οικονομικά το μεγαλύτερο σωματείο ανθρακωρύχων ώστε να μπορεί να συνεχιστεί η απεργία τους και να διεκδικήσουν τα δικαιώματά τους απέναντι στην Θάτσερ της Αγγλίας του 1984. Πολύ καλές ερμηνείες και αφορά αληθινή ιστορία. Προτείνεται.

Link to comment
Share on other sites

Flashback / The Education of Fredrick Fitzell (2020)

https://www.imdb.com/title/tt8372094/

Ταινία ψυχεδελική/φιλοσοφική/δραματική. Μια ιδιαίτερη ταινία που προσπαθεί να φιλοσοφήσει τον κόσμο στον οποίο ζούμε, το σύστημα στο οποίο βρισκόμαστε και τις επιλογές που κάνουμε, κατά πόσο είναι δικές μας επιλογές ή επιλογές στις οποίες μας οδήγησε το σύστημα. Η δύναμη της επιλογής, η δύναμη στο τώρα, που μπορεί μια στιγμή να αλλάξει ολόκληρο το μέλλον, ένα υποθετικό σενάριο μιας ζωής που μπορεί να εξαρτηθεί από μία και μόνο επιλογή στο τώρα. Φιλοσοφεί την οικογένεια, τις αναμνήσεις και τις συνδέει με το τώρα και το μέλλον, φιλοσοφεί τον ίδιο τον χρόνο. Μια ψευδαίσθηση της αντίληψης του κόσμου που στην ταινία, με ένα φανταστικό χάπι, το μέρκιουρι, μπορεί να ανασταλεί προσωρινά και να αντιληφθούμε τον κόσμο όπως πραγματικά είναι, θυμίζοντας κάπως την ιστορία του Μάτριξ. Μια ταινία με καλό καστ, ο πρωταγωνιστής γνωστός από το Maze Runner, κατάλληλα εφέ και μουσική ώστε να δημιουργήσουν το ψυχεδελικό περιβάλλον (ακατάλληλο για επιληπτικούς όμως) και μια δραματική νότα όσον αφορά τον αδυσώπητο χρόνο... Δυστυχώς, ο σεναριογράφος και σκηνοθέτης μπέρδεψε αλλά και ζάλισε τον θεατή περισσότερο από όσο θα έπρεπε και στο τέλος δεν κατόρθωσε να καταλήξει κάπου και να δώσει ξεκάθαρες απαντήσεις και τερματίζει την ταινία κάπως απότομα ή και μελαγχολικά με επίκεντρο τον χρόνο. Η ταινία δεν έχει ξεκάθαρη πλοκή, είναι περισσότερο φιλοσοφική/ψυχεδελική και μόνο ως τέτοια να την δείτε και όχι ως κανονική ταινία με υπόθεση κλπ.

Ίσως αν κατέληγε κάπου ο σεναριογράφος να ήταν πολύ καλύτερη, αλλά για τους ψαγμένους και εκείνους που ψάχνουν μια φιλοσοφική αναζήτηση είναι μια ενδιαφέρουσα πρόταση.

6/10 από μένα.

 

Υ.Γ. @standard, επειδή έχεις ασχοληθεί και με φιλοσοφικές ταινίες, αν τυχόν την δεις και την καταλάβεις καλύτερα, πες μας ποιο ήταν τελικά το πραγματικό "τώρα" και επίσης που κατέληξε, εάν κατέληξε κάπου ο σεναριογράφος, γιατί νομίζω ότι το άφησε έτσι. Γενικά φιλοσοφικές με θέμα τον χρόνο δεν καταλήγουν κάπου τις λίγες που έχω δει τουλάχιστον (φιλοσοφικές με θέμα την ψυχή και την άλλη ζωή, επιλογές, για τη ζωή κλπ είναι πιο ενδιαφέρουσες παρόλα αυτά για τα δικά μου γούστα, είχα δει π.χ. μια αρκετά καλή για 7άρι για τα γούστα μου, το Nine Days (2020) https://www.imdb.com/title/tt10451852/)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Monstrous (2022)

https://www.imdb.com/title/tt4624366/

Ταινία μυστηρίου/δραματική. Η ταινία λαμβάνει χώρα στο μεγαλύτερο μέρος της σε μια άλλη εποχή, γύρω στη δεκαετία του 50. Μια νέα μητέρα σε διάσταση από τον σύζυγό της, πηγαίνει σε ένα απομονωμένο σπίτι στην εξοχή για να είναι με τον γιο της και να κάνει μια νέα αρχή. Παρόλα αυτά αρχίζει να δέχεται επισκέψεις από ένα πνεύμα μέσα στη νύχτα που πλησίαζε τον γιο της και ήθελε να τον πάρει μακριά και η νέα μητέρα θα έκανε τα πάντα για να κρατήσει τον γιο της και να τον προστατέψει. Ποιο ήταν αυτό το πνεύμα όμως; Για πόσο ακόμη θα μπορούσε μια μητέρα να κρατήσει τον γιο της κοντά της σε μια τέτοια περίπτωση; Τι συνέβη πραγματικά; Μια ταινία δραματική που όμως προβάλλεται με το πέπλο του μυστηρίου και μπερδεύει αρκετά τον θεατή για το μεγαλύτερο μέρος της. Κάποιες σκηνές, έικόνες/αναμνήσεις από παλιά αρχίζουν να προδίδουν το τι συνέβη, αλλά ο θεατής θα πρέπει να είναι αρκετά υποψιασμένος ώστε να το αντιληφθεί από την αρχή. Η ταινία θα μπορούσε να γίνει μια αρκετά καλή ταινία μυστηρίου/τρόμου και μάλιστα σε μια άλλη εποχή, όμως προς δυσαρέστηση των περισσότερων θεατών, γίνεται πριν το τέλος μια ανατροπή που θα απογοητεύσει τους πιο πολλούς. Η πρωταγωνίστρια, Christina Ricci, όπως πάντα εξαιρετική στον ρόλο της. Γενικά όλο το περιβάλλον, οι ενδυμασίες, τα αυτοκίνητα, ακόμη και το περιεχόμενο του σπιτιού ήταν όλα ιδιαίτερα προσεγμένα ώστε να θυμίζουν μια άλλη εποχή, ακόμη και κάποια περιοδικά μοδας της εποχής και κάποιες διαφημίσεις σε ραδιόφωνο και τηλεόραση της εποχής. Πραγματικά η όλη σκηνοθεσία ήταν εξαιρετική. Παρόλα αυτά, στο σύνολό της η ταινία κύλησε ήρεμα, χωρίς ιδιαίτερο σασπένς ή τρόμο και η ανατροπή, που έχουμε δει και σε πολλές άλλες ταινίες κάτι αντίστοιχο αλλά με άλλο στήσιμο, θα απογοητεύσει τους πιο πολλούς. Πολύ καλή σκηνοθεσία και στήσιμο εποχής, όπως και πολύ καλή Ricci που όμως δεν αρκούν για να αντισταθμίσουν μια πολύ ήπια ταινία γενικά και με ανατροπή που καταστρέφει ό,τι έχτισε η ταινία μέχρι τότε. Προτείνεται για μια θέαση, αλλά κρίμα γιατί θα μπορούσε πολλά περισσότερα.

5.5/10 από μένα.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, Mivas said:

Υ.Γ. @standard, επειδή έχεις ασχοληθεί και με φιλοσοφικές ταινίες, αν τυχόν την δεις και την καταλάβεις καλύτερα, πες μας ποιο ήταν τελικά το πραγματικό "τώρα" και επίσης που κατέληξε, εάν κατέληξε κάπου ο σεναριογράφος, γιατί νομίζω ότι το άφησε έτσι. Γενικά φιλοσοφικές με θέμα τον χρόνο δεν καταλήγουν κάπου τις λίγες που έχω δει τουλάχιστον (φιλοσοφικές με θέμα την ψυχή και την άλλη ζωή, επιλογές, για τη ζωή κλπ είναι πιο ενδιαφέρουσες παρόλα αυτά για τα δικά μου γούστα, είχα δει π.χ. μια αρκετά καλή για 7άρι για τα γούστα μου, το Nine Days (2020) https://www.imdb.com/title/tt10451852/)

Σε ευχαριστώ για τη πρόταση. Δε θεωρώ τον εαυτό μου ειδικό σε φιλοσοφικές ταινίες παρόλο που κάποιες από αυτές τις βλέπω γιατί θέλω να δω κάτι που θα με προβληματίσει και θα με κάνει να σκεφτώ. Σε αυτή τη κατηγορία, αν σου αρέσουν και, κυρίως, αν έχεις τη διάθεση, δες τη φιλμογραφία του Charlie Kaufman ως σεναριογράφου. Έχει κάνει αρκετά διαμάντια που μέχρι σήμερα δεν έχουν ξεπεραστεί. Συμφωνώ ότι αρκετές ταινίες αυτού του είδους είναι δύσκολο να τις καταλάβεις, θέλουν τη πλήρη προσοχή σου. Αν παρόλα αυτά συνεχίζεις να δυσκολεύεσαι να κατανοήσεις, ευτυχώς υπάρχουν site όπως το wiki που περιγράφουν όλη τη πλοκή βήμα-βήμα και όταν τελειώσεις το διάβασμα θα αντιληφθείς καλύτερα αυτό που θέλει να σου προσφέρει η ταινία και θα την εκτιμήσεις περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, StandArd said:

Σε ευχαριστώ για τη πρόταση. Δε θεωρώ τον εαυτό μου ειδικό σε φιλοσοφικές ταινίες παρόλο που κάποιες από αυτές τις βλέπω γιατί θέλω να δω κάτι που θα με προβληματίσει και θα με κάνει να σκεφτώ. Σε αυτή τη κατηγορία, αν σου αρέσουν και, κυρίως, αν έχεις τη διάθεση, δες τη φιλμογραφία του Charlie Kaufman ως σεναριογράφου. Έχει κάνει αρκετά διαμάντια που μέχρι σήμερα δεν έχουν ξεπεραστεί. Συμφωνώ ότι αρκετές ταινίες αυτού του είδους είναι δύσκολο να τις καταλάβεις, θέλουν τη πλήρη προσοχή σου. Αν παρόλα αυτά συνεχίζεις να δυσκολεύεσαι να κατανοήσεις, ευτυχώς υπάρχουν site όπως το wiki που περιγράφουν όλη τη πλοκή βήμα-βήμα και όταν τελειώσεις το διάβασμα θα αντιληφθείς καλύτερα αυτό που θέλει να σου προσφέρει η ταινία και θα την εκτιμήσεις περισσότερο.

Η ταινία που ανέφερα, το nine days, είναι ένα καλό πρόσφατο παράδειγμα από φιλοσοφική/δραματική ταινία που προσπαθεί να δείξει κάποια πράγματα με σοβαρότητα και σεμνότητα και επίσης χωρίς να δυσκολεύει ιδιαίτερα, καθώς εστιάζει στο συναίσθημα και στις ερμηνείες, όχι τόσο σε διαλόγους. Υπήρχε επίσης το Homestay, ασιατική ταινία, αν και με κάπως παιδιάστικο χαρακτήρα εν μέρει, έδειχνε και εκείνη την αξία της ζωής. Σαφώς δεν είναι όλες οι ώρες κατάλληλες και πρέπει να δει κάποιος με ανάλογη διάθεση τέτοιες ταινίες. Δυστυχώς πολλές φορές με την πίεση και την κούραση της καθημερινότητας θέλουμε απλά κάτι να περάσει η ώρα. Ευχαριστώ κι εγώ για τις προτάσεις, βλέπω είχε βγάλει αρκετές αρχές της δεκαετίας 00', θα τις ρίξω μια ματιά.

Edited by Mivas

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Memory (2022)

https://www.imdb.com/title/tt11827628/

Ταινία εγκλήματος. Η ταινία αποτελεί ριμέικ κι επομένως δεν είναι πρωτότυπη, όμως είναι αρκετά καλογυρισμένη και με καλό καστ ηθοποιών, Liam Neeson, Guy Pierce, Monica Bellucci κλπ. Αποτελεί μια επάνοδο του Νίσον σε πιο καλές, άνω του μετρίου ταινίες, αν και δεν πιάνει κορυφή όπως παλιά. Ένας πολύπειρος πληρωμένος δολοφόνος μεγάλης ηλικίας και στην αρχή Αλτσχάιμερ, θέλει να αποσυρθεί, όμως τον εκβιάζουν μέσω του άρρωστου αδελφού του να δεχθεί ένα ακόμη συμβόλαιο. Παρόλα αυτά, ένας από τους στόχους του είναι ένα ανήλικο κορίτσι και μάλιστα ένα από τα πολυάριθμα θύματα κυκλωμάτων παιδεραστίας. Ο ίδιος αρνείται να εκτελέσει το συμβόλαιο και έτσι έρχεται αντιμέτωπος με ένα μεγάλο κύκλωμα παιδεραστίας, στην κορυφή του οποίου έναι ο γιος μιας πολύ μεγάλης οικογένειας. Κάποιοι πράκτορες του FBI που αναλαμβάνουν την υπόθεση θα διαπιστώσουν ότι ο πληρωμένος δολοφόνος είναι στην ίδια πλευρά με τους ίδιους, μόνο που διεκδικεί διαφορετικού είδους δικαιοσύνη από την αμφίβολη δικαιοσύνη που προσπαθούν εκείνοι. Τελικά θα πρέπει να βρουν κάποιο τρόπο να συνεργαστούν για να αποδοθεί δικαιοσύνη και να τιμωρηθούν όλοι μέχρι τον τελευταίο. Αν και ο Νίσον παρά τα χρόνια του, είναι πολύ καλός όπως πάντα, ο πρωταγωνιστικός ρόλος μοιράζεται κυρίως ανάμεσα στον ίδιο και στον επίσης έμπειρο Guy Pierce και η ταινία συνολικά είναι αψεγάδιαστη σε ερμηνείες, σοβαρότητα, σκηνοθεσία και φυσικά στο κεντρικό θέμα, μιας και καταδεικνύει ένα ζήτημα που εξακολουθεί να υπάρχει και σήμερα και οι υπεύθυνοι σε πολλές περιπτώσεις (βλέπε και στην Ελλάδα με Λιγνάδη κλπ) παραμένουν ατιμώρητοι. Επίσης, προσπαθεί να ευαισθητοποιήσει και με τη μάστιγα του Αλτσχάιμερ και μάλιστα και στον πρωταγωνιστικό ρόλο. Προσωπικά, θα ήθελα λίγο περισσότερη ένταση και σασπένς για να πιάσει κορυφή, όμως παρόλα αυτά είναι ταινία άνω του μετρίου και μέσα στις φετινές προτεινόμενες για την κατηγορία.

6/10 από μένα.

Edited by Mivas

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Predator

Περίμενα να δω ταινία στο ίδιο επίπεδο με Άλιεν (1979). Τελικά απογοητεύτηκα. Σίγουρα θα ευχαριστηθούν όσοι ζητούν συνεχή δράση και σκοτωμούς στο πεδίο μάχης. Για μένα δεν ήταν αρκετό. Ο Σβαρτσενέγκερ πάντα καλός αλλά έχει παίξει και σε καλύτερες/πολύ καλύτερες ταινίες. Εννοείται δε πρόκειται να δω άλλες ταινίες της σειράς.

Prick Up Your Ears

Είχα και έχω εμπιστοσύνη στον Στήβεν Φρίαρς αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση κάτι δε μου πήγε καλά. Αφορά στην αληθινή ιστορία ενός σεναριογράφου που δολοφονήθηκε από τον σύντροφό του ο οποίος είχε ψυχολογικά προβλήματα. Οι Γκάρι Όλντμαν και Άλφρεντ Μολίνα παίξανε πολύ καλά αλλά η ταινία μου φάνηκε πολύ υποτονική ακόμα και στις σκηνές που ήθελε να προκαλέσει. Δε θα τη πρότεινα.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, StandArd said:

Predator

Περίμενα να δω ταινία στο ίδιο επίπεδο με Άλιεν (1979). Τελικά απογοητεύτηκα. Σίγουρα θα ευχαριστηθούν όσοι ζητούν συνεχή δράση και σκοτωμούς στο πεδίο μάχης. Για μένα δεν ήταν αρκετό. Ο Σβαρτσενέγκερ πάντα καλός αλλά έχει παίξει και σε καλύτερες/πολύ καλύτερες ταινίες. Εννοείται δε πρόκειται να δω άλλες ταινίες της σειράς.

Ο κυνηγός καθιερώθηκε ως ο αιώνιος αντίπαλος του άλιεν, όμως έχει εντελώς διαφορετικό στυλ στις ταινίες του. Το άλιεν γενικά σκοτεινό και μελλοντικό στο διάστημα, ο κυνηγός διαδραματίζεται στο παρόν, συνδέεται με παρελθόν και έχει δράση σε ζούγκλα, πόλεις κλπ. Το πρώτο ήταν το καλύτερο και η τρίτη του 2010 ήταν στο ίδιο επίπεδο περίπου, επίσης στην ζούγκλα. Το 2ο ήταν πιο κάτω και έβγαλαν και ένα 4ο που ήταν άθλιο (όπως άθλιο και το μάτριξ 4 ως αναλογία). Έβγαλαν και 2 ταινίες Άλιεν εναντίον κυνηγού, αλλά στο παρόν κι επομένως στο σύμπαν του κυνηγού, οι οποίες ήταν κατώτερες και των δύο franchise, αν και το πρώτο από τα δύο κάτι πήγε να κάνει. Αν δεν σου άρεσε το πρώτο, τότε δεν έχει νόημα να δεις τα υπόλοιπα. Δεν ξέρω ίσως παρέλπιδα να σου αρέσει κάπως το πρώτο Άλιεν εναντίον κυνηγού (2004 νομίζω) που συνδυάζει τους 2 αιώνιους αντιπάλους, είναι στους πάγους σε ένα θαμμένο διαστημόπλοιο αν θυμάμαι καλά.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Mivas said:

Ο κυνηγός καθιερώθηκε ως ο αιώνιος αντίπαλος του άλιεν, όμως έχει εντελώς διαφορετικό στυλ στις ταινίες του. Το άλιεν γενικά σκοτεινό και μελλοντικό στο διάστημα, ο κυνηγός διαδραματίζεται στο παρόν, συνδέεται με παρελθόν και έχει δράση σε ζούγκλα, πόλεις κλπ. Το πρώτο ήταν το καλύτερο και η τρίτη του 2010 ήταν στο ίδιο επίπεδο περίπου, επίσης στην ζούγκλα. Το 2ο ήταν πιο κάτω και έβγαλαν και ένα 4ο που ήταν άθλιο (όπως άθλιο και το μάτριξ 4 ως αναλογία). Έβγαλαν και 2 ταινίες Άλιεν εναντίον κυνηγού, αλλά στο παρόν κι επομένως στο σύμπαν του κυνηγού, οι οποίες ήταν κατώτερες και των δύο franchise, αν και το πρώτο από τα δύο κάτι πήγε να κάνει. Αν δεν σου άρεσε το πρώτο, τότε δεν έχει νόημα να δεις τα υπόλοιπα. Δεν ξέρω ίσως παρέλπιδα να σου αρέσει κάπως το πρώτο Άλιεν εναντίον κυνηγού (2004 νομίζω) που συνδυάζει τους 2 αιώνιους αντιπάλους, είναι στους πάγους σε ένα θαμμένο διαστημόπλοιο αν θυμάμαι καλά.

Σε ευχαριστώ που μπήκες στο κόπο να δώσεις αναλυτικές εξηγήσεις τόσο για τη ταινία όσο και για τη σειρά. Ήμουν σίγουρος ότι ο Κυνηγός έχει τους οπαδούς του γι' αυτό άλλωστε έχει και τόσες συνέχειες. Προσωπικά δε μου άρεσε οπότε δε θα δω τα υπόλοιπα. Ως προς τα Άλιεν, το πρώτο ήταν αριστούργημα, το δεύτερο αρκετά καλό με πολύ δράση, το τρίτο και τέταρτο που είχα δει προτιμώ να τα ξεχάσω. Βέβαια, το τι μας αρέσει και τι όχι μπορεί να έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες, ένας από αυτούς το timing και σε τι φάση βρισκόμαστε, οπότε δεν αποκλείεται κάποια φορά να αδικήσουμε κάποιο διαμάντι ή να υπερεκτιμήσουμε το "τίποτα".

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, StandArd said:

Σε ευχαριστώ που μπήκες στο κόπο να δώσεις αναλυτικές εξηγήσεις τόσο για τη ταινία όσο και για τη σειρά. Ήμουν σίγουρος ότι ο Κυνηγός έχει τους οπαδούς του γι' αυτό άλλωστε έχει και τόσες συνέχειες. Προσωπικά δε μου άρεσε οπότε δε θα δω τα υπόλοιπα. Ως προς τα Άλιεν, το πρώτο ήταν αριστούργημα, το δεύτερο αρκετά καλό με πολύ δράση, το τρίτο και τέταρτο που είχα δει προτιμώ να τα ξεχάσω. Βέβαια, το τι μας αρέσει και τι όχι μπορεί να έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες, ένας από αυτούς το timing και σε τι φάση βρισκόμαστε, οπότε δεν αποκλείεται κάποια φορά να αδικήσουμε κάποιο διαμάντι ή να υπερεκτιμήσουμε το "τίποτα".

Θα συμφωνήσω σε όλα, τόσο για το timing που βλέπουμε κάποια ταινία, κάθετί θέλει την κατάλληλη διάθεση, όπως επίσης και για την αξιολόγηση των franchise, γενικά τα άλιεν είναι πιο πάνω από τον κυνηγό, όμως και τα δύο έχουν κοινό γενικά. Συμφωνώ και για τα άλιεν, τα 2 πρώτα ήταν ανώτερα σε πιο σκοτεινό στυλ και με στοιχείο τρόμου, τα 2 επόμενα ήταν απλώς καλά ως συνέχειες. Πολύ αργότερα έβγαλαν και 2 prequel τον Προμηθέα 1 (Prometheus 2012) και 2 (Alien Covenant 2017), το πρώτο ήταν υπερβολικά ήπιο, χωρίς ιδιαίτερο τρόμο, αλλά το 2ο άρχισε κάπως να συνδέεται με τα παλιά άλιεν και να αρχίζει να έχει κάπως εκείνο το στυλ, αν και όχι με τόσο σκοτεινό στοιχείο.

Edited by Mivas

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Infinity Chamber (2016)

https://www.imdb.com/title/tt3839880/

Ταινία φαντασίας/μέλλοντος. Μεταφερόμαστε στο μέλλον όπου οι φυλακές είναι εντελώς διαφορετικές και ένας κρατούμενος ξυπνάει σε ένα κελί όπου τα πάντα είναι κλειστά και η μόνη του επικοινωνία είναι με μια φωνή και μια κάμερα που τον παρακολουθεί. Ο ίδιος προσπαθεί να θυμηθεί πώς βρέθηκε εκεί και γιατί, ενώ όταν διαπιστώσει ότι η φωνή με την κάμερα που τον παρακολουθεί είναι τεχνητή νοημοσύνη και όχι άνθρωπος, κάνει τα πάντα για να χρησιμοποιήσει την τεχνητή νοημοσύνη και να απελευθερωθεί. Μόνο που εκτός από την τεχνητή νοημοσύνη, υπάρχει και μια συσκευή στη μια πλευρά του κελιού που επιδρά στον εγκέφαλό του εξ αποστάσεως και προσπαθεί να διεγείρει τη μνήμη του δημιουργώντας άκρως ρεαλιστικά όνειρα που αφενός έχουν κομμάτια της μνήμης του, αφετέρου είναι δημιουργήματα του υποσυνείδητού του. Η ταινία αν και ξεκινάει άτονα και κουράζει για ένα μέρος, αργότερα μπερδεύει τον θεατή, καθώς δεν είναι ξεκάθαρο πλέον τι είναι πραγματικότητα και τι όνειρο. Υπάρχουν 2-3 ανατροπές μέχρι και το τέλος στο κλείσιμο της ταινίας και τόσο οι ανατροπές και το τέλος, όσο και η ίδια η ιδέα του ονείρου και της πραγματικότητας έχουν έντονες επιρροές από ταινίες όπως το Inception. Ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα και πρωτότυπη γενικά ιδέα, όπως και εξέλιξη, αλλά με αρκετά άγνωστο καστ (ουσιαστικά ήταν ο φυλακισμένος, η φωνή και μια γυναίκα από την καφετέρια που ανακαλούσε στη μνήμη του) και χωρίς ένταση και πλοκή για το μεγαλύτερο μέρος της ταινίας. Η κεντρική ιδέα αν δουλευόταν σωστά θα μπορούσε να πάει πολύ ψηλά, αλλά δυστυχώς η υλοποίηση δεν ήταν δυνατή. Προτείνεται παρόλα αυτά για μια φορά.

5.5-6/10 από μένα.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Mivas said:

Θα συμφωνήσω σε όλα, τόσο για το timing που βλέπουμε κάποια ταινία, κάθετί θέλει την κατάλληλη διάθεση, όπως επίσης και για την αξιολόγηση των franchise, γενικά τα άλιεν είναι πιο πάνω από τον κυνηγό, όμως και τα δύο έχουν κοινό γενικά. Συμφωνώ και για τα άλιεν, τα 2 πρώτα ήταν ανώτερα σε πιο σκοτεινό στυλ και με στοιχείο τρόμου, τα 2 επόμενα ήταν απλώς καλά ως συνέχειες. Πολύ αργότερα έβγαλαν και 2 prequel τον Προμηθέα 1 (Prometheus 2012) και 2 (Alien Covenant 2017), το πρώτο ήταν υπερβολικά ήπιο, χωρίς ιδιαίτερο τρόμο, αλλά το 2ο άρχισε κάπως να συνδέεται με τα παλιά άλιεν και να αρχίζει να έχει κάπως εκείνο το στυλ, αν και όχι με τόσο σκοτεινό στοιχείο.

Ως προς τα prequel ο Προμηθέας μου είχε αρέσει πολύ όταν το είδα χωρίς όμως να φτάνει στα επίπεδα του πρώτου Άλιεν. Σε σύντομο χρονικό διάστημα το ξαναείδα. Ο Ρίντλεϊ Σκοτ τα κατάφερε εξαιρετικά στην ατμόσφαιρα. Τη δεύτερη μετά που την είδα τη ξέχασα. Ίσως η χειρότερη απ' όλες.

Link to comment
Share on other sites

Escape from Mogadishu (2021)

https://www.imdb.com/title/tt14810692/

Ταινία ιστορική σε εμπόλεμη ζώνη από Κορέα. Η ταινία μας μεταφέρει μερικές δεκαετίες στο παρελθόν, όπου θα ξεσπούσε εμφύλιος πόλεμος στη Σομαλία. Στην πρωτεύουσα, υπήρχαν οι πρεσβείες της Βόρειας αλλά και της Νότιας Κορέας και οι διπλωμάτες προσπαθούσαν να κερδίσουν ο καθένας την κυβέρνηση ως σύμμαχο της χώρας τους. Παρόλα αυτά, όταν ξέσπασε ο εμφύλιος με τους αντάρτες και τις δυνάμεις καταστολής της κυβέρνησης, και οι δύο διπλωματικές ομάδες με τις οικογένειές τους βρέθηκαν στη μέση του πολέμου σε μια ξένη χώρα. Αδυνατώντας να επικοινωνήσουν με άλλες χώρες ή την πατρίδα τους, οι οικογένειες δύο εχθρικών κρατών θα αναγκαστούν να συνεργαστούν ώστε να επιβιώσουν και να βρουν τρόπο να φύγουν από την πρωτεύουσα Mogadishu. Έχουμε αφενός διπλωμάτες δυο κρατών που προέκυψαν από εμφύλιο, και εφετέρου έχουμε έναν νέο εμφύλιο σε μια ξένη χώρα. Μέσα από την αθωότητα γενικά των Κορεατών ως πολιτισμό, βλέπουμε τα δεινά του πολέμου και ειδικά της εμφύλιας σύγκρουσης. Ίσως η ταινία να προσπαθούσε να περάσει μηνύματα και στους ίδιους τους Κορεάτες αναφερόμενη στα δεινά ενός εμφυλίου και ότι ουσιαστικά, ο ίδιος λαός είναι και στις δυο πλευρές, δεν έχουν στην πραγματικότητα να μοιράσουν κάτι πέρα από τον φανατισμό που τους προωθούν οι πολιτικοί ηγέτες τους. Θα μπορούσε να είναι αρκετά πιο δυνατή μιας και δεν είχε ιδιαίτερη ένταση, υπήρξαν και καλύτερες αντιπολεμικές ταινίες των Κορεατών, όπως η πάρα πολύ καλή A Taxi Driver (2017), αλλά προτείνεται και αυτή.

6.5-7/10 από μένα.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, StandArd said:

Ως προς τα prequel ο Προμηθέας μου είχε αρέσει πολύ όταν το είδα χωρίς όμως να φτάνει στα επίπεδα του πρώτου Άλιεν. Σε σύντομο χρονικό διάστημα το ξαναείδα. Ο Ρίντλεϊ Σκοτ τα κατάφερε εξαιρετικά στην ατμόσφαιρα. Τη δεύτερη μετά που την είδα τη ξέχασα. Ίσως η χειρότερη απ' όλες.

Καλά εννοείται, σαν το πρώτο (αλλά και το 2ο) άλιεν δεν ξαναβγήκαν... Ο Προμηθέας πάντως ιστορικά κατάφερε να συνδέσει πολλά πράγματα μαζί πώς ξεκίνησαν όλα, κι ενώ μπήκε στο κατάλληλο κλίμα, δεν έδωσε αρκετή ένταση και τρόμο όπως τα παλιά άλιεν. Η 2η από όσο θυμάμαι έχασε κάπως το κλίμα αλλά έδωσε περισσότερα σε δράση, και οι δύο πιο κάτω όμως από τα παλιά. Αφήνει να εννοηθεί συνέχεια, οπότε αν βγει τρίτη και γίνει καλή δουλειά μπορεί να πλησιάσει κάπως στα παλιά και σίγουρα θα κερδίσει και από τη νοσταλγία μιας και είναι από τα πιο δυνατά franchise στο είδος του. Μακάρι να βγει συνέχεια και να είναι και καλή.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Pride and Prejudice 6/10

Η εκδοχή του 1940 της Περηφάνιας και Προκατάληψης με Γκριρ Γκαρσόν και Λόρενς Ολίβιε. Δε μου κίνησε το ενδιαφέρον σε όλη τη διάρκεια και μάλλον ήταν ξεπερασμένη. Καλύτερη η πιο πρόσφατη του 2005.

Pete's Dragon 6/10

Παιδική ταινία στην οποία ένα μικρό παιδί έχει φίλο έναν μαγικό δράκο ο οποίος διχάζει τη πόλη την οποία επισκέπτονται. Παρόλο που σαν ταινία δεν έλεγε τίποτα είχε κάτι από τη μαγεία των ταινιών Ντίσνεϊ με τις οποίες κάποιοι από μας μεγαλώσαμε. Μου φάνηκε καλύτερη από την εκδοχή του 2016.

Link to comment
Share on other sites

The Black Phone[2021] 

THE-BLACK-PHONE-POSTER.jpg

https://www.imdb.com/title/tt7144666

Απο τον σκηνοθετη Scott Derrickson που μας εχει δωσει τα πολυ αξιολογα Sinister The Exorcism of Emily Rose αλλα και το Doctor Strange δεν θα περιμενα κατι λιγοτερο. Ο Derrickson πιανει την ατμοσφαιρα τελος 70s και δημιουργει ενα αποπνικτικο θριλερ μια ατμοσφαιρα που σου καθεται στο στομαχι. Το κεντρικο σεναριο το εχουμε δει πολλακις με καποιον που απαγαγει παιδια εδω ομως εχουμε τη διαφοροποιηση του μαυρου τηλεφωνου που ανεβαζει τον πηχη ψηλα. Δεν θα τρομαξετε δεν ειναι αυτος ο σκοπος της ταινιας αλλα θα σας απορροφησει με την ατμοσφαιρα της το εξαιρετικο παιξιμο απο τα 2 μικρα αδερφακια αλλα και του μυστηριου Ethan Hawke. Πολλα συναισθηματα και συγκινησεις ειδικα στο τελος ειδικα αν συμπασχετε με τον πρωταγωνιστη. Υπαρχει το μεταφυσικο αλλα δεν ενοχλει ειδικα οπως το χειριζεται και το αξιοποιει η ταινια. Δειτε την. 7.5/10

Link to comment
Share on other sites

Firestarter (2022)

https://www.imdb.com/title/tt1798632/

Ταινία φαντασίας. Στηρίζεται στο ομότιτλο μυθιστόρημα του Stephen King και αποτελεί την τελευταία μεταφορά του βιβλίου στη μεγάλη οθόνη (ουσιαστικά αποτελεί ριμέικ της ταινίας του 1984). Ένα ζευγάρι που είχαν λάβει μέρος ως εθελοντές σε κλινικές δοκιμές για κάποιες πειραματικές ουσίες οι οποίες οδήγησαν σε ανάπτυξη κάποιων πνευματικών δυνάμεων, διαφορετικές στον καθένα, γίνονται γονείς και η μικρή κόρη τους ήδη από βρέφος έχει ήδη κάποιες δυνάμεις με πιο χαρακτηριστική την ιδιότητα να βάζει φωτιές μόνο με τη δύναμη του μυαλού. Μόνο που η ίδια δεν μπορεί να ελέγξει και δεν θέλει να έχει αυτή τη δύναμη. Η εταιρεία η οποία έκανε αυτά τα πειράματα, μαθαίνει για την ύπαρξη του κοριτσιού και δείχνει ιδιαίτερο ενδιαφέρον να την αποκτήσει. Θα καταφέρουν οι γονείς του κοριτσιού να την προστατέψουν από την εταιρεία; Μια πολύ ιδιαίτερη ιδέα και βλέπεται με ενδιαφέρον, όμως δεν δουλεύτηκε αρκετά, ούτε δόθηκε αρκετή ένταση, δράση ή συναίσθημα όπως θα έπρεπε. Ο Ζακ Έφρον στο ρόλο του πατέρα θα μπορούσε και αυτός με την σειρά του να δώσει περισσότερα, όμως εν μέρει τον περιόρισε η ίδια η ταινία. Γενικά ήταν καλή και ενδιαφέρουσα χωρίς να κουράζει και προτείνεται για μια θέαση, όμως ήταν αρκετά ήπια, ξεχνιέται εύκολα και είναι κρίμα γιατί θα μπορούσε να είναι πολλά περισσότερα από αυτό.

5.5/10 από μένα.

On 18/7/2022 at 3:24 ΜΜ, StandArd said:

Γενικά είναι δύσκολο να βρούμε τόσο παλιές ταινίες, την συγκεκριμένη έκδοση δεν την έχω δει, θα συμφωνήσω όμως ότι αυτή του 2005 ήταν αρκετά καλή συνολικά και παρά τον εκμοντερνισμό, διατήρησε την απαραίτητη σεμνότητα και σοβαρότητα που αρμόζει σε αυτό το κλασικό έργο.

14 ώρες πριν, king2009 said:

The Black Phone[2021]

Πώς και μου έχει διαφύγει αυτή; Και καλή βαθμολογία βλέπω, θα ψάξω να την βρω. Ευχαριστούμε για την πρόταση 🙂

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

The Ice Road[2021]

MV5-BZDFi-ZTE4-NWEt-MGNk-NC00-Yjhl-LTk0-

https://www.imdb.com/title/tt3758814

Μια διαρροη μεθανιου σε ενα ορυχειο θα προκαλεσει μια εκρηξη και θα εγκλωβιστουν 26 ανθρωποι. Η μεταφορα ενος σωληνα 25 τονων για την αποσυμφορηση του αεριου στο ορυχειο θα πρεπει να γινει διασχιζοντας δρομους απο παγο 76 εκατοστων με βαθμο επικινδυνοτητας στα υψη. Εδω θα βρεθει ο Liam Neeson να σωσει την κατασταση μαζι με τον αδερφο του. Μεχρι να φτασουν θα περασουν απο πολλα. Συνωμοσιες πλεκτανες γενικα δεν θα βαρεθειτε λεπτο. Χαμηλου budget και φαινεται ειδικα στα εφε που ειναι αρκετα ψευτικα. Γενικα η παγωμενη ατμοσφαιρα μου αρεσε και η ολη ενταση να οδηγας 30 τονους φορτιο πανω σε παγο που ειναι ετοιμος να σπασει δινουν μια ωραια εμπειρια θεασης αλλα μεχρι εκει. Pop corn movie οπως αυτες που μας εχει συνηθισει ο Neeson τα τελευταια 10 χρονια καποιες ειναι πολυ καλες οπως Non Stop/Commuter καποιες πιο κατω οπως αυτη γενικα ομως ποτε δεν θα βαρεθειτε σε ταινια δρασης του Neeson εφοσον ξερετε τι πατε να δειτε. 6.3/10

Link to comment
Share on other sites

The Pool (2018)

https://www.imdb.com/title/tt9128686/

Ταινία επιβίωσης από Ταϋλάνδη. Ένας νέος βιοπαλαιστής που δουλεύει στα σκηνικά μιας παραγωγής και στην οποία ανήκει και μια αρκετά βαθιά πισίνα, μόλις ολοκληρωθούν τα γυρίσματα, κάνει ένα διάλειμμα πριν καθαρίσει την πισίνα και ξεκουράζεται σε ένα στρώμα στην πισίνα. Ο συνάδελφός του τον ειδοποιεί πριν φύγει ότι έχει ανοίξει τις βαλβίδες να αδειάσει το νερό της πισίνας, μόνο που ο ίδιος ξεχνιέται και όταν ανοίγει τα μάτια του, η στάθμη του νερού έχει ήδη κατέβει περίπου στα μισά με αποτέλεσμα να μην μπορεί να βγει πλέον. Η κοπέλα του πηγαίνει να τον επισκεφτεί και χωρίς να αντιληφθεί τι έχει γίνει, βουτάει και εκείνη στην πισίνα. Καθώς είναι όλα ανοιχτά στις εγκαταστάσεις και καθώς είναι μακριά στην εξοχή, τυχαία έρχεται κι ένας κροκόδειλος που γλιστράει και πέφτει στην πισίνα. Τελικά ο νέος θα πρέπει να ζορίσει το μυαλό του και να αγωνιστεί σκληρά ενάντια στον χρόνο για να επιβιώσει ο ίδιος, η κοπέλα του, αλλά και ο σκύλος του που έχει μείνει δεμένος έξω από το νερό. Όλοι τους θα πρέπει να αντέξουν χωρίς νερό και φαγητό, αλλά και σε απόσταση από τον κροκόδειλο, μέχρι να βρουν κάποια διέξοδο από εκεί. Η ταινία παρόλο που στηρίζεται σε μια απλή κεντρική ιδέα, ένα ανόητο λάθος του εργαζόμενου εκεί, είναι αρκετά καλοδουλεμένη, δείχνει ανατροπές, σε πολλά σημεία δίνει ελπίδες και μετά από λίγο τις γκρεμίζει, έχει αγωνία και σασπένς όσο πλησιάζει στο τέλος καθώς οι κίνδυνοι αυξάνονται και ο χρόνος τελειώνει και μετά από τρομερή εξάντληση των πρωταγωνιστών και πριν τελειώσει ο χρόνος για κάποιους, τότε έρχεται το τέλος που δεν θα είναι αίσιο για όλους, όμως έτσι θα καταφέρει να δώσει συγκίνηση, χαρακτηριστικό για τον κινηματογράφο της Ταυλάνδης. Επίσης, παρά την προσπάθεια για κάτι εμπορικό που επιτυγχάνεται σε μεγάλο βαθμό, φαίνονται στοιχεία του ήθους της Ταϋλάνδης που είναι από μια άλλη εποχή. Συνολικά μια αρκετά καλή πρόταση για να περάσει η ώρα χωρίς να κουράσει καθόλου.

6/10 από μένα.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, king2009 said:

The Ice Road[2021]

Αυτή είναι και η τελευταία δυνατή του Νίσον έως τώρα, και για μένα έπαιζε στο 6.5/10, άρκετό σασπένς που σε κρατάει! Κρίμα που την έχουν υποβαθμίσει στο IMDB. Η φετινή Memory επίσης βλέπεται, αν και λίγο πιο κάτω, στο 6 περίπου μιας και έχει λιγότερο σασπένς, αλλά στα θετικά ότι μοιράζεται ο πρωταγωνιστικός ρόλος και με άλλα γνωστά ονόματα, όπως Πιρς και Μπελούτσι. Μακάρι να συνεχίζει να βγάζει μια δυνατή κάθε τόσο (γύρω στο 6.5-7/10 όπως το ice road) κι όχι ταινίες απλά για μια θέαση (5.5-6/10).

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...