Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσωπικά δε με απασχόλησε το παρελθόν των κόκκινων.

Απλά δέχτηκα ότι υπήρχαν παράλληλα με τους κανονικούς.

Δεν ήθελα να ψάξω πως και γιατί βρέθηκαν

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

The Wind[2018]

MV5-BMWVl-Yzc0-MGIt-NDAx-NC00-ODhj-LTli-Yz-Yt-MTEw-NDhi-MTVi-ZGZi-Xk-Ey-Xk-Fqc-Gde.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt8426594/?ref_=nv_sr_2?ref_=nv_sr_2

 

Πραγματικα δεν ξερω αν αυτο που ειδα ηταν φολα η διαμαντακι. Κατι ενδιαμεσο δεν υπαρχει. Προκεται για συνδιασμο western/horror που δεν συνανταμε συχνα. Η ιστορια μας δειχνει ενα ζευγαρι το οποιο ζει στη μεση του πουθενα και καποια στιγμη ερχεται ακομα ενα ζευγαρι με το οποιο συναναστρεφονται με τις αναλογες συνεπειες. Η ταινια ξεκιναει πολυ δυνατα και μετα μπαινει σε slow mode μεχρι το τελος με λιγα ξεσπασματα. Ολα θα συνδεθουν με flashbacks απο 2 χρονικες περιοδους του ζευγαριου μαζι με το παρον/μελλον. Το κυριο στοιχειο ειναι ο αερας στον οποιο κατι περιπλανιετε και μεσα απο αυτο κυριαρχει ο τρομος στην πρωταγωνιστρια μας. Η μοναξια σε ενα τοσο απομερο μερος με αντιξοες συνθηκες και μετα απο ενα τραγικο συμβαν δημιουργει τους δαιμονες μας. Νομιζω οτι η ταινια στοχευει σε ενα πολυ μικρο σινεφιλ κοινο ως μη mainstream genre οποτε δεν μπορω να την προτεινω. Εγω ακομα την περιεργαζομαι στο μυαλο μου για το τι ειδα. 6.5/10

Edited by king2009
Link to comment
Share on other sites

Childs Play[2019]

childs-play-e1555611738749.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt8663516/?ref_=nv_sr_1?ref_=nv_sr_1

 

Παραδοξως δεν ηταν κακη. Εννοειται οτι την προσαρμοσαν στα σημερινα δεδομενα κατι που αξιοποιησαν πολυ καλα. Ποιοτικο splatter με κανα 2 ευφανταστους τροπους η κουκλα οχι και τοσο creepy και ο μικρος πρωταγωνιστης μας εξαιρετικος στον ρολο του. Βασικο σεναριο για το ειδος με μικρες πινελιες που διαφοροποιουν την ταινια απο αντιστοιχες του ειδους. Οι φανς θα γουσταρετε σιγουρα. 6.5/10

Link to comment
Share on other sites

Childs Play[2019]

 

childs-play-e1555611738749.jpg

 

 

 

https://www.imdb.com/title/tt8663516/?ref_=nv_sr_1?ref_=nv_sr_1

 

 

 

Παραδοξως δεν ηταν κακη. Εννοειται οτι την προσαρμοσαν στα σημερινα δεδομενα κατι που αξιοποιησαν πολυ καλα. Ποιοτικο splatter με κανα 2 ευφανταστους τροπους η κουκλα οχι και τοσο creepy και ο μικρος πρωταγωνιστης μας εξαιρετικος στον ρολο του. Βασικο σεναριο για το ειδος με μικρες πινελιες που διαφοροποιουν την ταινια απο αντιστοιχες του ειδους. Οι φανς θα γουσταρετε σιγουρα. 6.5/10

Βγήκε σε καλή ποιότητα γιατί δεν κατάφερα να την δω σινεμά.

 

Galaxy Note9 & Tapatalk Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε σε καλή ποιότητα γιατί δεν κατάφερα να την δω σινεμά.

 

Galaxy Note9 & Tapatalk Pro

Ναι χθες σχεδόν μηδενική διαφορά από bluray.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το casa de papel γίνεται καλύτερο στο δεύτερο κύκλο??? Είδα τον πρώτο (με καθυστέρηση φυσικά) μετά από όλο αυτό το σούσουρο και δε μπορώ να πώ ότι εντυπωσιάστηκα. Όλο αμπελοφιλοσοφίες και κυρίως πολλές "τρύπες" ενάντια στη κοινή λογική και αναμενόμενες κλισε "ανατροπές" στο σενάριο. Καθόλου ρεαλιστικό... (π.χ. και αλοίμονο δηλαδή ...εάν φυσικά εγώ το θυμαμαι καλά καθώς βαρέθηκα να το ξανατσεκάρω: (ψιλοσποιλερ αλερτ!) η άλλη με το αλτσχάιμερ τα γραφει όλα στο χαρτάκι και δε γράφει ένα όνομα που ακούει 2-3 φορές και φάνηκε μάλιστα να το ξέρει όταν συνάντησε το συγκεκριμένο άτομο????)

 

Για να μη δω τζάμπα το δεύτερο κύκλο εάν συνεχίζει έτσι

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το casa de papel γίνεται καλύτερο στο δεύτερο κύκλο??? Είδα τον πρώτο (με καθυστέρηση φυσικά) μετά από όλο αυτό το σούσουρο και δε μπορώ να πώ ότι εντυπωσιάστηκα. Όλο αμπελοφιλοσοφίες και κυρίως πολλές "τρύπες" ενάντια στη κοινή λογική και αναμενόμενες κλισε "ανατροπές" στο σενάριο. Καθόλου ρεαλιστικό... (π.χ. και αλοίμονο δηλαδή ...εάν φυσικά εγώ το θυμαμαι καλά καθώς βαρέθηκα να το ξανατσεκάρω: (ψιλοσποιλερ αλερτ!) η άλλη με το αλτσχάιμερ τα γραφει όλα στο χαρτάκι και δε γράφει ένα όνομα που ακούει 2-3 φορές και φάνηκε μάλιστα να το ξέρει όταν συνάντησε το συγκεκριμένο άτομο????)

 

Για να μη δω τζάμπα το δεύτερο κύκλο εάν συνεχίζει έτσι

 

απο τις καλυτερες σειρες ολων των εποχων

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά απλά επανέρχομαι για να πω ότι το locked up όσο προχωράει γίνεται σούπερ.για τα γούστα μου και όποιον δε θέλει πιστολίδι και εφετζιλικια, είναι απλά super.

 

Στάλθηκε από το Redmi 4 Prime μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

The Magnificent Seven (1960) 7/10

 

Καλομέτριο γουέστερν που έκανε αρκετή κοιλιά αλλά στο τέλος αποζημιώνει. Διασκευή του Shichinin no samurai (1954) και πριν 20 χρόνια έγινε παρωδία με το κιν. σχέδιο A Bug's Life (1998).

 

The Sisters Brothers (2018) 7/10

 

Ενδιαφέρουσα ταινία με πολύ καλές ερμηνείες και μη αναμενόμενο φινάλε. Ο τίτλος είναι λάθος γιατί παραπέμπει σε κάτι άλλο.

 

Rocky (1976) 7/10

 

Καλή ταινία. Καλό παίξιμο από Σταλόνε και τους υπόλοιπους. Όχι όμως και να πάρει όσκαρ καλύτερης ταινίας εις βάρος του Taxi Driver (1976).

Link to comment
Share on other sites

Unbreakable (2000)

 

https://www.imdb.com/title/tt0217869/

 

Split (2016)

 

https://www.imdb.com/title/tt4972582/

 

Glass (2019)

 

https://www.imdb.com/title/tt6823368/

 

Eastrail177TrilogyBluRayCover.jpeg

 

Μια ιδιαίτερη τριλογία που μπορούν να συνδεθούν μόνο με την 3η και τελευταία ταινία. Προσωπικά μου άρεσε αρκετά το Split και νομίζω θα έπρεπε να είναι ανεξάρτητη από τις άλλες με τους υπερήρωες κλπ, μιας και είναι μια ιδιαίτερη περίπτωση διχασμένης προσωπικότητας, όχι 2 αλλά 24 συνολικά προσώπων, με αρκετά καλό παίξιμο και εναλλαγή από τον γνωστό πλέον (σε μένα από τους νέους X-Men) Μακαβόυ. Η κλασική ταινία unbreakable δεν έδωσε αυτό που ήθελε να δώσει παρά τους πολύ καλούς πρωταγωνιστές (Μπρους Γουίλις, Σάμουελ Τζάκσον), ενδιαφέρον κόνσεπτ, αλλά την εποχή εκείνη οι υπερήρωες δεν ήταν mainstream και δεν έφτασε στο μέγιστο που θα έπρεπε. Η τρίτη, συνδύασε και τους τρεις χαρακτήρες σε κάτι διαφορετικό, όλοι τους ως πολύ ιδιαίτεροι και προσομοιάζονται ως ήρωες ή κακοί των κόμικς. Η "ψυχολόγος" προσπαθεί να το ανατρέψει όλο αυτό, αλλά ο Mr Glass έχει άλλα σχέδια και εν τέλει δικαιώνεται.

 

Προσωπικά μου άρεσε πιο πολύ το Split, αλλά το όλο κόνσεπτ ήταν κάτι που δεν το έχουμε ξαναδει με τον τρόπο που παρουσιάζεται.

 

Θα έβαζα σε όλη την τριλογία στο σύνολο 8/10. Θα έχει ίσως συνέχεια, τουλάχιστον το αφήνει ανοιχτό για πιθανή νέα τριλογία κλπ, αλλά η συγκεκριμένη κλείνει εδώ.

Edited by Mivas

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

I'll Take Your Dead[2018]

Dol9-0-CUUAAn-DTM.jpg

 

 

Ενα οκ horror ταινιακι με ενα πολυ τυπικο για το ειδος σεναριο. Ενας πατερας ζει με την κορη του σε μια φαρμα και η δουλεια του ειναι να του φερνουν τους νεκρους οι εγκληματιες και να τους εξαφανιζει εναντι χρηματων. Τι θα γινει ομως οταν ενας νεκρος αποδειχθει οτι ζει? Εχει τις στιγμες του το κοριτσακι εχει λαμπρη καριερα μπροστα του αλλα μετα τη μεση καταλαβαινεις πως θα καταληξει νομιζω αρκετα κλισεδιαρικα. Το τελος αρκετα συγκινητικο και εκλεισε χωρις να νιωθεις οτι εχασες το χρονο σου. 6.3/10

Link to comment
Share on other sites

απο τις καλυτερες σειρες ολων των εποχων
Είπαμε να λέμε κανένα αστειάκι.

Αν έχεις δει τα φιλαράκια και ακόμα 2,3 ίσως.

 

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

The Patriot (2000) 7/10

 

Καλή. Μεγάλη διάρκεια αλλά αξίζει. Ξεχωρίζει ο Jason Isaacs.

 

One-Eyed Jacks (1961) 7/10

 

Καλύτερη απ' όσο περίμενα. Πολύ καλές ερμηνείες και δυνατό σενάριο. Πρόκειται για τη μοναδική σκηνοθετική δουλειά του Marlon Brando.

 

The Killers (1964) 6/10

 

Τίποτα ιδιαίτερο, ξεχνιέται αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Για τους λάτρεις των cartoons

The secret life of pets 2 (6.5/10)

Ψιλοαδιάφορη. Η πρώτη ήταν πολύ καλύτερη θεωρώ.

Angry birds 2 (9/10)

Πολυ καλή! Και πολύ καλύτερη από το #1. Αρκετές σκηνές με γέλιο.

Και οι δύο είναι κατάλληλες και ενδείκνυται για μικρά παιδιά όλων των ηλικιών που μπορούν να παρακολουθήσουν. Δεν έχουν σκηνές που μπορεί να τα τρομάξουν όπως πχ το toy story 4.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

The Witch[2015]

The-Witch-Poster-movie-trailers-40045585-1024-1517.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt4263482/?ref_=nv_sr_1?ref_=nv_sr_1

 

Μια απο τις πιο περιεργες ταινιες που εχω δει. Η ταινια περνει αρκετες απο τις δεισιδαιμονίες του 16ου αιωνα περι μαγειας και μας τις παρουσιαζει με αρκετα ωμο τροπο χανοντας την μπαλα στο τι πραγματικα συμβαινει. Δυσκολη η θεαση της εχει μια τρομερη ατμοσφαιρα χτιζει αργα και σταθερα το τι θα ακολουθησει αλλα για μενα θα επρεπε να ειναι πιο ξεκαθαρη προς τον θεατη. Καποιες σκηνες ειναι πολυ δυνατες οι ηθοποιοι εξαιρετικοι και δεν καταφευγει σε χαζα jump scares για να τρομαξει. Overall μια πολυ μαυρη ταινια στα επιπεδα του hereditary το οποιο σαφως ηταν καλυτερο βαζοντας την σφραγιδα της στο horror κομματι του cinema αλλα που λιγοι θα εκτιμησουν. 7/10

Link to comment
Share on other sites

The Guns of Navarone (1961) 7/10

 

Πολύ καλή περιπέτεια με γνωστούς ηθοποιούς. Παίζει και η Ειρήνη Παππά σε μικρό ρόλο. Πολύ καλές ερμηνείες.

 

The Stranger (1946) 7/10

 

Πολύ καλή ταινία μυστηρίου με Orson Welles. Καλοπαιγμένη με σκηνές αγωνίας μέχρι το φινάλε.

Link to comment
Share on other sites

Για τους λάτρεις των cartoons

The secret life of pets 2 (6.5/10)

Ψιλοαδιάφορη. Η πρώτη ήταν πολύ καλύτερη θεωρώ.

Angry birds 2 (9/10)

Πολυ καλή! Και πολύ καλύτερη από το #1. Αρκετές σκηνές με γέλιο.

Και οι δύο είναι κατάλληλες και ενδείκνυται για μικρά παιδιά όλων των ηλικιών που μπορούν να παρακολουθήσουν. Δεν έχουν σκηνές που μπορεί να τα τρομάξουν όπως πχ το toy story 4.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Έλα ρε συ, δεν έλιωσες με την γαλοπούλα όταν κυνηγούσε τον σκυλάκο;

Είχε και άλλες αστείες σκηνές σίγουρα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σε όποιον αρέσουν τα jump scares, να δει το Eerie (Netflix). Έχει κάθε 5 λεπτά. Χεχε

 

Galaxy Note9 & Tapatalk Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λένε ότι είναι αρκετά τρομακτική η ταινία σε φάση να μη κοιμηθείς το βραδυ!

 

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν κοιτάω βαθμολογίες. 9 στις 10 φορές δεν συμφωνώ. Εγω τον προτείνω πάντως. Μην περιμένετε Conjuring αλλά έχει τις στιγμές του.

 

Galaxy Note9 & Tapatalk Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι την έχω πατήσει αρκετές φορές με τις βαθμολογίες του imdb.

8αρια που στα μάτια μου ήταν 3-3.5

Αλλά και 5αρια που τα έβλεπα 8-9

 

Αν θυμηθώ παραδείγματα θα ποσταρω

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει αυτο σε περιπτωσεις πχ. the nun που μου αρεσε αλλα το netflix δεν τα παει καλα στις βαθμολογιες. Θα την δω παραυτα και ελπιζω να τρομαξω τουλαχιστον και ας μην εχει πολυ καλο σεναριο.
Link to comment
Share on other sites

The Exorcist[1973][40th Anniversary Edition Extended Directors Cut]

Screen-Shot-2014-10-06-at-22-10-05.png

 

https://www.imdb.com/title/tt0070047/?ref_=nv_sr_1?ref_=nv_sr_1

 

Πρωτη προβολη της συγκεκριμενης ταινιας και χαιρομαι που δεν την ειδα ως παιδι γιατι σιγουρα θα με στοιχειωνε για αρκετα βραδια. Αν αναλογιστουμε το ποτε βγηκε καταλαβαινουμε αμεσα την αξια της στο horror genre και πως πατησαν πανω της πολλες ταινιες που ακολουθησαν. Πολλες στιγμες σε πιανει ανατριχιλα το soundtrack εξαιρετικο αντιστοιχο του Rosemary's Baby. Γινεται αρκετα disturbing και creepy σε πολλα σημεια. Νιωθεις την απελπισια της μανας και το κακο που κυριαρχει σε ολη την ταινια. Τα εφε για τοτε που βγηκε κατι παραπανω απο αξιοπρεπη και ο εξορκισμος στο τελος οτι καλυτερο εχω δει. Αψογη η εικονα της Anniversary εκδοσης. 8.7/10

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...