Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

IT (2017)

 

https://www.imdb.com/title/tt1396484/

 

MV5-BZDVk-Zm-I0-Yz-At-Nzdj-Yi00-Zjhh-LWE1-ODEt-MWMz-MWMz-NDA0-Nm-Q4-Xk-Ey-Xk-Fqc-Gde.jpgimage hoster

 

Ριμέικ του μεταφυσικού κλόουν λοιπόν. Πρωταγωνιστές πιτσιρίκια που καλούνται να αντιμετωπίσουν μόνοι τους τον τρόμο που αποφεύγουν να δουν οι κάτοικοι της κωμόπολης του Derry, παρά τις μαζικές εξαφανίσεις που επαναλαμβάνονται κάθε 27 χρόνια. Σταδιακά ξετυλίγεται το μυστήριο και τα παιδιά πρέπει να αντιμετωπίσουν τους φόβους τους για να αντιμετωπίσουν και "αυτό", που τρέφεται και δυναμώνει από τους φόβους τις ψυχές των θυμάτων του. Θα μπορέσουν να το νικήσουν τελικά;

 

Η πρώτη ταινία μεγάλη σε διάρκεια αλλά δεν κουράζει γενικά. Ξετυλίγει τις ζωές των πρωταγωνιστών, αλλά και το μυστήριο του μεταφυσικού κλόουν σιγά και είναι στρωτή ταινία. Καλά τα εφέ με το αυτό, τους φόβους και το στοιχειωμένο σπίτι. Κάποια στοιχεία προσωπικά δεν μου άρεσαν και θα μπορούσαν να παραληφθούν, αλλά υποθέτω τα θεώρησαν σημαντικά για τους ρόλους των πιτσιρικάδων.

 

7.5/10 για τη δική μου κλίμακα, αλλά υπερεκτιμημένη στην κλίμακα του IMDB κατά την γνώμη μου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

It Chapter Two (2019)

 

https://www.imdb.com/title/tt7349950/

 

MV5-BYTJl-Njlk-ZTkt-Nj-Ew-OS00-Nz-I5-LTlk-NDAt-Zm-Ew-ZDFm-Ym-M2-Mj-U2-Xk-Ey-Xk-Fqc-Gde.jpg

 

Η συνέχεια του πρώτου, 27 χρόνια μετά στην ιστορία του έργου και αυτό επιστρέφει. Οι πρωταγωνιστές του πρώτου είναι οι ίδιοι χαρακτήρες αλλά προφανώς αντικαθίστανται από ενήλικες ηθοποιούς. Ο πιο κοντινός και πιστευτός στο στυλ του αντίστοιχου παιδιού ήταν ο Έντι. Ο πολύ καλός ηθοποιός McAvoy επίσης πάει κοντά στο παίξιμο αν και εμφανισιακά δεν μοιάζουν. Ο πιο άσχετος εμφανισιακά είναι προφανώς ο Μπεν. Παρόλα αυτά παίζουν και τα παιδιά καθως η ταινία μας πηγαίνει στο παρελθόν πολλές φορές για να μας δείξει σκηνές κυρίως με το αυτό που δεν έδειξε η πρώτη.

 

Η δεύτερη κοντά 3 ώρες ταινία, τεράστια και πολύ τραβηγμένη σε διάρκεια κατά την γνώμη μου, προσπαθώντας να εμπλουτίσει ακόμη περισσότερο τον καθένα από τους πρωταγωνιστικούς χαρακτήρες. Γνώμη μου ότι η πρώτη 1-1.5 ώρα θα μπορούσε να είναι αρκετά πιο σύντομη. Πολλά στοιχεία που δεν μου άρεσαν στην πρώτη, ενισχύθηκαν στη δεύτερη και μαζί με τη μεγάλη διάρκεια χωρίς δράση την κάνουν κατώτερη από την πρώτη. Στο αντιστάθμισμα είναι η τελευταία ώρα όπου τα εφέ απογειώνονται όπως απογειώνεται και η δύναμη του αυτού που φαντάζει αδύνατο να ηττηθεί. Αυτά στα θετικά, και η τελευταία ώρα είναι η πιο δυνατή από τις δύο ταινίες. Το τέλος είχε μια χαρμολύπη και το βάζω κι αυτό στα θετικά.

 

Περισσότερα θετικά (εφέ και συναισθήματα στο τέλος), αλλά και αρνητικά στοιχεία (π.χ. λίγο κουραστική ανά σημεία και μεγάλη σε διάρκεια η πρώτη 1-1.5 ώρα) η δεύτερη από την πρώτη, οπότε νομίζω θα την εξίσωνα στην βαθμολογία.

 

7.5/10 και η δεύτερη για τη δική μου κλίμακα λοιπόν.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

El Camino A Breaking Bad Movie[2019]

 

Σαν μεγαλος φαν του Breaking Bad δεν θα μπορουσα να μην δω και την ταινια που εβγαλε φετος το Netflix. Η σκηνοθεσια η φωτογραφια και οι διαλογοι κανει μπαμ απο χιλιομετρα οτι ειναι Gilligan και εδω περνει αριστα. Παρολο που δεν με ενοχλησε οτι ηταν αρκετα αργη το γεγονος οτι δεν προχωρησε καθολου το story αλλα αναλωθηκε αποκλειστικα στον Jesse και τι εκανε μετα το τελος της σειρας δεν μου αρεσε και καπου εκει το εχασε. Ειχε προοπτικες για κατι πολυ καλυτερο. Εκλεισε το κεφαλαιο BB και καποια ερωτηματα που ειχε αφησει η σειρα και μεχρι εκει. Σαν να ειδα 2 επεισοδια της βασικης σειρας και μαλιστα οχι απο τα καλα. 7.3/10

Link to comment
Share on other sites

Climax (2018) 7/10

 

Περίεργη ταινία του Gaspar Noe. Πολύ καλές ερμηνείες. Η Sofia Boutella ξεχώρισε.

 

Desperado (1995) 6/10

 

Μέτρια και κάπως προβλέψιμη. Σε μικρό αλλά χαρακτηριστικό ρόλο ο Quentin Tarantino.

 

Defiance (2008) 6/10

 

Μέτρια. Δε μου κράτησε αρκετά το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald[3D][2018]

Fantastic-Beasts-Cover.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt4123430/?ref_=nv_sr_1?ref_=nv_sr_1

 

Πολυ κακο pace και αναπτυξη χαρακτηρων και ιστοριας. Ναι μπορει να μας δινει αρκετα υλικο και συνδεσεις με τα Harry Potter αλλα το κανει ανευρα χωρις συναισθημα. Εχει τις στιγμες τους μαζι με τις αποκαλυψεις που σε κρατανε καπως. Εχει βγει και extended εκδοση με 7 λεπτα παραπανω σκηνων που απο οτι λενε αναπτυσσει λιγο καποιους χαρακτηρες. Το 3D πολυ ξεκουραστο και αξιζει να το δειτε σε τετοιο format. Ελπιζω το τριτο μερος να ειναι πολυ καλυτερο γιατι εχει τις βασεις για κατι πραγματικα καλο εφοσον υπαρχει ενα πολυ καλο story κριμα ειναι να το χαραμιζουν ετσι. 6.8/10

Link to comment
Share on other sites

Total Recall (2012)

 

https://www.imdb.com/title/tt1386703/

 

MV5-BN2-Zi-MDMz-YWIt-NDll-ZC00-Zm-Rm-LWI1-Yzkt-M2-M5-M2-Zm-ZDg1-OGNl-Xk-Ey-Xk-Fqc-Gde.jpg

 

Ριμέικ του παλιού έργου Ολική Επαναφορά με τον Άρνολντ Σβαρτσενέγκερ και την Σάρον Στόουν. Τώρα με Κόλιν Φάρελ και Κέιτ Μπέκινσέιλ. Από τους νέους ηθοποιούς η καλύτερη είναι η Κέιτ πιστεύω. Σαφώς ανώτερα γραφικά και εφέ, αρκετά διαφορετική η απόδοση και αν και έχω πολλά χρόνια να δω την πρώτη νομίζω θα προτιμούσα την πιο σύγχρονη έκδοση. Ταινία δράσης - φουτουριστικής φαντασίας. Τη συνιστώ για τους λάτρεις του είδους.

 

7.5-8/10 από μένα

Edited by Mivas

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Charley Varrick (1973) 7/10

 

Καλή ταινία αστυνομική δράσης με έναν πολύ καλό Walter Matthau.

 

A Most Wanted Man (2014) 6/10

 

Μέτρια. Στην αρχή είχε ενδιαφέρον μετά βαρέθηκα. Την ξέχασα ήδη.

Link to comment
Share on other sites

A New Leaf (1971) 7/10

 

Χαριτωμένη κωμωδία με Walter Matthau. Αρκετά καλοπαιγμένη από τους δύο πρωταγωνιστές.

 

Die Welle (2008) 7/10

 

Πολύ καλή. Εξαιρετικές ερμηνείες και ένα πολύ ενδιαφέρον σενάριο που προβληματίζει σχετικά με την ιδέα του φασισμού.

Link to comment
Share on other sites

Halloween Haunt (2019)

 

https://www.imdb.com/title/tt6535880/

 

Χαλοουίν λοιπόν και μια παρέα νέων ψάχνουν "στοιχειωμένα σπίτια" με βάση τις κριτικές στο κινητό τους για να περάσουν την βραδιά τους. Τελικά, βρίσκουν ένα τυχαία στον δρόμο και σκέφτονται να πάνε εκεί τελικά, αν και δεν έχει καθόλου κριτικές. Προφανώς κάτι καινούργιο θα είναι, γιατί όχι. Και εκεί αρχίζουν να αντιλαμβάνονται ότι τα σκηνικά και οι συμμετέχοντες δεν θέλουν απλά να τους "τρομάξουν" για το χαλοουίν, αλλά να τους δολοφονήσουν εν τέλει.

 

Αρχικά, λέω μια από τα ίδια, οι πρωταγωνιστές ψάχνουν να βρουν διέξοδο και να γλιτώσουν από τους δολοφόνους. Παρόλα αυτά, όσο προχωρούσε η ταινία, καλυτέρευε και κάποιες παγίδες μου θύμισαν λίγο το "Συλλέκτη". Δεν φτάνει στο επίπεδό του, αλλά έχει ενδιαφέρον και αγωνία και βλέπεται. Ειδικά τώρα είναι κι επίκαιρο.

 

6.5-7/10 από μένα.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Halloween Haunt (2019)

 

https://www.imdb.com/title/tt6535880/

 

Χαλοουίν λοιπόν και μια παρέα νέων ψάχνουν "στοιχειωμένα σπίτια" με βάση τις κριτικές στο κινητό τους για να περάσουν την βραδιά τους. Τελικά, βρίσκουν ένα τυχαία στον δρόμο και σκέφτονται να πάνε εκεί τελικά, αν και δεν έχει καθόλου κριτικές. Προφανώς κάτι καινούργιο θα είναι, γιατί όχι. Και εκεί αρχίζουν να αντιλαμβάνονται ότι τα σκηνικά και οι συμμετέχοντες δεν θέλουν απλά να τους "τρομάξουν" για το χαλοουίν, αλλά να τους δολοφονήσουν εν τέλει.

 

Αρχικά, λέω μια από τα ίδια, οι πρωταγωνιστές ψάχνουν να βρουν διέξοδο και να γλιτώσουν από τους δολοφόνους. Παρόλα αυτά, όσο προχωρούσε η ταινία, καλυτέρευε και κάποιες παγίδες μου θύμισαν λίγο το "Συλλέκτη". Δεν φτάνει στο επίπεδό του, αλλά έχει ενδιαφέρον και αγωνία και βλέπεται. Ειδικά τώρα είναι κι επίκαιρο.

 

6.5-7/10 από μένα.

 

Ωραιος. Μπηκε στην watchlist ειναι και επικαιρο οτι πρεπει.

Link to comment
Share on other sites

Goodbye Christopher Robin[2017]

Goodbye-Christopher-Robin-Poster.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt1653665/?ref_=nv_sr_1?ref_=nv_sr_1

 

Βιογραφια του Alan Milne και πως εμπνευστηκε μεσω του γιου του να γραψει για το Γουίνι το αρκουδάκι το οποιο εγινε απο τα αγαπημενα παιδικα παραμυθια του κοσμου απο τον πρωτο παγκοσμιο πολεμο μεχρι σημερα. Η ταινια ειναι αξιαγαπητη ηρεμη με ομορφη φωτογραφια και συγκινητικη κυριως προς το τελος. Ο Gleeson σε οτι εχει παιξει ειναι εξαιρετικος και μπραβο και στον μικρο που υποδύεται τον Christopher Robin πολυ καλο το δεσιμο μεταξυ τους. Δειτε την μπορει να μην ειναι μια πολυ χαρουμενη ταινια αλλα θα προσφερει μια ζεστασια στην καρδια σας. 7.5/10

 

Dolls[1987]

MV5-BMTA4-YWZi-MDMt-ZTYz-Yi00-N2-Ez-LTk0-NDct-ZGE1-YWZj-Nj-M1-N2-I1-Xk-Ey-Xk-Fqc-Gde.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt0092906/?ref_=nv_sr_4?ref_=nv_sr_4

 

Tιμιο horror απο τα παλια με μια αρκετα creepy ατμοσφαιρα και ενα story που στηριζει αρκετα το ολο horror genre. Μην περιμενετε σοβαρα εφε εδω θα απογοητευτειτε μιας και η ταινια ειναι b-movie αλλα το τελος θα αποζημιωσει τον θεατη. 7/10

Link to comment
Share on other sites

The International (2009) 5/10

 

Πολύ μπέρδεμα. Περίμενα να δω που θα καταλήξει. Τελικά και το φινάλε αδιάφορο. Ξεχώρισε μόνο ο ηθοποιός Armin Mueller-Stahl.

 

Death Sentence (2007) 7/10

 

Πολύ καλή ταινία με αρκετή δράση από τον σκηνοθέτη του The Conjuring.

Link to comment
Share on other sites

Jigsaw[2017]

poster-780.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt3348730/?ref_=nv_sr_1?ref_=nv_sr_1

 

Να πω αρχικα οτι ειναι η πρωτη Saw ταινια που βλεπω οποτε δεν γνωριζω τι ακριβως εχει γινει την ειδα καθαρα γιατι ηθελα να δω λιγο splatter με μυστηριο κατι στο οποιο με καλυψε. Αρκετα wtf σκηνες υπαρχει καποιο σασπενς αν και δεν σε κανει να νοιαστεις για καποιον απο τους χαρακτηρες και το τελικο twist πολυ τιμιο εκλεισε αρκετα καλα η ταινια. Ισως πιασω και αλλα Saw. 6/10

Link to comment
Share on other sites

Jigsaw[2017] 6/10[/b]

 

Η τελευταία ήταν κατώτερη όλων, αν και καθόλου αδιάφορη θα έλεγα. Αν έβαλες 6 σε αυτή, νομίζω η υπόλοιπη σειρά θα ήταν 6.5-7 στη δική σου κλίμακα. Εγώ θα έβαζα 7.5 σαν σύνολο στη σειρά, μιας και είναι ίσως η κορυφαία στο είδος.

 

Στα θετικά, σε κρατάει από την αρχή μέχρι το τέλος. Απανωτές ανατροπές που σε ξαφνιάζουν και εκεί που λες α οκ αυτός είναι ο ένοχος ή ο συνεργάτης, τσουπ, τα πάνω κάτω. Και εκεί που λες τι ανατροπή ήταν αυτή στο τέλος του έργου, να τσουπ άλλη μία που τα αλλάζει όλα λίγο πριν τους τίτλους τέλους. Η επίλυση "γρίφων", η αγωνία, το σασπένς και το μυστήριο επίσης στα θετικά.

 

Στα αρνητικά για μένα, το γεγονός ότι θέλει γερό στομάχι. Είναι πάντως εξαιρετικά έξυπνες ταινίες με ενδιαφέρον σενάριο και πολλές ανατροπές.

 

Βγήκαν άλλες 7 πριν από αυτήν. 2 τριλογίες και μια για να "κλείσει". Η 8η του 2017 θα μπορούσε να παραληφθεί νομίζω, εκτός κι αν θέλουν να την ξαναρχίσουν (αν και μετά από τόσες συνέχειες νομίζω έχει κορεστεί και ήδη η 8η του 2017 δεν έφτανε το επίπεδο των παλιών, αλλά ούτε καν η 7η). Οι δύο πρώτες τριλογίες ήταν πολύ ανώτερες σε επίπεδο και ειδικά η πρώτη τριλογία.

 

Αλλά το ξαναγράφω, αφού έβαλες 6 σε αυτή που ήταν κατώτερη όλων, θα δεις τις άλλες με ενδιαφέρον. Αλλά δες τες όλες με τη σειρά, καθώς είναι η μία συνέχεια όχι μόνο της προηγούμενης αλλά και όλων των υπολοίπων. Είναι δυνατά συνδεδεμένες δηλαδή.

 

Από μένα η πρώτη τριλογία πιάνει το 8αράκι άνετα και στο IMDB έχουν όλες αρκετά υψηλή βαθμολογία (περίπου 6 έως 7.6) για ταινίες τρόμου.

Edited by Mivas

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία ήταν κατώτερη όλων, αν και καθόλου αδιάφορη θα έλεγα. Αν έβαλες 6 σε αυτή, νομίζω η υπόλοιπη σειρά θα ήταν 6.5-7 στη δική σου κλίμακα. Εγώ θα έβαζα 7.5 σαν σύνολο στη σειρά, μιας και είναι ίσως η κορυφαία στο είδος.

 

Στα θετικά, σε κρατάει από την αρχή μέχρι το τέλος. Απανωτές ανατροπές που σε ξαφνιάζουν και εκεί που λες α οκ αυτός είναι ο ένοχος ή ο συνεργάτης, τσουπ, τα πάνω κάτω. Και εκεί που λες τι ανατροπή ήταν αυτή στο τέλος του έργου, να τσουπ άλλη μία που τα αλλάζει όλα λίγο πριν τους τίτλους τέλους. Η επίλυση "γρίφων", η αγωνία, το σασπένς και το μυστήριο επίσης στα θετικά.

 

Στα αρνητικά για μένα, το γεγονός ότι θέλει γερό στομάχι. Είναι πάντως εξαιρετικά έξυπνες ταινίες με ενδιαφέρον σενάριο και πολλές ανατροπές.

 

Βγήκαν άλλες 7 πριν από αυτήν. 2 τριλογίες και μια για να "κλείσει". Η 8η του 2017 θα μπορούσε να παραληφθεί νομίζω, εκτός κι αν θέλουν να την ξαναρχίσουν (αν και μετά από τόσες συνέχειες νομίζω έχει κορεστεί και ήδη η 8η του 2017 δεν έφτανε το επίπεδο των παλιών, αλλά ούτε καν η 7η). Οι δύο πρώτες τριλογίες ήταν πολύ ανώτερες σε επίπεδο και ειδικά η πρώτη τριλογία.

 

Αλλά το ξαναγράφω, αφού έβαλες 6 σε αυτή που ήταν κατώτερη όλων, θα δεις τις άλλες με ενδιαφέρον. Αλλά δες τες όλες με τη σειρά, καθώς είναι η μία συνέχεια όχι μόνο της προηγούμενης αλλά και όλων των υπολοίπων. Είναι δυνατά συνδεδεμένες δηλαδή.

 

Από μένα η πρώτη τριλογία πιάνει το 8αράκι άνετα και στο IMDB έχουν όλες αρκετά υψηλή βαθμολογία (περίπου 6 έως 7.6) για ταινίες τρόμου.

 

Οι πρώτες ήταν πολύ καλές. Οι τελευταίες που είχα δει (δεν θυμάμαι νούμερο) από ένα σημείο και μετά ακόμα και σαν εικόνα ήταν ερασιτεχνικές μπροστά τις πρώτες.

Link to comment
Share on other sites

Οι πρώτες ήταν πολύ καλές. Οι τελευταίες που είχα δει (δεν θυμάμαι νούμερο) από ένα σημείο και μετά ακόμα και σαν εικόνα ήταν ερασιτεχνικές μπροστά τις πρώτες.

 

Στο πρώτο έπαιζε κι ο Danny Glover, τον οποίο είχα πρωτοδεί στον κυνηγό 2 και συνέχισε σε αρκετές άλλες ταινίες. Σοβαρός κι έμπειρος ηθοποιός, γνώμη μου θα έπρεπε να τον κρατούσαν και σε συνέχειες. Αυτή του 2017 όντως δεν θύμιζε τόσο τις παλιές. Αλλά και πάλι είχε την επίλυση του "παιχνιδιού" που σε κρατούσε και την κλασική ανατροπή στο τέλος (ο "κακός" με απογοήτευσε, θα ήθελα πιο έμπειρο ηθοποιό).

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Batman: Mask of the Phantasm (1993) 7/10

 

Πολύ καλή. Σενάριο - σκηνοθεσία τρέχουν άψογα και πιστεύω ότι το συγκεκριμένο κινούμενο σχέδιο είναι αξιόλογη προσθήκη στο σύμπαν των ταινιών Μπάτμαν.

 

Arsene Lupin and the Castle of Cagliostro (1979) 7/10

 

Πολύ καλό και έξυπνο κινούμενο σχέδιο από τον Hayao Miyazaki ο οποίος θεωρείται ως Ιάπωνας Walt Disney. Θα επανέλθω με περισσότερες και πιο γνωστές ταινίες του.

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία ήταν κατώτερη όλων, αν και καθόλου αδιάφορη θα έλεγα. Αν έβαλες 6 σε αυτή, νομίζω η υπόλοιπη σειρά θα ήταν 6.5-7 στη δική σου κλίμακα. Εγώ θα έβαζα 7.5 σαν σύνολο στη σειρά, μιας και είναι ίσως η κορυφαία στο είδος.

 

Στα θετικά, σε κρατάει από την αρχή μέχρι το τέλος. Απανωτές ανατροπές που σε ξαφνιάζουν και εκεί που λες α οκ αυτός είναι ο ένοχος ή ο συνεργάτης, τσουπ, τα πάνω κάτω. Και εκεί που λες τι ανατροπή ήταν αυτή στο τέλος του έργου, να τσουπ άλλη μία που τα αλλάζει όλα λίγο πριν τους τίτλους τέλους. Η επίλυση "γρίφων", η αγωνία, το σασπένς και το μυστήριο επίσης στα θετικά.

 

Στα αρνητικά για μένα, το γεγονός ότι θέλει γερό στομάχι. Είναι πάντως εξαιρετικά έξυπνες ταινίες με ενδιαφέρον σενάριο και πολλές ανατροπές.

 

Βγήκαν άλλες 7 πριν από αυτήν. 2 τριλογίες και μια για να "κλείσει". Η 8η του 2017 θα μπορούσε να παραληφθεί νομίζω, εκτός κι αν θέλουν να την ξαναρχίσουν (αν και μετά από τόσες συνέχειες νομίζω έχει κορεστεί και ήδη η 8η του 2017 δεν έφτανε το επίπεδο των παλιών, αλλά ούτε καν η 7η). Οι δύο πρώτες τριλογίες ήταν πολύ ανώτερες σε επίπεδο και ειδικά η πρώτη τριλογία.

 

Αλλά το ξαναγράφω, αφού έβαλες 6 σε αυτή που ήταν κατώτερη όλων, θα δεις τις άλλες με ενδιαφέρον. Αλλά δες τες όλες με τη σειρά, καθώς είναι η μία συνέχεια όχι μόνο της προηγούμενης αλλά και όλων των υπολοίπων. Είναι δυνατά συνδεδεμένες δηλαδή.

 

Από μένα η πρώτη τριλογία πιάνει το 8αράκι άνετα και στο IMDB έχουν όλες αρκετά υψηλή βαθμολογία (περίπου 6 έως 7.6) για ταινίες τρόμου.

 

Θα τα ξεκινησω με τη σειρα πολυ αναλυτικος οπως παντα. Οντως εξυπνη ταινια η τελευταια οποτε σιγουρα θα μου αρεσουν και οι αλλες.

Link to comment
Share on other sites

47 Meters Down[2017]

80904d359896287a65dbc0c6f202a66c.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt2932536/?ref_=nv_sr_2?ref_=nv_sr_2

 

Αρκετα απλη ιστορια ξεκαθαρα για να στηριξει αυτο που ηθελε να δωσει. Με τον τροπο της ομως καταφερνει να κρατησει κολλημενο τον θεατη στην οθονη νιωθοντας παραλληλα τον φοβο που νιωθουν οι 2 πρωταγωνιστριες μας μεσα στο βυθο της θαλασσας. Βλεπετε πολυ ευχαριστα χωρις να ειναι κατι τρομερο. Στο τελος κατι ειχα καταλαβει και μου αρεσε οπως εκλεισε. 6.5/10

 

47 Meters Down: Uncaged[2019]

47-meters-down-uncaged.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt7329656/?ref_=nv_sr_1?ref_=nv_sr_1

 

Λιγο κατωτερο απο το πρωτο. Καλυτερο σκηνικο υποβαθρο στις κατακομβες των Μαγια, περισσοτερο splatter απο τους τυφλους καρχαριες και η κορη του Stallone εχει μελλον απο αυτο που μας εδειξε. Μεχρι την πρωτη ωρα το πηγε πολυ καλα μετα κανα 15λεπτο το εχασε μην καταλαβαινοντας τι ακριβως βλεπεις στην οθονη και το τελος too much μιας και μιλαμε για λευκους καρχαριες. Γενικος μια οκ διλογια που αν και δεν ειναι κορυφαιες ταινιες αυτο που θελουν να δωσουν στον θεατη το δινουν και με το παραπανω.

6/10

Link to comment
Share on other sites

About Elly (2009) 8/10

 

Πολύ καλή ταινία μυστηρίου αγωνίας από τον Asghar Farhadi που μας έδωσε το εξαιρετικό A Separation (2011). Εξαιρετικές ερμηνείες από το σύνολο των ηθοποιών.

 

A Man for All Seasons (1966) 8/10

 

Εξαιρετικό ιστορικό δράμα το οποίο είχε κερδίσει δίκαια το όσκαρ καλύτερης ταινίας εκείνη τη χρονιά. Ειδικά το φινάλε που μαθαίνουμε τη κατάληξη του πρωταγωνιστή και των υπόλοιπων χαρακτήρων συγκλονίζει. Παρά την ηλικία της, η ταινία δεν έχει ίχνος ρυτίδας.

Link to comment
Share on other sites

47 Meters Down[2017]

 

80904d359896287a65dbc0c6f202a66c.jpg

 

 

 

https://www.imdb.com/title/tt2932536/?ref_=nv_sr_2?ref_=nv_sr_2

 

 

 

Αρκετα απλη ιστορια ξεκαθαρα για να στηριξει αυτο που ηθελε να δωσει. Με τον τροπο της ομως καταφερνει να κρατησει κολλημενο τον θεατη στην οθονη νιωθοντας παραλληλα τον φοβο που νιωθουν οι 2 πρωταγωνιστριες μας μεσα στο βυθο της θαλασσας. Βλεπετε πολυ ευχαριστα χωρις να ειναι κατι τρομερο. Στο τελος κατι ειχα καταλαβει και μου αρεσε οπως εκλεισε. 6.5/10

 

 

 

47 Meters Down: Uncaged[2019]

 

47-meters-down-uncaged.jpg

 

 

 

https://www.imdb.com/title/tt7329656/?ref_=nv_sr_1?ref_=nv_sr_1

 

 

 

Λιγο κατωτερο απο το πρωτο. Καλυτερο σκηνικο υποβαθρο στις κατακομβες των Μαγια, περισσοτερο splatter απο τους τυφλους καρχαριες και η κορη του Stallone εχει μελλον απο αυτο που μας εδειξε. Μεχρι την πρωτη ωρα το πηγε πολυ καλα μετα κανα 15λεπτο το εχασε μην καταλαβαινοντας τι ακριβως βλεπεις στην οθονη και το τελος too much μιας και μιλαμε για λευκους καρχαριες. Γενικος μια οκ διλογια που αν και δεν ειναι κορυφαιες ταινιες αυτο που θελουν να δωσουν στον θεατη το δινουν και με το παραπανω.

 

6/10

Το πρώτο πιο ρεαλιστικό και με πιο πολύ αγωνία.

Το δεύτερο τρελή μούφα. Δύτες χωρίς πέδιλα δεν έχω ξαναδεί.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Saw[2004]

 

Εξαιρετη ταινια. Το μυστηριο στο υψιστο επιπεδο παιζοντας κυριολεκτικα με το μυαλο του θεατη. Ο James Wan ξεδιπλωνει μαεστρικα το σεναριο του με τα flashbacks να μας δινουν και από λιγο κάθε φορα κρατοντας μας σε αγωνια μεχρι το τελος. Το τελος τρομερα disturbing και το twist ένα από τα καλυτερα σε θριλερ ταινια που θα δειτε. Παρα πολύ καλοι ολοι οι ηθοποιοι. 8.2/10

 

Saw II[unrated][2005]

41XuF5seQ3L.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt0432348/?ref_=nv_sr_3?ref_=nv_sr_3

 

Σαφως κατωτερο απο το πρωτο μαθαινουμε ομως αρκετα πραγματα για τον βασικο κακο της ιστοριας και στο τελος ξεδιαλυνει τελειως η ιστορια απο το πρωτο μερος γιατι ειχε μεινει λιγο στον αερα για το τι πραγματικα συνεβη. Οι παγιδες πολυ εξυπνες και δυνατες αρκετες σκηνες θανατων. Κουραστικοι ομως οι ηθοποιοι μεσα στο σπιτι και εκει το εχασε. Το τελικο twist ομως δεν το περιμενα και τελικα ο Jigsaw εχει δικιο οταν λεει "play with the rules". Γρηγορη σκηνοθεσια σε σημεια στο ιδιο στυλ με την πρωτη. 6.5/10

Edited by king2009
Link to comment
Share on other sites

5 Centimeters Per Second: A Chain of Short Stories About Their Distance (2007) 7/10

 

Καλοφτιαγμένη αν και κάτι άλλο περίμενα να δω. Αφορά κινούμενο σχέδιο-ρομαντικό δράμα με τρεις μικρού μήκους ιστορίες νεαρών ζευγαριών.

 

Arthur Christmas (2011) 7/10

 

Χαριτωμένο κινούμενο σχέδιο στο πνεύμα των Χριστουγέννων. Έχουν βγει και καλύτερα αλλά ήταν αρκετά καλό.

Link to comment
Share on other sites

Saw III[unrated Director's Cut][2006]

51-Ube2-UI-UL-SY445.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt0489270/?ref_=nv_sr_1?ref_=nv_sr_1

 

Λιγο καλυτερη απο την δευτερη. Πολυ δυνατες οι παγιδες οπως και το gore μονο για γερα στομαχια. Βαζει ενα τελος και εχω περιεργεια πως θα το συνεχισουν στο τεταρτο μερος. Το παιχνιδι τιμιο και αγχωτικο με την unrated εκδοση να δινει ρεσιταλ στο gore στοιχειο. Η DC εχει 3 σκηνες ακομα με σημαντικη την τελευταια στην οποια εκει που τελειωνει η unrated συνεχιζει ακομα λιγο η DC. Κλασικο twist στο τελος και δεν το περιμενα οπως στα προηγουμενα. Νομιζω η πιο αρρωστημενη απο τις πρωτες 3. 6.7/10

Link to comment
Share on other sites

Akira (1988) 6/10

 

Κινούμενο σχέδιο manga. Δε μου φάνηκε κάτι ιδιαίτερο και μάλιστα ήταν αρκετά τραβηγμένο το σενάριο.

 

A Silent Voice (2016) 7/10

 

Ιαπωνικό κινούμενο σχέδιο με κεντρικό θέμα το μπούλινγκ. Σίγουρα από τις καλύτερες ταινίες πάνω σε αυτό το θέμα και προβληματίζει από τη σκοπιά και του θύτη και του θύματος. Το μόνο αρνητικό, που μου άφησε αίσθηση ανολοκλήρωτου.

Link to comment
Share on other sites

Dora and the Lost City of Gold[2019]

Dora-City-Lost-Gold-Isabela-Moner.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt7547410/?ref_=nv_sr_1?ref_=nv_sr_1

 

Αν πατε να δειτε μια περιπετεια εξερευνησης περιμενοντας να ειναι στο ιδιο υφος με tomb raider θα απογοητευτειτε. Η ταινια ειναι για μικροτερες ηλικιες και δεν το κρυβει λεπτο. Πολυ εντυπωσιακη παλετα χρωματων οκ εφε για το ειδος και μια πρωταγωνιστρια που ειναι εξαιρετικη σε αυτο που υποδυεται την γνωρισαμε και στο instal family και στο τελευταιο transformers. Εχει τις στιγμες της θα γελασετε αρκετα σε σημεια αλλα παραλληλα ειναι και λιγο αφελης κατι που δικαιολογείται μιας και μιλαμε για ταινια που φτιαχτηκε για μικροτερες ηλικιες. Αν εχετε μικρα παιδια μην την χασετε να την δειτε παρεα μαζι τους. 6.3/10

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...