Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι παλιές ταινίες γενικότερα έχουν αυτήν την ατμόσφαιρα που δεν πρόκειται ποτέ να αγγίξουν οι καινούριες. Παρολα αυτά, να περιμένεις να τρομάξεις. Όλοι παίζουν εξαιρετικά και η ταινία δεν πρόκειται να σε κουράσει. Περνάει νεράκι χωρίς βαρετους διαλόγους κλπ.

 

Galaxy Note9 & Tapatalk Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Mirage, 2018

https://m.imdb.com/title/tt6908274/

Αξιόλογο ισπανικό θριλεράκι του Netflix με πολύ καλό σενάριο. Μια γυναίκα επικοινωνεί μέσω τηλεόρασης με ένα νεαρό αγόρι που ζει 25 χρόνια πριν, και μετά από αυτή την επικοινωνία η γυναίκα ξυπνάει σε ένα διαφορετικό παρόν. Αν και μεγάλη σε διάρκεια δεν κάνει κοιλιά σε κανένα σημείο. Είναι από το είδος των σεναρίων που μου αρέσουν, μου θύμισε μια παλαιότερη και πολύ καλή ταινία, το Butterfly Effect. 7.5/10 από εμένα.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Το είδα και εγώ το Mirage.

 

Πολύ καλή γενικά αλλά θα μπορούσε να είναι λιγάκι πιο σύντομη γιατί με κούρασε σε κάποιο σημείο.

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

The Tourist (2010) 6/10

 

Υπερεκτιμημένη. Προβλέψιμο σενάριο, αδιάφορες ερμηνείες.

 

The Narrow Margin (1952) 7/10

 

Καλή σκηνοθεσία και ενδιαφέρον σενάριο για θρίλερ. 67 ετών ταινία αλλά βλέπεται άνετα ακόμα και σήμερα. Γυρίστηκε και ένα ριμέικ το 1990 με τον ίδιο τίτλο αλλά δε φτάνει τη πρωτότυπη έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Το είδα και εγώ το Mirage.

 

Πολύ καλή γενικά αλλά θα μπορούσε να είναι λιγάκι πιο σύντομη γιατί με κούρασε σε κάποιο σημείο.

Συμφωνώ, όντως το κούρασε πολύ και πολύ μπλέξιμο

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

The Mule, 2018

https://m.imdb.com/title/tt7959026/

Κλιντ Ίστγουντ, αγαπημένος ηθοποιός και ότι υπογράφει είναι εγγύηση. Η ταινία όχι κάτι ιδιαίτερο σε σχέση με άλλες του ταινίες, αλλά βλέπεται ευχάριστα και έχει κορύφωση συναισθημάτων προς το τέλος, ενώ περνά και κοινωνικά μηνύματα θεωρώ για τη σημασία της οικογένειας. 7/10 από εμένα.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

The Mule, 2018

https://m.imdb.com/title/tt7959026/

Κλιντ Ίστγουντ, αγαπημένος ηθοποιός και ότι υπογράφει είναι εγγύηση. Η ταινία όχι κάτι ιδιαίτερο σε σχέση με άλλες του ταινίες, αλλά βλέπεται ευχάριστα και έχει κορύφωση συναισθημάτων προς το τέλος, ενώ περνά και κοινωνικά μηνύματα θεωρώ για τη σημασία της οικογένειας. 7/10 από εμένα.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Και δυστυχώς η τελευταία του ταινία μάλλον απ' ότι δήλωσε πριν καιρό. Ακριβώς γιατί και ο ίδιος θέλει να αφιερώσει χρόνο στην οικογένεια του. Βασικά στα 7 παιδιά που έχει από 3-4 γάμους :)

 

Η ταινία περνάει μυνήματα και για την οικογένεια αλλά και πολιτικά μυνήματα του στυλ, make America great again.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Και δυστυχώς η τελευταία του ταινία μάλλον απ' ότι δήλωσε πριν καιρό. Ακριβώς γιατί και ο ίδιος θέλει να αφιερώσει χρόνο στην οικογένεια του. Βασικά στα 7 παιδιά που έχει από 3-4 γάμους :)

 

Η ταινία περνάει μυνήματα και για την οικογένεια αλλά και πολιτικά μυνήματα του στυλ, make America great again.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δυστυχώς για εμάς συμφωνώ, αλλά πόσο ακόμα να ασχολείται με ταινίες... 88 είναι... :)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς για εμάς συμφωνώ, αλλά πόσο ακόμα να ασχολείται με ταινίες... 88 είναι... :)
Ναι σαφέστατα! Είναι λυπηρό και κάπως ξενερωτο να βλέπεις τον Ίστγουντ στα βαθιά γεράματα. Όπως και να έχει είναι ένας ζωντανός θρύλος.

 

Μπορεί να μην ήταν ο πολυσύνθετος ηθοποιός με το φοβερό υποκριτικό ταλέντο, αλλά αντιθέτως ήταν ο εαυτός του. Πολιτικά μη ορθές όλες οι ταινίες του και σίγουρα ένα πρότυπο για όλους μας.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

ESCAPE ROOM

 

Πολύ καλή περιπέτεια που σε κρατάει συνέχεια σε αγωνία.

Στο γνωστό μοτίβο επιβίωσης σε δωμάτια με παγίδες.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Είδα το The Silence του 2019 στο netflix. 8/10

Μια καλή ταινία επιτέλους με δράση και αγωνία.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Είδα το The Silence του 2019 στο netflix. 8/10

Μια καλή ταινία επιτέλους με δράση και αγωνία.

 

Tόσο καλό; Άλλα φαντάστηκα με τη βαθμολογία που είδα IMDB...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να δεις αυτή Limonata

 

Χμ ήταν οκ ρε μαν. Δεν είναι και σαν τα ελληνικά σκουπίδια αλλά δεν βρήκα κάτι ιδιαίτερο. Θα σε προλάβω όσο καλή και να ήταν η μουσική δεν ταιριάζει. Πέραν του εξαίρετου ceylan δεν βρίσκω κάτι ιδιαίτερο στον τουρκικό κινηματογράφο

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ποιοτικος ισπανικος κινηματογραφος:

https://www.imdb.com/title/tt6908274/?ref_=fn_al_tt_1

 

μου θυμισε αυτο (be with you ο αγγλικος τιτλος):

https://www.imdb.com/title/tt0442268/

 

για 8/10 εκαστο

 

Δεν ήταν κακή αλλά ως εκει. Έχω δει αρκετές ισπανικές, η συγκεκριμένη φωνάζει μεινστριμ και νετφλιξ.

Όσο για την δεύτερη επιλογή είδα την παλιά έκδοση. Χμμ φυσικά και έχω πάει αρκετά σε Ιαπωνία /Κορέα, έτσι όπως ξεκίνησε περίμενα μια κλισέ φανταστική ρομαντική κομεντί-δράμα. Η ταινία θέλει υπομονή αλλά έχει πολύ βάθος. Είναι ένα πραγματικό hidden gem.

 

 

Αν βρείτε και άλλες προτάσεις (πάντα εκτός Χόλιγουντ) βαράτε

Link to comment
Share on other sites

Αν βρείτε και άλλες προτάσεις (πάντα εκτός Χόλιγουντ) βαράτε

 

Είδα χθες το Capharnaüm (2018).

Ότι και να πω για την ταινία είναι λίγο.....:(

Ακόμη με πονάει το στομάχι από τη χθεσινή γροθιά!!!

9/10

Edited by akilleas
Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Είδα το The Silence του 2019 στο netflix. 8/10

Μια καλή ταινία επιτέλους με δράση και αγωνία.

Συμφωνώ.

Είναι λίγο αργό ( δεν θα έλεγα πολλά για δράση), αλλά βλέπεται άνετα.

Το Quiet Place που όλοι το συγκρίνουν είναι πολύ πιο αργό.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Tόσο καλό; Άλλα φαντάστηκα με τη βαθμολογία που είδα IMDB...

Πραγματικά βλέποντας την βαθμολογία (κάτω από 6) μου έκανε μεγάλη εντύπωση...δεν ήταν βαρετό.Είχε δράση, και δομημένο τέλος..(δηλαδή καταλαβαίνεις που θα καταλήξει δεν σε αφήνει να λες:<< τι έγινε τώρα?>>).

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

First Reformed (2017) 7/10

 

Πρωτότυπη με έναν πολύ καλό Ιθαν Χοκ. Το φινάλε ήθελε περισσότερες εξηγήσεις.

 

See No Evil, Hear No Evil (1989) 7/10

 

Κλασική κωμωδία που έβαζε παλιά σχεδόν κάθε τρεις μήνες το mega. Τη ξαναείδα μετά από πολύ καιρό, συνεχίζει να βγάζει γέλιο.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά βλέποντας την βαθμολογία (κάτω από 6) μου έκανε μεγάλη εντύπωση...δεν ήταν βαρετό.Είχε δράση, και δομημένο τέλος..(δηλαδή καταλαβαίνεις που θα καταλήξει δεν σε αφήνει να λες:<< τι έγινε τώρα?>>).
Είναι ταινία για να τη δεις καινά περάσει ευχάριστα ο χρόνος. Δεν ήταν ούτε τρομερή ούτε πολύ χάλια, σύμφωνα με τα γούστα μου

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

ESCAPE ROOM

 

Πολύ καλή περιπέτεια που σε κρατάει συνέχεια σε αγωνία.

Στο γνωστό μοτίβο επιβίωσης σε δωμάτια με παγίδες.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Το είδα κι εγώ και το προτείνω.

 

Όντως πολύ ενδιαφέρουσα ταινία, σε κρατάει σε αγωνία καθόλη την διάρκεια της ταινίας και αναμένεται και sequel

 

7/10 θα έλεγα το λιγότερο

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο που στην περιγραφή του imdb δεν αναγράφεται ως horror ή έστω thriller. Διαβάζοντας τη σύνοψη θα περίμενα να μην είναι drama και Κ-12.

 

Lenovo Yoga Book & Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είδα το The Silence του 2019 στο netflix. 8/10

Μια καλή ταινία επιτέλους με δράση και αγωνία.

 

Τα παραλες νομίζω :)

 

Βλέπεται για μια φορά, είναι στυλ Birdbox, εκεί δεν έπρεπε να κοιτάξεις, εδώ δεν πρέπει να μιλήσεις. Πάνω κάτω ίδια βαθμολογία και στα δύο θα έβαζα, φαίνονται low-budget παραγωγές, έχουν ενδιαφέρον, αλλά και στις δύο θα ήθελα το κάτι παραπάνω. Ο πρωταγωνιστής ίσως είναι γνώριμος από το Hunger Games ή και από τα Transformers 4 και 5. Αρκετά καλός θα έλεγα, παίζει σε μεγάλο έυρος, από περιπέτεια, κωμωδία ή και δράμα, αλλά μόνο οι ηθοποιοί δεν αρκούν για μια καλή ταινία.

 

6.5/10 από μένα. Όπως είπα βλέπεται με ενδιαφέρον για μια φορά, αλλά μέχρι εκεί.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Τα παραλες νομίζω :)

 

 

 

Βλέπεται για μια φορά, είναι στυλ Birdbox, εκεί δεν έπρεπε να κοιτάξεις, εδώ δεν πρέπει να μιλήσεις. Πάνω κάτω ίδια βαθμολογία και στα δύο θα έβαζα, φαίνονται low-budget παραγωγές, έχουν ενδιαφέρον, αλλά και στις δύο θα ήθελα το κάτι παραπάνω. Ο πρωταγωνιστής ίσως είναι γνώριμος από το Hunger Games ή και από τα Transformers 4 και 5. Αρκετά καλός θα έλεγα, παίζει σε μεγάλο έυρος, από περιπέτεια, κωμωδία ή και δράμα, αλλά μόνο οι ηθοποιοί δεν αρκούν για μια καλή ταινία.

 

 

 

6.5/10 από μένα. Όπως είπα βλέπεται με ενδιαφέρον για μια φορά, αλλά μέχρι εκεί.

Birdbox, a quiet place, the happening κλπ κλπ. Όλα ίδια φάση στο περίπου. Έμπνευση μηδέν.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

The Vatican Tapes 2015

 

Αρκετά ενδιαφέρουσα, ξεκινάει στυλ δαιμονισμένων κλπ αλλά στο τέλος το τερματίζουν τελείως με στοιχεία από Βίβλο.

 

Το τέλος μου θύμισε σαν θέμα το End of Days 1999.

 

Βλέπεται, θα έλεγα 7.5/10 για μένα

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε χαλαρό ταινιάκι ούτε μιάμιση ωριτσα, δείτε το 47 meters down.

Ωραίο θριλερακι με ένταση αν στιγμές και κλειστοφοβικη ατμόσφαιρα.

 

Lenovo Yoga Book & Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...