Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ωραία κωμωδιούλα το Tag! Καφρικη κάποιες φορές. Βλέπεται πολύ ευχάριστα.

 

Galaxy Note9 & Tapatalk Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Unsane

unsane-ver2.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt7153766/?ref_=nv_sr_1

 

Ο γνωστος σε ολους Soderbergh μας προσφερει μια ταινια η οποια καταπιανετε ταυτοχρονα με 2 διαφορετικα θεματα. Το βασικο και πιο σκληρο ειναι το λεγομενο stalking και που μπορει να καταληξει ολη αυτη η εμμονη. Το θεμα σιγουρα δεν ειναι τοσο ευπεπτο και διακρινετε απο αρκετη σκληροτητα προς το τελος. Το δευτερο θεμα που ισως ειναι και μια μαστιγα με τις κλινικες αποκαταστασης και τις ασφαλιστικες μας το δινει στο πιατο χωρις να εχουμε κατι να πουμε. Overall τιμια προσπαθεια απλα μην περιμενετε το τρελο pace η ταινια ειναι αργη και περνει μπρος μετα την πρωτη ωρα και σιγουρα αξιζει μια θεαση με τα σπανια θεματα που καταπιανετε. 7/10

Link to comment
Share on other sites

Ωραία κωμωδιούλα το Tag! Καφρικη κάποιες φορές. Βλέπεται πολύ ευχάριστα.

 

Galaxy Note9 & Tapatalk Pro

Έχει πολύ καλούς κωμικούς τύπους που βγάζουν εγγυημένο γέλιο

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

 

Το Unsane είναι αποκλειστικά γυρισμένο με I-Phone ;)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο και το unsane, ναι!

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για το Unsane είχα γράψει κριτική πριν λίγο καιρό, πιστεύω υπάρχουν και καλύτερες ταινίες σε αυτό το είδος.
Link to comment
Share on other sites

Mortal Engines 2018 8/10

 

Ευχάριστη ταινία με σχεδόν συνεχόμενη δράση. Δε κουράζει σε κάποιο σημείο. Τη προτείνω σε λάτρεις τέτοιου είδους ταινιών.

 

(Προβλέψιμη η πλοκή για μένα στο τέλος αλλά δε με πείραξε)

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Για το Unsane είχα γράψει κριτική πριν λίγο καιρό, πιστεύω υπάρχουν και καλύτερες ταινίες σε αυτό το είδος.

Ποιες εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Ποιες εννοεις?

 

Είχα γράψει πριν 1 μήνα..

 

Unsane (2018) 6/10

 

Παρακολουθείται με ενδιαφέρον αλλά τελικά δεν είναι κάτι ιδιαίτερο. Μου θύμισε λίγο τη ταινία The Collector (1965) η οποία ήταν αρκετά καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα από το Alita: Battle Angel (2019)

Εγώ προσωπικά το βρήκα κακή άκρως προβλεπόμενη αμερικανιά. Εκτός από κάποιες λιγοστές σκηνές δράσης.

5/10 με πολύ επιείκεια.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Lincoln (2012) 6/10

 

Ενδιαφέρον ιστορικό θέμα αλλά η σκηνοθεσία του Σπίλμπεργκ μου φάνηκε βαριεστημένη. Με εξαίρεση λίγες καλές στιγμές και τις καλές ερμηνείες η ταινία ήταν μέτρια.

 

Vantage Point (2008) 5/10

 

Έγινε προσπάθεια να κάνουν μια έξυπνη ταινία. Τελικά τίποτα ιδιαίτερο στο αποτέλεσμα. Και οι ερμηνείες μου φάνηκαν κακές.

 

State of Play (2009) 5/10

 

Τίποτα ιδιαίτερο και αυτή. Ο Ράσελ Κρόου αχώνευτος. Το The Last King of Scotland (2006) του ίδιου σκηνοθέτη άξιζε πολύ περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Eddie the Eagle

Eddie-the-Eagle-poster-goldposter-com-5.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt1083452/?ref_=nv_sr_1

 

Βιογραφια ενος εξαιρετου Βρετανου σκιερ αλματος που δεν το εβαλε κατω και καταφερε να κανει το ονειρο του πραγματικοτητα. Η ταινια θα σας προσφερει απλοχερα παρα πολλα συναισθηματα. Χαρας λυπης αγωνιας. Το τελος υπεροχο και θα κλεισετε την ταινια με μια τεραστια ευχαριστηση για τα 100 λεπτα που διαρκει. Jackman και Egerton εξαιρετικοι στο ρολο τους. Δειτε την απλα. 8/10

Link to comment
Share on other sites

Mortal Engines 2018 8/10

 

Ευχάριστη ταινία με σχεδόν συνεχόμενη δράση. Δε κουράζει σε κάποιο σημείο. Τη προτείνω σε λάτρεις τέτοιου είδους ταινιών.

 

(Προβλέψιμη η πλοκή για μένα στο τέλος αλλά δε με πείραξε)

Το είδα προχτές. Τρελά εφέ, αξίζει μόνο σε 1080 ανάλυση και πάνω.

Σαν ιστορία ή ηθοποιία τίποτα το ιδιαίτερο.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

The Thing from Another World

MV5-BMTQw-Nj-Qz-YTkt-N2-Rl-My00-YTQ4-LWE1-Ym-Yt-MDEw-Y2-U2-ZDA0-ZTlm-Xk-Ey-Xk-Fqc-Gde.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt0044121/?ref_=nv_sr_3

 

Να πω αρχικα οτι δεν εχω δει το The Thing του 1982. Η συγκεκριμενη ταινια ειναι μια απο αυτες που ξεκινησε το sci-fi horror και μαζι εφερε πολλα ερωτηματα και σκεψεις. Τρομερη ατμοσφαιρα ωραιοι διαλογοι και σκεψεις ειδικα αυτες του επιστημονα με το Νομπελ. Βγηκε remastered εκδοση πριν μια βδομαδα οποτε οσοι δεν την ξερετε δειτε την η εικονα ειναι παρα πολυ καλη. 7.5/10

Edited by king2009
Link to comment
Share on other sites

The Thing[1982]

 

Ο Carpenter στα καλυτερα του. Mετα τα Halloween και The Fog σκηνοθετει και το The Thing. Ανετα μια απο τις καλυτερες horror ταινιες της δεκαετιας του 80. Τρομερη ατμοσφαιρα στα παγωμενα μερη της Ανταρκτικης πολυ καλο soundtrack να σου σηκωνετε η τριχα και ενας ξενος οργανισμος πιο creepy απο ποτε πραγματικα ειναι αρκετα παραξενα αυτα που βλεπουμε. Αν αναλογιστουμε οτι η ταινια ειναι του 1982 καταλαβαινουμε ποσο καλα εφε εχει. Ο Russell παρα πολυ καλος οπως και ολοι οι ηθοποιοι. Περα απο το main τρομακτικο κομματι και το μυστηριο υπαρχει και ψυχολογικος τρομος μεταξυ των χαρακτηρων μιας και ολοι μπορει να ειναι μολυσμενοι. Βαλτε ακουστικα κλειστε τα φωτα και δειτε το. 8/10

Link to comment
Share on other sites

The Limey (1999) 7/10

 

Ενδιαφέρουσα χωρίς να είναι κάτι ιδιαίτερο. Καλή σκηνοθεσία.

 

Southpaw (2015) 7/10

 

Αρκετά καλή με καλές ερμηνείες. Πάντως άλλες ταινίες με θέμα το μποξ τα έχουν πει ακόμη καλύτερα.

 

Hitchcock (2012) 7/10

 

Καλή ταινία με θέμα αγαπημένο δημιουργό αλλά θα ήθελα να ήταν πιο εμπλουτισμένη και να μη περιοριστεί μόνο σε ένα κομμάτι της καριέρας του. Καλός ο Χόπκινς.

Link to comment
Share on other sites

The Thing[1982]

 

Ο Carpenter στα καλυτερα του. Mετα τα Halloween και The Fog σκηνοθετει και το The Thing. Ανετα μια απο τις καλυτερες horror ταινιες της δεκαετιας του 80. Τρομερη ατμοσφαιρα στα παγωμενα μερη της Ανταρκτικης πολυ καλο soundtrack να σου σηκωνετε η τριχα και ενας ξενος οργανισμος πιο creepy απο ποτε πραγματικα ειναι αρκετα παραξενα αυτα που βλεπουμε. Αν αναλογιστουμε οτι η ταινια ειναι του 1982 καταλαβαινουμε ποσο καλα εφε εχει. Ο Russell παρα πολυ καλος οπως και ολοι οι ηθοποιοι. Περα απο το main τρομακτικο κομματι και το μυστηριο υπαρχει και ψυχολογικος τρομος μεταξυ των χαρακτηρων μιας και ολοι μπορει να ειναι μολυσμενοι. Βαλτε ακουστικα κλειστε τα φωτα και δειτε το. 8/10

Από τις αγαπημένες μου αν όχι η αγαπημένη. Ο Ράσελ τέλειος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είδα μια χθές,1922 λέγεται πολύ ευχάριστη, απλή και με ωραία σκηνικά.σπανιο να μη κοιμηθώ σε ταινία, αλλά αυτή με κράτησε μια χαρά
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει είδα μεγάλη ταινία. Overlord. Τι συνδύασαν οι τύποι; Σαν να βγήκε το σενάριο από video game. Ωραία καμμενιά.

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Friday the 13th[1980]

lwpv1-00470-2a769178-d199-46d1-8d7e-2b113d0ac596.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt0080761/?ref_=nv_sr_1

 

Σπλατερ εμφανως επηρεασμενο απο καποιες ταινιες horror πριν το 1980. Η ατμοφαιρα εξαιρετικη σε μια απομονωμενη λιμνη και η καταιγιδα μαζι με το soundtrack συνθετουν μια τιμια στο genre ταινια. Το τελος μου αρεσε αρκετα και σιγουρα δεν το περιμενα. 7/10

Link to comment
Share on other sites

Friday the 13th[1980]

 

lwpv1-00470-2a769178-d199-46d1-8d7e-2b113d0ac596.jpg

 

 

 

https://www.imdb.com/title/tt0080761/?ref_=nv_sr_1

 

 

 

Σπλατερ εμφανως επηρεασμενο απο καποιες ταινιες horror πριν το 1980. Η ατμοφαιρα εξαιρετικη σε μια απομονωμενη λιμνη και η καταιγιδα μαζι με το soundtrack συνθετουν μια τιμια στο genre ταινια. Το τελος μου αρεσε αρκετα και σιγουρα δεν το περιμενα. 7/10

Εμφανώς επηρεασμένο λέει!!!

Χαχαχαχα τρομερός.

 

Μιλάμε για το Παρασκευή και 13 που μόνο του είναι μια ολόκληρη σχολή στις ταινίες τρόμου και που αυτό επηρέασε πόσες άλλες ταινίες της εποχής.

 

 

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εμφανώς επηρεασμένο λέει!!!

Χαχαχαχα τρομερός.

 

Μιλάμε για το Παρασκευή και 13 που μόνο του είναι μια ολόκληρη σχολή στις ταινίες τρόμου και που αυτό επηρέασε πόσες άλλες ταινίες της εποχής.

 

 

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Συμφωνώ παρότι είμαι Freddyκός!!!

Αξέχαστες VHS εποχές!!!

Edited by akilleas
Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

The Witches (1990) 7/10

 

Ευχάριστη οικογενειακή φαντασίας. Ο σκηνοθέτης Nicolas Roeg που πέθανε πρόσφατα θα τον θυμόμαστε πάντα από το Don't Look Now (1973), μια από τις πιο συγκλονιστικές ταινίες τρόμου όλων των εποχών.

 

Game Night (2018) 6/10

 

Σαχλαμαρίτσα για να περνά η ώρα. Τίποτα ιδιαίτερο και ξεχνιέται το επόμενο λεπτό.

Link to comment
Share on other sites

Bad times at the El royale 2018.

https://m.imdb.com/title/tt6628394/

 

Ωραία Tarantin-ιά που δεν είναι του Tarantino, αλλά σίγουρα η όλη ατμόσφαιρα και σκηνοθεσία θυμίζει ταινίες του. Η υπόθεση ούτε κάτι το ιδιαίτερο ούτε και μάπα. Γενικά έχει πλοκή και βλέπεται ευχάριστα, παρόλο που είναι δυόμιση περίπου ώρες ταινία δεν καταλαβαίνεις τον χρόνο να περνάει.

 

Rolling thunder 1977.

https://m.imdb.com/title/tt0076637/

 

Μου θύμισε αρκετά Taxi driver, όπως και σε άλλους που την έχουν δει. Άλλωστε είναι δύο ταινίες που τις έχει γράψει ο ίδιος άνθρωπος.

Παίζουν οι William Devane και ο Tommy Lee Jones στα νιάτα του. Αρκετά δραματική η ζωή του βασικού πρωταγωνιστή, όπου στο τέλος έρχεται και η εκδίκηση. Η ταινία έχει μια αισθητική Taxi driver με πιο b movie χαράκτηρα. Χωρίς κάποια φοβερή σκηνοθεσία η υπόθεση, μου άρεσε πολύ!

 

Tchao pantin 1983.

https://m.imdb.com/title/tt0086420/

 

Γαλλικη ταινία πολύ δυνατή και αυτή. Μπορεί ο βασικός πρωταγωνιστής να μη γεμίζει το μάτι του θεατή και να θυμίζει τον Γιακουμή από το σουβλατζίδικο της γειτονιάς, αλλά ο ήρωας εξελίσσεται και όσο η ταινία φτάνει προς το τέλος, κορυφώνει όλο και περισσότερο. Κλασσικός μοναχικός τύπος, που δεν μιλάει πολύ, πίνει, δεν τον νοιάζει κάτι άλλο και απλά πιάνεται από κάπου. Το τέλος θυμίζει πολύ τα παλιά γαλλικά film noirs παλαιότερων δεκαετιών. Την προτείνω σε όσους αρέσει ο παλιός γαλλικός κινηματογράφος.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ παρότι είμαι Freddyκός!!!

Αξέχαστες VHS εποχές!!!

Μην τον κάνετε quote τον συγκεκριμένο ρε σεις. Τον έχω ignore πάνω από χρόνο και έχω ησυχάσει από αυτα που γράφει συνεχεια. Με το quote φαίνονται τα ποστ του και δεν μου αρέσει. Έπρεπε να υπάρχει πιο γερό ignore να μην φαίνονται ούτε τα quote.

Edited by king2009
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...