Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Friday the 13th Part 2[1981]

7cfc342648fb0685ac7a7ffdd739d517.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt0082418/?ref_=nv_sr_1

 

Αξια συνεχεια της πρωτης. Ξεκιναει δειχνοντας μας 5 λεπτα καποια highlights απο την πρωτη ταινια και την επιζουσα και μπαινουμε αμεσα στο κλιμα. Επειτα συνεχιζουμε παλι με μια παρεα σε κατασκηνωση διπλα ομως απο της πρωτης ταινιας. Αρκετο splatter και εδω αυτη τη φορα απο τον γιο της μανας Jason που εντρυφει περισσοτερο στο ολο story και δενει την ιστορια. Στο τελος δεν καταλαβα τι εγινε με αυτο που δειχνει αλλα υποψιαζομαι τι παιχτηκε. Αρκετα τιμια με λιγα λογια και συνεχεια εχει η τριτη ταινια του saga. 6.5/10

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Απο κει και μετά το χάος φίλε King.

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μην τον κάνετε quote τον συγκεκριμένο ρε σεις. Τον έχω ignore πάνω από χρόνο και έχω ησυχάσει από αυτα που γράφει συνεχεια. Με το quote φαίνονται τα ποστ του και δεν μου αρέσει. Έπρεπε να υπάρχει πιο γερό ignore να μην φαίνονται ούτε τα quote.
Κοίτα τα χάλια σου βρε άσχετε που δίνεις και προτάσεις και στους άλλους τι να κάνουν.

 

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Απο κει και μετά το χάος φίλε King.

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Θα κάνω μια προσπάθεια φίλε μου με το 3 σήμερα το βράδυ και βλέπουμε. Θα πιάσω το nightmare on elm Street μετα εχω δει μόνο το πρώτο πριν χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω μια προσπάθεια φίλε μου με το 3 σήμερα το βράδυ και βλέπουμε. Θα πιάσω το nightmare on elm Street μετα εχω δει μόνο το πρώτο πριν χρόνια.

 

Συνολικά το franchise των Elm για μένα είναι σκάλες πάνω από το Friday. Το Friday σε κάθε συνέχεια ήταν και χειρότερο ενώ το Elm Street δεν κάνει τόσο μεγάλη κοιλιά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Κατά πολύ ανώτερο.

Με ένα εξαιρετικό '' New Nightmare " ως remake από τον ίδιο τον Wes το 1994.

Επίσης απλά όχι κακό και το remake του 2010.

Μόνη παραφωνία του franchise, εάν το χρεώσουμε μόνο στον Freddy, είναι το πάρα μα πάρα πολύ κακό " Freddy vs Jason " του 2003. Θυμάμαι το έβλεπα και ντρεπόμουν για τον ξεπεσμο του Freddy ως χαρακτήρα....

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι το έβλεπα και ντρεπόμουν για τον ξεπεσμο του Freddy ως χαρακτήρα....

 

Χεχε, νομιζω οτι υπερβαλεις οταν μιλας για "χαρακτηρες" σε ταινιες τρομου.

Link to comment
Share on other sites

To Freddy vs Jason μπορω να πω ότι είναι guilty pleasure για μένα. Μου άρεσε πολύ. Είχε πολύ καλά εφφέ, κάτι που βλέπεις πχ στις οριτζιναλ ταινίες και γελάς. Για αυτό του δίνω καποιους πόντους αλλά εντάξει έχουν άλλα καλά αυτές. Επίσης εγώ δεν είμαι ιδανικό κριτήριο. :p

 

Galaxy Note9 & Tapatalk Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μην τον κάνετε quote τον συγκεκριμένο ρε σεις. Τον έχω ignore πάνω από χρόνο και έχω ησυχάσει από αυτα που γράφει συνεχεια. Με το quote φαίνονται τα ποστ του και δεν μου αρέσει. Έπρεπε να υπάρχει πιο γερό ignore να μην φαίνονται ούτε τα quote.

Συμφωνώ ως προς το "να υπάρχει πιο γερό ignore".

Eγώ για παράδειγμα εσένα σε έχω στη λίστα αγνόησης, όχι για τίποτ' άλλο, αλλά γιατί έχεις τεράστιες εικόνες από τις ταινίες που προτείνεις και bold γραμματοσειρά, που τη βρίσκω ενοχλητική.

Θέμα γούστου και σεβαστές οι προτιμήσεις σου όπως και οι δικές μου ασφαλώς.

Ομως, όταν κάποιος παραθέτει το ποστ σου, φαίνονται οι τεράστιες εικόνες και η υπογραμμισμένη γραμματοσειρά.

Αστα να πάνε...

Scotty, beam us up.
Link to comment
Share on other sites

Friday the 13th Part III[1982]

585e3ba145983842fb89a685bcc80083.jpg

 

 

Η ταινια δεν εχει καμια σχεση με το story των πρωτων 2. Παταει εκει και μας δειχνει μια νεα παρεα και εναν νεο ψυχακια που σκοτωνει σεναριο μην ψαχνετε. Μετρησα 12 σκοτωμους απο την αρχη μεχρι το τελος ο καθενας ξεχωριστος. Τα πρωτα 70 λεπτα κυλανε σχετικα βαρετα αν και εχει την αγωνια του σε καθε σκοτωμο. Λες απο που θα του ερθει τωρα. Το τελευταιο 20λεπτο το γουσταρα πολυ ομως. Η γκομενα στο τελος αποδειχτηκε σκληρο καρυδι και μου αρεσε το ολο κυνηγητο. Τα τελευταια λεπτα καθαρη αντιγραφη απο το τελος του πρωτου. 6/10

Link to comment
Share on other sites

βασικα το 3 ηταν η μεγαλυτερη πατατα απο ολα.ειχα φαει απιστευτη ξενερα με την ανατροπη..Και η τελευταια σκηνη ολιγον μαπα.:happy:

που να δεις και το τζεισον εναντιον μανχαταν μιλαμε για πιο τρελη πατατα:lol:

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Είδα στην ΕΡΤ-2 την ταινία ''ΜΟΝΑΚΡΙΒΗ '' - PRECIOUS του 2009

8/10. Ταινία που προκαλεί συγκίνηση αλλά και δείχνει την άσχημη πλευρά της αγάπης...

https://program.ert.gr/details.asp?pid=3607396&chid=49

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

βασικα το 3 ηταν η μεγαλυτερη πατατα απο ολα.ειχα φαει απιστευτη ξενερα με την ανατροπη..Και η τελευταια σκηνη ολιγον μαπα.:happy:

που να δεις και το τζεισον εναντιον μανχαταν μιλαμε για πιο τρελη πατατα:lol:

 

Αφου τα επιασα θα τα δω. Πρωτα ολα τα friday μεχρι το freddy vs jason μετα θα δω το nightmare on elm street μεχρι και στο καπακι το freddy vs jason. Μετα και τα 2 remake απο καθε saga. Δεν περιμενω πολλα αλλα μου αρεσει η ολη ατμοσφαιρα και το splatter.

Link to comment
Share on other sites

Isle of Dogs (2018) 7/10

 

Πρωτότυπα κινούμενα σχέδια. Δε μου πολυαρέσει αυτός ο σκηνοθέτης αλλά εδώ τα πήγε καλά.

 

Going in Style (2017) 6/10

 

Παρά τους καλούς ηθοποιούς η ταινία δε λέει τίποτα. Δε θα το λεγα χάσιμο χρόνου γιατί πέρασε ευχάριστα η ώρα.

 

The Ice Storm (1997) 7/10

 

Πολύ καλό δράμα από τον Ang Lee. Το φινάλε αναπάντεχο.

Link to comment
Share on other sites

Είδα το ''ELLE''= ΕΚΕΙΝΗ του 2016 στην ΕΡΤ-2. 7/10

Μέτριο προς καλό.Ξεκίνησε καλά με μια εισβολή και έναν βιασμό.Μεγάλη ανωμαλία είχε η πρωταγωνίστρια.Μεγάλη διάρκεια (130 λεπτά).

https://program.ert.gr/details.asp?pid=3607904&chid=49

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

A Time to Kill (1996) 7/10

 

Πολύ καλή. Έξυπνο σενάριο και καλές ερμηνείες.

 

Grand Canyon (1991) 7/10

 

Καλό κοινωνικό δράμα. Ο Στιβ Μάρτιν σε έναν από τους λίγους μη κωμικούς ρόλους του.

 

Tomb Raider (2018) 6/10

 

Καλύτερη από τη ταινία με την Αντζελίνα Τζολί του 2001 αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο. Καλές οι σκηνές δράσης.

Link to comment
Share on other sites

Είδα στο netflix το Pandora (2016)

8/10

Μεγάλη ταινία (136 λεπτά) αλλά καθόλου βαρετή!Καθ όλη τη διάρκεια της ταινίας υπήρχε δράση.Εκθέτει το γνωστό θέμα της πυρηνικής ενέργειας και των κινδύνων της.Θλιβερό τέλος.

https://en.wikipedia.org/wiki/Pandora_(2016_film)

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Friday the 13th: The Final Chapter[1984]

 

Ισως το καλυτερο απο τα πρωτα 4 που εχω δει. Απο τους πολυ καλους ηθοποιους που παιζουν οπως ο μικρος απο goonies και απο το πρωτο λεπτο γινεται ενδιαφερον μιας και ξεκιναει ακριβως απο το τελος του τριτου μερους. Κλεινει πολυ καλα την αυθεντικη τετραλογια. Εξαιρετικη η ατμοσφαιρα οπως στην πρωτη ταινια σε συνοδεια με το soundtrack. Δειχνει ποσο ωριμασε το splatter απο την πρωτη ταινια του 1980. 7/10

Edited by king2009
Link to comment
Share on other sites

Έχετε καμία πρόταση για καμιά κωμωδιούλα με τον 12χρονο γιο μου να περάσουμε την ώρα μας το ΣΚ?
Night School

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχετε καμία πρόταση για καμιά κωμωδιούλα με τον 12χρονο γιο μου να περάσουμε την ώρα μας το ΣΚ?
Tag

 

Galaxy Note9 & Tapatalk Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

The Equalizer (2014) 7/10

 

Καλή περιπέτεια με πολύ δράση αλλά και πολλές τρύπες στο σενάριο. Έχω δει και καλύτερες.

 

Identity (2003) 6/10

 

Μέτρια ταινία μυστηρίου. Το τέλος αναπάντεχο αλλά μου φάνηκε απογοητευτικό.

 

Enemy at the Gates (2001) 7/10

 

Καλομέτρια. Καλές οι σκηνές δράσης. Είχε ενδιαφέρον αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο.

 

Έχετε καμία πρόταση για καμιά κωμωδιούλα με τον 12χρονο γιο μου να περάσουμε την ώρα μας το ΣΚ?

 

Throw Momma from the Train (1987)

Link to comment
Share on other sites

Equilibrium

 

http://3.bp.blogspot.com/-kTmr13kmgmE/VHQ1XzIqMpI/AAAAAAAAE04/u6cgIUIQYJ0/w1200-h630-p-k-no-nu/Equilibrium-movie-poster.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt0238380/?ref_=nv_sr_1

 

Μεσα στις 10 καλυτερες ταινιες μου. Το concept μοναδικο και παντα θα ειναι επικαιρο μιας και μιλαμε για τον ανθρωπο και τα συναισθηματα του και πως θα ηταν ενας κοσμος χωρις αυτα. Σηκωνει πολυ συζητηση το ολο σεναριο. Ο Bale εξαιρετικος οπως παντα και θα δουμε μερικες απο τις καλυτερες σεκανς σε ταινια. 8.5/10

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το Captain Marvel. Είχε την πλάκα του, μπόλικα εφφέ, όχι τρομερή δράση όμως. Κολλάει πολύ στο MCU.

 

Galaxy Note9 & Tapatalk Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...