Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν το πάω στο ρατσιστικό, απλά αυτή η ταινία έχει όλο απίθανα πράγματα.

Και μια που έπιασες τα επιστημονικά, δεν είναι αδύνατο αλλά εξαιρετικά απίθανο να μην υπερισχύσει το χρωμόσωμα του πατέρα. Οπότε θα έπρεπε να βγει μιγας το παιδί και όχι τέρμα μαύρος.

 

Οι ταινίες σπανίως ενδιαφέρονται να είναι ορθές επιστημονικά (αναλόγως και το θέμα βέβαια). Αν ίσχυε αυτό, τότε τα CSI θα κόβονταν από την πρώτη σεζόν :p

Αυτό που κάνουν είναι να ανταποκρίνονται στις βασικές γνώσεις που έχει ο θεατής, στην εικόνα που έχουν διαμορφώσει τόσα χρόνια οι ίδιες οι ταινίες (πχ όλες οι ωρολογιακές βόμβες γράφουν πάνω πότε θα σκάσουν) και να μην σε αποσπούν από την πλοκή.

 

Και το να δεις ότι ο πατέρας ενός με αρκετά σκούρο δέρμα έχει άσπρο δέρμα, σου αποσπά την προσοχή...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μια χαρά βλέπεται το "focus" (μόνο και μόνο για την πρωταγωνίστρια δεν υπήρχε περίπτωση να το χάσω). Τώρα, αν ψάχνουμε την κάθε λεπτομέρεια, χάνουμε το νόημα που είναι η διασκέδαση. Και ο κινηματογράφος πρωτίστως είναι διασκέδαση.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Horrible bosses 2. Αρκετά καλή κωμωδία, με πολλες σκηνές γέλιου. Όχι τόσο καλή όσο η 1, η οποία για μένα είναι από τις καλύτερες κωμωδίες, αλλά περνά πολύ ευχάριστα η ώρα. Η καταδίωξη στο τέλος είναι όλα τα λεφτά. Όσο για τη Jennifer Aniston, είναι εμφανές οτι είχε κάνει πλαστικη λίγο πριν τα γυρίσματα της ταινίας!
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Horrible bosses 2. Αρκετά καλή κωμωδία, με πολλες σκηνές γέλιου. Όχι τόσο καλή όσο η 1, η οποία για μένα είναι από τις καλύτερες κωμωδίες, αλλά περνά πολύ ευχάριστα η ώρα. Η καταδίωξη στο τέλος είναι όλα τα λεφτά. Όσο για τη Jennifer Aniston, είναι εμφανές οτι είχε κάνει πλαστικη λίγο πριν τα γυρίσματα της ταινίας!

Και μένα μου άρεσε πολύ πριν κάτι μήνες που την είχα δει.

Ο τύπος που παίζει και στο οικογένεια Μιλλερ βγάζει τρελό γέλιο! :-) :-)

Η Τζενιφερ, τρελό θηλυκό! :-)

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Και μένα μου άρεσε πολύ πριν κάτι μήνες που την είχα δει.

Ο τύπος που παίζει και στο οικογένεια Μιλλερ βγάζει τρελό γέλιο! :-) :-)

Η Τζενιφερ, τρελό θηλυκό! :-)

Αχ αυτή η Jennifer...η αγαπημενη μου ...θεά! Και ο jammie Foxx πολύ γέλιο στις σκηνές που έπαιζε. Το οικογένεια Μίλλερ θέλω εδώ και καιρό να το δω για τη Jennifer πιο πολυ. Αξίζει η ταινία?

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτή η Jennifer...η αγαπημενη μου ...θεά! Και ο jammie Foxx πολύ γέλιο στις σκηνές που έπαιζε. Το οικογένεια Μίλλερ θέλω εδώ και καιρό να το δω για τη Jennifer πιο πολυ. Αξίζει η ταινία?

Για εμενα αν θες να δεις μια κωμωδία και να περάσει η ώρα σου είναι τέλεια. Έχει γέλιο.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτή η Jennifer...η αγαπημενη μου ...θεά! Και ο jammie Foxx πολύ γέλιο στις σκηνές που έπαιζε. Το οικογένεια Μίλλερ θέλω εδώ και καιρό να το δω για τη Jennifer πιο πολυ. Αξίζει η ταινία?

Τρομερό γέλιο!!!!

Μη σου πω καλύτερη του Bosses!

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καμιά καλή πρόταση για θρίλερ;

Evil dead, annabelle, conjuring, insidious, sinister και παει λεγοντας.. :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Evil dead, annabelle, conjuring, insidious, sinister και παει λεγοντας.. :p

Τα γνωστά τα έχω δει όλα. . Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση. .

Link to comment
Share on other sites

Τα γνωστά τα έχω δει όλα. . Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση. .

 

Deliver us from evil, oculus, nothing left to fear, afflicted, 13 sins, dead silence. Αυτά μου έρχονται τώρα..:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Deliver us from evil, oculus, nothing left to fear, afflicted, 13 sins, dead silence. Αυτά μου έρχονται τώρα..:)

Επιλέγω το oculus. . ;)

Τα άλλα καβάτζα. .

Link to comment
Share on other sites

Fast 7

 

Επιτέλους αρκετά σκηνικά παραπάνω με αμάξια.

Ωραίες γυναίκες και δυνατές σκηνές δράσης.

Καλή περιπέτεια με τα γνωστά ψέματα. Τα αδέρφια του Walker δεν κάνουν κρα όταν εμφανίζονται ευτυχώς.

 

Πολύ καλό όμως το κλείσιμο με την

συγκινητική αφιέρωση του Diesel στον Walker και τις σκηνές από όλες τις προηγούμενες ταινίες. Πραγματικά πολύ όμορφο.

.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Απο κωμωδιες:

 

Ειδα αυτες τις μερες Anchorman 1 & 2, το 2ο καλυτερο απο το πρωτο κατα τη γνωμη μου αλλα και τα 2 ωραια.

Horrible bosses 1 & 2, γαματα και τα 2.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,έχω ένα blog που ερασιτεχνικά γράφω κριτικές ταινιών (Buddy Movie Night Reviews). Στόχος είναι να γράφω μικρά και περιεκτικά review που να τονίζω τα θετικά και τα αρνητικά μιας ταινίας μέσω της ματιάς ενός casual viewer. Άλλωστε έχουμε πολλοί αναρωτηθεί ποιά ταινία να δούμε αν μαζευόμαστε ως παρέα σπαταλώντας ώρες μαλώνοντας,ψάχνωντας στο imdb,βλέποντας reviews και trailer στο youtube.

ΑΠοφάσισα να βοηθήσω στο θέμα αυτό με review σφηνάκια.

 

Ελπίζω να μην υπάρχει θέμα με το να ανεβάζω εδώ τις κριτικές μου μαζί με μία παραπομπή για το blog μου. Όπου μπορείτε φυσικά να με λέτε και εσείς την άποψη σας.

 

Η τελευταία που είδα ήταν το F&F 7. Αναλυτικά το review μου.

 

To Fast&Furious franchise έχει ακολουθήσει μία από τις πιο παράδοξες πορείες στην ιστορία του σινεμά. Ξεκίνησε συνδυάζοντας τους αγώνες ταχύτητας αυτοκινήτων και την ζωή των συμμοριών στο Los Angeles και σήμερα έχει καταλήξει, στην 7η ταινία του franchise να αφορά πρακτικά μία ομάδα υπερηρώων με αυτοκίνητα.

Η ταυτόχρονη αλλαγή χαρακτήρα των ταινιών αλλά και πολλών από τους πρωταγωνιστές κατά τη διάρκεια των ετών όχι μόνο δεν ξενερώνει τους οπαδούς της σειράς αλλά προσελκύει συνεχώς καινούργιους. Προσθέτοντας στο μίγμα και τον (σαφέστατα πρόωρο και ατυχή) θάνατο της "ψυχής" του Fast&Furious, Paul Walker, το παγκόσμιο ενδιαφέρον και οι προσδοκίες για την 7η ταινία ξεπέρασαν κάθε προηγούμενο.

 

 

 

Να την δείτε γιατί:

 

  • Γιατί είναι η απόλυτη guy movie (γυναίκες, αμάξια και εκρήξεις με αυτή τη σειρά)
  • Ο χειρισμός του θανάτου του Paul Walker είναι εξαιρετικός και σίγουρα θα σας συγκινήσει
  • Ο Jason Statham παίρνει την σκυτάλη ως ο κακός της ιστορίας με εξαιρετικά αποτελέσματα.

 

Να μην την δείτε αν:

 

  • Περιμένετε να δείτε οτιδήποτε κατ' ελάχιστο ρεαλιστικό στην ταινία. Είναι πρακτικά μία super-hero movie.

 

 

Κάνει για βράδυ παρέας;

 

 

Όπως γίνεται κατανοητό απότα χρήματα που έχει βγάλει έως σήμερα στο box office (9/4/2015) σε λιγότερο από μία εβδομάδα κυκλοφορίας (490 εκ. δολλάρια) το Furious 7 είναι η απόλυτη buddy movie του Απριλίου. Συστήνετται να την δείτε οπωσδήποτε. Άλλωστε αν γνωρίζετε το franchise ξέρετε και τι να περιμένετε.

 

 

Το link για το blog μου όπου εχω αρκετά ακόμα reviews και αφιερώματα. Κάθε κλικ αλλά και παρατήρηση θα με βοηθούσε!

 

http://buddymovienight.blogspot.gr/

Όλοι έχουμε μαζευτεί παρέα για να δούμε ταινία σε κάποιο φιλικό σπίτι.Όλοι έχουμε βαρεθεί να μαλώνουμε για το ποια ταινία θα δούμε.Για αυτό δημιουργήσαμε το Buddy Movie Night Reviews ένα blog με reviews σφηνάκια.

http://buddymovienight.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθωντας προτασεις στο νημα ειδα 2 σερι βραδυα τα oculous & we re the millers. Το θριλερ δεν μου αρεσε σχεδον καθολου (προτιμω το στυλ της "Λαμψης"), ενω μου εφτιαξε τη διαθεση η κωμωδια. Οχι ως ταινια τοσο (καθενας εχει τη δικη του αισθηση του χιουμορ), αλλα γιατι μετα ψαχνοντας το βιογραφικο του πρωταγωνιστη ειδα οτι εχει αρραβωνιαστικια την κορυφαια Olivia Wilde. Αν μπορει αυτος τοτε ολοι εχουμε ελπιδα!!

Υγ. Οι ελπιδες μου εχουν κρεμαστει στην τριτη προταση, το Bronson. Μολις βαλω τις μπεμπες για υπνο θα δω αν εκανα καλα που το αφησα για το τελος.

Edited by fioravanti90
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,έχω ένα blog που ερασιτεχνικά γράφω κριτικές ταινιών (Buddy Movie Night Reviews).

 

Πολύ καλή η κριτική σου :)

Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα και είδα σήμερα το Bronson. Σίγουρα έξω από τα γούστα μου και ίσως δεν κατάλαβα και πολλά, πέρα από την συγκλονιστική ιστορία ενός ανθρώπου που κατάφερε να καταστρέψει την ζωή του. Είναι πραγματικά να τον λυπάται κανείς, αν σκεφτεί πως όλα ξεκίνησαν από ασήμαντη σχεδόν αιτία και μια πολύ σκληρή ποινή.

 

Όσο για τον Tom Hardy, πιστεύω πως του ταίριαζε ο ρόλος και για ακόμη μια φορά απέδειξε πως μπορεί να υποδυθεί σχεδόν ότι του ζητηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Δες και το The Babadook.

 

Την είχα δει πριν λίγες μέρες,χάσιμο χρόνου,τίποτα το σπουδαίο.

2/10

 

 

 

 

 

Κατάφερα και είδα σήμερα το Bronson. Σίγουρα έξω από τα γούστα μου και ίσως δεν κατάλαβα και πολλά, πέρα από την συγκλονιστική ιστορία ενός ανθρώπου που κατάφερε να καταστρέψει την ζωή του. Είναι πραγματικά να τον λυπάται κανείς, αν σκεφτεί πως όλα ξεκίνησαν από ασήμαντη σχεδόν αιτία και μια πολύ σκληρή ποινή.

 

Όσο για τον Tom Hardy, πιστεύω πως του ταίριαζε ο ρόλος και για ακόμη μια φορά απέδειξε πως μπορεί να υποδυθεί σχεδόν ότι του ζητηθεί.

 

Το Bronson ούτε κι εμένα μου άρεσε.

Τραγική βέβαια η κατάληξη αυτού του τύπου καθώς θα μπορούσε να είχε διαπρέψει σε άλλους τομείς και τελικά κατάντησε μόνιμος κάτοικος στα σιδερά.

 

 

Fast&Furious 7.

Το franchise πού πραγματικά μου δημιουργεί ανάμικτα συναισθήματα.

Το προτιμούσα και μου άρεσε μέχρι και το Tokyo drift.

Μετά άλλαξε πλεύση το όλο project,κι άρχισαν να προσθέτουν απίστευτα πράγματά,πολύ εφέ χωρίς κανένα ρεαλισμό.

Το 7 ξεπερνάει τα όρια του πραγματικού,αφού δεν είδα και κανένα αμάξι να γίνεται transformer πάλι καλά,ειδικά αυτό με το αλεξίπτωτό η την σκηνή με τον ουρανοξύστη,έλεος...

Οι εντυπωσιακές γυναίκες από την αλλη,δεν με προσελκύουν ώστε να θαυμασω και συνάμα να δώσω points στην ταινία.

Ούτε και τα αυτοκίνητα πέρα από κάποια πού δεν τα έχουν κάνει σουργελο,μου αρέσουν.

Βλέπεται άνετα βέβαια,άλλα δεν μπορεί ένας σοβαρός θεατής να καταπιεί ολα αυτά πού βλέπει,φυσικά,ως γνωστον,από πριν το δεις,ξέρεις τι θα δεις.κάτι υπερβολικό δηλαδή.

Λογικό πάντως να σπάσει ταμεία καθώς βοηθάει και ο άδικος χαμός της ιδρυτικής μορφής του franchise.πραγματικά αυτός ο άνθρωπος έφυγε άδικα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Η σημερινή κριτική αφορά μία από τις πιο απολαυστικές "dumb" κωμωδίες που έχω δει. Μία ταινία ταμάμ για τις μέρες στις οποίες απλά θες να χαλαρώσεις. Να βάλεις μία ταινία που δεν ζητάει τίποτα από σένα. Ούτε υπερβολική σκέψη ούτε κάποιο βαθύ σενάριο.Που απλά σε βοηθά να γελάσεις.

 

 

Η Buddy Movies Night παρουσιάζει:

 

Anchorman-The Legend of Ron Burgundy (2014)

 

Έχετε νιώσει ποτέ την ανάγκη απλά να απλωθείτε, να πάρετε μία μπύρα και απλά να δείτε μία ταινία η οποία θα σας προσφέρει γέλιο χωρίς να έχει καμία απαίτηση από εσάς; Ούτε να παρακολουθήσετε καμία σοβαρή πλοκή ούτε να σκεφτείτε ιδιαίτερα. Πολλές ταινίες το επιχειρούν, ελάχιστες το καταφέρνουν τόσο καλά όσο ο Will Ferrell και το εξαιρετικό κωμικό καστ (Paul Rudd, Christina Applegate, Steve Carrell για να αναφέρουμε μερικούς) που τον περιβάλλει στο Anchorman.

Η υπόθεση απλή (αυτό έλλειπε): Ο Ron Burgundy και η ομάδατου είναι οι πιο διάσημοι (αλλά και σεξιστές και αφελείς και πανούργοι ταυτόχρονοα) παρουσιαστές ειδήσεων στο San Diego στη δεκαετία του '70. Όλα αυτά θα αλλάξουν όταν το κανάλι προσφέρει τη θέση του συμπαρουσιαστή σε μία γυναίκα.

 

 

 

Να την δείτε γιατί:

Ο Will Ferell γεννήθηκε για να παίξει τον Ron Burgundy

Το χιούμορ αν και χαζό και ελαφρώς επαναλαμβανόμενο είναι πηγαίο και πιάνει κάθε φορά

Προσφέρει χαλάρωση και γέλιο σε όλους, αρκεί να κλείσουν τον εγκέφαλό τους.

 

 

Να μην την δείτε αν:

 

Δεν μπορείτε να αντέξετε τέτοιου είδος χιούμορ

 

 

Κάνει για βράδυ παρέας;

 

Το Anchorman για μένα είναι μία από τις καλύτερες επιλογές για ταινία παρέας. Σίγουρα κάποιος θα βρεθεί που δεν θα εκτιμήσει την προσπάθεια των πρωταγωνιστών να σε κάνουν να γελάσεις, αλλά στο σύνολο θεωρώ οτι ιδιαίτερα για παρέα αντρών θα είναι πολύ επιτυχημένη επιλογή.

Edited by impreza_sti

Όλοι έχουμε μαζευτεί παρέα για να δούμε ταινία σε κάποιο φιλικό σπίτι.Όλοι έχουμε βαρεθεί να μαλώνουμε για το ποια ταινία θα δούμε.Για αυτό δημιουργήσαμε το Buddy Movie Night Reviews ένα blog με reviews σφηνάκια.

http://buddymovienight.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...