Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλό Σ/Κ να έχουμε παιδιά ακόμα και εμείς που ταξιδεύουμε και την Κυριακή θα την φάμε στα λεωφορεία! :[ :p

 

Στα του θέματος. Είχα μαραθώνιο ταινιών και δεν ξέρω για ποια να πρωτογράψω. Λοιπόν, ξεκινάω.

Lego Movie = 6,5/10 μόνο και μόνο για την ύπαρξη ανθρώπων. Όπως και να το κάνουμε, δεν μπορώ με τίποτα τους ανθρώπους στα κινούμενα σχέδια, για κανένα λόγο!

Gone Girl = 7/10! Μόνο ένα πράγμα ήθελα να πω στο τέλος:

Die, bitch

. Και γενικά το τέλος ήταν

επιεικώς άθλιο

. Παρουσίασαν μια υπέροχη ψυχολογική ιστορία κι αντί στο τέλος

να έρθει η δικαιοσύνη αυτοί συνέχισαν τη ζωή τους.

Ξέρω ότι αν γινόταν αυτό που θέλω εγώ θα ήταν πολύ cliché, αλλά εντάξει. Επίσης όποιος μπορεί, ας μου στείλει μέ ένα PM λίγο την τελευταία σκηνή, δεν κατάλαβα εκεί

που την ρωτούσε "τι σκέφτεσαι?" Οτι τι? Σχεδίαζε να του κάνει κάτι?

 

Theory of everything = 5/10. Τόσο στενάχωρη και ψυχοπλακωτική ταινία δεν έχω ξαναδεί. Ξέρω ότι μπορεί να υπάρξουν και χειρότερα, αλλά το γεγονός ότι ήταν αυτοβιογραφία το κατέστρεφε ακόμα περισσότερο. Πιο πολύ τσαντίστηκα με την γυναίκα του και με το κλασικό "μπορώ να κάνω τα πάντα όσο άσχημα κι αν είναι" και στο τέλος γίνεται αυτό που όλοι πιστέυουμε αργά ή γρήγορα, ότι θα γίνει από την αρχή. Κρίμα. Από μουσική πάντως.... κέντισε!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

UNITED 11

προκειται για την αληθινη ιστορια τησ αγγλικης ομαδας manchester united που γνωρισε μεγαλες δοξες .οταν το φεβρουαριο του 58 ενω ηταν να επιστρεψει απ το μοναχο στην αγγλια το αεροπλανο συνετριβει με αποτελεσμα να σκοτωθει η ομαδα και να επεζησουν μονο λιγοι

Το εργο δειχνει μια περιγραφη της ομαδας αυτης πως ξεκινησε με αποκορυφωμα την αναπαντεχη τραγωδια και το AFTERMOTH

οι ερμηνειες ηταν πολυ καλες ιδιως του ντειβιντ τεναντ <πρωιν dr who> και του ντουγκρει σκοτ.Ηταν αρκετα δραματικη αναμενομενο και συγκινητικη στο φιναλε.Το μονο μειον θα λεγα ειναι πως περιμενα να δω λιγο πιο πολλα και ας κρατουσε το εργο 2,5 ωρες οπως ειχα δει σε αλλη παρομοια ταινια με το μαθιου φοξ που ειχε βγει το 2005 και ηταν ιδιο με αυτο.Αληθινη ιστορια ωπου εκει μια αμερικανικη ομαδα του american football σκοτωθηκαν σε αεροπορικο δυστηχημα και οι επιπτωσεις που ειχε φερει αυτη η τραγωδια.

παρολα αυτο το UNITED κανει καλα τη δουλεια του στο να παρουσιαζει τα ακριβη γεγονοτα και να μην απογοητευει ως ολοκληρομενο συνολο ταινιας

συμπτωματικα το air case investication ειχε ενα επ για αυτο το ατυχημα και αν το δειτε θα φρικαρετε με την ιστορια του πιλοτου της μοιραιας πτησησ

Edited by manolissinger
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Theory of everything = 5/10. Τόσο στενάχωρη και ψυχοπλακωτική ταινία δεν έχω ξαναδεί. Ξέρω ότι μπορεί να υπάρξουν και χειρότερα, αλλά το γεγονός ότι ήταν αυτοβιογραφία το κατέστρεφε ακόμα περισσότερο. Πιο πολύ τσαντίστηκα με την γυναίκα του και με το κλασικό "μπορώ να κάνω τα πάντα όσο άσχημα κι αν είναι" και στο τέλος γίνεται αυτό που όλοι πιστέυουμε αργά ή γρήγορα, ότι θα γίνει από την αρχή. Κρίμα. Από μουσική πάντως.... κέντισε!

Στενάχωρη σίγουρα, ψυχοπλακωτικη όχι και τόσο.

Ίσα ίσα που ο ήρωας παρόλο την δύσκολη κατάσταση που βρισκόταν, δεν το έβαζε κάτω και έβρισκε και την ευκαιρία να κάνει και χιουμορ κάποιες φορές.

Υπάρχουν πολλές άλλες ταινίες που είναι πραγματικά ψυχοπλακωτικες.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Στενάχωρη σίγουρα, ψυχοπλακωτικη όχι και τόσο.

Ίσα ίσα που ο ήρωας παρόλο την δύσκολη κατάσταση που βρισκόταν, δεν το έβαζε κάτω και έβρισκε και την ευκαιρία να κάνει και χιουμορ κάποιες φορές.

Υπάρχουν πολλές άλλες ταινίες που είναι πραγματικά ψυχοπλακωτικες.

 

Γενικά, ναι, συμφωνώ, αλλά σε κάποιες φάσεις όπως

όταν κοιτούσε τους άλλους που έτρωγαν κανονικά και σηκώθηκε κι έφυγε

ήταν αρκετά. :)

Link to comment
Share on other sites

Theory of everything = 5/10. Τόσο στενάχωρη και ψυχοπλακωτική ταινία δεν έχω ξαναδεί. Ξέρω ότι μπορεί να υπάρξουν και χειρότερα, αλλά το γεγονός ότι ήταν αυτοβιογραφία το κατέστρεφε ακόμα περισσότερο. Πιο πολύ τσαντίστηκα με την γυναίκα του και με το κλασικό "μπορώ να κάνω τα πάντα όσο άσχημα κι αν είναι" και στο τέλος γίνεται αυτό που όλοι πιστέυουμε αργά ή γρήγορα, ότι θα γίνει από την αρχή. Κρίμα. Από μουσική πάντως.... κέντισε!

 

Το 5/10 το εβαλες γιατι ηταν ψυχοπλακωτικη;

Link to comment
Share on other sites

Στενάχωρη σίγουρα, ψυχοπλακωτικη όχι και τόσο.

Ίσα ίσα που ο ήρωας παρόλο την δύσκολη κατάσταση που βρισκόταν, δεν το έβαζε κάτω και έβρισκε και την ευκαιρία να κάνει και χιουμορ κάποιες φορές.

Υπάρχουν πολλές άλλες ταινίες που είναι πραγματικά ψυχοπλακωτικες.

 

Και είμαι έτοιμος να την δώ :p Με μπερδεύετε με όσα γράφετε :p Άντε θα το δοκιμάσω και επιστρέφω με εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το 5/10 το εβαλες γιατι ηταν ψυχοπλακωτικη;

 

Όχι, ήμουν λίγο αυστηρός γιατί μπλέξανε και το ρομάντσο της γυναίκας του και ήθελα 100% Hoking. Σαν σύνολο θα της έβαζα 8/10 και θα ήθελα λίγο στο τέλος να έλεγε επιγραμματικά τι έγινε στη ζωή του όπως έγινε και στο Social Network.

 

Το Από Έρωτα πως σας φάνηκε?

Link to comment
Share on other sites

Και είμαι έτοιμος να την δώ :p Με μπερδεύετε με όσα γράφετε :p Άντε θα το δοκιμάσω και επιστρέφω με εντυπώσεις.

 

Καλή ταινία, εστιάζει στην σχέση βέβαια όπως λένε και λιγότερο στον Hoking καθεαυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Warrior

 

Μόλις το είδα...

 

Αξίζει τη βαθμολογία του και με το παραπάνω...

 

Προτείνεται ;)

Link to comment
Share on other sites

Seventh son.

 

Η μούφα της μουφας.

Πώς ξεπεσε έτσι ο Jeff Bridges και Julian Moore.

Τελείως αδιάφορη και χάλια ηθοποιία.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν καταλαβαινω πως ειδα ολοκληρη την ταινια,το παιχνιδι της μυησης.καλογυρισμενο ναι μεν,βαρετο ομως.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Seventh son.

 

Η μούφα της μουφας.

Πώς ξεπεσε έτσι ο Jeff Bridges και Julian Moore.

Τελείως αδιάφορη και χάλια ηθοποιία.

Οντως ψιλιχάλι είναι.

Link to comment
Share on other sites

Seventh son.

 

Η μούφα της μουφας.

Πώς ξεπεσε έτσι ο Jeff Bridges και Julian Moore.

Τελείως αδιάφορη και χάλια ηθοποιία.

 

Καλά η Moore πήρε και ένα Oscar φέτος, δεν το λες και ξεπεσμό.

Όλοι οι ηθοποιοί κάνουν αρπαχτές είτε για τα λεφτά, είτε για να μείνουν/ξαναρθουν στην επικαιρότητα είτε γιατί τους αρέσει ένας ρόλος ανεξαρτήτως του αν το σύνολο της ταινίας είναι οσκαρικό ή όχι (π.χ. η Moore κάνει και την President Coin στο Hunger Games - Mockingjay γιατί όπως έχει δηλώσει η ίδια από τότε που τα παιδιά της διάβασαν τα βιβλία της άρεσε ο ρόλος)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Καλά η Moore πήρε και ένα Oscar φέτος, δεν το λες και ξεπεσμό.

Όλοι οι ηθοποιοί κάνουν αρπαχτές είτε για τα λεφτά, είτε για να μείνουν/ξαναρθουν στην επικαιρότητα είτε γιατί τους αρέσει ένας ρόλος ανεξαρτήτως του αν το σύνολο της ταινίας είναι οσκαρικό ή όχι (π.χ. η Moore κάνει και την President Coin στο Hunger Games - Mockingjay γιατί όπως έχει δηλώσει η ίδια από τότε που τα παιδιά της διάβασαν τα βιβλία της άρεσε ο ρόλος)

Για την συγκεκριμένη ταινία μιλάμε, όχι για το σύνολο της καριέρας της.

 

Επίσης, το Hunger είναι κλάσης ανώτερο από το Seventh, γιατί έχει και κάποια πλοκή.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ιστορίες για αγρίους

 

Μόλις το είδα και το προτείνω ανεπιφύλακτα... :up:

 

Δεν ξέρω για τι είδος ταινίας πρόκειται γιατι δεν την είδα ακόμη ολόκληρη, αλλά........

ΠΟΣΟ ΤΡΑΓΙΚΑ ΕΠΙΚΑΙΡΗ η εισαγωγή της ταινίας......

Link to comment
Share on other sites

Μου είναι πολύ δύσκολο να πιστέψω πως αυτός που έπαιζε εδώ http://m.imdb.com/title/tt1345836/?ref_=m_nmfmd_act_11 και εδώ http://m.imdb.com/title/tt1291584/?ref_=m_nmfmd_act_14 και εδώ http://m.imdb.com/title/tt1600196/?ref_=m_nmfmd_act_9 είναι το ίδιο άτομο που έπαιζε και εδώ http://m.imdb.com/title/tt2692904/?ref_=m_nmfmd_act_10

 

Καταπληκτικές ταινίες με τον τρόπο τους όλες.

 

Ο δρόμος είναι ανοιχτός μπροστά του.

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

FOCUS

 

Με τον Will Smith και την θεά του Wolf of wall street!!

 

Οκ έχει χαβαλέ να βλέπεις τα κόλπα που κανονίζουν οι απατεώνες για κλεψιές, αλλά η ταινία φθάνει στα όρια του παραμυθιού.

Πχ. Ο Smith έχει λευκό πατέρα :-P

Να βάζουν στοιχήματα με πιθανότητες που δεν υπάρχουν κλπ

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μου είναι πολύ δύσκολο να πιστέψω πως αυτός που έπαιζε εδώ http://m.imdb.com/title/tt1345836/?ref_=m_nmfmd_act_11 και εδώ http://m.imdb.com/title/tt1291584/?ref_=m_nmfmd_act_14 και εδώ http://m.imdb.com/title/tt1600196/?ref_=m_nmfmd_act_9 είναι το ίδιο άτομο που έπαιζε και εδώ http://m.imdb.com/title/tt2692904/?ref_=m_nmfmd_act_10

 

Καταπληκτικές ταινίες με τον τρόπο τους όλες.

 

Ο δρόμος είναι ανοιχτός μπροστά του.

 

Να προσθέσω και αυτή την ταινιάρα στη λίστα σου? http://m.imdb.com/title/tt1172570/ Πραγματικά αγνώριστος...!

Link to comment
Share on other sites

FOCUS

 

Με τον Will Smith και την θεά του Wolf of wall street!!

 

Οκ έχει χαβαλέ να βλέπεις τα κόλπα που κανονίζουν οι απατεώνες για κλεψιές, αλλά η ταινία φθάνει στα όρια του παραμυθιού.

Πχ. Ο Smith έχει λευκό πατέρα :-P

Να βάζουν στοιχήματα με πιθανότητες που δεν υπάρχουν κλπ

δεν την εχω δει τη ταινια αλλα εμεινα στο σχολιο σου πως στο εργο ο γουιλ εχει λευκο πατερα. so what?;) προφανως ο πατερας του στο εργο παντρευτηκε μαυρη αλιως δεν ειπαρχει αλλη εξηγηση.δηλ που το παραξενο; ενας λευκος δε θα πρεπε να παει με μια με μαυρο χρωμα;;
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

δεν την εχω δει τη ταινια αλλα εμεινα στο σχολιο σου πως στο εργο ο γουιλ εχει λευκο πατερα. so what?;) προφανως ο πατερας του στο εργο παντρευτηκε μαυρη αλιως δεν ειπαρχει αλλη εξηγηση.δηλ που το παραξενο; ενας λευκος δε θα πρεπε να παει με μια με μαυρο χρωμα;;

Δεν το πάω στο ρατσιστικό, απλά αυτή η ταινία έχει όλο απίθανα πράγματα.

Και μια που έπιασες τα επιστημονικά, δεν είναι αδύνατο αλλά εξαιρετικά απίθανο να μην υπερισχύσει το χρωμόσωμα του πατέρα. Οπότε θα έπρεπε να βγει μιγας το παιδί και όχι τέρμα μαύρος.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μου είναι πολύ δύσκολο να πιστέψω πως αυτός που έπαιζε εδώ http://m.imdb.com/title/tt1345836/?ref_=m_nmfmd_act_11 και εδώ http://m.imdb.com/title/tt1291584/?ref_=m_nmfmd_act_14 και εδώ http://m.imdb.com/title/tt1600196/?ref_=m_nmfmd_act_9 είναι το ίδιο άτομο που έπαιζε και εδώ http://m.imdb.com/title/tt2692904/?ref_=m_nmfmd_act_10

 

Καταπληκτικές ταινίες με τον τρόπο τους όλες.

 

Ο δρόμος είναι ανοιχτός μπροστά του.

 

Πραγματικα ειναι απο τους κορυφαιους ηθοποιους της τελευταιας γενιας ο Tom Hardy! Οτι ρολο και αν εχει υποδυθει εχει δωσει καταπληκτικες ερμηνειες. Οπως και στο Bronson ο τυπος απλα δειχνει ποσο καλος ηθοποιος ειναι.

Αλλα ειναι και λογικο απο την αλλη αν διαβασει κανεις για την ζωη του. Πρωην αλκοολικος κλπ κλπ κλπ ειναι μερικα απο τα στοιχεια που φτιαχνουν πολυ μεγαλους ηθοποιους.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ήξερα αυτό. Απλά μου έκανε αρχικά εντύπωση το Locke που προτάθηκε εδώ και τότε πρώτη φορά άκουσα το όνομά του. Μετά είπα να δω πάλι το αγαπημένο μου batman και από περιέργεια έψαξα να βρω ποιος παίζει τον Bane. Εκεί πραγματικά έμεινα άφωνος όταν είδα πως πρόκειται για το ίδιο άτομο! Τι να πω, μου έκανε μεγάλη εντύπωση. Μετά είδα το warrior γιατί έψαχνα σε ποιες ταινίες έπαιξε ο Frank Grillo και έπεσα πάλι πάνω του. Πάλι διαφορετικός τελείως ρόλος. Το βράδυ τελικά θα δω το Bronson.
Link to comment
Share on other sites

Δεν το πάω στο ρατσιστικό, απλά αυτή η ταινία έχει όλο απίθανα πράγματα.

Και μια που έπιασες τα επιστημονικά, δεν είναι αδύνατο αλλά εξαιρετικά απίθανο να μην υπερισχύσει το χρωμόσωμα του πατέρα. Οπότε θα έπρεπε να βγει μιγας το παιδί και όχι τέρμα μαύρος.

 

Διαφωνω, οχι στο θεωρητικο σκελος (που μπορει να εχεις δικιο), αλλα στο πρακτικο. Παλιος μου προπονητης στο μπασκετ εχει παντρευτει μαυρουλα και τα παιδια τους (και τα 2) εχουν το χρωμα της μαμας!:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...