Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το είδα κι εγώ χθες.

Πολύ καλή ταινία. Όπως λέει και ο kabamarou η καλύτερη ταινία της χρονιάς.

Πολύ συγκινητική, πολύ καλό σενάριο και πρωτότυπο, γενικά όπως τα λέει ο προλαλήσαντας.

Την συνιστώ ανεπιφύλακτα κι αν όχι 9/10 ένα 8,5/10 χαλαρά από μένα.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Eιδα και εγω το slumdog και αν και γενικα ειμαι δυσπιστος οταν ακουω πολλα κερασια ομολογω οτι μου αρεσε αρκετα.Πολυ καλο το σεναριο ξεφευγει απο τα καθιερωμενα,καταπληκτικη η σκηνοθεσια,το μονταζ,η μουσικη επισης σε υψηλο επιπεδο και οι ερμηνιες χωρις κατι εντυπωσιακο μεν στεκονται αξιοπρεπεστατα... Πιστευω οτι τα αξιζε τα αγαλματιδια που πηρε....Σιγουρα η καλυτερη ταινια της χρονιας με δευτερη το The Reader!

 

9/10 :)

 

Πως μια ταινια bolywood ειναι τοσο ενδιαφερουσα? Δηλαδη το the dark knight και το benjamin button η ακομα και το milk ειναι χειροτερες? Δηλαδη η εμπλοκη με τον εκκατομυριουχο ( το τηλεπαιχνιδι) ειναι σοβαρη? Αξιζει να το δω?

Για χάρη σας εγινα κλεφτης....Θεωδορος Κολοκοτρωνης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ! ΚΟΚΚΙΝΗ ΣΤΡΑΤΙΑ!

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε παιδιά....εγώ το είδα το Slumdog Millionaire γιατί είχα ακούσει τόσα.......η γνώμη μου.....πολύ κακό για το τίποτα!Αναλογικά με αυτά που λένε όλοι είναι απλά μια καλή ταινία!Σενάριο.....τι το πρωτότυπο είχε και σας τρέλανε.......που και καλά ΟΛΕΣ τις απαντήσεις τις ήξερε λόγω αυτών που είχε συμβεί στην ζωή του?Η΄μήπως το love story είχε κάτι το διαφορετικό από ΠΟΛΛΑΑΑΑΑΑ ΆΛΛΑ love stories???Κάποια πράγματα μου άρεσαν κι εμένα αλλά όχι και σε βαθμό για να αξίζει και τόσα όσκαρ....(εδώ βέβαια θα μου πεις έχουν πάρει άλλα κι άλλα έργα όσκαρ.....!!!).Για την μουσική.....έχω ακούσει σε ταινίες πολύ καλύτερα τραγούδια/μουσικές/soundtracks από αυτό τα οποία είναι αριστουργήματα!Αυτό.....ούτε κρύο ούτε ζέστη!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για το watchmen δεν φταίει η ταινία, αλλά η διαφήμιση (όχι το τρέϊλερ) που σε προδιαθέτει οτι θα δείς μπάτμαν και σούπερμαν να δέρνουν τους κατοίκους της γής.....

 

 

Και βέβαια η όλη ταινεία είνια διαφορετική σε ύφος και εάν κανείς δεν έχει διαβάσει το κόμικ δεν μπορεί να καταλάβει και πολλά, εκτός έαν βγάλει απο το μυαλό του την αρχική ιδέα που του έχει δώσει η διαφήμιση και κάτσει να σκεφτεί λιγάκι το τι γίνεται....

111s
Link to comment
Share on other sites

Πάντως για το watchmen δεν φταίει η ταινία, αλλά η διαφήμιση (όχι το τρέϊλερ) που σε προδιαθέτει οτι θα δείς μπάτμαν και σούπερμαν να δέρνουν τους κατοίκους της γής.....

 

 

Και βέβαια η όλη ταινεία είνια διαφορετική σε ύφος και εάν κανείς δεν έχει διαβάσει το κόμικ δεν μπορεί να καταλάβει και πολλά, εκτός έαν βγάλει απο το μυαλό του την αρχική ιδέα που του έχει δώσει η διαφήμιση και κάτσει να σκεφτεί λιγάκι το τι γίνεται....

 

Παρά τις κακές εντυπώσεις που διαβάζω εδώ, στο IMDb έχει αρκετά καλό βαθμό ώστε να με ενθαρρύνει να τη δω.

Link to comment
Share on other sites

Παρά τις κακές εντυπώσεις που διαβάζω εδώ, στο IMDb έχει αρκετά καλό βαθμό ώστε να με ενθαρρύνει να τη δω.

 

Και το Twillight 6 έχει στο imdb αλλά η ταινία δεν αξίζει ούτε για 2/10.:p

Link to comment
Share on other sites

Και το Twillight 6 έχει στο imdb αλλά η ταινία δεν αξίζει ούτε για 2/10.:p

 

Για σένα μπορεί να είναι 2 αλλά για τη πλειοψηφία (IMDb) 6.

Το 6 θεωρώ χαμηλό βαθμό αλλά ο σχετικά μεγάλος αριθμός ψήφων με κάνει να θέλω να δω τη ταινία και να έχω και τη δική μου γνώμη.

Αυτό για το Twilight.

 

Για το Watchmen, η πλειοψηφία του IMDb δίνει 8,1. Πιο πάνω από 6. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν και ότι καλύτερο το Watchmen. Φταίνε οι ηθοποιοί, φταίει το σενάριο. Δεν φταίει σίγουρα η - πολύ καλή - σκηνοθεσία. Κατά τα άλλα, μιά «ενήλικη» ταινία με υπερήρωες που δεν διστάζει να σατιρήσει τον εαυτό της και να γελάσει με την ιδέα του «ανίκητου» υπερήρωα.

 

Νομίζω ένα 7/10 είναι καλό. Θα μπορούσε και ψηλότερα, αλλά μας τα χαλάει η μεγάλη διάρκεια. Θετικότατο και major συν, το εναλλακτικό τέλος.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Για σένα μπορεί να είναι 2 αλλά για τη πλειοψηφία (IMDb) 6.

Το 6 θεωρώ χαμηλό βαθμό αλλά ο σχετικά μεγάλος αριθμός ψήφων με κάνει να θέλω να δω τη ταινία και να έχω και τη δική μου γνώμη.

Αυτό για το Twilight.

 

Για το Watchmen, η πλειοψηφία του IMDb δίνει 8,1. Πιο πάνω από 6. ;)

 

Απο τοτε που εγραψα για το watchmen μεχρι σημερα η διαφορα στις ψηφους ειναι περιπου 51000 - 17000=34000 ψηφοι.Συμπερασμα οτι σε 30000 ψηφους η βαθμολογια δεν αλλαξε ουτε ενα δεκατο και παραμενει στο γελοιο 8.1.Εσεις τι πιστευετε οτι μπορει να συμβαινει...?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απο τοτε που εγραψα για το watchmen μεχρι σημερα η διαφορα στις ψηφους ειναι περιπου 51000 - 17000=34000 ψηφοι.Συμπερασμα οτι σε 30000 ψηφους η βαθμολογια δεν αλλαξε ουτε ενα δεκατο και παραμενει στο γελοιο 8.1.Εσεις τι πιστευετε οτι μπορει να συμβαινει...?

 

Όλες οι ταινίες που βασίζονται σε κόμικς έχουν έτοιμο φανατικό κοινό που μάλλον στο Watchmen ικανοποιήθηκε.

Εδώ το Dark Knight είναι στο #6 του IMDb που όσο και αν μου άρεσε δε νομίζω πως είναι στις 10 καλύτερες ταινίες όλων των εποχών. Ούτε καν στις 100.

 

Γενικά δεν καταλαβαίνω γιατί ασχολείστε τόσο με τις βαθμολογίες στο IMDb όπου ψηφίζει ο κάθε άσχετος. Οι μισοί σχεδόν ψηφίζουν είτε 10 είτε 1 και κάπως έτσι βγαίνει ο μέσος όρος...

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Synecdoche, New York

 

Πρόκειται για το directorial debut του Charlie Kaufman (screenwriter σε being John Malkovich, Adaptation, Eternal Sunshine of the Spotless Mind, και άλλα).

 

Εξαιρετική ταινία... Έκανα το λάθος να την δω πριν κοιμηθώ και φυσικά τώρα είμαι στην τσίτα και το μυαλό δουλεύει υπερωρίες. Σκέφτομαι την σημασία τις κάθε λεπτομέριας (που θυμάμαι) και τους συμβολισμούς διάφορων σκηνών. Χρειάζεται οπωσδήποτε να την ξαναδείς 2 ή 3 φορές για να απορροφήσεις όσο πιο πολλά μπορείς. Ακόμα κι αν δεν μπόρεσα να καταλάβω πολλά κομμάτια της ταινίας, με άφησε με έντονους (υπαρξιακούς) προβληματισμούς και ακόμα πιο έντονα συναισθήματα.

 

Νομίζω αξίζει να αφιερώσουμε ένα θρεντ μόνο για αυτή την ταινία (ή και για άλλες που χρειάζονται πολλαπλά viewings, όπως αυτές του Lynch). Θα ήθελα πολύ να συζητήσω με άλλους που την είδαν.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Απο τοτε που εγραψα για το watchmen μεχρι σημερα η διαφορα στις ψηφους ειναι περιπου 51000 - 17000=34000 ψηφοι.Συμπερασμα οτι σε 30000 ψηφους η βαθμολογια δεν αλλαξε ουτε ενα δεκατο και παραμενει στο γελοιο 8.1.Εσεις τι πιστευετε οτι μπορει να συμβαινει...?

 

Είναι πρωτότυπη η ταινία, τη στιγμή που σου παρουσιάζει υπερήρωες οι οποίοι δεν πολεμούν απλώς τους κακούς μιας πόλης, αλλά μάχονται για την επιβίωση ολόκληρης της ανθρωπότητας.

Το σημαντικότερο είναι όμως ότι οι συγκεκριμένοι ήρωες είναι αναγκασμένοι να κάνουν οι ίδιοι καθοριστικές επιλογές για το μέλλον της Γης, αποδεχόμενοι την πραγματικότητα με την οποία συμβιβάζονται. Δεν επιχειρούν να την φέρουν στα μέτρα τους, να την εξιδανικεύσουν. Γνωρίζουν πως η φύση του ανθρώπου είναι αμετάβλητη. Αναγκάζονται ακόμα και να σχετικοποιήσουν την αξία της ανθρώπινης ζωής, η οποία θεωρείται αδιαπραγμάτευτο αγαθό.

Μέσα από όλα αυτά όμως εξυψώνεται το θαύμα της ανθρώπινης ύπαρξης, το οποίο και ξεχωρίζει, καθιστά ανώτερο τον πλανήτη μας από τους υπολοίπους.

 

Πολύ καλές εντυπώσεις μου άφησε η ταινία. Περίμενω να δω μία ανάλαφρη περιπέτεια και παρακολούθησα μια φιλοσοφημένη, πολυδιάστατη και μεστή παραγωγή.

Link to comment
Share on other sites

:lol: Θεσμος πλεον.Ειδα το Dark Knight σημερα,ενα πραγμα εχω να πω,παντα τετοια! 9/10
ετσι,ετσι κι απο μενα 8/10.σοβαρη ταινια πραγματικα κι ας αναφερεται σε ηρωα κομικς,πλεον του χουν δωσει αλλο κυρος.

για joker ομως jack nicholson και παλι.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Και οι δύο πολύ καλοί.

Όπως όμως είχε πει και κάποιος συμφορουμίτης παλιότερα, ο Τζακ Νίκολσον λόγω έμφυτης "τρέλας" παίζει πιο εύκολα τον ρόλο, του βγαίνει σχεδόν αυθόρμητα δηλαδή.

Ενώ ο συγχωρεμένος ήθελε περισσότερη "δουλειά" για αυτό το αποτέλεσμα.

Μας έδωσε μια εξαιρετική ερμηνεία για να έχουμε να τον θυμόμαστε...

Link to comment
Share on other sites

Είδα το Milk επιτέλους.

 

Για το δικό μου γούστο, η καλύτερη ταινία του 2008 και μία από τις καλύτερες των τελευταίων ετών. Η δε ερμηνεία του Σων Πεν ιδίως σε αντιπαραβολή με το αρχειακό υλικό με τον πραγματικό Harvey Milk στο τέλος της ταινίας είναι εκπληκτική.

 

9/10 από μένα και μην την χάσετε.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

The International

 

Πήγα χωρίς ιδιαίτερες προσδοκίες και δεν έφυγα δυσαρεστημένος.

Καλό στόρυ, πολύ γρήγορο, η σκηνοθεσία αν και του T. Tykwer (Lola Rennt) δεν με ενθουσίασε, αλλά εξυπηρετούσε το κλίμα της ταινίας. Οι πρωταγωνιστές ήταν ΟΚ, αλλά όχι ότι "απογείωσαν" την ιστορία, ενώ η N. Watts μάλλον άξιζε περισσότερο screen time (όχι απαραίτητα ως παρουσία, αλλά και ως ρόλος).

 

Όσον αφορά στην ιστορία καθεαυτή, ναι, αναφέρεται στους παγκόσμιους τραπεζικούς κολοσσούς που, όπως λέει το tagline, "ελέγχουν τις ζωές μας", αλλά προφανώς μην περιμένετε εμβάθυνση και νοήματα τύπου "Εξομολόγηση ενός Οικονομικού Δολοφόνου".

 

All in all, 120' για να ξεχαστείς, να περάσει ευχάριστα η ώρα με τις απαραίτητες δόσεις αγωνίας αλλά και χαμόγελου, και φυσικά με συνοδεία ποπ κορν & αναψυκτικού.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα το Gran Torino..Κι ενω καπου στη μεση λόγω και κουρασης ελεγα οτι αρχισα να βαριεμαι μόλις τελειωσε η ταινια είπα ότι μάλλον ειναι η καλύτερη ταινία που είδα φέτος...

Α ρε Κλιντ...κανε και αλλες ταινιες οσο προλαβαίνεις...

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα το Gran Torino..Κι ενω καπου στη μεση λόγω και κουρασης ελεγα οτι αρχισα να βαριεμαι μόλις τελειωσε η ταινια είπα ότι μάλλον ειναι η καλύτερη ταινία που είδα φέτος...

Α ρε Κλιντ...κανε και αλλες ταινιες οσο προλαβαίνεις...

 

Πραγματικά υπέροχη ταινία και πολύ καλό τέλος.

 

Κάθε διάλογος αποκτούσε μεγαλύτερη αξία μετά το φινάλε.

 

Υγ.

Απορώ γιατί δεν ήταν υποψήφια για Oscar.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το σκοτεινό χωριό με ενθουσίασε σαν ταινία πάντως(ελπίζω να αναφερόμαστε στην ίδια - σε αυτήν με τις κόκκινες στολές και τον θρύλο που επικρατούσε να μην φύγεις από το δάσος κτλ κτλ)

 

Μα καλά τόσο ψεύτικο το έχουν κάνει το τρέιλερ?

Πάντως πραγματικά δεν έχω ακούσει καμία καλή κριτική για την ταινία.:X:confused:

 

Το σκοτεινό χωριό εμένα δεν μου άρεσε σαν ταινία γιατί άλλο περίμενα και άλλο έφαγα στην μάπα. Ομως είχε μία σοβαρότητα σαν ταινία που δεν μπορείς να την αμφισβητήσεις. Το watchmen κινείται μεταξύ του γελοίου και του σοβαρού συνεχώς χωρίς δισταγμό, κουράζοντας αφάνταστα τον θεατή. Εκεί που πάει να δείξει κάτι σοβαρό, πετάει κάτι το γελοίο, προσπαθώντας να το παρουσιάσει ως σοβαρό. Σκηνές σεξ χωρίς λόγο, πετάμε και κάνα gore εδώ και κει για ξεκάρφωμα, σκηνές ξύλου χωρίς πιστηκότητα από ήρωες μπουμπούκους, ήρωες ασόβαρους με γελοία εμφάνιση που προξενούν το γέλιο, ασύνδετες εικόνες flashback χωρίς προειδοποίηση. Γενικά μία ταινία που, για μένα, αποτελεί την πιο υπερεκτιμημένη ταινία όλων των εποχών. Συμβουλή δική μου, αν πάτε να την δείτε, καθήστε σε θέση κοντά σε διάδρομο, για να μην ενοχλήσετε τους υπόλοιπους θεατές όταν θα φεύγετε στα μισά τη ταινίας ! :)

Χειρότερος από έναν κακό άνθρωπο είναι ένας βλάκας κακός άνθρωπος ...:cry:
Link to comment
Share on other sites

Το σκοτεινό χωριό εμένα δεν μου άρεσε σαν ταινία γιατί άλλο περίμενα και άλλο έφαγα στην μάπα. Ομως είχε μία σοβαρότητα σαν ταινία που δεν μπορείς να την αμφισβητήσεις. Το watchmen κινείται μεταξύ του γελοίου και του σοβαρού συνεχώς χωρίς δισταγμό, κουράζοντας αφάνταστα τον θεατή. Εκεί που πάει να δείξει κάτι σοβαρό, πετάει κάτι το γελοίο, προσπαθώντας να το παρουσιάσει ως σοβαρό. Σκηνές σεξ χωρίς λόγο, πετάμε και κάνα gore εδώ και κει για ξεκάρφωμα, σκηνές ξύλου χωρίς πιστηκότητα από ήρωες μπουμπούκους, ήρωες ασόβαρους με γελοία εμφάνιση που προξενούν το γέλιο, ασύνδετες εικόνες flashback χωρίς προειδοποίηση. Γενικά μία ταινία που, για μένα, αποτελεί την πιο υπερεκτιμημένη ταινία όλων των εποχών. Συμβουλή δική μου, αν πάτε να την δείτε, καθήστε σε θέση κοντά σε διάδρομο, για να μην ενοχλήσετε τους υπόλοιπους θεατές όταν θα φεύγετε στα μισά τη ταινίας ! :)

Simfono apolita milame gia poli mapa tenia mia istoria telios adiafori xoris kapio endiaferon na se kratisei. Tin varethika apo ta prota lepta MIN TIN DITE.

φ=1,6180.......................................................
Link to comment
Share on other sites

Γενικά μία ταινία που, για μένα, αποτελεί την πιο υπερεκτιμημένη ταινία όλων των εποχών.

 

Ας μην υπερβάλλουμε.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Καλή ήταν αλλά όχι και τρομερή...

Χθες παρεπιμπτόντως είδα το International.

Καλή σχετικά ταινία δράσης, θα έβαζα ένα 6-6,5/10.

Link to comment
Share on other sites

Υπερεκτιμημένη; Αλήθεια; :worry:

 

Όπως τα λέει ο Johhny B. Υπερεκτιμημένη ίσως, εξαρτάται από το πόσο γνώστης και φίλος του κόμικ είσαι. Μέτρια, κάπως μεγάλη, μερικές καλές σκηνές, μερικές κουραστικές.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...