Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άμα δεν γνωρίζεις κάποια πράγματα από φυσική προφανώς και δεν θα καταλάβεις τίποτα και θα καταλήξεις να υποβιβάζεις έναν μεγάλο σκηνοθέτη. Έτσι γίνεται
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εντάξει, δεν γίνεται να μας αρέσουν όλα, γούστα είναι αυτά. Και αυτό δεν σημαίνει υποβιβασμός για το σκηνοθέτη. Έχει σκηνοθετήσει αγαπημένες ταινίες, αλλά το interstellar είναι τελείως διαφορετικό στυλ από τις υπόλοιπες ταινίες του θεωρώ. Και αν χρειάζεται PhD στη φυσική για να το καταλάβει κάποιος, ε τότε κάτι δεν πάει καλά με το σενάριο.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Interstellar (2014) 7/10

 

Πρωτότυπη, σαφώς ανώτερη του Inception. Αν και δε κατάλαβα πολλά πράγματα μπήκα στο νόημα της υπόθεσης και πέρασαν γρήγορα οι τρεις ώρες. Ο Νολαν σε αυτή τη ταινία τα πήγε καλυτερα.

 

καταρχην οι 2 ταινιες δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δε μου άρεσε καθόλου το interstellar, αλλά δε νομίζω ότι φταίει η έλλειψη γνώσης μου στη φυσική...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ!!

 

 

Btw είδα χθες το The A-team. Την είχα καιρό στη watchlist αλλά πάντα έβλεπα κάτι άλλο. Τι ωραία και διασκεδαστική ταινία! Απoλαυστικό διωράκι!!

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, δεν γίνεται να μας αρέσουν όλα, γούστα είναι αυτά. Και αυτό δεν σημαίνει υποβιβασμός για το σκηνοθέτη. Έχει σκηνοθετήσει αγαπημένες ταινίες, αλλά το interstellar είναι τελείως διαφορετικό στυλ από τις υπόλοιπες ταινίες του θεωρώ. Και αν χρειάζεται PhD στη φυσική για να το καταλάβει κάποιος, ε τότε κάτι δεν πάει καλά με το σενάριο.

 

Φυσικά και δεν χρειάζεται διδακτορικό. Αλλά αν δεν ξέρεις τί είναι μια μαύρη τρύπα ή μια σκουληκότρυπα θα κοιτάζεις έτσι: :wacko: Και ναι τον υποβάθμισες αφού ειρωνεύτηκες τη κατανόησή του πάνω στο σενάριο που ο ίδιος έγραψε με τον αδερφό του. Συγγνώμη αν ακούγομαι επιθετική! Απλά η ταινία χτυπάει νεύρο..

 

Προσωπικά δε μου άρεσε καθόλου το interstellar, αλλά δε νομίζω ότι φταίει η έλλειψη γνώσης μου στη φυσική...

 

Δεν πειράζει και αν δεν σου άρεσε, δεν είναι και υποχρεωτικό :Ρ Γιατί όμως; Ρωτάω γιατί αντικειμενικά είναι ποιοτική

 

Κι εγώ το βρήκα απογοητευτικό το interstellar.

Περίμενα περισσότερα.

 

Τί περίμενες δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Το κορίτσι στην ομίχλη (2017) 7/10

(La ragazza nella nebbia https://www.imdb.com/title/tt6892400/ )

 

Πολύ καλή ταινία , σε κρατάει και εξαιρετικός θα έλεγα στο ρόλο του ο αστυνομικός Vogel .

 

Αξίζει να τη δείτε σίγουρα.

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Predestination (2014) 7/10

 

Καλοπαιγμενη με απροσμενη ανατροπη στο φιναλε. Καλο και ενδιαφερον σεναριο.

Link to comment
Share on other sites

Me Before You (2016) 7/10

 

 

 

Καλή. Κοινωνικό δράμα, ανθρώπινο. Αξίζει.

 

 

 

Ευχάριστο και με δυνατά νοήματα. Εγώ του βάζω 8. (Προσωπική άποψη)

Link to comment
Share on other sites

Searching for Bobby Fischer (1993) 8/10

 

Ευχάριστη. Καλογυρισμενη. Ο μικρός πρωταγωνιστής πολύ καλος.

Link to comment
Share on other sites

Άμα ξέρεις και σκάκι ειδικά όπως καλή ώρα εγώ θα την λατρέψεις

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είδα το Jurassic World 2 χθες. Μου άρεσε πάρα πολύ μπορώ να πω. Είχε πολύ δυνατές σκηνές, με τρομερά εφφέ. Δεν ξέρω πώς τα κατάφεραν και έκαναν τους δεινόσαυρους σαν πραγματικούς. Δηλαδή δεν καταλαβαίνεις ότι είναι CGI. Εντάξει, όπως όλες οι ταινίες του είδους ήταν κλισεδιάρικη. Με το ψευτοδράμα του, το χαβαλέ του κλπ. Είναι ταινία ξεκάθαρα για σινεμά.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Field of Dreams (1989) 8/10

 

Πολυ καλη. Δραματικη φαντασιας. Ο Κεβιν Κοστνερ σε εναν απο τους καλυτερους ρολους του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχε τύχει να δω το full metal jacket τόσα χρόνια κ το έβαλα σήμερα.

 

Μιλάμε ταινιάρα, από πολλές οπτικές και μάλιστα αν δούμε κ την εποχή που γυρίστηκε θα έλεγα πολύ καλύτερη κ απο πολλές σύγχρονες πολεμικές με εφέ και τεχνολογία τόσα χρόνια μετά.

me > you
Link to comment
Share on other sites

Game Night

banner.jpg

 

 

Γ@μησε κανονικα. Βγαζει γελιο εκει που δεν το περιμενεις μυστηριο δραση εξυπνη και πολυ καλοι ηθοποιοι. 7.5/10

 

Omar

http://img.moviepostershop.com/omar-movie-poster-2014-1020769471.jpg

 

 

Την ειχα δει πριν 3 μηνες αλλα δεν ειχα πει 2 λογια. Ρομαντικη ταινια απο Παλαιστινη που βγαζει πολλα συναισθηματα. Η εξελιξη της μετα τη μεση περιπλοκη και το τελος σιγουρα δεν το περιμενετε. 8/10

Pacific Rim: Uprising

pacific_rim_uprising-poster-13.jpg

 

 

Πιο κλισε ταινια δεν υπαρχει. Προφανως δεν πας για το σεναριο αλλα ακομα και στα εφε και στη δραση εκαναν περικοπες. Οι ηθοποιοι τελειως αγγουρια. Σε εικονα και ηχο εδωσε ρεστα. Σαν ταινια με σεναριο2/10 και σαν κλισε ταινια με εφε 8/10

Link to comment
Share on other sites

Reindeer Games (2000) 6/10

 

Την είχε χθες το κανάλι έψιλον. Τίποτα ιδιαίτερο, μη χάνετε το χρόνο σας. Ο σκηνοθέτης John Frankenheimer ήταν πολύ καλός ειδικά τη δεκαετία '60 (Birdman of Alcatraz, The Manchurian Candidate) αλλά στο τέλος ξέπεσε.

Link to comment
Share on other sites

Την ταινία Omar την προτείνω κι εγώ, είναι σκληρή βέβαια αλλά τα πράγματα εκεί κάτω είναι ζόρικα, οπότε κινείται μάλλον σε λογικά πλαίσια. Εστιάζει περισσότερο στο ψυχολογικό των χαρακτήρων ο σκηνοθέτης.
Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει και αν δεν σου άρεσε, δεν είναι και υποχρεωτικό :Ρ Γιατί όμως; Ρωτάω γιατί αντικειμενικά είναι ποιοτική

 

Τωρα ειδα οτι ειχε και μενα η απαντηση.... :ninja:

 

Συνοπτικα, γιατι πανε και καμποσα χρονια απο οταν την ειδα στο σινεμα (4? 5? δε θυμαμαι), με χαλασαν πολλα πραγματα και στο σεναριο και στη φυσικη της ταινιας. Και οκ η φυσικη, sci-fi βλεπεις. Στο σεναριο ειχε πραγματα που με βγαζαν συνεχεια απο το κλιμα γιατι καθομουν σκεφτομουν ποσο ακυρα ειναι.

 

Πχ, πεθαινουν ολα τα ΦΑΓΩΣΙΜΑ φυτα στον πλανητη (εκτος απο καλαμποκι νομιζω?), θα ψαξουμε να βρουμε λυση μη πεθανουμε της πεινας; Εστω, να μαθουμε απο ΤΙ ολη η σκονη; Ουτε καν, φυγαμε για την σκουληκοτρυπα που ανοιξε εξω απο τον κρονο και θελουμε 3 χρονια να φτασουμε μεχρι εκει και να μπουμε Yolo και θα σωθουμε. Δεντρα, γρασιδι, θαμνοι γιατι δε πεθαινουν; :blink: Ολοι εχουν γινει αγροτες γιατι δε φτανει το φαγητο και δε τους νοιαζει η κατασταση *εκτος απο εναν τρελο της ΝΑΣΑ*;:blink:

 

Ενα γιγαντιαιο κυμα που δε βγαζει νοημα απο θεμα φυσικης, ποσοτητας νερου κτλ

 

Ωπ ενας πρωην πιλοτος που χει 20 χρονια να πεταξει διαστημοπλοιο ανακαλυπτει τερμα τυχαια ενα μυστικο υπογειο της ΝΑΣΑ που φτιαχνουν τη σωτηρια του ανθρωπινου γενους, ας τον βαλουμε επικεφαλη της αποστολης! Ο οποιος Cooper παραταει τα παιδια του ετσι. Στην επομενη μυστικη αποστολη ας βρισκουν τους πιλοτους τους εξω απο το μετρο μαζι με τα φοιτητικα

 

Η αγαπη ειναι η 5η διασταση και η μονη δυναμη που μπορει να κερδισει την αποσταση του διαστηματος (or something); Απο τοπ επιστημονα της ΝΑΣΑ κιολας;;;

 

Μπαινει στην μαυρη τρυπα κυριλε

 

Επικοινωνει με την κορη του (αφηνοντας ολα στο ενδιαμεσα) με ενα μηχανημα που εφτιαξε η ανθρωποτητα που θα σωσει ωστε να το... φτιαξει καποτε; Αρα.... Γιατι χρειαζεται σωσιμο;

 

Τα θυμαμαι ισως λιγο θολα μερικα γιατι ειμαι κακος στο να θυμαμαι λεπτομερειες απο ταινιες. Αλλα για μενα ενα 5-6 λογω γραφικων κτλ. Σεναριακα με πετουσε συνεχεια απο το κλιμα, σκεφτομενος τι στο καλο βλεπω ωρες ωρες....

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Ωπ ενας πρωην πιλοτος που χει 20 χρονια να πεταξει διαστημοπλοιο ανακαλυπτει τερμα τυχαια ενα μυστικο υπογειο της ΝΑΣΑ που φτιαχνουν τη σωτηρια του ανθρωπινου γενους, ας τον βαλουμε επικεφαλη της αποστολης! Ο οποιος Cooper παραταει τα παιδια του ετσι. Στην επομενη μυστικη αποστολη ας βρισκουν τους πιλοτους τους εξω απο το μετρο μαζι με τα φοιτητικα

 

Η αγαπη ειναι η 5η διασταση και η μονη δυναμη που μπορει να κερδισει την αποσταση του διαστηματος (or something); Απο τοπ επιστημονα της ΝΑΣΑ κιολας;;;

 

Και εγώ πάνε χρόνια που την είδα, και αν και μου άρεσε, αυτά τα δύο ήταν τα πιο μπαμ σημεία που με έβγαλαν από την ταινία.

 

Αν θυμάμαι καλά, βρίσκει κάτι η μικρή στο σπίτι που τους οδηγεί στη NASA. Γενικά όμως σε ταινίες με θέμα ταξίδια στο χρόνο, τα πράγματα είναι πάντα λίγο παράξενα.

Αλλά και πάλι ήταν τεράστιο κουφό ότι πήγε, τον είδαν και τον έβαλαν επικεφαλή έτσι με τη μία. Δεν έπειθε τίποτα από όλη τη σκηνή εκείνη.

 

Γενικά το θέμα αγάπη περιστρεφόταν γύρω από όλη υπόθεση του έργου: την αγάπη για τους ανθρώπους σου και την επιθυμία να τους προσφέρεις ένα καλύτερο μέλλον, τις θυσίες και την προσπάθεια που κάνεις για να επιστρέψεις σε εκείνους στο όνομα της αγάπης κτλ. Κάπου όλο αυτό γινόταν λίγο cheesy.

 

Δε θυμάμαι όμως η 5η διάσταση να παρουσιαζόταν ως η αγάπη, τουλάχιστον όχι ως γενικό μήνυμα της ταινίας.

Ααααααν θυμάμαι καλά, κάπου κάτι λέει τέτοιο η Hathaway, αλλά το είχα εκλάβει περισσότερο ως ρομαντισμό παρά ως επιστημονική τοποθέτηση.

 

Τώρα για τα φυσικά φαινόμενα προσωπικά δεν έδωσα πολύ σημασία, για να πω την αλήθεια. Σε τέτοιου είδους ταινίες (βλ. Contact, Cloverfield Paradox, The Day After Tomorrow) νομίζω είναι σημαντικό να κάθεσαι να τις δεις με τη λογική ότι κάποια πράγματα γίνονται "γιατί έτσι", διαφορετικά είναι πάντα τεράστια τα κενά. Όχι όλα βέβαια, γιατί τότε είναι σα να βλέπεις καρτούν.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Batman Begins (2005) 7/10

 

The Dark Knight (2008) 7/10

 

The Dark Knight Rises (2012) 6/10

 

Βλέπονται ευχάριστα. Κάπου χάθηκα στην υπόθεση του τρίτου μέρους και έχασα το ενδιαφέρον. Ο Χιθ Λέτζερ αν δεν είχε πεθάνει κάποιος άλλος θα έπαιρνε το Όσκαρ- βέβαια δεν είχε ιδιαίτερο ανταγωνισμό εκείνη η χρονιά. Προσωπικά προτιμώ τις δύο ταινίες που έκανε ο Τιμ Μπάρτον με τον Μάικλ Κίτον.

Link to comment
Share on other sites

Το "βλέπονται ευχάριστα" δεν ταιριάζει σε αυτές τις ταινίες, με τίποτα όμως. Ταινιάρες όλες, το "The Dark Knight" δε έπος!

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Το "βλέπονται ευχάριστα" δεν ταιριάζει σε αυτές τις ταινίες, με τίποτα όμως. Ταινιάρες όλες, το "The Dark Knight" δε έπος!

Το rises είχε τόσες τρύπες όσες το ελβετικό τυρι. Τα begins και το δεύτερο ήταν εξαιρετικά όμως.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...